BINNENLAND te Breukelen. De Nederl. vereeniging heeft den tijd nog gekend, dat er geene vrouwen werden toegelaten, zcodat de benoeming van mej. Stel lingwerf als eene merkwaardigheid mag worden aangeteekend. Op de zelfde vergadering werden artt. 1 en 2 van het door Leeuwarden inge diend ontwerp-reglement definitief vastgesteld, waardoor de vereeniging is geworden tot eene absolute ver- bodsvereeniging, en waardoor er te vens aan geheel-onthouders als zoo danig reglementair eene plaats werd ingeruimd. Het volgend program van actie werd aangenomen 1) Strenge Handhaving der be staande wetgeving en uitbreiding daarvan in de richting, aangewezen door het adres _d.d. 4 Januari 1894 aan de Tweede Kamei1 gezonden, te vens in dien zin, dat tot volledige uitvoering in 1901 ook bepalingen worden vastgesteld. 2) Toenemende vermindering van staats- en gemeentebelang bij het drankgebruik. Op voorstel van Gro ningen zal ook naar accijnsverlaging worden gestreefd. 3) Voortgaande beperking van al coholindustrie en -invoer. 4) Vaststelling van een laat ope nings- en een vroeg sluitingsuur met het recht voor de gemeenten om den geoorloofden verkooptij d verder te beperken. 5) Verbod van drankverkoop van Zaterdagavond tot Maandagmorgen. 6) Geen verplichting tot doorloo- pendé verlenging der vergunning. 7) Beperking van kleinhandel in wijn en bier. 8) Toekenning aan de gemeenten van het recht om de vergunning voor drankverkoop te beperken of geheel te weigeren met invoering van plaat selijk verbod, om te komen tot 9) Geheel verbod van drankfabri- cage, -invoer en -handel. Verder werd besloten om vanwege de vereeniging te adresseeren bij den minister van binnenlandsche zaken ter verkrijging van verplicht onder wijs in alcoholisme aan kweek- en normaalscholen, en tevens om maat regelen te nemen bij de reeders onzer koopvaardijvloot ter beperking van drankmisbruik op de schepen. Dit laatste voorstel werd toegelicht en verdedigd door jhr. S. B. Ortt, wa terschout te Rotterdam. Het door Groningen voorgesteld referendum bij reglementsherziening werd met 1 stem minderheid verworpen. Voor werkverschaffing Jan. '94, f300.—. Totaal in Nov. '93, f 1225.29. Dec. '93, f 1521.81% Jan. '94, f 2326-76%. Febr. '94, f2134.86%. Maart '94, f 1457.32%April '94 f 1104,44. Mei '94 f896,19. Juni '94 f966,89. Juli'94 i 730,24%Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Juli '94 f 12363,82%. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleeding8tukken uitgereikt. Het stidelijk museum van schil derijen en oudheden, op het Raadhuis alhier, is in de maand Juli jl. bezocht door 805 personen tegen en door 376 personen zonder betaling. Overreden. Dinsdagnamiddag is een 8 jarige knaap op het Verwulft overreden door landauer, bespannen met twee paarden. De koetsier had aan het ongeluk geen schuld, wel de knaap, die te kort voor de paarden overliep en viel. Hij heelt inwendig kneu zingen bekomen. Begin van brand. Dinsdagavond ten 9 ure heeft door het omvallen van een petroleumlamp een begin van brand plaats gehad ten huize van K. van Wijnsteen, kleermaker, woonachtig aan de Bur- retstraat no. 7, waarbij het gordijn voor de glazen, het behangsel en eenig meubilair is verbrand. De buren hebben den brand gebluscht. De po litie met haar slangenwagen was nog uitgerukt, maar heeft geene diensten verricht. Eervol ontslag. Met ingang van 1 Augustus is aan den Luitenant-Generaal Ridder Alewijn, Chef van den Generalen Staf, op zijne aanvrage, onder dank betuiging voor de vele en goede diensten, door hem bewezen, een eer vol ontslag uit den dienst verleend en treedt in die functie, de gewich tigste in het leger, op de Generaal- Majoor A. Kool, tot dusverre Sous- Chef van den Generalen Staf. Weldadigheid naar Vermogen Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '93, f379.62. Dec. '93, f420.70%Jan. '94, f 727.91%Febr. '94, f696.68. Mrt. '94, f454.38%. April '94 f 324,67%. Mei '94 f278,79. Juni '94 f289,10. Juli '94 f206,32. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Juli '94 f3778,14. Aan brandstoffen Nov. '93, f 22.29% Dec. '93, f 191.31. Jan. '94, f 137.11% Febr.'94, f88.78%Maart'94,f149.99% April '94 f 1,11%. Juni'94 f 0,59. Juli '94 f 0,52%. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Juli '94 f591.73. Aan ligging en kleeding Nov. '93, f39.10. Dec. '93, f62,62%. Jan. '94, f 96.27%. Febr. '94, f89.85. Maart '94, f'46.15. April f25,25. Mei '94 f6,40. Juni '94 f2,20. Juli '94 f 11,05. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Juli '94 f378,90. In geld Nov. '93, f784.27%Dec. '93,f847.17% Jan. '94, f 1065.46. Febr. '94, f 1259.55. Maart'94, f806.84%. April '94 f753,40. Mei '94 f611,—. Juni '94 f675,—. Juli '94 f512,35. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Juli'94 f 7315.05% Posterijen en Telegraphie. Benoemd16 Aug. Tot brievengaar" der te DiesenN. C. W. van Dijck- Geplaatst: 1 Aug. De tot commies der telegraphie van de 2e klasse be noemde directeur van het telegraaf kantoor te Edam W. F. K. Wethmar, te Haarlem. Verplaatst16 Aug. De commies der posterijen van de 2e klasseN. W. J. Eizhholtz van Amsterdam naar Arnhem de commiezen der posterijen van de 3e klasse: C. H. Windt van Leeu warden naar Amsterdam en J. J, Gerlach Giunta d'Albani van 's-Gra- venhage naar Leeuwarden. 1 Sept. De klerken der posterijen van de le klasse: U. W. Dethmers van Utrecht naar Monnikendam en P. Kater van Monnikendam ni Enkhuizen. sen, over de beveiliging tegen onge vallen aldaar, en over de instellingen in het belang der werklieden, met vele en velerlei tabellen, benevens 'egevens uit de nijverheidsstatistiek Detreftende de werkzaamheden in den zomer of in het werkseizoen. Aan de samenste.ling van het verslag is door den inspecteur opnieuw veel zorg be steed. Belangrijk zijn de opmerkin gen en wenken door hem bij zijne talrijke bezoeken niet minder dan 510 aan fabrieken en werkplaatsen gegeven, en de gevolgtrekkingen door hem gemaakt nopens de werking der wetsbepalingen en de verder aan te brengen verbeteringen. Het in werking treden van al de bepalingen van het Kon. besluit, ra kende de gezondheid en veiligheid in werkplaatsen waar beschermde perso nen werken, door den inspecteur doel treffend geacht, heeft het aantal leegloodende kinderen, die geen werk vinden kunnen, doen toenemen. Om dit euvel tegen te gaan, wenscht de inspecteur de kinderen tot het 13e of 14e jaar te dwingen de school te bezoe ken. Het politietoezicht laat over het algemeen te wenschen over, zoodat strengere optreding der politie wen- schelijk is tot nakoming der wette lijke bepalingen. In de inrichting der fabrieken, enz. was verbetering merkbaar, ofschoon bij nieuwgebouwde nog betreurens waardige leemten (constructiefouten) werden aangetroffen. Ook viel voor uitgang op te merken wat de beveiliging der werktuigen aangaat tegen gevaarlijke aanraking, hoezeer nog veel ongedaan blijft, in strijd met de voorschriften van 1891 en 1892. In deze inspectie (Zuid- en Noord- Holland en Utrecht) bevooden zich 10.850 fabrieken, enz. met gewaar merkte arbeidslijsten. Er werden 20,485 kaarten uitge reikt; op 31 Dec. waren er 21,470 geldig, waarvan 16,535 voor jongens en 4935 voor meisjes. Er waren 13,120 vrou wen boven de 16 jaar werkzaam; 1689 kennisgevingen van ongevallen ont vangen 144 vergunningen voor over werken verleend door de Commis saris der Koningin en 326 door den burgemeester, en 174 vonnissen wegen overtredingen uitgesproken. De bijlage A. wijst het aantal be drijven in Nederland aan te bedragen 3339, met 92,508 mannen, 8677 jon gens van 1618, en 15,315 van 1216 jaar, 3019 gehuwde en 8617 ongehuwde vrouwen, 3310 meisjes van 1618, en 4697 van 1216 jaar; totaal 136,123. instelling is, die aller sympathie heeft verworven, dan is het zeker deze brand weer. Van het geheele personeel zijn nog slechts weinigen meer, die bij de oprichting in dienst kwamen. Hieronder zijn er, die spoedig den dienst met pensioen zullen gaan ver laten. Wachtte men dus met de feestviering tot het 25-jarig bestaan, zoo zouden vele oude getrouwen het feest niet medevieren. Van de officieren zijn nog in dienst de heeren H. v. d. Brugge en M. J. Proost; van de brandmeesters: J. Wessing, L. J. Munzer-Rathmann, J. G. Goos, J. H. Klesges en P. v. d. Burgde telegrafist T. J. Meesde machinist B. Raakman van de hoofd brandwachts: D. Pier, J. T. Kuhl- wilm, J. Knaap, P. H. ten Haak, A. C. Hansen en B. Grashoff; van de brandwachten le kl.W. Scheervel, J. van Leeuwen, J. B. Hollenstroom, J. Drenthe, W. Nijs, E. F. Rijnders J. de Jong en van de brandwach ten 2e kl. J. Hebert. Hbld.. Een extra prijs voor het allergroot ste brood (tarwebrood) werd toege kend aan W. Propstra, te Bolsward. Het waren inderdaad brooden van buitengewone afmeting. Bij het tarwe brood was door de jury rekening ge- houden zoowel met den omvang als met de wijze van bakken. Het be kroonde had eene lengte van 3.40 M. bij eene breedte en hoogte van 65 en 18 cM. Van de krentebrooden had dat des heeren Sehuppers eene lengte van 3.55 M., eene breedte en hoogte van 36 en 12 cM. Bekroning. Naar wij vernemen is op de we reldtentoonstelling te Antwerpen de „Anglo-Dutch Condensed Milk Com pany" te Purmerend met de hoogste onderscheiding bekroond. Arbeidsinspectie. Het verslag van den inspecteur van den arbeid in de derde arbeidsinspec tie, over 1893, is verschenen. Het bevat, behalve een algemeen overzicht, beschouwingen over de in richting van fabrieken en werkplaat- De bakkery-tentoonstelling. Het comité der bakkerij-tentoon stelling maakt het volgende bekend: Donderdag zullen er, ter gelegen heid van den verjaardag van de Ko ningin-Regentes, een'ge feestelijkhe den gegeven worden, en op dien dag zal ook de jury de bekroningen be kend maken. Behalve het gewone middagcon cert in den tuin, zal de Wiener Da- menkapel in de zaal, van 3 tot 5 uur, eene uitvoering geven, 's Avonds weder concert in den tuin met Ben- gaalsche verlichting. De bekroningen zullen des namid dags te half vier in de kleine balzaal worden voorgelezen. Zaterdagavond zal er bal-champêtre zijn in den tuin. Executoriale verkoop. In de Quellijnstraat te Amsterdam j heeftDinsdagmorgen weder een moder- ne executoriale verkoop plaatsgehad I onder leiding van Reens. De geheele inboedel bracht de som van veertig cents op en geraakte onmiddellijk wedpr in handen van den oorspron- kelijken eigenaar. Deze soort van pu blieke verkoopingen, waarbij het pu bliek feitelijk wordt buitengesloten, krijgen langzamerhand een meer ge regeld en kalm verloop, zoodat het reeds bijna is alsof het zoo behoort. Na afloop der verkooping splitsten I Reen's volgelingen zich in twee par tijen. De eene trok met hem naar het lokaal „Constantia", de andere naar een volkekoffiehuis in de Daniel Stal- pertstraat, waar in den tuin eene open bare vergadering werd belegd en en- kele sociaal-democratische woordvoer- i ders de aanwezigen aanspoorden om voortaan geene belasting meer te be- talen. Intusschen is men op maatregelen I bedacht, om de publieke verkoopin gen weer publiek te doen worden; waarschijnlijk zullen deze daarom in den vervolge niet meer vóór het per ceel, maar op de Noordermarkt wor den gehouden. Het 20-jarig feest van de Amsterdamsche brandweer Het zal 15 Augustus twintig jaar geleden zijn dat deze brandweer op gericht werd. Het spreekt vanzelf, dat die dag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. De aard der feestelijk heden is evenwel nog niet bekend dit zal geheel van den staat der fi nanciën afhangen. In den Amsterdamschen gemeente raad was nog eenige oppositie, toen in 1874 het voorstel van B. en W. aan de orde kwam om het brand weercorps in het leven te roepen, maar de afgeloopen 20 jaar hebben bewezen hoezeer die oppositie onge rechtvaardigd was. De brandweer is onmisbaar gewor den. Men denke eens aan de groote branden, die in al die jaren door haar gebluscht zijn, aan de dagelijk- sche binnen- en schoorsteenbranden, waarvoor steeds de hulp der brand weer wordt ingeroepen. Moge 15 Augustus voor de brand weermannen dus een ware feestdag zijn. Zoo er toch ééne gemeentelijke Keuzen-brooden. Zooals bekend is, zijn aan de Bak kerij-tentoonstelling een drietal bizon- dere wedstrijden verbonden. De laatste daarvan werd Dinsdag gehouden, op welken dag men elkander met de grootste brooden heeft bevochten. Verscheidene meesters waren met hunne baksels in het krijt getreden onder veel belangstelling van het pu bliek, dat zich om de reusachtige witte-, krenten-enroggebrooden stond te verdringen. Het was dan ook zeer belangwekkend te ervaren, hoe som mige bakkerijen er tegenwoordig op ingericht zijn om brooden te leveren van eenen omvang, die de wonderen uit den Bijbel voor den meest onge- loovige tot werkelijkheid zouden kun nen maken. Er waren inderdaad ex emplaren, waarvan men er slechts een paar zou behoeven voor het ont bijt van een heele compagnie solda ten. Menschen, die wat eng behuisd zijn, sloeg de schrik om het hart bij het denkbeeld, dat de bakker hun des morgens zulke brooden zou ko men brengen. Men zou de deur uit haar hengsels moeten nemen en de leuning van de trap verwijderen, om die brooden goed en wel boven te krijgen! De prijs van f50 voor het grootste en schoonste wittebrood werd toege kend aan W. Renout te Amsterdam. Voorts verwierven een zilveren me daille S. Polak en een bronzen me daille A. Vonk, ook beiden te Am sterdam. De prijs van f50 voor het grootste en schoonste roggebrood werd behaald door B. Sehuppers, Amsterdameene zilveren medaille door het personeel van de broodfabriek „Wed. I. de Jonge" aldaar en eene bronzen me daille door H. M. Gerritsen te Hen- geloo. Brutale dieven. Maandagnacht heeft bij den heer I H. J. Dupont op de Delftschevaart te Rotterdam een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl een aantal dieven op den uitkijk stonden, hebben twee hunner makkers een raam opeageschoven, de I zich daarachter bevindende luiken opengeduwd, en binnenshuis geko- 1 men zich op goed geluk af naar boven i begeven. Zij belandden in de kamer eener dame uit Breda, die voor enkele dagen over was, doorzochten hare nabij het bed gelegen kleeding en kre- I gen daarbij eene portemonnaie,_ 5 gouden tientjes en enkele guldens in houdende, te pakken. Een retourkaar tje naar Breda, een rozenkrans en nog een paar voorwerpen, zich mede in den zak der dame bevindende, wer den mede buit verklaard. Inmiddels had de politie het op den uitkijk staande viertal in het vizier gekregen, doch te /ens hadden zij ook de politie opgemerkt, waarom zij op den loop gingen. Twee hunner werden evenwel gegrepen en ingere kend, Het rumoer in den stillen nacht, door een en ander veroorzaakt, trok ook de aandacht van het zich op dat oogenbiik nog binnenshuis bevinden de tweetal en van de bewoners. De dame werd wakker en, een. vreemden man in hare kamer ziende, riep zij om hulp, waardoor de heer Dupont gewekt werd. De beide inbrekers zochten daarop een goed heenkomen langs denzelfden weg dien zij gekomen waren, en de straat veilig ziende (de politie was inmiddels met de beide, aangehou denen vertrokken), namen zij met den gestolen buit de vlucht. Eene belooning Maandagmiddag werd aan het sta tion Rozendaal door een der trein- smids gevonden eene portefeuille in- „Ik dacht, dat miss Barth met den jongen lordBidebank was gehuwd?" zeide George. „In ieder geval niet toen ik er nog werkte. Dat was met Juni negen jaar geleden en zij was toen in diepen rouw. Ik herinner mij hare goedheid jegens mijne arme Jane." „En ben je sedert dien tijd er niet meer terug geweest? Heb je in die negen jaar niets uit die streek vernomen?" „Neen mijnheer. Ik was bezig met werk te zoeken, toen ik geprest werd en aan boord van een schip gebracht. Ik moest toen mijne arme Jane, het kind en Jane's oude moe der alleen achterlaten. Ik heb hen geschreven, en den brief hun door bemiddeling van dokter Wrigley toegezonden bij dien ben ik vroeger bediende geweest en ik kreeg geen antwoord op mijne beide brieven; eindelijk meldde mij de dokter, dat Jane en hare moeder overleden waren, en waarom zou ik toen nog terugkeeren „Maar het kind," zeide Jasper, die het verhaal met halve aandacht had gevolgd. „Ja mijnheer, dat kind was het mijne niet. Ik heb het tot mij genomen juist toen ons kind gestorven was. Dokter Wrigley heeft mij geschreven, dat eene fatsoenlijke vrouw het kind tot zich had genomen, zoodat ik er mij niet bizon der ongerust meer over maakte. Het heeft mij altijd als een drukkende last op het hart gelegen, dat ik Jane zoo be drogen had." „Dokter Wrigley schijnt steeds de overbrenger van slecht nieuws te moeten zijn een echte raaf," zeide George Fitz roy. „En weet je zeker dat miss Barth niet met lord Bide- bank getrouwd was?" „Niet vóór dat ik bij haar werkte mijnheer, maar nu her inner ik mij, dat lord Bidebank voor dien tijd reeds ge trouwd was ongeveer een jaar te voren want mijne schoonmoeder heeft de bruid nog gezien." „En wie heeft je verteld, dat miss Barths verloofde op zee was verdronken „Een van de dienstboden heeft het aan Jane verteld. Het kwam door een hond mijnheer. De dienstbode zeide, dat die hond had gehuild en aan hare kleeren getrokken en getracht miss Barth mee te sleepen om haar verloofde te redden. Zijn instinct zeide hem, dat er iets gebeurd was. De geheele familie was er Yan overtuigd, dat miss Barth dood zou gaan of dat er iets vreeselijks zou gebeuren, wat ook uitkwam. En zij droeg diepen rouw mijnheer, en zag er zeer mooi uit." Sam Porter had dat alles medegedeeld in den hoek van een kleine loods, waar George Fitzroy op een vat zat, dat den kantoorstoel vormde voor zijn oude schrijftafel. Eenige donkergekleurde mannen liepen hier en daar rond, schijnbaar aan het werk. Geuren van specerijen en tropische vruchten vervulden de lucht, en tegen den wolkeloozen hemel stak scherp af de romp van het schip, vanwaar Sam was gekomen en dat lag te schommelen onder de brandende tropische zonnestralen. Twee zeelieden zaten onder de schaduw van een palmboom aan het strand. „Het was misschien beter geweest wanneer ik eerder eens naar huis was gegaan," zeide Sam ten slotte, „maar;wat heeft men er aan wanneer alle familieleden dood zijn? En mijnheer misschien hebt u dat zelf ook wel ondervonden, men gewent het zich zelf af om naar den geboortegrond te rug te keeren. Ik heb het aan boord goed genoeg. Somtijds voel ik nog wel eene opwelling om Jane's graf te bezoeken." Na zijn gesprek met dezen onverwachten bezoeker voelde George Fitzroy ook eene opwelling in zijn binnenste, maar hij keerde zich om op britsche manier, en zweeg. „Nu, vaarwel mijnheer," zeide Sam. „Het heeft mij bizon der veel genoegen gedaan om eens iemand te spreken, die uit dezelfde landstreek komt als ik." Weldra bewees het regelmatig geluid der riemslagen in het water, dat Sam weer op weg was naar het schip, dat in zijne witheid schitterde tusschen de blauwe zee en den blauwen hemel. George opende zijn lessenaar, en nam er de ver scheurde krant uit, waarmee hij alle opwellingen om naar huis terug te keeren had onderdrukt bij de gedachte aan de onbestendigheid der vrouwen. De datum stond er duidelijk genoeg op vermeld. Lord Bidebank was tien jaar geleden gehuwd, en de datum van dokter Wrigley's brief was in zijn geheugen gegriftdie brief was ook tien jaar geleden geschreven. Fitroy was rusteloos van dien dag af. Was hij bedrogen Door wie of wien Had My ra zyn dood als weduwe betreurd. (Wordt vervolgd.}.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2