doortocht versperd vond. Na korte deliberatie met een gedelegeerde der werkstakers, gat de patroonsfirma, zich gewonnen en willigde de^ nieuwe eischen in, waarna de arbeid werd voortgezet. Hadde de firma op haar stuk gestaan, de zaak had misschien een verkeerde wending genomen, tot schade, natuurlijk, der beweging zelve. De nieuwe Stadsschouwburg te Amsterdam. Vrijdag werd het electrisch licht van den Stadsschouwburg beproefd. Daar de binneninrichting nog niet bezichtigd mag worden, waren wij alleen in de gelegenheid de werking van buiten te zien. Een zestal boog lampen van 1000 kaarsen verlichten de hoofdingangen, terwijl in de ko- zijnpoorten voor den foyer (Leidsche- plein) kroontjes van gloeilampen zijn geplaatst. Door de gekleurde ruitjes maakte de verlichting binnen het gebouw een zeer schilderachtig effect. De inrichtingen voor de verlichting zijn geleverd door de Electricitats Gesellschaft te Hamburg, welke maat schappij alle eer van haar werk heeft. De eerste proef slaagde volkomen. Naar men ons mededeelde, worden de lampen, tot een gezamenlijk licht- vermogen van 2000 gloeilampen, ge voed door accumulatoren, welke door middel van twee stoommachines in de achterzijde van het gebouw 'ge laden worden. De verlichting had op het Leid- scheplein veel bekijk. Hbld Twee kinderen verdronken. Omtrent het verdrinken van twee kinderen aan den Zwanenburgwal te Amsterdam, deelt de Tel. het vol gende mede: Vrijdagavond ongeveer zes uur zag, wie de Joden Breestraat naderde, honderden menschen in wilden ren naar de Raamgracht hoek Zwanen burgwal loopen. Angstige kreten ste gen op uit de in aantal wassende menigte, die dra tot duizenden aan gegroeid als een ondoordringbaren menschenmuur beide oevers van den Zwanenburgwal omzoomde of dicht opeengepakt op de St. Anthoniesluis had postgevat. Er waren een paar kinderen in de gracht gevallen. Een der drenkelin gen werd spoedig door een agent van politie met een dreg opgehaald, in een bierhuis aan de Raamgracht bin nengebracht, waar het aan twee poli tieagenten gelukte zijne levensgeesten op t3 wekken. Later stierf echter de knaap. Intusschen lag er nog een jongen in de diepte en algemeen was de verslagenheid onder de duizenden toeschouwers, nu het bijna zeker was dat deze niet meer gered kon worden, De bewering van sommigen, dat er meer dan een zoek was, dat er nog wel drie kinderen in de gracht lagen deed bange wanhoopskreten opstij gen. Geen oogenblik werden de po gingen tot redding gestaakt. Ver scheidene jonge mannen sprongen, na zich vlug van hunne kleeding ont daan te hebben in 't water, doken onderalles vergeefs. Enkele der omstanders schenen er echter een grapje van te maken. Want zoovelen ontkleedden zich en trippelden spiernaakt, zonder eenige bedekking, op de in de gracht lig gende schuiten rond, en zwommen op borst of rug op meters afstand van de plek, waar kans bestond den drenkeling op te duinen, dat de gracht begon te gelijken op een reus achtig zwembassin, op een menschen- aquarium. Een half uur had het tooneel reeds geduurd, van redding van een, men- schenleven kon geen sprake meer zijn en nog steeds sprongen meer personen te water, en plasten in de gracht, te midden van allerhanden afval, groote rottende vlokken hooi en krengen van dieren. Eindelijk omstreeks zeven uur ging er een juichkreet opde beide agen ten, die den eersten jongen hadden opgehaald, dregden nu ook den twee den drenkeling op. Gelukkig, er kwam een eind aan het weerzinwekkende tooneel. De me nigte verspreidde zich. De beide verdronkenen waren twee broers 9 en 11 jaar oud, kin deren van zekeren Blok, boekhande laar in de Joden Houttuinen. De ouders zijn radeloos. Dubbele moord te Schagen. Uit Alkmaar wordt ons bericht dat in den nacht van Zaterdag op Zondag te Schagen een afgrijselijke misdaad geval van cholera asiatica voorgedaan. De vrouw van den schipper en diens negenjarig dochtertje zijn de aange- tasten.t Zaterdag is te Alkmaar het eerste geval van cholera asiatica voorgeko men bij een slager, en wel met doo- delijken afloop. Men beweert, dat de lijder te Langendijk, waar hij een be zoek heeft gebracht en waar plotse ling vier dergelijke gevallen zijn voor gekomen (waarvan drie met doode- fijken afloop), water heeft gedronken. De badinrichting is Zaterdag mor gen gesloten. Aan boord van een schip, liggende in de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Erp (Noord-Brabant) is in den nacht van 10 op 11 dezer weder een cholerageval met doodelijken af loop voorgekomen. Êene weduwe die een groenten win kel dreef, werd ZonJagmorgen even-| als hare pleegdochter van zeventien jaar, gevonden met afgesneden hals. Diefstal is blijkbaar de beweegre den tot deze vreeselijke daad geweest vooral ook daar het bekend was dat de weduwe eenigszins bemiddeld was. De justitie uit Alkmaar werd dade lijk per draad gewaarschuwd en de substituut officier van justitie met den rechter van instructie Mr. Lager- weg vertrokken onmiddellijk naar Schagen. Terwijl ik dit schrijf (Zondagavond) zijn deze beide ambtenaren nog niet teruggekeerd. Men begrijpt dat de schrik en de verontwaardiging Schagen en in den omtrek groot zijn. Toen men dan ook aan de overzijde van het kanaal te Alkmaar Zondag middag drie mariniers zag gaan, die klaarblijkelijk zeer vermoeid waren, reed de ijverige commissaris van po litie te Alkmaar, de heer Fundter, hen in een rijtuig achterna en bracht hen naar het politiebureau aldaar. Het publiek verkeerde dadelijk in de meening, dat de moordenaars gevat waren, doch tot deze meening bestaat nog geen aanleiding. Wel bleek uit het verhoor dat het drietal uit den Helder was gedeserteerd, doch de commissaris kreeg voorlopig niet den indruk, dat zij ook met den moord iets uitstaande zouden hebben. Omtrent den moord zelf, seint men ons de volgende bijzonderheden De vermoorde vrouw heet Jansje Stoel, weduwe van G. Butte en is zestig jaar, en hare pleegdochter Ant- je Beijers. De moord moet gepleegd zij n kwartier voor elven Zaterdagavond toen dus nog menschen op straat waren. De buren hebben gillen boord, maar geen argwaan opgevat. Een jongen heeft zelfs iemand over de schutting zien vluchten. De mis daad is begaan met een mes en een bijl. Het hoofd van het meisje is bijna van de romp gescheiden. Haar lijk was half uit het bed gesleurd, dat van de vrouw zat op een stoel. Men heeft getracht den boel in brand te sseken, doch dit is niet gelukt. Het lijk der vruuw is eenigszins ver koold. Velen zijn verhoord, maar nog is geen licht gekregen. De moord doet denken aan dien op d<;n Raamsingel te Haarlem. De spraak teruggekregen Het meisje te Broek in Waterland dat eenige dagen stom was na het inslaan van den bliksem in hare woning, heeft de spraak terugge kregen. Cholera. Te Zaandam heeft zich aan boord an hetzelfde vaartuig een tweede Wedstrijden, Wedrennen te Clingendaal. Deze wedrennen, die Zaterdag ge houden werden, hadden door het slechte weer der laatste dagen niet zooveel publiek getrokken als wel de laatste jaren het geval was. De verschillende functies waren op de volgende wijze verdeeld Harddraverij-comité: H. van Wie- kevoort Crommelin, voorzitter H. P. de Kat van Hardinxveld, secretaris Th. A. v. d. Broek, Henri Broekman Coets de Bosson. Rencomité: Van der Oudermeulen, presidentritmeester Metelerkamp, J. v. Stolk, luit. G. J. A. A. baron van Heemstra, E. v. d. Oudermeulen. cretaris. De betrekkingen worden waarge nomen door de volgende heeren Voor de harddraverijen: J. W. Wa felbakker te 'Soest, judgeAnton J. van Wijk, tijdopnemer; H. P. de Kat van Hardinxveld, starterTh. A. van den Broek, voorzitter van de jury; jhr. W. A. L. Mook, Dieren; G. J. Hoogland, Utrecht; A. de Vries, Alk maar, baron van Heemstra, Lochern; Huitink, idemA. Wijnands, Heem stede H. J. J. Jaburg, Amsterdam, ritmeester Quadekker, Haarlem, jury leden. Voor de wedrennenbaron Van Brienen, rechter; jhr. H. Clifford, starterJ. van Sto k, weger; ritmees ter Metelerkamp, penningmeesterE. van der Oudermeulen, baancommis saris. I. Aanmoedigings-harddraverij. Harddraverij voor Nederlandsche marden, toebehoorende aan Neder- anders, geboren in 1889 of later (in gespannen). Ingeschreven „Nora," van H. Hommes, te Groningen; „Ta- bora II," van C. F. Reilingh, te Gro ningen; „Expectation," van H. van Wickevoort Crommelin, te Heemste de „Aurora II," van A. A. van den Berg, te Haarlem; „Ristjek," van J. Koster, te Heemstede. Allen waren opgekomenbehalve Aurora II." De uitslag was1. „Tabora II," ir 4 min, 9 sec.2. „Expectation" in min. 12 sec.3. Ristjek." Nora" was no. 2 in 4 min. 104/s sec., doch ging galoppeerende voorbij de eindpaal en werd gedisqualificeerd. II. Harddraverij. (Sweepstakes), voor 3-jarige Nederlandsche merriën, gebo ren in 1891, toebehoorende aan Ne derlanders, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Ingeschreven „Bertha," van J. M. Rotteveel, te Lei den; „Renommée," van H. v. Wic kevoort Crommelin te Heemstede „Aurora II," van A. A. v. d. Berg, te Haarlem; „Squaw," van Karei dei Court, te Velsen; „Eva," van P.Deo- datus, te Roden. De 5 ingeschrevene medegeloopen. 1. „Rénommée," in 3 m. ll4/6 sec.; 2. „Aurora II," in 3 m. 124/6 sec.3. „Squaw," in 3 m. 14 sec. 4. „Eva," in 3 m. 22V& sec.5. „Bertha," gedis- tanceerd omdat zij te ver achter was. III. Clingendaalprijs. Wedren op de vlakke baan voor driejarige en oudere paarden, bereden door Neder landsche Heerrijders. Ingeschreven ;Salamander", van baron van Brienen; „Soutshore", ritmeester Metelerkamp; ,Warda", dezelfde; „Banstead". J. J. Korthals Jr.„Strathleven", dezelfde „Flop a Dock", dezelfde„Saint Tho mas", messrs. Johnstone„Devilfish", dezelfde„Enticer", dezelfde„Deca' dezelfde; „Courteney", majoor Van Raden; „Toddies", luit. baron Van Heemstra; „Vasco de Gauia", dezelfde; „Robin Hood", luit. Ten Kate. Niet meegeioopen werd door „Saint Thomas". „Strathleven", „Banstead", „Southshore", „Courteney", „Enticer" en „Flop a Dock". Eerstaankomende was „Devilfish tweede „Salamandei" en derde „Deca" Tusschen „Devilfish" en „Salaman der bedroeg het verschil 3 lengte, evenals tusschen „Banstead" en „Deca". Van het begin tot het einde liep de strijd voornamelijk tusschen „De vilfish" en „Salamander". IV. Harddraverij (Sweepstakes), voor 3-jarige nederlandsche hengsten, toebehoorende aan Nederlanders, ge boren in 1891, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtu.gen. Inge schreven „Oranje Boven", van H. Wickevoort Crommelin, te Heem stede „Mr. Auguste", van E. van Loon, te Rozendaal; „Wiliem III", van R. Hemmes, te Laren„Men tor", van H. J. Sanders, te Gronin gen; „Ristjek", van J. Koster, Heemstede„Vliegende Hollander van W. Pompe, te U recht. Alle ingeschreven paarden waren opgekomen. De prijs werd behaald door Vliegende Hollander" in 3 min. 44/a sec.; de premie door „Oranje Boven" in 3 min. 13 sec. V. Fokren. Wedren op de vlakke baan. afstand 1000 meter. Ingeschre ven „Faust", 2 j., van baron Van Brienen; „Garrison Battery", 5 Messrs. Johnstone; „Chimère". 2 j, van Th. v. d. Lek de Clercq van Haamstede; „Odin" 3 j., van ritrn Metelerkamp; „Omar", 2 j., van ritm. Metelerkamp; „Alleandale II", 6 van Reiman; „Mr. Romeo", 3 j., van luit baron Van Heemstra. Alle ingeschreven paarden hebben medegeloopen, met uitzondering van .Alexandale II." Er werd zeer fraai gereden en de „pace" werd door kenners zee roemd. Eerstaankomende: „Garrison Bat tery", tweede „Mr. Romeo", derde „Odin". De race werd gewonnen met drie lengten; tusschen „mr. Romeo" ,0dm" bedroeg het verschil twee lengten. VI. Internationale Harddraverij, Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders. Ingeschreven „Krylaty", „Major Ulrich", „Red- burr", „Lartschik II", „N.N.," „Rejec ted", „Mirka", „Carl", „Expectation, „Kravana", „Phrynia", „Redfloat: „Buffalo Bill", „Werhogljadka", „Red seer," „Tabora II", „Ada". Niet opgekomen waren Krylaty. Lartschik II, CarlExpectationRed- seer en Ada. De prijs werd gewonnen door „Re jected" in 6 min. 264/5 sec. Tweede aankomende was Redfloat in 6 min. 27 sec., derde was Kravana in 6 min. 27*U sec. VIL Verkoops-hordenren, voor drie jarige en oudere paarden, die te koop gesteld zijn voor f2500. Ingeschreven te „de Mistielawe", van baron Van Brienen; Princess Ida", van kapt. Punt Southshore" van ritm. Metelerkamp; ,Warda", van ritm. Metelerkamp Banstead", van J. Korthals Jr.; Strathleven", van denzelfde; „Flop Dock", van denzelfde; „Enticer", van Messrs. Johnstone; „Litza", van mr. S. J. graaf Van Limburg Stirum; (Courteney", van maj. Van Raden; Ipswich", van W. Del Court tot Krimpen; „Lord Douglas", van luit, Van Soetermeer Vos. Niet opgekomen waren „South shore", „Flop a Duck", „Strathleven" l „Warda". Eerstaankomende was „Litza" met twee lengten verschil met „Courte ney" die no. 2 aankwam. Derde was .Lord Douglas". Algemeen werd deze race als zeer fraai geroemd. Wielerwedstrijden te Ant werpen, De uitslag van de Zondag gehou den wedstrijden is als volgt: Wedstrijd over 1609 meter. Eerste Lehr (Duitschland) in 2 m. 53 sec.; tweede: Jaap Eden. Wedstrijd over 10 kilometer. Eerste: Jaap Eden in 16 m. 54 sec.tweede I. Green (Engeland), derdeBrown (Engeland). Wedstrijd van juniores (liefheb bers) over 1609 meters. Eerste Luy- ten (Antwerpen), tweede: Stendell (Mortsel) derdeVan Ees (Gronin gen). Heden werd do wedstrijd over 100 K.M. op de baan gehouden, waarin mededingt de heer C. Witte- veen Jr. Koloniën, De sohutterij to Batavia. Aan een particuliere corresponden tie van de Soer. Ct. uit Batavia is het volgende ontleend: Een ieder die het Bataillon Schut terij van Batavia onder den tegen- woordigen kommandant van den heer Penn, vergelijkt met hetgeen dat bataillon was onder vroegere com mandanten, zal moeten erkennen, dat overste Penn uit den ordeloozen hoop van vroeger een geheel heeft weten te vormen, dat in orde en netheid niet behoeft onder te doen voor een bataillon van het leger. Valt er op de geoefendheid ook al wat af te dingen, men vergete niet dat het geen soldaten zijn van be roep en dat het kader gestadig wis selt, omdat door de meerdere ver plichtingen, een ieder die daartoe behoort, tenzij hij aspireert naar den rang van officier, zoo spoedig moge lijk terugstelling tot schutter tracht te verkrijgen. In dezen toestand is moeilijk verandering te brengen. Niettegenstaande de groote gestreng heid en de totale ongenaakbaarheid van vroegere kommandanten, ge- beurne te Batavia dezelfde soort van ongeregeldheden als onlangs te Soera- baja plaats vonden, ja dikwijls ge beurde het, dat na het afdanken, die strenge en ongenaakbare kommandan ten werden uitgejouwd en eenige hon derden „Ouwe l..ls" naar hun hootd kregen; bij zoo'n gelegenheid de schuldigen uit te vinden, daar was natuurlijk geen denken aan. Zulke dingen kunnen tegenwoordig niet meer gebeuren omdat de geest van het corps schutterij geheel ver anderd is, dank zij de persoonlijk heid, de bonhomie van overste Penn. Streng in den dienst, zonder aan zien des persoons, onverbiddelijk te genover de recalcitranten schutter is hij den welwillendheid zelf tegenover den verongelijkte en, belette hem de lag het biljet in de ijzeren kist van dezen aanbidder van den profeet, Ibrahaim Ben Edin. HOOFDSTUK XVI. Sir Ruperts verlangen naar vrijheid. Een van de hoofdbezigheden van James Wrigley was toe zicht* uit te oefenen op de Barth- en Fitzroy-landgoederen, eiken nok en hoek na te zien, de gebouwen te onderzoeken om te ontdekken of er ook iets werd verwaarloosd, te be spieden of er ook een boom werd omgehakt en de rekenin gen van den deurwaarder na te gaan, uit vrees dat er pacht- contracten waren gesloten, die den volgenden erfgenaam nadeel zouden kunnen opleveren. Wrigley's angst nam toe, dat Myra aan al zijne verwach- tingen den bodem zou inslaan door toevallig in kennis te komen met een ongetrouwden, jongen man, met wien zij zou huwen. Er was echter niets waaraan Myra minder dacht dan aan een huwelijk, nadat de toorn, door de eerste uitbarsting op gewekt, eenigszins was bedaard. „Ik heb getwist met mijn neef", had zij tot haar eenige vertrouwde vriendin, lady Bidebank, gezegd. „Wij hebben van morgen een hevige ruzie gehad, en nadat wij ons beiden van het oorlogsveld hebben teruggetrokken, na een weder- zijdschen toornigen blik, verwacht ik mevrouw Wrigley te zullen zien verschijnen als vredestichtster, zwaaiende met de witte vlag harer vervelende oppervlakkigheid. Somtijds vraag ik mij wel eens af, of het wel vernederender en grooter kwelling zou zijn om geheel zonder lielde te trouwen, dan voortdurend de tusschenkomst van „mijne nicht" te moeten dulden. En op dat zelfde oogenblik verscheen mevrouw Wrigley, gezet, opzichtig gekleed, met hoog blozend gelaat, een wei felenden, beweeglijken mond en bleek-blauwe oogen, om Myra te zeggen, dat zij hoopte, dat deze het haar zou ver geven, dat zij hare dochter Jane had toegestaan van mu ziekonderwijzer te veranderen zonder haar, Myra, te hebben geraadpleegddat zij zeer ongelukkig was omdat Betty eene blauwe japon had gekocht en miss Barth niet van blauw hield, en zij hoopte, dat miss Barth het goedkeurde, dat hare dierbare jongens kennis hadden gemaakt met Fred Die-en-die. De erfgename vond de vleierij van deze vrouw bijna nog meer onduldbaar dan de grofheden van den echtgenoot. Het gebeurde op zekeren dag, dat Wrigley getrouw aanzijn systeem van spionnage, van verre miss Barth en lady Bide bank in diep gesprek op een rustieke bank zag zitten. Wrig ley bekroop altijd eenige vrees wanneer hij dacht aan den omgang tusschen deze twee, van wie de eene sir Rupert bij zich had, terwijl de andere naar hem zocht. Een plotseling licht mocht eens opgaan tengevolge van het gesprek tus schen haar beiden, waardoor het geheim zou worden opge helderd. Hy sloop zachtjes van boom tot boom, en naderde door het maken van verschillende kronkelingen het tweetal al meer en meer, totdat hij onopgemerkt zoo nabij was geko- meu, dat hij hen kon verstaan. De ernst op haar beider gelaat had hem verontrustde woorden, die hij hoorde, versterkten nog deze onrust. „Ik heb mij nog nooit bedrogen", zeide lady Bidebank. „Mijn dood, vroeger of later, zal plotseling komen, en het is zeer waarschijnlijk, dat het spoedig zal gebeuren. Nu maak ik mij zoo ongerust over Rupert. Ik houd zeer veel van den jongen, en het denkbeeld kwelt mij, dat hij zoo spoedig den moederlijken invloed zal moeten ontberen. Lord Bidebanks familie is altijd zeer beleefd voor hem geweest, maar hunne gevoelens zijn wel wat veranderd sedert het bekend is, dat hij de dertig duizend pond van mijne persoonlijke bezitting, die anders in hunne handen zou overgaan, nu zal erven." „Het is volstrekt onnoodig, dat u zich ongerust maakt over het lot van Rupert," antwoordde Myra. „Hij is een aardige jongen. Ik houd van hem meer dan van ieder ander. Ik heb invloed op hem. Mocht u ons verlaten wanneer hij nog jong is, dan zal ik hem in mijn huis opnemen en eene moeder voor hem zijn. U kunt mij met lord Bidebank tot voogd en voogdes aannemen, en verzoeken, dat hij bij mij wordt opgenomen." {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2