GEMENtfD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. VARIA. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIËN. \l«uwe Schouwburg, STRE BAYCKA, Legoas de francais. Terstond gevraagd: Wlskunde-Boekhouden. BIJZAAK. betreft, eventueel zal by dat tractaat de extra-territoriale rechtspraak ein digen. Alleen in ruil voor zekere voor waarden, welke aan Engeleche belan gen ten goede komen, zijn aan het trataat tarieibepalingen verbonden, welke bepalingen Japan machtigen de invoerrechten te verhoogen. Deze rechten zullen echter alleen dan op Engelschen van toepassing kunnen we zen, wanneer zij het ook op onder danen van andere staten zyn. Asquith verklaarde in zake de be handeling van anarchisten, dat lord Rosebery den 17n Juli in hetHooger- huis de politiek der regeering in deze volledig ontvouwd had. De italiaansche minister van finan ciën Boselli had Donderdag een on derhoud met den heer Crispi. De heer Boselli deelde mede, dat hij nog 50.000.000 lire noodig heeft, want het tekort op de begrooting dreigt grooter te zullen worden, dan men had geraamd, ten gevolge van de vermindering van de opbrengst der douane-rechten. De heer Crispi antwoordde, dat hij, overeenkomstig de beloften, welke hij den koning heeft gegeven, d arvan niet kan at wij ken. Eerder dan dat te doen, zou hij het politieke leven vaar wel zeggen. Volgens de Riforma zijn de minis ters bijeengeroepen, ten eindeerover te beraadslagen, welke bezuinigingen nog op de verschillende begrootingen kunnen worden aangebracht. Weinig is nog steeds te berichten over den toestand in Oost-Azië, waar de Chineezen en Japanners elkaar bevechten, en wat dan nog vermeld werd, wordt tegengesproken. Dit is het geval met het bericht, dat de chi- neesche en japansche vloten Zaterdag jl. slag hebben geleverd. Deze tegen spraak komt evenwel van chineesche zijde. Daarentegen blijven de Japanners volhouden, dat Zaterdag een zeeslag heeft plaats gevonden, waarbij de Chineezen het onderspit dolven. Vol gens een telegram, dat de Daily Chronicle uit Yokohama ontving, werd dit gevecht geleverd in de nabijheid van de haven Wei-hai-wei. Volgens dit bericht verloren de Chineezen zeven schepen. Met het oog op deze tegenstrijdige mededeelingen, dient men derhalve eerst nadere berichfen af te wachten, alvorens den toestand in Oost-Azië met eenige zekerheid te kunnen be- oordeelen. De Times verneemt uit Sjanghai, dat, volgens berichten uit Japan, de oor logskoorts onder de bevolking in volle kracht voortwoeit. De bladen en volksredenaars ontvouwen al lerlei wilde plannen, b. v. de ver overing van geheel China, althans van Mantsjoerije. De pers zoowel als de telegraaf staat onder volledige censuur. De Japansche regeering gaat intusschen voort met het zenden van troepen naar Korea, waar het Japan sche leger nu 50.000 man heet te tellen. Volgens bericht uit Sjanghai gaan de Chineezen voort met het uitrusten van regimenten die voor Korea zijn bestemd. De Times verneemt uit Philadelphia dat de regeering der Vereenigde Sta ten de vloot der Unie aan de kust van Oost-Azië aanmerkelijk versterkt; vier oorlogsschepen zullen in den loop dezer maand derwaarts vertrekken. De stakers in Centraal-Amerika, Guatemala, Nicaragua, Honduras en San Salvador hebben een tract? at ge sloten, waarbij deze Staten zich ver eenigen tot een midden-amerikaan- sche Repu-bliek. Costa-Rica heeft zich er buiten gehouden. Hoe lang of hoe kort zal deze vereeniging duren? Congres van Wielrijders. Op bovengenoemd congres te Brus sel gehouden, zijn Woensdag de vol gende besluiten genomen. lo. Amateurs, voorzien van rijbe wijzen van het land van afkomst, worden als zoodanig door het land waar zij aan wedstrijden deelnemen erkend; echter heeft dit land het recht den betreffenden rijder te dis- qualificeeren, wanneer hij de regels van het amateurisme schendt, na zijn vertrek uit het vaderland of op grond van eene overeenkomst geslo ten met betrekking tot zijn reis. Het land dat van dit recht gebruik maakt moet daarvan onmiddellijk kennis geven aan het land waarvan de be treffende rijder komt, onder bijvoeging der bewijsstukken. 2o. Besluit het Congres de inter nationale wielrijdersunie te verzoeken officieele wereldkampioenschappen voor beroeps-wielrijders uit te schrij ven. 3o. Eveneens bovenstaande Unie te verzoeken algemeene regels vast te stellen voor het rijden van we reldrecords en de goedkeuring daar van. Om 1 uur| werd de vergadering verdaagd tot Donderdag. Regenberichten. Uit particuliere brieven le. Uit Zwitserland. „Sedert ons vertrek naar Interlaken, 14 dagen geleden, hebben wij bijna eiken dag regen of nevel gehad, zoo dat van tochten naar boven niets is gekomen. Als het morgen niet beter ie, zullen we Interlaken£verlaten, zon der de sneeuwbergen gezien te heb ben." 2e. Uit Schotland. „We hebben hier slagregen, mist, motregen, nevels, vochtigen grond, natte heide, laaghangende wolken, die het uitzicht beletten, storm, wind en on weder. Voor het overige is het hier zeer aangenaam." 3e. Uit Duitschland. „De zomer is hier in de buurt van Stuttgart zoo treurig, als ik, die hier nu al lang woon, zeiden beleefd heb, steeds regen regen regen." Wolven in Frankrijk. Een ongewoon verschijnsel in dezen tijd van het jaar is het voorkomen van wolven in Frankrijk. In den om trek van Périgneux zijn in de laatste dagen vele van deze dieren gezien. Twee honden zijn door hen verscheurd; een klein meisje in de nabijheid van een dorp is door een wolf gebeten. Het dier nam evenwel de vlucht op het geschreeuw der boeren, die door het schreien van het kind op het voorgevallene opmerkzaam waren ge worden. Een ongeluk bij een wedstrijd. Bij een internationalen wielerwed strijd te Vichy is een ernstig ongeluk gebeurd. In de Tandem-race zijn Froger en Lambrecht gevallenLam- brecht bezeerde zich ernstig, en Fro ger werd stervende naar het hospitaal gebracht. De noordpoolreiziger Wellman. Volgens bericht uit Tromsö is de Noordpoolreiziger Wellman behouden daar terugkeerd. De terechtstelling van Caseio Gelijk is medegedeeld, is Donder dagochtend te Lyon Carnot's moor denaar, Caserio Santo, terechtgesteld. De tijd, waarop de terechtstelling zou geschieden, werd zoo lang mogelijk geheim gehouden, ten einde een noo- deloozen toevloed van nieuwsgierigen te voorkomen, maar toch was het reeds des avonds te voren te Lyon algemeen bekend, dat de executie Donderdag ochtend zou geschieden. Trouwens ieder wist, dat de beul Deibier reeds met zijne guillotine te Lyon was aan gekomen. Het schavot was opgericht in de onmiddellijke nabijheid van de ge vangenis, op den hoek der Suchet- en Smith-straten. De moordenaar be hoefde derhalve slechts een korten afstand van ongeveer 50 meters af te leggen. De toegangen waren afgezet door een sterke troepenmacht, terwijl tevens meer dan 300 gendarmes en politie-agenten in de nabijheid op de been waren. Reeds voor zonsopgang kwam van alle kanten eene talrijke menigte nieuwsgierigen opdagen,maar toch was de toevloed niet zoo groot als gewoonlijk het geval is te Parijs in de omgeving der Roquette, wan neer daar misdadigers terecht worden gesteld. Om half vijf in den ochtend wer den de deuren der gevangenis geopend. De moordenaar, even te voren door den directeur der gevangenis gewekt, had de koelbloedigheid, welke hij tot dusver betoonde, ten eenen male ver loren. Slechts met groote inspanning kon hij zich aankleeden en toen de heer Raux, de directeur der gevange nis, hem aansprak, barstte hij in tranen uit. Zoodra Santo uit den gevangenis wagen, waarin hij naar het schavot werd gebracht, was gestegen, verzette hij zich tegen Deibier, toen deze hem aanvatte. Toen echter vermande hij zich en riep met vrij vaste stem „Moed, kameraden, leve de anarchie I" De executie was spoedig afgeloopen. Toen de wagen met het lijk wegreed, riep iemand uit de gevangenis „Leve de anarchie 1 weg met DeibierHet gelukte echter den agenten niet te ont dekken, wie deze bedreiging had geuit. Van de hulp, welke de geestelijke, die hem vergezelde, den moordenaar aanbood, wilde Santo niets weten. Eveneens weigerde hij nog te spreken met den advocaat Dubreuil, die hem had verdedigd. Toen de heer Raux hem vroeg, of hij nog iets te beschik ken had, antwoordde hij„Geef mijn moeder den brief, dien ik haar heb geschreven." Caserio Santo is de vierde anarchist, die in de laatste jaren wegens mis dadige aanslagen ter dood is gebracht. Ravachol werd terechtgesteld in 1892, Vaillant in Februari 1894 en Henry in Mei van hetxelfde jaar. Tusschen den dag, waarop Carnot werd ver moord 24 Juni en de terecht stelling verliepen 53 dagen, terwijl bij het proces-Henry deze tijd 97 da gen bedroeg. Het schijnt dus, dat de regeering opzettelijk de atdoening der zaak heeft bespoedigd. Uit voorzorg had de politie te mid dernacht de koffiehuizen in de buurt der gevangenis laten ontruimen. In alle opzichten werden de strengste maatregelen genomen Behalve de rechterlijke ambtenaren en den geeste lijke, werd niemand in de gevange nis toegelaten. De menigte welke on danks den regen op de been was ge komen, verkeerde geheel onder den indruk der terechtstelling. Er heersch- te eene doodsche stilte en eenige personen vielen flauw, toen de bijl viel en het hoofd van den moordenaar v.an de romp scheidde. Nog op denzelfden avond verliet de beul en zijne helpers Lyon, ten einde zich te begeven naar Montlu- 9 >n, waar Servagean te recht zal wor den gesteld. Caserio's lijk werd ter stond overgebracht naar het kerkhof in de voorstad Guillotière. Cholera in het buitenland. Uit het laatste bulletin van het Kais. Gesundheitsamt te Berlijn blijkt dat in de laatste berichtsweek de cholera ook in Duitschland zich niet onbelangrijk heeft uitgebreid. In het gebied van den Weichsel zijn van 6 tot 13 Augustus 15 ge vallen van cholera voorgekomen, waaronder wederom eenige gevallen bij personen, komende uit Rusland. In het district Koningsbergen is 1 militair aangetast, in het district Gumbinnen zijn in Augustus 51 ver dachte gevallen waargenomen, waar van 16 doodelijk zijn verloopen. In het district Bromberg zijn 15 geval len voorgekomen, waaronder verschei dene bij schippers, en te Keulen 1 geval bij den machinist van eene stoomboot op den Rijn. Schepen komende uit Nederland- sche havens, moeten in Noorwegen geneeskundig onderzocht en zoo noodig ontsmet worden. Personen zijn aan een vijldaagsch onderzoek on derworpen. De invoer van lompen en dergelijken is verboden. Een mooi salaris. Arthur Zimmerman, de amerikaan- scbe kampioen-wielrijder, is 25 jaar ge leden te Manasquan (New-Yersey) ger boren en de zoon van een hotelhouder. In 1887 reed hij voor het eerstin een wedstrijd mede. Hij sloeg het record van éen mijl en verminderde het tot 2 min. 10 sec. In 1892 kwam hij naar Engeland, waar hij een tijd lang zeer ongelukkig was en herhaaldelijk ge slagen werd. Later evenwel won hij te Leeds met gemak het kampioen schap over éen, vijf en vijftig mijlen. Hij versloeg de voornaamste engel- sche ryders, keerde naar Amerika terug en won daar in den tijd van een jaar meer dan honderd eerste prijzen iets dat nog geen rijder voor hem had gedaan. In 1893 reed hij in Ierland, Schotland en Frankrijk niet in Engeland, waar zijn licence ingetrokken werd omdat hij geen amateur was, maar reclame maakte voor een rijwielfabrikant. Zimmerman keerde in een opwelling van boosheid naar Amerika terug en behaalde in éen week bij de internationale wed strijden om het kampioenschap van Chicago 13 overwinningen. Hij ver sloeg hierbij rijders als Windle, Tyler, Sanger en Johnson. Zimmerman heeft nu een aanbod aangenomen om als beroepsrijder gedurende een seizoen te Parijs te rijden. Hij zal daarvoor 48,000 frs. krijgen. Bovendien krijgt hij zegt men 24,000 gulden per jaar voor het berijden van zijn rij wiel, en wel f 12,000 van den rijwiel en f12,000 van den bandenfabrikant. De wielrijder vertoeft op het oogen- blik in Engeland en kreeg daar bij den „Sport and Play Tournament" f 3000 voor het rijden, terwijl hij f 750 aan prijzen won. De Kafleroorlog in Transvaal. De expeditie, welke tegen het kaf- ferhoofd Malaboch is uitgetrokken, keerde Woensdag te Pretoria terug warm verwelkomd door de regeering en de inwoners. De president hield eene toespraak tot de manschappen, waarin hij zeide, dat de vreemdelin gen onder hen hun leven gewaagd hadden voor den staat. Onverwijld zou een ontwerp bij den Volksraad worden ingediend, waarbij voorgesteld wordt hun de rechten van burgers te verleenen. De opstandige kaffers gaan voort vrouwen en kinderen te vermoorden. Donderdag hebbenTransvaalsche troe pen, met behulp van Swazi's de kaf fers aangevallen. Eene opknooping. Het opknoopen van den moorde naar Koczula op de binnenplaats van Newgate te Londen, gaf Dinsdag aan leiding tot minder stichtelijke toonee- len in den omtrek der gevangenis. Een hoop gepeupel verzamelde zich daar en bemoeilijkte het verkeer, wachtende op het hijschen van de zwarte vlag. Eenige uren hield dit straatschandaal aan; en toen einde lijk het sombere signaal in de lucht rees, werd het met een algemeen hoera en gejouw begroet. De Daily News maakt zich hier over boos. Wat baat het op deze wijze (zoo vraagt zij), dat wij de open bare terechtstelling hebben afgeschaft? Wat nut heeft die zwarte vlag? De executie wordt binnen de gevan genis bijgewoond door getuigen, die borg staan dat zij feitelijk heeft plaats gehad en zoo is dus het hijschen van die vlag, terwijl het niets bew/jst, louter een soort van trompetgeschal, dat slechts dient om op geheel onnoodige wijze de aandacht van het op zulke dingen beluste deel der bevolking te prikkelen. Ware (zoo eindigt de Daily Newt, als tegenstand ster van de doodstraf, haar artikeltje) ware de moordenaar Koczula tot le venslange gevangenis verwezen, dan zou „het levende graf" zich over hem gesloten hebben, en hij ware thans reeds vergeten geweest. Nu echter stierf hij, volgens de begrippen van het rondom zijn onzichtbare schavot zich verdringende volk, in zekeren zin nog als een held. Na het gisteren gemelde cholerage val zijn hier ter stede geen nieuwe gevallen voorgekomen. Aanranding. Door de politie alhier zijn aangehou den en naai het huis van bewaring overgebracht Hendrik Bohle, oud 22 jaren, geboren te 's-Gravenhage en Gerardus de Jong, oud 23 jaren ge boren te Amsterdam, die zich in den nacht van 10 op 11 Aug. jl. had den schuldig gemaakt aan aanran ding van twee personen op straat die zij van hunne horloges en por- temonnaies met geld hebben beroofd. Bovendien worden zij verdacht van diefstal van een stel koperen gewich ten. Bezoek aaa Artis. Men meldt ons uit IJmuiden Begeleid door 9 leden van de com missie tot bevordering van getrouw schoolbezoek en eenige onderwijzers en onderwijzeressen is Donderdag door 186 kinderen van de zes hoogste af- deelingen der openbare school een bezoek aan Artis gebracht. Het Harmoniegezelschap Concordia maakte de reis mede en verhoogde door zijn opwekkende muziek de feest vreugde niet weinig. De leerlingen der vier laagste afdeelingen zullen Zaterdag in de school onthaald worden. Officieele waarheid in China, Toen de Franschen en Engelschen Peking ingenomen en 35 millioen francs oorlogsschatting uitbetaald hadden gekregen, gaf de Pekinger- Staatscourant de volgende beschou wing van 't geval ten beste. „De „Zoon des Hemels" (Keizer) heeft aan dezen hoop barrevoets gaan de bedelaars, die in hun land uit hongerden, toegestaan naar Peking te komen, om een aalmoes van den Keizer te komen halen. Door hunne onhandigheid hebben zij in het zo merpaleis het een en ander gebroken, maar zijn daarvoor streng bestraft geworden. Men heeft eenige havens voor de Europeanen geopend, omdat deze barbaren bij massa's stierven van verlangen om hunne roodborste- lige gezichten voor Hwang Tehang (Z. M. den Keizer) in het stof van den Chineeschen bodem te drukken." Toen eens eene provincie door eene aardbeving geteisterd was, gaf de Keizer in hetzelfde bla 1 zijn groot misnoegen te kennen over de bevol king dier landstreek; de aardbeving was nl. te danken geweest aan 't vele romans lezen der bewoners. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een gutta-percha wielband. Een knipmesje. Een griffelkoker. Een vrou wen nachtzak. Een paar glacé-hand- schoenen. Eene jas, een pet en een paar pantoffels. Een xoperen ketting. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene en-tout-cas. Een lorgnet. Eene litermaat. Een strooien kinderhoedje. Een kinderschoentje. Een jongenspet. Een hond. Een cylinderhorloge. Een hondenhalsband. Twee nijptangen en een smidsschaar. Een kinderschoentje. Een lederen portemonnaie met eenig geld. Drie boerenmutsen. Een witte zakdoek. Een damesring. Een aan- gekleede pop en een steenen flacon. Een boek. Drie zilveren theelepels in de opgehaalde vuilnisstoffen gevon den. Eene doos met damesgoederen. Een hond. Een petroleumkan en een emmer. Een paar glacé handschoe nen. Eene zilveren munt. Een ladder Eene militaire Willemsorde. Een hals ketting. Een ring met sleutels. Eenige losse sleutels. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 30 Augustus e. k. 's namid dags ten 2}( ure, ter gemeente-secreta rie ter visie zijn nedergelegd, de inge komen verzoekschriften met de bij lagen vanlo. J. M. C. Kievits om vergunning tot oprichting van eene metaal- en houtdraaierij door een petroleummotor bewogen, in het per ceel aan de Bakenessergracht 68. 2o. van Chr. Cobelens, om vergunning tot oprichting van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven, in het perceel aan de Amsterdamsche vaart, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 30 Augustus e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten der inrichtingen in te brengen. Bevallen: 14 Aug. W. J. Roos dorp—Schutte z. - 15 E. A. Zeewoldt Hulleij d. - 16 A. Verheijen Westgeest d. - W. WesselingKion d. - F. J. H. GeertsHuijsmans d. - 17 M. F. v. Corstanje—Cruijee z. Over leden: 15 Aug. C. C. Hand- graaf—Hagen 65 j. Spoorweg.str. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd 16 Aug. P. D. Spruijt en J. H. de Jonge, Miarseveen. - G. C. A. Koopmans en E. Lorey, Veen- dam. - F. Lieftinck J.Hz. en W. E. van Leeuwen, Driebergen. - A. W. Th. Berends en L. C. Tonnet, Amst. Bevallen: 15 Aug. A. M. Veld manCramers z., Amst. - J. M. van WitzeuburgDe Kuijserz., den Haag. 16. J. G. de DieAnslijn d., Amst. Overleden: 13 Aug. A. M. P. Rincker jd. 6 j., Muiderberg. 15. J. H. Teixeira de Mattos 78 j., Amst. - M. J. Davidson 83 j.. Amst. - M. van Paddenburg 67 j., Amst. 16. S. S. Ja- cobson 69 j„ Amst. Staomvaartbsrishten. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, vertrok 16 Aug. des voorm. 8 u. 15 m., van Boulogne. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amst. naar Batavia, vertr. 15 Aug. van Suez. Het stoomschip Utrecht, van Rot terdam naar Java, vertr. 16 Aug. van Marseille. Het stoomschip Prins van Oranje van Amst naar Batavia, pass. 15 Aug. Perim. HAARLEM. Dagelijks van 10—4 uur, de verandering van Heer in Dame. Entrée 25 Cents. Cours préparatoire et répétitions générales pour les examens. S'adresser par lettre affranchie au bureau du Journal ;sous les initia tes L. F. Een flinke Aankomeling bij D. VAN INGEN, Behanger en Stof feerder, Ridderstraat 3. Privaatles en rep. her-exa mens bij H. OLTMANS SMITH. Ripperdapari 9. Door bijzondere omstandigheden TER OVERNAME aangeboden, een te Haarlem bestaande Agentschap eener solide Levensverzekering-Mij. Reflecteerenden gelieven fr. b. 'in te zenden onder motto Bijzaak*, aan bet bureau van dit blad. Conditiën nader overeen te komen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3