I JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. In Vreeselijk Gevaar 12e Jaargang: Zaterdag 25 Augustus 1894. No. 3419 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-db9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en corur&ntieri, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dr Co., JOHN F. JONESSucc., Parijn 31 bij Faubourg Montmartro. Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: Be gestolen Juweelen. Haarlemmer Halletjes CCX. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Ad vertentiën enz. wordt in No. 35 van het Gèillustreerd Zondagsblad vervolgd. De spanning houdt aan en neemt toe. De roman wordt meer en meer boeiend naar mate het einde nadert. Nieuwe abonnés kunnen, voorzoo verre de voorraad strekt, de nummers bekomen van den aanvang af. Een keur van Gravuren, een schat van anecdoten, prijsraadsels, puzzles, enz. luistert dit tijdschrift op. De inhoud van no. 35 is als volgt De schrik van Studley Grange, I. Uit bet dagboek van een Geneesheer (met 5 illustraties). Kostbare draadjes. Marie Theresia in de vergadering der Hongaarsche Rijks- grooten (met illustratie). Een en ander over de Antwerpsche We reld-tentoonstelling, II. Zij wou er het fijne van hebben (met illustra tie). Amerikaansche Parlements- zeden. Strafrechtpleging in China. Een nieuwe reclame. In de stationsrestauratie. Het hypnotis me op de kermis. Gauw maar slecht. Het kostbaar juweel (met illustratie). Schaakrubriek Me- dedeelingen. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, ricbte men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 30 cents, voor een geheel kwartaal (37i/2 cent franco per post.) DE UITGEVER. Haarlem, 24 Aug. 1894. Ter eere van den verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina zal op a. s. Vrijdag hier ter stede op het terrein voor de ka zerne der Cavalerie eene groote parade worden gehouden. De inspectie zal om 12 uur aanvangen en gehouden worden door luitenant-kolonel Hof stede. De parade zal worden gecom mandeerd door Majoor van Raden. Naar men verneemt zal de kapi tein Mansvelt van het bataljon in fanterie alhier, eerstd ags den dienst met pensioen verlaten. Voor het examen hoofdacte, ge houden te Amsterdam 22 en 23 dezer zijn geslaagd de heeren J. Tijm alhier en H. Streefkerk te Hoofddorp. Voor het examen fransche taal (1. o.) is Donderdag te 's Graven hage geslaagd mej. W. B. Ligtenberg, al hier. Benefiet van Julia Cuypers. Een zeer talrijk publiek gaf aan de jonge vlaamsche actrice Donder dag een bewijs van waardeering door hare benefiet-voorstelling in onzen schouwburg te komen bijwonen. Want al is de kunst ook een verhe ven en schoon iets, de kunstenaar kan van bloemen, kransen en applaus alleen niet leven. De onbarmhartige werkelijkheid maakt voor zijn geluk onmisbaar de combinati die Van Zeggelen indertijd zoo plastisch noem de „roem en centen." Derhalve waardeert een acteur of actrice ten allen tijde een volle zaal, op zijn of haar benefietavond bereikt die erkentelijkheid het hoogste punt van den graadmeter. En komen er dan uit die volle zaal wat bloemen, liefst veel bloemen, dan is zulk een avond er een met een sterretje, die men in zijn volgend leven nooit ver geet. Nu over karigheid in dat opzicht heeft Mej. Cuypers almede niet te klagen gehad. Een fraaie krans van de schouwburg-directie, van bewon deraars een corbeille en nogeens een corbeille en een rozenregen de bloe menstad hield haren naam op. Vooral in het vierde en in het laatste bedrijf van het drama „de Bedelaarster" was het spel van de beneficiante zeer verdienstelijk. Het stuk zelf staat als kunstpro duct niet hoogde toestanden zijn tamelijk gezocht bij elkander gebracht en het toeval speelt er een grootere rol in, dan wel overeenkomt met de werkelijkheid. De heer Potharst die, zooals ge woonlijk, ook nu weer een hoofdrol te vervullen had, ontving van een bewonderaar eene lauwerkrans, het geen ons voor dezen acteur genoegen doet. Het was een eenvoudige krans van natuurlijk groen. Kon deze hulde den heer Potharst er eens toe bren gen in zijn optreden wat meer een voud en in zijn spel wat meer natuur aan den dag te leggen, dan zou nooit een lauwerkrans beter besteed zijn dan deze. Van de overige medespelenden verdient de heer Lageman, die de rol van den geestelijke te vervullen had, een woord van lof. Naar wij vernemen is aan den heer F. Allan op diens verzoek met ingang van 1 September e.k. een eervol ont slag verleend uit de betrekking van onderwijzer in het buis van bewaring en is hij tevens ontheven van de functie van organist. Sedert 1 Mei 1880 bekleedde hij beide betrekkingen tot groote tevredenheid van het college van Regenten. Aan de betrekking van onderwijzer is een jaarwedde van f300.verbonden terwijl de organist eene toelaag van f75.per jaar ge niet. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 24 Augustus hebben zich de volgende personen aangemeld 31 voor werkvrouw, 2 voorwasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 14 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 9 voor loopknecht, 4 voor op passer. 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 11 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel werk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor brood bakkers knecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, j worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Te Vel sen schijnt de cholera gewe ken de laatste lijder heeft Donderdag hersteld de barak verlaten. Alle gevallen hebben zich bepaald tot de onmiddellijke nabijheid van 't eerste op Watervliet. In het oostelijk gedeelte van Haar lemmermeer heerscht tengevolge der vele werkzaamheden groote bedrijvig heid. Ondanks den velen regen, die soms met stroomen neervalt, zijn tal van rappe handen bezig, om den grond, dien de machine uit de Hoofdvaart schept met bakken naar de genie- gronden te Hoofddorp te brengen, waaraan een ferm daggeld wordt ver diend. Door het sluiten der sluizen, een zegen voor Haarlemmermeer, nu het buitenwater is besmet verklaard, on dervinden de Rijkswerken vertraging. Nog 2500 kub. M. puin en grint voor de jaagpaden moet aangevoerd wor den en 5000 kub. M. grond ter op hooging van de veldborstwering te Hoofddorp. Een en ander buiten de veldwerk- zaambeden, geeft weder eene bedrij vigheid, waarmede het jaar wel zal ten einde spoeden. Gemeenteraad Bloemendaal. Op de gemeenteraadszitting van Bloemendaal, welke gehouden werd Donderdagavond waren met den Voor- rzitter aanwezig a le leden, uitgezon derd de heer Eldering, wethouder. Vastgesteld werd de gemeentereke- niug van 1893. De inkomsten bedroe gen f40.625.71, de uitgaven 37.178.085, het batig saldo iB dus 13.447.62*. Tevens werd vastgesteld de staat van restanten en oninbare posten ten bedrage van f 48.11. Door den voorzit ter werd dank gebracht aan de Com missie van Financiën nit den Raad voor hare werkzaamheden in deze. Hierna werd de gemeente-begroo ting over 1895 aangeboden, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 39,814.435 waarbij een post van onvoorziene uitgaven,ten- bedrage van f 642.965. Als zetters voor de plaatselijke directe belastingen werden door den Raad voorgedragen de heeren R. Fer- degal en S. R. Rijnierse, en voor het dubbeltal de heeren A. van der Hulst en A. J. de Waal Malefijt. Besloten werd vervolgens dat de ge meente een koop van grond zal aangaan met den heer van Dieren Bijvoet te Bloemendaal. Het stuk gronds, dat de gemeente wil koopen, is gelegen aan den ingang van de Kleverlaan, ter grootte van 205 M2., en moet dienen als verbreeding voor den noor delijken toegangsweg naar die laan. De prijs is vastgesteld op f3 perM. Hierna kwam in behandeling het praeadvies van B. en W. in zake het bebouwingsplan van den heer J. H. Krelage te Haarlem, die zijn ter rein aan den Zijlweg gelegen wil be bouwen. Het hoofdplan van die be bouwing is het leggen eener straat van den Zijlweg naar de Brouwers vaart. Besloten werd na eenige discussie een schrijven te richten tot den heer Krelage, waarin ingenomenheid zal worden betuigd met zijne plannen, en in beginsel zal worden vastgesteld, dat minstens 100 M3. onbebouwbaar terrein achter de huizen der nieuw aan te leggen straat moet blijven, dat de hoogte der huizen moet zijn als die in de nieuwe wijken van Haar lem, dat de kosten van het maken, onderhonden en rioleeren van de straten en de verlichting voor ge meente-rekening is, onder voorwaarde, dat de kosten van ophooging, en die der bestrating met rioleering vooraf door den eigenaar van het bouwter rein aan de gemeente worden be taald. De straten moeten minstens 12 M. breed zijn. Bij de behandeling der mededee- lingen van ingekomen stukken kwam ter sprake een plan ter verbouwing van het woonhuis, grenzende aan het Raadhuis, en dat der gemeente toe behoort. Wegens den slechten toestand van het huis stellen B. en W. voor, een geheel nieuw huis op de plaats van het oude te doen bouwen, daarin een archief kamer voor de gemeente af te zonderen en het verder te verhuren. Volgens den gemeente-architect, den heer S. Roog, zullen de kosten be dragen f5750, en zal de huurwaarde zijn f550. Eene leening zal moeten worden gesloten voor het bedrag van f 5750, met eene jaarl. aflossing van f250. De heer Barnaert was sterk tegen dit plan, daar het volgens hem niet op den weg van het gemeentebestuur ligt om een particulier huis te ver huren aan particulieren. Na debat wordt besloten deze zaak in eene vol gende vergadering opnieuw te be handelen. Tevens werd nog besloten op advies van den heer Leistikow, hoofd der school te O verveen, om aan de 300 schoolkinderen een kinderfeestje te bereiden en daarvoor f100,uit te trekken. Na nog eenige mededeelingen werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Feestelijkheden te Zand voort. Donderdagmiddag had in het hotel Kurzaal te Zandvoort het 3e kinder feest plaats. De opkomst was gering, hetgeen zeer jammer was, daar het Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 53) HOOFDSTUK XIX. Een verlies voor Rupert. „Dat zal mij spijten," zeide lady Bidebank op denkalmen toon van iemand, die dit ongeluk gemakkelijk te boven zou kunnen komen. „Ik zal alleen den knaap wel kunnen be schermen wat zijne positie in de maatschappij betreft en mijn geld zal hem tenminste voor armoede vrijwaren." De wederopname van den verloren zoon deed dus een familiebreuk ontstaan, en als oudste broeder voelde lord Bidebank zich beleedigd. „En wie was de man, die je van hier heeft gelokt vroeg mylady, toen de herstellende Rupert op eene sofa in haar eigen kamer lag. „Zijn naam was, meen ik, Tony, want nu en dan werd hij zoo genoemd, maar ik herinner mij niet dat ik hem ooit anders heb hooren noemen dan met een bijnaam. Zij noem den hem „Snapper" en zijne vrouw „Snapster", want zij praatten altijd maar door." Lade Bidebank huiverde. Sir Ruperts mededeeling was juist. Toen Tony Pettigrew Londen verliet om een vrij leven te gaan leiden, liet hij zijn eigen naam verdwijnen. Toen hij met zijn eigen vrouw ging rondzwerven waarschuwde hij haar, dat zijn naam onbekend moest blijven, en weldra waren beiden bekend als de „Snap per" en „Snapster". „Ik begrijp niet hoe hij iets van je kon weten of waarom hij er zulk een belang bij had om je van hier weg te voeren." Rupert dacht geruimen tijd na. „Ik geloof miss Barth, dat uw neef Wrigley er de hand in had," zeide hij ten slotte. „Wrigley!" riep Myra uit. „Ik heb eene vage herinnering," zeide Rupert, „dat ik eens weggevoerd of opgetild werd, en twee personen hij en zij over mij spraken, terwijl hij zeide „Dokter Wrigley zou niets liever wenechen te vernemen, dan dat hij dood was." „Levend zal hij meer waarde voor ons hebben," zeide zij toen. En toen hoorde ik hem weer „Dokter Wrigley zou twintig pond geven wanneer hij dood was." „Maar dat is onmogelijkriep Myra uit. „Is dat geen droom in je koorts geweest? Vergeet niet, dat je ziek en be wusteloos waart." „Ik weet zeker dat ik het gehoord heb, en dat het een werkelijk gesprek was." „En heette de man Tony?" zeide miss Barth. „Ja, dat weet ik stellig." „Wat zou de bedoeling geweest kunnen zijn?'.' vroeg lady Bidebank. Zij sprak hierover met Myra toen zij alleen waren. „Je herinnert je, dat Wrigley hem bij de engeltjesmaak ster heeft gebracht; in zijn hardvochtige haat schijnt hij hem nog steeds te vervolgen," zeide lady Bidebank. „Ik geloof, dat wij deze zaak moeten onderzoeken, en het geheim op lossen." „De uitslag zou waarschijnlijk zijn, de ontdekking, dat hij het kind was van iemand van aanzien, die er den dokter veel geld voor heeft betaald, of hem een jaarlijksche toelage geeft, om het verborgen te houden," zeide Myra. „Wanneer wij er ons in mengen komt er misschien een schandaal aan het licht, zoodat wij zeiven in moeielijkheden komen; boven dien hebben wij zoo weinig grond voor beschuldigingen. Ru pert kan het wel gehoord hebben, maar Wrigley kan zich verschuilen achter de verklaring, dat alles het gevolg is van het ijlen in koorts." „Die lieve jongen is aan alle kanten door vijanden om ringd," riep lady Bidebank uit. „Dokter Wrigley verlangt naar zijn dood en lord Bidebank verfoeit hem en denkt dat hij een dief en een vriend van moordenaars is. Ik zal hem verwijderd houden van eene plaats, die hij en ik hebben lee- ren haten. Ik zal een goeverneur voor hem zien te krijgen en hem dan naar het vasteland vergezellen, waar hij een paar jaar kan wonen, totdat hij uit de macht van dien man

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1