Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand •vijföe DeRicaudy, (Frank rijk), Michael -gdï het op. In dit nummer namen deelDe Ricaudy (Frankrijk),"Luyten (Belgie), Zachariades (Oostenrijk), Berckmans (Belgie), Witteveen (Holland), J. Vandievort (België), De Becker (Belgie), G. van Ooien (België), :Po- devyn (België), Michaël (Engeland), J. Green (Engeland), Wood (Schot land), Killachy [(Schotland), Hennie (Noorwegen), ?J. Siep (Holland), J. Bolle (België), W. J. Chapman (En geland). I Green en Henny werden door een safety tandem gepaced, terwijl Gor ter en De Waardt'den gang maakten voor Witteveen. Na 10 ronden waren alle deelne mers geheel over de baan verdeeld. Het is een eigenaardige karaktertrek van de verschillende natiën onder het jpubliek, dat telkens als er een landgenoot passeerde, zij een langdu rig, aanmoedigend .gejuich aanhieven. Na 34 ronden was Witteveen 1 ronde achter, Siep twee, als 45 ron den gereden zijn, geeft Siep het op. Witteveen blijft thans mooi bij. Om half vijf is de verhouding 1 Green, 55 Henny, 3 Gerger, 4 Witteveen. In éen uur zijn 40 K.M. gereden. Te 5 uur valt Witteveen, doch ver liest slechts eenige seconden. Einde lijk tegen 6 uur gaf Witteveen het op. Na 70 KM. viel Gerger en bezeerde zich zoo ernstig, dat men hem van de baan moest leiden. Internationale wedstrijd over 1609 meter. Eerste Watson, (Engeland) tweede Gurascier, (België): derde Ver- spreeuwen, (België). Het Huis van afgevaardigden der Ver. Staten heeft Maandag het ont- werp-tarief van den Senaat met 182 tegen 105 stemmen aangenomen. Met 160 tegen 104 etemmen schonk het Huis ook zijne goedkeuring aan het ontwerp tot vrijstelling van kolen, In eene vooraf gehouden bijeenkomst van de democratische leden was be sloten het tariefontwerp goed te keu ren, waardoor het aannemen er van door het Huis van Afgevaardigden reeds zoo goed als verzekerd was. Het wetsontwerp tot gelijkmaking der plaatselijke belastingen van Lon den is door het engelsche Lagerhuis in derde lezing aangenomen. Bij de behandeling in het Lager huis van het wetsontwerp tot invoe ring van den achtuurschen werkdag in de mijnen, is een amendement dat den duur der wet tot vijf jaren beperkt, aangenomen. Thomas stelde bij amendement voor, dat de wet al leen gelden zou in eene countywaar de meerderheid der mijnwerkers er zich voor zoude hebben verklaard. In het engelsche Hoogerhuis heeft lord Spencer, de tweede lezing van het wetsontwerp ten bate der uitge zette Iersche pachters verzoekende, gezegd, dat de regeering alleen eene verplichtende wet een zekeren weg tot oplossing van het vraagstuk oor deelde. Eene facultatieve wet kon al leen doel treffen, wanneer men van weerszijden bereid was haar eerlijk te aanvaarden. De Iersche afgevaar digden waren tot schikkingen geneigd, indien zij verzekerd konden zijn, dat de eigenaars loyaal zouden handelen. Het Huis had nu eene nieuwe ge legenheid Ierland tegemoet te komen. De gelegenheid kon wel eens niet terugkomen, althans niet terugkomen onder gelijke omstandigheden. Indien het Huis het wetsontwerp verwierp, zouden de pachters weten, dat zij van het parlement niets te hopen hadden. Er rustte op het Huis dus eene ernstige verantwoordelijk heid. Over den oorlog tusschen China en Japan valt voor het oosenblik weinig nieuws te vermelden. Uit nadere be richten is gebleken, dat de strijd bij de aanvallen der Japanners op Wei- hai-Wei, vooral bi, den tweeden aanval van weinig beteekenis waren, daar de Japanners zeer spoedig hetmach- telooze van hunne poging inzagen om deze sterke haven van China te overmeesteren, nu eene verrassing blutengesloten was daar de vijand op zijn hoede was. Nadere berichten uit Tientsin hand haven het gemelde omtrent des Kei zers ongenade jegens Li Hung Chang. De Keizer uitte jegens hem zijn on genoegen over de achterlijkheid der Chineesche oorlogstoebereidselen. Een geheim keizerlijk edikt zou Li Hung Chang behalve zijne gele rijkleed orde ook zijne pauweveer ontnomen en hem tevens drie graden verlaagd hebben. In den Zuid amerikaanschen staat Lima is het zeer onrustig. Overal in het land zijn de opstandelingen ver strooid, die in de noordelijke provin ciën verre in de overmacht zijn. Zij vorderen evenwel niet, daar zij niet goed aaneengesloten zijn en geen vastgestelde plannen hebben. De han del en de landbouw -stssa nagenoeg stil. In het Noorden van'Transvaal zijn de Kaffers in opstand gekomen. Zij versperren den weg naar Murchison. Zij hebben hoeven verbrand, vee ge roofd -en belegeren nu de bevolking in de regeeringsgebouwen te Agatha. Er zijn troepen te hulp gezonden. Cholera* Zaterdag en Zondag zijn een twin tigtal gevallen van cholera-achtigen aard te Luik en in den omtrek vast gesteld. Er zijn al verscheidene zieken gestorven. Een pleiziervaartuig omge slagen. Bij den Maandag gehouden zeil wedstrijd is te Ten by (Zuidkust van Wales) een pleiziervaartuig omgesla gen. Al de opvarenden zijn in vol komen uitgeputten toestand gered. Een trein ontspoord. Nabij Lincoln in Nebraska is een trein van den Rock Island spoorweg ontspoord en door een brug gestort. Alle waggons werden verbrijzeld, de stoomketel der locomotief ontplofte, brandehde kolen werden in alle rich tingen geslingerd, waardoor de over blijfselen van den trein vlam vatten. Vier en twintig personen zijn omge komen. Het ongeluk is aan kwaad willigheid te wijten; een spoorstaaf was uit de lijn weggenomen. De ver denking is op een neger gevallen, die in hechtenis is genomen. Vergiftigde dampen. In een loodwitfabriek bij Namen is een hoeveelheid loodnitraat, welke in een afzonderlijke kamer bewaard werd, in brand geraakt. Eenige arbeiders door den zwaren damp opmerkzaam geworden, openden de deur der kamer, waardoor de gevaarlijke dampen zich door de geheele fabriek verspreidden. Do directeur en de scheikundige Gö- bel dromen de kamer binnen, ver gezeld van een aantal werklieden en bluschten den brand spoedig met be hulp van een kleine handspuit. Maar de dampen hadden reeds hunne ver schrikkelijke werking op de wakkere mannen uitgeoefend. Ten gevolge van vergiftiging door stikstof-peroxyd stierven nog dienzelfden dag de schei kundige en vier arbeiders. Vele an dere werklieden verkeeren in levens gevaar. Een zonderling. Te Urspringen in Beieren is de kleedermaker Goldberg, een man, die een vermogen van meer dan 50,000 Mk. bezat, den hongerdood gestor ven. Goldberg leidde een zeer zonder ling leven. Bedelend trok hij j van plaats tot plaats, zich voedende met brood en aardappelen. Eenigen tijd geleden werd hij te Mannheim wegens bedelarij gevangen genomen. De po litie vond toen bij hem 20000 Mk. aan bankpapier. Nadat bij aanvraag gebleken was, dat dit geld hem rech tens toekwam, wilde men den zon derlingen bedelaar op vrije voeten stellen. Hij verzocht evenwel gedu rende den nacht te mogen blijven, om daardoor de kosten van een lo gies uit te winnen. Dezer dagen zonk hij op den weg van Würzburg naar Urspringen uitgeput neerden vol genden morgen stierf hij. Een dokter had hij niet willen hebben, want dokters kosten geld. Uit een onder zoek is gebleken, dat de man ver hongerd wa9. Eene arrestatie. Maandagavond werd in de Elisabeth- Stras8e te Berlijn 1 persoon, Schewen genaamd, in hechtenis genomen. De arrestant nam echter de vlucht en schoot zesmaal zijn revolver af op de omstanders, waardoor twee politie agenten en nog eenige burgers wer den gewond. De vluchteling werd ten slotte gegrepen en naar het hoofd bureau van politie gebracht. Wedrennen in Perzië. Een alleraardigste anecdote omtrent den Shah van Perzie is in omloop. Deze souverein heelt inderdaad een ingenieus middel gevonden aldus meldt de NecL. Sport om zijn bron van inkomsten te vermeerderendoor middel van wedrennen. Het vermakelij kste is, dat de Shah, die tot nu toe een verklaard tegen stander van wedrennen was, nu in eens het tegenovergestelde is gewor den. Velen onzer lezers zullen zich nog wel herinneren, dat de Shah bij zijn laatste bezoek aan Europa toen men hem naar een wedren wilde geleiden antwoordde; „Ik weet wel dat het eene paard harder loopt dan het •andere, en het ü-s mij onverschillig te vreten welk paard het hardst loopt." Nu, diezelfde 'Shah is, tot groote ■verwondering van zijn hofhouding, eensklaps een bewonderaar voor de wedrennen geworden en heeft onlangs •een Perzischen Derby ingesteld. On middellijk waren daarvoor meer dan driehonderd paarden ingeschreven, waaronder zeven-en-twintig paarden behoorende "tot den stal van den Shah. De vorst begen met de inschrijvings gelden van elk paard, dat zeer hoog was, te innen. De inschrijvers vonden daarin niets vreemds en betaalden. Eindelijk was de lang gewenschte dag, waarop de Derby zoude geloopen worden, daar. Een groot publiek was opgekomen en ook de Shah met zijne ministers waren op de renbaan verschenen. Algemeen geloofde men dat de eige naar van het winnende paard een groote som zoude ontvangen. Doch ziet de Shah publiceerde het volgende besluit .„De paarden die niet gewonnen hebben, ontvangen natuurlijk niets. Wat den winner betreft, die moet evenmin iets hebben, omdat hij zich de weelde veroorloofd heeft de paar den van zijn souverein te slaan. Nog erger, het paard dat aldus gehandeld heeft, heeft een misdrijf begaan en tot straf daarvoor zal hij ingelijfd worden in de stallen van den Shah. Men zegt dat de Shah van Perzië voornemens is dikwijls courses in dat genre te laten loopen, doch het is twijfelachtig of er dan zoovele in schrijvingen zullen inkomen als voor dezen eersten keer. Aan hen die gaarne den auteur van deze anecdote willen kennen, zij opgemerkt, dat h9t de Prins van Wales is. Chineesclie soldaten. Een „officier der Oostenrijk-Hon- gaarsche marine, die in 1888 in China vertoefde, deelt eenige merkwaardige bizonderheden betreffende de chinee sche soldaten mede. „Voor het eerst in mijn leven vertelt deze officier in de Peether Lloyd zag ik in 1888 chineesche soldaten te Kelung op het eiland Formosa. Wij waren in deze eenzame haven binnengeloopen en gingen aan wal, ten einde de forten te bezichti gen, welke in 1884 door de Franschen waren beschoten. Wij slenterden het plaatsje, dat 15000 inwoners telt, bin nen. Plotseling werd ons gesprek gestoord door het hooren van duit- sche commando's. Wij verhaastten onze schreden en ontwaarden spoedig een vijf-en-twintigtal [chineesche sol daten in blauwe buizen, die echt pruisische handgrepen uitvoerden. Een paar passen van hen afstond de officier, die den troep comman deerde. Het was de pruisische in structeur, luitenant Von Hecht. Te onzer eer liet deze officier zijne sol daten allerlei exercitiën uitvoeren, maaf, daar hij zelf de chineesche taal nog niet geheel machtig was, moesten zijne commando's door een tolk vertaald worden. Toen de oefe ningen met een defilee in parade-pas waren besloten klonk het commando „inrukken". De brave Chineezen grepen toen allen hun regenscherm en ijlden in de grootste wanorde naar de kazerne, het geweer op den rechter-, de para- pluie op den linkerschouder. Ondanks dezen zonderlingen aftocht maakten toch de chineesche soldaten door de wijze, waarop zij de oefeningen uit voerden, een gunstigen indruk. Evenwel deze gunstige indruk was niet van duur. „Een paar maanden later gaat de officier voort kwam ons schip te Shangaï voor anker. Niet zonder moeite verkregen wij vergunning de forten te mogen be zichtigen, welke deze haven verdedi gen. Een soort van korporaal ontving ons daar. Hij droeg een stroohoed met een rand, ter breedte van onge veer twee voeten. Natuurlijk zou deze monsterachtige hoed door den ge- ringsten wind spoedig weggeslagen zijn, en daarom had de soldaat zijn hoofddeksel bevestigd met twee breede blauwe linten, die onder de kin wa ren samengeknoopt. Voor den hoofd ingang stonden 150 soldaten, allen insgelijks van dergelijke reusachtige stroohoeden voorzien." Nadat de officier met den bevel voerenden mandarijn, een zeer vrien delijk oud heertje, een glas cham pagne had gedronken, werd hem het fort getoond. De soldaten, die hij daar zag, maakten geen gunstigen indruk. Ze waren gewapend met ge weren van allerlei model en in hun barakken heerschte de grootste on zindelijkheid. Bij eene compagnie van 25 man telden wij zes verschillende geweer-soorten en ook, toen wij de kanonnen goed bekeken, zagen wij spoedig, dat de europeesche leveran ciers den goeden Chineezen niet het beste, wat zij bezaten, geleverd had den." Over de marine laat de oostenrijk- sche officier zich veel gunstiger uit dan over het landleger. De eer, dat de chineesche marine zich in beteren toestand bevindt dan de landtroepen, komt volgens den Oostenrijker toe aan den engelschen zee-officier Lang, die gedurende tal van jaren bij de chineesche marine diende en wiens oordeel daarover onlangs is medege deeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Gistermorgen was ik getuige van het vervoer van een overleden cholera- lijder van af de barak naar het kerkhof. Ik moest herhaaldelijk !nog eens goed toezien en navraag doen of ik mij ook vergiste, daar hetgeen ik zag, mijne groote verwondering, ja af schuw verwekte. Stel u vooreen gewone tweewie lige handkar waarop ruw eenige planken liggen. Daarop de kist met het lijk, over dekt met een gewoon kleed, zooals elke groentenboer zijn groenten be dekt. Was dit kleed nog maar groot ge noeg, dan zou men er naar moeten raden, dat dit eene begrafenis was, maar schijnbaar is dit zoo niet, daar ik ten minste een flink gedeelte der zwarte kist zag. Deze wagen werd geduwd door twee man in oliepak, waarnaast op eenigen afstand een adjunct liep. De vraag kwam bij mij op Kon dit vervoer (begrafenis niet even eenvoudig, maar minder af schuwelijk geschieden door een der gelijk wagentje te nemen, zooals ge bruikt wordt voor het vervoer van een patiënt naar de barak? 'tls reeds voor menigen bloedver want treurig dat zij uit gevaar voor besmetting, van een dergelijk ver voer geen getuigen mogen zijn, maar hartverscheurend wordt dit, wanneer men weet, dat dit vervoer op zulk eene oneerbiedige manier plaats heeft. Nog iets. Ik breng gaarne hulde aan hen, wien dit toekomt, voor de voorzorg maatregelen genomen, als publicatie van Wenken om dit en dat na te laten enz. enz. Maar zou het niet nog beter zijn, om een paar middelen aan te geven, die bij direct gevaar gebruikt konden worden of ten minste aan te geven hoe men dan te handelen heeft. Voordat nu een doctor gevonden en bij den patiënt gebracht is, ver loopt soms een geruime tijd. Ik weet wel dat ik mij op een hellend vlak begeef,maar velen zouden zeker dankbaar en minder angstig zijn, wanneer men slechts één voorschrift gaf. Ik meen dat past. Kneipp een zeer eenvoudig voorschrift geeft, dat onder ieder zijn bereik ligt. Kan dat niet worden bekend gemaakt Of geeft dit geen resultaten. Kan de Geneeskundige Raad niet met een voorschrift voor den dag komen U dankende voor de plaatsing. Hoogachtend, K. VAN EDEN. Haarlem14,8 '94. VARIA. De kleine Betsie is meejnaar Indië gegaan. Zij had nooit een slang ge zien en de eerste maal, dat ze erjeen, 't was een kleine, zag, stond ze stil en keek het dier na, dat onbegrij pelijkerwijze haar geen leed deed en voorbij kronkelde. Zij liep het huis harer ouders binnen O ma, kom eens gauw buiten Wat is er lieve? Hier is een staart die over den weg kwispelt maar den hond zie ik niet. Naar zijn stand, Bankier (tot zijnen zoon): Wat sta je daar weer lummelig, Siegfried, 't Is net of je geen millioen kunt tellen Fl. Blatter. Stoomvaartberichtsn. Het stoomschip Prinses Sophie,van Amst. naar Batavia, airiv. 12 Aug. te Southampton. Het stoomschip Soendavan Bata via naar Amsterdam, arriv. 12 Aug. te Suez. Het stoomschip Spaarndamder N. A. S. M., vertrok 11 Aug. van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Salakvan Java naar Rotterdam, arriv. 13 Aug. te Marseille. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, passeerde 11 Aug. Sagres. Het stoomschip Soembing van Java naar Rotterdam, passeerde 13 Aug. voorm. Dover. Het stoomschip Prins Willem vertrok 11 Aug. van Newyork naar West-Indië. Het stoomschip Sumatravan Am sterdam naar Batavia, arriv. 13 Aug. te Batavia. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 13 Aug. des nam. 2 u. Lezard. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 13 Aug. te Perim. 25ste Muziekuitvoering in den Hou*. op Woensdag 15 Aug. des avonds van 810 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch aus der Suite. Lachner. 2. Ouverture Phêdre. Massenet. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 3. Schwedischer Bauern Hochzeitsmarsch Sodermann. 4. Grande Caprice Mili taireHerzeelen. PAUZE. 5. Ouverture Obéron. Weber. 6. Intermezzo de l'opéra Les Rantzau. Mascagni. 7. ZweiteungarischeRhap- sodieLiszt-Kriens. 8. Fantaisie de l'opéra ErnaniVerdi. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 11 Aug. C. F. L. Poederbach en A. P. de Jager, Zaan dam. Bevallen: 11 Aug. A. L. Ra- husenHooft z., N.-Amstel. 12. S. ManusVita z., Amst. - A. M. M. de VriesSchmidt d., Amst. - C. M. Ve- relMorel d., den Haag. - A. Span- genthalLob d. en z., Amst. - W. F. J. MullerMulder d., Amst. Overleden: 8 Aug. H. L. Men- sert jd. 76 j., Amersfoort. 10. H. B. Beerding jm. 8 j., Hoorn. - J. N. Har deman 52 j., Leiden. - S. van Rijn Meijer 56 j., Amst. 11. Wed. N. J. SmithHendrikse 78 j., Loosduinen. - P. I. de Man jd., den Haag. - H. J. Vervoorn 54 j., Herwijnen. - R. H. Roelofis 73 j., Amst. - J. Regenboom 67 j., den Haag. 12. J. Huizinga 85 j., Amst. 13. B. ManheimDe Leeuw 44 j., Amst. Bevallen: 11 Aug. M. C. Ver delZwaneveld d. - 12 M. C. Suren- donkBusanger d. - 13 H. M. Boe lensv. d. Eijkhoff z. - J. M. Bona- riusRemmé z. - A. M. v. Bilder- beekCornet z. - 14 M. Staphorst Paap z. - P. C. LeppensVerhoeven z. Overleden: 12 Aug. J. H. For- rer 4 md. z. Schoterweg. 13. M. J. Borman 11 md. d. Delftstr. - J. M. Smitde Wit 68 j. N. Heiligland. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, opmondetin- ge aanvrage de adressen medegedeeld icaar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besch. dame t. gezels. ca hulp ia huish. liefst midd. leeft. 2. Bekw. kinderj. v. kind. v. 4 j. goed wollen en linnen naai. maz. stopp. en strijk* 8. Assistente v. apoth. te Amst. torst. int. P. G. opg. v, sal. m. aolL 4. Corresp. in mod. talen ter. op hoogte Tan gew. b ekh 1 Oct. liefst hek. m. vak v. kolon. waren en fruiten. 5. PI. nette degel. bed. in dr. kruid, zaak m. grossierd. te Nijmeg. R. K. vooral m goede get. 6. Fl. jongm. v. zaak v. fijne stoff. en mode. fournit. te Zatphen m. grond. vakk. en pr. ref- MARK TNIEUWS, Alkmaar11 Aug. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 11 nuchtere dito, 149 schapen, lammeren,vette varkens, 79 magere dito, 240 biggen, 6 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 13 koeien, 0 ossen, 2 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 8 a 16, schapen f 8 a 21, lammeren f0,a 0,magere varkens f 15 a 19, biggen f 7, a 10, ezel fa bokken en geiten f3, a 8,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 140 a 230, ossen 0. paarden f180 a 200, veulens a allen per stuk, ve va1 kens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3