Rechtszaken W e dstrijden. Gemengd Nieuw s meld, dat 4e inspecteur van politie verplicht was zijn degen te trekken. Bij de charge maakten de agenten gebruik van den wapenstok. Door het tumult was de stoet geheel ver broken, de lijkwagen bleef stilstaan en de volgrij tuigen werden door vrienden en geestverwanten, onder welke Domela Nieuwenhuis verlaten. Bij de schermutseling om de roode vlaggen zijn ook handtastelijkheden tegen de politie gepleegdeen hoofd agent verloor zijn helmhoed. Tegen verschülenne personen wordt geverbaliseerd wegens deelneming aan een verboden optocht. Eene der ontrukte vlaggen droeg de Jacobijnenmuts. Hagelbui in het bad. Toen Maandagavond het onweder losbrak bevond ik mij juist te Sche- veningen in zee om een bad te ne men, aldus schrijft een inzender aan De Residentie-bode. Dat het regende kon mij natuurlijk minder schelen; 'kwas toch nat. Maar die hagel, die hagel 1 Daar heb ik mij niet voor kunnen beveiligen. Gauw naar mijn koetsje te loopen was wel het werk van een o ogenblik doch die schuilplaats vond ik door wandelaars bezet, zoodat ik er niet in kon. Blijven staan wilde ik ook niet, want dan zou de hagel, die juist begon te vallen een al te groot mik punt gevonden hebben, 'k Besloot daarom, maar weer naar zee endaar zoo veel mogelijk onder water te gaan. Maar dat bekwam mij ook al niet best. Als ik even ademhaalde, nam de hagel de kans waar, orhmij een steen op 't hoofd te gooien, en niet zachtjes ook! 'k Heb wel zes builen op mijn schedel. Als ik weer ga baden en er is een bui in aantocht, neem ik een para- pluie mede, aldus besluit de onge lukkige. wal zitten en klagen„moeke ligt in 't diep". Men vond kort daarna de lijken van de moeder en de twee kinderenhet jongste had de moeder nog in den arm. Een geheime kast. In het kasteel Walburg, te Ohé-en- Laak, is in een muur een geheime kast ontdekt. Bij het openen daar van vond men daarin een massief gouden stempel der vroegere vesting Stevensweerd en oude handschriften op perkament, met groote zegels er aan. Cholera. Dinsdagavond 8^ ure kwam te Wormerveer met de stoomboot „Alk maar packet" een kermisreiziger aan, lijdende aan diarrhaea, brakingen enz. Onmiddellijk werd hij door de politie naar het ziekenhuis overge bracht en onder geneeskundige be handeling gesteld. Dr. Korteweg van Wormerveer verzocht den geneeskun digen inspecteur herwaarts te komen, en nu is Donderdag uit een bacterio logisch onderzoek gebleken, dat de man lijdende is aan aziatische cho lera. De patient neemt in beterschap toe* Door het gemeentebestuur zijn de vereischte voorzorgsmaatregelen geno men. Te West-Graftdijk (N.-H.) heeft zich een geval van aziatische cholera bij de vrouw van een werkman voor- hawk", „l'Espérance" en „Castanet". De „Britannia" gaf aan de „Meteor" 18 minuten voor, aan de „Carina" 45, de „Mohawk" 60, de „Espérance" 47 en aan de „Castanet" 58 minu ten. De „Britannia" heeft den voorge schreven weg afgelegd in 3 uur 9 min. 55 sec.de „Meteor" in 3 uur 26 min. 42 sec.; de „Carina" in 3 uur 43 min. 30 sec. Het yacht van den prins van Wales heeft dus het snelst gezeild; daar evenwel de „Ca rina" een voorsprong had van 45 se conden is de prijs aan dit yacht van admiraal Victor Montague toege kend. Na afloop werd een feestmaatyij/i gehouden, waaraan ook de Duitsche heeren en de prins van Wales deel namen. Keizer Wilhelm hield een redevoering waarin hij met een toe speling op de snelle vaart van het yacht van den prins van Wales, de hoop uitsprak dat „Britannia" steeds op de golven zou blijven heerschen. Eerst tegen middernacht verliet de keizer dit feest. Met stomheid geslagen. Dinsdag sloeg de bliksem in eene woning te Broek in Waterland, zon der daar evenwel brand te veroorza ken. Een der bewoners een meisje werd door den schrik sprakeloos, en heeft sedert nog geen woord kun nen uiten. Lijn gestremd. Donderdagnamiddag geraakte de loco motief van een goederentrein, na het station Koog-Zaandijk even verlaten te hebben, in de niet gesloten door- laatbrug over de sluissloot in de ge meente Zaandijk, bekneld tusschen de landhoofden. De brug Btond op onveilig. Het signaal in het station wees het tegendeel aan. De machinist en de stoker sprongen bijtijds van de locomotief, zoodat persoonlijke onge lukken werden voorkomen. De lijn was dien dag gestremd, en het ver voer tot één lijn beperkt Een droevig ongeval. Omtrent een droevig ongeluk te Zevenhuizen (Groningen) meldt men de volgende bizonderheden „Voor het hevig onweder beang heeft de vrouw van den werkman Linker, die zich voor den hooioogst in het veld bevond en daar den nacht overbleef, zich naar haar buurvrouw willen begeven, die op nog geen vijf minuten afstands woont. Zij nam hare drie kinderen mede. Door het felle bliksemlicht misleid, naar men vermoedt, is zij in het ka naal langs dan weg geloopen. In het holle van den nacht het moet ongeveer 3 uur zijn geweest heeft niemand haar hulpgeroep kunnen hooren. Toen de morgen aanbrak, zag men het oudste kind schreiend aan den In de gemeente Bleskensgraaf en Hofwegen hebben zich twee gevallen voorgedaan van aziatische cholera, met doodelijken afloop. Deze geval len kwamen voor in het huisgezin van den gemeente-veldwachter. Een geval van cholera asiaticamet doodelijken afloop doet zich voor in het gehucht Middelrode, gemeente Berlikum. Het gehucht Middelrode is gelegen langs de Zuid-Willems vaart. Deze is, volgens verklaring van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Limburg, besmet. Woensdag zijn te Maastricht door cholera aangetast 2, overleden 1 per soon. Totaal aangetasten 50. Overleden 24 personen. Te Oud-Vroenhoven, nabij Maas tricht, zijn weder vier gevallen van cholera waargenomen. De Nederlandsche cricketers in Engeland. De Hollandsche team speelde Don derdag tegen de Blackheath-club te Blackheath. De Engelschen gingen het eerst in en maakten 254 runs, waaronder Christopherson 93 en Hemmerde 32. Posthuma nam zeven wickets voor 98hij volbracht de hat trick door drie wickets met drie achtereenvolgende ballen te nemen. De Hollanders scoorden 100, waar onder J. C. Schroder 23 en Posthuma 39. De Hollanders waren verplicht te volgen bij het maken van 79 voor drie wickets, waarvan Weisz 28. Zeilwedstrijd te Cowes. Aan dezen wedstrijd, welke bijge woond werd door keizer Wilhelm, wiens jacht de „Meteor" ook heeft medegedongen, werd deelgenomen door 6 vaartuigen, de „Britannia", de „Meteor", de „Carina", de „Mo- Poging tot vergiftiging. In het laatst van Mei werd de Palmdwarsstraat te Amsterdam in rep en roer gebracht door de mare, dat zekere Pieter van der Linde ge tracht had zijne moeder en zijn oom te vergiftigen door arsenicum in de thee. In het Binnengasthuis herstel den de patiënten en Van der Linde werd te 's-Gravenhage, waarheen hij gevlucht was, gearresteerd. Beklaagde, die Donderdag te Am sterdam terecht stond, is klein van stuk, kijkt brutaal door zijn lorgnet en iieeft een aan tooneelspelers eigen gladgeschoren gezicht. Hij verklaart 21 jaar oud te zijn, van beroep ac teur, en erkent des avonds arsenicum gedaan te hebben in den voor den volgenden morgen gereed staanden trekpot. Hoe hij tot de daad kwam Hij wilde zich van het leven be- rooven uit chagrin over de niet uit betaling zijner gage door de directie van den Tivoli-Schouwburg. Maar hij kon het denkbeeld niet verdragen, dat zijne moeder, die hem steeds met verwijten overlaadde over zijn ongeregeld bestaan, zou blijven leven, terwijl hij dood zou zijn. Beklaagde bekent verder bij zijn oom een ijzeren kistje te hebben open gebroken, waarin zich een rijksdaal der bevond. Die rijksdaalder heeft hij des avonds verteerd en toen ook ge tracht door wat arsenicum in een glas bier te storten, zich zelf van het leven te berooven. Het bier heeft echter geen nadeelige gevolgen voor hem gehad. Na deze verklaringen, die duide lijk en kalm werden afgelegd, werden de verschillende getuigen gehoord. Er waren gedagvaard veertien ge tuigen, waaronder als deskundigen dd doktoren J. A. Quanjer, J. H. Eberson en T. Tanja, en de apothe kers dr. P. Ankersmit en I. C. W. Cox, terwijl op het verzoek van het O. M., waargenomen door mr. Re- gout, nog wordt gehoord dr.W.Rutgers van der Loeff, die indertijd te Leiden vele gevallen van arsenicumvergifti ging onder de oogen kreeg in de zaak van de bekende giftmengster v. d. Linde en op dit gebied dus als des kundige mocht worden aangemerkt. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, toonde aan, dat de bekente nis van bekl. door de getuigen is be vestigd en hij was ook van oordeel, dat de voorbedachte rade aan geer twijfel onderhevig was. Uit beklaag- de's levensloop blijkt, dat hij nooit heeft willen deugen. Zijne familie heeft zich herhaaldelij k opofieringengetroost om hem een werkkring te bezorgen, doch steeds beschaamde bij de ver wachtingen. In dienst beliep hij 5 maanden ge vangenisstraf wegens valschheid in geschrifte. Het misdrijf waarvoor hij thans terechtstond is zoo gruwelijk, het cynisme, waarvan hij gedurende de geheele behandeling zijner zaak blijken gaf, zoo weerzinwekkend, dat men haast geneigd zou zijn om aan ontoerekenbaarheid te gelooven, doch in de instructie was de toerekenbaar heid helaas genoegzaam gebleken. Eisch: wegens poging tot moord tien jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. Rud. Benjamins, zou pleiten met het hoofd, niet met het hart, want hij kan, he laas, voor zijn cliënt niet de minste sympathie hebben. PI. betoogde, dat de quaestie der toerekenbaarheid niet was uitgemaakt en men niet voldoen de [rekening had gehouden met de herediteit. De grootvader van bekl. was krankzinnig gestorven. Dit feit in verband gebracht met de omstandigheid, dat bekl. op zeer jeugdigen leeftijd een val had gedaan en daarbij ernstig letsel had beko men, was voor pl. reeds voldoende om een nader onderzoek naar de geestelijke vermogens van bekl. te verzoeken. Pl. betoogde verder op velerlei juridische gronden, dat „in casu het misdrijf hier niet aanwezig was, zoo als het was ten laste gelegd, o. m. omdat de identiteit van het braaksel niet vaststond. Ten slotte wees pl. op de verschil lende invloeden, die op beklaagde's verbeelding nadeelig moeten hebben gewerkt. Merkwaardig o.a. was het, dat hij van Zola juist de meest sen- sueele werken Nana en La terre had gelezen. Met aandrang verzocht pl. een behoorlijk deskundig onderzoek naar de verstandelijke vermogens van beklaagde. Op verzoek van den verdediger werd nog een briefje voorgelezen, door bekl. in de gevangenis geschreven en waarin deze zijne moeder en zijn oom in weinige woorden vergiffenis vraagt voor hetgeen beiden door hem werd aangedaan. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op 23 dezer. was volgens de beide dames de schuld van alles. Die was dronken geweest en had geschreeuwd en wilde naar ;een vermaningen luisteren. Toeval- ig was deze Helena er niet om zich te verdedigen tegen de smadelijke beschuldiging van den agent, dat de twist eigenlijk ontstaan was, omdat „deze dame" haar den man der an dere juffrouw, „Joelioes", had willen ontfutselen. Deze beschuldiging wekte zeer de verontwaardiging van de buf fetjuffrouw en hare meesteres op en toen het O. M. desniettemin voor ie der der gedaagden 5 boete of drie dagen hechtenis eischte, gingen zij beiden heen met de verzekeringdat kunnen wir nicht aannemen, heeren! Vrijgesproken. Leonie Marie Notelaar werd door het gerechtshof te 's-Gravenhage Woensdag vrijgesproken van het haar ten laste gelegde in de zaak van Lampier (verzuim van aangifte van den voorgenomen moord) en niet alleen van de heling, gelijk Donder dag werd gemeld. Koningin Victoria. In het voorjaar van 1895 zal konin gin Victoria, volgens de World, den Duitschen keizer bezoeken, op voor waarde dat het bezoek niet te Berlijn maar te Coblenz of op het slot Stol- zenfels zal plaats hebben. .Dames" voor de rechtbank. Er waren eenige „dames" voor het kantongerecht te Utrecht gedaagd en verschenen ji. Vrijdag. De agent van politie die verklaarde, dat deze dames den nacht van 13 Juni zoo luid ruchtig geschreeuwd, gevloekt en ge scholden hadden op de Vischmarkt, dat de nachtrust der ingezetenen werd gestoord, noemde wel eene van deze dames met souvereine minach ting „die meid", maar de andere, bij wie zij als buffetjuffrouw in dienst is en die huisvrouw is van een man, wiens voornaam volgens hare uit spraak Joelioes luidt, hield vol dat „deese dame" niets gezeid had. En „deese dame" zelve betoogde dat als men den agent op zijn geweten af vroeg, hij niet zou kunnen verzeke ren dat zij ook maar „een half woord" in het midden gebracht had. Alleen had zij zich de opmerking veroorloofd En nu volgde er een zoo uit voerige uitlegging van hetgeen zij met nog „geen half woord" bestem pelde, dat zelfs Amerikaansche dag bladen er bij te gronde zouden gaan, als zij zich zoo'n speech per telegraaf lieten overseinen. Een Duitsche juffrouw, eene zekere Helena, die als achternaam draagt den naam van een ingewand waarin men in de beschaafde wereld pleegt te meenen dat de liefde ontkiemt, Het anarchisten-proces te Parijs. Bij het Woensdag voortgezette ver hoor der anarchisten werd o.a. ge hoord de ingenieur Vieille, uitvinder van het rookvrij kruit, om van hem bijzonderheden te vernemen omtrent de bij Fénéon gevonden ontplofbare stoffen. Volgens den ingenieur waren deze stoffen afkomstig uit Praag en van zeer gevaarlijken aard. Zij had den ongetwijfeld moeten dienen tot het vervaardigen eener helsche ma chine. Zeer gunstige verklaringen werden overigens voor dezen Fénéon en voor Sebastien Faure afgelegd. De heer Lallemand, chef aan het min. van oorlog noemde den eerste een ver standig en flink ambtenaar. Van Se bastien Faure zei o.a. zijn broeder, koopman te Parijs, dat Sebastien was een utopiste, een filosoof,' die niet in staat was eenige slechte daad te doen. „Uit naam der gansche fa milie, moet ik hier de verklaring af- gen," aldus zei hij tot de rechters „dat wij hem nog dezelfde achting toedragen." Een verliefd kereltje. Uit Athene wordt een afschuwelij ke misdaad gemeld, gepleegd door een knaap van dertien jaar. Dit ke reltje was verliefd, en nog wel op een meisje van vijf-en-twintig jaar, Magdalena Cupporianni. Herhaalde lijk viel de jongen het meisje lastig met zijn liefdesbetuigingen, tot ein delijk de broeder der schoone zich de zaak aantrok en het verliefde ventje een pak slaag toediende. Deze behandeling deed bij den knaap het voornemen ontstaan zich te wreken, en spoedig voerde hij zijn plan uit. Hij sloop de woning zijner uitverkorene binnen en doodde den broeder met messteken. Daarna begaf hij zich naar het vertrek van het meisje en kloofde haar het hoofd met een bijl. De knaap is gevlucht. volge niet met daglicht de city opzocht, nam Myra de drie kinderen bij zich in het rijtuig en beval den koetsier om haastig huiswaarts te keeren. „Ik zal zoo Bpoedig mogelijk eene goevernante voor je laten komen," zeide Myra tot haar vriendelijk petekind en naam- genoote. „Je wordt veel te ondeugend." „Lieve engel," zeide contessa Idria tot hare eenige dochter, ,je moet werkelijk niet meer spelen met dien ondeugenden, engelschen knaap. Hij gelijkt niets op zijne lieve mama, lady Bidebank, en zal je zeker nog in groote moeielijkheden brengen. Ik heb al last genoeg van hem gehad, en ik geloof stellig, dat mij nog wel meer van zijn kant dreigt." Door deze woorden voorspelde de contessa hare toekomst beter dan zij wist, want ernstig waren de moeielijkheden die zij zouden hebben te verduren door sir Rupert. Lady Bidebank beschouwde haar aangenomen zoon zooals een bezadigde hen een waaghalzend jong eendje beschouwt, dat na uit het ei te zijn gekropen tot hare groote verrassing het water opzocht. „De volgende maand stuur ik je naar Eton, Rupert," zeide zij. „Miss Barth heeft er dokter Wrigley's zoon reeds heen gezonden, en hij is nu een groote jongen, en ik zal hem vragen om vriendelijk voor je te zijn. Je wordt veel te roekeloos." Dien avond keek Rupert uit zijn venster moedeloos op naar de sterren, en bedacht hoe heerlijk het zou zijn om vrij door het veld rond te dolen en het schrikbeeld van Eton niet in het vooruitzioht te hebben. Na te hebben gebeefd onder den doordringenden blik van miss Barth, terwijl zij de kinderen onder haar hoede nam, verliet Tony Pettigrew den hoofdweg naar Londen en bleef tot na het ondergaan der zon in een klein gehuchtje om daar eene „wetenschappelijke voorstelling" te geven, welker opbrengst moeBt dienen voor kost en inwoning in dat dorp en brandewijn. Toen Tony bij zijne opsomming was genaderd aan den „dood van Nelson met al zijne officieren om hem heen," en zegevierend om zich heen zag, in afwachting van een applaus, zag hij plotseling een flink gebouwde vrouw voor hem staan, met een groote mand vol licht rietwerk op haar rug, en een kleinen stevigen knaap naast haar, die als een ridder van voorheen in wapenrusting gehuld, omhangen was met glin sterend tinwerk, borden, schotels, koppen, pannen en lepels. „Zoo ben jij het Tony Pettigrew," riep de vrouw uit, „die zich voor een man van de wetenschap uitgeeft en overal toespraken houdt vooi het publiek. Je wetenschap had jou liever moeten leeren, dat je je eigen vrouw en kind niet moet verlatenJe ziet in die glazen daar zooals je zegt een vlieg zoo groot als een kreeft. En heb je in diezelfde glazen ooit iets van je vrouw gezien, die maar altijd met haar riet werk moet rondloopen om in haar dagelij ksch onderhoud te voorzien Je ziet koning Jan, zeg je, en Nelson stervende. Het komt mij voor, Tony Pettigrew, dat het beter was, dat je naar je eigen zoon omkeek, die als een jonge olifant met tinnen pannen is beladen I" Na op die wijze te zijn voorgesteld, stak de knaap die niet te dicht bij zijne moeder stond zijne handen in een paar van de tinnen voorwerpen, die hij droeg en begon luid keels te schreien. „Ja," riep de vrouw uit ten aanhoore van het publiek, dat dit tooneeltje stond aan te gapen, ,ja, die „wetenschappelijke man," die mijten ziet in kaas zoo groot als kevers, zooals hij zegt tenminste, maar ik geloot het niet, die man heef zijne vrouw en kind verlaten nog vóór dat dit geboren was, en is uit de gijzeling ontkomen toen de rechtbank een von nis over hem had uitgesproken." „Kom vrouw, houd je still" riep Tony uit, die te verbaasd was geweest om tè spreken. „Houd op met dat geschreeuw en laat die jongen zich stilhouden. Wanneer je er niets tegen hebt met hem mij te vergezellen op mijne zwerftochten, dan is het mij goed, en als je den vrede bewaart, dan koop ik een ezel en een kar, dan kan je je waren daarin vervoeren." „Dat is flinkriep de menigte in bewondering uit. In plaats van dus alleen rond te zwerven werd Tony Pet tigrew de aanvoerder van een karavaan. Tony's levenswijze had sir Rupert zeer aantrekkelijk kunnen toeschijnen, beschouwd in het licht van jeugdige dwaze verbeeldingskracht. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2