Rechtszaken. Gemengd Nieuw s VARIA. Burgerlijke 8tand. getrofien, waardoor zij kort daarop is overleden. Moord te Schagen. Deze dubbele moord heeft nog een slachtoffer geëiecht. Vrouw Boes, moeder van den ge arresteerden Nicolaas, was Donderdag avond in een koffiehuis, te Schagen, waar eenige bezoekers haar verweten, dat zij er wel meer van wist. Ont steld en verward riep ze toen uit: „Alot kan wel onschuldig zijn. Mis schien heeft Klaas het alleen ge daan. Als jelui dat van me denkt, dan wordt het mijn tijd." Meteen greep ze een scheermes en sneed zich tweemaal diep in den hals, zoo ernstig dat zij aan de gevolgen der verwondingen is overleden. Simon Alot is drie jaar gehuwd, doch heeft geene kinderen, zijne vrouw woont niet meer bij hem in. Reeds eerder heeft zij haar man, wegens de slechte behandeling, welue zij van hem ondervond, verlaten, en nu zij onlangs hem voor de tweede maal weder had verlaten, weigerde zij be slist voortaan met hem samen te wonen en heeft zij een betrekking ge kregen aan de kaasfabriek te Schagen, waar zij thans nog werkaaam is. De justitie had op Boes het oog I gevestigd, omdat deze vroeger ver keering met het nichtje heeft gehad, en deze later niets meer van hem wilde weten, terwijl zij bang voor hem was. Ook schijnt de moeder niet vreemd te zijn geweest aan den moord. Immers waren de kleeren van Boes, die hij tijdens den moord droeg, en die hij den volgenden morgen met andere verwisselde, niet meer te vin den. Donderdagochtend zijn in den tuin van het huis waar Boes woonde de I vermiste lijfsieraden gevonden, be nevens een pakje met gouden tient- i jes, ter waarde van duizend gulden. Boes was een van de dragers van het lijk. Hij toonde toen groote aan doening. Verleden Zondag heeft hij Imet twee kameraden het kerkhof be zocht om de kransen te bezichtigen. Hij uitte toen, evenals de anderen, de ergste bedreigingen en verwen- schingen tegen de moordenaars. Reeds Dinsdagmorgen trachtte Boes zich van een der gestolen voorwerpen, een koralen ketting, te ontdoen. Hij had dien op straat neergeworpen, in de meening, dat niemand dit had gezien. Intusschen bleek, dat hij bij deze daad was bespied. Boes was reeds geruimen tijd be vriend met Simon Alot. Deze kwam veel bij Boes aan huis en beiden moeten den moord beraamd hebben. Den 13den en 14den is hij op de Haarlemsche kermis geweest, waar voor hij van zijn moeder te Schagen ƒ2.50 ontvangen heeft en kwam te rug met veel geld in zijn zak, niettegen staande hij zonder werk was. Hij vertelde dat hij Maandag te Uitgeest weer werk had en daarheen zou gaan. Sommige bladen willen weten, dat toen Alot vroeger te Haarlem woonde de buren hem kenden als een lastig en gevaarlijk persoon. Wie met- zooveel reden verdacht wordt van een zoo ernstige misdaad, is zeker geen begeerlijk vriend, maar of Alot ook tijdens zijn verblijf te Haarlem al zoo gevaarlijk was, is nog niet gebleken. De politie heeft in dien tijd nimmer last van hem göhad en op de alphabetische naam lijst die aan het Paleis van Justitie bewaard wordt, komt zijn naam niet voor. Heel gevaarlijk was hij toen dus blijkbaar niet en dat oordeel van de buren schijnt dus meer a posteriori dan a priori te moeten worden opgevat. Weet inderdaad Alot iets af van den moord op den Raamsingel, dan zal dit nu wel spoedig blijken. In elk geval moet men met het uitspre ken van vermoedens daarover nog voorzichtig zijn. Er is vaak een groote afstand tus- schen wat waarschijnlijk en wat waar is. In het dossier van den moord op den Raamsingel komt de "ff van Alot niet voor. Simon Alot is geboren te Zijpè, 27 Juli 1865, kwam hier uit Beverwijk in Juni 1892. Zijn vrouw is pas 22 jaar. Hij heeft hier in een aantal wo ningen verblijf gehouden en is in Mei jl. van hier vertrokken. Nader vernemen wij, dat de vader van Nicolaas Boes zich hedenmorgen door ophanging van het leven heeft willen berooven, maar intijds werd hjj afgesneden. De man is radeloos. De moord te Bussum. Donderdagmiddag zijn Henriëtte Momber en de soldaat Koeleman door den rechter van instructie te Amster dam verhoord. De dienstbode heeft thans allerlei verklaringen afgelegd, die geheel in strijd zijn met hare be kentenis bij het voorloopig verhoor. In de Suikerbakkerssteeg te Am sterdam een smal steegje, uitko- naende op de N.-Z.-Voorburgwal, en met een bocht doorloopende tot de Nieuwstraat denkt men volstrekt niet zoo ongunstig over Henriëtte Momber, dat men in dit meisje een door de natuur voorbeschikte moor denares moet zien. Alle buren waren verschrikkelijk ontsteld toen zij hoor den van de vreeselijke gebeurtenis te Bussum. „Wreed was ze volstrekt niet, wel wat losbandig", zoo is het algemeene oordeel. De ouders zijn nog niet in verhoor geweest. Zij kunnen zich niet voor stellen, dat hunne dochter tot een daad als zware mishandeling van een kind in staat was; veel minder tot een kindermoord. De vader is knecht in een manufacturen-magazijn en verdient vijf gulden 's weeks, en de moeder tracht er met het venten van petroleum een paar gulden bij te verdienen. Met tranen in de oogen de vrouw ziet er erg knap en fatsoenlijk uit vertelde de moeder van Jet Momber, dat het leed zoo zwaar was. Ed nu werden ze ook nog in hun brood benadeeld; en ze hadden zoo veel te doen, om voor hunne 3 nog jonge kinderen het brood te ver dienen. Henriëtte Momber heeft ongeveer 7 weken te Bussum gediend. Ze had te Amsterdam verkeering met den artillerist Koeleman, maar toen deze te Naarden wegens straf werd over- geplaats had hij haar overgehaald te Bussum een dienst te zoeken. Door een misverstand was zij later weer eenige dagen te huismaar toen had zij een brief ontvangen met de vraag, of zij weer te Bussum wilde komen. Henriëtte, zoo vertellen de buren en ook de ouders, werd zelfs wel eens door Koeleman mishandeld. Zoo kwamen zij een drietal maan den geleden tehuis met de mededee- ling, dat zij op het Damrak door een haar onbekend persoon met een mes was gestoken. Aan eene vriendin echter had ze later verteld, en zoo waren de ou ders het ook gewaar geworden dat Koeleman het had gedaan bij ge legenheid van eene danspartij in „Neerlands Werkman", omdat zij te gen een anderen danser had ge lachen. Hij had haar mede naar be neden gelokt en toen op den N. Z. Voorburgwal verraderlijk aangegre pen. De steekwonde moet nog in het schouderblad zichtbaar wezen. Ook werd Henriëtte niet lang ge leden door Koeleman met een ko lenschop zoo op het hoofd geslagen, dat zij bloedde; dit moet gebeurd zijn in eene tapperij in de Dirk van Hasseltsteeg. Tel De ongeregeldheden teUtrecht. De arrond.-rechtbank (kamer van vacantie") te Utrecht veroordeelde Donderdag G. P. d. N. en H. D., beiden wonende teUtrecht, beklaagd van wederspannigheid tegen d.d. ambtenaren, aldaar op 9 Juli gepleegd, tot een gevangenisstraf van 6 weken. Een granaat gesprongen. In de artillerie-werkplaats teBras- schaet, België, waren eenige artille risten bexig een granaat te plaatsen in een kanon. Door een onbekende oorzaak is evenwel de granaat ont ploft. Een der soldaten werd de hand en de benedenarm weggeslagen, zijn gelaat is verminkt door de stukken van het projectiel. Een tweede sol daat heelt eveneens belangrijke won den aan het hoofd gekregen, een zijner kaken is letterlijk weggesla gen een derde is eveneens ernstig gekwetst, terwijl de luitenant Mahieu ,die de oefeningen leidde, licht werd gewond aan den rechterschouder. Het drinkwater van Parijs, De enorme hoeveelheid water, die te Parijs gebruikt wordt, maakte het noodzakelijk naar nieuwe bronnen om te zien teneinde de dorstige stad steeds van voldoend water te voor zien. Tegenwoordig wordt aan de be hoefte voldaan door drie waterlei dingen, die van verwijderde streken water aanvoeren. In den laatsten tijd echter wordt voor reiniging en baden zooveel meer water gebiuikt dat een nieuwe leiding noodig blijkt. De gemeenteraad heeft daarom in het departement der Seine enMarne een nieuwe prise d'eau aangekocht, gelegen tusschen Nemours en Moret waar een zestal bronnen voldoend n watertoevoer verzekeren. Deze bron nen kunnen 50,000 M3 per dag, dat is een vierde gedeelte van het ge heel© verbruik, leveren. Brutale dieven. Voor het hof van assises der Seine hebben drie anarchisten terechtge staan wegens diefstal met braak. Op 3 November 11. braken zij om 1 uur des nachts in bij den heer Delamelle te Saint-Ouen. Terwijl twee der schur ken de woning doorzochten, betoogde de derde tegenover den ontstelden grijsaard, dat zij niets onwettigs de den. „Wij stelen niets van u, volstrekt niet; gij daarentegen steelt, want bezit is diefstal. Gij restitueert nu eenvoudig de zaken, waarvan gij reeds te lang genoten hebt. Waarom zoudt gij die bezitten, en wij niet? Het is een onbillijkheid die wij nu herstel len." Of de grijsaard al protesteerde, dat hij zijn eigendom verworven had door een leven van harden arbeid, het baatte niet. Alles wat waarde had werd meegenomenalleen een pakje obligatiën werd niet gevonden. De dieven lazen dit in de couranten en hadden de brutaliteit den volgenden nacht terug te komen om de obliga tiën te halen. Het drietal werd door het hof tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Een zeiljacht omgeslagen. Bij een zeilwedstrijd te St. John, Nieuw-Brunswijk, is door een ruk wind het jacht Primrose omgeslagen. De acht opvarenden verdronken allen. Brand te Piume. De havenbrand te Fiume duurt nog steeds voort, trots de enorme hoeveelheid water, die met behulp van de reddingsstoomboot Gigant in de vlammen wordt gespoten. Door het gevaar voor instorting der bran dende magazijnen is het verkeer in de haven zeer moeilijk. Het graf van Romeo en Julia. Geen vreemde reiziger komt te Ve rona, die niet het graf bezoekt van Romeo en Julia om er uit aandrang des harten eenige diep bewogen oogen- blikken door te brengen bij de rust plaats der twee gelieven, die op zoo jeugdigen leeftijd zoo rampzalig hun ieven eindigden. Dezer dagen kwam een gezelschap van acht toeristen bij het graf. Bij het weggaan wilden zij den wachter Ferroni niet meer dan vier lire als fooi geven. Ferroni wil de acht lire hebben. De reizigers wei gerden. Wat deed de wachter? Hij sloot hen op in den grafkelder. En wie weet hoelang zij daar zouden ge bleven zijn, indien de syndicus niet tusschenbeide ware gekomen om hen in vrijheid te stellen? Ferroni werd nu voor het gerecht gedaagd wegens deze eigendunkelijke opsluitingmaar de behandeling der zaak moest uit gesteld worden wegens de afwezig- beid van getuigen. De oorlog tussohen China en Japan. Dezer dagen werd gemeld, dat in Korea een beslissende veldslag tus schen de Chineezen en Japanners op handen was. De Chineesche troepen, welke uit het noorden aanrukken, zijn allengs de stellingen genaderd, die de Japansche troepen tusschen Chemulpo en Seoul hebben bezet. Volgens een telegram, te Shangai ontvangen van den Chineeschen ge neraal derhalve een bericht uit Chineesche bron hebben de Chi neesche troepen Vrijdag jl. den aan val tegen de Japansche posities bij Asan (Yaschan) geopend. De strijd, die den eersten dag onbeslist bleef, werd Zaterdag voortgezet. Toen ge lukte het den Chineezen, dank zij hun overmacht, de Japansche stel lingen te forceeren en de Japanners te verdrijven. De nederlaag der Ja panners schijnt echter niet volkomen te zijn geweest, zelfs volgens dit Chi neesche berichtten minste er wordt nog bijgevoegd„Een tweede veld slag is ophanden. Na het heet, zijn 9000 Japansche soldaten van Seoul noordwaarts getrokken, ten eiDde de teruggedreven troepen te versterken". Aanvankelijk hadden de Chinee sche troepen hun stellingen bij Asan ontruimd. Na den eersten strijd, die daar werd geleverd, heette het, dat de Chineesche generaal Yeh was ge sneuveld. Nu echter wordt ook dit bericht tegengesproken. Generaal Yeh trok met zijn troepen terug en heeft zich nu vereenigd met het Chineesche legerkorps, dat uit het noorden naar Seoul werd gezonden. Uitvoerige berichten over het ge vecht, dat daar nu weer is geleverd, zijn nog niet ontvangen. Alleen wordt in de Times nog medegedeeld, dat de Chineezen de Japanners eerst verdre ven uit Ping-Yang. De Japansche troepen trokken toen terug naar Chun- gho, dat 11 mijlen verder zuidwaarts ligt. De Chineesche troepen vielen de Japanners ook daar aan en slaagden er in hen ook van daar te verdrijven. De gevechten werden geleverd ten noorden van de hoofdstad Seoul. Men verwacht nu, dat de Japanners, versterkt door de troepen, welke hun uit Seoul zijn gezonden, een tweeden strijd zullen afwachten, alvorens de hoofdstad aan de Chineezen over te la ten. Aardbeving in Japan De aardbeving, die fn Japan op het einde der vorige maand woedde, was van grooteren omvang dan men eerst meende. Thans komen berich ten van niet minder dan 3788 huizen, die in Tokio zijn ingestort. De bodem is op 96 plaatsen opengespleten de gebouwen der Duitsche, Engelsche en Italiaansche gezantschappen zijn onbewoonbaar geworden. Het paleis des keizers, dat van hout gebouwd is, bleef verschoond, doch de paleizen der prinsen Komatsu, Kitashirakowo en Kanin zijn zwaar beschadigd. Het aantal der te betreuren menschenle- vens is gelukkig gering, namelijk 24. Te Yokohama richtte op den dag der aardbeving een brand, die 1000 huizen vernielde, groote schade aan. Ook hier stortten nog huizen in ten gevolge van de aardbeving; echter trad deze hier niet zoo hevig op als te Tokio. Toen de tegenwoordige koning van Denemarken een kleine jongen was en evenals andere jongens te Kopen hagen schoolging, moest hij dagelijks een huis voorbij, met zulk een ver leidelijke schel, dat hij de verzoeking niet kon weerstaan er even aan te trekken, waarna hij zoo hard als hij kon wegliep. Op zekeren dag, toen hij zijn kwa jongensstreek weer uitgehaald had, kwam de portier zoo haastig naar buiten, dat hij den wegloopenden prins nog zag. „Wacht jou kleine rekel 1" riep hij hem achterna, er een uit drukking bijvoegend, die de prins nooit gehoord had en waarvan hij den zin niet begreep. 's Middags aan tafel vroeg hij aan zijn vader, wat dat beteekende. De koning legde 't uit en beval den prins, nadat deze 't geval naar waarheid ver teld had, den portier vergiffenis te gaan vragen. De prins ging hoewel schoor voetend, daar hij niet zeker was van een aangename ontvangst. Zoodra hij schelde, kwam de portier naar buiten en ziende, wien hij voorhad, greep hij zijn kleinen kwelgeest bij den kraas, blijkbaar met 'tplan 'them betaald te zetten. Maar de kleine haastte zich voordat de afrekening plaats greep te vertellen, dat zijn vader hem be volen had hierheen te gaan en ver giffenis te vragen en hij deed dit zóo aardig en zag er zóo bedroefd uit, dat de portier hem losliet en zei„Je moet een verstandigen vader hebben, jongen Hoe heet hij Christiaan, antwoorde de prins. Ja, maar zijn van. Wat is hij voor een man Hij heeft geen van. Hij is ko ning van Denemarken. 't Had weinig gescheeld of de por tier had in zijn verlegenheid den prins bijna verzocht, zoo dikwijls als hij maar wilde te schellen. Chef (die zijn bediende bij de boe ken slapende vindt)Stevens, de eerste van de volgende maand kan je een andere betrekking zoeken Bediende (nijdig)Moet u mij daarvoor nu al wakker maken Oud en nieuw. De nieuwe gentleman is de oude gentleman wat grover geworden. De nieuwe dame is de oude dame wat losser geworden. De nieuwe dochter is de oude dochter wat oproeriger geworden. De nieuwe maatschappij is de oude maatschappij wat wilder geworden. De nieuwe kunst is de oude kunst wat pedanter geworden. De nieuwe geestigheid is de oude geestigheid wat opgekookt ge worden. De nieuwe journalistiek is de oude jo rnalistiek wat Amerikaanscher geworden. Commissariaat ran Politie Ie Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene medaille. Eene lederen tasch. Een gouden manchetknoop. Een brei kous met breinaalden. Een bril in een koker. Een paternoster. Een zak mes. Een horlogeketting. Een broche. Een vrouwenhandschoen. Een étui met twee paternosters. Een beugel- taschje. Een paternoster. Een das speldje. Een kerkboek. Een kinder manteltje. Een horlogeketting en ©ene broche. Een paar zwarte hand schoenen. Een paar glacéhandschoe nen. Een halsketting. Eene ladder. Een horloge met ketting. Eene para- pluie. Twee mansboorden. Een paar manchetten. Een vrouwenzak met zakdoeken. Een handwagen. Een sport wagentje. Eenige sleutels. StoomyaartÈerichtsn. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, arriveerde 23 Aug. t9 Rotterdam. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, vertrok 23 Aug. van Suez. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 23 Aug. des nam. 1 u. 15 m., Lezard. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 23 Aug. te Rotter dam. Het stoomschip Lawoe, van Java, naar Rotterdam, vertrok 23 Augustus van Port-Said. Het stoomschip Prim Willem van Suriname naar Amsterdam, arriv. 23 Aug. te Amst. Het stoomschip Prim Willem 1, vertrok 23 Aug. van Amst. naar Pa ramaribo. Het stoomschip Oranje Nassauver trok 20 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Mauritsarri veerde 22 Aug. van Amsterdam te Paramaribo. 28ste Muziekuitvoering in den Hout. Op Zondag 26 Aug. des namidd. van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Mit Sang und Klang MarschRadlegger. 2. Ouverture La Part du DiableAuber. 3. Jionia Polka Wardroper 4. La Bénédiction des Poig- nards,Scène Dramatique de l'opéra Les Huegenots Meijerbeer 5. Ouverture Titus Mozart. 6. Juristen Bal Tanze, Wal- zerStrauss. 7. Potpourri de l'opérette Madame Angot Lecocq. Ondetrouwd: 24 Aug. J. G. v. d. Mark en M. C. Jansen. Bevallen: 23 Aug. J. H.Seven- huijsenSevenhuijsen z. - C. v. Dam meVlaanderen z. - A. H. Spieker manv. Dijk z. - 24 H. M. Lasschuit Reekers d. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 23 Aug. J. D. Rei- meringer en E. van Kalken, Utrecht. - M. E. Barentz en S. J. Schünberg, Amst. - W. Nijs en I. A. v. Willis, Amst. - J. O. Kolkmeijer enM.J. H. Kruisinga, Amst. - B. Romenij en S. Koch, Osnabrück. - F. H. C. Sanders en J. C. Kuipers, Dordrecht. - (Bij volmacht) J. W. D. Jockin en M. Douwes, Amst. - J. W. Swaan Jr. en M. Swaan, Arnhem. - E. W. Lüngen en B. D. J. Veeren, den Haag. Bevallen: 21 Aug. W. C. Q. JoostingHeitz z., Utrecht. 22. J. A. WerninkWernink d., Deventer. - S. de Sturler de FrienisbergVeldman z., Ten Boer. - P. L. LohbeckHan del z., Amst. Overleden: 15 Augustus C. A Schüssler 44 j., Utrecht. 19. A. v. d- Ham v. Heijst 37 j., den Haag. 21- J. A. Buising 37 j., Groningen. 22. J. Kistemaker jm. 21 j., Anna Paulowna. 23. J. J. Batenburg 70 j., Loosduinen. MARK TNIEUWS Amsterdam20 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,,dito Hambur gers fl,40 a 2,20, dito Zaaiers fl,40 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche 0, a 1,75, Geldersche Kralen f2,20 a 2,60, Katwijker Zand f2,a 3,25 Noordwijker Zand f2,a 3,Hi 11e- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f 0,a 0 dito blauwe f 0,a; 0,alles per Hl. Alkmaar20 Aug. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 11 koeien f190 a 240, 108 vette kalveren f35 a 80, 10 nuchtere dito f 8,a 20,327 vette schapen f 16 a 25, 56 magere varkens f 15 a 17, 0 paarden f a alles per stuk, 105 vette varkens 40 a 47 ets. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3