NIEUW S- ADYERTENTXEBLAD. 12e Jaargang:1 Maandag 30 Juli 1894, No. 3396 ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Postkantoor te Haarlem. Kennis 1894. BINNENLAND. Rechtszaken. "Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gehcele Rijk, per d maanden 165. Afzonderlijke nummers u.üö. Geïllustreerd Zondagsblad poi d maanueu O, U franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve or; /ton- cn x- ecgtciagen. Bureau: Kleine HoutstraatHaarlem, Tckiocsu-nmmer 122>. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 28 Juli 1894. 'bj 'IJl Augustus gaat men verhuizen om den eersten Augustus het publiek in het nieuwe gebouw te kunnen ontvangen. Het nieuws Post- en Tele- aaf kantoor in de Zijlstraat. De heer Doffegnies, directeur van Dt postkantoor alhier, had de be- fdheid onze redactie hedenmiddag t te noodigen tot bezichtiging van OTi ït nieuwe kantoor in de Zijlstraat. Met veel genoegen hebben wij nu is -gemaakt met het nieuwe ge- w. De entree die wat smal lijkt, inderdaad breed genoeg. Door vier iuren (twee naast elkander) die atomatisch dichtslaan komt men rKi de hal, het fraaiste vertrek van het gebouw, waarop de verschillende "Ikalen uitloopen. Rechts in den Loek is het loket voor de telegraaf. Voorts zijn er drie loketten voor de iakketpost, waarvan een alleen bij roote drukte zal worden gebruikten jan loketten voor postzegels-verkoop, langeteekende brieven en poste-res- |ante, spaarbank, en postquitantiën en lostwissels. In deze hal, die jarachtig boven licht heeft en versierd is met eene ambrizeering van gekleurde tegels, 1 arin de oranje .ppelen, de gekroon W.. de leeuw en de posthoorn ^oorkomen, bevindt zich een flinke ;afel met daaraan bevestigde banken, aarop bet publiek schrijven kan, en locket-box voor houders van bus recht, een lessenaar in 3 vakken ver deeld voor het schrijven der telegram men en voorts gis- en waterleidin; m centrale verwarming. Het kantoor, waarin de postzegel verkoop plaats heeft is ook dat van aankomst en vertrek, waar de posten worden behandeld. Daar is tevens een brand kraan. In een gang hier achter hangen de 40 bestellers de jas sen op en zetten hunne lantaarn op een plank daarboven. De binnenplaats is toegankelijk door een breede poort in de Nobel- straat. Hier komen de ambtenaren en bestellers door, hier ook rijden de postkarren in, De zaal voor de pakketpost heeft 20 ruime loketten. Daarnaast is de bestellerskamer, waar 24 personen aan een kloeke tafel hunne bestel lingen kunnen inschieten, gezeten op draaibare krukjes, die zij onder de ta fel kunnen draaien zoo ze niet be hoeven te worden gebruikt. In dit lo kaal ligt een vloer van asphalt. Eet kantoor voor de postwissels is vóór aan straat gelegen. Het heeft geen loket in de hal, men meet van daar uit een deur door en komt dan voor een toonbank. In- plaats van door een zal deze afdee- ling voortaan door twee ambtenaren ffl worden geholpen, een niet overbodige verandering. Hiernaast is deniet zeer 15 groote, maar toch gezellige kamer van den directeur. De heer Petri, directeur van het telegraafkantoor, nam welwillend de honneurs van zijne lokalen waar. Naast het nieuwe kantoor waar de ambtenaren zijn gezeten en werken met drie toestellen, is het telephoon- kantoortje met het contróletoestel van de internationale lijn. Aan de andere zij de van het kantoor de kamer der be stellers. In den kelder worden de batterijen geplaatst en boven is een spreekka mer voor den directeur en daarnaast een magazijn. Boven het postkantoor is de wo ning van den heer DofFegnies. Behalve in de hal, waar gewoon gaslicht brandt, is overal gasgloeilicht. De Rijksbouwmeester is de beer Peters, rijksopzichter de heer Hof, aannemer de heer Otten vanMeppel en onderbaas Kolderdijk. Yoor zoo ver een vluchtig bezoek ons doen oordeelen, is het nieuwe gebouw flink en bovenal doelmatig ingericht, ten gerieve van publiek en ambte naren. In den nacht van 31 op 1 De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van het publiek dat 1 Augustus het nieuwe Postgebouw in de Zijlstraat in gebruik wordt genomen, dat de brievenbus in de Smedestraat 's avonds om 11,10 etadstijd wordt gesloten 011 de brie venbus in de Zijlstraat geopend. DOFFEGNIES. Directeur Postkantoor. Haarlem30 Juli 1894. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag afbeeldingen van eene reeks gebouwen uit het tijdperk der Vlaamsche en Nederlandsche Re naissance tentoongesteld zijn, die een duidelijk overzicht geven van de ver schillende typen der burgerlijke bouw kunst tusschen de 16de en 17de eeuw. Tevens zullen de teekeningen nog tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. ma bestaat uit verscheidene num mers in zang en dans en muziek, al les in arabischen trant. Naar wij lezen is dit gezelschap overal met veel succes opgetreden, en moeten de verschillende nummers het publiek zeer boeiende aantrek kelijkheid wordt tevens nog verhoogd door de fraaie oostersche costumes. Ei' zal eene middag- en eene avond voorstelling worden gehouden. Voor nadere bizonderheden verwij-; zen wij naar achterstaande annonce. Hedenmorgen is een 8 jarige knaap in den Gasthuissingel bij de Hout- brug te water gevallen. Hij verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen de huisknecht van het Diaconessebuis alhier het gevaar bespeurende, er bij sprong en den knaap wist te redden. Naar men verneemt beeft het con gres van de Nod. Vereeniging tot af schaffing van sterken drank te Haar lem gehouden wordende, o.a. van den heer H. J. Biegelaar. R. K. priester te Rome eene schriftelijke adhaêsie- betuiging ontvangen. De heer B., een warm voorstander van de afschaffings zaak schreef reeds voor een dertig tal jaren een boek waarin een hoofd stuk voorkwam getiteld„Herinne ring aan den eerw. pater Matthew, den beroemden Ierschen bestrijder van den sterken drank. In den Schouwburg treedt Mej, Julia Cuijpers gedurende de kermis week op en vangt de reeks der voor tellingen aan met Roze Kate. Verder zal zij de hoofdrol vervullen de Industrieel van Pont Avesnes, Katbarina Howard, de Bedelaarster, Mr. Barnes van Newyork, Ninobe, Martelares, de Twee Weezen en de Fabrieksmid. Een programma voorwaar dat veel belooft en zich zeer goed leent voor het talent dezer jonge actrice. In de Sociëteit „de Kroon" treedt ter gelegenheid der kermis we der het welbekende gezelschap van Frits van Haarlem op en wel van Maandag 6 tot en met 13 Augustus. De voorstellingen bestaan uit 8 soi- rées, twee bals op 11 en 12 Aug. en drie matinées op 9, 11 en 13 Aug. Heden is geëtaleerd in den boek en kunsthandel van D. J. v. d. Wilk. Groote Houtstraat 105, een schilderij van BetzyAkerslootBerg: Een No vemberdag onder de Noorsche kust. Omtrent hetgeen op de a. s. kermis zal verschijn en, wordt ons het vol gende gemeld: Op de Groote Marktde schouw burg van Gebr. van Lier, hiér langs eenige tentjes en kramen, vervolgens een Kunst-glasblazerij, de Beignets- kraam van Gonsael, een Fotografie tent, etc. etc. Front Stadhuisde Wafelkraam van Wesseling, de Beignetskraam van Consael, een Café Chantant-tentr en daarachter met 't front naar 't Visch- huisje een tent, waarin gelegenheid tot dansen is. Ged. Oude Grachtbij de Zijlstraat een Fotografietent, vervolgens een Serpentine-danseres, een Caroussel met schuitjes, een Amerikaansche luchtscheepvaart, de reus Raymond, een tent met gedresseerde vogels waar mede voorstellingen worden gegeven, een Paradetent, een Kattentheater. een Caroussel', een Schiettent, een Pa norama, verder de Poffer-, Koek- en Galanteriekramen, een Paradetent en de tent van Koppen. Op de Botermarkthet Theater van Spriet, eenige kleine tentjes, twee Schiettenten, twee Véiocipèdet.enten_ een Caroussel, en eenige kleine tentjes en kraampjes. Op de Ged. Oude Gracht, tusschen de Groote-en Kleine HoutstraatKoek-, Suiker-, Handschoenen- en Galanterie- kramen. Van af de Kleine Houtstraat tot aan het Spaarneverschillende kleine kraampjes, twee Caroussels, een Pa norama, een tent waarin vertoond wordt de „Wereld in het Klein", een tent waarin te zien is een Kleine Dame etz. etc. Op de Turfmarkt: een Paradetent, een Schiettent, twee Vélocipè tetenten, een Hippodrome, een Montagne Rus- se, een Zwevende Aardbol, een Dool hof etc. etc. gevallen, op den grond geworpen en van haar geld (ƒ3) beroofd; de aan rander nam daarop ijlings de vlucht de Haarlemsche politie heeft op ver moeden en signalement iemand aan gehouden, die echter weder op vrije voeten is gesteld. Aardappelziekte. In de IJpolders openbaart zich op meerdere velden de aardappelziekte, als een onvermijdelijk gevolg van den velen regen. Uit de Loidsche vaart bij Benno- broek is hedenmorgen het lijk opge haald van D. P., koetsier bij de fa milie I. aldaar. Ken wraakneming. Te Beverwijk heeft een 20-jarig meisje, D. W. genaamd, een jeugdig militair, A. H., die met verlof daar was én met wien zij vroeger verkeer de, op de BreesDaat een flescbje, ge vuld met vitriool, in het gezicht ge worpen. Het rechteroog is geheel g en het linkeroog is in ernstige mate beschadigd. Uit de Ringvaart van Haarlem mermeer is door den Rijksveldwach ter 2. opgevischt het lijk van H. C., B., oud 18 jaar, afkomstig van Am sterdam. Deze week wordt voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd: Een schilderij „Stadsgezicht Rotter dam", een schilderij „Stadsgezicht Alkmaar", beide van K. Klinken berg, en een copie naar Frans Hals, De eerste prijs in de haarlemsche paardenloterij is ten deel gevallen aan een welgesteld ingezetene van Amsterdam. Een ander nommer in zijn bezit, verschilde èen cijfer, anders had bij ook den derden prijs gewon nen. Als eene bijzonderheid zij nog vermeld, dat Vrijdag loten werden verhandeld tegen f 5 het stuk. De heer Frans Huijsser te O ver veen behaalde op de Intern. Fotogr. Tentoonstelling te Douai (Frankrijk) met zijn fotografiën een zilveren me daille. Een oostersch gezelschap Morgen (Zondag) wordt in de so ciëteit „de Kroon" eene voorstelling gegeven door het arabisch gezelschap der „Ouled Bel Hadj". Het program- yerhoede door een manspersoon aam Gemeenteraad Velsen. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Vel sen is door B. en W. aangeboden de re kening der gemeente over 1893. (Ont vang ƒ50,927.80, uitgaaf f 49.212.72, batig slot ƒ1,715,08.) Een krediet van f450 is toegestaan voor de vervaardi ging van de kaart van de wegen in gevolge provinciaal reglement. Voorts is besloten pogingen in het werk te stellen bij het Rijk, de provincie en den polder, om voor gemeenschappelijke rekening een weg door den Noord-Spaarndammer- polder hard te maken, en voor dit doel een krediet verleend van 500. Aanranding. Op de Heide (tusschen Velsen en IJmuiden) is een 19-jarig meisje on- Eon „Schoono handdoeken Maatschappij". De „Schoone handdoekeri-maat- schappij" behoort waarschijnlijk tot het „noch n;e dagewesene". Eenige ondernemende Amsterdammers heb ben de exploitatie op het oog van eene reusachtige hoeveelheid hand doeken in dezen zin, dat zij aanbie den, op de handelskantoren daar ter stede eiken dag een schoonen hand doek in de plaats van den gebruikten naast het gebruikelijk „fonteintje" op te hangen, tegen eene vergoeding van 71/2 cent per week. Brand te Amsterdam. Een vrij zware brand brak Vrijdag middag tusschen drie en vier uit in een perceel in de Polonenstraat te Amsterdam, dat op drie verdiepingen bewoond werd. Eene vrouw, die in eene achterkamer op de derde ver dieping huisde, had eene brandende petroleumlamp laten vallen, terwijl zij in hare alkoof met het huisraad bezig was. Zij riep hare buurvrouw te hulp en beiden poogden de vlam te blusschen. Echter te vergeefs. Al spoedig moesten zij de vlucht nemen voor het zich snel verbreidend vuur. De overige bewoners van het huis werden door haar gewaarschuwd en konden zich dus met hunne kinderen in veiligheid begeven. Inmiddels was de brandweer ge waarschuwd en uitgerukt. Hoewelzij vertraging ondervond, doordien de brug achter de Haarlemmerpoort tij delijk vooi rij tuig verkeer is gesloten, en derhalve een omweg moest wor den genomen, slaagde zij er niettemin in, den brand in een kwartier tijds te blusschen. De derde verdiepingen de zolder van het perceel brandden geheel uit; overigens werd slechts waterschade geleden. Van de zes gezinnen, welke het huis bewoonden, waren vier tegen brandschade verzekerd. De vrouw, die door het ongeluk met de lamp den brand veroorzaakt had, werd door den schrik half bewusteloos bij bu ren ingedragen en daar verzorgd. Inbraak, Donderdagavond werd het echtpaar Martin, wonende aan den Vliet te Leiden, te ongeveer 10 uren van de kermis huiswaarts keerende, onaan genaam verrast door de ontdekking, dat ongenoode gasten yaii bunne af wezigheid hadden gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan hunne woning, den inboedel te doorsnuf felen en, erger nog, zich meester te maken van eenige zilveren en gouden voorwerpen alsmede van geldswaarde tot een gezamenlijk bedrag van 600 gulden. De inbrekers hebben waars chijnlijk eloor bet openschuiven van een raam aan de straatzijde zich toegang tot de woning verschaft en toen op hun gemak den boel door snuffeld. Inde voortzetting van hunne roofondernemirig schijnen zij gestoord te zijn door een schipper, die met zijn vaartusig den hoek omslaande van Singel en Vliet, het gewone iehïpperssein gaf ter waarschuwing van omvarende collega'sDe dieven heb ben vermoedelijk dit zoo beschou wd als hen betreffende, althans een der overburen heeft ongeveer dien tijd 2 mannen en eene vrouw de beroofde woning dioor het venster zien verla ten. Tot dusverre is de politie de vermetele inbrekers niet op het spoor. Brandstichting. Voor de rechtbank te Vüravenka- ge had zich Vrijdag een 22-jarige vleesehhouwer te verantwoorden, be klaagd van in den nacht van 4 op 5 Juni j.l. in een door hem alleen be woond wordend huis aan de G'elebes- straat aldaar opzettelijk brand te hebben gesticht, waarvan levensgevaar voor anderen en gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Daar na den brand een aantal kleedingstakken en papieren in de nabijheid van een petroleumtoestel op den vloer gevon den werden, terwijl aar. die verschil lende voorwerpen eene zeeï sterke petroleumlucht was waar ie nemen, rezen spoedig ernstige vermoedens tegen den beklaagde. H ontkende evenwel Vrijdag ter terech tzitting alle schuld aan het hem, ten laste gelegde, bewerende niet te weten hoe de brand was ontstaan, en dat hij dien eerst had ontdekt, toen hij door de politie werd gewekt. Het petroleumtoestel was niet door hem aangestoken, ver klaarde hij, en na den brand vermiste hij een bedrag van ƒ285 uit zijn lin nenkast. Hij gaf als zijne veronder stelling opdat er dieven in huis zouden ziju gekomen, die uit wraak den boel in brand hebben gestoken, maar kon niet opgeven wie dan wel zoo'n wraak tegen hem koesterden. Van inbraak ofinklimminr .ras trou wens volgens de getuigen en spoor waar te nemen' CLevraa; I vaar den toestand van bekl's. zakon, verklaarde deze, dat hij hoegenaamd geen schul den had; alleen ƒ50 aan een zijner leveranciers. Verschillende getuigen verklaarden, dat bekl., toen zij hem onmiddellijk de ontdekking van den brand ontmoetten, hoegenaamd niet ontsteld was, terwijl hij dadelijk sprak over zijn geld en goedhij werd door de politieagenten gedeeltelijk gekleed aangetroffen. Door de buren, die den brand ontdekten, werd aan bekl's. woning hard gebeld en op de deur gestompt, maar bekl. gaf daarop geen gehoor. Er werd op het bellen open gedaan door de bovenburen. De deur van bekl's. slaapkamer werd aan den buitenkant met een touw en een stuk hout dichtgemaakt gevonden. Volgens een der getuigen had beklaagde hier omtrent aanvankelijk verschillende opgaven gedaan, eerst dat bedoelde sluiting voor noodhulp was aange bracht ten gevolge van een gebrek aan het slotdaarna dat hij niet wist hoe en door wie de buitengewone sluiting was aangebracht. Bij deze laatste verklaring bleel hij ook Vrij dag ter terechtzitting volharden om de door hem onderstelde inbraak aan nemelijk te maken en de bewering vol te houden dat dieven hem had den opgesloten. De inboedel van bekl. werd getaxeerd op hoogstens/188.50,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1