hebben oe vrijwel voor 'het nemen. De datum van den terugkeer der Karang-A-ssemsche troepen zou nog niet vastgesteld zyn, maar spoedig plaats hebben. «Onze geheele troepen macht zal nog een maand op Lom bok blijven, en in dien tijd zal een groote verkenningplaats hebben naar Pidjoe, dat aan de (Oostkust van het eiland ligt. Het oprukken naar Mataram-en Tja- kranegara geschiedde met den mees ten militair-en geur. De muziek liet zich onophoudelijk hooren, er heersch- te een vroolijke bedrijvigheid. De brug over de Antjar was niet bestand tegen het gewicht onzer veldstukken en raakte weldra defect, waarna .de tocht door de rivier, die slechts eenige voeten diep was, werd voortgezet. Aan; ,de algemeene uitbundigheid deed dit' kleine incident geen nadeel. Voor den Hen, den dag der onder werping, hebben wel eenige verken ningen plaats gehad in de richting van Matraam, waarbij die stad tot eenige honderde meter genaderd werd, zon der eenig vuur uit te lokken. Ver moedelijk heerschle dus toen reeds verdeeldheid in het vijandelijk kamp. Aan het Bat. Nbld. is den lSden uit Boeleleng getelegrapheerd dat de echte zoon van den vorst van Lombok zich dien dag bij den resident te Tjakranegara had aangemeld, en dat het op hem een diepen indruk maakte toen generaal Vetter eenige compagnieën voor hem liet manoeu vreeren. Het Bat Hbl, meent te weten, dat ter hoofdplaats Ampenan voorloopig het 7de bataljon, onder bevel van den luitenant-kolonel Bijleveld, zal achter- blij ven, in afwachting van eene re geling omtrent het bestuur te treffen. De Java-Bode meldt: Zoodra de Lombok-expeditie |is af- geloopen, zal de Paketvaart-Maat schappij een geregelden dienst openen tusschen Ampenan en Singapore, in concurrentie met de stoomschepen uit de Straits, welke thans tusschen beide plaatsen varen. Bijna alle sche pen die de troepen hebben overge voerd, zijn reeds weder in de gewone vaart, en zelfs is er sprake van het zie- kenschip terug te zenden, omdat er geen zieken zijn, dank zij het koele en gezonde klimaat op Lombok. Volgens de Straits Times zijn de vier Europeanen, die op Bali gevan gen genomen werden, beschuldigd van het smokkelen van wapenen, een Rus, genaamd Maligan, kapitein Da- nielsen, een Deen, en twee Engelschen Holmes en Paige. Politiek Overzicht. Het rechtskundig advies betreffende de arbitrage in de zaak der „Costa Rica Packet" is, naar Grey Maandag in het engelsche Lagerhuis heeft me degedeeld, ontvangen. Het zal onmid dellijk aan een onderzoek worden on derworpen. In deze zitting verklaarde minister Harcourt, dat de vraag, welke hou ding het Lagerhuis heeft te nemen met het oog op het veto door het Hoogerhuis uitgesproken over wets ontwerpen door het Lagerhuis aan genomen, een der ernstigste is voor welke de regeering zou kunnen wor den gesteld. Tijdens de tegenwoordige zitting hierover nog eene definitieve verklaring af te leggen, achtte de minister niet geschikt. In het engelsche Hogerhuis deed de minister van koloniën, Lord Kim- berley, eenige mededeelingen betref fende den staat van zaken in Uganda (het grondgebied in Oost-Atrika, dat voor eenigen tijd onder Engelsch pro tectoraat werd gesteld). De regeering zeide de minister is nog steeds bezig met de orga nisatie van het bestuur in Uganda. Het plan bestaat om een geregelden maandelijkschen transportdienst in te richten van de kust naar Uganda. Tevens zullen eenige sloepen en een stoomboot worden gezonden, ten einde einde te voorzien in het verkeer op het Nyanza-meer. Tot dusver is nog niet zeker, welke houding de regeering zal aannemen jegens de Britsch-Oost-Afrikaansche maatschappij (welke voorheen het land exploiteerde, maar zich genood zaakt zag dit werk op te geven.) Ten gevolge van de onzekerheid, welke nog te dezen opzichte bestaat, wordt de aanleg belemmerd van omvang rijke werken, welke noodig zijn tot bevordering van het verkeer. De regeering is nog niet van plan kolonel Colville (den commandant der Engelsche troepen te Uganda) terug te roepen. Kolonel Colville heeft tot dusver goede diensten be wezen, maar toch zal weldra de tijd komen voor de aanstelling van een civielen commissaris. Het leger der Soudaneezen, dat te Uganda in dienst is, zal worden uitgebreid tot 1200 man. Bovendien kan de Engelsche regeering nog rekenen op de inland- sehe soldaten, die ekél rtcrt dusver zeer goed hebben gediragen. Al het ooitlogsmaterieel en de verdere <be- noodigdheden, welke kolonel 'ColviLle heeft aangevraagd, zijn -door de re geering toegestaan. Door -de financieele commissie uit den Senaat der "Ver. Staten zijn de vier wetsontwerpen tot vrijstelling van invoerrechten van suiker en de andere artikelen naar den Senaat teruggezonden. Het suiker-ontwerp is door de commissie eenigszins ge wijzigd. Omtrent den opstand der Kaffers in Transvaal wordt nader gemeld^ dat twee opperhoofden zich hebben over gegeven. De Boeren, die tegen de opstande lingen zijn uitgezonden, zetten den marsch voort en concentreeren zich bij Agatha, (waar de kolonisten nog steeds door de Kaffers worden bele gerd. (Jemengd Nieuws Een brug neergevallen. Te Luik had Zaterdagavond een ongeluk plaats. Terwijl ineD de brug, leidende over het kanaal Luik Maastricht, neerliet, stortte deze met donderend geraas naar beneden. Al het ijzerwerk geraakte hierdoor los en viel tusschen bet volk, dat ter weers zijden der brug stond te wachten. Het zoontje des brugwachters werd onmiddellijk gedood, terwijl drie per sonen, onder welke de sluisknecht, zoo deerlijk gewond werden, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De scheepvaart is voorloopig ge stremd, tot groot ongerief der talrijke schepen die thans het kanaal beva ren, aangezien het Kempsche kanaal eerst sedert acht dagen heropend is. Een veelbelovend jongmenseh. Henri Dacosta, geen onbekende voor het Franscne gerecht, was reeds als schooljongen een rekel, van tucht wilde hij niet weten, en sedert zijne jeugd is hij er niet beter op gewor den. Om hem te leeren op eerlijke wijze een bestaan te vinden, plaatste zijn vader hem bij eene inrichting ais stuurmansleerling, vervolgens als beambte bij eene spoorwegmaatschap pij in Algerie. Deze verliet hij om te voldoen aan zijn militairen plicht, maar zijn superieuren waren alles be halve tevreden over hem. Toen zijn diensttijd ten einde was, werd hij weer als beambte geplaatst bij een spoorwegmaatschappij in Algerie, waar bij zich onderscheidde door een diefstal van 5000 fr., ten gevolge waarvan hij veroordeeld werd tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Die straf werd verminderd, en toen hij op vrije voeten gesteld was, vond hij een betrekking bij eene tabaks fabriek in Algerie, vanwaar hij weg gejaagd werd, niet met eene „marqué de bonne conduite." Hij kwam nu terug te Parijs, waar zijn vader hem een lesje gaf. Hoe hij zich dit ten nutte maakte, bleek dezer dagen, doordien hij een spiegelruit in een winkel in de Avenue de l'Opéra stu.x sloeg. Hij werd gevangen geno men en men vond toen op eenige passen van hem een brief op den grond liggen, dien hij voornemens was aan zijn vader te zenden. Ziehier wat hij hem geschreven had: „Mijn heer, ik weet niet of ^.ij u al dan niet om mij bekommert. Sedert 4 Juni Waarschijnlijk niet. Maar ik wil u mededeelen wat ik voornemens ben, en dit zal u niet geheel onverschillig zijn. Ik helde over tot de anarchistische leer, en nu ben ik vast besloten over te gaan tot de anarchistische troep. Ik vertoei de gemeene maatschappij die ons verdrukt. Ik vervloek de dik buikige rechters, die mij reeds twee maal veroordeeld hebben. „Het zal u zeker niet verwonderen, dat gij de eerste „bourgeois" zijt, op wien ik mij wil wreken. Ja, op u, dat wil zeggen, op den lafhartigsten, den gemeensten, den verachtelijksten der vaderen! "Ik geef niets om mijn kop." De brief, hiermede nog niet uit, eindigde met het volgende„Ni Dieu ni maitre" (eene lijfspreuk van wijlen Blanqui) Leve Vailant, Emile Henry en Caserio Dood aan de „bourgeois" en aan alle bloedzuigers De rechtbank heeft dit veelbelovend jongmensch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en, die termijn ver streken, tot verbod van verblijf in zekere plaatsen gedurende vijf jaren. Dupuy. De toestand van den Franscben minister-president Dupuy blijft gun stig. Het levensgevaar is nu gewe ken. De heer Dupuy behoeft nu nog slechts eenige weken rust te houden, ten einde geheel hersteld Vernet-les- Bains te kunnen verlaten. MelaaUchheid. In het district Honingbergen ko men gevallen van melaatschheid voor. Sedert 1870 waren drie personen aan de ziekte gestoven.; thans echter zijn in den laatsten Tjjd weder acht per sonen aan melaatschheid overleden, terwijl tien aan die ziekte lijdende zijn. Men vermoedt dat de ziekte uit Rusland of Noorwegen is inge voerd. Paard en rijwiel. De wedstrijd, tusschen den Cow boy Cody en den wielrijder Fischer te München gehouden, is ten gunste vasi den wielrijder beslist. Gedurende de drie dagen van den strijd legde Fiseher af 258,500 en Cody 208,962 meters. Cholera in het buitenland. Uit Danzig komt bericht, dat de cholera zich in de Russische grens provinciën sterk uitbreidt. In de stad Warschau kwamen van 9 tot 12 Au gustus 90 ziektegevallen voor, waar van 30 met doodelijken afloop. In het geheele gouvernement Warschau telde men van 3 tot 6 Aug. 361 zie ken met 190 doodenin het gouver nement Petrikau van 7 tot 10 Aug. 232 zieken, 106 dooden; in Kielee, van 2 tot 7 Aug. 684 zieken, 363 dooden in Radom van 1 tot 6 Aug. 908 zieken, 462 doodenin Plock van 3 tot 6 Aug. 187 zieken met 84 dooden. In de laatste zeven weken zijn vol gens officieele opgave in de grenspro vinciën 9595 ziektegevallen, met 4575 dooden aan cholera voorgekomen. Daarbij blijven de lijken dagen lang onbegraven en brengen de bewoners hoegenaamd geene verandering in hunne onzindelijk levenswijze. Met alle macht verzetten zij zich tegen opneming in de barakken voor cho- leralijders en werken zoo de besmet ting in de hand- Aan de Duitsche grenzen worden strenge maatregelen genomen, met het gelukkige gevolg, dat daar slechts weinige getallen van de gevreesde ziekte voorkomen. In Danzig zijn tien gevallen voorgeko men, waarvan vijf met doodelijken afloop. In de omstreken kwamen 15 gevallen voor. Uit Weenen wordt gemeld, dat in Gallicië- van 14 tot 17 Aug 396 ge vallen van cholera geconstateerd zijn, waarvan 230 lijders zijn gestorveD. In Bukowina waren in dien tijd 72 nieu we gevallen met 38 dooden. De epidemie breidt zich in deze streken steeds uit. De armere bevol king leeft in de onzinnige verbeel ding, dat de geneesheren de lijders vergiftigen en kant zich met geweld tegen de maatregelen, die ter bestrij ding der ziekte genomen worden. Veel tijds worden de ziektegevallen ver borgen gehouden. In Luik waren van 15 tot 17 Aug. 6 nieuwe lijders, waarvan 3 gestor ven zijn. Uit de omstreken kwamen berichten van een ziektegeval en vier dooden. Volgens de officieele opgaven stierven van 5 tot 11 Aug. 10 per sonen aan eholera-achtige ziekten en 16 personen aan darmkatarrh. V erduisteriu gen. In het beheer van het fonds voor de opgravingen van Pompeji zijn, volgens een particulier bericht van het Berliner Tageblatt uit Rome, er gerlijke onregelmatigheden ontdekt. Er is een som van 600.000 lire spoor loos verdwenen. Iets dergelijks moet aan 't licht zijn gekomen in het oeheer van het Nationale museum te Napels. Hoe veel daar verdwenen is, wordt niet gemeld. De Italiaansche minister van On derwijs heeft een streng onderzoek gelast, terwijl de heer Depetra, direc teur der opgravingen, is ontslagen, ofschoon hij niet direct verantwoor delijk is. De oplichterijen moeten gedurende 25 jaar rustig zijn voort gezet. Brand in een paleis. Te Cintra, het zomerverblijf van den koning van Portugal, in de na bijheid van Lissabon is een brand ontstaan in het paleis des konings. De brandweer, geholpen door de sol daten, werd echter spoedig het vuur meester. De brand ontstond door on voorzichtigheid van een der dienst boden in den vleugel van het paleis, die bewoond wordt door de koningin weduwe Maria Pia. De schade is niet zeer groot. Ontploffing te Rio Janeiro. Door een ontploffing van kruit te Rio Janeiro hebben 25 personen het leven verloren. Anarchisten. De politie te Chicago heeft een aantal helsche machines, bestemd tot het plegen van aanslagen, in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort; de verdachte personen verlaten de stad. De Fraüsche anarchisten verlaten in grooten getale het land, uit vrees vpor de nieuwe wetde meesten be geven zich naar Londen, maar het schijnt dat men hun daar ook niet langer gastvrijheid zal verleenen. Al thans het democratische blad Rey noldsdat niet vrij is van sympathie voor de „mannen van de daad", waarschuwt dat de regeering op maat regelen zint om de ongewenschte gas ten te weren. Tusschen de buiten- landsche anarchisten zou een stren ge schifting worden gehouden en de genen die als gevaarlijk te boek staan, zouden een uitnoodiging ont vangen om het Vereenigd Koninkrijk te verlaten ingeval zij aan de vriend schappelijke „uitnoodiging" geen ge hoor geven, zouden zij eenvoudig verbannen worden. Het blad verze kert, deze inlichting uit officieele bron te hebben ontvangende Daily News maakt trouwens ook gewag van der gelijke maatregelen. De oorlog tusschen China en Japan. De Engelsche bladen ontvangen uit Victoria (Britsch Columbia) eeni ge nadere berichten betreffende den toestand in Oost-Azië, aldaar gebracht door de stoomboot Empress of Japan welke den 17en Augustus van Yoko hama te Victoria aankwam. Volgens deze mededeelingen hebben de Chi- neezen en de Japanners elk een oor logsvaartuig verloren. De Japanners veroverden een oud ChineeBch advies jacht, de Bang-Yang, maar daaren tegen verloren zij in een der zeege vechten een kruiser, welke door het groote Chineesche pantserschip Chen Yuen in den grond werd geboord. Toen de Empress of Japan Yoko hama verliet, werd de sterkte der troepen, die de Japanners in Korea te hunner beschikking hebben, ge schat op 20.000 manschappen. Even wel heeft het aantal der Chineesche troepen daar reeds een hcoger cijfer bereikt. Vandaar dat de Japonsche regeering, die op de hoogte beweert te zijn van de sterkte der Chinee sche troepen in Korea, nog steeds voortgaat meer soldaten daarheen te zenden. Van andere zijde wordt gemeld, dat de Japanschgezinde partij in Ko rea, onder leiding van den vader des konings, te Seoul de overhand heeft gehouden. Men beweert ten minste, dat de Koreesche soldaten in den strijd bij Asan vochten aan de zijde der Japanners. Hoe dit zijn moge, in elk geval kan het niet talrijke en slecht geoefende legerkorps, waarover koning Li Hui te beschikken heeft, geen beslissenden invloed hebben op den afloop van dezen strijd, die al leen door de Chineezen en de Japan ners moet worden uitgevochten. Volgens bericht uit Shanghai wer den talrijke vreemdelingen, in dienst bij het Chineesche arsenaal te Wei Hai Wei, genoodzaakt hun ontslag te nemen. De Chineesche soldaten beleedig ien hen en schoten op hen toen zij weggingen. Gelukkig misten de kogels. De Chineezen lijden aan spionnen-manie. Vreemdelingen wor den aan de strengste en lastigste voorschriften onderworpen. De Times verneemt uit Shanghai dat het Chineesche detachement, bij Asan geslagen, slechts een klein de tachement blijkt te zijn geweest. Het gros trok noordwaarts tot aanslui ting bij het Chineesche noorderleger. Eenige schermutselingen hadden plaats bij Pingran. Men verwacht eenen veldslag aldaar. Vervolg Stadsnieuws. Cholera. Hier ter stede zijn geen nieuwe ge vallen van cholera geconstateerd. De toestand van de drie verpleegd wor dende choleralijders, de weduwe La- cet, Plaisant, den schipper op den Burgwal, en van Dijk, in de Delf- 8traat is gunstig te noemen. CORRESPONDENTIE. J. K. Ingezonden stukken waar van de steller ons niet bekend is, worden nimmer geplaatst. REDACTIE. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, pass. 18 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar A:i sterdam, arriv. 19 Aug. te Genua. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Aug. te Southampton. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar Newyork, passeerde 20 Aug. des nam. 1 uur, Lezard. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., vertrok 18 Aug. van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, arriv. 19 Aug. van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. Marriv. 19 Aug. van New york te Amst. Het stoomschip Burg&m. den Tex van Amst. naar Batavia, arriv. 19 Aug. te Padang. Het stoomschip Voorwaarts, van Amst. naar Batavia, pass. 19 Aug. Dungeness. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., arriv. 19 Aug. van Rot terdam te Newyork. Het stoomschip Salakvan Java naar Rotterdam, pass. 20 Aug. des nam. Dover. Het stoomschip Soendavan Java naar Amsterdam, passeerde 19 Aug. Malta. Het stoomschip Prim Willem II, van West-Indië naar Amst. arriv. 20 Aug. des nam. 2 u. 30 m., te Havre. Burgerlijke Stand Bevallen: 19 Aug. A. J. Vreug- denhilBerghuijs z. - 20 M. de Lan gev. Nimwegen z. - 21 M. Bank Diemei d. Overleden: 19 Aug. J. C. Ver- steegh—v. Aeker 40 j. KI. Houtstr. - H. Jansen 1 in. d. K. Doelstr. - J. Jacobs 2 m. d. Hondest. ^A.VHUEBERICHTEN. Getrouwd: 19 Juli. J. Matthij- sen en K. Hook, Pretoria. 16 Aug. S. Visser en H. de Carpentier, Vlieland. IS. G. H. Mohr en M. C. Dunlop, Batavia. Bevallen: 18 Aug. A. Coelen Sinkel z., N.-Amstel. 1 J. P. J. Sta- kebrandKreunen d., Amst. C. Tim mermans—Van Steennis levenl. z., Utrecht. 19. I. A. M. van Steeden Tjabring z., Amst. - I. C. van Staden Kaiser z., Amst. - ScholtenWar- naars d., Driebergen. Overleden: 13 Aug. B. M. Gijs- berts jd-, den Haag. 16. H. C. N. van Amerom 73 j., Gouda. 17. Wed. H. H. de LangeEngels 78 j., Vriezen- veen. - G. J. van Gelder 70 j., Nieu- wer-Amstel. - P. W. Bianchi jm. Ij., Amst. 18. J. J. BoerlageVlamingh Kiebert 57 j., Velsen. - H. Mülman jd. 4 m., Amst. - Wed. C. Spigt Buijen 70 j., Tilburg. - C. J. de Greef jm. 5 w., Scheveningen. - J. M. van Alkemade jm. 74 j., Loosduinen. - J. D. Stork 57 j., Amst. - L. Haneveer 32 j., Zaandam. - Wed. T. Kramer De Boer 65 j., Schermer (Oterleek.) iXangBbsden betrekkingen in Hedertand. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstr aai 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1- Jaffr. v. iioT. by *e!affa z. k. v gevo'd. leeft. m. 2 dl«u»tb 40-5') j. P. G. lief»t ra- seun v. maz. (^isno) r»pg. >n. port, ea >erl. sal. 2. Gesch. kinderj P. G. te Delf'. 1 Nov. gew. m. kind. om te g. bok m frob ms*h goed naai. en maz. 3 Huiih P. G. midi. leeft, bij renig heer m. uitat rei. 1 ct 4. Fl. w:nkelj. in ór confis zaak be Sopt. voll cpg. ook v. ref. 5. Gedipl. assistent in apotn. te Da eot ext. sal f700 1 Sept. of 'ater. 6. Jonne man in afd. Upijt en behang te .\m- aterd. geh. op hoogte c. 'a; verk. en geich om behang werkz te contr in- oi ex'ern MARK PNIEUWS Aardappelen- en Botermarkt, aanasv. verkocht laagstehoogs.Di. Boter 264 Kg. 159 Kg. f 1,10 f 1,20 Biggen 223 st. 181 st. f6,f10, Schramm. 91 st. 91 st. f 11,f17, Aardapp. 365 Hl. 365 Hl. f 1.80 f3. Appelen 42 Hl. 38 Hl. f3,— f 4,— Peren 248 HL. 178 H.L. f 1.50 f3.— Amsterdam, 20 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0„dito Hambur gers f0,a 0,—, dito Zaaiers 11,30 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,— a 0,dito Flakkeesche 0, a 1,75, Geldersehe Kralen f2,20 a 2,60, Katwijker Zand f2,50 a 3,50 Noordwijker Zand f 1,80 a 2,50, Hille- gommer Zand f3,a 3,50, Andijker Muisjes f2,a 2,60 dito blauwe f 1,90 a 2,20, alles per Hl. Petr eumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 18 Aug.: De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Keuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 80v, 80!4, 80%, 801, 80, 80 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanseheDisponibel f5,80. Levering Febr. f0,,Deeemb. f0, Juni/Juli f0,Sept./Dee. f5,80. Russische: Disponibel f5,15, Entr. f3,20 los in Entr. Edam, 18 Aug. KaasAangevoerd 78 stapels, weg. 17322 Kg. Hoogste prijs l 27,de 50 Kg. Alkmaar, 17 Aug. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 527 stapels, weg. 158437 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f27,50. Commissie Gras f25,mid delbare Gras f26,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3