We dstrijden Politiek Uverziekt. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Postkantoor te Haarlem. Burgerlijke SUnd. Rotterdam maakte, is op de 'eis nabij Kuilenburg in aan gekomen met de sleepboot die den verkeerden oever en te laat trachtte te wijken, kwam daardoor een groot gat en voorsteven. Te Kuilenburg ten 200 van de 250 personen, Jan boord waren, de boot. Dank ■et waterdichte beschot, was er gevaar voor hen, die op de bleven. t Maandagochtend kwam de .rdia gesleept, te Arnhem aan. .lgens bericht uit Vreeswijk is de m gezonken. Het personeel, aan Sfi dezer sleepboot, werd gered. ingaande de aanvaring wordt nog Kuilenborg het volgende gemeld: lanvaring had Zondagavond om elf plaats. De burgemeester dier >ente was den ganschen nacht op >een, om de gemoederen tot be te brengen. Zeer velen vonden ffason aan het veerhuis aldaar onderkomen, anderen brachten nacht onder den blooten hemel 311 plasregen door, zoodat er ve- yaren die dropen van het water, cheidene belachelijke tooneeltje3 men aan de aanlegplaats der ibooten. Wie reisgeld had ver met den eersten trein naar Arn- dit waren er ongeveer vijftig, twintigtal ondernam de reis met [plezierboot, terwijl de overigen dagmorgen twaalf uur met de stoomboot Concordia vertrokken. m Werkstaking. Het comité dat een werkstaking [voorbereiden onder de timmerlie- Ite Amsterdam had devakgeuoo- opgeroepen, Maandagavond te acht samen te komen op het ilrbeckeplein 0m van daar op te naar een terrein aan de Nas- *,ide. ^ngeveer duizend man kwamen op bepaalde uur bijeen, envoorafge- an door hek comité gingen zij ,Constantia". ier deelde een der leden mee, dat politie het vergaderen op een terrein had verboden. Daarom len zij getrokken naar het gebouw B socialisten. Sa een lange discussie werd beslo- d. dat de timmerlieden definitief !t werk zullen staken, bij alle pa- lons, die op 1 Augustus minder tn 23 ct. loon per uur betalen, i een uitvoerig strooibiljet werd voorloopig plan uiteengezet, stad zal worden verdeeld in ijl wijken. Ieder dier wijken heeft verg iderlokaal, waar de timmer den heden weer zullen samenkomen de organisatie geheel te regelen. fricketmatch te Heemstede. )e Zondag gehouden cricketmatch Heemstede tusschen Noord- en ,d-Holland is geëindigd met de :rwinning van de combinatie Noord- lland, die op de eerste innings won t 172 punten. Topscorer voor Zuid- lland was de heer Fr. van den ïh met 9 punten, voor Noord- lland de heer Schroder met 81 nten. )e heer Posthuma nam 4 wickets )r 19, de heer Solomon 6 wickets )r 13 punten. Petscheli en de Gele zee, terwijl! daarentegen volgens de berichten uit Peking de strijd plaats had bij Asan (Zuid Korea), waar de Chineezen een lort hebben bezet. Blijkens de Japansche berichten, veegden de Japanners met hun re volver-kanonnen eerst het dek van het Chineesche transportschip schoon en toen zonden zij een torpedoboot uit, die het schip vernielde. De En- gelsche bladen, zoowel de Times en de Standardals de Daily News, keu ren Japans uitdagend optreden zeer af. Alleen de Daily Ntws geeft de hoop nog niet op dat nog eene schik king worde getroffen. De Times bevat in zijn nieuws uit Midden-Afrika ernstige beschuldigin gen tegen de Duitschers aldaar, hier op neerkomende, dat de Duitsche gezaghobbenden de Arabische sla- venstroopers bijstaan door hunne wa penen en ammunitie te vervoeren, zelfs door middel van eene stoom boot op het Nyassa-meer, welke aan de Duitsche Anti-sla vernij-vereeni- ging toebehoort. De Times beweert dat de Duitschers dezen onwettigen handel willens en wetens bevorderen. De Britsche klachten bleven onbe antwoord, en het gevolg kan zijn, dat de Arabieren worden in staat gesteld den oorlog met allicht nooa- lottigen afloop voor Duitschers en Engelschen in midden-Afrika tevoe- lij eindstemming is Maandag de be- toting door het engelsche Hooger- is aangenomen. Sir William Harcourt heeft in het gerhuis medegedeeld, dat hij heden in voorstel zou indienen tot bespoe- $ing der behandeling van het aan- rgige wetsontwerp betreffende de ïadeloosstelling der iersche pach- 'S die uit hunne hoeven zijn gezet. Hoewel er niet meer aan te twijfe- i valt, dat een nogal tamelijk ern- ge botsing heeft plaats gehad tus- hen de japansche en Chineesche zee- achten, is de oorlog nog steeds niet lioieel verklaard. Volgens mailberichten uit Yokoha ma over Vancouver, zond Japan op dezer een ultimatum naar Pekin. e Japansche pers behelst ophitsende ttikelen, waarbij zij uitcijfert dat de ipansche schatkist een overschot eeft van veertien millioen yens, aarvan tien vooreerst voldoende ieeten. Eene uitgifte van banknoten nrdt aanbevolen. De jongste dépê- hes uit Shanghai bevestigen het in len grond boren van het Chineesche ransportschip Kowshing door het uur der Japanners. Van 1700 man roepen daarop zouden er slechts 40 zijn. De overigen verdron ken. Het door de Japanners vermees terde oorlogsschip Tsaoking heetver- Duderd. Velen sneefden daarop, al zich over te geven. Het is nog niet zeker, waar de eer- zeestrijd, tusschen de Japanners de Chineezen heeft plaats gehad. Uit Yokohama wordt gemeld, dat het gevecht werd geleverd bij Round Island, ten noorden van de Miao lac-eilanden in de ze?ëngte tusschen sö binnenvallen. De- kapitein rap porteerde, dat hij bij Amsterdam Eiland, op ongeveer 84 gr. N. B., de Ragnvald Jarl had ontmoet. Alles was wel aan boord, on Well- man geloofde in het welslagen van zijnen tocht. Het schip-had tusschen het driifijs beklemd gezeten, maar zou nu, naar de kapitein der Erl King verwachtte, van ijs vrij gekomen en op weg naar de Noordpool zijn. Internat criininalistisch congres. In de tweede algemeene zitting van het bovengenoemde congres te Antwerpen werd het voorzitterschap bekleed door den gewezen afgevaar digde der Kamer mr. J. A. Levy. De heer Vincent, oud-directeur der Londensche politie, deelde mede, dat sinds de afkondiging van de wet op de voorwaardelijke invrijheidstelling van 1888 van de 10.393 voorwaarde lijk in vrijheid gestelden slechts 938 hun straf hebben moeten ondergaan wegens een latere veroordeeling voor een zelf-Ie feit. De gewezen Fransche afgevaardigde Dreyfus stelde een motie voor, welke werd aangenomen, waarin het con gres verklaart, met het oog op de resultaten der Belgische wet van 1891 en steunende op de besluiten der vorige congressen, dat in overeen stemming met de beginselen van het congres van Antwerpen in 1890, iedere rationeele wetgeving op landlooperij en bedelarij ten grondslag moet heb ben de verdeeling der landloopers in drie categoriën 10. die der invaliden en zwakken 2o. die der toevallige bedelaars en landloopers en 3o. die der bedelaars en landloopers van beroep. Dr. Semal wees op het nut van een bescherming van wegens gene zing ontslagen doofstommen, blin den en krankzinnigen voor het ge val dezen zonder middelen van bestaan zijn. Het congres nam nog de volgende moties aan I. Yóór de strafwettelijke meerder jarigheid moet nooit een straf opge legd worden aan kinderen, tenzij uit den aard der misdaden welke zij gepleegd hebben, vroegrijpheid blijkt. Men moet tegenover hen te rade gaan met de opvoeding. 11. Indien de ouders om de een of andere reden aan hunne kinderen geen zedelijke opvoeding kunnen ge ven, moeten dezen aan een vreemd gezin of aan den staat worden toe vertrouwd. Cholera. Het bulletin van het KaisGe- sundheiisamt vestigt er de aandacht op, dat de cholera in België eigenlijk sinds de epidemie ten vorige jare steeds is blij ven voortwoekeren. Voorts blijkt, dat terwijl te Luik in de drie eerste berichts weken dezer maand 12 sterfgevallen aan cholera voorkwa men, de ziekte zich voortdurend uit breidde langs de geheele Maas, zoo wel boven als beneden Luik, tot aan de Nederlandsche grenzen. In Jemeppe, eene gemeente van 9000 zielen, kwamen sinds half Mei 100 gevallen van cholera met 50 sterf gevallen voor terwijl de cholera zich voorts verspreidde over de aan de Maas gelegen gemeenten Seraing, Herstal, Cherutte, Wandre en over de gemeenten Fléron, Sommagne en Olne, gelegen op de hoogte tusschen Maas en Vesdrc, en verder over Mon- tesrnée, Grace, Berleur, Angleur. Scleffin en Tilleur. Dat de cholera ook in andere Bel gische provinciën dan Luik zou heer- schen, blijkt uit de laatste bulletins van het Kais. Gesundheitsamt niet. De Wellman-expeditie. De Wellman-Noordpoolexpeditie is niet verloren, gelijk men vreesde. Vrijdag kwam do Erl King te Trom- Oproer in eene gevangenis. In de gevangenis te Cracy City is Vrijdag een oproer uitgebroken. Blijk baar was het plan van te voren goed overlegd. Enkele gevangenen hadden een hoeveelheid dynamiet weten te verbergen en vernielden daarmede een gedeelte der gevangenis waardoor een aantal hunner lotgenooten vrij werden. De direeteur der gevangenis en een gevangene werden gedood in het gevecht dat nu volgde, twee be waarders werden gekwetst. De gevan genen ten getale van 70, zijn meester van deze gevangenis en weigeren zich over te geven. Een eigenaardig huwelijk Velen hebben aan een grap ge dacht, toen zij in een Bnrlijnsch blad het aanstaande huwelijk aangekon digd vonden van den behanger Em- berg te Leipzig met eene Dahomeyaan- scbe jonge dame, ex-amazone in ko ning Bebanzin's leger. En toch is het geen grap. Etnberg heeft zich werke lijk laten bekoren door de zwarte Manieh, en de schoone amazone ha rerzijds is bereid bevonden om in wet tig huwelijk 's werels lief en leed met den blanken man te declen. Er bestaat intusscben een flauw vermoeden, dat Emberg's liefde niet geheel belangloos is en er van zijn kant een klein speculatietje in het spel is. Hij zal namelijk de behan- gerij laten varen en een koffiehuis opzetten, waar natuurlijk zijne Da- homeyaansche betere helft achter het buffet zal staan, misschien wel nu en dan in den intiemen kring der stamgasten eenige kiijgadansen zal uitvoeren. In kolendamp gestikt. In de Wurternbergsche badplaat.3 Boll is een ernstig ongeluk gebeurd. Twee werklieden, die eenige herstel lingen in de zwavelbron zouden uit voeren en daarbij een soldeeroven gebruikt hadden, lieten dien oven in de bron staan, terwijl zij zich voor korten tijd verwijderden. Toen zij terugkeerden had zich zooveel kolen damp ontwikkeld, dat zij stikten. Een derde werkman, die hen ter hulpe snelde, trof hetzelfde lot. Tien andere arbeiders daalden in de bron af en vielen bewusteloos neer. Slechts met groote moeite gelukte het de laatsten te redden; zij verkeeren echter nog in zorgwekkenden toestand. Aartshertog Wilhelm. Betreffende den dood van den Oos- tenrijksc-hen aartshertog Wilhem te Baden worden nog eenige bijzonder heden medegedeeld. De bejaarde aartshertog die een gedeelte van den zomer doorbracht op zijn zomerverblijf te Heienen thai, reed te paard naar de stad. In de Reinierstraat schrikte het paard voor een electrischen tramwagen en begon te steigeren. De aartshertog wilde terstond afstappen, maar een zijner sporen bleef haken in den stijgbeu gel, zoodat de aartshertog viel en door het voorthollende paard werd modegesleept. De aartshertog bleef bewusteloos een eind verder liggen, met een diepe wond aan het hoofd. Eenige voorbijgangers droegen den aartshertog naar een ziekenhuis, waar hem terstond geneeskundige hulp werd verleend. Er was echter niets meer aan te doen. De patiënt vertoonde alle verschijnselen dat hij een her senschudding had gekregen. Terstond werd toen de pastoor van St.-Helenen ontboden, die den aartshertog het laatste oliesel toediende, Na deze plechtigheid werd de aartshertog naar zijn buitenverblijf vervoerd. Professor Weinlechner, terstond uit Weenen ontboden, kon den lijder niet meer helpen. Toen de hoogleeraar aankwam was alle hoop op levensbehoud reeds geweken. De aartshertog overleed nog op denzelfden dag. Keizer Frans Jozef bevindt zich nog in de badplaats Ischl. Den kei zer werd terstond het overlijden van den aartshertog medegedeeld. Eene vorstin-wielrydster. De Koning van Italië zal voor eenigen tijd de sympathie van wiel- rijdsters kwijt zijn. Prinses Letitia, weduwe van den hertog van Aosto, 's konings schoonzuster kwam onlaügs op haar rijwiel voorbij een compagnie soldaten met een majoor aan het hoofd. Deze marcheerden voorbij zon der te groeten. De prinses klaagde daarover, maar de majoor veront schuldigde zich met de opmerking dat hij niet had kunnen donfeep dat een vreemd gekleede dame op twee wielen een hooggeboren prinses was. De zaak werd voor koning Humbert gebracht,, die onmiddellijk den ma joor in het gelijk stelde en der prin ses verbood* in de eerste twee maan den hofcostuum te draden, wat gelijk staat met huisarrest. De koning wil niet dat de prinsessen zich in raans- kleeding zullen vertoonen al i3 het op het rijwiel- Uitspraak in zake de Banca Homana. Al de beklaagden in het proces ter zake van de „Banca Romana" zijn, gelijk gemeld is door de gezworenen vrijgesproken. Levendige by val volg de er van het publiek, toen de uit spraak bekend gemaakt was, en Tan- longo, Lazzaroni en hunne medebe- klaagden werden dadelijk op vrije voeten gesteld en met een triomfan telijk gejuich begroet. Het stelsel van verdediging van Tanlongo bestond daarin, aat al wat hij als directeur der bank gedaan had en wat zoozeer te haren nadeele heeft gestrekt, gedaan is op verlangen der regeeriog. Het was in overeenstem ming met de ministers, dat hij met de reserve der bank Italiaansche rente gekocht had om die te doen stijgan, telkens als dc regeering daarbij be lang had. Verder verklaarde hij dat de bank aan zekere staatsmannen, alles behalve kredietwaardig, maar wier steun de regeering in de Kamer noodig had, geld had geleend, waar van verliezen het gevolg waren. Van dit alle3 zou Tanlongo de be wijzen hebben kunnen leveren, ware het niet dat er in den loop van de instructie zekere compromitteerende papieren zoek geraakt waren. Volgens het blad Don Chisciotte zal de zaak echter nog een nasleep heb ben. Er zou namelijk nu een rechts geding beginnen wegens het onttrek ken van tal van bescheiden, betrek king hebbende op het proces waar over de jury uitspraak heeft gedaan. Als betrokken in die zaak worden ge noemd Felzani, oud-directeur van po litie te Rome, Maynetti, inspecteur van politie, «le rechter Capriolo, Gio- litti, gewezen minister-president en Rosano, vroeger onder-secretaris van het ministerie van binnenland-che zaken. eigenlijk kan zien dat zij wel degelijk het postkantoor voor zich hebben. Wel is waar, prijkt het Nederland- 'sche wapen in den trotschen voorge- 1 vel, in fraaien microseopischen stijl, I waarvan de leeuwtjes ondeugend I hunne tongen uitsteken naar den hoofdingang, waarboven zij zetelen, maar daaruit kan een leek toch niet opmaken dat hij voor het postkan toor staat. Summa summarum, kan de Ned. schatkist dien portier niet verdragen, dan maar, zou ik mee- nen, met ffink vergulde letters aan den voorgevel de woorden „Kon. Post en Telegraafkantoor"* U M. d. R. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, verblij ve hoog achtend Uw Dw. Dienaar SUTREBOR SKRUN Jr. Voor den inhoud dezir rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezond.cn stukkengeplo.atst of niet geplo.atst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. de R. Dank zeg ik u voor de uitstekende wijze, waarmede u beter dan eenig ander het Haarl. publiek ingelicht hebt omtrent de inrichting en de openstelling van het vereenigd post en telegraafkantoor te dezer stede. Ook uw berichtje in uw no. van gis terenavond kwam niet te onpas, want waarlijk ik was van meening dat de telegraaf voorloopig nog zou blijven zetelen op het bekende boven huis in de Kruisstraat. Doch de reden, M. de R., dat ik u eenige plaatsruimte verzoek, komt in hoofdzaak neer op het navolgende. In de eerste plaats geef ik den be voegden antoriteiten in overweging, des zomers een weinig later, des win ters een weinig vroeger een paar be stellers met een dievenlantaarntje aan de bus te plaatsen, ten einde, als het donker is, de menschen die iels ter post brengen, in de gelegen heid te stellen te kunnen constatee- ren welke sleuf voor drukwerken en welke sleuf voor brieven bestemd is. Want men zal moeten erkennen' dat, niettegenstaande de nieuwe bus uitmunt door een weergaloos artistie ke uitvoering, ja, als een meester stuk van boetseerkunst kan worden betracht, het ten eenenmale onmoge lijk is, vooral des avonds, te ontdek ken, waarin men brieven en waarin men drukwerken werpen moet. Is mijn voorstel met de dievenlantaarn tjes onuitvoerbaar, dan geef ik in over- weg:ng de letters, die men thans met een geoefend oog in den zandsteen ontdekt, met zwarte verf of met ver guldsel duidelijker te maken. In de 2de plaats zou ik het wenschelijk vinden permanent een man meteen zak aan de sleuf voor drukwerken te plaatsen, om lijvige monsters of druk werken van de resp. bezorgers in ontvangst te nemen, want men zal mij moeten toegeven dat bijv. een pak couranten bij de thans bestaande wijdte er onmogelijk doorheen kan zonder erg gehavend in de bus terecht te komen. Vervolgens ware het niet kwaad een vasten portier te engageeren die belast is met het roepen van „Konink- 1 lijk Nederlandsche post", wanneer vreemdelingen, die onze 6tad bezoe ken, met wanhoap in het hart voor het fraaie burgerweeshuis, ik bedoel post kantoor staan, te kijken om te kun nen ontdekken, waaraan men toch Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 1ste helft der maand Juli 1894. BRIEVEN. 1. W. v. Holk, Alblasserda n. 2. C. van Weem, Amsterdam. 3. G. van Latam, idem. 4. P. J. Smit, idem, 5. R. list, idem. 6. Van Kooten, idem. 7. J. Kalwijn, 's Gravenhage. 8. Köl- her, idem. 9. J. Verhey, |idem. 10. W. Willemsen, Haarlem. 11. M. L. Meyer, idem. 12. J. P. van der Splinter, id. 13. J. Lieshout, Scheveningen, 14. A. Mulder, Utrecht. 15. G. Visser, id. 16. A. Kuhne, Workum. BRIEFKAARTEN. 1. W. J. Scholtb, Amsterdam. 2. J. F. J. Wolff, idem. 3. C. V. upel Kleyn, Haarlem. 4. H. C. HeesemaD, Heile- voetsluis. 5. H. Hendriks, Oegstgeest. 6. Wed. J. Laan BUITENLAND. 1. L. Reeser, Newyork, Amerika. 2 R L. Wolterbeek, idem. 3. J. Hoosman. Aken. Duitschland. 4. Douair. Teding, van Berkhout, Wildungen. idem. 5. Stevens, London. Engeland. 6. G. Bousquet, Douai, Frankrijk. Bevallen: 28 Juli. M. P. Jansse Waltz z. 29. G. W. v. d. Stijlen Maas z. - M. HeereGilein z. - C. M. v. KampenKennick z. - T. v. d. HaakWoud z. 31. D. de Vries Wijker z. - M. DuijnsPot d. Overleden: 29 Juli. A. Kaan 10 md., L. Heerenv. - H. F. de Boer 70 j., L. Lakenstr. - J. G. Jansen Teunissen 32 j., Ridderstr. 30. G. v. Santé 64 j., L. Heerenv. - G. Umans 4 md. d., Helmbr.st. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 27 Juli J. F. W. Cassa Van Leeuwen Boomkamp z., den Haag. 29. A. E. BrumsenPlaat d., Amst. - Mevr. Wester woud tEverard z., Amst. - A. de JonghPaërl d., Am- sterd. - F. PoppelsdorffKuyt d., Am- sterd. J. C. BeusekampSchreuder z., den Haag. - W. C. L. Einthoven Van der Kemp z., den Haag. Overleden: 26 Juli. E. G. Hart manVan Pelt 49 j., Nijmegen. -A. Schuurman jd. 16 j,, Hoorn. - A. van Helbergen—Gallis Merens, Gorinchem 27. E. W. C. DrullmanV an der Heij den 48 j.. Amst. - G. Schuurmans Spaarenberg 66 j., Laren. - B. H. van Os 65 j., Grave. - H. VeenstraVan der Kamp 55 j., Amst. 28. W. van Voorthuijsen 61 j,, Oudshoorn. 29.H. C. Prins 65 j., Sinilde. - Wed. A. J. H. KrusemanBoissevain 59 j., Baarn. - J. WarmënhovenVan Deelen 79 j., den Haag. Stoomvaartbsrichtan. Het stoomsehip P. Galandvan de N. A. S. M., van Amst. naar Newyork, passeerde 29 Juli, des voorm. 7 uur, Dover. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, arriv. 29 Juli te Southampton. Het stoomschip Soembing, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 29 Juli van Port Said. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, arriv. 29 Juli te Batavia. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 30 Juli van Perim. Het stoomschip Koningin Emma, van Amst. naar Batavia, arriv. 80 Juli te Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., pass. 29 Juli Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem 1 vertrok 29 Juli 6. uur van Havre naar Amst. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst. vertrok 29 Juli van Aden. Het stoomschip Maasdam, van de N. A, S. M., vertrok 28 Juli van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Voorwaartsvan Ba- jtavia, laatst van Paramaribo, pass, °0 Juli St. Catherine-Point:

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3