W e dstrijden. GEMENGD NIEUWS. Rechtszaken. practi6che kennis en bedrevenheid! ontbrakmaar de candidaat kon soms zelfs het nut en dus de nood zakelijkheid van het gymnastiek-on- derwijs niet aantoonen. Hët bestuur is het volkomen eens met hetgeen de commissie, belast inet hët examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid verlang den tot het geven van lager- en mid delbaar onderwijs in de gymnastiek in haar jongste verslag meldde, „dat het hare innige overtuiging is Jat alleen dan in de dringende behoefte aan degelijk en goed ontwikkelde gymnastiek-onderwijzers zal worden voorzien, wanneer het U Exc. beha gen moge ten behoeve van het gym nastiekonderwijs een Rijksinrichting in het leven te roepen, waaraan zij, die zich voor dit belangrijk leervak willen bekwamen, datgene vinden wat blijkens de verkregen resultaten, vruchteloos elders gezooht wordt." Het wendt zich daarom tot den minister met het verzoek, de vereisch- .te s.tappen te doen, ten einde: io. eene eenvoudige maar degelijke jmiohting in het le.yen te roepen, tót gehèele opleiding van gymnastiek- onder wijzers 2o. deze inrichting te stichten, waar gelegenheid bestaat om door aan schouwing de noodige kennis te ver krijgen en waar door aanwezigheid yan uitstekende hygiënisch gebouwde toestellen, het practisch beoefenen der gymnastiek tot zijn volste recht kan komen. men alles van eischt en dikwijls weinig of niets voor over heeft, dan meen ik niet te hard te zijn in mijn oordeel, dat men deze kinderendoor hen aldus op te voeden, voor hun leven ongelukkig maakt. Neerbosch. In de „Kroniek der weesinrichting" schrijft de heer Van 'tLindenhout deze week o. a. Ik herinner mij nog immer de ern stige vermaning, die ik herhaaldelijk yan wijlen ds. Heldring heb ontvan gen, toen wij ruim vijl-en-twintig jaren geleden den weezenarbeid moch ten aanvangen en ik deel deze, mis schien dient ze nog tot waarschuwing van anderen, hier mede. Hij zeide n. 1. tot mij: Yan 'tLin denhout zorg vooral, dat de weezen het buiten de Weesinrichting beter kunnen krijgen dan bij u, want an ders brengt ge niets dan ontevreden menschen in de wereld. Ik geloof, dat deze raad meer wijsheid bevat dan dikke boeken over philanthropic te zamen. Ik heb hem tenminste tot nu toe zooveel mogelijk in practijk zoeken te brengen en mij hierbij zeer goed be vonden. Een edelman, die een hooge be trekking bekleedt,deelde mij voor eeni- gen tijd mede, dat hij met een voor naam persoon uit onze koninklijke familie jaren geleden een reis deed in het buitenland. Zij bezochten bij die gelegenheid ook een groote weesinrichting en bij het verlaten van deze stichting werd de vraag gedaan wat Hare Hoogheid dacht over die inrichting en wat haar hooggewaardeerd oordeel was. Het besliste antwoord klonk den bestuurders der inrichting vreemd in de ooren n. 1.het is hier te prachtig. Ik hoop dat dit nooit van Neer bosch zal kunnen gezegd worden. Ik heb nog liever een oordeel als: er zijn vele groote gebreken, dan het vonnis te hoorenhet is prachtig. Want dit acht ik het vonnis des doods voor eene philanthropische stichting. Wil men de arme weezen als hee- ren en dames opvoeden, welnu men zorge dan ook dat ze, in de maat schappij teruggekeerd, in dezen stand een betrekking kunnen krijgen. Doch wanneer diezelfde ziekelijke philan- thropen hen dan willen vernederen tot dienstmeiden en knechts, waar Velddag Leger des Heils. De jaarlijksche jubilee-velddag van het Leger des Heils is Woensdag op Nimmerdor, het buiten van baron Van Boetselaar bij Amersfoort ge houden. Het feest had bijzondere be- teekenis omdat generaal Booth daar bij herdacht dat hij voor 50 jaren het leger stichtte. Gewone en extra treinen brachten uit alle oorden des lands duizenden en duizenden aan. Het was heerlijk zomerweer, niet te warm, en er woei een Irissche bries. Op het prachtige buitengoed waren allerlei tenten, zoowel voor consump tie als voor den verkoop van klee ding en attributen voor den heils soldaat opgeslagen. In, het sparee bosch was een reusachtige tribune gebouwd, waarop eenige muziekkorp sen en vele heilssoldaten met een aantal veelkleurige banieren gezeten waren. De muziek ontving den gene raal te 10 uur met de Hollandsche en Engelsche volksliederen. Generaal Booth zag er nog even krachtig uit hij werd ontvangen met oorverdoo- vende fanfares en gejuich en gaf een schets van het werk des Legers in de verloopen halve eeuw, waarbij de heer Govaers als tolk fungeerde. Onder de heilssoldaten bevond zich ook de heer Van Emmerik oud-In- disch ambtenaar, die een tulband droeg en over enkele weken met den staf kapitein Brouwer het werk des Legers op Java zal beginnen. Er heerschte onder de menigte een zeer opgewekte stemming* zij hem er voorover in te duwen, maar door het hevig tegenspartelen van den jongen gelukte dit niettoen wist zij hem achterover tot aan de borst er in te houden. Opgeschrikt door het schreeuwen van den voer man, verwijderde de vrouw zich ijlings met den knaap. Een valsch. bankbiljet. Het verleden week te Leeuwarden in omloop gebrachte valsche bank biljet van f 100 (niet van f25, zooals eerst was gemeld) was, volgens de Friesche Ct. uitgegeven door het agentschap van de Ned. Bank aldaar zelf. „Kunst"-klompen. Dat onze Duiteche naburen wel eens een vreemde opvatting van wkunst" kunnen hebben, bleek aan een klompenmaker die aan hetDuit- sche grenskantoor bij Dinksperloo een partij klompen naar Duitschland wilde uitvoeren. Op zijn klompen was een cirkel gesneden en daarom wilde de ambtenaar van dit xantoor ze niet anders dan tegen de voor kunst voorwerpen bestemde belasting toe laten. De klompenmaker, die voor deze klompen toch niet meer dan voor de gewone krijgt, zal nu met de verzending wachten tot hij uit Berlijn zal vernemen, of men daar de opvatting omtrent „kunstwaarde" van dien grensbeambte huldigt. Wielerwedstrijd, ^ielersnieuws" meldt, dat er Zon- r 9 September op de Arnhemsche wielerbaan een zesuurs-wedstrijd zal plaats hebben, waarvoor door den oud-wielrenner, den heer M. Adler, een prachtige zilveren eerebeker wordt uitgeloofd, ter waarde van f600. De beker is bij den heer de Gruyter in de Leidschestraat te Amsterdam ten toongesteld. In ons land hebben dergelijke wed strijden nog niet plaats gehad. De beker moet tweemaal achter elkaar of driemaal in het geheel ge wonnen worden om het eigendom van den rijder te worden. Het Arnhemsche baanbestuur zal verder hoogstwaarschijnlijk de vol gende prijzen toekennen:voor den win ner een prijs ter waarde van f150, voor den tweeden aankomende een ter waarde van f100, voor den derden aankomende een ter waarde van f50 en voor den vierde aankomende een ter waarde van f 25. De heer Adler behoudt zich het recht voor om den beker andere ja ren in andere plaatsen te laten ver rijden. Mocht Amsterdam het vol gende jaar een baan hebben, zoo wordt ae hoofdstad reeds genoemd. In het buitenland zal propaganda voor dezen wedstrijd gemaakt wor den. De tentoonstelling te Antwerpen. De heer Aug. Heudrich'e, commis saris-generaal van Nederland, gal Woensdagavond in bet Grand Hötel een schitterend banquet aan de Nederl. commi6Barissen, de Nederl. juryleden en de vreemde commissa rissen-generaal van de verschillende landen, die op de tentoonstelling ge- exposeerd hebben. In het geheel wa ren er 70 genoodigden. De gastheer stelde een dronk in op koning Leopold en de Belgische natie. De heer De Bruyn, minister van nijverheid en openbare werken, dronk op de Nederlandsche koninginnen, de heer Moltzer op de juryleden. Consul De Kuyper bedankte namens de jury. Mr. Th. Stuart dronk op de pers, welke toost werd beantwoord door den heer Paul Billiet. Al deze toosten werden met geestdrift ont vangen. Minister De Bruyn en graal De Ramaix hielden levendig toegejuichte toosten op den handel en den bloei van Nederland. Een ontrouwe boekhouder. Een makelaar te Amsterdam heeft kennis gegeven, dat hem een bedrag van f1000 ontvreemd is door zijn boekhouder, waarmee deze vermoede lijk naar Amerika gevlucht is. Cholera. Dinsdagavond is te Maastricht nog een persoon in het hospitaal opge nomen. Er hebben geen sterfgevallen plaats gehad. Totaal aangetasten 48, overlede nen 23. Geheimzinnig. Men meldt uit Harlingen Een voerman van hier, een gezel- Bchap rondrijdende, ontdekte, dat aan den weg bij het naburig Pietersbie- rum eene vrouw aan den waterkant met iets bezig was, dat haar nogal inspanning kostte. Door het riet kon hij niet zien wat zij daar uitvoerde, maar naderbij komende, bemerkte hij dat zij een knaap van ongeveer zes jaar met het hoofd onder water trachtte te houden. Eerst beproefde een soldaat, welke den dood tenge volge heeft gehad. Dit het proces is gebleken, schrijft de Frf. Ztg. dat de officier den cavalerist Evangelista, die zeer bang voor paarden was, op het paard vastgebonden had, hem emmers water over het lijf had doen gieten, hem gedwongen had de band ineen kaarsvlam te steken enz. Toen de soldaat bij een val van het paard een schedelbreuk had bekomen, liet lui tenant Blanc hem bij de beenen naar het hospitaal sleurenzoodat bet hoofd herhaaldellijk tegen de keien bonsde. Ten gevolge van deze onmen- schelijke mishandeling overleed Evan- gelia. Cholera. Aan boord van de Balmare, te Lon den, is een sterfgeval en een verdacht ziektegeval voorgekomenhet bacte riologisch onderzoek heeft uitgemaakt, dat het cholera asiatica was. Vier patiënten zijn op het oogen- blik in behandeling. Nederlandsche crioketters iu Engeland. De Hollandsche team speelde Woens dag tegen de Richmond-elub te Richmond. De Hollanders maakten 64 runs, waarvan J. C. Schröder 19, Solomon 16. De Engelschen bowlden zeer goed, Williams nam vijfwicketB voor 20. Beldan vier voor 20. Rich mond maakte 144 voor zeven wickets en won dus gemakkelijk. Een zanger verdronken. De heer Pruym, door den heer De Groot voor het straks intredend sei zoen aan de Nederlandsche Opera verbonden als heldentenor, eenVlaam- sche zanger, van wien men groote verwachting koesterde, is te Ant werpen verdronken bij eene moedige poging tot redding van een vriend, met wien hij op de Schelde uit spe levaren was. De veelbelovende artist was 26 jaren oud. Een aartshertog iu gevaar. Weer heeft volgens het Handels blad van Antwerpen, een der aarts hertogen in groot gevaar verkeerd. Aartshertog Otto, zoon van een broer des keizers, Karei Lodewijk, was bij Obenberg uitgereden in een rijtuig met vier paarden. Deze gingen op bol en sleurden het rijtuig mee. Eenigen boeren, die ijlings toeschoten gelukte het de strengen door te snij den, zoodat ongelukken werden voor komen. Naar men verneemt, zullen de hee- ren De Jong uit Den Haag en Thie- rens uit Haarlem Zondag 2 Septem ber een 24 uurs rit ondernemen, om de daarvoor uitgeloofde medaille van den A. N. W. B. te verdienen375 K. M. in 24 uur. Het Haagsche gerechtshof beves tigde Woensdag het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarbij Leo- nie Marie Notelaar, de 19-jarige dienst bode te Groede, tot jaar werd ver oordeeld, omdat zij, wetende dat Lam pier voornemens was, den moord te Marolieput te plegen, verzuimd had daarvan aangifte te doen. Het Hof achtte met genoemde rechtbank niet bewezen, dat bekl. op zettelijk voorwerpen ten geschenke had aangenomen, wetende dat die ontvreemd waren uit de woning van de slachtoffers. Franschen en Italianen. Te Aigues-Mortes kwamen eenige Italiaansche werklieden uit Lugano aan. Een aantal Fransche werklieden maakte het hun echter zoo laBtig, dat de Italianen, onder geleide der politie terstond naar het station moesten terugkeeren en weer ver trekken. Woendag was het gedurende den geheelen dag in de stad vrij rumoe rig. Bij troepen trokken de werklie den door de straten, maar de orde werd niet gestoord. Op last van den raad werd van gemeentewege brood gegeven aan de talrijke werklooze werklieden. Men vertrouwt daarom dat het verder rustig zal blijvenjin deze plaats, welke reeds eenmaal het tooneel was van den bekenden bloedi- gen strijd tusBchen Fransche en Ita liaansche werklieden. Het anarchisten-proces. Het proces tegen de personen, die te Parijs terechtstaan wegens het beramen eener anarchistische samen zwering, is Woensdag voortgezet. De directeur van het gemeentelijk laboratorium, Girard, verklaarde over tuigd te zijn, dat het fieschje, het welk is gevonden bij Ténéon, wel de gelijk van denzelfden aard is, als de ontplofbare zelfstandigheden, welke Henry (de man van het café Termi nus) gebruikte. Volgens de verklaring van den heer Girard zijn de ontplof bare stoffen, welie bij Fénéon zijn gevonden, op dezelfde wijze samen gesteld als de middelen, die Henry en Pauwels (die den aanslag pleegde in de Madeleine-kerk) vervaardigden, Een trein nageloopen. Te Wittenberg is een soldaat, die te laat voor den trein kwam, dezen nageloopen. Hij slaagde er werkelijk in aan een station, een uur loopens verder, nog mede te komen. Welis waar was het een lokaaltrein en stopte deze eenige minuten aan het bewuste station, doch niettemin blijft het een sterk stuk. Dure metalen. De duurste metalen zijn op het oogenblik zeker het gallium en het germanium. Het eersie werd in 1875 door den Franschen scheikundige Lecoq de Boibaudran in een stuk jzinkblende" ontdekt en ter eere van zijn vaderland noemde hij het nieuwe element gallium. In 1886 had een Duitscber, de heer C. Winkler, het geluk eveneens een zeer zeldzaam en nauw daarmede verwant metaal te ontdekken, dat hij. volgens het voor beeld van den Franschen scheikun dige naar zijn land germanium noemde De prijs van het gallium bedraagt thans in den chemicaliënhandel f 300,000 per KG., die van het gerina nium f90.000. Ook het beryllium was langen tijd zeer duur, namelijk f 16,000 per K. G.tegenwoordig koopt men het echter, daar men een veel goed- kooper methode heeft uitgedacht om het te verkrijgen, voor f 462 het KG Palladium doet op het oogenblik pl. m. f3000 en iridium pl. m. f1800 het KG. Onmenschelij ie mishandeling. Een jong Italiaansch officier, lui tenant Blanc Tassinaridi Guido is, tot 5 maanden en 20 dagen gevangenis straf, 500 frs. boete en de kosten veroordeeld wegens mishandeling van Verdacht van spionnage. Een hooggeplaatst Italiaansch offi cier is in Frankrijk nabij deFransch Italiaansche grens gevangen geno men. Hij wordt verdacht gegevens verzameld te hebben voor een topo- graphische kaart. Aardbeving op Sicilië. Blijkens een telegram uit Aei Reale op Sicilië is daar Woensdag een sterke aardschok gevoeld. In het naburige marktvlek Zaflarano is ernstige schade aangericht. Betreffende deze ramp wordt nog uit Rome aan de Kölnische Zeilung geseind, dat volgens daar ontvangen particuliere berichten vele personen waarmee de beide politieagenten eens naar hem hadden ge zocht toen hij nog zeer jong was, ondernam hij een boot tochtje, dat noodlottiger voor hem had kunnen afloopen dan zijn eerste kennismaking met dit water, wanneer Timmy Titlow, die in deze jaren had leeren zwemmen, niet onbevreesd in het water sprong en sir Rupert van een anders wissen dood uit het water redde. Deze daad van Timmy vestigde eene hechte vriendschap tusschen hem en sir Rupert. Bij eene andere gelegenheid wist onze jonge vriend Natalie en Mi te bewegen met hem op avontuur uit te gaan. Hij had ongelukkigerwijze Myra op zekeren dag lady Bidebank eens hooren voorlezen uit Tennyson's „Schoons Slaapster". Deze geschiedenis had den knaap zeer bekoord, en hij zag in zijne verbeelding zichzelf reeds als den gelukkigen prins en Natalie als de betooverende jonge dame. Rupert en zijne jeugdige vriendinnen begaven zich op den weg om avonturen te ontmoeten, en zij wisten geen beteren weg in te slaan dan die in de richting van Edgware Road. Het was een prachtige zomersche dag, en zij wandelden Bteeds verder, te gelukkig en opgewekt om zich vermoeid te gevoelen, en na verscheidene mijlen te hebben afgelegd bereikten zij een klein gehucht waar sir Rupert hen ont haalde op krentenbrood en glazen melk. Toen zij den winkel verlieten, waarin zij zich hadden te goed gedaan, hoorden zij een luide stem, en zagen een groepje kinderen, veldarbeiders en arbeidsvrouwen met kinderen op haren arm, zich om een kermisreiziger verdringen. Deze had een kist met een doek er over en metverschil- ende vergrootglazen in een der wanden bevestigd -, hij noo- digde de toeschouwers uit daardoor te kijken, en besprak daarna op welsprekende wijze, de wonderen die daarin te zien waren. Wanneer wij mededeelen dat deze rondzwervende beoefe naar der wetenschap niemand anders was dan Tony Pet- tingrew, dan zal niemand er aan twijfelendat het hem aan woorden niet ontbrak. Het scherpziend oog van Tony had weldra de drie weg- geloopen kinderen ontdekt en ofschoon hij er geen van herkende, bemerkte hij onmiddellijk, dat het kinderen van goeden huize waren, en trachtte van de gelegenheid ge bruik te maken. Zes stuivers zouden zij wel bij zich hebben zijne eenvoudige toeschouwers hier gaven niet meer dan een halven stuiver. „Laat de kleine lord en de twee dames dichterbij komen," riep Tony uit. „Als zulke deftige personen ons met een be zoek komen vereeren, dan moeten wij daarvoor dankbaar zijn. Stapt hier maar op, mijn edele kleine lord en myladies. Kijkt nu met uwe lieve oogjes door dat glas, dan ziet u kaasmijt. D zult bemerken dat ze zoo groot zijn als zwarte kevers, en als u nu oude kaas eet, dan gaan er zoo honder- de naar binnen. „Bah 1" zeide Rupert met afschuw. „Wij eten nooit meer kaas, hè meisjes?" „Neen, wij eten niets dan koek en blanc-mangerzeide Natalie. „Kijkt nu eens door het volgende glas," ging Tony voort, „dan ziet u koning Jan de Magna Charta onderteekenen, waarin hij duidelijk bepaalt dat Britten nooit slaven zullen worden." „Edele lord en dames werpt nu een blik door het volgen de glas. Onder dat glas is een vlieg een levende. Schudt eens aan het glas dan kunt u duidelijk zien hoe zij hare pooten uitstrekt, en zoo groot is als een kreeft. En nu edele heer, kijk eens door het andere, het laatste glas van deze tentoonstelling, en ofschoon het niet grooter is dan een Bpeldekop kunt u er duidelijk den dood van Nelson uit zien met al zijne officieren om hem heen." Toen de tentoonstelling "bekeken was, begon Natalie angstig te kijken naar de ondergaande zon en Mi verklaar- met tranen in hare oogen, dat zijn naar huis wilde terug keeren. Rupert stemde met tegenzin toe om terug te gaan langs denzelfden weg, dien zij waren gekomen, en Tony zeide, dat hij dezelfde richting uit moest en hen gezelschap zou hou den. Bij dit aanbod schudden een paar boeren, die het weinig schenen begrepen te hebben op zulk een rondzwervenden kermisklant, het hoofd en een flink gebouwde jonge man merkte op, dat hij ook denzelfden weg uit moest en hen dus zou vergezellen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2