Politiek Overzicht. Bemengd Nieuws Vervolg Stadsnieuws. Bur geril] ke Staud. Stoomyaartberichten. Aanpbaden betrekkinyen in Nederland. wonden (een Europeesch korporaal, een Europeesch fuselier, een inlandsch fuselier en een Inlandsch handlan ger) en zeven licht yewonden (de kapitein der infanterie L. E. W. Seek, drie Europeesche fuseliers, een Inlandsch fuselier, een Aniboineesch fuselier en een dwangarbeider.) De vijand leed zware verliezen volgens vrij zekere berichten negen dooden, o. w. zekere Habid Abdul Latif en de gedeserteerde militair Carli, en vijftien gewonden, o. w. T. Rajoet en L. Gliëng. Den 27sten Juni werden de opera- tiën voortgezet en kon het vivres- transport ongehinderd Biloel berei ken bij den afmarsch werd een In landsch stukkenrijder licht gewond. Late transporten werden niet meer beschoten. Ten einde de kwaadwil ligen te beletten zich in de langs den ouden weg van Biloel naar Boe- kit Daroe gelegene kampongs, zoo mede in Lamkoenjoet en Lamtèhèn te nestelen, werd den 4den dezer ter plaatse van de messigit van Lam- koenjit ene zeer tijdelijke verster king opgericht, bij welke gelegenheid geen overlast van den vijand werd ondervonden. Den 29eten Juni werd de schild wacht (een Europeesch fuselier), ge plaatst bij den toegang achter de versterking te Senelop, aangerand en verwond door een Atjeher die met een prasmes gewapend was. Onge deerd maakte die zich uit de voeten toen hulp kwam opdagen. Op het eiland Weh viel niets bij zonders voor. Onderhoorigheden. Oost kust. De politieke toestand bleef dezelfdegebeurtenissen v; n meldens- waardigen aard hadden niet plaats. Noordkust Te Telok-Semawé en in de naburige landschappen wer den rust en orde niet verstoord. De versterking te Segli werd nu en dan zeer onbeduidend beschoten. Den öden dezer losten de kwaad willigen van Soekoen drie lilaschoten op het voor de kwalla Boeraboh ge stationeerd oorlogsschip Hr. Ms. Lom- lok een kogel trof den boeg, een andere sloeg in het achterschip boven een der patrijspoorten in; tot straf daarvoor werd de kampong Soekoen den [volgenden dag met brandgrana- ten getuchtigd. Westkust. VanTampatToewan kwamen geene berichten. Elders te Westkust was de staat van zaken zeer bevredigend. De weersgesteldheid was zeer warm, gepaard met hevige westelijke win den, nu en dan gevolgd door flinke regenbuien. Ter Westkust was de zee bijzonder onstuimig. De gezondheidstoestand was op de zeeposten vrij gunstig. In Groot-At- jeh was hij over het algemeen on gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 22 tegen 17, en dat van de beri-beri 6 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. In het engelsche Lagerhuis bij de behandeling van het rapport over de begrooting van uitgaven verlangde Dalziel de verwerping van den post voor de bezoldigingen der beambten bij het Hoogerhuis. Morley verklaarde hierbij dat, met het oog op den om vang en den ernst der quaestie van vertrouwen in het Hoogerhuis, de Regeering weigerde dit vraagstuk ter sprake te nrengen naar aanleiding van eene zoo ondergeschikte aange legenheid als die bezoldigingen bo venbedoeld. Het vraagstuk der positie van het Hoogerhuis zal tijdens het reces overwogen worden. Op de berlijnsche Beurs werd Woensdag het gerucht verspreid, dat de Italiaansche premier Crispi plot seling zou zijn overleden, of wel ver moord. Dit gerucht werd evenwel spoedig door de Italiaansche legatie beslist tegengesproken. Natuurlijk verwekte het veel opschuddingwaar schijnlijk gold het hier eene beurs- manoeuvre. Naar aanleiding van de nog steeds hangende ministerieele crisis in Servië meldt de Weener correspondent van de Daily Chronicleuit, zooals hij zegt, uitmuntende bron, dat Koning Alex ander afstand wil doen van den ser- vischen troon ten behoeve van zijn vader, koning Milan. Dit plan wordt hevig bestreden door de ministers, van# daar de twist tusschen den ex- koning Milan en Nicolajowitch, den servischen premier. Dit bericht klinkt zeer onwaarschijnlijk. Wat het lot van het ministerie betreft, wordt het voor het meest waarschijnlijk gehouden, dat het tegenwoordige ministerie geheel zal aftreden. De leider der Russisch-gezinde partij in Bulgarije, Zankoff, die te Weenen is aangekomen heeft een manifest uitge vaardigd tot zijne partijgenooten, waarin hij hen aanspoort de vriend schap met Rusland te handhaven. Het bulgaarsche ministerie belet Zankoffs komst in Bulgarije. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat men vreest voor een grenscon flict tusschen Turken en Perzen. Ver scheidene duizendtallen perzische sol daten hebben de turksche grens over schreden, en troepen zijn tegen hen afgezonden. Czaar Alexander lijdt in lichten graad aan influenza. De toestand van den Czaar geeft niet de minste reden tot ongerustheid. Vermoedelijk is deze ongesteldheid de oorzaak, waarom de Czaar de le- geroefeningen, welke tusschen Moskou en Smolensko zouden gehouden wor den, niet zal bij wonen. Tot dusver ten minste is er nog geen reden om aan te nemen, dat daarvoor in werkelijk heid andere oorzaken bestaan. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat de manoeuvres niet zullen doorgaan. Wellicht staat dit besluit in verband met de cholera, welke nog steeds in de westelijke provinciën van Rusland heerscht. Volgens bericht uit Korea over Sjanghai benoemde de koning een nieuw kabinet, met een programma, binnenlandsche hervormingen bevat tende overeenkomstig de eischen van Japan. Er zal onder meer een nieuw muntstelsel ingevoe d worden. Een dubbo e zelfmoord. Men meldt uit St. Nicolaas-Waas (België). Dinsdagochtend in de vroegte vond men aan den openbaren weg aan een wilgentak twee lijken hangen. Het waren een iongen uit de volksklasse van 19 en eene fabriekarbeidster van 17 jaar, die zelfmoord hadden gepleegd, Eèn koord hield in zijn strop de twee gelieven in eene laatste, doodelijke omhelzing te zamen. Kogelvrije pantsers. In het Crystal-Palace te Londen werden dezer dagen kogelvrije pant sers beproefd, uitgevonden door een Engelschman, den heer Loris. Deze pantsers bestaan in twee soorten tegen pistoolkogels en dolksteken en tegen geweerkogels. Anarchisten. Te Parijs worden dagelijks perso nen ingerekend, die zich voor anar chisten uitgeven en onverholen hun ne bewondering voor Caserio en an dere moordenaars aan den dag leg gen. Gewoonlijk blijkt het, dat deze anarchistische gevoelens door mis bruik van sterken drank zijn opge wekt; als zij hun roes hebben uit geslapen, willen de arrestanten niets meer weten van het anarchisme. Een politieagent werd dezer dag n onverhoeds door een dronkaard over vallen, die drie maal met een mes naar hem stakhet moordtuig gleed echter op de uniform af. De aanval ler werd naar het bureau gebracht; hij zeide Dadey te heeten en verklaar de dat hij sinds den dood van Erni- le Henry slechts één doel nastreefde: dit „arme slachtoffer van een verrot te maatschappij" te wreken. Hij had gedacht den politie-agent Boissonte treffen, die Henry na den aanslag in café Terminus arresteerde. „Ik heb hem nu gemist, zeide hij, maar an deren zullen hem treffen. En evenals Carnot, moeten [Casimir Perier en Du- puy er ook aan gelooven." Men liet hem zijn roes uitslapenden volgen den morgen verklaarde hij, zich niets meer te herinneren van het gebeurde en geen anarchist te zijn. Hij zal niet temin kr. chtens de ianarchistenwet vervolgd worden, en is voorloopig achter slot en grendel gebracht. Een vorstelijk geschenk. De Czarevitch zal bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk een prach tig servies van Sèvresporcelein ten ge schenke ontvangen, namens het Fran- sche comité, onder voorzitterschap van generaal Rebillot. De 500 stuks tafel gereedschap, waaruit het servies be staat, zullen versierd worden met Fransche stedewapens en Russische adelaars en van ieder stuk zal een exemplaar worden ten toon gesteld in de musea te Parijs. Eene bokspartij. Te Trouville heeft eene bokspartij plaats gehad tusschen een Fransch- man, Collan, en een Engelschman, Gower, waarvoor van beide kanten, Franschen en Engelschen, het geld was bijeengebracht, want de beest achtigheid om den een den ander halfdood te laten slaan, wordt met geld betaald. En het geleek inder daad, dat beiden halfdood gebokst werdener zullen althans verschei dene dagen verloopen eer zij weer op de been kunnen komen. Een der vechters moest op eene draagbaar weggebracht worden. Het bloedig schouwspel was afgrijselijk. Dat de daarbij tegenwoordig zijnde „liefheb bers" het den vechtenden niet aan ge- lukwenschen lieten ontbreken, spreekt van zelf. Een verbond tegen het handjesgeven. De Petersburger correspondent van de Daily Telegraph geeft een humo ristische beschrijving van het doel eener vereeniging, die in Baku is op gericht en een einde tracht te maken aan de „verderfelijke" gewoonte van de menschen om elkander te begroe ten met het geven van een hand. Een dokter trachtte in eene vergadering der vereeniging den luidjes aan het verstand te brengen, dat de besmet ting door deze onhebbelijkheid zeer "in de hand gewerkt" wordt, aange zien bacteriën op die wijze van den een op den ander worden overgeplant. De Russische dames zijn echter verklaarde tegenstanders van derge lijke beschouwingen. Zij verklaren liever te willen sndergaan dan het handjesgeven na te laten. Degeheele beweging is, zeggen zij, onzin, want de geneeskunde heeft evenemin iets met de zaak te maken als hooiwin- ning ol iets dergelijks. Moeten wij dan, zoo vr.-gen zij, onze laarzen of handschoenen soms machinaal aan trekken? Mogen wij ons brood nog met de vingers aanraken? En onze waaiers, zakdoeken, kleederen, mes sen en vorken? Mogen onze dienst meisjes nog ons haar opmaken? En waarom is een zacht, fijn vrouwen handje, waarvan menig aanbidder misschien wel de handschoen zou willen zijn, minder dan de eerste de beste deurknop, dien de heeren zoo hartelijk zij maar willen, mogen aan grijpen? Als de voorzichtige vereeniging dan zoo overtuigd is van het kwaad dat een geparfumeerd handje doen kan zonder met kwal ij kriekende desinfec- tiemiddelen gereinigd te zijn, dan moet ze consequent blijven en ook het kussen niet toestaan. Het is toch zeker dat van de miriaden bacteriën, welke een zacht robijnenmondje se dert de morgenwandeling bezoede len een paar duizend zullen overgaan op hem, die den nektar van dat mondje snoept en dat is toch een voorbeeld van besmetting, zoo sterk als de geneeskunde maar weet aan te wijzen. De leden der vereeniging antwoor den op het laat-te argument, dat kussen eene verouderde gewoonte is, die door de beschaving haar doel verloren heeft. Uit SpaDje. Uit Madrid wordt aan de Frf. Zt. de volgende vermakelijke geschie denis geschreven Te Elda, in de provincie Alicante, bestaat een krankzinnigengesticht, welks beam ten hun salaris uit de provinciale kas ontvangen, of liever, behooren te ontvangen. Zooals het echter maar al te dikwijls in het schoone Spanje voorkomt, is het wel gebeurd dat de beambten maanden lang op de uitbetaling van hun sa laris moesten wachten, daar de pro vinciale kas leeg was. Voor eenige dagen herinnerde het provinciaal be stuur van Alicante zich, dat sedert zes maanden geen geld naar het ge sticht te Elda was gezonden, en daar om kreeg een kassier de opdracht, zich met de noodige gelden naar Elda te begeven. Toen de man ter plaatse kwam, vond hij tot zijne verbazing het gesticht leeg en verlatener was geen levende ziel te bespeuren. In het dorp vernam de kassier, dat de beambten, het lange w;achten moede, zich voor eenige weken in gezelschap der krankzinnigen hadden opgemaakt een muziekgezelschap hadden gevormd en nu het land rondtrokken, om op bals en kermissen hun brood te ver dienen. Door de autoriteiten is een bevel tot aanhouding der deserteurs rondgezonden. Een wedstrijd van barbiers Onlangs heeft te Madrid een Spaansch barbier een dierentemmer geschoren in de kooi, waarin zich twee leeuwen bevonden. Een Fransch barbier deed terstond te Parijs het zelfde en schoor den dierentemmer Sieni, omgeven door eenige leeuwen en leeuwinnen. Ten slotte hield de Fransche barbier nog eene toespraak tot het publiek, waarin hij verklaar de de eer der Fransche barbiers te genover de Spaansche glansrijk te hebben opgehouden. De barbiers te Madrid gaan nu nog verder. In de Imperial deelen nu twee barbiers mede, dat zij den Franschman nog zullen overtreffen. De een zal dezer dagen twee mannen in een leeuwenkooi niet alleen sche ren, maar ook het haar snijden en de andere zal dan ten slotte de manen van een der leeuwen korten en in orde brengen. Het zal derhalve de vraag wezen, of een Spaanschen dan wel een Fran schen birbier het eerst de eer te beurt zal vallen door een koning der woestqn te worden opgegeten. Ontploffing aan boord. De Lrpedoboot Alexander, liggen de in de Romeensche haven Oltenit- za, had nat dynamiet en nat schiet katoen aan boord, dat ter droging op de brug van het schip werd neer gelegd. Door de hitte der zon geraak te het schietkatoen in brand en het dynamiet ontplofte, waarbij de kapi tein, de officieren en vier matrozen werden gedood. De oorlog tusschen China en Japan. Aan de Times wordt dd. 21 Aug. uit Shanghai gemeld, dat generaal Tio Vrijdag het volgende telegram heeft afgezonden De Chineezen heb ben de Japanners bij Pingyang aan gevallen en met groote verliezen te ruggeslagen; de Chineezen hebben Zaterdag den aanval herhaald en den vijand uit Chungo verdreven. De Japanners hebben aanzienlijke verliezen geleden. De chineesche vloot is in het bezit van de Golf van Petchili. Vorstelij ke postzegelverza melaars. De hertog van York is een harts tochtelijk verzamelaar van postzegels. Om zijne verzameling volledig te ma ken, heeft hij aan alle koloniale gou vernementen van Engeland, door tusschenkomst van hunne generaal- agenten te Londen, exemplaren doen vragen van alle tot nu toe uitgege ven postzegels. De koloniale autori teiten hebben aan dit verzoek aan stonds voldaan. Het gouvernement van Tasmania heeft zelfs eenige vel len van tegenwoordige en vroegere postzegels afzonderlijk doen drukken. In het verzamelen van postzegels stellen verscheidene vorstelijke per sonen belang. Zoo bezitten de Keizer van Rusland en de hertog van Edin burgh kostbare verzamelingen. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd he den aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed De uitvoering van baggerwerk op vijf plaatsen in het Noordzeekanaal. Raming ƒ14700. Eenig inschrijvers waren de heeren A. Volker Lz. en P. A. Bos te Slie- drecht en Gorinchem voor de som van 12670. CORRESPONDENTIE. De heer G. S. Uw stukje kan niet geplaatst worden, daar het minder een zaak dan wel een persoon be handelt. RED. E7ste MiiziekuiiVBerim) in den Haat. Op Vrijdag 24 Aug. des avonds van 810 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch aus der Symp- honische Dichtung Ma- zeppaListz 2. Ouverture des Königs LieutenantTill 3. Fest Polonaise Kuhner 4. Fantasie uit de Russi sche opera (het leven voor den Keizer) Glinka. PAUZE. 5. Ouverture Les Dragons de VillarsMaillart. 6. Dream of The ocean WalzGungl. 7. La Caravane Asch. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Martha Flotow. Getrouwd: 23 Aug. W. N. Roo- zeboom en W. E. Boom - C. R. A. Hoeing en E. A. Maks. Bevallen: 22 Aug. J. Smit Lijnslager z. - C. SlebeSchra nad.- 23 M. Harkman8v. d. Biggelaar d. Overleden: 21 Aug. F. J. de Vries 21 d. z. Amsterdametr. -22 W. C. Cornet 18 m. z. Leidschestr. - J. Jansen 64 j. Oranjestr. H. F. Bult man 27 j. Kenanstr. - 23 C. J. Hart man 9 m. z. Witstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 Aug. T. Brands- ma en J. W. B. Verbeek, Wijk bij Duurstede. - J. Serlé en A. Massop, Amst. 22. H. A. Lesturgeon en C. A. van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tullingh, den Haag. (Bij volmacht): D. F. van Esveld L.Hz. enA.E. Vos- veld, den Haag. - J. W. F. Biegelaar en C. C. van Middelkoop, den Haag. Bevallen: 20 Aug. H. E. de VriesRoel vink d., - M. Blokhuis Kroes z., N.-Amstel. 22. E. van der Oudermeulenjkv. Van Haeften z., Wassenaar. B. SalomonsSimon d., Amst. Overleden: 18 Aug. Dochtertje van A. A. Versfeit 6 m., Nijmegen. 19. A. van den Ham van Heijst jm. 37 j., den Haag. - Wed. T. Kramer De Boer 65 j., Berkhout. - Wed. A. M. HijnerVan Oenen 77 j., Amst, 20. A. Laan jd. 15 j., Twisk. - A. W. Thomson 42 j., Amst. - H. W. H. Wennink jm. 7 m., Amst. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 22 Aug. te Rotter dam. Het stoomschip Rurgem. den Tex, arriv. 22 Aug. van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Koningin Regentes vertrok 22 Aug. van Batavia naar Amst. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, passeerde 22 Aug. Beachyhead. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, vertrok 22 Aug. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Aug. te Genua. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork vertrok 22 Aug. des av. 5 u. 30 m. van Boulogne s/M. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertr. 22 Aug. des nam. 3 u.van Boulogne s M. Het stoomschip Lawoevan Java, naar Rotterdam, arriv. 22 Aug. te Suez. Het stoomschip Prins Willem II, van Suriname naar Amsterdam, vertr. 22 Aug. des nam. 2 u. van Havre. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooien, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Dame 1 Sept. niet onontwikk. v. kantoor werkz. voll. inl. 2. Zeer bekw. juff. terst. geh. op hoogte van knipp. en mak. v. damesrokk. 3. Bekw. mod. v. hoedenm. ext. vlug en net werk. 4. Boeklt. op assur. kant. te Rott. of iemand m, behand. v. braudassur, grond. bek. upg. v. ref. 5. Conpenr in nitgebr zaak in gem kleed, en kleed, op maat te Keulen, uiterst deg. en bekw. pr. get. opg. v. verl. sal. en portr. 6. Opzichter aan gr. fabr. v. wc.kpl v. vrouw en meisj. voll inl. bij soil. 7. Bekw. boekb. in voorn. pro?. stad van Z. Holl. spoed. opg. v. loon m, solb'c. 8. Kruid. bed. half Sept. int. P. G. meerJerj. en de leid. der zaak op zich kunn. nea. RECLAMES, 80 Cents per regel. Japanselie manier van groeten Ds Vlaming vraagt„Hoe gaat het? „de Franschman zegt: „Hoe gedraagt gij U?" de vriendelijke Engelschman spreekt nit„Hoe doet gij doen De Japanees vraagt „Hoe gaat het met uwe lever?" Zoo doende is de Japanees de vriende lijkste van allen, daar hij zeer goed weet dat de goede gezondheid van den mensch van den toestand zijner lever afhangt. De oude volkeren meenden dat al de ziekten en pijnen des liehaams uit de lever voortkwamen. Deze gedachte is de ware, daar inderdaad in talrijke gevaileD, de siechte toestand der lever de eerste oorzaak der kwalen is. „Hoe gaat het met uwe lever?" vragen is het zelfde als„Zijt gij goed of slechtgehumeurd?» 90pet. van slechten gemoedstoestand, van familietwist, van geschil, zonder van moorden te spreken, van slechte luim, vinden huDne eerste eD bij zondere oorzaak in de werkeloos heid der lever en den invloed daar van op de hersenen. Het is dus van het grootste be lang dat de werking der leven regel matig en gezond zij en „Warner 't Safe Cure" ie bekend als het mid del om deze regelmatige leverwer king te berstelllen, en om al de ziekten van dit orgaan te genezen, zouais honderde en honderde per sonen kunnen getuigen. Prijs per üeseh Fis 2.25 te koop bij M. CLEBAN Co., Heiligen- wëg 42, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3