I GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. 346e Staatsloterij. r.angsliDdE» SisfrÉklfipn in NederlanJ. Burgerlijke Stand. (Haal vraagstuk van de hoogste be- feekenis, ten aanzien waarvan het ■lagerhuis zijn oordeel heelt uit te ®jreken. Be tranevaalsche Volksraad heeft Jen wetsontwerp aangenomen, waar bij het recht van vergadering sterk Jan banden wordt gelegd. Deze strenge let schijnt gericht te zijn tegen de Èngelscbgezinden te Johannesburg. Een avontuur. |:J Onze lezers zullen ongetwijfeld heb- ijjen gezien, dat al meer en meer in Jle mode komt het in tuin of op jalcon plaatsen van reusachtige, wan staltig beschilderde parapluies of jarasols. Een jong student, op kamers wo- ïende in een perceel Weteringschans ,e Amsterdam, is op de volgende wijze lupe geworden van een dergelijke nachine. Maandagochtend was onze jonge vriend door een tweetal „berenleiders" (echuldeischers) lastig gevallen en pvas het slechts aan de handige zet ten van zijn hospita te danken, dat de lastige „beren" aftrokken. Daar komt plotseling een sterke windvlaag opzetten en ziet onze vriend gen door hem op zijn achterbal con geplaatste dergelijke parapluie bijna Los gewaaid. Hij vliegt naar zijn be dreigd „versiersel", maar o noodlot, dit wordt juist, door een al te ster ken windruk zoo hoog opgeheven, dat onze kleine student boven het nog -al lage balcon uitschoot enover •de achter zijn huis braak liggende bouwterreinen tot over de houten •schutting op deWeteringschans neder daalde, gelukkig zonder zich te be- zeerendaar de parapluie nu als paractiute dienst deed. Maar o jammer, toen hij vasten grond onder de voeten had, wie troffen hem daar voor den slagers winkel op de Weteringschans het ieerst De twee lastige schuldeischers, die nu overtuigd, dat ze bedot waren, het hem zoo lastig maakten, dat men ein delijk, geflankeerd door twee agenten van politie, waarvan een de reusach tige parachute droeg, naar het poli- tiebureel aan de Ferdinand Bol straat moest gaan. De student zal zoo spoedig mogelijk dit voor hem noodlottige meubel schenken aan een vriend. Echo Ie vergiftigingszaak van Antwerpen. Mevrouw Joniaux is Woensdag morgen om negen uur verschenen voor de kamer van inbeschuldiging stelling van het Hot van Appèl te Brussel, dat een beslissing moest ge ven over het appèl door de beklaag de aangeteekend tegen de bevestiging van het bevel tot inhechtenishonding, Maandag door de rechtbank van Ant werpen- in raadkamer besloten. De advocaat-generaal Servais concludeer de tot weigering van het verzoek, op grond d it zich geen enkel nieuw in cident had voorgedaan waardoor de invrijheidstelling van beklaagde was to rechtvaardigen. De verdediger van mevrouw Joniaux deed uitkomen dat het verslag der deskundigen de aan klacht volkomen vernietigde. Het Hoi wisselde telegrammen met het parket te Antwerpen en heelt, na beraadslagingen van een half uur, het appèl verworpen en het bevel tot in - he htenishouding bekrachtigd. Dynamiet te Luik. De Luiksche correspondent van de Indep. Beige deelt bijzonderheden mede over den dynamiet-aan slag, die Woensdag jl. in de nabijheid van Luik is gepleegd. De aanslag werd gepleegd in het dorp Hermalle-sous-Aïgenieau en was gericht tegen den burgemeester Fran- colle. De bom, welke in het voorpor taal was geplaatst, ontplofte met een hevigen slag, zoodat de buren daar door gewekt werden. De voorgevel van het huis werd geducht bescha digd, maar overigens veroorzaakte de aanslag geen ongelukken. De heer Erancotte ontving geen leisel. Een conducteur van de tram Luik —Maastricht heeft aan de politie het signalement gegeven van een verdacht persoon, die te Argenteau uitstapte, op den avond, toen de aanslag werd gepleegd. Er bestaat daarom nog eenige kans, dat ten minste de dader van dezen aanslag zal worden gevat. Winsten "wan Parijs che magazijnen. In 1893 werd in de magazijnen van de Bon March'c te Parijs voor een be drag van 150 millioen francs ver kocht en eene winst van 8 millioen francs gemaakt*; voor de Louvre^be droegen de cijfers respectievelijk 120 millioen en 8.360,000 francs, voor de Belle Jardiniere 38 millioen en 2,400.000 francsde Printemps ver kocht voor 35 millioen francs. Een eigenaardige wedstrijd, Te Parijs zal Zondag een eigenaar dige wedstrijd worden gehouden. Het Petit Journal heeft een concours uit geschreven voor rijtuigen dm niet door paarden worden getrokken, maar voortbewogen door stoom, electriciteit, gas, petroleum, enz. De rijtuigen moe ten zonder gevaar zijn, gemakkelijk te sturen, niet te duur in het gebruik, en ten minste 50 kilometer in de vier uur afleggen. Zes-en-dertig uitvinders zullen aan den wedstrijd deelnemen de gelukki ge overwinnaar ontvangt een prijs van 5000 fr. Voorts zijn er nog prij zen uitgeloofd van 2000, 1500, 1000 en 500 fr. Heden, Vrijdag en Zaterdag zul len er reeds voorloopige wedstrij den gehouden worden over korte af standen de rijtuigen die hierin zijn geslaagd, zullen Zondag loopen van de Pörte-Maillot naar Rouaan. De windhoos in Opper-Beieren. De uitgestrektheid van de ramp, welke het district Opper-Beieren ge troffen heeft, is niet te overzien. In ten hoogste acht minuten zijn hon derden dakloos ereworden, hebben even zoovelen al hunne bezittingen en inkomsten verloren. Na een zwa- ren hagelslag werd het plotseling pikdonker, de hagel en de regen hielden bijna geheel op, een enkele bliksemstraal, gevolgd door een zwak ken donderslag, en toen verhief zich een kringstorm, die volgens een boer, die alles verloren had, in een kort oogenblik grooter verwoesting aan richtte dan een hagelslag gedurende acht op elkaar volgende zomers had kunnen veroorzaken. Bijna geen huis bleef gespaard. Vele zijn op den grond neergeslagen, de overige zijn uiteen gerukt en de deelen over den omtrek verspreid De eene rij huizen is slechts aan eene zijde verwoest, terwijl de an dere gespaard bleef; een andere rij is juist alleen aan de tegenoverge stelde zijde vernield. Hier ligt een huis in puin op een enkelen hoek na, daar is slecht3 een muur wegge slagen en het overige blijven staan. Geen boom staat meer. De meeste zijn gebroken, maar velen liggen langs de wegen, die mei de wortels en een grooten aardkluit uit den bo dem zijn gerukt. Wat niet door den wind verwoest is, is zoo beschadigd, dat het van geen nut meer kan zijn. De terneergeslagenheid der bevolking is hartverscheurend om te zien. Zwijgend ruimen zij op en laden zij het wmnigje huisraad, dat nog ge borgen kan worden, op een wagen om het naar bloedverwanten in de nabijheid te brengen. Rondom de huizen, welke geheel verwoest zijn, staan de gezinnen in stomme ver twijfeling. Zij weten niet wat of waar aan zij beginnen moeten. Er valt niets te beginnen. Een twaalfjarige knaap werd door den kringstorm opgenomen, voortge dragen, nedergezet, weder opgenomen en nogmaals voortgedragen, een kwar tier ver. Hij kwam met enkele schram men vrij. Een klein kind moet weg gedragen zijn door den wind, men heeft het niet teruggevonden. Een vrouw werd opgenomen op de pun ten van een egge geworpen en met dit werktuig voortgesleurd, zij is zeer ernstig gekwetst. Het aantal gewon den is zeer groot, voor zoover men weet zijn twee personen omgekomen. Er zijn ongeveer 309 woonhuizen vernield en 600 daken weggeslagen. De aardbevingen in Turkije Woensdagmiddag is te Konstanti- nopel een nieuwe, korte en krachtige aardschok waargenomen. Dit is het laatste bericht omtrent de rampen, die nu reeds sedert tien dagen Turkije treffen. Aan een nader particulier schrijven uit Pera (het europeesch gedeelte van Konstantinopel) ontleenen wij nog de volgende bizonderheden „Pera enz. zijn als uitgestorven; allen zijn naar de open vlakten, tuinen en bergen gevlucht, waar tenten zijn op geslagen. Donderdagmiddag hebben wij sta ken in den grond geslagen in een der prairiëen van onzen tuin, en alles met groote tapijten en beddelakens bekleed, terwijl de vier appartemen ten door beddelakens worden gevormd. Wij hebben het er tegen verwachting niet koud maar zelfs warm ook eten etc. geschiedt alles in de open lucht en zoo doet iedereen. Wat mij het meeste treft is het verschil in karakter tusschende Noor delijken en Zuidelijken, wat Dinsdag jl. (bij de eerste aardschokken) waar te nemen was. Allehtaliaansche fran- sche, en grieksche banken en instel lingen werden plotseling verlaten, terwijl koopen gouds op de betaal- banken achterbleven.; daar waar en- gelsche en duitsche kassiers zijn, bleef echter de kas den geheelen dag open. Merkwaardig zijn ook de koelbloe digheid en discipline der soldaten niet een schildwacht, en er staan bijna op iederen hoek, is van zijn post gegaan. Ja zelfs de brandwach- ters op de hooge torens hebben hun post niet verlaten en dadelijk de ontstane branden aangekondigd. Het eilaüd Oxy, voor Konstanti nopel, dat een puntigen vorm had, is door de aardbeving geheel veranderd en heeft nu een meer platten vorm aangenomen. Een der prinsen van het hof van den Sultan was zoo geschrokken, dat hij bevel gaf alles in te pakken en uit zijn paleis vluchtte naar de villa van Z. K. H. Joussouf Iszed- din effendi, oudsten zoon van wijlen sultan Abdul Aziz. Hij vertrok uit de hoofdstad, zonder eerst vergunning van den sultan te vragen, wat iets ongehoords is." Een woedende Olifant. Dit Milaan wordt gemeld, dat er te Noventa Yincentina voor eenige dagen een reusachtige olifant, we gende 40 centenaars, ter bezichtiging was gesteld. Den 12 dezer viel de oli fant, door woede aangegrepen, zijn meester aan, een Wurtemberger, Paul Brauer gebeeten, en havende hem zoodanig, dat de man weldra een vormloos lijk was. Eene groote me nigte was getuige van dit ijselijke schouwspel, maar door schrik bevan gen, kon zij geen hulp bieden. Ook de oppasser durfde niet tusschenbei- de te komen uit vrees dat de olifant, die niet te houden was, ook bem zou aanvallen. Er werd raad gehouden wat te doen. Hem afmaken met geweerko gels durfde men niet, daar men vreesde dat het lood, eer het hem gedood had, hem nog woedender zou maken en aldus nog meer ongeluk ken zou veroorzaken. Er is toen be sloten hem met strychnine te vergif tigen. Cholera. Een scheepskok, van Petersburg te Lubeck aangekomen, is plotseling overleden. De geneeshèeren onder zochten het lijk en con sta teer, deai, dat de kok aan cholera is overleden.' Voortaan zullen nu alle schepen, die uit Rusland komen, aan een genees kundig onderzoek worden onderwor pen. Terwijl de cholera zich te St. Pe tersburg nog uitbreidt, blijft de ziekte ook te Dantzig heerschen. Sedert 13 Juli hebben zich in deze haven vijf cholera-gevallen voorgedaan, zoodat de autoriteiten ook daar de vereischte maatregelen moesten nemen. Alle' ziektegevalleu deden zich daar vcor onder de schippers bij de houtvlot ten. Op 16 Juli werd te St. Petersburg aangifte gedaau van 196 ziekte- en 79 sterfgevallen. In de Belgische gemeenten boven de 5000 zielen zijn van 1 tot 7 Juli de volgende sterfgevallen door chole ra of „affection cholériforme" gecon stateerd te Luik 13 gevallen, te Se- raing 1, te Herstal 1, te Jemeppe sur Mense 5, en te Angleur 1. Bovendien kwamen echter nog vele sterfgevallen voor in kleinere gemeen ten aan de Maas gelegen, vooral in de provincie Luik. In de grootere gemeenten boven de 50,000 inwoners kwamen, met uitzondering van Luik, in de genoem de week geen sterfgevallen aan cholera voor. Mishandeling. Uit Shanghai verneemt de Times dat de Britsche consul-generaal op Korea, terwijl hij een uitstapje maakte met eenige vrienden, door Japansche soldaten aangevallen, over den grond gesleurd, en geslagen werd, ofschoon hij zijnen naam en titel opgaf. De draagstoel, waarop de vrouw des con suls gezeten was, werd in eene sloot geduwd. De Japausche gezant beant woordde de klacht van den consul koeltjes, zonder leedbetuiging of aan bieding van verontschuldiginghij schreef eenvoudig de zaak wordt on derzocht. Eene kruitontploffing. Tweehonderd ladingen buskruit, die voor eene mijn te Hazleton (Penn- sylvanië) moesten gebruikt worden, zijn Woensdag ontploft te midden van een groep mijnwerkers. Acht hunner^ zijn gedood en 150 anderen (negers) zijn min of meer ernstig gekwetst. De werkstakers in Amerika. Debs en drieaandere leiders van de werkstakers stonden Dinsdag te Chi cago terecht wegens beleediging>van het hof. Voor ieder hunner werd de borgstelling bepaald op 60QQ dollars, maar aangezien dit bedrag niet ,werd gestort werden zij in verzekerde be waring gehouden. Te Cheyenne en te Laramie heb ben de werkstakers eenparig beslo ten te volharden, na ontvangst van een telegram van Debbs, waarin o. a. verzekerd werd, dat hunne positie in kracht was verdubbeld, en dat zij met alle kracht den strijd moesten voort zetten dan zouden zij stellig de over winning behalen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U, onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Aan de Vereeniging tot Be scherming van Dieren Met genoegen las ik in Haarlem's Dagblad van 18 dezer dat deze Ver eeniging de noodige stappen zal doen om te trachten dat aan de wreede mishandelingen, die de honden tegen woordig ondergaan, een einde kome! De beperkende bepaling kwam daar echter bij „ter gele. ener tijd". Zou die tijd nog niet gekomen zij n Mij dunkt van Wel. Als buitenman en als iemand die veel de straatwegen in de omstreken van Haarlem passeert is ondergetee- kende maar al te dikwijls in de ge legenheid te zien, welk schromelijk misbruik wordt gemaakt van de trek- en draagkracht onzer honden. Beladen karren, vaak nog bezet door één of meer personen, passeeren da gelijks onze wegen e i waar de arme dieren blijkbaar baast niet meer voort kunnen, is de stok of zweep van hun meester vlug bij de hand om door middel daarvan, hen jan kend en huilend al hun krachten te doen inspannen. Daarbij komt dat volgens het regle ment op de wegen de bestuurder van een hondenkar, zich van zijn voertuig moet begeven en ter zijde van de honden gaan staan, indien een rijtuig passeert; op enkele me ters afstand springt hij van de kar om zich onmiddellijk daarna daar w-eder op te begeven terwijl het dier dat tusschen de boomen loopt door deze plotselinge zwaarte, dreigt neer te zinken. Zoo springt men op en af, soms wel 50 maal in een uur. Meer aaien als mij een beladen kar, getrokken door 1, 2 of 3 kleine ma gere honden, (volstrekt niet geschikt tot trekken) voorbij ging of tegenkwam, maakte ik den bestuurder, die in den regel ook nog op de kar zit en on danks oneffenheiden of moeilij ke plaat sen zijn zitplaats niet verliet, op die dierenmishandeling opmerkzaam. In den regel kreeg ik een brutaal antwoord, want hij mag thans im mers zijn honden zoo gebruiken en het waren „zijn beesten!" Helaas ja, hij mag dat misbruik er van maken, want het Provinciaal reglement op de wegen schijnt alle gemeentelijke verordeningen dienaan gaande te hebben vernietigd. Is dat vooruitgang? Wij vermeenen van niet en vragen bovenstaande Vereeniging te willen trachten, dat aan de groote en steeds verdergaande mishandeling een einde komtzij kan voorzeker daarbij re kenen op de hulp en steun van ieder weldenkend mensch. Haarlem's Omstreken. V. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Ny verheid werd heden aan het gebouw van het Pro- vineiaal bestuur alhier aanbesteed Het maken van twee remstoelen en een due d'alf in het buiten ka naal te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming ƒ15400. Van de 1'2 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van H. Deute- kom te Amsterdam het laagst voor ƒ14347. Het weder opbouwen van het ge.-, houwtje van de zclf-registreerende peilschaal bij het kustlicht te Dur- gerdam (hoek van het IJ). Raming ƒ1440. Van de 7 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van H.' J. Buis te Urk het.laagst voor 1158. Aanbesteding, Voor de door Buiigomeester en *Wethouders gehouden aanbesteding voor het maken van eenige overdekte riolen ter vervanging van open goten, zijn ingeleverd drie biljetten. Het werk isjgegund aan den laagsten in schrijver T. J. Verzij lbergh voor 1139. VARIA. Vreemdeling. Wat loopt dat varken van je daar hongerig rond te snuffe len Heb j e niets voor het arme dier te eten Boer. Neen, vandaag is het zijn das: niet Vreemdeling. Hoe, zijn dag niet Boer. Ziet u, dat begrijpt u mis schien zoo niet. Den eenen dag geef ik het heest volop te eten, maarden anderen dag laat ik hem vasten en van dat om den anderen dag veten mager houden, krijg ik dan nader hand zulk prachtig doorregen spek Stoomvaaribsriciiten. Het stoomschip Spaamidam, van de N. A. S. Mvan Newyork naar Rot terdam, passeerde 18 Juli, voorm. 7 u. 30 m., Beachyhead. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, arriv. 18 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Soerabajaarriv. 18 Juli van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Salak, vertrok 18 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Veendam, vertrok 18 Juli van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Prins Alexander van Amst. naar Batavia, arriv. 18 Juli te Port-Said. Ie klasse 4e lijst Donderdag 19 Juli 1894. No. 14617 400. —No. 18364 100. Prijzen van 20. 544 4553 693010004131591501617749 908 4629 709310076133631511117839 9214660 756510297133751542717853 957 4718 796910336134441553018334 1323 4826 815710359134861555218628 1810 5034 872310387137091583618869 2498 5601873510683139281614018966 2699 5721897210826141071620319217 2749 5983 899511045141701626819227 2780 6124 9550115091424516624 20237 3368 62519570119671441516640 20304 3703 6329 9608130331458517160 20339 4063 6416 9840130781485417265 20884 424S 6483 9970131231497217657 20902 Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau KI ein e Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekking en zijn te bevragen. AbonrJes buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Befch. niet te jonge üame P. G. v. zclfst. be-t. v. kl. huisb. v. wedr. z kind. rijksambt- zacht karakt. en sin. v. huisel, soil, ra, reE, liefst ook portr. dat oum. wordt geretourn. 2. Net bu'germ. cf juff te st of lat. R. K, boy, 23 j, gen. de zorg v. kind v. 2 j. op z. te uem. en toez. to houd. ever huisel. bez. voll. in'. 3. Eeuv. meisje ah kinderj. P. G. half Aug. in Geld. buiten *ev. kunn naah maz. m dr. wasch omg. en verd. in huisli. behulpz. 4. Redact, aan dagbl. teg. mat sal. m. bsw. v. bekw. 5. Expediteur in groolh. in chero. 9pe<\ en verfw. teret. lief -1 bek. m art. 6. Kant. bed. goed lek. m. h:nn txp. corresp. goed achr. en zelfst. kunn. werk. pr. ref. 7. Bed. R. K. in mannffc. terst. deg. verk. courante kast kunn. etal. en pr. ref. Getrouwd: 19 Juli. S. J. W. Mons en H. M. Braakenburg. Bevallen: 18 Juli. M. v. Galen Worst d. - A. WijnandsWesselius d. - (levenl.) Overleden: 17 Juli. M. C. v. Siooten 4 ra. d. L. Heerenvest. - 18 H. J. P. Keizer 19 j. Esschilderstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 18 Juli. L. G. Lijk- les en J. M. van Gulik. Grouw. - J. Heijnen en C. J. van Dijk, den Haag. Bevallen: 14 Juli. B. G. Nieu- wenhuijsVan Eerden d., Goor. 16. EnklaarNotten z., Utrecht. 17. E. C. A. MelchiorJonk'er d., Noord schermer. - M. GoudeketCohen d., Arnst. - J. H. BoschKeen d., Dor drecht. 18. W. E. HartBrumsen d., Amst. Overleden: 18 Juli S. de Jong 86 j., Almeloo. 16. C. W. D. Radema ker jd. 1^ j., Bussum. - F. H. Ger ritsen 52 j., Prinsenhage. - A. van der Veen jd. 34 j., Zwartsluis. - A. v. Ton- deren 69 j., Groningen. 17.^A. Abbing 82 j., Amst. - P.JRerenbroodspot 68 5-, Goes. 18. J. Götz jm. 22 j., Am sterdam. j MARK r NIEUWS, Amsterdam18 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Franeker Jammen TO,— p 0„— dito Hambur gers f'0,a 0,dito Zaaiers 1.1,30 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche £0, a 1,75, Geldersche Kralen fl,70 a 1,90, Katwijker Zand f2,50 a 8,60 Noordwijker Zand f-2,a 3,Hille- gommer.Zand f0,a 0,,1»,Andij.ker Muisjes i±3,— a 3,20 dito blauwe 12,— a 2,40, aUes per HL

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3