DE JICHT OP EENE EHFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang^ Donderdag 9 Augustus 1894. No. 3405 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. „WelHadighsid naar Vermogen," BINNENLAND, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem8 Aug. 1894. Te Amsterdam is Dinsdag geslaagd voor het examen hoofdacte de heer S. Blom alhier. Bij dc d d. schutterij alhier is bij kon. besluit benoemd tot 2de luit. la suite de heer mr. F. A. Bijvoet, thans schutter. Aan tal van bladen is de navol gende gedrukte mededeeling gedaan: Het Haarlemsche Kermis-comité vernomen hebbende, dat bij vele ?we£-Haarlemmers twijfel bestaat om trent den aanvang en duur der Haarlemsche Kermis, maakt bekend, dat, „volgens Raadsbesluit dd. 28 Mei „1894, de Kei mis jaarlijks zal aan hangen op den eersten Maandag in „de maand Augustus, des middags „te 12 ure, en eindigen op dendaar- „op eerstvolgenden Maandag, des „avonds te 12 ureze moet gedu rende dien tijd telkens gesloten wor- „den te twee ure na middernacht! en „mag niet weder geopend worden „vóór des morgens te negen ure, en „op den Zondag vóór des avonds te „halfacht ure." Zoodat dit jaar de vanouds ver maarde laatste Kermis-Zondag en Maandag zullen vallen op 12 en 13 Augustus a.s, In een proclamatie spoort bet comité bet publiek aan, zich vooral ordelijk te gedragen, een wijze maat regel met bet oog op de te verwach ten drukte der laatste kermisdagen. Waar zullen wij met de kermis heeogaan? II. Wie zich hartelijk wil amuseeren, zal zeker een bezoek gaan brengen aan de Sociëteit „de Kroon", waar bet gezelschap onder directie van den heer Frits van Haarlem wederom optreedt. Wij zagen slechts een ge deelte van bet programma, maar dat was voldoende om ons een zeer goe den indruk te geven van de huidige samenstelling van dezen troep Natuurlijk is Abr. de Winter er bij zou men zich eene kermis- voorstelling zonder hem kunnen den ken? Vermakelijk als altijd beeft bij nu ook zijn zoontje meegebracht die reeds waardig de voetsporen zijns va ders drukt. Zeer curieus is een die- rendresseerder die toeren verricht met een varken, twee banen op kommando laat kraaien, een bond laat pianospelen en mooie dingen vertoont met een geleerden ezel. Aan het slot van zijne vertooning komt bij met een baby in de lange kleeren, in den vorm van een rose biggetje dat jammert zooals gelukkige zuige lingen niet doen. Van gansch anderen aard zijn de kraebtvertooningen der 3 gebroeders Rasso, kerels met spieren van belang en die met halsters werpen alsof bet stukjes hout waren. Verrassend is bet om te zien, boe een hunner aan het eind een draaimolen met acht perso nen er op, op zijn lichaam torst, ter wijl de molen lustig ronddraait. Dit is een bizonder sterk stuk. Wij waren in de gelegenheid om een bezoek te brengen aan bet theater van Papegaaien en geleerde vogels, staande op de Turfmarkt. De beer M. Lorance geeft blijken zijne vogels geheel onder appèl te heb ben. Een bezoek aangenoemd theater durven wij alzoo gerust aan te be velen. Wie iets vermakelijks wil bijwonen loope even verder en -renge een bezoek aan den beer A. F. Zuiderboek, die met zijn Doolhof geplaatst is naby de Lange brug. Na langer of korter dwalen landt men eindelijk aan, aan een goed voorzien buffet, om van de vermoeienissen te kunnen uitrusten. Een bezoek aan deze tent te brengen loont wel de moeite. Dinsdagavond namen wij ook een kijkje in het Cagliostro-Theater van de beeren Alber en Bascb. Het pro gramma laat aan afwisseling niets te wenscben over en is zorgvuldig samengesteld uit boeiende nummers. De avond begon met de goocheltoe ren van den heer Basch, die daarbij zijn reeds laüg verkregen naam op dit gebied wist te handhaven. Zeer belangrijke nummers zijn ver der bet Alaska-wonder, of wel de Metamorpbosekast, de agioscopiscbe wereldtableaux enz. Een waardig slot van de voorstelling, die een bezoek overwaard is, geeft de pantomime „Asschepoetster". werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht. 1 voor baker, 1 voor broodbakkers- knecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. De staking van de bagger werkzaam - heden te Haarlemmermeer is geëin digd. Het werk gaat than3 zijn ge- regelden gang, nu de sluizen op booger last weder geopend worden. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 6 Augustus hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiebuisbediende, 2 jr schoenmaker, 3 voor schrijf Onweer. Het hevige onweer dat Maandag" avond boven Haarlemmermeer en Aalsmeer woedde heeft ontzettend veel schade gedaan. Vergezeld gaande van zwaren hagelslag, beeft bet de hoop van tuiners en bloemis ten te Aalsmeer geheel vernietigd. Ook Haarlemmermeer heeft aan de Zuidzijde haar deel gekregen. Bij den landbouwer B. onder anderen waar bet onweder de vorige week zijne ontzettende kracht deed gevoe len, is de nog te velde staande oogst door den hagelslag geheel verloren. Ned. Schutterij-kader-bond De Nederlandscbe Schutterij-kader- bond zal zijn 9e jaarlijkscbe alge- meene vergadering houden te Arn hem in Musis Sacrum, op Zondag 19 dezer. De opening van de vergadering beeft plaats door den eere-voorzitter, majoor A. M. Tromp van Holst te Amersfoort. Tot voorziening in de vacatures, ontstaan door bet periodiek aftreden van den ondervoorzitter en den 2e commissaris, worden doorbet hoofd bestuur aanbevolen voor onder-voor zitter N. Amiabel, adjudant-onder officier te 's GravenbageH. A. Ba- labrega, adjudant-onderofficier te Haarlem, en J. A. Pijselman, adju dant-onderofficier te Tiel (aftredend); en voor 2e commissarisJ. E. van Soest, serg.-majoor te 's Gravenhage A. V. M. M. Vernimmen, serg.-ma joor te Zwolle, en L. Van Zeben, serg.-majoor te Zutfen. Ónder de punten van behandeling behoort nog een militaire voordracht door den beer J. W. van Alpben, le luitenant-adjudant bij bet 4e regi ment infanterie en donateur van den Bond te Haarlem. Onderwerp „De Nederlandscbe schutterij, onze leger reserve." De timmerlieden beweging te Amsterdam. Het comité, dat de timmerlieden beweging leidt, heeft Dinsdag beslo ten, aan de 100 weigerachtige pa troons nog tot Donderdag gelegen heid te geven, zich aan te sluiten bij de door de overige 158 goedgekeurde regeling omtrent loon en arbeidsduur. Daarna zullen de namen der onwil lige patroons worden openbaar ge maakt. Maatregelen werden beraamd om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de werkstakende timmerlieden door werklieden van elders worden ver vangen. Door de directie der Marinewerf is aan het comité geantwoord, dat de loonen enz. bij besluit van booger band geregeld worden en er dus niet willekeurig van kan worden afgewe ken. Door bet comité wordt gewaar schuwd tegen zwendelarij om op lijsten bij de ingezetenen voor de werkstaken- den te collecteeren. Aangezien „Patrimonium" en de R. K. Volksbond de beweging niet steunen, breidt bet aantal werksta kers zich niet uit. Ganzendiefstal. In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn ten nadeele van den vee houder H. de Vries aan denAmstel- dijk nabij de Buurt over Ouderkerk, negentien ganzen uit diens boomgaard gestolen, de koppen afgesneden en die achtergelaten. Het is echter den inspecteur van politie Boeklage ge lukt, zoowel te Amsterdam als te Nieuwer-Amstel, personen te vinden die van die beesten gekocht hebben, zoodat van nog eenige de vleugelsin beslag konden worden genomen, het- m tot de aanhouding van twee broeders geleid beeft, waarvon de een woonachtig is in een schuit aan den Amsteldijk en de andere teAmsterdam. Zij ontkennen de daders te zijn, doch een verzwarende omstandigheid is bet feit, dat de indrukken van voetstappen, die op bet [land van den beer De Vries gevonden zijn, vol maakt passen bij de schoenen van een der verdachten, wat des te ge makkelijker was te constateeren, wijl ze een bijzonderen vorm hebben. Cholera. Te Amsterdam zijn Dinsdag weder 2 lijders aan cholera asiatica bezwe ken. Beiden werden in bet Wilbelmina gasthuis verpleegd. Voor bet ontstaan der ziekte aldaar valt geen bepaalde oorzaak aan te geven. Een spoor? Twee Hilversummers hebben Zon dag in een kuil op de beide tusschen Laren en Hilversum een paar oude schoenen en een vrouwenkledingstuk gevonden, wat weder aanleiding beeft gegeven, dat in den omtrek naar bet lijk van mej. Scbmitz wordt gezocht. Signalaznent In een buitengewoon Politieblad bericht de commissaris van Politie te 's Gravenbage, belast met bet be heer der le afdeeling, dat op 4 Aug. jl. uit bet krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde te 's Gravenhage is ontvlucht de verpleegde Marinus Karolus Beekman, 61 jaren, lang 1.80 meter, baar en wenkbrauwen grijs, postuur mager, gekleed in ouder- wetscb zwart laken pak, lage schoe nen, staande boord, blauwe das en zwarte fantasieboed. Hij spreekt stot terend en beeft een litteeken aan der. bals. Genoemde commissaris van politie verzoekt opsporing, aanhou ding en terugbezorging. Appelen- en perenoogst. Naar men schrijft werden in den loop der vorige week en ook Dins dag in de Betuwe bonderden appel en pereboomgaarden in 't openbaar verpacht. In 't bijzonder voor appels welke er dit jaar riet veel zijn, wer den tamelijk hooge prijzen besteed. Onder Ecbteld deed één boomgaard, groot 1 hectare en met 150 vrucht dragende boomen, de kapitale som van ƒ1705; een tweede werd ver pacht voor ƒ1724, een derde voor ƒ1050. Peren zijn er in overvloeden golden bij de verpachtingen ook heel wat minder. Bovendien trekt Enge land van dit fruit weinig. Bijua alles gaat naar de Hollandsche markten. Aan den boom werd door de fruit- bazen betaald f 3 per H.L. appels en ƒ2 voor de peren. De verpachtingen van naweiden lie pen zeer laagbier en daar kon niet meer bedongen worden dan 20 per Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 89) HOOFDSTUK XIV. Een paar Christen-honden. De goede Ibrahaim besloot zijne rede met bet bevel aan de gevangenen om zich voor dien dag en den eerstvolgenden nacht naar het genoemde vertrekje te begeven, dan konden zij den volgenden dag bet einde van bun bestaan beginnen met voor hem te gaan werken. George Fitzroy deelde half binnensmonds bet een en ander van het gesprokene aan zijn lotgenoot mede, en Sam noemde het eenige middel, dat ben naar bij meende, uit deze moeie- lijke positie zou kunnen redden. „Laten wij niet bij deze beidenen blijven," zeide Sam. „Laten wij ben plotseling overvallen. Ik zal den bediende worgen, en u maakt den meester onschadelijk. Binnen den tijd van vijf minuten zijn zij geheel onschadelijk en dan loopen wij weg en zoeken zelf een haven op." „Onmogelijk Sam," zeide George. „Het buis is vol bedien den en overal in den omtrek bier buizen Turken. Men zou ons vervolgen eu binnen twee uren waren wij vermoord." Verscheidene dagen kwamen er echter hierna, waarop George Fitzroy het betreurde, dat hij Sams raad niet bad aangenomen en een spoedig einde aan zijne ellende bad trachten te maken. Na gebracht te zijn in de kleine kamer, een bol van zeven bij tien voet, dat zijn licht ontving door traliewerk heel in de hoogte, staarden George en Sam elkaar eenigen tijd in stomme verbazing aan. „Dat is vreeselijk gauw gegaan!" zeide Sam ten laatste. „Binnen den tijd van vier en twintig uur hebben wij schip breuk geleden en zijn wij tot slaven gemaakt." „Het ergste is, dat wij niet weten waar wij zijn, en dat die oude schraper ons bestolen beeft," zeide George. „Nu mijnbeer, ik bemoei mij volstrekt niet met zijne zijde wormen en amandelen," zeide Sam. „Het beste wat wij doen kunnen Sam," gaf George ten antwoord, „is om te werken zoo goed als wij bet kunnen en niet te klagen. Daardoor zullen die schavuiten ons min der streng bewaken. Ik ben eenigszins met hunne taal be kend en kan daardoor misschien eens bij verrassing of door eene onverwachte vraag te weten komen waar wij zijn en boe wij dus kunnen ontsnappen. Spreek nooit van sterven Sam. Beste kerel, ik denk nog wel eens naar Engeland terug te keeren." Beiden zwegen geruim en tijd, te veel aan eigen gedachten overgeleverd; die van Sam waren echter nogal zonderling. Ten laatste uitte hij zijne denkbeelden. „Aan boord heb ik eens een boek in banden gehad, vol van wondergeschiedenissen over deze streken. Daarin stond te lezen mijnbeer, dat er een vogel was Roe geheeten, zoo groot, dat men zich met zijn zakdoek aan een van zijne pooten kon vastbinden en op die wijze blijven hangen, als bij u over de zee wegvoerde. Misschien zien wij er wel eens een mijnbeer wanneer wij aan bet werk zijn, en dan mijn beer, kunt u u weg laten voeren, om mij dan later uit Engeland of een ander beschaafd land hulp te zenden." „Dat is heel vriendelijk van je Sam, maar zulk een vogel bestaat niet. Het was slechts een sprookje." „Dat hoop ik niet," zeide Sam. „In bet boek stond ook nog, dat er bier in den omtrek plaatsen zijn, waar men diamanten kan vinden zoo groot als uw vuist, en die schit teren als sterren. Wanneer wij er nu een paar vonden, dan zonden wij ons bij dezen ouden kerel kunnen loskoopen." „Ik vrees, dat bij ons dan zou houden en de diamanten daarenboven," zeide George. Die diamanten-geschiedenis is anders ook slechts een sprookje." „Nu dan vind ik bet erg slecht om zulke geschiedenissen te verspreiden alleen om eerlijke menschen te bedriegen, vindt u ook niet mijnbeer? Het is dus niets meer of minder dan een groote leugen, en dat moest voor de rechtbank worden gebracht," riep Sam uit in verontwaardiging over romanschrijvers. „Maar nu is er nog iets mijnbeer, dat toch niet alleen een verzinsel kan zijn. U weet wel dat er veel verhalen zijn van Engelscben, die door Turken worden ge-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1