DE JACHT OP EENE ERFEHIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Maandag 13 Augustus 1894, No 3408 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: Dit uummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^. Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONES, Suce.Parijt 31 his Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Haarlem11 Aug. 1894. Museum van Kunstnijverh eid. Op het Museum van Kunstnijver- bejd alhier zullen aanstaanden Zondag eene reeks oorspronkelijke ornemen- tale gravuren van oude meesters, initialen en omlijstingen tentoonge steld zijn. De teekeningen en werkstukken der leerlingen der School voor Kunst nijverheid zullen dien dag nog te be zichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Men schrijft ons: Gelijk bekend is, zijn door het ge meentebestuur bij het voorkomen in ééne woning in de Zuiderstraat van twee gevallen van cholera in de laat ste dagen eene reeks van maatregelen genomen ten doel hebbende de ver spreiding van die vreeselijke ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan. Dewijl volgens verklaring van des kundigen, bedoelde woning, tot welke zich de ziekte tot nu toe gelukkig heeft bepaald, moet worden beschouwd als een brandpunt van besmetting en het verblijf daarin als hoogst gevaarlijk moet worden aangemerkt, was het I gemeentebestuur in het welbegrepen I belang van de bewoners zeiven niet I alleen, doch ook in het belang van I den algemeenen gezondheidstoestand, n van oordeel dat het hoogst noodza- I kelijk was dat de bedoelde woning I geheel werd ontruimd en was dat be stuur zoo welwillend,om aan de overge bleven weduwe en haar geheele gezin kosteloos aan te bieden het betrek ken van eene geheel op zich zelve staande ruime woning haar boven dien nog op allerlei wijzen willende te gemoet komen in haar dagelijksch onderhoud. Nn zou men denken dat ieder mensch zulk een aanbod dankbaar en gretig zou hebben aanvaard, doch neeü, bedoelde weduwe is pertinent blijven weigeren en wil haar woning niet verlaten, naar wij vernemen, ten gevolge van den rnad, haar gegeven door een familielid, die tot de soe. dem. partij moet behooren. En waarom dit onbegrijpelijk verzet? Naar het schijnt alleen hierom dat zij van het openbaar gezag uitgaat. Dat het algemeen belang en meer bepaald de openbare gezondheid ten gevolge van bedoelde raadgevingen, ernstig kan worden benadeeld, zal ze ker geen betoog behoeven en onge twijfeld zal zulk eene handelwijze door alle weidenkenden, van welken rang of stand ook, nadrukkelijk worden afge keurd. Tot zoover onze berichtgever. Wij betreuren dat in dit geval de wet het Gemeentebestuur niet schijnt te veroorlooven, geweld te gebruiken en de weduwe Lacet eenvoudig met den sterken arm uit hare woning te verwijderen. Waar men met zooveel bekrompen heid en onwil te doen heeft, behoor de het gemeentebestuur dat recht te bezitten. De wenschen en verlangens van éen persoon behoorden onder der gelijke omstandigheden te worden op zijde gezet voor de belangen van het algemeen. Extra-treinen, De Holl. IJz. Spoorweg zal morgen, Zondag, uit de richting van Amster dam naar hier niet minder dan 26 ex tra-treinen doen loopen. Tot 's nachts ten 12.15 spoortijd is er gelegenheid naar Amsterdam terug te keeren. Schilderij en-expositie. Heden kunnen wij onzen lezers mededeelen, dat de tentoonstelling van schilderijen van de beroemde schilderes Betzy AkerslootBerg (on der directie van den kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Hout straat 105) zal plaats hebben inde Passage no. 1 te Zandvoort. Deze collectie is zeer interessant, daar hier is bijeengebracht een aan tal doeken, die een juist overzicht geven van de krachtige wijze van schilderen van deze kunstenares. Wij twijfelen niet, ol deze exposi tie zal zeer de aandacht trekken en bevelen wij onzen lezers een bezoek ten zeerste aan. De tentoonstelling is geopend van Zondag 12 Augustus tot 19 Augustus van 's morgens 10 tot 5% uur tegen den toegangsprijs van 25 cents per persoon. Cholera, Van een vermoedelijk geval van cholera bij een vrouw wonende aan de Schoterstraat, meldden wij in ons vorig nummer nog niets, omdat het ons niet raadzaam toeleek het publiek noodeloos angst in te boezemen. Intusschen is bedoelde vrouw in de barak overleden en de waarschijn lijkheid van cholera dns groot ge worden, hoewel het nog niet vaststaat. Van een nieuw geval is heden aan gifte gedaan. Het betreft eene vrouw in de Linschoten straat, die naar de barak is overgebracht. Thans is ook de schippersvrouw te Halfweg bezweken. Het geheele gezin man, vrouw en vier kinderen, is het slachtoffer der cholera gewor den. Vrijdag is te Rotterdam wederom een geval van Aziatische cholera ge constateerd, nu bij een stoker van de stoomboot Siegfried. De man werd Woensdag aangetast. De toestand der vier in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam opge nomen choleraleiders was Vrijdag niet onrustbarend. Van vijf personen, die vermoed werden aan cholera te lijden doch niet in het gasthuis zijn opge nomen, is er een overleden. Het bac teriologisch onderzoek omtrent deze gevallen is nog niet afgeloopen. Te Maastricht hebben zich in de voorlaatste 24 uren 3 gevallen van cholera voorgedaan. Het totaal der door die ziekte aangetaste personen bedraagt 53, dat der overledenen 24. Te Zaandam is een geval van cho lera asiatica geconstateerd aan boord van een in de Havenkom aan den Dam liggend vaartuig, in die gemeente te huis behoorende. Het Zaanwater is besmet verklaard. Bij de zeemacht zijn verschillende voorzorgsmaatregelen tegen de cholera genomen. Het zwemmen is aan de manschappen verboden. Het schoon schip-maken is beperkt. Het gebruik van duin- of gedistilleerd water is aanbevolen. Aan de schepelingen is voorgeschreven zich des avonds of des nachts niet te luchtig te kleeden. Het gebruik van vruchten, vooral van komkommers, is verboden. (Zie vervolg in het tweede blad) Diefstal met braak. In den laten avond van Vrijdag is tijdens de bewoners naar de kermis waren diefstal met braak gepleegd ten hnize van J. M. Bakker, koopman wonende in de de Clercqstraat No. 84. Aan de achterzijde is men over de schutting geklommen en heeft men door het verbreken van het keuken raam zich toegang tot de wonirig verschaft. In de voor- en achterkamer zijn verschillende trommels en kast opengebroken en een aantal gouden sieraden ontvreemd, benevens een bankbiljet van f60, een dito van f25 en eenig los geld. Valsche gulden. Door de politie is in beslag geno men een valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1851. Het randschrift komt er duidelijk op voor. Aanranding. In den afgeloopen nacht is in de Tuchthuisstraat een 56jarige kleer maker aangerand door 3 personen, die hem van zijn zilveren horloge en portemonnaie met geld hebben be roofd. Schade te Aalsmeer. Bij een door den burgemeester van Aalsmeer ingesteld onderzoek is ge bleken dat de schade aan bijna alle ingezetenen zijner gemeente toege bracht, door den hagelslag van 6 Aug. j.l. ruim ƒ12,000 bedraagt alleen aan glazen van broeibakken en kassen; dat de schade, aan bloemen, planten en veldgewassen geleden, onschat baar is. Het onweer. Vrijdag j.l. sloeg de bliksem op een boom aan den Sloterweg bij den Kruisweg te Haarlemmermeer. De stukken werden op grooten afstand gevonden. „Duizendguldenkruid." Men meldt ons uit Zandvoort: Wat misschien niet van algemeene bekendheid wezen zal, is, dat de flora in de duinen bij Zandvoort, hoe arm zij ook aan soorten moge zijn, nog planten bevat van groote waarde. Jaren geleden werden hier groote hoeveelheden van een plantje, wellicht om hare geneeskracht „Duizendgul denkruid" genoemd, uit de duinen gehaald en elders aan drogisten en apothekers verkocht. Dat dit voor sommigen een aardig voordeeltje was, blijkt hieruit dat éen persoon in éen jaar 7000 pond afle verde tegen 10 12 cent per pond. Het gevolg hiervan was, dat bijna geen enkel exemplaar bleef gespaard en de Erythraea Centaurium eindelijk uitgeroeid scheen. Dezen zomer even wel heeft men het plantje weder ont dekt en wat van zelf spreekt, heeft men weer getracht, daarmede zijn voordeel te doen. Naar vernomen wordt is aan iemand alhier weder eene bestelling gedaan voor een tamelijk groote hoeveelheid. Het is echter te hopen, dat het „Duizendguldenkruid" daardoor niet geheel uit de duinen moge verdwijnen. Zeevisseherij. Vrijdag kwamen te Zandvoort aan 5 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming f39 tot f75. De prijzen der visch warenbakschol f 2.10, scharren f5.50 tot f7.80, pieterman, fl.60 per mand; tong f 0.20 tot fl.— tarbot f 1.50 tot f 5.griet f 0.80 en knorhanen f0.70 per stuk. Timmerlieden-beweging te Amsterdam. Zondagmiddag te 12 uren zullen de timmerlieden te Amsterdam eene openbare vergadering houden in de groote zaal van Plancius ter bespre king van de loonsbeweging. Het aantal der toegetreden pa troons is thans 211, terwijl 60 nog weigeren. Zaak—Van Gheel Gilde- meester. Het Classicaal Bestuur van 's-Gra- venhage heeft in zijn buitengewone vergadering van 6 Aug. 11. besloten het volgend schrijven te zenden aan de Algemeene Synodale Commissie Het Classicaal Bestuur van 's-Gra- venhage heeft de eer u te berichten dat de commissie door ons benoemd om een onderzoek in te stellen naar de omtrent dr. F. Van Gheel Gilde- meester in omloop zijnde geruchten, in onze buitengewone vergadering van heden een uitvoerig rapport heeft uitgebracht. Zij heeft naar aanleiding van alle geruchten die haar ter oore gekomen zijn, een ernstig onderzoek ingesteld. En het resultaat is, dat er niets ont dekt is, dat van eenige onzedelijke handeling van dr. Gildemeester ge tuigt; dat zelfs het vermoeden van zoo iets ook maar eenigszins wettigt. Het bestuur vereenigt zich van harte met de wenschen door de com missie a$n Ifet slot van haar rapport uitgesproken. „Wij hopen hartelijk, dat er voor goed een einde moge komen aan de lasterlijke geruchten waarvan ge noemde Broeder reeds veel te lang het slachtoffer was. En wij bidden hem toe, dat God nog lang hem spare om met zijne vele uitnemende gaven van verstand en hart werkzaam te zijn tot heil van dat gedeelte der gemeente van Christus, dat mede aan zijn zorg is toevertrouwd, tot zegen Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 42) HOOFDSTUK XV. Tony Pettigrew. Ze zon toch ook benijd zijn door George Fitzroy en Sam, die in hopelooze gevangenschap bij Ibrahaim Ben Edin zwoegden en slaafden. De eene maand voor de andere na verging, terwijl Tony Pettigrew rondzwierf, Natalie en Mi studeerden, sir Rupert werkte en roeide en cricket speelde te Eton, en terwijl Myra onverwacht de kracht van Midas scheen te hebben gekregen <en alles wat zij aanraakte in goud kon veranderen; haar fortuin namelijk groeide dermate aan, dat dokter Wrigley zijn hebzucht en jaloezie bijna niet meer kon bedwingen en hij naar den dood van de erfgename verlangde. George Fitzroy was reeds een jaar in slavernij alvorens hij goed wist waar hij zich precies bevond en plannen ter ont- yluchting kon maken Sam Porter was zeer teleurgesteld bij de ontdekking, dat er op de bezitting van Ibrahaim geen dochter noch een harem was te vinden, zoodat alle hoop, dat vrouwelijk mede lijden tot bevrijding zou leiden, verdween. De oude, magere Ibrahaim en zijn bediende Yusefleefden slechts voor een hartstocht hebzucht. Aan het einde van het jaar werd Ibrahaim ernstig ziek. Plotseling des nachts door zijne ziekte overvallen, scheen hij te zullen sterven, en Yusef deed George wakker worden door hem heftig heen en weer te schudden en toe te roepen „Hond van een Engelschman, mijn meester sterft! Ga mee en genees heml" „Ik ben geen geneesheer," gaf George ten antwoord. Ynsef hield hem echter bij den een en arm en Sam bij den anderen vast en bracht hen naar de kamer, waar Ibrahaim van angst en pijn lag te kreunen. „Zend om een geneesheer. Ik kan hier niet helpen,", zeide George. „Er is er geen in de nabijheid. Je moet er toch iets van weten; jullie ongeloovigen zijt wijzer dan Sheytan," ant woordde Yusef. „Genees mijn meester, of ik sla jullie het hoold af!" „Sla ze maar afriep Sam uit, die een weinig van hun taal geleerd had, welke naar hij stellig meende uit de hel was gekomen. „Wij hebben in dit land toch weinig plezier van onze hoofden." „Addergebroed," brulde Yusef, zich tot George wendend, „genees mijn meester, of wij zullen jou hoofd en dat van dien hond van eene bediende naar Smyrna sturen." „Wil je ons naar den britschen consul laten gaan, als ik je genees?" vroeg George aan Ibrahaim. „Ja, zoon van Sheytan, bij den baard van den profeet!" „Doe het niet," zeide Sam, „laat hem sterven. Als hij beter wordt, zal hij u toch bedriegen, want het liegen is dien schavuit aangeboren. Laat hem sterven en vergiftig den ander zoo ge kunt." „Foei," zeide George, „je zoudt ook veel zachtzinniger han delen Sam dan uit je woorden wel zou blijken. Demensche- lijkheid gebiedt mij om hem te helpen en misschien zal hij zijn woord houden." George ging vervolgens naar zijn gezond verstar.d te werk en gebruikte zeer eenvoudige middelen. Yier en twintig uur lang verzorgde hij Ibrahaim als ware deze zijn broeder. Daarna was] Ibrahaim buiten gevaar, zijn pijn, zijn vrees en ook zijne dankbaarheid kwijt. Evenals de hoofdschenker van Egypte, na zijne vrijheid te hebben herkregen, niet meer aan Jozef dacht maar hem ver gat, zoo vergat deze zoon van den profeet, zoodra hij zich beter gevoelde, al zijne plechtige beloften en vooral dat er een engelschen consul te Smyrna woonde. „Ik heb u genezen," zeide George tot zijn vijand, „en u hebt mij beloofd om mij met mijn bediende naar den dichtst nabijwonenden consul te zenden." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1