DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang' Woensdag 22 Angnstns 1894. No. 3416 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. ,0 c„ „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ltl, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAXJBE <k Co., JOHN F. JONESSucePartje 31bis Faubourg Montmartre: Haarlem21 Aug. 1894. Voor het toelatings-examen tot den artillerie-cursus te Delft en de Mili taire School alhier, dat onder presi dium van den majoor der art. J. J. Schluiter yan 22 tot 25 dezer te Deltt zal worden afgenomen, hebben zich 49 adspiranten aangemeld. Voor den art.-cursus zijn er 9 en voor de Mili taire School 20 plaatsen opengesteld. Maandag is voor het te 'sG-raven- hage gehouden examen engelsche taal, middelbaar, A. geslaagd mej. B. Wes- terveld alhier. Arbeidsraad. Het volgende adres is aan den haar- lemschen Gemeenteraad verzonden Aan den Raad van de Ge meente Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, uitmakende te zamen den Particulieren Arbeidsraad voor de bouw- en aan verwante vakken, opgericht te Haar lem den 6den April 1894. Dat naar aanleiding van het besluit genomen door de vergadering van afgevaardigden van Particuliere ar beidsraden in Nederland, gehouden den 22sten April 1894 te Amsterdam, aan Z. Ex. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid een adres is gericht om in de algemeene Voor schriften voor de uitvoering van wer ken onder het beheer van dat Depar tement van algemeen Bestuur, bej lingen op te nemen, waardoor de arbeiders beschermd wordt tegen het gevaar, dat bij uitvoering van werken het loon worden ingekrompen, en de dagelijksche werktijd een te langen duur verkrijgt. Deze verbetering zou naar het oor deel der arbeidsraden slechts in be ginsel in de algemeene Voorschriften kunnen worden geregeld, terwijl voor ieder werk afzonderlijk in het Bestek zelve nader cijfers en bepalingen zon den kunnen worden gemaakt. In aansluiting met dit adres en naar aanleiding van de proef nn on langs met een dergelijke regeling in de gemeente Amsterdam genomen, die schier door alle categoriën van yakvereenigingen met ingenomenheid is begroet, en dezer dagen definitief is vastgesteld, nemen ondergeteekenden de vrijheid zich te wenden tot UEd. jAchtbaren met beleefd maar drin gend verzoek om ook hier ter stede voor werken door of vanwege de ge meente uit te voeren, een dergelijke regeling voor te bereiden waardoor den werklieden als minimumloon, de thans vigeerende loonstandaard worde verzekerd,en een normale werkdag van pl. m. 10 uren worde bepaald, met dien verstande, dat bij den korteren werk dag het thans bestaande dagloon be houden blijve van deze bepalingen mag niet dan bij uitzondering en met toestemming van heeren Burgemees ter en Wethouders worden afgeweken, terwijl meerder te werken uren en ook arbeid op Zon- en algemeen er kende feestdagen hooger worden be taald volgens een daaivoor vast te stellen tarief. 't Welk doende Haarlem20 Augustus 1893. J. VAN DEN BAN. J. v. d. WIJDE. D. E. L. v. d. AREND. J. W. VELDHEER. J. MACHIELSE. H. J. GEIJL.! G. HULSEBOSCH. H. BLOKDIJK. J. VEEN. J. C. F. DEPPE. A. J. v. d. LAARSCHOT. B. DREEF. (w. g-) Een nieuw Stadskwartier. Ter aanvulling van ons bericht over het door den heer J. Wolbers inge diende plan van bebouwing van gron den tusschen Wagenweg en Leidsche- vaart, dient er aan te worden herin nerd, dat in het jaar 1875 door den Raad een plan tot bebouwing van die gronden bereids werd vastgesteld. De bedoeling van den heer Wolbers is, dat zijn ontwerp dat van 1875 zal vervangen. Zijns inziens bestaat er thans voor de uitvoering van het stadsplan een groot bezwaar, doordien bij het projecteeren der wegen geen Tekening is gehouden met de bestaan de gebouwen, zoodat bet plan niet anders dan zeer kostbaar voor de ge meentekas kan zijn. Het later door eigenaren ingediende plan (fonds de Haas en de heeren Van Meeuwen en Groenewegen) had alleen op het oog de verbinding van het Molenpad met den Wagenweg tegen over den eersten toegangsweg naar het Florapark. Om financieele redenen is dit plan niet doorgegaan. Het plan-Wolbers nu houdt reke ning met de belangen der verschil lende eigenaren. Hunne'toestemming is dan ook daaraan verleend. De straten zijn zoo geprojecteerd, dat zij niet in contact komen met bestaande gebouwen en dat er hoofd verbindingen uitkomen tegenover de beide toegangswegen naar bet Flora park. Tevens wordt de Leidschevaart door het plan in gemeenschap ge bracht en de weg van de Wilhelmi- nastraat naar den Wagenweg door de gronden van het Lakenkoopersgild (welke terreinen in 1902 weder aan de gemeente komen) verder over het Wijde Geldeloozenpad en de terreinen van mej. Groenewegen en van den heer Van Meeuwen die weg geeft een nog veel kortere verbinding, dan in het plan indertijd door het fonds de Haas c. s. ingediend. Het plan-Wolbers kost verder aan de gemeente niets meer dan enkele honderde guldens, benoodigd voor het aangaan met den heer Van Lijnden van een ruil van grond. De ontwer per heeft in zijn plan rekening ge houden met de eventueele noodzake lijkheid van verdere uitbreiding. Wilhelminabron. Maandag zijn de plannen en tee- keningen van bet Brongebouw der Haarl. Staal waterbron en bijbehoo- rende gebouwen, ontworpen door de architecten A. en J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend bij het gemeentebestuur ingediend. Woensdag 29 Augustus vergadert de Raad en zullen deze ontwerpen aan de goedkeuring van het College worden onderworpen. Kunnen zij die verwerven, dan zal ten spoedigste de aanbesteding plaats vinden, daar het Brongebouw nog vóór den win ter onder de kap zal moeten zijn. Een gouden huwelijksfeest. Ter eere van den beer H. J. Anto- nisse en zijne echtgenoote mejuffrouw F. G. Craeje, woonachtig in de Lange Hofstraat, was Zondag uit vele wo ningen aldaar de nederlandsche vlag uitgestoken. Dit echtpaar zal op 28 Augustus e. k. hun gouden bruiloft vieren. De bruid is geboren 28 Juli 1818 en de bruidegom 12 September 1817, wonen al sinds hun huwelijk in gemelde woning en mogen zich nog in eene goede gezondheid ver heugen. De bruidegom, die bereids meer dan 25 jaren werkzaam is bij de firma van Niel in de Schachel- straat, mocht ook van zijne mede arbeiders stoffelijke öewijzen van be langstelling ontvangen. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 21 Augustus hebben zich de volgende personen aangemeld: 31 voor werkvrouw, 2 voorwasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 13 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 8 voor loopknecht, 4 voor op passer. 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 11 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor broodbakkers- knecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. GeopendZaterdagavond van 8J£ tot 9% uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, waar zich de volgende werklieden hebben aangemeld Steenhouwer, Wijnkoopersknecht, werklieden, Machinist, Voor- slaander, Bankwerkers, Koetsier,Loop knecht, Schoenmaker en Winkelbe diende. Heeren Werkgevers welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, worden beleefd verzocht zich te wenden tot de leden der Commissie. Tevens wordt bericht dat in de laatstgehouden vergadering de statu ten van het Bureau zijn aangevuld, zoodat de Commissie ook tot doel heeft te trachten tijdelijk werk te verschaffen. Namens de Commissie'. C. A. M. YAN DAM, Voorz. J. HUIZING, Waam. secret. Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina). De Belgische gezant. De belgische Moniteur bevat vol gens een Reuter telegram de benoe ming van graaf Degrelle Rogier tot Belgisch gezant bij het Nederland sche hof. Graaf Degrelle Rogier was vroeger staatssecretaris voor buitenlandsche zaken in de regeering van den Congo- staat. Het tennis-spel in de residentie. De Haagsche correspondent 'der Midd. CL behandelt deze week injzijn brief de sport-manie, die over de re sidentie is losgebarsten. Aan de na vraag naar gelegenheden tot beoefe ning van de tennis-sport, zegt hij, kan, naar het schijnt, niet genoeg voldaan worden. In zekere kringen der residentie-bewoners zijn dan ook niet veel jongelui, die niet aan het tennis-spel doen of althans niet lid zijn van een of meer clubs, die dezen tak van sport beoefenen. Het lidmaatschap daarvan brengt lang niet altijd mede, dat men ook tennist. Niet weinigen beschouwen dat lidmaatschap enkel als een goede gelegenheid voor vrije en ongedwon gen ontmoetingen met jonge dames, die steeds in grooten getale de banen verlevendigen. „Flirtation" is vooral in Den Haag een gelief koosde bezig heid, waar jongelui, en ook wel oude ren, zich bizonder daarop verstaan. Dat het er al jong in zit, toonde dezer dagen een Haagsch jongeheer- tje van een jaar of tien, dat op een alleraardigst jongejuffertje van dien leeftijd in zijne nabijheid op het Sche- veningsche strand spelende, toetrad en haar ter kennismaking zijn naam kaartje overhandigde met de mede- deeling, bout portant", dat hij haar zoo lief vond en haar zoo gaarne wat wilde offreeren. Een gezamenlijke gang naar een der kiosken was het loonend gevolg. Aan den anderen kant strekt zich het begrip Jongelui" hier in het al gemeen tot betrekkelijk vrij gevor derden leeftijd uit, ook blijkens de geboorte-acten van vele leden van tennis-clubs. Niet onaardig is de scherpe uitval van een bakvischje, in antwoord op de vraag naar de beteekenis van de letters T. T. T., waaronder de op een naburige baan spelende club haren naam tot een raadseltje had gemaakt. Hare uitlegging van die letters luidde, hoewel natuurlijk vrij overdreven, feitelijk niet ontoepasselijk, zij het ook minder waarheid-getrouw „To tebellen tennissen toch." Schuttevaer. Door het hoofdbestuur der Schip- persvereeniging Schuttevaer is een adres verzonden, aan den Raad der gemeente Zaandam, met verzoek geen vergunning te verleenen tot het leg gen van een brag over de Achterzaan, of zoo daartegen bewaren bestaan, alleen toestemming te verleenen tot het leggen van een draaibrug. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 50) HOOFDSTUK XVIII. De gebeurtenissen van een jaar. Inkoopen Daarvoor was geld noodig. Geld? Hij droeg dat dus bij zich. Juffrouw Pettigrew had zijne kleeren tenminste geheel doorsnuffeld. Geld in zijn bezit? Dan moest zij het opsporen en in veiligheid brengen. Hierbij moest evenwel voorzichtigheid in acht worden ge- bomen, zoodat zij er den tijd voor moest nemen. In dien tusschen tijd sleepte Rupert zijn droevig bestaan yoort. Somtijds keerde zijne oude opgewektheid terug, wan neer de zon helder opkwam en de leeuwerikken omhoog Deze verdween echter weer wanneer de zon daalde, het gezang der vogelen verstomde en hunne nesten opzochten. Op zekeren avond zat hij bij het smeulende kampvuur; zijne cipieren want dat waren die andere zwervers inder daad lagen om hem heen te rooken en te dobbelen. In sombere stemming bedacht hij,dat hij scheen te zinken in plaats van te stijgen. G-ing hij nu vooruit? Was dit de weg naar aanzien Lady Bidebank zou schreien over zijn toestand wan neer zij hem zoo zag. Miss Barth zou hem als een verwor peling beschouwen, terwijl Natalie, de aanbiddelijke Natalie, haar bekoorlijk neusje voor hem zou optrekken. „Wat ben je terneer geslagen jongen," zeide Tony, die hem altijd zeer gemeenzaam toesprak. „Vroolijk wat op. Misschien morgen, misschien overmorgen ontmoet je het geluk, dat je tot een groot man zal maken. Wie weet of je niet eens eene dochter van een hertog redt uit de klauwen van den dansen den beer of van een ander dier. Dat gaat alles zoo gemak kelijk, evenals in een stuiversroman, en je trouwt dan met de erfgename van den hertog." „Dat wil ik niet eens," gaf sir Rupert gemelijk ten ant woord. „O, wil je dat niet. Zoo, dan is het zeker een leelijk ding, dat je het meisje hebt achtergelaten. Was zij lief zeer Hef?" De spottende toon prikkelde Ruperts toorn. „Ja, zij is lief; liever dan een ieder, die jij ooit hebt ge zien." „Zoo," zeide Toriy, die nu zijn best ging doen om hem weer tot bedaren te brengen. „Ja mijn jongen, het is pijnHjk om in je liefde gedwarsboomd te worden. Ik weet er alles van." „Ja, dat zal veel wezen 1" riep zijne vrouw nijdig uit. „Het is niet te zeggen," vervolgde Pettigrew, die geen acht sloeg op de opmerking van zijne vrouw, „wat ik geworden zou zijn wanneer ik wat verstandiger had liefgehad." „Je zoudt niets meer zijn geweest dan een zwerver zooals nu," verzekerde juffrouw Pettigrew met groote beslistheid. „Ik had bottelier kunnen zijn," vervolgde Pettigrew met steeds grooter plechtigheid, als ik met eene huishoudster was getrouwd. Ik zou kruidenier zijn geworden wanneer ik met de weduwe van een kruidenier was getrouwd. Ik had hertog kunnen worden, wanneer ik eene hertogin tot vrouw had gekregen. Ik zou ook koning kunnen zijn, zooals Albert van Saksen-Gotha is geworden, wanneer ik evenals hij met eene koningin was getrouwd. Ik wil niet zeggen, dat de dames uit die verschillende standen mij allen vriendelijk hebben aangekeken. Ik wil alleen maar zeggen, laat mijn voorbeeld een waarschuwing voor je zijn. Een slechte keuze is de ramp mijns levens geworden. Wat kan je verwachten mijn jongen van een man, die getrouwd is met eene vrouw, die mande- werk en dergefijke voorwerpen verkoopt." Er was nu een einde gekomen aan het geduld van Tony's vrouw, en tegeüjkertijd kreeg Tony de koffiepot naar zijn hoofd; genoemde pot suisde voorbij Ruperts hoofd, en goed voortbewogen door de krachtige hand, die mandewerk ver kocht, bonsde ze met geweld tegen Tony's gelaat, en niet alleen werd zijn neus zwart en zijn voorhoofd verwond, maar hij

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1