DE JACHT OP EEME ERFEIIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 18 Augustus 1894. No, 3413 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,G5. 0,05. 0,30. 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE <k CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartrê; $£Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: De Rijkste man ter Wereld. Bin nen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Haarlem, 17 Aug. 1894. Voor het examen hoofdacte 15 en 16 dezer te Amsterdam gehouden, zijn geslaagd de heeren Th. van Dantzig, J. W. de Koning, J. Keizer en J. H. Lntz, allen alhier. „Noderland en Oranje". Door de kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier zal voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld worden de heerG. Bos, koopman en aannemer te dezer stede. In de onlangs gehouden vergade ring dezer kiesvereeniging, gaf de voorzitter zijn voornemen te kennen wegens drukke werkzaamheden zijne betrekking als zoodanig neder te leggen; tevens werd in deze verga dering de heer Jac. Post, die na de jongste politieke gebeurtenissen als secretaris bedankte, opnieuw als be stuurslid gekozen terwijl in de plaats van den heer O. Sopjes, die naar el ders vertrekt, als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer |J. A. Heins. R. K. Bewaarschool. Naar men verneemt, zal de bewaar school voor kinderen beneden 6 jaren in het gebouw der St. Jozefschool aan den Heerensingel alhier 5 Sep tember e. k. worden geopend, onder leiding van liefdezusters. V Op 21 Augustus a. s. hoopt F. Kaart besteller aan de Holl. Spoor alhier, den dag te herdenken waarop hij|voor 25 jaar in dienst der Maat schappij kwam. Brandgevaar. gjTen huize van den heer J. A. Bak ker alhier is een proef genomen met een werktuig, bestemd om zoo spoe dig mogelijk het uitbreken van een brand aan te kondigen. Daarover wordt aan de Tel. het volgende me degedeeld „Bij deze proefneming werd een brand voorgesteld, zoowel met vlam mend als met smeulend vuur en in beide gevallen was de aankondiging zoo snel, dat men er waarlijk ver baasd over kon zijn. In het eerste geval verliepen er tusschen het uit breken en het melden 45 seconden en in het tweede, slechts 80. Al wordt dit toestel herhaalde malen achter elkaar in werking gebracht, zoo krijgt dit daardoor toch geen let sel. De werking is niet gezocht in het smelten van de een of andere zelf standigheid, maar berust op de uit zetting van metalen. Verder (en hierin bestaat de deugdelijkheid van den verklikker) is de waarschuwing even snel in den winter als in den zomer en kan bovendien naar verkiezing ge schieden door schellen, fluiten, af lezen op een wijzerplaat, etc. In Amerika is een toestel in toe passing, hetwelk eerst tot 54 gr. C. moet worden verhit alvorens het brand aankondigt. Hieruit blijkt, dat in den winter die aankondiging veel langer tijd eischt dan in den zomer. Men werd in de gelegenheid gesteld om na te gaan, hoeveel vuur ernoc- dig was om de temparatuur, welke aanvankelijk 19 gr. C. bedroeg tot 84 gr. te verhoogen. Om eene vermeerdering van tem peratuur tot 54° C. te verkrijgen, was zeker noodig het geheel in lichtelaaie te zetten. De toestel op de seance was er op geconstrueerd om bij alle tempera turen de aankondiging zeer snel te doen plaats hebben. Verder dient nog te worden opge merkt, dat de proeven, die van ruim 3 uur tot 5 uur des namiddags duur den, werden genomen in eene lokali teit ter lengte van 7 Meter en ter hoogte van 3 en een halven Meter. De toestel was bevestigd in den bo ven- en het vuur geplaatst in den benedenhoek. De afstand daartus- schen bedroeg dus ongeveer zeven en een halven Meter. Toch is het niet bestemd om in kamers te worden aangebrachtdoch op corridors, bij slaapzalen, in ka zernes, musea en andere openbare gebouwen, verder lootsen, fabrieken etc. etc. zou het onschatbare diensten kunnen bewijzen." (Zie vervolg Stadsnieuws Be pagina'). Wedvlucht Men meldt ons uit Haarlemmer meer De postduivenclub „de Telegraaf', kende den le prijs (Diploma Min. v. Oorlog) toe aan den heer H. Bultman te Haarlemmermeer (Wedvlucht van Middelburg). 2oJ Wedvlucht van Goeree, de heer H. Bultman te Haarlemmermeer, bronzen medaille (Min. v. Oorlog). 3o. Wedvlucht van Ter Neuzen, le prijs zilveren medaille, (Min. v. Oor log) de heer A. van den Heuvel te Haarlemmermeer. De veldborstwering (glasis) rond de ruimte voor een fort te Hoofddorp (Haarlemmermeer), moet door de plaats gehad hebbende verzakking en inkrimping van grond, door den tegen- woordigen aannemer der inundatie- werken nog met 70 cM. kleigrond verhoogd worden. Marktbericht. Graan- en Zaad markt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 16 Aug. 1894. Rogge ÏB.% a 4.^ Win tergerst t 3.25 a f3.50. Karweizaad f 13.af 13.85, inclusief. Men meldt ons uit Zandvoort Aangemoedigd door het succes ver leden jaar behaald door het toen maals bestaande feest-comité, (dat zich tot veler leedwezen gedurende dit seizoen niet opnieuw heeft ge constitueerd) hebben de heeren B. T. A. Westerouwen van Meeteren, burgemeester alhier, Eduard J. J. Kuinders, M. J. Boissevain, Prof. dr. Herz en A. M. Smits zich in comité vereenigd met het doel om alsnog in dit seizoen den badgasten eenige uit spanning te bezorgen. Zaterdag a. s. zal eene muzikale soirée, gevolgd door bal, in het hotel Kurzaal plaats vinden. De Koninginnen in Zeeland. Het gevolg, hetwelk HH. MM. de Konninginnen op Haar bezoek aan Zeeland zal vergezellen bestaat uit banonnesse van Hardenbroek, groot meesteres; ivr. Van de Poll, sub-in- tendantebaronesse van Ittersum, hofdameMiss Winter, Engelsche gouvernante van H.M. de Koningin baron Hardenbroek, van Bergambacht, opper-kamerheer, ridder Huijssen van Kattendijke, kamerheerjhr. de Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, baron Bentinck, le stalmeesterkapitein jhr. Van den Bosch, adjudant; jhr. Vegelin van Claerbergen, referendaris bij het kabinet der Koningin en luit. graaf Dumonceau, ordennan ce-officier. De Indëp. Beige meldt, dat ter ge legenheid van het bezoek aan Zee land van H.H. M.M. de Koninginnen, de gouverneur van Oost-Vlaanderen op het grondgebied aan de belgische grens namens den koning van België de vorstinnen zal complimenteeren ea Haar een eigenhandigen brief van den Konig zal overreiken. Bezoek aan den Helder, Naar men verneemt is het konink lijk bezoek aan den Helder nog niet bepaald en van wege Hare Majesteit de Regentes ook nog geene offlcieele aankondiging gedaan. Huwelijk van den vorst van Waldeck—Pyrmont. H. M. de Koningin-Regentes is, naar de Engelsche dagbladen mede- deelen, voornemens met hare zuster, H. K. H. de prinses van Albany, in October het huwelijk te gaan bijwo nen van haren broeder, den regeeren den vorst van WaldeckPyrmont met prinses Bathilde van jSchaum- burgLippe, dat te Bückeburg zal plaats hebben. De koning van Wur- temberg en de groothertog van Luxem burg zullen eveneens de huwelijks plechtigheid bijwonen. De Forensenquaestie. Aan hen, die meenen, dat in de forensenquaestie eerstdaags door Ged. Staten van Noord-Holland een be slissing zal worden genomen kunnen wij mededeelen, dat deze zaak nog niet bij dit college aanhangig is. Ook is nog niet bekend, wanneer zij aan hangig zal worden gemaakt. (Tel.) Een brief uit Amerika. Bij onze redactie, aldus meldt het Hbld., is een schrijven ingekomen van iemand die het een en ander vraagt omtrent zekere erfenis. Wij meenen, daar wij hem aan geen inlichtingen kunnen helpen, hem het beste te dienen met zijn schrijven over te ne men. Het luidt als volgt: Oak Glen Cook Co. 111., July 30,94. Verehrlijke Minheer Redactoer van de allgemen Han- dels Zeitung in Amsterdam Entscholdigen Sie vorlopig men ge broken Hollandische Grammatic, nit en Ider so van Holland afstamt kan de Spraak. Wat Ek darvon kannhef ek leemt in Rotterdam. Nun was Gister'n en Landsmann in to Bezoek bi mi. De verttelde mi her Grootvaders Broder shal ben ma naged (verheirathet) wezen witch en Weduwe, de was rijke wezen, hi, Grootvaders Broder, was de 6. Mann van the Ladij. Twee Jar henahst is de Fruwover leden (gestorben) zonder Kijder, Groot vaders Broder blev ledig bet an zin Dod, dad Aliens in Amsterdam, Wo de goode Verwante veel Schippe hefd ownt, de Meenheer (moet ek mi nun wohl uitdrücken) he most ben a Rhe- der. Zin Name was „Schaefer" Schafer. Darf ich sie nun bitten umdieGe- falligkeit, mir so bald zu schreiben, ob in Amsterdam ein kapitan oder Rheder Namens Scbafer ohne Erben verstorben ist An weihes Nachlass Gericht muss man sich verwenden, ist in jeder Provinz ein kataster Amt, oder nur eins im Haag! Wollen Sie gütigst wen die Sache Grund hat die Adressen (rspt Adres- se) von Zustandiges Nachlass-Gericht mir mittheilen?Wissen Sie die Adresse eines ehrlichen Advocaten der noch keinem übers Ohr gebauen hat,darf ich um die Adresse dises Herrn bitten. Nebenbei legen ich 5 einzelne 10 (De.) Marken als Beweis das ich zu Gegendiensten bereit bin. Wen es sich verlohnt komme ich als Bevolmagligter der Erben das Geld zu holen. Im Voraus meinen Dank agend verbeibe ich Ihr A. BODE. Oak Glen Cock Co. 111. North Amerika. Misschien weet een "onzer lezers den man te helpen, vraagt de redactie van genoemd blad. Godsdienstoefeningen op zee. Aan den strekdam aan het IJ te Amsterdam ligt, naar reeds gemeld werd, sedert eenige dagen een En gelsch „Church Mission Ship" vast- gemeerd. Deze Godsark is door de „St. Andrews Waterside Church Mis sion" uitgezonden om de Engelsche visschers op de Noordzee van geeste lijk voedsel te voorzien gedurende den tijd dat zij in volle zee hun be drijf uitoefenen. De „Goshawk" zoo heet de ark is eigenlijk een als schoener getuigd jacht waarmede eene proef is genomen om te ervaren in hoeverre de godsdienstoefeningen op zee mogelijk zouden zijn. Onge veer veertien dagen geleden vertrok het schip van Portsmouth met eene bemanning van elf koppen onder be- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 47) HOOFDSTUK XVII. Vrij en ontketend. Voor dit gezelschap maakte juffrouw Pettigrew het ontbijt klaar boven een klein, rookend vuurtje iu een dunne tinnen koffiepot en een zwarte sauspan, die er niet onberispelijk helder uitzag. Tony stelde sir Rupert aan het gezelschap voor als een jonge vriend' en riep hem daarna bij zich in de tent, waar hij tot Ruperts groote verwondering een stel ruwe kleeren voor den dag haalde die ongeveer met Ruperts grootte over eenkwamen. „Trek deze aan, jongeheer," zei Tony gebiedend. „Die gij nu draagt, zijn te mooi om er mee te reizen en gij ziet er nit alsof gij niet bij ons hoort. 'tZou de anderen maar aan stoot geven. Mijn eigen zoon is erg teerhartig en gisteren deed hij niets dan huilen en roepen „ik wil niet dat een jongeheer mij op den kop zitten zal." „Wel," zei ik om hem te troosten, „de jongeheer zal dat niet doen, daarvoor ken ik hem ts goed." Trek ze dns aan, jongeheer, dan is de zaak in orde en ziet gij er uit, zooals ze zeggen, als een Romein onder de Romeinen." Rupert trok met een verlegen gezicht de grove kleederen aan en daarna een paar schoenen van ruw osseleer, die er bij behoorden. „Heel mooi," zei Tony bemoedigend. „Nu ben je vrij en frank, zooals in- het liedje staat. We moeten nu een naam voor je vinden. Daar gij immers een aangenomen kind zijt, is Bidebank uw eigen naam niet meer en wie fortuin wil maken, moet dat doen onder zijn eigen naam, om dien met roem te overdekken. En onder welken naam zal ik u dan bij deze heeren daarginds voorstellen? Wat dunkt u van Jack Dent of van Nic Whipple? Of weet je zelf een beteren Rupert vond de veranderingen die zijn nieuwe toestand van vrijheid noodig maakte, allesbehalve aangenaam, maar hij had nu eenmaal zijn lot gekozen en was bereid de ge volgen er van te ondergaan. „Ik zal mij Royal noemen, anders niet," zei hij. „Royal? Nu, doe wat ge wilt, maar Royal vind ik nogal hoogvliegend en de jongens zullen er misschien niet mee zijn ingenomen." „Het kan mij niet schelen of ze het goedvinden of niet," zei Rupert. Tony scheen deze vastberadenheid niet op hare rechte waarde te schatten, maar hij berustte er in en nam Rupert mee om te gaan ontbijten. Niet gewoon aan zulk vroeg opstaan en reeds afkeerig van alles wat hij om zich zag, zat de pleegzoon van lady Bidebank onder de kermisreizigers, zonder een brok door de keel te kunnen krijgen. Alleen de aap en de beer vermaakten hem een weinig. Pettigrews zoon lokte hem niet aan. Wat het gesprek betreft, dat werd gevoerd in zulk wonderlijk plat engelsch, doorspekt met kunsttermen, dat hij er wer kelijk de helft niet van begreep. Het gezelschap scheen reeds de afspraak te hebben ge- maakt om noordwaarts te gaan en zoo snel mogelijk te rei zen. Zij waren allen in een vrij goede stemming daar zij allen van Tony een pond sterling elk hadden ontvangen, terwijl hij tien pond voor zichzelf hield. Dit was de belooning, di e doctor Wrigley aan Tony Pettigrew had uitbetaald voor het wegvoeren van Rupert. „Je loopt volstrekt geen gevaar, Tony," had doctor Wrigley gezegd, „ik geef je dit geld alleen als een blijk van welwil lendheid, want de jongen is geen kind meer en gaat uit eigen beweging met je mee, omdat zijn tegenwoordige positie hem niet meer bevalt." De eerste dag reeds van den zwerftocht was voor Rupert hoogst onaangenaam. Zij hoofd bonsde geweldig, hij was flauw van honger daar het ruwe eten hem zóo tegenstond, dat hij er niets van gebruiken kon. De kleeren die Tony hem gegeven had, knelden en hinderden hem: ze waren ruw, hadden dikke naden en er zat geen de minste snit in

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1