Stoomvaartberichten. BINNENLAND. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Sociëteit „TR0U MOET BLIJCKEN." Burgerlijke Stand. MuBeum van Kunstnijverheid. Op algemeen verlangen zullen a.s. Zondag op het Museum van Kunst nijverheid alhier alsnog tentoonge steld zijn de merk waar waardige Print bladen voorstellende de verschillende tafereelen van Genesis. De figuur- en landschapvoorstel lingen als ook de ornementale om lijstingen die alle verschillend zijn, getuigen van de groote artistieke be kwaamheid van den keizerlijken Hofplaatsnijder J. Ana Pfeffel die deze tafereelen vervaardigd heeft. Des Zondags is toegang vrij. fabriek van de firma Becht Dyse- rinck te Amsterdam. Cricket. Een paar weken belangrijk op cricketgebied staan voor de deur. Twee engelsche elftallen, de „Cheshire Mys tics" uit Cheshire en de „Plaistow Cricket Club" uit Kent zullen van 27 Augustus tot 8 September e. k. ■*ene serie matches spelen tegen onze beste clubs, en eenige gecombineerde elftallen, uit de beste spelers gevormd. Na afloop van den toer van verle den jaar, beloofde de heer J. B. Hatt ook dit jaar weder met een elftal te zullen overkomen. De voorbereidende maatregelen waren reeds getroffen, toen een paar weken ueleden mr. Hatt, tot veler teleurstelling schreef niet te kunnen komen. Den heer Pleyte, president der H. C. C. „Rood en Wit" gelukte het echter spoedig een ander team te bewegen ons land te bezoeken. Deze team, waarvan mr. Grazen uit Liverpool de leider is, de „Cheshire Mystics" geheeten, komt Zondag a. s. in ons land en vertrekt 9 September, De „Plaistow Cricket Club" die reeds in het begin van den zomer be loofde in September wedstrijden te zullen spelen, vangt daarmede den 5den September direct aan en houdt haren laatsten wedstrijd den 83ten September. Omdat de gasten te kennen gaven zich liever niet te willen verplaatsen zullen alle wedstrijden gespeeld wor den op den uitstekenden cricketgrond der H. C. C. „Rood en Wit", gelegen te Heemstede, achter het bekende ca té „het Wapen van Heemstede' Vooral de matches tegen Nederland en Noord- en Zuid-Holland beloven zeer interessant te wordende spelers toch zullen gekozen worden uit de besten, die wij bezitten, te weten de heeren Weisz, Posthuma, Tromp de Haas, H. en O. Menten, Hoefielman van Manen, Schroder, Solomon, v. d Bosch, Feith, Bourlier en de Groot De heer Weisz, die het elftal, dat een week geleden in Engeland speelde, en bijna uit dezelfde heeren bestond aanvoerde zal naar wij vernemen ook nu weder als captain van Nederland optreden, en naar wij hopen zal hij zijne tegenstanders met meer succes mogen ontmoeten dan op vreemden bodem. Wij twijfelen dan ook niet of op het terrein, dat per stoomtram van uit Haarlem gemakkelijk te bereiken is, zal gedurende alle wedstrijden een groot publiek getuige zijn van deze belrngrijke internationale matches, en dat tegelijkertijd den gasten de verzekering zal geven dat ook hunne komst gewaardeerd wordt. Voor belangstellenden laten wij hier het programma volgen: 27 en 28 Aug. Cheshire Mystics tegen Zuid-Holland. 29 Aug. idem teg~n Amstel's Cricketclub. 30 en 31 idem tegen Noord-Holland. 1 Sept. idem tegen H. C. C. Rood en Wit. 3 en 4 Sept. idem tegen Nederland. 5 Sept. Plaistow Cricketclub tegen H. C. C. Rood en Wit. 6 Sept. idem tegen Noord-Holland. 7 en 8 Sept. idem tegen Nederland. Aanvang steeds IOV2 nur. Op de tusschen liggende Zondagen n.l. 26 Augustus en 2 September zullen twee lste klasse competitie wedstrijden te Heemstede gespeeld worden, resp. door Amstel's C. C.en de Utrechtsche C. C. „Hercules" tegen deH. C. C. „Rood en Wit," die ook een bezeek overwaard zullen zijn. Ingevolge zijne belofte zal de heer Charles Wolton Maandag een tweede voorstelling geven en wel in den schouburg. Deze hypnotiseur heeft Dinsdag zulke proeven van bekwaamheid ge geven, dat het hem zeker bij zij re tweede voerstelling ook niet aan be langstelling ontbreken zal. Deze week zijn voor de ramen van Maison Hals" geëxposeerd: een schil derij van L. Apol, een aquarelle van R. Dekker, een aquarelle van P. Hen- drix. Hier ter stede liep vandaag het gerucht dat in den afgeloop m nacht een ingezetene van Heemstede te Amsterdam zich zou hebben van kant Wij hebben naar de juistheid daar van geïnformeerd, doch heden namid- dig was aan het hoofdbureau van po litie te Amsterdam van een dergelijk voorval niets bekend. Wetenschappenregeering eenige oorlogsschepen zen- E. L. baron van Hardenbroek,1 den naar Tanger en Magazan. De burgemeester van Domburg, rent-Fransche en Italiaansche regeerinven meester van het Kroondomeinhebben zich reeds bereid verklaard jhr. mr. A. A. van Doorn, burge- insgelijks een paar oorlogsschepen te meester van Veere en Vrouwenpol-j zenden. Men schijnt derhalve te Ma- der; drid niet gerust te wezen over de mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid gevolgen, welke de twisten tusschen van den gemeenteraad van Middel- iden sultan en de weerspannige Ka- burg, voorzitter van het bestuur der bylen in Noord-Afrika ook voor Euro godshuizen aldaarpeanen kunnen hebben. dr. H. Japikee, voorzitter van het 1 De ongesteldheid van den Czaar be- bestuur van het Zseuwsch Genoot-staat, naar men verneemt, in de na- schap van Wetenschappen, leeraar weeën der longontsteking, die Alexan- aan de Rijks- hoogere burgerschool j der indenvorigen winter opdeed door te Middelburg; veronachtzaming van eenen aanval A. Lijsen, onderwijzer aan de Rijks-j van influenza. Professor Sacharyn, te De krijgsraad besloot op 22 dezer de Japanners aan te vallen. voor onderwijzers te Voor zijn pluimgedierte is de heer D. v. d. Berg te Haarlemmermeer op de Antwerpsche tentoonstelling 3 maal bekroondEervolle vermelding met zilver Wynandotte haan en hen'; 2e prijs met goud Wynandotte haan en hen; le prijs witte Wynandotte haan. kweekschool Middelburg W. H. Hasselbach, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Middelburg; J. A. Frederiks, bouwkundige, be last met het toezicht op de Gouver nementsgebouwen in de Abdij Middelburg D. W. v. Boven, gezagvoerder van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau, is benoemd de majoor jhr. A. C. J. Wittert, van het 3e regiment- infanterie, garnizoens-commandant te Middelburg. Verdronken. Uit eene sloot aan den IJweg bij de Lisserweg is opgehaald het lijk van P. v. d. Linden, oud 57 jaar vrouw van P. Kulk te Lisse. Ver moedelijk is ze door duizeligheid er in gevallen. Tegen meerdere bezoekers der jong ste paardenmarkt te Sloten ie door de politie aldaar proces-verbaal op gemaakt wegens het plegen van ver schillende baldadigheden en verzet tegen de politiedeze moest nog van den wapenstok gebruik maken en enkele arrestatiën doen. Wielrijders moeten thans aan den Sloterstraatweg tol betalen. In de concertzaal van het hotel Kur- zaal teZantvoort gaf de heer O.Lamborg „Clavier-, Gesangs- und Declamati ons-Humorist" uit Weenen Vrijdag avond de aangekondigde voorstelling. De zaal was goed bezet. Hetgeen ten gehoore gebracht werd, voldeed zeer. Vooral No. 4 „Humoristische Im provisation, nach Angabe des Publi- cums" wekte de bewondering op voo r het talent van den heer L. „Der Virtuose der Zukunft" en „Das Musikalische Lachen" waren zeer amusant en brachten de lach spieren der aanwezigen in ruime mate in beweging. De heer L. werd zeer toegejuicht. „Ripperda". Het aantal gymnastiekvereenigin- gen hier ter stede is met 24 Aug. weer met éen vermeerderd. Opgericht is de gymnastiekvereeniging „Ripperda" met 15 werkende leden. Oefenings avond DinBdag van halfelf tot 12 uur aan de inrichting Jacobijne- straat 20. Het Bestuur bestaat uit de heeren P. Spoor, F. Martens en D. Tulleken terwijl de heer A. J. Meijerink be noemd is tot Directeur. Meer en meer keert men tot de goede oude gewoonte terug om zijn winkel of magazijn met een fraai uithangbord te versieren. Er zijn firma's die zich op het ver vaardigen daarvan met bijzonder suc ces toeleggen. We vestigen de aan dacht op het uithangbord van de firma Wittgrefe in de Groote Hout- Btraat, dat keurig gesmeed lofwerk vertoont en dat afkomstig is uit de Moskou, heeft derhalve op eeüe spoe dige verandering van lucht aange drongen, zoodat de Czaar waarschijn lijk vroeger dan eerst het plan was naar Kopenhagen vertrekt, waarheen Sacharyn hem ditmaal zal vergezel len. Er gaan geruchte dat er weder te eene nieuwe nihilistische samenzwe ring, gelijk aan die van verleden Mei, tegen de keizerlijke familie ont dekt is. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vertrok 23 Aug. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amst., vertrok 28 Aug. van Padang. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, vertrok 23 Aug. van Genua. Het stoomschip Prins Hendrikman. Batavia naar Amst., pass. 23 Aug. Kaap Roca. Een ongelukkige val Vrijdagavond zouden twee knapen op den Haarlemmerdijk te Amster dam een vlieger oplaten, wat in die straten geen zeldzaamheid is. De jongens schijnen daarbij twist kregen te hebben, zoodat de een den ander te lijf wilde. In zijne vlucht viel een der knapen tegen een trot toirband, en bezeerde zich daarbij zoo ernstig aan de borst, dat hij kort daarop aan de gevolgen over leed. Zeevjssclierij. Vrijdag kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortsche bomschuiten. Be somming f24 en 126. De prijzen der visch waren: bakschol fl.80, schar ren f7.50 en pieterman fl per mand tong f0.30 tot f0.90 en tarbot fl.50 tot f2.50 per stuk. De moord te Bussum. Tegen heden waren als getuigen in deze zaak gedagvaard de moeder des heeren van der Scheer (buurman van den heer Meinders, wiens dochtertje is vermoord die op het oogenblik van den moord zich in de tweede achterkamer bevond, en de bediende Nijdam, die echter niet voor den rechter van instructie kan verschijnen, wegens ongesteld heid van zijn vader. Vrijdagmiddag heeft de politie te Bussum de plaats der misdaad nog maals bezocht, om nauwkeurig vast te stellen in welk gedeelte der wo ning de moord moet hebben plaats gevonden. Uit die onderzoekingen is gebleken, dat het kind moet zijn ge dood in de gang boven, die grenst aan de slaapkamer in v. d. Scheer's woning, waar, zooals men weet, het gegil van het ongelukkige kind is gehoord. Maakte men in een der andere ver trekken van Meinder's huis gedruisch dan drong dit niet tot die slaapka mer door, zoodat mag worden aan genomen, dat het kind uit de boven- voorkamer in de gang is gesleurd en daar in de duisternis om het leven is gebracht, nadat de deur der kamer was dichtgeslagen, opdat de kleine jongen, die te bed lag, niets zou hoo- ren. Benoemingen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd lo. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. Fokker, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, secretaris der Kamer van koophandel en fa brieken te Middelburg, oud-griffier der Staten van Zeeland mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en van de Provinciale Staten van Zeeland, burgemeester van Aar denburg en St. Kruis, voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland C. J. J. A. van Teylingen, lid van Gedeputeerde Staten van ;Zeeland, voorzitter van het burgerlijk armbe- Btuur te Middelburg 2o. tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, jhr. mr. W. M. de Brauw, commissaris der Koningin iu de provincie Zeeland So. tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. J. C. R. van der Bilt, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg; 4o. tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden, F. G. Sprenger, luitenant-kolonel, com mandant der dienstdoende schutterij en lid van den gemeenteraad te Mid delburg 5o. tot ridder in de orde van Oranje Nassau mr. W. Polman Kruseman, griffier der Staten van Zeeland, secretaris van het Zeeuwsch Genootschap van Overmatig gebruik van Cognac. Uit Tiel schrijft men In deze streek bestaat de gewoonte, dat de eigenaar van een in aanbouw zijnd pand, zoodra er de kap op staat en de pannen liggen, de werk lieden onthaalt op „pannebier." In zeer veel gevallen is die naam onjuist er wordt meestal geen bier maar wel jenever geschonken en dat soms met een gulheid, die gold het een be tere zaak werkelijk te prijzen zou zijn, maar nu streng te laken is. Ge lukkig wordt er ook vaak een fooi gegeven I Dit laatste geschiedde nu te Och- ten (2 uur van hier gelegen) niet. Daar ging Donderdagavond op kos ten van den heer d. H. lustig het boordevolle glas cognac rond. Een der timmerlieden, een 20-jarig jong- mensch uit Druten, scheen niet aan drank gewoon en raakte al spoedig buiten weBten. In dien toestand go ten zijn kornuiten hem zooveel drank in de keel, dat hij niet meer bij ken nis kwam en den volgenden morgen overleden bleek te zijn. Eindelijk heeft het engelsche Par lement de dringende zaken die nog behandeld moesten worden, afgedaan en is heden op de gebruikelijke wijze de zitting verdaagd. De Spaansche regeering heeft nu eene nota gezonden aan de andere Europeeache regeeringen, die belan gen in |Marokko te verdedigen heb ben. Daarin stelt Spanje voor, dat alle staten gemeenschappelijk zullen optreden tot bescherming der Enro- peanen in Marokko, indien deze be dreigd mochten worden. Tot dat doel zal de Spaansche Dynamietkanonnen Op Sandy Hook worden proeyen genomen met dynamietkanonnen. welke daar worden geplaatst tot verdediging der haven van New-York. Dinsdag werd een lading van 500 Eng. ponden dynamiet anderhalve mijl ver in zee geschoten; er volgde een geweldige ontploffing, waardoor het water over een oppervlakte van een halven bunder 100 voet in de lucht werd geslingerd. Deze nieuwe kanonnen worden ver vaardigd door de Pneumatic Torpedo Gun Company. De batterij, welke op de uiterste punt van Sandy Hook wordt opgericht, zal bestaan uit twee stukken van 37# en een van 20 cM. Ook aan den ingang der haven van San Francisco wordt een batterij van dynamietkanonnen opgericht. Gekruisigd. Aan het Berliner Tageblatt wordt geseind dat houthakkers in een b:sch bij Clay in Kentucky (Veree- nigde Staten) een beeldschoonejonge vrouw hebben gevonden, met han den en voeten vastgespijkerd aan een houten kruis. De ongelukkige leefde nog. Deze kruisiging moet in Amerika de nieuwste straf zijn, welke jaloer- sche Vrouwen toepassen op haar medeminnaressen. Oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Sjanghai heeft de Chineesche regeering tevergeefs beproefd, eene leening van een mil- lioen taels te sluiten bij bankiers in China, bij welke leening de handels vloot tot onderpand werd aangebo den. Daarentegen ontving ze ettelijke aannemelijke aanbiedingen van Euro- peesche bankiers. Japan moet verklaard hebben, rijst niet als contrabande te zullen be schouwen. Het bureau van Reuter te Shanghai seint, dat het vreemdelingen verboden is de arsenalen te naderen zonder speciale toestemming. Bij keizerlijk decreet zijn bevelen uitgevaardigd omtrent de uitrusting en africhting van tienduizend man schappen uit Mandsjoerije en provincie Peking, welke moeten wor den gestationneerd te Tengtschou. Sanko en Tientsin. De keizerin moet 12 millioen teals ter beschikking hebben gesteld van Li Hung Chang. Veertig Japanners hebben Woens dag Shanghai verlaten, terwijl een groot aantal Chineezen uit Japan te Hongkong zijn aangekomen. op Zondag 26 Augustus des avonds ten 8 uur, te geven door het Stede lijk Muziekkorps onder directie van den Luiten.-Kapelmeester C. P. WV KRIENS. P R O G R A MM A. 1. Die Garde der Mark MarschKapey. 2. Concert Ouverture. Meijerbesr. 3. Einleitung und Braut- chor a. d. Oper Lo hengrin Wagner. 4. Indigo Walzer a. d. Operette Tausend und Eine Nacht Strauss. 5. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra HerodiadeMassenet. PAUZE.— Ouverture Giralda. Adam. 7. Fantaisie b. u. Théme de l'opéra Martha. Flotow. Twee Spaansche Dan sen 9. Fantaisie du Ballet ExcelsiorMarenco ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk: alhier, op Dinsdag 28 Aug. 1894 des namiddags van 1-2 uur, door den. Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. J. C. Bach. 2. Marche funèbre. Chopin. 3. Allegro maestoso NielsW.Gade 4. AriaRheinberger. 5. AdanteM.B.v. Kruys.. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 22 Aug. J. G. Ger- big en L. O. Renkert, Memphis (Ame rika). 23. D. van der Horst H.Pz. en M. F. Koning, Amst. - L. D. Linck F. de Ridder Hz., Kedong-Ban- teng. - A. C. H. Graafland en L. Mes lier, Bennebroek. - J. R. Slotemaker de Bruine en C. de Jong, Sliedrecht. S. van Asperen en P. J. Pijper, Enk huizen. 24. H. Jelgerhuis Swildensen J. W. Altes, N.-Amstel. Bevallen: 22 Aug. J. W. van 'tHaaff—Smit z., Doesburg. - C. J. BergsmaVan de Moer d., St. Anna- parochie. 23. E. C. PaddingKramer z., Amst. - T. TammensWierenga d., Wervershoof. - C. W. de Bruin Frithiof z., Alkmaar. - N. Zuijderhoudt Swart d., St. Anna. 24. S. Vorsan- gerVoorlanger z., Amst. Overleden: 15 Aug. R. H. A. Schmidt 22 j., Amst. 16. J. A. Ph. Buijs jd. 84 j., Zutphen. 21. N. van HesselingDe Reus 62 jJisp. 22. H. J. A. Schrikker 22 j., Amst. 23. D. Vos Dz. 74 j., Amerongen. - J. PfisterRoelofs Engel 71 j., Amst. Papieren telegraafpalen. Het nieuwste product der papier industrie wordt gevormd door tele graafpalen. Om aan die palen de noodige hardheid te geven wordt de papierpap vermengd met borax, zout en andere substantiën en dan geperst tot holle C3 linders. De nieuwe palen moeten menige voordeelen aanbieden. Niet alleen dat zij veel lichter zijn dan houten palen, zij moeten een grooter weerstandsvermogen hebben tegen de invloeden van de buiten lucht. TELEGRAMMEN. China en Japan. SHANGHAI, 25 Aug. (Reuter). De nederlaag der Japanners wordt be vestigd. Negentien Japansche oorlogs schepen en 13 transportschepen kwa men op 18 dezer op de Tatungrivier en zetten 6000 man aan land. Dezen werden aangevallen en teruggedreven door de Chineezen wier geschut groote vernieling aan richtte. De Japanners trokken terug naar het strand, onder beschutting van de kanonnen der schepen die een verdere vervolging beletten. Van de Japan ners zouden 1300 gesneuveld zijn. Aangebeden betrekkingen in Nederland' Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnèd buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkelj P. G in fijne bank. bakk. bek. m. fr. taal. f. Meerderj. c&nd. not. S. E. of P. S. tea •poed. op,*, v. verl. tal. ta Ter Neuzen. 3. Fl. boekhoud, m. go>de get. aanvaard, tent. 4. Accur. jongen, op handelsk. te Rott. 1 Sept. goed tchr. en grond. bek. m. duiticbe taal 5 Kantoorbed. v. eng. en hall. cirresp. pr. r«f. 6. Chef administ. in sindt jaren beet. handel in cokes, sternk. en briquett. te Amst ace. en degel. m. kennis v. art. litfst en borg. knnn. stelL toIL opg. ook r. verL sal. MARK TNiEUWS. Leiden. 24 Aug. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt yan heden waren als volgt: 78 Stieren f51 af235, 151 vette Ossen en Koeien f126 a f264 of f0,62 a 0,70 per Kg., 68 Vare id. f118 a f216, 20 Graskalveren' f 13 a f37, 35 vette id, f40 a f80 of f0,60 a f0,80 per Kg., 16 nuchtere ld. 17,— a f 19,,711 vette Schapen f18, a f30,of f0,40 a f0,45 per Kg., 841 weide dito f 12,a f 23,324 Lam meren f 8,a f 15,152 magere Var kens f 17 a f25, 262 Biggen f4,a f 11,0 Veulens fa f0 Paar den fÓ.a f0.,103 Kalf- en Melk koeien f120 a f251. Bevallen: 23 Aug. G. v. Halst -Rooijers d. - J. C. Westerman

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2