Waarschuwing. DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang:!, Maandag 20 Augustus 1894. No. 3414 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-X. Haarlem, Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE t* Co., JOHN f. JONES, Snee., Paryt 311ne Faubourg Uontmartre EERSTE BLAD. DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM Vestigt, na gehouden bespreking met den Heer Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in [Nóord-Holland, de aandacht der in gezetenen op de wenschelijkheid, dat in deze dagen reeds bij eerste verschijnselen van aandoening door diarrbée, onmiddellijk de hulp van een geneesheer worde ingeroepen, en zulks om erger te voorkomen Herhaalt zijne waarschuwing tegen het gebruik van de open bare wateren als drinkwater of om daarin te baden, alsmede tegen het bezigen daarvan voor alle hui selijke doeleinden, daaronder ook begrepen het schrobben van straten en wegen en het spoelen van kleederen. ^Waarschuwt voor denadeelige gevolgen van het hengelen of op [andere wijze vissehen in de openbare wateren. Haaklem, 18 Aug. 1894. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Haarlem18 Aug. 1894. Museum van Kunstnijverheid Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de merkwaardige Printbladen, voorstel lende de verschillende tafereelen van Genesis tentoongesteld zijn. De figuur- en landschapvoorstel- lingen alsook de ornementale om lijstingen die alle verschillend zijn, getuigen van de groote artistieke be kwaamheid van den keizerlijken Hof plaatsnijder J. Ana Pfeffel die deze tafereelen vervaardigd heeft. Des Zondags is de toegang vrij. Politieverordening. Dezer dagen is door het gemeente bestuur eene nieuwe algemeene po- litieveroraening voor deze gemeente afgekondigd, en is die op 14 dezer in werking getreden. De voornaamste veranderingen welke de verordening heelt ondergaan bepalen zich in hoofdzaak tot het ontwerp „Bouw- politie". Dewijl architecten en bouw ondernemers bij de kennisneming van gemaakte wijzigingen groot belang kunnen hebben, meenen wij daarop hunne aandacht te mogen vestigen. Ter gemeente-secretarie zijn exem plaren der verordening tegen betaling van de kosten ad. 1.verkrijgbaar. Concert in de St. Bavo-kerk. Zaterdag 8 September des namid dags geeft de heer W. Robert, naar ons gemeld wordt, een concert in de Groote Kerk alhier. Hiertoe hebben hunne medewerking verleend de hee- ren J. J. Rogmans, tenorG. Ph. Zals- man, baritonW. Ezerman, orgel W. Robert Jr., vioolbenevens een 20 tal dilettanten-zangers. Het programma zal zijn als volgt: 1. Orgel voordracht. 2. Aria „Tröstet Sion" uit de „Messias", Tenor. Handel. 3. Adagio uit het G mol Concert. Viool Bruch. 4. a. Adore te. Melodie van Thomas van Aquino, bewerkt door B. Kothe. b. Adoramus te Palestrina c. TenehraeJM. Hay dn. d. Ecce, quomodo Handel, ad. Mannenkoor a capella onder leiding van W. Robert. 5. Ingemisco tanquam uit het requiem, tenor Verdi. 6. a. Abendlied) Viool Schumann b. Largo V1UUA* Handel. 7. Te Deum Laudamus Verhulst. Voor Soli, Tenor, Bariton, Koor en Orgel. Hypnotische Seance. De heer Charles Wolton, die ophet gebied van hypnotisme zijne sporen reeds heeft verdiend, geeft Dinsdag avond a. s. eene seance in de socië teit „Vereeniging". Zie verder achter staande advertentie. Maison Hals. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geexposeerd: Een schilderij van O. Eerelman, twee aquarellen van mej. v. d. Wil ligen. De collectie in het kabinet is nog vermeerderd met e en schilderij van Gabriël en twee dito van Sa vrij. Het is niet dan een natuurlijk ver schijnsel dat nu het wielrijden hoe langer hoe meer in zwang komt, de rijwielhandel zich ook sterk uit breidt evenals het aantal rij wiel agen ten. Dit verschijnsel doet zich ook hier ter stede voor. Wij doelen hier bij op den door den heer A. Smits gevestigden rijwielhandel in het per ceel Parklaan 22a. Deze is voor Haar lem agent van de „Decauville" rijwie len, welk fabrikaat in zijn magazijn is te bezichtigen en door zijn fraaien bouw en nette afwerking een goeden indruk maakt. Tevens heelt de heer Smits een handel in rijwielonderdee- len, en eene reparatie-inrichting. Cholera. Vrijdagavond is alhier eene 51-jarige en alleenwonende vrouw, als lijdende aan cholera asiatica naar de barak overgebracht waarin zij reeds in den afgeloopen nacht is overleden. Te Haarlemmerliede c. a. waar 5 personen (onder welke ééne ingeze tene) aan cholera overleden, kwamen de laatste vier dagen geen gevallen meer voor. Als voorzorgsmaatregel tegen de gevreesde ziekte (cholera) wordt te Hoofddorp waar de bagger uit de Hooldvaart gelost wordt, deze geregeld met chloor besproeid. Te Kolhorn is een man door cholera aangetast. Dit is het eerste geval in die gemeente. Te Purmerend is in het Gasthuis ook de tweede der aangetaste vrouwen bezweken. Door den bliksem getroffen. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 [uur is de windhoutzaagmolen van den heer Kors, staande aan het Noor der Buitenspaarne onder de gemeente Haarlemmerliede door den bliksem getrofien en geheel afgebrand, bene vens de aangrenzende houtloodsen. De brandweer dier gemeente schit terde door afwezigheid. De schade is vrij belangrijk. Niets was verzekerd. Aan de Herv. Gemeente te Houtrijk en Polanen is als bijdrage voor den bouw eener nieuwe pastorie door de synode ƒ2000 toegezegd. Mond- en klauwzeer. Te Sloten is mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. De secretarie der gemeente Velsen, vroeger te Santpoort gevestigd thans verplaatst naar het raadhuis in het dorp Velsen. Het nieuw gebouwde raad huis en Becretarie te Bennebroek werd heden in gebruik genomen. (Zie vervolg Stadsnieuws 2e pagina.). Bescherming van spoorweg reizigers. In Engeland bestaat eene „Rail way Passengers Protection Associa tion". Deze nuttige vereeniging beschermt reizigers, die slecht behandeld zijn door spoorwegbeambten of spoorweg directies, en draagt de kosten van rechtsgedingen voor verongelijkte pas sagiers, die de rechters van het land te hulp roepen. Bij ons zou zulk een vereeniging goed kunnen werken. Aan een der onbillijkheden welke hier nog bestaan, is in Engeland door tussehenkomst dier vereeniging door de rechters een eind gemaakt. Wanneer men hier geabonneerd is bij een spoorwegmaatschappij en zijn abonnementskaart toevallig heeft ver geten, worden zoo volwassenen als schoolgaande kinderen behandeld en dat vaak door vrij ruwe beamb ten alsof ze gefraudeerd hadden I Soms kan men zien hoe forensen, die ijlings naar hun broodwinning wen- schen te gaan, een half uur worden opgehouden, omdat ze, 's morgens een ander vest aandoende, bij onge luk vergeten hadden het kaartje van den eenen vestzak in den anderen over te brengen. Indien de directie ter wille van iede controle hen liet betalen voor een enkel biljet, dan zon dit billijk zijn. Daarvoor behoefden ze niet opgehouden en barsch toegespro ken te worden. Zoo ze hun naam kaartje afgaven, konden ze dat den volgenden dag inruilen tegen het be drag der enkele reis. Maar neen, ze worden met vijf gul den beboet, alsof ze hadden gepoogd te fraudeeren 1 Het enkel vertoonen van hnn abonnementskaart den vol genden dag is echter het meest on- wedersprekelijk bewijs van het tegen deel. Wanneer zal een geabonneerde, wien dus een onbillijke boete opge legd is, de zaak eens bij ons voorde rechtbank brengen De Engelsehe spoorwegreizigers- vereeniging heeft een anderen triumf behaald. Een reiziger op den Midland-spoor- weg reisde met een retourbiljet dat een dag over den tijd was. De spoorwegdirectie vervolgde hem we gens fraude. De Vereeniging verde digde hem. In hooger beroep ging de zaak en de reiziger werd vrijge sproken. Hier is geen quaestie van fraude, zeiden de rechters, en een crimineele vervolging is dus onzin. Wil de spoorwegdirectie pogen de vracht te verkrijgen, dan moet ze dat op andere wijze doen. Als iemand, die eerlijk betaald heeft voor zijn re- tourreis, het betaalde biljet gebruikt omdat de spoorwegdirectie het maar drie of vier dagen gelieft geldig te verklaren, dan fraudeert hij niet! Een verslaggever van de „Pall Mali Gazette" is een directeur vande „South western Railway Company gaan vra gen wat deze van het vonnis dacht. Hij antwoordde „Er is niets nieuws in de beslissing. De „Midland" had deze vervolging nooit moeten instel len. Wij zonden dit nimmer gedaan hebben. Weet ge wat wij doen? „Wanneer iemand betaald heeft voor een retourbiljet en hij het bil jet niet gebruiken kan voor de terug reis, dan geven wij hem het daarvoor betaalde terug". Men is er zoo aan gewend dat spoorwegdirectiën het geld van on gebruikte retourbiljetten opstrijken, dat deze handelwijze van den „South western" den indruk maakt alsof het bij blauwen hemel donderde. En tochis ze niet billijk Waarom moet de geldigheidsduur van retourbiljetten dus beperkt wor den Zijn betaalde retour-briefkaarten ook maar drie dagen geldig? Als men voor een antwoord of een terugreis betaald heeft, moet men dan zoo niet rechtens dan toch in bil lijkheid geen waar voor zijn geld krijgen? Bbl De erfenis-Schaefler. Wij hebben reeds een antwoord ontvangen op het giBteren door ons opgenomen schrijven uit Amerika, waarin ons inlichtingen gevraagd werden omtrent eene erfenis, open gevallen door een reeder Schater of Schaeffer. Een onzer lezers schrijft ons het volgende „In de vorige eeuw zijn werkelijk een paar erfenissen in ons land open gevallen. nl. de bekende boedel Brandt v. Meurs en dien van Sehafer of Schaeffer. Reeds in 1822 en later zijn die boedels beredderd en aan de opge komen belanghebbenden uitgekeerd naar verhouding van ieders recht. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 48) HOOFDSTUK XVII. Vrij en ontketend. Tevergeefs werd hij gezocht en het briefje zonder adres werd aan den notaris gegeven. Bevreesd voor de gevolgen die het lezen van dit briefje op lady Bidebank kon hebben, begaf Mellodew er zich mee naar Myra om met haar te beraadslagen. De ondergeschikten uit beide huizen werden uitgezonden om den weggeloopene 1e zoeken. Myra begaf zich nu naar Bidebank Hall om het nieuws aan hare vriendin mede te deelen, en terwijl zij bij mylady was, zag Mellodew, die in de portiek stond, sir James Wrig ley langzaam aankomen. Hij was blijkbaar gekomen om naar lady Bidebanks gezondheid te informeeren, zooals bet een beleefden buurman betaamt. „Lady Bidebank," zeide do notaris, „was gisteren volstrekt niet in orde, en bet zal vandaag wel niet veel beter met baar zijn, want die aardige, kleine Rupert beeft zich in bet hoofd gebaald, dat bij een vondeling is iemand is zoo lafhartig geweest om er hem over te spreken en in zijne droefheid is bij weggeloopen." „Goede hemelriep Wrigley uit. „Ja, dat komt er ge woonlijk van, als men een kind tot zich neemt. Het doet mij steeds denken aan de fabel van den man, die een slang aan zijn boezem koesterde, totdat deze hem en zijne familie beet." „Het doet mij denken," bromde Mellodew, die altijd op een gespannen voet met Wrigley stond, „aan die vervloekte dwaasheid van sommige menschen, die steeds hunne neus steken in een andermans zaken. O, die bemoeizieke men schen 1" Op dat oogenblik kwam Myra beneden. „En hoe heeft mylady het opgenomen?" vroeg Mellodew. „Zij houdt veel van den jongen, en beeft gisteren een testa ment ten gunste van hem gemaakt." „In plaats, dat dit nieuw* baar nog meer in de war heeft gebracht," gaf Myra ten antwoord, „schijnt het baar haar zelf beheerscbing te hebben doen herwinnen, en zal zij al hare krachten aanwenden om den knaap op te sporen. Zij wil aangifte doen bij de politie, opdat deze een onderzoek instelt." „Mij dunkt," zeide Wrigley met zijne meest vleiende stem, „dat ik de beste plaats weet, waar bij kan worden opge spoord. Gind^ bij de dokken." „Wat! Denkt u, dat bij naar zee zal gaan?" „Ja," zeide Wrigley. „In den laatsten tijd beeft hij dikwijla over de zee gesproken, en er op gezinspeeld, boe men over zee fortuin en naam kan maken. Den laatsten tijd heb ik hem ook dikwijls gezien met een vreemden man, die er als een zeeman uitzag en in wien ik Sam Porter meende te her kennen, die vroeger bij het Reservoir beeft gewoond, en toea bij hier in moeielijkbeden geraakte, naar zee is gegaan, zeker omdat bij geen lust meer had om bier zijne vrouw, kind ea schoonmoeder te onderhouden." „En hebt u dien man in gezelschap van Rupert gezien?" vroeg Myra. „Ja. Zij schenen zeer vertrouwelijk met elkaar te zijn." „Waarom hebt u er mylady niet over gesproken?" riep Mellodew uit. „Ik houd er niet van om mijn neus in een andermans zaken te steken," zeide Wrigley veelbeteekenend. „Met Porter!" riep Myra uit. „Dan vrees ik, dat bij voor goed weg is, en wij niet meer in staat zullen zijn hem op te sporen Die man waslijn vader, niet waar James Wrigley En miss Barth vestigde een vlammenden blik op baar neef een blik, die hem deed denken aan de geschiedenis met de engeltjesmaakster. „Ja," zeide Wrigley, een weinig verbluft. „Ja nicht, ik ge loof, dat u gelijk hebt." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1