DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 11 Augustus 1894. No. 3407 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 1-X=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantie», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuceParyt Blbis Faubourg Montmartrêi Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Haarlemmer Halletjes CCIX. Bin nen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Haarlem10 Aug. 1894. Woensdag bezoebt de minister van Oorlog in gezelschap van den inspecteur van het wapen der genie en van een staf-officier, tevens adju dant, de fortificaties van Haarlem mermeer, welke nabij Aalsmeer ge legen zijn. Na eene vluchtige bezichtiging keerde men weer terug naar Haarlem. Koloniaal Museum. In een der lokalen van bet museum is gedurende deze maand een zeer belangrijke verzameling van voort brengselen van Australië ter bezich tiging gesteld, welke verzameling ten geschenke is ontvangen van den heer J. H. Maiden, conservator van het technologisch museum te Sydney (N. Z. Wales). Deze collectie bestaat uit houtsoor ten, looibasten en andere looistoffen, verfstoffen, eetbare en andere vruch ten, zaden en plantendeelen, rnim 100 soorten wol en 27 monsters ertsen. De geheele verzameling bestaat uit 222 nummers. Onder de looistoffen is hoogst belangrijk de Wattle, meer bekend als Mimosa-bast, die in den laats ten tijd meer en meer in gebruik komt en op de Engelsche markt 6—14 per ton waard is. Volgens den heer von Mueller, directeur van den Botanischen tnin te Melbourne,le vert 1 l. eng. pond Mimosa-bast 1 eng. Êond leder, terwijl daarvoor 5 pond ei- en schors noodig is en wordt berekend dat één ton van dezen bast voldoende is om 2030 huiden te looien. Onder de gom- en harssoorten mun ten uit de Acacia-gommen die eene mindere soort Arabische gom leveren, de hars der zoo merkwaardige gras- boomen, die tot het kleuren van ver nissen wordt gebruikt en van ver schillende Eucalyptus-soorten die het voornaamste kenmerk vormen van de Australische boomflora. De Eucalyptus corymbosa levert een donkerroode gom, de in den han del bekende Botany Bay Kino, waar aan de boom zijn naam van bloed hout te danken heelt. Onder de vruch ten en zaden merken we op die van Fusanns acuminatus, welke een voor treffelijke gelei levert en de zaden van Macadamia tenuifolia die zeer voedzaam zijn, zonder de gedroogde plantendeelen, de vergiftige en be dwelmende Duboisia myoporoides en Piper methysticum. Van de 25 houtsoorten munten uit het roode cederhout, het Black wood van Acacia Melanoxylon, het kostbaarste van alle australische houtsoorten, zeer gezocht voor open bare werken en meubelenhet fraai geteekende en tevens geurige hout van den Murray Pine (Callitris ro- bnsta), het sassafras-hout, bestand tegen ongedierte en paalworm en vele soorten van den algemeen bekenden Eucalyptus. Zeer belangrijk zijn ook de wol soorten, een der voornaamste han delsproducten van Australië, en de ertsen, waaronder goud- en zilver ertsen. Voorzeker is deze voorstelling van de producten der zoo bloeiende en voortstrevende australische koloniën de aandacht der bezoekers overwaard. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen hoofdacte, de heer L. C. Merhottein, en te Breda de heer D. L. van den Berg, beiden alhier. Voor het examen fransche taal (1. o.) zijn te 's Gravenhage geslaagd de dames M. L. C. Pannekoek en D. R. Heyting en de heer A. C. Hendriks, allen alhier. W ors tel weds trij d In „Felix Favore" treedt gedurende de kermis o. a. op de bekende athleet en worstelaar Remus. Na eerst te heb ben geworsteld met den heer Jurjens, een duitsch worstelaar, heeft de even eens bekende C. Kuiper hem voor eenige dagen uitgedaagd om met hem om een inzet wederzijdsch te kampen. Dit is Donderdagavond geschied. De strijd was prachtig; Kuiper zat Remus dadelijk op den rug en keerde hem viermaal in de tien minuten om. Doch door zijne weergalooze vlugheid wist Remus er steeds goed af te komen. Na 10 minuten was de strijd nog onbeslist; nog drie minuten werd doorgeworsteld, doch daar men tot geen resultaat kwam, hield men op, om heden, Vrijdagavond, opnieuw te beginnen. Een groote aantrekkelijkheid in de kermisweek oefenen de voorstellin gen in den Schouwburg uit, waar zooals bekend is Julia Cuijpers lede ren avond optreedt. Donderdagavond trad zij voor eene volle zaal nogmaals op als Roze Kate. Hoewel zij in d© passie-tafreelen weer duidelijk blijken gaf van haar dramatisch talent, waar voor haar dan ook hulde werd ge bracht door luid applaus en een regen van bloemen, was haar spel met name in het tweede bedrijf, niet van eenige nonchalance vrij te pleiten. Al is het kermis en het publiek bij die gelegenheid over het algemeen niet zoo nauwnemend, toch dient de ernst geen oogenblik verloren te worden, vooral in eene rol, zooals deze actrice dien avond te vervullen had. Gelukkig was haar spel na de pauze weer uitstekend. In den Schoubnrg gaf Donder dag de heer prof. Gauthier eene middagvoorstelling welke zeer veel succes had. Morgenmiddag treedt de zelfde weer op, nn met een ninew nummer. Gratis duinwater. Te Halfweg wordt aan de schippers thans gratis duinwater verstrekt. De toestand der in de barak ver pleegd wordende vrouw blijft voor uitgaande. Verkooping in Haarlemmer meer. De kapitale hofstede „de Vogel" met 60 H.A. land, heeft in publieke veiling te Haarlemmermeer opge bracht 163000. 5 H.A. bouwland, grenzende aan vermeld land, bracht in diezelfde vei ling op f5800, Kooper van beide de heer Sieg- mond te tfleeuwijk. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te HoofddorpHaarlemmermeer 9 Augus tus 1894. Rogge f3.75 a f4.Wintergerst f3.50 a f 3.75, Karweizaad fl3a fl3^, inclusief Koolzaad f6.a f6.50. Zeevisseherij. Donderdag kwamen te Zand voort aan 2 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming 138 tot f47. De prijzen der visch waren bakschol f 3. scharren f7 pieterman, f 1.40 per mand; tong f0.25 tot fl.en tarbot f3.per stuk. Lombok. Naar aanleiding van een door den minister van koloniën aan den goe- vernenr-generaal van Nederlandsch- Indië gedane vraag, wanneer de terug keer der hoofdmacht van de naar Lombok gezonden expeditie kon wor den te gemoet gezien, berichtte de landvoogd den 3den dezer, dat die terugkeer nog niet te bepalen was, en dat generaal Vetter zich naar de Oostkust van het eiland had begeven, daar de Sassaksche hoofden niet te Mataram durfden komen. Ten vervolge op dat bericht meldt de goeverneur-generaal thans onder dagteekening van 9 dezer, dat, na langdurige bespreking door alle voor name Sassaksche hoofden plechtig en schriftelijk is verklaard, dat zij onder door het goevernement te geven waar borgen genegen zijn, onder het Ba- lisch bestuur terug te keeren, en dat drie hunner als gemachtigden van allen met generaal Vetter te Ampe- nan zijn aangekomen om de te treffen regelingen te behandelen. St. Ct. De khedive in Nederland. Uit 's Gravenhage meldt men do. 9 dezer De Khedive van Egypte, wiens be zoek aan Nederland reeds voor ge- ruimen tijd werd aangekondigd, be vindt zich thans hier ter stede. Hij kwam rechtstreeks van Frankfort hierheen en koos tot zijn verblijf het „Hotel des Indes," alwaar tevens is afgestapt zijn gevolg, hestaande uit een 10-tal hooge staatsambtenaren en leden van zijn militair huis. Abbas-Pacha is o. a. op zijne reis vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Europeeseh kabinet Rouil- ler Bey, Abdol Halim Pacha, eerste adjudant van den Khedive,en Ahmed Chefik Bey, chef van het bureau voor vertolking. Heden voormiddag ging Z. H. per rijtuig een toer door de stad en omstreken maken er werd in het Bosch halt gehouden bij het Huis ten Bosch, dat de vorst met gevolg bezichtigde. Zooals men weet, bracht Abbas- Pacha ook 4 jaar geleden, toen hij nog te Ween en studeerde, aan deze residentie een bezoek. Hij is thans 20 jaar oud. De Khedive zal denkelijk tot Maan dag te 's Gravenhage verblijven, in die dagen Scheveningen bezoeken en dan zijn reis voortzetten naar Ant werpen en Brussel. De prins zal geen officieele bezoe ken ontvangen of afleggen. beide kinderen en vergezeld van haar adjudant sir Robert Collins en ver der gevolg kwam Donderdag teVlis- singen per mailboot aan Met den trein van 6.20 werd de reis naar Soestdijk voortgezet. De hertogin van Albany. De hertogin van Albany met hare Eene rumoerige begrafenis. Van sociaal-democratische zijde was te 's-Gravenhage vergunning gevraagd om den partijgenoot, die dezer dagen bij het baden in zee verdronk, onder de roode banier grafwaarts temogen dragen. Deze vergunning was gewei gerd, doch daar de politie vermoedde, dat men zich niet zoo kalm bij die weigering zou neerleggen, was Don derdag een detachement agenten ge posteerd, onder commando van een hoofdagent, in het posthuis aan de Loosduinsche brug, waar de stoet, komende uit de Gaslaan, moest voor bijtrekken. Even vóór de brug werd uit de bovenverdieping van een bakkerswin kel, op het oogenblik dat de stoet voorbijging, een roode vlag uitge hangen waarop in den lijkstoet eveneens eene banier werd ontplooid. De politie gelastte het doek onmid dellijk op te bergen of af te geven, waaraan niet werd voldaan. Daarop volgde een charge en vielen er na tuurlijk klappen, waardoor een per soon uit de volgstoet zoodanig aan het hoofd werd gewond, dat hij per raderbaar naar zijne woning moest worden vervoerd. Ondanks het hevig verzet nam de politie de banier, waaraan o.a.. twee vrouwen zich zóo vastklampten dat zij zich er mede over de straat lieten sleuren, in beslag. Van het voorge vallene is proces-verbaal opgemaakt. Nog langen tijd bewoog zich eene opgewonden menigte [voor het politie posthuis, den terugkeer van den stoet afwachtende. Aan de algemeene begraafplaats stond eene talrijke politiemacht op gesteld. Op last van den hoofdcom missaris, die zelf het bevel voerde, werd aan de partijgenooten, die met banieren achter den lijkwagen gingen, verboden op de begraafplaats te ko men. Ook dit verbod gaf aanleiding tot opdringen door de socialisten en terugduwen door de agenten, die niemand toegang verleenden dan de personen in de volgrijtuigen gezeten. Aan het graf werd door verschil lende partij genooten gesproken, o.a. door Domela Nieuwenhuis, dio eenige woorden uitte over het voorgevallene bij de teraardebestelling. Omtrent de botsing met de politie in het Westeinde wordt nader ver- Naar het van PAUL H. GERRARD. 41) HOOFDSTUK XV. Tony Pettigrew. De ongewoon lange wandeling had reeds haar invloed be ginnen uit te werken op de jonge meisjes en zij liepen zeer langzaam door, en namen spoedig het aanbod van den jon gen man aan, om zich beurtelings door hem te laten dragen. Daar hij, een der jonge dames dragende, zijne snelheid moest regelen naar de langzame pas van de andere, liepen zij op eenigen afstand achter Tony en Rupert. Rupert dacht niet aan vermoeidheid, dank zij het genot, dat zijn onderhoud met Tony Pettigrew hem schonk. Toen Rupert had medegedeeld, dat zijn naam Bidebank was, herkende Tony in hem onmiddellijk het kind, dat lady Bidebank tot zich had genomen en dat dokter Wrigley zoo vurig kwijt had willen zijn. Wie dat kind was wist Tony niet, maar in zijn geest bracht hij het in verband met den vermisten erfgenaam van de Barth bezittingen, over wien hij op bevel van den dokter zoovele leugens had verteld. Toen hij onder het loopen van Rupert zooveel mogelijk te weten trachtte te komen over zijne familie en vrienden bedacht Tony om tusschen den knaap en het verloren kind verband te zoeken en er geld uit te slaan door hem aan zijne eigen familie terug te geven. Tony wist echter, dat er nog verscheidene schakels in den keten van het overtuigend be wijs ontbraken, en hij was bang om in strijd te komen met dokter Wrigley, wiens duivelsche sluwheid en vastberaden heid hem bekend waren. Met dit denkbeeld voor oogen be gon Tony met Rupert te spreken over het genot van een zwervend leven. Hij schilderde hem dat leven af als een lange opeenvolging van zorgelooze, zonnige uren, opgevroo- lijkt door vogels, bloemen, groene heggen, vlietende stroo men al het romantische en avontuurlijke, dat het ideaal vormt van een knaap. Verrukt luisterde Rupert naar hem. „Het mag alles heel mooi zijn," zeide Pettigrew, met zijn linker arm in de lucht zwaaiende, terwijl hij met zijn rech ter hand den leeren riem omklemde, waaraan hij zijn „weten schappelijk apparaat" over zijn rug hield, „heel mooi om in een groot huis te wonen, bedienden te hebben om u te bedienen, van het vette der aarde te genieten om niet te spreken van de gebraden duiven en de heerlijke vruchten, maar wat gaat er boven het vrij rondzwerven en je eigen meester te zijn, onbezorgd en vroolijk te rusten onder heg gen en vriendschap te sluiten met iedereen? Om op eene kleine poney te rijden met een rijknecht achter je wel dat is heel aardig, maar wat is het vergeleken bij het genot van de vrijheid? Een knaap van uw leeftijd is niet geheel vrij, wanneer hij nog door kinderjuffrouwen of goeverneurs geplaagd wordt. Wanneer hij met zijn bundeltje aan zijn stok vastgebonden fluitend kan rondzwerven zoo vrij als een vogeltje in de lucht, dan kan hij van zijne vrijheid genieten. Ja edele, jonge lord, het kan zijn, dat ik ook wel zulk een tijd heb gehad met dienstboden en knechts om mij te be dienen...." „Gij I" viel sir Rupert hem in de rede. „Gij Zijt gij rijk geweest „Ik heb gezegd, het kan zijn," gaf Tony gemelijk ten ant woord. „Ik heb gezegd, het kan zijn, en wanneer een man zegt, het kan zijn, dan beduidt het, dat hij iets voor zich houdt, en dan moet hem in ieder geval worden toegestaan om uit te spreken zonder op zulk eene manier in de rede te worden gevallen." Na deze beminnelijke uiting| te hebben gegeven van het goede humeur van in vrijheid levende zwervers, liep Tony door, kauwende op een strootje. Wanneer hij zijn goed humeur weer zou hebben herkregen is niet te zeggen, want op dat oogenblik kwam een rijtuig aanrijden, waarin Myra Barth was gezeten. Zij en lady Bide bank en de contessa waren ieder eene verschillende richting ingereden om de zwervers op te sporen. Na den jongen man, die de meisjes had geholpen een goudstuk te hebben gegeven en op Tony een blik te hebben geworpen, waarin deze herkenning las, zoodat hij dientenge.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1