NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang; Maandag 6 Angnstns 1894. No. 3402 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. PremieZonnestralen." J. C. STADSNIEUWS. BINNENLAND, Gemengd Nieuws INGEZONDEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cooraatien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parys 31 bie Faubourg Montmartre; EERSTE BLAD. Deze compositie van den heer Philip Loots, voor zangstem met piano, op woorden van mej. Dina Weill, zal weldra in den handel worden gebracht voor den prijs van 60 Cts. Geabonneerden op Haarlem's Dag blad worden nog tot en met den lOden Augustus e. k in de gelegenheid ge steld, dit Lied, tegen afgifte van den in het No. van 31 Juli j.l. afgedrukte Bon en betaling van slechts 25 Cts., (fr. p.p. 30 Cts.) aan het Bureau in ontvangst te nemen. Na den lOden Augustus vervalt deze voordeelige voorwaarde en is de al- gemeene prijs voor „Zonnestralen" 60 Cts per Ex. Directeur- Uitgever Haarlem3 Augustus 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 8 Augustus 1894, des namid dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Schrijven opzichter gedeeltelijke be strating projectstraat ten westen van de Kennemerstraat. 2. Voorstel van B. en W.W. om het Wilsonsplein te bestemmen voor de stichting van één gebouw ten dienste van het drie- en vijf-jarig middelbaar onderwijs voor jongens (met adres bewoners Proveniershuis.) 3. Id. verleenen van vergunning aan J. G. van der Schaaff tot het maken van ijzeren hekken tot afschei ding van het perceel aan de Wilhel- minastraat No. 17. 4. Id. id. overname grond bestemd voor straat aan de Linschotenstraat van H. de Clercq Gz. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën verkoop grond aan de Ged. Raamgracht aan H. Barüch. 6. Id. id. belooning stads-omroeper. 7. Id. id. benoeming makelaar. 8. Id. id. tijdelijke regeling onder wijs in de aardrijkskunde aan de H. B. School met 5-jarigen cursus en be noeming onder-directeur belast met dagelij ksch toezicht in het gebouw der H. B. School met 3-jarigen cursus. 9. Id. id. aanstelling assistenten bij het teekenonder wijs aan de Burger avondschool. 10. Id. id. benoeming onderwijzer 3e klasse 2e Opleidingsschool. 11. Id. id. id. onderwijzer 3e klasse school leiter B. 12. Id. id. id. onderwijzeres 3e klasse school letter C. 13. Vaststelling voordracht zetters voor 's Rijks-directe belastingen. 14. Benoeming stembureaux ver kiezing lid van den Gemeenteraad. 15. Verslag opzichter gasverlichting over Juni jl. Voordrachten. Onderwijzer 3e kl. school B., J. C. van Gils, Wijchen P. Tuijn, Helder; W. Hoekstra, Wormerveer. Assistenten teeken onder wijs Bur geravondschool A. van der Spek, A. J. Jacobs en J. A. Traanberg (allen herbenoemingen) benevens zoo noodig een 4den assistent ad. 4.50 's weeks. Onderwijzeres 3e kl. aan school C., mej. A. Reijers, Heemstedemej. W. L. Vis, Venhuizen en mej. H. Cats, Haarlem. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van H. Barüch tot aankoop van een stukje grond voor zijn huis aan de Ged. Raamgracht no. 9. B. en W. stellen voor, aan den stads-omroeper gelijk salaris toe te kennen als aan den stads-aanplakker en wel van ƒ50. Zooals men weet worden nu beide functiën vervuld door A. Russ. B. en W. stellen voor den leeraar R. M. Zuidema tijdelijk te belasten met een gedeelte van het onderwijs in aardrijkskunde on hem daarvoor te verleenen een toelage van f200. 's jaarsvoorts om tot onderdirecteur belast met het dagelij ksch toezicht in het gebouw der Hoogere Burger school met Sjarigen cursus voor den tijd dat de tijdelijke regeling duurt, te benoemen den heerW. H.L.Jans sen van Raaij, leeraar in wiskunde aan de H. B. S. 5 j. c. en zijne toe lage daarvoor te bepalen op f300. 1s jaars. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal Zondag aanstaande eene rij ke verzamelinge Atbeeldingen tentoon gesteld zijn, betrekking hebbende op de Fransche bouwkunst nit de 15, 16 en 17 Eeuw. De tentoongestelde kasteelen, buitenplaatsen en ge bouwen van den meest verschillenden aard geven ons een denkbeeld op welke wijze de fransche architecten uit die dagen hnnne taak hebben opgevat. De teekeningen en schilderwerken van de leerlingen der school voor Kunstnijverheid zullen Zondag nog tentoongesteld blijven. Gedurende de maand Juli is het Museum door 1291 personen bezocht. Des Zondags is de toegang vrij. Voor het examen Hoogdnitsche taai (1. o.) is Vrijdag te 's Gravenhage Mej. B. E. H. Mohr alhier. Schietwedstrijd te Antwerpen. Uit de lijst der prijswinners van het internationaal schietconcours, uit geschreven door de burgerwacht te Antwerpen bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling aldaar, blijkt, dat prijzen (bestaande uit zil veren couverts) zijn behaald door de heeren L. Fruijtier, H. v. Putten, fonriers, A. F. J. C. Gosler, N. C. A Ockhuijsen, sergeant-majoors der schutterij, allen alhier. Tentoonstelling te Antwerpen. De heeren gebr. M. en F. Kimman, rijtuigfabrikanten alhier zijn op de Antwerpsche tentoonstelling bekroond met een gouden medaille. Wegens plaatsgebrek moet het Za terdagavondpraatje achterwege blij- Wedvlucht. De postduiven-vereeniging „Ken- nemerland", te Bloemendaal, hield Vrijdag een wedvlucht met oude dui ven van Echt (Limburg). Door de goede zorgen van den stationschef al daar werder de duiven, met het oog op het ongunstige weder, eerst ten 10.50 A. T. in vrijheid gesteld. De eerste duif werd getoond ten 1.55 A. T. en werden de prijzen behaald als volgt A. Koolhoven, le prijs, benevens bronzen medaille, uitgeloofd door Z. E. den minister van Oorlog. H. A. Slot, 3e prijs, benevens diplo ma, uitgeloofd door Z.E. den minister van Oorlog. F. J. v. Baars, 3e prijs. L. Rouwens, 4e prijs. I. A. v. 't. Riet, 5e prijs. Voorts werd een bronzen medaille, door een lid der vereeniging uitge loofd voor de 5 eerstgetoonde duiven van denzelfden eigenaar, gewonnen door den heer A. Koolhoven, terwijl een zilveren medaille, uitgeloofd door Z.E. den minister van Oorlog, voor de eerste 10 getoonde duiven van den zelfden eigenaar, eveneens door dien- zeilden heer gewonnen werd. In de Haarlemmermeer zijn deze week, z-ooals wij meldden, 2 landbou werswoningen met 50 H. A. land verkocht voor f26400, en een land bouwerswoning voor f23000. Men deelt ons mede, dat de oor zaak dat deze 50 H. A. in verhouding zoo enorm veel minder hebben opge bracht, moet worden gezocht in de bezwarende veilconditiën van eerst- genoemden verkoop. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Juli 1893, en 1894. Reizigers in 1893 f 8474,82* in 1894 f 8342,76s, verschil f 132.06. Goederen in 1893 f854,13, in 1894 f 958,18s, verschil f 104,05'. Te zamen vervoer in 1893 f 9328 95s. in 1894 f9300,95 verschil f28,00s. Vorige maanden in 1893 f47829,60, in 1894 f47571,50,, verschil f258,18s, Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f57158,64fc, in 1894 f56872,455, verschil f286,19. Diversen in 1893 f 4658,02& in 1894 f 4337,86, verschil f 320,16,. Totale opbrengst in 1893 f 61816,67, in 1894 f 61210,31s, nadeelig verschil f 606,35,. Per dag kilometer in 1893 f 10.414 in 1894 f 10.311, nadeelig verschil f 0.103. Ter aanvulling van de Vrijdag be kend gemaakte bekroningen op de Bakkerij-tentoonstelling te Amster dam dient nog vermeld, dat de firma Corns. Sipkes alhier, wegens lidmaat schap der jury van een der firman ten, zich buiten mededinging heeft gesteld. Eenige weken geleden was het per ceel 106 in de Kleine Houtstraat, vroeger fabriek van vruchtensiropen van den heer C. Sipkes, geen sieraad voor de straat, daar het sinds gerui- men tijd onbewoond was gebleven. Gelijk uit achterstaande adverten tie blijkt, heeft de heerW. van Meg- gelen dit perceel ingericht als Café, hetwelk aan al de eischen des tijds voldoet. Rechts van het café komt men in een ruime, frsische gang, die naar het café voert. Aan het einde van de gang is een nette tuin. Links van het perceel bevindt zich de ingang van de slijterij. Inkuiling van gras. Onder Sloten zijn vele veehouders, door het voor den hooibouw ongun stige weder daartoe genoodzaakt, be zig met het inkuilen van gras. Overreden. De knecht van den landbouwer K. uit Haarlemmermeer is te Sloten door het op hol slaan van de door door hem bestuurde paarden van den wagen gevallen, waardoor de wielen over zijn lichaam gingenzwaar ge kneusd werd hij opgenomen en per rijtuig naar zijn woning vervoerd zijn toestand is op heden niet gevaar lijk. Cholera. Naar de meening van den heer Melchior, geneesheer te Halfweg, de den zich Vrijdag bij een drietal op varenden eener in de Amsterdamsehe vaart liggende zandschuit alle ver schijnselen voor van cholera, waarom hij het noodig oordeelde de overkomst van den inspecteur aan te vragen, terwijl het vaartuig buiten het dorp werd gebracht. Nog hedennacht is een negenjarig dochtertje overleden en zijn op last van den burgemeester (den heer de Glopper) in overleg met den dokter en den officier van Justitie, man en vrouw naar de barak overgebracht hun toestand is ernstig. Het meisje werd nog heden be graven. Het water in de vaart en in ver binding staande wateren, dus ook dat der Haarlemsche grachten en singels is besmet. Volgens de officieele kennisgeving van den burgemeester van Maastricht, kwamen aldaar Donderdag 6 nieuwe gevallen voor en overleed één persoon. In het geheel zijn sedert 29 Juli aangetast 32 en overleden 14 perso nen. Uit een door het Pathologisch In stituut te Utrecht ingesteld onder zoek naar het water nit de leiding der stad is gebleken, dat dit niets bevatte, evenmin als het water uit den centraien vergaderbak der leiding van de fabrieken der firma Petrus Regout en Co. Daarentegen werd het water uit de kom der Zuid-Willems vaart zeer besmet bevonden. Te Heer bij Maastricht is een ge val van Aziatische cholera waarge- De anti-belasting betalers bond. De minister van justitie heeft bij de politie te Amsterdam inlichtingen gevraagd omtrent de oprichting van de vereeniging, wier hoofdman (de socialist Reens) in de laatste weken zoovele gerechtelijke executies ver ijdeld heeft. Volgens de „Wet op het recht van vereeniging en vergadering" valt deze vereeniging. als strijdig met de open bare orde, onder de verboden veree- nigingen. Art. 3 der wet noemt toch als zoodanig „elke vereeniging, welke ten doel heeft lo. ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet of een wettelijke verordening", enz., terwijl art. 4. de deelneming van een verbo den vereeniging voor de oprichters of bestuurders strafbaar stelt aan één tot zes maanden en geldboeten en voor de overige deelgenooten met geringere straffen en boeten. De bestuurders zijn reeds door de politie gehoord. Nv. d. D.) Inbraak. Te Slough in het graafschap Bucks ten Westen van Londen is in de wo ning van prinses Soltykoff een uiterst onbeschaamde diefstal gepleegd. De diefstal werd ontdekt des avondsom tien uur toen de bewoners zich naar hunne kamers begaven. Zij vonden verschillende deuren gesloten. Deze werden open gebroken en uit de ver warring, welke in de kamers heerschte, bleek dadelijk dat men bezoek had gehad van inbrekers. De dieven wa ren door het raam eener kleedkamer, met behulp van een ladder binnen gekomen. De juweelkistjes waren leeg geplunderd, alle papieren van waarde, bankbiljetten en het geld, dat in ver schillende laden geborgen was, waren verdwenen. De sleutel der brandkast wordt eveneens vermist en men vreest, dat de dieven dezen medenamen na dat zij eerst de kast geplunderd en weder gesloten hadden. Aan voor werpen van waarde en aan geldis voor een bedrag van 120,000 gestolen. Van de dieven was geen spoor te vin den, alleen hadden zij enkele werk tuigen achtergelaten. Oorlog tusschen China en J apan. Naar de Times uit Shanghai ver neemt, heeft het douane-bestuur te Tientsin, bijgestaan door de buiten- landsche consuls, een ambtelijk on derzoek ingesteld inzake het in den grond boren der Kow Shiiig. Vijf-en- veertig der geredden getuigden in hoofdzaak overeenkomstig het gesein de. Slechts een Europeesch officier moet gered zijn, namelijk Von Han- neken, die te Tientsin wordt ver wacht. De opgewondenheid in China groeit snel aan. De vreemdelingen veroor- deelen het barbaarsche gedrag der Japanners en eischen bescherming der vreemde vlaggen. De Engelsche en de Russische gezant in China heb ben verklaard dat de houding der Chineesche regeering tot dusverre hoogst gematigd is en de algemeene instemming wekt der vreemdelingen in het Oosten. Volgens een bericht uit Tientsin heeft de Chineesche keizer eenmani- festj aan 't volk uitgevaardigd, waarin hij de Japansche uitdaging aanneemt en zijn onderkoningen en bevelhebbers gebiedt de vervloekte Japanners geza menlijk uit hun holen te drijven. Zijn Majesteit stelt de Japanners aansprakelijk voor de gevolgen van den onrechtvaardigen oorlog en het bloedvergieten. De belangstelling van den keizer in de gebeurtenissen blijkt zeer groot te zijnZijn Majesteit wilde naar Tientsin verhuizen, ten einde dichter bij 't oorlogstooneel te zijn, maar Li-Hoeng-Tsjang heeft het hem afgeraden. China ontwikkelt de grootste bedrijvigheid in zijn krijgs toerustingen. De keizerlijke tuighui zen werken dag en nacht door. De Chineesche oorlogsvloot is terug gekeerd naar Tjsefoe. Daaruit blijkt dat ze onbekend was met hetuitloo- pen der Russische schepen. Het ge wone oefensmaldeel gaat opdeKore- aansche kust krui-en. Voortdurend, komen uit het bin nenland troepen te Takoe aan, maan vele soldaten zijn onderweg gedeser teerd. De troepen schepen zich in naar Korea. Gedurende de vijandelijkheden staan de Chineezen in Japan en de Japan ners in China onder de bescherming der gezanten van de Vereenigde Sta ten inde beide landen. Het Japansche volk en de vreem delingen in Japm brengen vrijwillig op groote schaal oorlogsfondsen bijeen. Naar de Times uit Tokio wordt be richt, zijn voordat de Kow Shing in den grond was geboord de Chineezen er in geslaagd vijfduizend man te ontschepen, welke zich verschanst heb ben te Asan. Daar bevindt zich de geheele Chineesche vloot. Men ver wacht een beslissenden zeeslag. Braad te Chicago. Woensdagnacht heeft te Chicago een groote brand gewoed, de grootste die aldaar sinds 1872 voorgekomen is. De brand was uitgebroken in een fabriek van electrische trams. Deze en nog dertien andere fabrieken, be slaande een oppervlakte van een vier kanten mijl, werden geheel in de asch gelegd. Een man is omgekomen, vele brandweermannen en toeschouwers werden gekwetst. De schade wordt op 3,000,000 doll, geschat. Voor den inhoud dezsr rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Hulp bij plotselingen Ongevallen. Mijnheer de Redacteur Gisteren werd een werkman aan mijne fabriek aan de hand gekwetst. De Apotheker die het noodverband legde, adviseerde, daar de kwetsuur ernstig was en de meeste H. H. doc toren tusschen 1012 wel niet thuis zouden zijn, direct naar 't Gasthuis te gaan. Per rijtuig liet ik den man naar 't Gasthuis brengen, maar de portier moest eerst gaan vragen oi er een arts te huis was en kwam met de boodschap terug „dat de ge blesseerde maar naar eigen doctor moest gaan" Op de vraag waar dan het eerst een doctor te vinden, werd men naar de apotheek van het Gasthuis verwezen, waar evenmin een arts was. Het verwondert mij zeer dat in eene stad als Haarlem men bij plotselinge ongevallen tevergeefs hulp aan het Gasthuis zoekt. B. H. Wübbe. Haarlem4 Aug. 1894.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1