BINNENLAND. hunne verklaringen, doch toen men; de zaak onderzocht, bleek het dat Snel niet al te proper was bij zijn; leven en er eene lamme huishoud ster op nahield; dat hij voor ds. B. nogal eens boodschappen deed en dan wel eens het een en ander meekreeg, wat de familie niet langer wensehte te houden, en dat S. zoo ook mee kreeg het skelet, dat aan den zoon van ds. B., thans officier van gezond heid in Indië, bij zijne studie had gediend en waaraan het hoofd, een arm, een heen en de borstkast ont braken. Van den vreeselijken vrou- wenmoord, die S. volgens de geruch ten zou hebben gepleegd, blijft alzoo niets over. Atjoh. Aan een particulier bericht uit Atjeh wordt het volgende ontleend De 2e luitenant der marechaussee H. M. Vis kreeg op den lOen Juni jl. de opdracht om bij kampong Lam- Koenjit, tusschen onzen pas opge- richten post Biloel en de ben ting Boekit-Daroe, die op dien dag zou worden opgeheven, positie te nemen met eene afdeeling van 25 marechaus sees, ten einde aan kwaadwilligen te beletten langs het gebergte stelling te nemen om de werkzaamheden te Boekit-Daroe te hinderen. De vijand kon Boekit-Daroe niet bereiken, maar opende al spoedig van drie zijden het vuur op de marechaussees, zoodat deze gedurende 2 uren daaraan bloot stondende onzen hielden echter moedig stand, zoodat het doel volko men bereikt werd. De commandant 2e luitenant Vis kreeg reeds des voormiddags te 11 uur eene doordringende schotwond in het rechtor-onderbeen, doch bleef tot 3% uur des namiddagg het com mando voeren. Behalve hij werden nog gewond een Amboneesch korporaal (schot el leboog) en een Amboneesch maré chaussee (schot linkerhand en rech terarm.) Ontslag prof. Gunning. Aan professor Gunning is Woens dag door den am sterdam schen ge meenteraad op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit aldaar. Uit don Amgterdamsclien gemeenteraad. In de Woensdag gehouden verga dering is met 16 tegen 10 stemmen besloten, dat voortaan in de bestekken voor gemeentewerken de nieuwe be palingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur verplichtend zullen worden gesteld. De meerder heid van het dagelijksch bestuur er kende wel, dat de toepassing dier bepalingen, gedurende den proeftijd, tot geen bezwaren had aanleiding gegeven, maar wilde nochtans de dubbele inschrijving ter controle van de financieele gevolgen, gehandhaafd zien. De minderheid in dat bestuur achtte echter voortzetting der proef overbodig, ook omdat de eisch eener dubbele inschrijving met en zon der de nieuwe bepalingen geen maat staf ter beoordeeling aan de hand deed. Bij de proefneming, van Jan. tot heden, is immers gebleken, dat de aannemers, wetende, dat het in de bedoeling lag aan inschrijvingen met inachtneming der bepalingen de voorkeur te geven, bij hunne inschrij ving zonder die bepalingen, slechts een bedrag aangaven, zonder eenigen waarborg voor de juistheid van dat bedrag. De Baafciculkoe Arbeidsraad voor de bouwvakken heeft aldus wil van zijn adti'es, waann hij op eene defini tieve regeling aandrong en men mag nu verwachten, dat de aannemers, ook bij hunne inschrijvingen voor partieuheren de regeling door de ge meente gesanctioneerd, zullen volgen geiajk zij in het uitzicht hebben Eene belangrijke beslissing nam de Raad nog betreffende de voordracht om aan de AmsterdamscheVereeniging tot het bouwen van arbeiderswonin gen eene som van ƒ553.661 tegen 3 pCt. 'sjaars te verstrekken, als voor schot van het in vroeger jaren door de gemeente voor dat doel beschik baar gestelde kapitaal. Over de voor dracht hadden de stemmen in de vorige vergadering gestaakt. Thans werd zij met 17 tegen 9 stemmen verworpen. Niet dat de Raad weigert mee te wer ken tot verbetering der woningtoe standen voor de arbeidende bevol king, maar hij meent, dat bovenbe doelde Vereeniging, die woningen bouwde voor een huurprijs van ƒ2.50 's weeks en voornemens is op dezen weg voort te gaan, het doel niet be reikt'heeft, noch kan bereiken. Dan Helder—Huisduinen. Aan den heer J. Pot te Alkmaar is door Ged. Staten bij beschikking van den llen dezer vergunning ver leend tot het aanleggen van een tram van Den Helder naar Huisduinen. Ncerboseh. Iu het laatste nummer van Het Oosten komt o. a. het volgende voor van de weesinrichting te Neerbosch Op de laatst gehouden algemeene Vergadering met de leden der Ver eeniging, 13 Juli jl., die zeer druk bezocht was, zijn de veranderde Sta tuten en het Huishoudelijk Regle ment na langdurige bespreking voor den laatsten keer gelezen en vastge steld. Nu zullen deze Statuten zoo spoedig mogelijk ter kon. goedkeu ring worden opgezonden. Volgens de oude Statuten, waaronder we nog leven, zijn in de plaats van de hee- ren A. Kramers uit Amsterdam, D. van 't Lindenhout en Jac. van 't Lindenhout, beiden te Neerbosch, die als bestuurders bedankt hadden, gekozen de heeren ds. E. A. G. van .Hoogenhuijze te Nijmegen, mr. J. H. C. Cazius, raadsheer te 's Hertogen bosch en mr. J. P. A. graaf van Limburg Styrum te Oosterbeek, zoo dat het bestuur nu bestaat uit de heeren G. Ypenburg, te Arnhem, pre- sidenlE. J. Griffijn teArnhem.le secre tins; L. J. Luijks te Rotterdam, 2e secretaris; J. van Zwet Wz., te Rot terdam J. G. Metz te Amsterdam H. J. Koper te Heesds. E. A. G. van Hoogenhuijze te Nijmegenmr. J. H. C. Cazius te 's-Hertogenbosch; mr. J. P. A. graaf van Limburg Sty rum te Oosterbeek, en J. van 't Lin denhout, directeur. Het bestuur zal nog verder wor den uitgebreid, zoodra de Koninklijke goedkeuring op de herziene Statuten is verkregen. Ook is een plan ont worpen en aangenomen om het ge tal leden der Vereeniging een groote uitbreiding te geven. Wij kunnen nog mededeelen zegt het verslag-dat in de gewijzigde Statuten het beginsel waarop de weezemrbeid is aangevan gen en onder den zegen Gods tot nu toe voortgezet, is bewaard ge bleven. Dit is voor ons een reden van groote dankbaarheid, want hiermede staat en valt de Weesinrichting van Neerbosch. Het is in de laatste weken her haalde malen voorgekomen, dat wee zen zich hij anderen voor betrekkin gen aanboden en de Weesinrichting hebben Igen^emd als de plaat», waar hun opvoeding voltooid was en het. hebben do-en voorkomen, alsof wij- hen de inrichting hadden doen ver-i laten zonder dat zij in staat waren! in hun eigen onderhoud te voorzien. Men ziet hieruit, hoe men de zaken omkeert. Voortaan zal eiken wees, die de inrichting;, verlaat, 't zij jongen of meisje, zoo dit geschiedt met ons goedvinden een bewijs worden gege ven, waaruit zal blijken dat wij ben geschikt achten om voor zichzelf te kunnen zorgen. Forensen, Onder presidium van den heer Heij broek werd Woensdagavond in het „Hof van Holland" te Hilversum eene vergadering van Hilversumsehe forensen gehouden. Een 50-tal uit wonenden waren aanwezig. Het bekende compromis werd voor gelezen, waarna de heer Ferwerda het woord vroeg. Spr. verklaarde dat hij in 13 Nederlandeche gemeenten forens was. Spr. wensehte zijn grieven uit een te zetten. De Voorzitter echter verklaarde dat men niet mocht vervallen in de fou ten der Bussumers, om er een debat avond van te maken. Alleen zij, die kunnen medegaan met het voorge stelde, moeten hier zijn. De heer Ferwerda verklaarde dat hij dan hetgeen hij wilde zeggen, zou aanbieden ter plaatsing aan De Tele graafDe Amsterdammer en het Han delsblad. Er ontstond nu verder eenig debat tusschen de heeren Blijdenstein en Wassink over het al of niet geheel samengaan met andere gemeenten. Een der aanwezigen deelde mede, dat de heer mr. Rahusen had geadvi- ird, dat men voorloopig zou samen gaan, om dan later elk afzonderlijk op te trelen. Ieder heeft eenvoudig boven zijn biljet te zetten „Niet be lastbaar wegens hoofdverblijf in Hil versum." Volgens mr. Rahusen is deze aan slag nooit de bedoeling van den wet gever geweest. De heer Ferwerda verklaarde dat zijn advocaat hem had verzekerd, dat er weinig kans was dat Ged. Staten hun adhaerie zouden schenken. Maar dan moet men vooraf ook krachtig optreden. Na eenig debat ging men over tot de onderteekening van het protocol, Het bleek dat 38 personen geteekend hadden. Zonder stemming werden vervolgens de heeren Heybroek en Blijdenstein resp. tot lid en plaatsvervanger voor het comité gekozen. Scheepvaart congre3. Woensdag werden de vergaderin gen in secties van het zesde interna tionaal congres voor Binnenlandsche scheepvaart te 's-Gravenhage voort gezet, nadat de congresleden den vo- rigen dag ter afwisseling een bezoek aan Rotterdam en de havenwerken hadden gebracht. In de eerste afdeeling werd Woens dag voortgezet de behandeling der vraag betreffende den aanleg en het onderhoud van kanalen en havens, Op voorstel van den Fran schen ingenieur Monot werd aangenomen een wijziging in de conclusiën van het vorige congres, tot aanwijzing van het belang der particuliere exploi tatie. Vervolgens werd behandeld de vraag betreffende den aanleg van scheep vaartkanalen, zoodat groote vaartsnel heid kan bereikt worden. Verschillende rapporten werden daarover uitgebracht en toegelicht. Aangenomen werd eene conclusie, strekkende om de noodzakelijkheid uit te spreken, dat het onderzoek worde voortgezet óraatrenfc den weer stand van schepen in verband met •tractie op kanalen met verschillende diepte. In de tweede sectie werd het debat voortgezet over -de quaestie der ijsver- sperringen. De heer Naaien, Duitsch Waterst.- inspect., de Oostenrijksche Regeerings- raad Schramm, brachten verschillen de rapporten uit, welke discussie uit lokten, zonder dat nog conclusiën werden geformuleerd. Opnieuw bleek groot verschil van meening te bestaan omtrent de beste wijze vau ijsoprui- ming, men zal trachten tot een ge formuleerde conclusie te komen. Iu de derde sectie werd beraadslaagd over het beginsel tot heffing van tol- jelden op waterwegen. Zij hield zich strikt huiten de hoofiquaestie, al of niet vrijdom; als conclusie werd voor gesteld, dat als eenheidsbeginselen voor tolheffing voortaan aangenomen zullen worden een tonnenmaat van 1000 kilogram en de afstandskilome- ter; verder was men voor geleidelij ke afschaffing, zoo mogelijk van rech ten voor de bediening van sluizen, bruggen en stuwers, terwijl de wijze van heffing eenvoudig, gemakkelijk en practisch moet zijn, waardoor een spoedige en gemakkelijke controle verzekerd wordt zonder hinder voor de scheepvaart. De vierde sectie zette het debat voort over het verband tusschen den vorm van het tracé der rivieren en de diepte der vaargeulen, over de normaliseering der rivieren voorlage waterstanden. De minister Van der Sleijden en da heer Castendijk uit Nijmegen wa ren in hun rapporten, tot het resul taat gekomen dat zoolang geen door- loopende geul is ontstaan, de aanleg van lage leidammeu voorbarig is. De buitenlandsclie ingenieurs hadden daarover afwijkende opiniën. Woensdagnamiddag werden de con gresleden ten stadhuize ontvangen door den waarnemend burgemeester van 's Gravenhage, den heer Du Tour van Bellinchave. Heden houden de leden na afloop van de bijeenkomst in afdeelingen een officieelen maaltijd te Scheve- ningen in het Kurhaus. Italiaaosche wielrijders. Maandagmorgen vier uur zijn van Venetië vertrokken de heeren Fausto Baccalin, Enrico Wolff en Emilio Vio, leden van de Italiaansehe „Ve- loce-club", die over den Gothard, Freiburg, Mossbach enz. met hun rij wiel een reis naar Amsterdam den ken te ondernemen, waar zij binnen negen d gen hopen aan te komen. Deze tijd bewijst dat zij de reis zon der al te groote inspanning willen maken. De heeren Baccalin, Wolff en Vio zijn drie der verdienstelijkste leden der Venetiaansche wielrijders-vereeni- ging, welke, daar in Venetië zelf het wielrijden volstrekt onmogelijk is, niet vele leden telt, maar die zij bezit zijn daarentegen geducht geoefend. Schoolkinderen in „Artis". Het bericht, dat „Artis" zijne hek ken zou sluiten voor de schoolkin deren, wordt gelukkig tegengesproken, en wel door niemand minder dan door dr. Kerbert zelf, den directeur der inrichting. De Amst.'Ót. is er op uit geweest en aan diens verslaggever deelde dr. Kerbert mede, dat van een weigering, om de kinderen toe te laten, volstrekt geen sprake is, en dat de reden, waar aan de heer Stamperius die zooge naamde van-de-hand-wijzing meent te moeten toeschrijven, „te absurd is, om er over te spreken". Het doel van die bezoeken was, dat had van den beginne af bij het b| stuur van „Artis" voorgezeten, d'e kinderen eenig nut van die bezoeke te doen trekken, doch het bleek, ds op de wijze waarop die bezoeken g{ schiedden, dit doel geheel uit. h( oog werd verlorende kinderen b< schouwden het als een uitgangsdag als een pretje en de onderwijzers e de onderwijzeressen, althans de mees ten, hadden er het land aan, metd kinderen uit te moeten. Ter aanvulling van het op schoc geleerde, meende het bestuur, g; zoo'n enkel bezoek per jaar toch niel ëu daarom werd aan het gemeent bestuur voorgesteld „te trachten ee betere regeling te vinden opdat di kinderen meermalen per jaar den tui zouden kunnen bezoeken." Dat klinï heel anders dan weigeren iet bestuur van „Artis" is waarlij vrijgevig genoeg, Zeer veel rijksii richtingen hebben voor haar lee; lingen voortdurend vrijen toegang t( de tuinen; o. a. teeken-academies, en; wier leerlingen in „Artis" studies k< men maken. Zelfs een inrichting u Haarlem heeft vrijen toegang. Oo voor gemeente-instellingen is dit h( geval.' Verder worden nog dikwijls kindi ren uit andere plaatsen voor half gel toegelaten o. a. komen er a. s. wee 138 uit IJmuiden en over eenige tijd 600 uit Haarlem. Waar echter het genootschap zie zoo willig betoont, om anderen e ook de gemeente van dienst te zijl daar zou het dan ook van het gi meentebestuur verwachten, dat d daartegenover ook het genootscha eens een dienst bewees. Niet allee echter gebeurt dit nooit, maar daarei tegen worden de lasten nog voor durend verhoogd. Het genootschap is sociëteit, maï stelt in de maand September zijc tuin ook open voor stadgenooten. En wat gebeurde nu het vorig jaar Zonder eenige bijzondere reden moesi eensklaps, wat nog nooit gebeurc was, over die maand belasting wor den betaald; het genootschap was gedurende die maand, aldus rede neerde het gemeentebestuur, „open bare vermakelijkheid." Ook toen de Orang Oetan voor stadgenooten werd te kijk gesteld, moesten dadelijk de 5 pCt. van de entréegeldm betaald worden. Waar het gemeentebestuur zulke dingen gaat doen, zei de heer Ker bert, daar is het toch zeker niet te verwachten, dat wij altijd klaar zul len staan, om diensten te bewijzen, te meer niet waar het blijkt, dat die diensten niet beantwoorden aan het doel dat men er zich van had voor gesteld. Geweigerd om do kinderen toe te laten is er echter geenszins: alleen is aangedrongen op liet zoe ken naar een betere regeling. Overreden. Bij het van den staatsspoorw gen werd jarig zoontje van den machinist C overreden. Men vermoedt, dat he' knaapje op de trede van een wager is geklommen en toen bij het ff beweging brengen onder den achter sten wagen is geraakt. Het kind wafl terstond dood. 1 d< Eon gevaarlijke ligplaats Te Grootebroek is 11. Zondagnacht!' een persoon, die ten gevolge van over matig gebruik van sterken dranl bewusteloos was, door zijn zeker ooi niet nuchtere kameraden aai handen en voeten gebonden en op de trambaan gelegd. Een gezelschap, da' per rijtuig naar Enkhuizen huiswaard keerde, merkte den man nog bij tijde op, en hielp hem uit zijn gevaarli} I! op Barth House te verschijnen." „En ik zeg u, dat ik toch zal komen en mijn deel hebben. Als u mij uit genegenheid niet behoorlijk wilt be handelen jonge dame, dan zult u het uit vrees doen. Ant J woord mijWat voerde u naar het Reservoir in den nach waarop Elizabeths kind verdween?" Ofschoon Myra steeds zichzelve had beschuldigd wilde zi geen beschuldiging van een ander dulden." Zij verhief zich in hare volle lengte en vertoonde geei® oogenblik eenige vrees of ontsteltenis; zij keek Wrigley rech' in de oogen. „Verlaat mijn huis, of ik zal de bedienden schellen om er uit te zetten." „Maar u is dien nacht bij het Reservoir geweest!" „Bewijs het!" gaf Myra ten antwoord en hare oogeu fonkelden. „Ik zal het bewijzen," riep Wrigley uit. „Eu verklaar dan tegelijk," zeide Myra met heldere stem-l „waarom het kind, dat lady Bidebank tot zich heeft geno-1 men, door u bij de engeltjesmaakster is gebracht! Wij heb ben dat opgespoord!" Deze woorden van Myra hadden op Wrigley eene hevig* uitwerking. Hij beefde en stond al6 verplet. {Wordt vervolgd 1 neer Elizabeths kind in zijn eigen huis zou zijn opgevoed en was opgegroeid zooals dit kind opgroeide; zij zou dan voor haar erfgenaam zorg hebben gedragen en tevens geen last van die Wrigleys hebben gehadNiet dat zij al die jonge Wrigleys haatte; op hunne manier waren zij nog zoo kwaad niet en hadden zij meer overkomst met hunne moe der dan met hun vader, terwijl de oudste en de kleine Mi zelfs zeer aardig waren. Nummer Drie was een onuitstaanbaar verwaand kereltje, en de twee oudste meisjes waren even ongemanierd als lee- lijk, en dat zeide zeer veel, terwijl de jongste zoon, de toe komstige adelborst, een verkleind model was van zijn geëer- biedigden vader. Met dien vader had Myra in den herfst, toen zij het land goed der Fitzroys had gekocht, een hevigen woorden twist. Ten laatste had James Wrigley zich, dank zij zijne hard nekkige pogingen, het bezit weten te verzekeren van den titel, dien nu niemand droeg. Het hoogste gerechtshof in hst koninkrijk besliste, dat na eene verdwijning sedert acht jaar -'aü den kleinen sir Rupert, deze als dood moest worden bescu *nc^en k°n worden aangetoond, dat hij nog leelde Do Vtör, ^ri°ley ^ad nu °P zekere hoogte zijn wensch bereikt Hij u?*1 °*en leeliiken dokterstitel voor zijn naam verdwijnen," en kee'te nu sir James Wrigley of Barth. Maar hierna, ziet gij, ViN® hli ook zijn zetel in het Parie- ment hebben eene algemene verkiezing zou plaats heb ben en hij moest (le belangCP der familie Barth vertegen woordigen. Hij vroeg aan zijne nicht Myra zesduizend pond voor de onkosten, aan zijne verkiezing verbonden. Myra weigerde zijn verzoek in te willigen. Wrigley smeekte, verzocht, eischte. Alles tevergeefs. Ik kan u geven niet leenen ik leen niet," zeide miss Barth, „tweeduizend pond, waarmee mijn eigen kapitaaltje is vermeerderd. Die tweeduizend pond wil ik u geven, maar meer kan ik niet geven. Wanneer Elizabeths kind gevonden wordt, is dat mijn eigen geld „Ik erger mij dood door steeds van Elizabeths kind te moeten hooren. U weet evengoed als ik," riep de dokter op luiden toon, „dat het nooit zal worden gevonden." „Integendeel, dagelijks hoop en verwacht ik het te vinden." „U kunt mij niet misleiden met die woorden Myra, zoo als dokter Brice, den ouden Meliodew en de rest. Ik weet te veel," vervolgde de dokter driftig; „en als u mij tot het uiterste drijft, dan vertel ik wat ik weet! U behandelt mij, den naasten erfgenaam, niet zooals het behoort. He moest hier ia dit huis wonen als uw beschermer en wakende voor de toekomstige belangen van mijn zoon. Ik moest het fortuin met u deelen, dat gij u verworven hebt zal ik zeggen op welke wijze? U weigert mij geld; u belooft mij slechts armzaligen steun; u laat mij in Clematis Villa wonen, alsof ik een eenvoudig koopman wasIk duld het niet langer!" „Er is iets," zeide Myra, wiens toorn was opgewekt, „wat ik niet langer duld en dat is uwe onbeschaamdheid. Als u zich op deze wijze vergeet, dan moet ik u verzoeken niet meer

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2