DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Dinsdag 14 Augustus 1894, No. 3409 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijt 31 bie Faubourg Montmartr*. Haarlem13 Aug. 1894. f Voor het examen voor de acte als hoofdonderwijzer, 10 en 11 Augustus te Amsterdam gehouden is geslaagd dejheer M. Eikelenbom alhier. Evangelische Maatschappij. De 42e algemeene vergadering wordt gehouden hier ter stede op Woensdag h Sept. a. s. Den avond te voren zal in de doops gezinde kerk eene openbare samen komst worden gehouden, waarin dr. H. H. Hagen, predikant te Leiden, het woord zal voeren. Deze godsdienst oefening zal worden opgeluisterd door een koor. Na afloop der huishoudelijke werk zaamheden worden in overweging ge nomen, behalve reglementswijzigin gen voorgesteld door het hoofdbe stuur, eenige voorstellen. Worstelwedstrijd in „Felix Favore." Even als den vorigen avond kwam het Zaterdag bij den worstelwedstrijd tusschen Kuiper en Remus niet tot eene beslissing. Eerstgenoemde giDg steeds aanvallender wij ze te werk, maar kon Remus niet neerleggen. Ook Zondagavond bleef de kamp onbeslist. Hedenavond treden beide worstelaars weer tegen elkaar in het krijt. Naar de Tel. verneemt, is de heer C, Kuijper voornemens eerlang al hier eene inrichting te openen voor dezen tak der athletiek. Stre Baycka. Een zeer interessante vertooning heeft thans dagelijks in den schouw burg plaats. Verbeeldt u prof. Gau- tbier laat zich door eenige heeren uit bet publiek op een plank binden ijzeren haken omslaan hoofd, beenen en armen, de beugels worden met hangsloten dichtgemaakt alles zoo ze ker en krachtig dat de gebondene zich niet bewegen kan. Het gordijn gaat dicht. 1 minuut stilte een pistool schot valt professor Gauthier zit naast u in de zaal en op de plank vindt ge, ter dege vastgeklonken, eene dame. Het is werkelijk de moeite waard een dezer seances bij te wonen. Zij worden dagelijks gegeven tot en met 19 dezer van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur tegen betaling van 25 en 10 cents. De kermis. De haarlemsche kermis van dit jaar behoort reeds zoo goed als tot het verleden en met haar de zooveel besproken Zondag en Zondagnacht. Het was dezen nacht niet zoo druk als vorige iaren, wat gedeeltelijk moet worden toegeschreven aan het ongun stige weer; ook uit Amsterdam wa ren veel minder kermisvierenden op gekomen dan vroeger het geval was. Dé Holl. Spoorwegmaatschappij vervoerde slechts 2600 passagiers. Cholera De vrouw uit de Linschotenstraat, Zaterdag naar de cholera-barak over gebracht, is daar des avonds over leden. Zaterdagmiddag is een tweede kost ganger van Lacet, Hartog geheeten, als lijdende aan cholera naar de ba rak vervoerd alwaar hij dienzelfden dag is overleden. Hij was de vorige week verhuisd naar de woning, welke door de gemeente beschikbaar was gesteld voor de bewoners van het besmette huis van L. Ook is Zondag een kind van 9 maanden uit het huis in de Lin schotenstraat in de barak opgenomen en aldaar overleden. Dat dit laaste een geval van cho lera asiatica was, is evenwel niet ge constateerd. Men meldt ons uit Zand voort De volgende aardige bijzonderheid omtrent eene in het badhuis voor minvermogenden verpleegd wordende patiente werd mij dezer dagen me mede zij dit koninklijk geschenk aanvaardde. De patiente heeft gelukkig weder veel baat gevonden door de zeebaden, zoodat zij, die geheel nietloopen kon en in zee gedragen moest worden, thans reeds een flinken afstand te voet kan afleggen. Van de collectie schilderijen van Betzy AkerslootBerg (Passage no. 1 te Zandvoort) werd reeds heden verkocht No. 5, Zeegezicht bij Zand voort. De expositie werd reeds Zondag druk bezocht. Eene benoeming. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant den heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Mej. H. uit Rotterdam, die sedert een tiental jaren niet in staat was zich veel te bewegen of uit te gaan, werd in 1892 door het bestuur der Reisbelasting in staat gesteld gedu rende het badseizoen in bovenge noemde inrichting te vertoeven en geneeskundig behandeld te worden. Het verblijf had het schoone gevolg, dat de patiente het gebruik harer lede maten terugkreeg en genezen vertrok. Dit herstel duurde tot het vooijaar 1894, waarna allengs de vroegere toe stand terugkeerde. De pogingen, door de lijderes aangewend om de gelden voor een verblijf in de inrichting bijeen te krijgen, waren vruchteloos. In haar wanhoop besloot zij een adres te zenden aan H. M. de Ko ningin, en ziet, enkele dagen later ontving zij een kabinetschrijven wa-rin haar verzoek werd toege staan. Men kan zich het geluk en de dankbaarheid voorstellen, waar De Hertogin van Mecklenburg. H. K. H. de hertogin van Mecklen burg is Zaterdag te 10 u. 7 min. per staatsspoor te 's Gravenhage aan gekomen en werd aan het station hartelijk verwelkomd door den groot hertog van Saksen, haren vader, die zijne dochter in het hof-wachtsalon geleidde, alwaar zij verschillende da mes uit de hoogste kringen der residentie weerzag en zich onder scheidene offlciëele personen ter Ha rer begroeting aanwezig bevonden, o. a. de Duitsche zaakgelastigde en de gouverneur der residentie. De beide vorstelijke personen reden gezamenlijk in een open hof-rijtuig naar het Kurhaus te Scheveningen. De Khediva van Egypte- Over het bezoek van den Khedive aan Scheveningen, vinden wij het volgende vermeld: De Khedive van Egypte neemt tij dens zijn verblijf aldaar den strengsten eeuvoud in acht. Zijne meest geliefde ontspanning is eene wandeling te maken door de residentie, en wanneer, gelijk in de laatste dagen dikwijls is voorgekomen, de regen belet dat Z. H. te voet uitgaat, laat bij zich rond rijden niet in eene weelderige karos, met koetsiers in gegalonneer- den rok, maar in een eenvoudig rij tuig, dat hij van de standplaats laat ontbieden, met Manus den Snorder op den bok. Een fraaie winkel, een sierlijk ge bouw, een schilderachtig panorama trekt dezen Oosterschen vorst meer aan dan de muzikale genietingen en vermaken van anderen aard, die de zomer daar ter stede, vooral te Sche veningen aanbiedt. Het Kurhaus-concert beeft bij nog niet bijgewoond, en terwijl men hem op de wedrennen te Clingendaal dacht te ontmoeten, waar eenige der pasj en beis, die hem op zijn reis volgen, met bijzondere levendigheid den wed ijver van de jockey's gadesloegen, zat Z. H. rustig in een der rieten tuinstoelen aan den ingang van het Hótel des lndes zich te vermeien in het aanstaren van de breede door hooge beuken overwelfde lanen van het Voorhout. Abbas II is een jonge man, niet groot, eenigszins corpulent en met den blos der gezondheid op het ge vulde gelaat. Het kort geknipte hoofd haar, donker van kleur, loopt uit in favoris op de wangen, en boven den fijn besneden mond begint een kne veltje te wassen. Ook in zijn kleeding is de prins zeer sober, zoodat men op het gezicht af niet licht in hem den gebieder van het Rijk der pyramiden zal herkennen. Onder hen die van hunne belang stelling tegenover Z. H., door teeke- ning van het visite-boek, hebben doen blijken, worden nog vermeld de ministers van justitie, van bin nenlandsche {zaken en van koloniën, de Britsche ambassade en de waar nemende internuntius te 's Graven hage. Aanzienlijke legaten. Wijlen mr. F. K. Bosch, den 7en Augustus te Utrecht overleden heeft gelegateerd f75.000 aan de kerk zijner parochie (Billstraat), thans nieuw in aanbouw en uitwendig haast voltooid, en f150.000 aan de instelling van den H. Johannes de Deo. Behalve deze legaten werden nog de volgende bedragen vermaakt: mgr. Staal voor de Oostindiscbe missie f 60.000mrg. Joosten voor de West- indische missie f60.000; het Andreas- Gesticht, Springweg, f 50.000het R. K. weeshuis, Maliesingel, f 50.000 het R. K. armbestuur f 50.000; de R. K. armenscholen f 50.000het we- duwenfonds van R. K. onderwijzers f25.000, alle te Utrecht. Het Dominicanen-klooster te Hui- sen f20.000; het R. K. blinden- gesticht te Grave f20.000 mgr. Wulfingh voor de R. K. scholen op Suriname f20,000; het doofstommen- instituut te St.-Michielsgestel f 10,000; het gesticht „De Heybloem" in Lim burg f 10,000; de Martinus-Vereeni- ging te Utrecht f 10,000; voor de me- laat6chen in West-Indië f 10,000; de parochiekerk van St. Dominions te Utrecht f 10,000; de parochiekerk van den H. Augustinus te Utrecht f 10,000; de St. - Elisabeth- Vereeniging te Utrecht f5000; de Vincentius-Ver- eeniging aldaar f5000; de Donders- Stichting voor ooglijders aldaar f8000; de armen van de hervormde diaconie aldaar f3000; de armen der Israëlie- tische gemeente aldaar f3000; de werkinrichting voor blinden aldaar f3000, en een groot aantal legaten aan particuliere personen. Een nabootsing van Loie Fuller. In het „Grand Théatre," op het tooneel, na de voorstelling vanLoïe Fuller, (die, dit tusschen haakjes, een groot succes was, waarbij de heele galerij „rechtsprong," zooals een Vla ming zou zeggen en Loïe zes bouquet- ten ontving). De groote zwarte gor dijnen, die drie zijden vormen van de ruimte waarin Loïe danst, zijn weggeruimd, alleen de glazen plaat, waardoor het licht komt. dat uit de onderwereld zijn stralen op de dan seres werpt, moet nog „gesloopt." Beneden is een van Loïe's machi nisten bezig de werking van het licht aan een paar vrienden uit te leggen. Wzhtl een witte lichtbundel door de glasplaat, gevolgd door een blauwe. „Kijk, nou ken ik het ook," roept een vroolijke timmerman. „Da's nie moeilijk. Halen maar JanEn hij maakt, met zijn armen zwaaiende een paar luchtsprongen op de plaat zooals Loïe 1 Hij was verbazend leuk, die kuiten flikker van den joligen werkman, wien het blauwe licht opschort langs de broekspijpen en het blauw-linnen buis naar bet lachende gezicht, die Serpentine-dans van Kees den tim merman, toegejuicht door zijne grin nikende kameraden 1 (Hblf) De timmerliedenbeweging te Amsterdam. De timmerliedenbeweging, die tot Zaterdag een zeer ordelijk karakter droeg, gaf Zaterdagmorgen aanleiding voor rustverstoring te vreezen. Ruim 300 timmerlieden begaven zich naar het terrein in de Roemer Visserstraat, alwaar eene niet bij de nieuwe rege ling aangesloten firma een werk uit voert. De straat werd aan weerszijden afgezet, zoodat het werkvolk, toen het omstreeks 6 nur kwam opdagen om zich naar het werk te begeven, den Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 43) HOOFDSTUK XV. Tony Pettigrew. „Zoon der hel 1" riep Ibrahaim uit. „Het zij verre van mij om mij, nu mijn geest helder is, mij nog te herinneren, wat ik in mijne ziekte geijld heb." „Maar ik heb u genezen, en de dankbaarheid moet u nopen mij in vrijheid te stellen." „Dankbaarheid is een zwakke plant, die alleen groeit op den bodem van ongeloovige zielen," zeide de Turk. „Maar u hebt mij mijne vrijheid beloofd op voorwaarde dat ik n genas." „Een mooi denkbeeld, dat ik je zou laten gaanriep Ibrahaim uit. „Veronderstel eens, dat ik weer ziek word, wat moet ik dan doen Bovendien zou het eene groote verkeerd heid van mij zijn om een man in vrijheid te stellen, die zulke duivelsche bekwaamheden bezit, waardoor bij de engelsche ongeloovigen van den dood zou kunnen genezen." „Ik heb het u wel gezegd," zeide Sam. „Waarom hebt u hem niet laten sterven Korten tijd na Ibrahaims herstel vond George op zekeren dag een veer uit den vleugel van een vogel, die hij zorg vuldig bewaarde. Eenige dagen later wist hij in het bezit te komen van een stukje koperdraad, waaraan hij een punt wist te maken, om het vervolgens als een pen in de schacht der veer te bevestigen. Tijdens Ibrahaims ziekte had George uit een kamer een klein, sterk vergrootglas weten te be machtigen. Toen bij en Sam kort daarop eens met hun beiden aan het werk waren in den granaatappelen-boomgaard, beval George Sam op den uitkijk te gaan staan en hem te waar schuwen wanneer iemand in de nabijheid kwam. Daarna haalde hij tusschen zijn jas het lang verborgen bankbiljet te voorschijn, en het voorzichtig op een steen gladstrijkende, bracht hij zich in zijn pols eene lichte snede toe, maakte gebruik van de kleine, zelfvervaardigde pen en van zijn bloed bij wijze van inkt en schreef op den rand van het biljet het volgende „George Fitzroy, van Fitzroy Towers, Middlesex. En geland, gevangen bij Ibrahaim Ben Edin aan Golf van Adalia. Om Godswil, bevrijd mij Deze woorden geschreven onder het vergrootglas met de geïmproviseerde pen, waren voor het bloote oog niets dan onregelmatige roode lijnen langs een der kanten van het papier. Na nog eenige dagen gewacht te hebben gaf George op zekeren morgen dit bankbiljet kalm aan Ibrahaim. „O, door Allah vervloekte, wat beteekent dat stukje papier vroeg de Turk. „Dat is vijf engelsche goudstukken waard," zeide George kalm. „Iedere scheepskapitein of koopman zal u er zooveel voor geven. Ik wilde het gebruiken om er voor mij en mijn bediende wat kleeren voor te koopen." „Sinds wanneer is de verstandige man een dwaas gewor den fluisterde de Nubiër George in het oor. „Hij geeft n niets voor dat geld." „Helaas, mijnheer Fitzroy," jammerde Sam aan den ande ren kant, „nu is onze hoop verdwenen en blijft ons niets meer over." George begreep nu evenwel, dat hij een bericht naar En geland had gezonden. Een kreet om hulpmoest weerklinken tot in de oude wereld. Hij telde de maanden, die naar hij meende moeten verloopen alvorens hij kon hopen, dat dit stukje papier Engeland had bereikt. Hoe spoedig zou dan een nieuwsgierig persoon die onduidelijke roode lijnen gaan ontcijferen? En hoe lang zou het dan nog duren alvorens de bevrijding volgde op dien kreet om hulp Een jaar zeide George misschien wel binnen het jaar. Ibrahaim was evenwel listig als een slang en hij vertrouwde de zoo zonder dwang gegeven banknoot niet. Twee jaarlang

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1