BE JACHT OP EEIE EHFEIIS. 12e Jaargang: No. 3390 NIEUW S- Maandag 23 Juli 1894. EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON- Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het gehecle Kijk, per uiaiuiaen 1 05. Afzonderlijke nnmmersO.Uo. Geïllustreerd Zondagsblad, per o maanden franco per post.i'$. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dadelijks, behalve on Zion- c-i a e>.:;iaagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem, li iRufoGimiiiumer Ï22. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, Sticc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 21 Juli 1894. Museum van Kunstnijverheid Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid de teeken- schilder- boetseerstudiën en de werkstukken betreffende het kunst naaldwerk, vervaardigd door de leer lingen aan de school voor Kunstnij verheid tentoongesteld zijn. Deze werkstukken worden van tijd tot tijd omgewisseld. Ofschoon dit jaar het grootste gedeelte der werkstukken naar de tentoonstellingen te Antwer pen en Luxemburg werden gezonden blijft er nog voldoende over om blijk te geven van do degelijke opleiding die men aan de school ontvangt. Des Zondags is de toegang vrij, Militaire school. Naar men verneemt, zullen in de aanstaande week, de leerlingen van het laatste studiejaar der militaire school te dezer stede, de verdedigings werken om U trecht gaan bezoeken. Bevorderd (cum laudé) te Göttingen de heer W. B. Tromp de Haas van Haarlem, tot doctor in de philosophic met proefschrift: „Untersuehungen ueber Pectin Substanzen, Oxyceliu- lose, RokosSchalen." De afd. Haarlem van den Bond van Spoor- en trampersoneel „Steeds Voorwaarts" had Vrijdagavond in „Felix Favore" eene vergadering be legd, ter bespreking van het ontslag door de directie der werkplaats der Hollandsche Spoor gegeven aan ha ren voormaligen vuurwerker J. Hof land. Hofland zelf en Fortuyn, (deze in de plaats van Van Kol), traden daarbij als sprekers op. De rede van Fortuyn strekte hoofdzakelijk tot aansporing van de aanwezigen om zich aaneen te sluiten, de eigenlijke feiten deelde Hofland mede. De reden van zijn ontslag is naar hij zeide dize, dat nadat zijn vrouw een vlugschrift had verspreid propaganda makende voor- d'e S. V., men hem zijne overplaatsing^ naar den Haag had aangekondigd tegen een loon van ƒ13.30 per week en dat hij deze over plaatsing van de hand had gewezen. In den loop van zijn betoog somde Hofland een reeks van grieven op tegen de Maatschappij. Inplaats dat het stukwerk een vrije aanneming is, krijgt de werkman daarvoor slechts wat de assistent werkmeester hem daarvoor geven wil. Op deze manier leggen velen bij het stukwerk toe. Nu is er wel een manier om zich scha deloos te stellen en dat is door te knoeien. Derhalve of hij verdient te weinig, of hij schiet er zijn karakter bij in. Toen de S. V. bij den chef der werkplaats over dat stukwerk klaag de, kreeg zij ten antwoord dat de chef geen vereeniging S. V. kende en zich dus ook niet met haar kon in laten. In het begin van dit jaar werd door de Maatschappij eene circulaire verspreid waarbij wel niet verboden werd lid der S. V. te zijn, maar wel het maken van propaganda daarvoor, iets wat Hofland eene onmogelijk heid noemde. Toen H. aldus zijn ontslag had ontvangen, nam de afd. Haarlem der S. V. cle navolgende motie aan„De „vergadering enz. besluit na gehou den debatten met verachting ken- „nis te nemen van de overplaatsing ,van een harer leden en ziet met wel gevallen de gevolgen tegemoet „van zijne weigering van deze disci plinaire straf. Z. i. was het doel van zijne over plaatsing alleen om de S. V. te knauwen, waarvan hij een zeer ijveri; lid is. Een grief is ook dat het personeel geenerlei contröle heeft op het zie kenfonds, dat de Maats, geweigerd heeft een renteloos voorschot te ge ven van 300000.gulden om een pensioenfonds en van 200.000 gulden om een ziekenfonds op te richten en dat de chefs der werkplaats meestal on toegankelijk zijn. Nu en dan vinden de werklieden wel eens een middel uit tot versnel ling van het werk, maar verbergen dat zorgvuldig omdat de assistent werkmeester hun anders meer op het loon kort, dan de winst door de versnelling verkregen, bedraagt. De eischen der S. V. zijnafschaf fing van stukwerk, verhooging van het loon met 50 percent (hetgeen eigenlijk maar 25 is omdat het stukwerk ook eene verhooging van 25 pet. op het vaste loon geeft, al thans Keet te geven) aanschaffing voor rekening der Maatschappij van de gereedschappen der wagenmakers die zij nu zeiven moeten betalen en instelling van een scheidsgerecht waarin 5 leden der S. V. en vijf ge machtigden der Maatschappij zitting hebben. In den loop van zijne verklaringen gaf Hofland zijn teleurstelling te ken nen, dat de chef der werkplaats de heer Sloot, noch de ingenieur Vogel, die hij beide uitgenoodigd had, aan wezig waren. Tot zijn genoegen heeft evenwel de heer Vogel in een onder houd met spreker, erkend dat de eischen ,der S. V. niet overdreven waren. Aan het einde der bijeenkomst die zeer lang duurde, werd met het op steken der handen de navolgende motie eenparig aangenomen „De groote openbare vergadering „gehouden in Felix Favore kennis „genomen hebbende van de zeer wille keurige wijze waarop de directie der „spoorwegmaatschappij Hofland wilde „overplaatsen naar den Haag, keurt ,de houding der afdeeling Haarlem ,van de S. V. goed en besluit zich ,zoo spoedig mogelijk weerbaar te „maken tot de algemeene werksta king." De vergadering die zeer talrijk was ging rustig uiteen. In de pauzen zongen een mannen- en een vrouwenkoor ver schillende liederen. Ned. Ver. t. af«ch. v. st. drank. De 59e algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank zal al hier worden gebonden. Wegens de belangrijkheid en den omvang der te behandelen voorstellen heeft het hoofdbestuur bepaald, dat ditmaal geen openbare vergadering de huishoudelijke zal voorafgaan, aldus meldt de N. R. Cl. Die huishoudelijke vergadering zal plaats hebben Donderdag 26 dezer, des avonds te 61/2 ure, in het lokaal Scholten's FamiliehotelHaarlemmer hout, en aldaar voortgezet worden op Vrijdag 27 dezer, des voormiddags te 9,/2 uur. Vanwege het hoofdbestuur wordt o, m. voorgesteld de bespreking van een program van actie voor verbete ring der wetgeving op het gebied der drankbestrijding overeenkomstig het volgend ontwerp 1°. Strenge handhaving der bestaan de wetgeving en uitbreiding daarvan in de richting, aangewezen bij een adres d.d. 4 Januari 1894 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, in dien zin, dat tot volledi- uitvoering in 1901, ook bepalin gen worden vastgesteld. 2°. Toenemende vermindering van staats- en gemeentebelang bij het drankgebruik. 3°. Voortgaande beperking van al cohol-industrie en invoer. 4°. Vaststelling van een laat ope nings- en vroeg sluitingsuur met het recht voor de gemeenten om denge- oorloofden verkooptijdj verder te be perken. 5°. Verbod van drankverkoop van Zaterdag avond tot Maandag morgen. 6°. Geen verplichting tot doorloo- pende verlenging der Vergunningen. 7°. Beperking van kleinhandel in bier en wijn. 8°. Toekenning aan de gemeenten van het recht om de vergunningen voor drankverkoop te beperken of' geheel te weigeren, met invoering van plaatselijk verbod, om te komen tot. 90. Geheel verbod van drankfabri- cage, -invoer en -handel. Tot de voorstellen van de afdeelin- gen behoort dat van Rotterdam „Overwegende, dat tegenwoordig meer algemeen als een feit wordt aangenomen, dat voor het algeheel herstel en de volkomen genezing van verslaafden aan het gebruik van ster ken drank onthouding van geestrijke dranken noodzakelijk is; .Overwegende, dat vele' van onze Nederlandsche zeelieden dronkaards zijn, en dat het soms voorkomt, dat dronkaards zich beteren en door ge heel onthouding zich zoeken staande te honden; „Overwegende, dat op het over- groote aantal der Nederlandsche koop vaardijschepen dagelijks sterkedrank als rantsoen door den schipper aan zijn scheepsvolk wordt gegeven en aangeboden „Overwegende, dat deze gewoonte,die bij geen enkele zeevarende natie zoo al gemeen als in Nederland, niet alleen matige drinkers en dronkaards kweekt, maar in het bijzonder voor bekeerde dronkaards eene dagelijks wederkee- rende ontzaglijke verleiding daarstelt „Noodigt het hoofdbestuur uit, om dit euvel ter kennis te brengen van de heeren roeders in Nederland met vriendelijk verzoek, om op hunne schepen het rantsoen jenever af te schaffen en om verder zulke mid delen te beramen, als zouden kun nen strekken tot het ophouden van het kwaad." Een voorstel van de afdeeling Leeu warden beoogt, de statuten der Ver eeniging zoo te wijzigen, dat geheel onthouders als zoodanig in de Ver eeniging kunnen worden opgenomen. met zijn nationaal fabrikaat." Bstzy Akersloot—Berg. Had bovengenoemde schilderes, tot heden haar studie steeds gemaakt van de forsche Noorsche zeeën, door haar huwelijk kunnen wij haar voortaan als Hollandsche schilderes beschouwen, te meer daar Zand voort tot woonplaats is gekozen, en nu onze zee in studie wordt genomen. Wat wij reeds vajn haar hand zagen, doet ons veel ver wachten. Door de bemoeiingen van den heer van der Wilk, die ons reeds vóór eenigen tijd met hare Noorsche zeeën deed kennismaken, zal ieder in de gelegenheid gesteld worden, deze kunstenares ook in de uitvoering van het weergeven van onze Noordzee, te volgen. In de schilderijen collectie Groote Houtstraat 105, vinden wij van haar hand„Een Novemberdag onder de Noorsche kust" en „Zeegezicht bij Zand voort." Voor het winkelraam is deze week geëxposeerd een schilderij van H.Savry „Duinlandschap met schapen." Deze week wordt voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd een schilderij „Landschap" van Marx Heyleen schilderij „Stilleven", een schilderij „Noordzeekanaal" bei den van C. Breitenstein. Na de volgende week zullen de schilderijen der Afrikaansche kunst reis van Aug. Le Gras geëxposeerd v/orden in het kabinet, waarom dit a. s. Vrijdag en Zaterdag zal gesloten zijn. De laatst verschenen „Kampioen" meldt het volgende „Zondag zagen wij in het bezit van den heer A. Koolhoven, (te Over- veen) een nieuw rijwiel, Hollandsch fabrikaat, nl. een „Sint Bavo", van den heer Koopman te Haarlem. De afwerking dezer machine was zeer te roemen en wanneer men daarbij overweegt, dat het heel wat zeggen wil ef.n „safety" te bouwen voor de afmetingen en het gewicht van ge noemden rijder, dan mogen wij den heer Koopman wel geluk wensehen De heer Van der L lan, kapper aan den Kruisweg No. 27 alhier, heeft een zeer practisch middel bedacht om het hoofdsteunsel van de stoelen waarin de klanten plaats nemen, antiseptisch te doen zijn. Hij heeft er namelijk een rol papier aange bracht, zoodanig dat het hoofdsteun sel door een velletje papier geheel bedekt is. Die volgt krijgt een nieuw blaadje van de rol en de bediende kan niet vergeten telkens een nieuw blaadje aan te brengen, omdat het papier licht van kleur is en dus da delijk bevlekt wordt. Dit is een stap in de goede rich- tiug. Te Haarlemmermeer is door het Burg. Armbestuur, eene commissie benoemd tot oprichting van een wees huis in die gemeente. De engelsche godsdienstoefeningen te Zandvoort zullen niet bij villa Maris zooals vroeger is medege- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 29) HOOFDSTUK X. Het opsporen van sir Rupert. Zij nam voor den oudste een gouverneur in dienst en liet hem les nemen in de bibliotheek van Barth House. In Clematis Villa waren zooveel kleine kinderen, en daar weer klonk zoo voortdurend kindergeschreeuw, dat de goevernenr er geen veilig hoekje kon vinden om de muzen te vereeren. „Zij moest je maar geregeld bij haar houden," zeide de dokter tot den oudste„alles behoort je toch op een goeden dag toe, zoodat je er aan gewend moet raken." „Zij zegt," gaf de knaap ten antwoord op den toon van iemand, die overtuigd is van de juistheid van hare opmer kingen, „dat de kleine sir Rupert den een of anderen dag zal worden opgespoord, en dat alles hem dan toebehoort, dat ik mijne studiën op de universiteit zal voltooien, en dan kan ik mijn eigen weg volgen en misschien wel lord-kanse- lier worden." „Het kind wordt nooit teruggevonden," riep de dokter uit, met een toornigen blik op zijn eerstgeborene, „en jij zult eigenaar worden van Barth Place gemakkelijker dan lord-kanselier." „Ik zou liever zelf voor mijne toekomst willen zorgen," gaf de knaap ten antwoord, in wiens gemoed miss Barth's lessen wortel hadden geschoten. „Hebt u gezien miss Barth," zeide mevrouw Wrigley, die de statige jonge dame moeielijk „nicht" kon noemen, „hoe krijgshaftig onze tweede er uitziet. Hij is er juist de jongen naar, geschikt om dienBt te nemen in het leger. Wij hopen, dat u hem later eens eene aanstelling zult bezorgen." En hierna werd iedere week of liever bijna iederen dag, miss Barths aandacht gevestigd op den ernstigen studiezin van nummer drie, en werd haar verzekerd, dat hij voor de kerk was geboren, en wanneer zijn arme, goede vader er in geslaagd was om hem colleges te laten loopen aan de uni versiteit, dan zon zijne nicht My ra natuurlijk wel verder voor hem zorgen. Hij zou zich steeds door haar laten leiden, en slechts huwen naar haar goed vinden, zij zonden dat trouwens allen doen. Mevrouw Wrigley wilde er zelfs wel borg voor staan, dat deze jongens in kuitebroeken en die meisjes met korte rokken allen zouden trouwen naar het goedvinden van hunne nicht Myra. Myra ondervond zoowel het onaangename als het aange name van te zijn de rijke, ongehuwde bloedverwante van dezen familiestam, welks leden naar positie en rijkdom verlangden. Zij werd er hoe langer hoe meer aikeerig van om te worden geraadpleegd over den prijs der schoenen en de kleur der kleeren voor de kinderen. Als nicht Myra niet van blauw hield, dan zouden zij geen blauw dragen. Als zij meende, dat de meisjes latijn moesten leeren, dan moesten zij latijn leeren. Als zij aan scholen in het buitenland de voorkeur gaf, dan zou hunne liefhebbende moeder hen allen de volgende week naar het vasteland zenden. En zoo gingen een voor een nummer Twee en nummer Drie in de biblo- theek van Barth House de lessen bijwonen van den oudste en toen Myra's vrouwelijk hart zoo verteederd wérd door de kinderlijke zachtheid van nummer Zeven haar eigen naam- genoote, die werkelijk een lieftallig meisje was dat zij zeide, dat dit kind de vijftien duizend pond zou erven, die haar eigendom waren, vergat de kinderjuffrouw op zekeren avond de kleine naar Clematis Villa terug te brengen, en nadat dit nog verscheidene malen was gebeurd, werd zij ge heel vergeten en bleef op Barth House. De kleine Mi was dus zoo goed als eene huisgenooto van Myra en lady Bidebanks aangenomen kind de kleine sir Rupert speelde met Mi, en reed haar rond in een sport kar deelde zijne lekkernijen met haar en wanneer hij uitzijn humeur was, sloeg hij haar zeer onridderlijk. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1