ïoor onze ïeisters. DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang; Woensdag 15 Augustus 1894 No. 3410 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIÈN: 8TADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. n franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL*=I=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantierf. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <t Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijt 311». Faubourg Montmartre: In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Oorlog tuBscben China en Japan. 1. Japansche marine-officieren2. De japansehe kruisers „Nanirva-Kan" en „Matsuhsima"3. Chineesehe solda ten 4. InschepiDg van chineesehe troepen te Shanghai. Intocht van den nieuwen sultan van Marokko binnen Fez. Het proces-Caserio. 1. Het verhoor; 2. Caserio onder het getuigenverhoor 3. Onder het pleidooi van den ver dediger; 4. Na de veroordeeling. Hoofden van ontvluchte en daarna onthoofde zeeroovers. Keizer Wilhelm in engelseh uni form. Z. K. H. groothertog Alexander Michaelovitch en H. K. H. groot hertogin Xenia Alexandrovna. De prins van Montenegro op het lawn-tennisveld te Cettinje. Zeilwedstrijd te Cowes. 1. Aankomst van den duitsehen keizer op zijn jacht „de Hohenzollera"2. De „Vigilant" en „Brittannia". Ben strooper op uitkijk. Oxford in vogelvlucht gezien. Oefeningen met zoeklichten door de engelsche marine. Prins Karei van Denemarken. Politieke platen. Beeltenis van den toondichter G. A. Heinze. Haarlem14 Aug. 1894. Als kantonrechter plaatsvervanger respectievelijk te Haarlem en te Haar lemmermeer zijn ter terechtzetting der Arr. Rechtbank alhier den 14en Aug. beëedigd de heeren mr. F. Willekes Macdonald alhier en M. W. de Kat te Hillegom. De heer F. C. Piët, benoemd ma kelaar te dezer stede, is als zoodanig heden door de Arr. Rechtbank alhier beëedigd. Inspectie. De kolonel Langgath, Commandant van het 4e Regiment infanterie, in specteerde heden het 8e bataljon al hier, dat daartoe, zooals het bij mo bilisatie zou uitrukken om 9^ uur op de binnenplaats der kazerne stond aangetreden. Haarlem is voor het garnizoen be smet verklaard, zoodat aan militairen alhier geen verlof meer mag worden verleend en zij die uit andere plaat sen nog te Haarlem met verlof moch ten zijn, in hun garnizoen terugge keerd, eerst 4 dagen ter observatie in het militair hospitaal ter plaatse moe ten worden opgenomen. Gaarne verwijzen wij hen die be langstellen in den landbouw, naar de advertentie in dit blad, waarbij de Algemeene Nederl. Onderl. Hagelverz. Maats, bekend maakt dat onze stad genoot, de heer S. Graaf van Rechte- ren Limpurg, zal optreden als haar algemeen agent. De groote verliezen die in de vorige week in onze streken door den hagel zijn geleden, liggen ons nog versch in het geheugen en daarom te meer verheugen wij er ons in, dat eindelijk ook in ons land een maatschappij bestaat, die den land bouw in staat stelt, om zich tegen dergelijke rampen te waarborgen. Het bestuur der maatschappij is als volgt samengesteld F. van der Eist, directeur; W. H. van Bilderbeek, notaris-adviseurMr. W. M. E. baron van der Borch; W. A. CoolenH. P. de Kat van Har- dinxveldJob. van der Have; W. R. A. C. graaf van Rechteren Limpurg; L. OverwaterMr, H. J, M. Tijssens E. van der Grijp Barendregt en Mr. Alph. van Rijckevorsel, commissaris sen. Zaak-Buddenborg. In de zaak van R. H. Buddenborg contra den heer officier van justitie heeft de Arr. Rechtbank alhier heden uitspraak gedaan. De Rechtbank heeft het verzet van B. tegen zijne faillietverklaring on gegrond verklaard en bepaald dat het vonnis van faillietverklaring zal blijven gehandhaafd. Faillissementen. Bij vonnissen der arrondissements rechtbank alhier dd. 14 Augustus 1894 zijn failliet verklaard 1. Gerrit Wernke Az. handelaar in bloembollen te Wijk aan Zee, met ingang van 3 Augustus 1894. Rech ter Commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. A. J. van Thiel. 2. G. v. Harick, sigarenhandelaar te Zandvoort, met ingang van 3 Augustus 1894. Rechter Commissaris als voren, curator mr. W. van Hulst. U. H. F. Immers, stalhouder te Santpoort, met ingang van 4 Augus tus 1894. Rechter Commissaris als voren, curator mr. Th. de Haan Hu- genholtz. Tot hedennamiddag zijn hier ter stede geen aangiften gedaan van nieuwe gevallen van cholera. Koninklijk bezoek te Helder. Maandag is te Helder het officieel bericht ontvangen, dat de Koningin nen aldaar op een nader te bepalen dag in de eerste helft van September kunnen worden verwacht tot het brengen van een kort bezoek aan die gemeente. De Khedive van Egypte. De Onderkoning van Egypte ver eerde Zaterdagavond de voorstelling in het circus Carré te 'sGravenhage met zijne tegenwoordigheid. Maandagochtend te 8 uren begaf Z. H. zich met gevolg per rijtuig naar Katwijk aan Zee tot bezichti ging van de sluis aldaar, en ten einde zich omtrent doel en werking van dit kunstwerk op de hoogte te stellen met het oog op de afwatering van den Nijl. De Khedive iB bij het bezoek aan het stoomgemaal en de Sluis te Kat wijk rondgeleid door den dijkgraaf De Vries, den hoofd-ingenieur Van Dissel en den secretaris mr. Berdenis van Berlekoro, allen van Rijnland' Het stoomgemaal van 1000 paarden krachten in volle werking werd nauwkeurig bezichtigd. Na er onge veer eeC uur te hebben vertoefd, ver liet de jongs Vorst, [dankbaar voor de gegeven teciïiusche inlichtingen, het werk. Op den terugweg over Wassenaar naar Den Haag' trokken de goederen van wijlen prins Fredei'ik en het kasteel Oud-Wassenaar zijn bijzondere aandacht. De prins iB Maandagmiddag afge reisd naar Antwerpen, om, na eenige dagen verblijf aldaar, Brussel te be zoeken. Karadja. f De dood is gemeld van Karadja Pasja, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Turkije te 's Gravenhage. De gezant is gestorven op 't kasteel Bovigny, te Gouvy, in de Belgische provincie Luxemburg, waar hij sedert eenigen tijd vertoefde. Prins Karadja vertegenwoordigde zijn regeering se dert 1882 in Zweden en Noorwegen en in Nederland. In Zweden heeft hij slechts een jaar gewoonddaarna heeft hij zich in Den Haag gevestigd, waar hij reeds vóór zijn benoeming tot gezant eenige jaren deel had uit gemaakt van 't Turksche gezantschap. Hij was een man van geest, bekwaam heid en karakter. Zijn gade is de letterkundig ont wikkelde vrouw die eenige jaren ge leden het veelgelezen werkje „Etincel- les" heeft geschreven. Prins Karadja droeg het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. Ter eere van de nagedachtenis van den staatsdienaar des Sultans is Maan dag een lijkdienst gehouden in de Grieksche kapel aan den Schevening- schen weg te 's Gravenhage. Een gevaarlijk hert. Zondagavond te 6 uur gaf de Koe kamp te 's-Gravenhage een worstel wedstrijd tusschen een mensch en een hert te zien. Bij het toedienen van voedsel aan de viervoetige be woners van den hertenkamp werd de boschwachter door een dezer dieren met het gewei gegrepen en ter aarde geworpen. Zegevierend ging toen het hert op zijn prooi liggen, zoodanig, dat de boschwachter zich nauwelijks bewegen kon. Tweo wandelaars in het bosch door een heer te hulp geroepen, klommen over het hek en trachtten den aan gevallene uit zijn benauwden toe stand te redden. Zij slaagden daarin, doordien de een het beest bij de ho rens, de andere bij de pooten trok ken. Aangezien dit hert gelijk kunst stukje reeds vroeger uithaalde, zal het dier vermoedelijk ter dood veroor deeld worden. Signalement. Zaterdagavond werd aan het Kanaal naar Scheveningen, op de „hoogte", een man in bewusteloozen toestand op een bank gevonden. Hij werd overgebracht naar het commissariaat van politie te 'sGravenhage, waar hij eenige oogenblikken na aankomst overleed. De man was 55 60 jaar, lang 1.55 M., met rond voorhoofd, grijs haar (kaalhoofdig); grijze wenkbrau wen, blauwe oogen, eenigszin3 dikke lippen missende de voortanden in de bovenkaak, grijzen knevel, gezet postuur; op de maagholte bevindt zich een zwarte wrat; op den rechter voorarm is een vrouwenbuste geta- toueerd met de letters M. K. 18. De man was gekleed met bruinen fantasiehoed, waarin afdruk van een caoutchoucatempel „Philipp Kröck", liggend boord, zwart zijden, rood ge streepte das met gouden doekspeld, zwarte jas, broek en fest, molières, flanellen sporthemd en grijs wollen sokken, en een gouden lorgnet. Uit de verder bij hem gevonden voorwer pen wordt opgemaakt, dat hij een Duitscher is en Kröck heet; behalve een notitieboekje met aanteekeningen indeDuitsche taal vond men o.a. in zijne zakken een stuk courant, uit gegeven te Stuttgart, dd. 2 Augustus. Het is gebleken, dat hij sedert 8 Augustus logeerde in het logement van Gunters, Wagenstraat 31; hij was daar bekend onder den naam van Ernst Clurler, 62 jaar, koopman, ko mende nit Rouglas. Hij had opgege ven, herkomstig te zijn uit Duitseh- Zwitserland, en aan den logementhou der in pand voor zijne schulden ge geven een gouden zegelring met goud plaatje, waarop de letters „Ph. K." Hij maakte veel misbruik van ster ken drank. De politie verzoekt inlichtingen. Moord te Koewaoht. Door den rijksveldwachter W. van Loon te Krimpen aan den IJsel zijn vermoedelijk de daders opgespoord van den moord, gepleegd op den rijks veldwachter Adriaanse aan de Koe wacht (Zeeland). Cholera. Te Mijdrecht heeft zich een geval van ziekte voorgedaan, dat aan cho lera doet denken. De patiente, eene bejaarde vrouw, is overleden. Het eerste geval van Aziatische cholera met doodelijken afloop is Zondagnacht te Beverwijk voorgeko men. De noodige maatregelen tot ont smetting en afzondering der overblij- venden zijn bereids genomen. De overledene een werkman had kort te voren choleralijders in het naburige Velsen verpleegd. Te Maastricht zijn in de twee laat ste dagen twee gevallen van cholera voorgekomen. Sedert het uitbreken van de ziekte werden 57 personen daardoor aangetast, van welke 27 met doodelijken afloop. Door den burgemeester van Leiden is Maandag ter algemeene kennis ge bracht dat zich binnen die gemeente een geval heeft voorgedaan van Azia tische cholera met doodelijken afloop. De overledene aan die ziekte was een jeugdig schippersknecht, met het vaartuig waarop hij in dienst was Maandag uit Haarlem daar ter stede aangekomen. Daar zich gevallen van cholera hebben voorgedaan in Noord-Hol- Naar het engelseh van PAUL H. GERRARD. 44) HOOFDSTUK XVI. Sir Ruperts verlangen naar vrijheid „Dank je dank jeDat zal ik doen maar Myra, ik heb mijn testament nog niet gemaakt." „Dat is dan toch een gevaarlijke toestand," zeide Myra bezorgd. „Dat is bijgeloof," zeide lady Bidebank. „Ik heb eens ge droomd, dat ik juist na mijn testament te hebben ondertee kend dood neerviel en eene dwaze huivering houdt mij er van terug mijn testament te maken. Ik zal die dwaasheid overwinnen. Maar hoe en wanneer ik ook sterf, je zult toch mijn Rupert in je eigen huis opnemen „Dat zal ik," zeide Myra ernstig. „Niet als ik het kan verhoeden," dacht Wrigley. Het scheen hem een kwaad voorteeken, dat deze jongen zoo vertrouwd was geraakt met zijn eigen tehuis en dat lady Bidebank hem gedoopt had met denzelfden naam, dien zijn moeder hem gegeven had. Wanneer Myra hem nu ook nog in huis nam, dan zou doctor Wrigley, dat gevoelde hij, niet instaat zijn hem daaruit te verjagen. Rupert was nu dertien jaar oud en gedroeg zich te Eton goed. Hij zou nu weldra met vacantie thuiskomen. In dezen toestand zond Wrigley om Tony Pettigrew en beraadslaagde met dezen. Nauwelijks was Rupert met vacantie thuis of een groote kerel, die zich hield alsof hij parapluies verkocht, een vage bond met een slappen hoed en een vuurrooden doek om den hals, begon in de buurt rond te zwerven. De jongens op de verschillende buitens hadden een cricket- veld op den weg naar het Reservoir en de onbekende man sloeg meermalen het spel gade. Op zekeren dag kwam hij wat dichterbij en sprak een van de jongens aan. „Welke is de jongeheer Bidebank?" vroeg hij, hoewel hij het zeer goed wist. „Daar ginds, die met de zwarte krullen 1" „Wel zoo! Dat is vreemd met hem, hè?" „Wat is vreemd?" „Wel, dat hij toch maar een aangenomen kind is." „Een wat?" „Een aangenomen kind, niet het eigen kind van mylady." „Och kom, dat is niet waar." „Zeker is het waar. Wel, ik wist dat al jaren geleden. Ik dacht dat iedereen het wel wist, maar het doet er niet toe. Vertel het maar niet verder." Den volgenden dag sprak hij een anderen jongen aan. „Zeg eens, jongeheer, zegt de jonge Bidebank weieens dat hij een aangenomen kind is?" „Wat zeg je man Och wel neen, dat is hij immers niet.' „Op mijn woord, 't is waarheid. Wist u het niet? Vraag er jongenheer Wrigley maar eens naar, maar vertel het niet verder. Ik praat niet graag over mijne meerderen." Omstreeks dezen tijd waren de jonge Wrigleys ook in het bezit gekomen van het geheim door enkele met voordacht door hun vader aan tafel gemaakte opmerkingen. Het spreekt vanzelf, dat toen het nieuwtje onder Ruperta kameraden was verspreid, dit de aanvang werd van allerlei bedekte toespelingen, vragen en gezegden, die Rupert wel niet begreep, maar die hem een zeker gevoel van onrust gaven. Juist in dienzelfden tijd maakte hij een nieuwen kennis een man die door de bosschen ronddwaalde en een uitge breide wetenschap scheen te bezitten van vischtuig, vogel knippen en boeiende verhalen van roovers en stroopers. Aan vankelijk zag Rupert hem slechts een enkele maal, maar weldra ontmoette Rupert hem vaker. De man was eerbiedig, zeer onderhoudend en kon onophoudelijk praten. „U houdt zeker van een deftig leven, en van bedienden en mooie kleeren en de groote school en de aristocratie, niet waar?" „Zeker," zei Rupert, „ik heb nooit een ander leven gekend." „Houdt u er meer van dan van het vrije en zwervende leven, dat u gehad zou hebben als men u aan uw lot had

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1