I OLIJF-OLIE, - Prima TAFELBQTEB, J. M. SCHMIDT, JAN MISTIGE, Zijt gij verkouden, f L ÏAil MM, A RPOIVliOTIB, f 9 JL10HIIIL C A ÜGKMU. Letteren en Knnst Wedstrijden. Pédicure AANSPBBKÏB. Gierstraat 62. Ingezonden Mededeelingen M a i son Hals, Kruisweg 45. ÖEMEN&D NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerke» De INKT waarmede dit Blad wordt gedrukt, wordt geleverd door de Neder- landsche fabriek van Druk inkten te Bennekom nabij Ede. KKAAKMAN's DAMSTRAAT 13. Gegarandeerd zuivere P Klamst nat 20. Koningstraat 19. HAARLEM! STOOMVBKVBRIJ CHEMME WASCH - INHlGlTUKti. JULIUS WULFF Go. Hslmbrefcersteeg ts Haarlem. Etallieement geheel naar de eiechen dee tijde ingericht. Coaearreerende prijzea. een gleufde gezette regel komt juist voor die gleuf, waaruit de specie, door een vooroverbuigende beweging van den pot, gedrukt werdt tegen en tusschen de letter en aldus den regel zelf giet. Zoodra dit geschiedt is, glijdt het zetsel weer naar rechts en komt tusschen twee scherpe messen, die het effen en glad schaven. Kant en klaar komt de gegoten re^el te voorschijn door een smalle ruimte en blijft staan op een plaatje en wordt door een veer naast de andere geschoven. De regel is gereed. De letters, welke dien regel ge vormd hebben, zijn in tusschen niet op haar plaats gebleven. Zij zijn al len gegrepen door een langen arm, die ze opneemt, ze omhoog brengt en ze vast houdt vlak voor een spi raal. Van onderen tikt er een mesje tegen aan, die letter voor letter in de spiraal slaat; de letters draaien mee rond tot ze voor de afdeeling komen, waarin ze thuis behooren en de machine „distribueert" dus zelf het werk, dat zij eerst gezet heeft. De „spaties", die lang, wigvormig zijn, heeft de vangarm laten staan hij heeft dus als 't ware de letters er uitgetrokken. Het kan zijn dat de regel min of meer los gezet is; de machine vult hem zelf aan, door die wigvormige „spaties" zoo aan te druk ken, dat de regel de vereischte lengte krijgt. Dit alles geschiedt in een onmoge lijk korten tijd, zoodat in een oog wenk de regel gezet, gegoten en weer gedistribueerd is. Geen regel, die langer is dan de andere; geen letter die hooger staat dan zij moet staan. Alles kenmerkt zich door een gelijkmatigheid, welke geen zetter kan verkrijgen. Daaren boven heeft men nog het voordeel, dat men steeds nieuwe letter heeft en een mooie druk gewaarborgd is. Een zetter kan evenwel op den verkeerden toets drukken en dus een fout maken; bij gewoon zetsel kan men de fout verbeteren door eenvou dig het foutieve woord er uit te ne men en er een nieuw voor in de plaats te stellen. Met een machine is men genoodzaakt den geheelen regel, waarin de fout voorkomt, over te zetten, doch alles gaat zoo vlug in zijn werk, dat zulks geen bezwaar is. Zoo kort mogelijk hebben wij ge tracht, een uiterst oppervlakkige be schrijving der machine te geven. Op pervlakkig moet zij uit den aard der zaak zijn, want om zich een juist denkbeeld van deze vinding te kunnen vormen, zouden eenige teekeningen dringend noodzakelijk zijn. T. Verdacht van manslag. Den 29sten Juli 1.1. werd in het Kanaal even buiten Maastricht drij vende gevonden het lijk van zekeren H. Willems. Aanvankelijk dacht men aan een ongeluk, doch later gingen er geruchten, die aan misdaad deden denken. Thans is zwaar geboeid van Maas tricht! naar 's-Bosch overgebracht en ter beschikking van den auditeur militair aldaar gesteld een milicien van het 2e reg. inf., die zonder ver lof zijn garnizoen verlaten had en van dien manslag wordt verdacht. De man blijft alle schuld ontkennen. Cholera. Een man uit de Lindendwarsstraat te Amsterdam, lijdende aan aziati- sche cholera, is Vrijdag in het Wil- helmina-Gasthuis ter verpleging op genomen. Uitbreiding. De toenemende uitbreiding van den dienst aan de Algemeene Reken kamer en het ministerie van kolo niën vordert vermeerdering van loka liteit voor beide administration. Ten einde in deze behoefte te voorzien, zullen op de staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar gelden worden aangevraagd voor het bijbouwen van een vleugel aan het gebouw van het departement van koloniën en voor het vestigen van meer bureau's in het lokaal der Rekenkamer. De droogmaking der Zuiderzee. Door het bestuur der „Zuiderzee- Vereeniging" is aan de ledtfa, dona teurs enz. der Vereenigiag een schrij ven gericht, waarbij is gevoegd een overdruk (met kaart) van het rap port, door de Staatscommissie, inge steld bij kon. besl. van 8 Sept. 1892, in de eerste helft van dit jaar aan de Koningin-Regentes uitgebracht. De vraag, of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee op eene wijze als door de Vereeniging is voorgesteld, in 's lands belang be hoort te worden ondernomen is door de Staatscommissie met overgroote meerderheid toestemmend beant woord. Ten einde te overwegen wat door de „Z.Z.V." kan worden verricht om de zaak verder vooruit te brengen, zal in de October-vergadering dit punt aan de orde komen, en is der halve een talrijke opkomst der leden gewenscht. Inmiddels heeft het algemeen be stuur gemeend zich in een adres tot de Regentes te moeten winden, met verzoek zoodanige maatregelen te wil len nemen, als het spoedig tot stand komen van het nationale werk kun nen bevorderen. Begrafenis Jansje Meinders Het stoffelijk overschot van Jansje Meinders, het slachtoffer van den moord te Bussum, is Vrijdagmorgen van uit het huis van haren oom van moederszijde, den heer J. Oosten op den Nieuwendijk te Amsterdam op Zorgvlied ter aarde besteld. Een zevental kransen dekte de lijk baar. De naaste en overburen hadden als blijk van deelneming de winkels ge sloten. Een talrijke menigte begeleidde den stoet, waarvan velen den tocht naar het kerkhof medemaakten. Ongeluk te Vlissingen. Het ongeval dat Donderdag te Vlis- singen aan boord van Hr. Me. pant serschip Stier plaats vond, is niet ontstaan door gasontploffing, maar door het springen van eene stoom pijp. De toestand der gekwetsten is redelijk en niet gevaarlijk. Zakkenroller b. Vrijdag bij het bezoek der Konin ginnen aan Vlissingen hebben de zakkenrollers en valsche kaartspelers goede zaken gemaakt. Eenige Zeeu - sche boertjes lieten zich verlokken tot het kaartspelen, waarbij de ge wone methode gevoigd werd. Een tweetal verloor een aardig sommetje. Op het geroep Valsche kaartspelers kozen de schelmen het hazenpad en waren in het gedrang spoedig ver dwenen. Een van de kwanten werd door een tweetal agenten in burger kleeding op heeterdaad betrapt en aangehouden. De zakkenrollers bewogen zich gaarne in de herbergen, waar men, om te schuilen voor de stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuw6che deernen werden het slachtoffer hun ner vlugge vingers. Een nieuwe opera van Verdi. De beroemde Italiaansche compo nist Verdi is op het oogenblik aan een nieuwe opera bezig, die „Ugoli- no" zal heeten. De componist verza melt muzikale gegevens voor het nieuwe werk en heeft navorschingen gedaan omtrent een vroegere toon zetting van het gedeelte uit Dante's „Hel", dat op Ugolino betrekking aeeft. Tusachen wiel- en paardrijder. Op de groote wielrijdersbaan te Berlijn hebben de wielrijder Spitzig en de „cowboy" ruiter Texas-Jack andermaal hunne krachten tegenover elkaar gemeten. De af te leggen weg was 30 kilometer, Spitzig gaf den ruiter 5 kilometers voor en werd ge slagen, daar by ten slotte 250 meters bij den ander achterbleef. Nog meer dan de eerste maal maakte alles den indruk alsof het niet een ernstigen wedstrijd, maar om een goed gear rangeerd circus-spel te doen was. Ooms. Men meldt uit Amsterdam: De heer J. K. Ooms, wiens overlij den dezer dagen gemeld werd, is Donderdagavond gezond en wel hier teruggekomen. Wel is waar ongesteld verliet de bekende sportsman New- York, doch hij is aan boord van de Spaarndam zoo goed en zorgvuldig verpleegd, dat hij geheel hersteld in het vaderland terugkeerde. Le heer Ooms zal zich reeds de volgende weet weer in training be geven om in den wedstrijd, op 23 fceptember alhier te houden, mede te dingen naar het kampioenschap van Nederland in sculling outriggers. De wereldtentoonstelling van 1900. De hoofdcommissie voor de we reldtentoonstelling van 1900 te Parijs heeft in de maand Juni eene sub commissie benoemd om de financieele plannen voor de organisatie, enz. der tentoonstelling te onderzoeken. De sub-commissie, bestaande uit 22 le den, onder welke de senator Boulan- ger, Magnin, gouverneur der Fran- sche bank, Alphonse de Rothschild, Léon Say, Etienne, Henri Germain, heeft besloten aan een aantal Fran- sche financiers hun inzicht aangaan de de financieele zijde der quaestie te vragen. De tijdvoor het geven van advies is gesteld tot 31 December, en de senator Boulanger is belast om rapport op te maken van de ontvan gen adviezen. Tot nu toe zijn reeds twaalf adviezen ingekomen, die zooals verwacht kon worden, verschillende plannen opgeven. Daartoe behooren onder anderen voorstellen om in overleg neet de maatschappijen spoor wegkaartjes tegen verminderden prijs af te geven, die tegelijk toegang tot de tentoonstelling verschaffen, iets waardoor het bezoek der tentoonstel ling niet weinig vermeerderd zal worden. Een ander voorstel wil dat die kaartjes ook recht geven tot het deel nemen aan een loterij met prijzen van 200.000, 100,000 fr., enz. Het ligt in het plan aan de tentoon stelling bijna de dubbele ruimte te geven van die van 1889. Voor deze waren de uitgaven 59 milioen. Die van 1900 zal veel grootere uitgaven vereischen. Volgens den heer Boulan ger zullen ze niet ver van de 100 millioen af zijn. Ahlwardt. De bekende leider der anti-semieten Ahlwardt, onlangs tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van staatsambtenaren, zal dezer dagen weer in hechtenis worden genomen. De justitie heeft Ahlwardt doen weten, dat hij zich uiterlijk 28 Augustus in de gevangenis te Plöt- sensee moet aanmelden, ten einde deze straf te ondergaan. Ongeregeldheden te Brisbane. Ook dit jaar hebben weder, even als vorige jaren, ernstige ongeregeld heden plaats gehad te Brisbane in Queensland, waar de schapenscheer ders in Juli steeds druk werk heb ben. Een aantal scheerders hebben ditmaal de raddraaiers onder de scheer ders, die tot de vakvereeniging be hooren, later zitten en zijn hun eigen gang gegaan. Een merkwaardig staal tje van de opvatting, welke sommi ge werklieden in Australië van de vrijheid hebben, geeft het volgende verhaal. Een honderdtal scheerders zouden door een werkgever worden aangenomen en moesten daartoe het arbeidscontract onderteekenen. De eerste zes weigerden echter de voor waarde* aan te nemen en te teeke nen de zevende, die voortrad, wilde teekenen, waarop de eerste zes hem terstond aanvielen en tegen den grond sloegeo. Een politie-agent trok zijn revolver, waarop de werklieden heen gingen. Zij verschansten zich daarop met weer andere oproermakers in een kamp, sneden telegraafdraden in den omtrek door om het vragen van hulp onmogelijk te maken, en sta ken toen eeh groote schuur met wol in brand. De opzichters en anderen, die wilden trachten den brand te blusschen, werden met geweld tegen gehouden. De waarde van de wol, die verbrand is, wordt op 60000 gulden geschat. Zij behoorde aan een der ministers van Queensland, Ilwraith. VARIA. de manieren, die hij zich met de grootste gemakkelijkheid had eigen gemaakt, welkom ontvangen, tot hij ten laatste zóo berucht was geworden dat elke badplaats hem tengevolge van eenige welgelukte „operaties" kende. Het laatste staaltje van brutaliteit, door hem geleverd, waarna hij zich „uit het openbare leven terugtrok", was het volgende: Op eene badplaats verscheen een oude Spaansche hertog, rijk, ziekelijk en, naar men spoedig vernam, een liefhebber van het spel. De directie der speelbank bleef niet in gebreke den ouden edelman uit te noodigen, die na eenige aarzeling dieuitnoodi- ging aannam. De oude heer speelde tamelijk on verschillig en verloor in het eerst ko lossale sommen. Langzamerhand ver kreeg hij evenwel „veine" en won zóóveel dat hij eindelijk een som van 2 millioen trancs machtig was ge worden. Deze „oude hertog" was Ardisson, die zich daarna „verwijderde" zonder dat men hem ooit weerzag en zonder j dat men eerst zijn valech spel had kunnen ontmaskeren. Opticien (Magazijn „de Qouden Bril"), AMSTERDAM, groote specialiteit in goed geslepen Brillen, Lorgnetten enz. Spreekdag in Haarlem, des Dins dags, ten huize van den Heer F. van deb PLUIM, Zijlstraat 55. en Een vergissing. Een Amerikaansch redacteur heeft door eigen zorgeloosheid twee trouwe abonnés verloren,en wel op de volgen de wijzeDe beide abonnés schreven hem en verzochten een antwoord op hun vraag. No. 1 een gelukkig vader van tweelingen wenschte te weten, hoe deze 't beste de periode van 't tand enkrijgen doorstaan kondenen No- 2 verzocht om raad, hoe hij zijn tuin van millioenen springhanen zui veren kon. De redacteur zette zijn inlichtingen in de rubriek„briefwis seling," doch toevalligerwijze werden de namen verwisseld. Zoo ontving No. 1, de gezegende eigenaar der twee lingen, 't antwoord „Bedek hen met een dikken laag stroo en steek dat aan en ge zult van de kleine plaag geesten, die nog een paar seconden in de vlammen rondkruipen, weldra ont slagen zijn." De door sprinkhanen geplaagde No. 2 ontving den raad„Wrijf hun ge zicht met slaolie in en bestrijk 't kake been met een ivoren staafje KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée lij introductie. Directie VOS ZOON. Dowe gewond. De kleermaker Dowe, de uitvinder van het zoogenaamde kogelvrije pant ser, is door een kogel gewondbij een openbare proef, die hij te Aken met zijn pantser onderging. Caserio's hoofd. Van het hoofd van den moorde naar Caserio heeft men in het ge neeskundig laboratorium van dr. La- cassange een afgietsel genomen. Valsche spelers. Ten bewijze dat het „beroep" van den valschen speler nogal lucratief is, mogen de volgende bijzonderheden dienen, door den beruchten valschen speler Ardisson onlangs uit zijn veel bewogen leven medegedeeld. Met recht mag hij de „koning" der val sche spelers, de „uitvinder" der ver nuftige kunstgrepen,in de laatste jaren op dit gebied toegepast, genoemd worden. Als kind reeds speelde Ardisson valsch, met zijn kameraadjes. Later wist hij hier en daar wat weg te ka pen en als jongmensch stal hij nu en dan kleine geldsommen. Eindelijk gelukte het hem, dank zij zijne „le venservaring", zich in deftige kringen in te dringen. Als „graaf Andrea" had hij een jongmensch van deftige lamilie, dat in verlegenheid zat, geld geleend. Uit dankbaarheid verschafte deze hem daarop toegang tot de aanzienlijke kringen, waar grof werd gespeeld en waar de slimme gauwdief een mil lioen wist in te palmen vóór men hem ontmaskerde* Daarop vertoefde hij in allerlei groote steden van Frankrijk; overal werd hij, dank zij de innemen op ZONDAG 26 Aug. TE HAARLE Qroott Ktrk. Vrocgpr. 7 ure, van Lennep. Voorm. 10 ure, Barbas. •s Avonds 6 ure, Loggers, pred. te Velaen. Nitutoe Ktrk. Voorin. 10 ure, Schroder, pred. te Nieuw-Venuep. Jam-Ktrk Vroegpr. 7 ure, Hoog. Baktnttttr Ktrk. (Voor de Ki ndereu.) Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Eglitt Wallonne. Pas do culte. Chrititlijk Qtrtformttrêt Gtttttni* Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's ar. 5 ure, Mulder. iüe>n Heiligland. Voorm. 10 ure, 'i hv. 6^ ure, Dekker, Theol. Student. Luthtrtcht Ktrk. Voorm. 10 ure. Poolman. Kerk dtr Vtratnigdt Dooptgtxtndt. Voorm 10 ure, De Vries. Rtmomtraniteht Ktrk. Voorm. 10 ure, Oort, jpred. te Utrecht. Ktrk dtr Brosdergtneenien. Voorm. 10 ure. Weiss. Eoordtrktrk Riddtrstraat.) Voorm. 10 ure, sar. 8 ure. Langhout. Woensdagavond 8 ure, Mulder. Nederd. Herv. Kerk, IBenaebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wjjk Jr, ■everwlih. Voorm. 10 ure. Boon. Ham, 1 ure, geen Zondagschool. Ètcmg I Luther sche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Dooctgezinde Ktrk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemend** i. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Houtr||k en Polanen. Voorm. 10 ure, Peaux pred te Wijk aau Zee. ttantpoort» Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Hoog. Vel&ea. Voorm. 10 ore, Logger». Zandvoort. Voorm. 10 ure, A; E. van der Dusien, van Amsterdam. Nam. 2 ure, geeu dieaat. |j| GEBRUIK DAN directe aanvoer uit Nice, W due geen Aardnoten-Olie uit Delft, h f1,20 per 1/1 a*- en ƒ0,60 per Va fl. A PRIMA Citroen-, Frambozen- en Sinaasappel- 50, 55 en 60 Ct«, LEIDSCHE en DELFTSCHE 75 Ct«. per Vt kilo. Kleine Houtstraat 62. firma P. J. DE LOOS, Belangrijke prijtverminiering van Parasol», En-tout-cas en Parapluie». Attentie s. v. p. Reparatie van Pa- rapluies en Parasols in den kortst mogelijken tijd, onverschillig -waar gekocht. ia ie nieuwste modellen van 1,— iSt /6,allen met balein, steeds iet 100 cM: taille wijdte voorhanden: H. J. VISSKB. QrotU Hout»trut 34. en van n a g a i IJ a Groote Houtstraat 86 en Fabriek: Nette ea spsedtge bewerkla;,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7