lantoorMwerto. Voor onze Yensters. DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C FEERSBOOM, 12e Jaargang: Woensdag 29 Augustus 1894. No. 3422 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat l'iL, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONESSuce.Parijt 3Ibie Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uilgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De Koninginnen in Zeeland. I Bij de toenemende onveiligheid in de groote steden. Kinderpret op een oorlogsschip. Potpourri. Op den Uitkijk (Uit Eigen Haard.) Heropening van Notre-Dame te St. Dié, de oudste kerk in de Vo- Een partij schermen in een leeuwen- kooi te Boulogne. fcv. Tafereelen van den Congo (2 reek sen.) Voedingsuur in den Dierentuin. Mad. Vigée-Lebrun door haarzelve. Een dag te Aldershot. Plukken van rotsplanten. Oefening met een snelvuurkanon. Scheepsoefeninggereed tot ram men. Steenkoolladen in een chineeschen kruiser. Uit Korea: I. Diner diplomatique bij den mi nister van buitenlandsche zaken. H. De minister van buitenl. zaken op officieel bezoek. feHI. Feest gegeven door het minis terie van buitenl. zaken. De koord danser. VI. Het ballet. Haarlem28 Aug. 1894. Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, is van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd en heeft Maandag we der zijne functiën hervat. Bij de zanguitvoering die de Ko- ninkl. Liedertafel Zang en Vriend schap Vrijdag ter eere van den ver jaardag onzer Koningin des avonds in den Hout geeft, zal de muziektent met driekleurige lampions worden versierd. Op verzoek van het Bestuur der Liedertafel deelen wij mede, dat het publiek wordt verzocht de volkslie deren mee te zingen. De tekst daar van zal daartoe rondom de tent gra tis worden rondgegeven. Het Brongebouw. Maandagavond waren wij in de ge legenheid, de teekeningen te zien van het Brongebouw, dat de Maat schappij tob exploitatie van Staal wa terbronnen zich voorstelt te plaatsen in het Frederikspark. Woensdag a. s. zal de Raad daarover beraadslagen. Het plan is om bij het bestaande omheinde stuk gronds dat wij de Koekamp plegen te noemen een stuk gemeentegrond te voegen en aldus een nieuwen weg te maxen, die begint aan de Baan op de hoogte van de villa van den heer H. M. J. van Len- nep en die uitkomt bij de villa van mevrouw weduwe Kruseman. Aan dien weg nu is het Brongebouw ge projecteerd met het front naar de Baan gekeerd. Over de afmetingen kan men'zich een denkbeeld maken als men weet, dat dit gebouw op het breedste punt ongeveer 40 Meter breed en op het diepste circa 30 meter diep is. Vóór de hoofddeur is een oprit. Links en rechts zijn toegangen voor het pu bliek, die evenals de hoofddeur toe gang geven tot een tochtvestibule, zoodat de bezoekers die per rijtuig en die te voet komen, elkaar niet hinderen. Achter dit tochtportaal is een ruime vestibule. Links van laatstgenoemde ruimte vindt men de bestuurskamer, rechts een vertrekje voor den bu reaulist en een garderobe, terwijl aan weerskanten toiletten zijn ontworpen voor heeren en voor dames met de noodige privaten enz. Deze vestibule geeft toegang tot de groote zaal, die binnen de muren" een oppervlakte heeft van 19 bij 22% me ter. Een rondloopende gaanderij, die langs twee breede trappen te bereiken is, kan velen bezoekers plaats ver schaffen. Aan deze zaal sluit .aaneen conversatiezaal, en daarboven een leeszaal, waarvan de deuren zoodanig zijn gemaakt, dat in geval van groo- ten toeloop deze vertrekken met de groote zaal kunnen worden vereenigd. Elfhonderd personen ongeveer kun nen dan in deze ruimte een plaats vinden. Aan het andere einde van de zaal is een flinke orkestruimte, zoodanig ingericht dat zij ook voor tooneel kan dienen, daar naast die ruimte kleed kamers zijn en afzonderlijke toilets voor dames en heeren. Naast de con versatiezaal en derhalve eveneens aan de groote zaal grenzende is een flinke biljartzaal gereserveerd. In den hoek van de concertzaal is een buffet, dat tegelijkertijd voor deze, voor de con versatiezaal en voor buitenbuffet kan dienst doen. Een diensttrap loopt van het sousterrain tot boven in het ge bouw toe. Op de verdieping treft men een eetzaal van acht bij tien meter aan, meer speciaal bestemd voor table d'höte en daaraan verbonden een res tauratiezaal met de noodige buffetten. Het sousterrain eindelijk bevat, behalve de noodige bergplaatsen, kel ders en keukens met liften, de wo ning van den kastelein en een stem kamer, benevens de kamer van den administrateur. Aan de achterzijde van het gebouw zijn verandahs ont worpen, die ruimte opleveren voor circa 600 personen. Daartegenover wil men de muziektent bonwen. Op dit oogenblik zijn nog geene plannen ontworpen voor de kleine gebouwen die in het Frederikspark zullen verrijzen, een drinkhal, een badhuis en de muziektent. Dat ze er komen zullen is buiten kijf, maar deze gebouwen zijn niet van zulken omvang, dat het noodig was daarmee zoo grooten spoed te maken. In elk geval zullen ze, evenals het Bronge bouw, in het voorjaar van 1895 ge reed moeten zijn. Met genoegen zagen wij den platte grond van het Brongebouw en de ge vel teekeningen, die naar wij ons voorstellen, zullen leiden tot het op richten van een doelmatig gebouw, dat een sieraad zal zijn voor de om geving. Men weet dat deze plannen ontworpen zijn door de heeren A. en J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend. De heer Charles Wolton had met zijne tweede hypnotische seance Maan dagavond in den Schouwburg weder veel succes. Een aantal jongelieden bleken zeer bruikbare sujetten te zijn en met sommigen voerde de heer Wolton verrassende toeren uit. Zoo liet hij een hunner op een stoel het tooneel rondgaloppeeren, en stak een ander een speld in het oorlelletje zonder dat deze er iets van gevoelde en zonder dat het eenig spoor naliet. De belangstelling van het publiek was ditmaal niet zoo groot als bij de eerste vertooning in de bovenzaal der Sociëteit Ver- eenigmg. Volgens advertentie geeft de heer Wolton een derde voorstelling. Jolige Candidaten. Onze hoofdstraten waren gisteravond in rep en roer. Op de Kruisstraat pakten zich de menschen samen. Ge joel en geschreeuw klonk in de verte. Uit zijstraten kwamen beangste inge zetenen aansnellen. Men ondervroeg elkaar met bleeke gezichten en sidde rende lippen. Wat was er aan de hand? Had Char les Wolton zijne sujetten gesuggereerd om oproer te maken en ze daarna den schouwburg uitgehypnotiseerd, de straat op Of waren het brrrr de anarchisten onder Methöfer die daar kwamen aangemarcheerd Nie mand wist het, iedereen vroeg aan den ander. Er begonnen er te mop peren. Mocht dat maar zoo? Ging het aan, dat kalme burgers werden opgeschrikt 's avonds te half tien, kinderenbedtijd, in een stad met zoo'n geducht garnizoen, waar wel een hon derd of wat infanteristen en zeker wel vijf dozijn huzaren liggen? Waar had je die kerels dan voor? En juist terwijl de spanning op het hoogst was, terwijl de een er over sprak een ouden snaphaan te gaan halen uit den tijd van Napoleon I, een ander zich gereed maakte om zich naar het bureau van politie te wagen en een derde, op moderne wijze de telephoon in werking wou gaan stellen om den kommandant van de schutterij te gaan waarschuwen, daar kwam er een die alle angst en schrik veqoeg met de mededeeling in plat haarlemsch dialect„Mensen, maok je maor niet benouwd, 'tbinne de kannedaot notaorissen". Ja, dat was ook waar. Hoe had men dat kunnen vergeten? Ze had den vandaag vergadering gehad in het Nutsgebouw. Ja juist en daar hadden ze gedelibereerd over de uit breiding van het verplichte gebruik van de authentieke akte. Welzeker en over dat vroolijke onderwerp had den ze nog een woordje nagepraat, terwijl ze smulden aan een lekker diner bij Funckler. Je kondt het zoo aan ze zien, terwijl ze daar voorbij- zeil.... voorbij stevenden willen we zeg- sommigen met den demisaison als almaviva omgehangen, anderen met den hoed op drie haren, weer anderen het hof makende aan een boodschappendoend dienstmeisje je kondt het zien, dat ze 't over niets anders dan akten hadden gehad en dat leerzaam gesprek met niets dan duinwater hadden besproeid. Nu gingen ze naar een feest in café Montague, dat kort maar veel zeggend op het programma was aan gekondigd als „jool". En terwijl ze daar zoo spazierden door onze hoofd straten, stond er een Nurks, Rober- tus Nurks Pzoon Junior, op den hoek van de Anegang en zei: „dat hij er wel hartelijk voor passen zou, om ooit een authentieke akte te la ten passeeren bij een van die candi daten als ze later notaris zouden geworden zijn Dit kwam bij zoo'n deftig vak volstrekt niet te pas!" Och, vriend Nurks, geachte brom beer. Is het iemand kwalijk te nemen, die altijd zit te wroeten in ernstige, deftige stukken, die vervelende ver- koopingen helpt tot stand brengen, haat- en nijdverwekkende boedelschei dingen meemaakt en treurig stem mende testamenten opteekent is het te verwonderen, dat zoo iemand die daarbij jong is en levenslustig, éen dag in het jaar bij de algemeene vergadering, alles wat authentieke akte heet, naar de maan laatloopen en al zijn aandacht richt op dat eene, xorte maar veelzeggende woordje: jool? Vitrum Marmor. De firma Van Diesen Kerrebijn heeft sinds eenigen tijd in hare uit gebreide inrichting zich toegelegd op de vervaardiging van wit en zwart marmerglas, vitrum marmor, bestemd om het marmer te vervangen. Hier en daar in deze stad zijn reeds verschillende welgeslaagde staaltjes van dit fabrikaat waar te nemen. De letters worden er diep ingegraveerd en zwaar verguld. Bo vendien is de prijs lager dan die van marmer. Het marmerglas heeft daar bij het groote voordeel, dat het glan zend blijft in de open lucht en dat het steeds met een droge doek, des noods met een weinig water, kan worden afgenomen. Van vuil of vet worden is derhalve geen sprake. Hierdoor leent het zich bij uitstek voor naamborden en reclameborden, wandbekleeding in gasthuizen, voor toonbanken in slagerijen, voor spat borden van fonteintjesniet minder voor etalageplankjes, voor schoolbor den (dof), voor salontafeltjes en voor al ook voor grafmonumenten. Roest en zuren (uitgezonderd fluorzuur) tasten het niet aan. Bovendien is het aspect van het aldus bewerkte marmerglas zeer aan genaam. Vooral op het zwart komen de vergulde letters zeer fraai uit. Wg zagen heden bij de firma v. Diesen en Kerrebijn eene collectie stalen van dit artikel, bestemd tot expositie in het Palais de l'Industrie te Parijs, Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. B5) HOOFDSTUK XIX. Een verlies voor Rupert De contessa wilde zelfs haar toekomstig adres niet opgeven. Zij meende, dat het beter zou zijn voor haar en Natalie, dat rij voor goed gescheiden bleven van hare vroegere kennissen en den tijd van grooteren voorspoed, om zich te bewegen in het enge kringetje, door de beperking harer dagelijkschen arbeid omsloten. Het was misschien een dwaas begrip, maar toch een natuurlijk begrip voor eene trotsche en fijngevoe lige vronw, die haar leed voor de wereld wil verbergen. En het dienstpersoneel op Bidebank Lodge werd dus uitbetaald en kreeg zijn ontslag. Sommige voorwerpen werden verkocht, andere ingepakt en weggevoerd, en de contessa vertrok met hare zestienjarige dochter in een rijtuig, niemand wist waar heen. Natalie en Mi hadden eene afscheidsontmoeting in het bosch. Mi schreide hartstochtelijk; zij schreide steeds heitig, wanneer iets haar verdriet deed. Zij klemde zich aan Natalie vast en smeekte haar de helft te nemen van wat haar toebehoorde, en voortaan altijd haar zakgeld met haar te deelen. Natalie stortte evenwel geen traan. „Wij zullen elkaar nooit meer ontmoeten," zeide zij tot Mi; „onze wegen liggen nu gescheiden. Ik zal wel goever- nante worden, of ga mijn brood met het maken van hand werken verdienen. Ik zal je altijd blijven liefhebben, maar het is het beBte voor mama en mij om alleen voor ons on derhoud te zorgen, verborgen voor allen, die ons gekend of liefgehad hebben. Dat zal minder hard voor ons zijn." „Maar wat zal Rupert zeggen, wanneer hij terugkomt en je niet meer vindt?" riep Mi uit. „Hij zal er zich niet om bekommeren. Hij is twee jaar weg; hij zal mij nu wel vergeten zijn." „Niemand zou jou ooit kunnen vergeten Natalie I" riep de bewonderende en onzelfzuchtige Mi uit, terwijl zij hare slan kere vriendin, die daar als een schoone boschnimt in de Bchaduw der hoornen stond, aanzag. „Hij zal mij vergeten zijn," zeide Natalie, die in werkelijk heid niet geloofde dat dit het geval zou zijn, eu zij liet er zeer inconsequent op volgen„en jij blondlokkige, engelsche bloem moet hem troosten." En alduB vertrok Natalie en uit de brieven van miss Barth vernamen Rupert en lady Bidebank, dat de contessa gelde lijke verliezen had geleden en was weggegaan, niemand wist waarheen. „Zij zal mij zelve wel schrijven," zeide mylady. En zij en Rupert wachtten geruimen tijd, maar er kwam geen brief. „Laten wij terugkeeren en hen gaan opsporen," riep Rupert uit. „Wanneer ik Natalie niet vind, dan ben ik voor altijd ongelukkig. O, ik heb haar zoo lief, en ik wist zeker, dat zg mijne vrouw zon worden. Kom, laat ons terugkeeren en hen opsporen V' Lady Bidebanks gezondstoestand was evenwel niet zoo gunstig, dat zij kon terugkeeren en zij deelde Rupert mee, dat Mellodew de noodige instructies zon krijgen om hnn adres op te sporen, terwijl zijzelven nog hunne buitenland sche reis voortzetten. Mellodew stelde nu alles in het werk om de Idrias op te Bporen. Zijne opsporingen bewezen al weer hoe gemakkelijk het valt om zich in Londen verborgen te houden. Eene verandering van naam, eene verandering van klee ding en men is verloren te midden van de duizenden, zwoe gende voor hun dagelijksch brood, die in Londen op kamers wonen. De trotsche contessa wilde op den schoonen naam van Idria geen schaduw werpen door dien te dragen, terwijl zij - zelve werkte voor haar onderhoud. Zij koos den naam van den engelschen tak harer familie, en deze was Montgomery. Nu wonen er niet weinig Montgomerys in het Vereenigd Koninkrijk, en in de schaduw van dezen veelgedragen naam huurden de contessa en Natalie kamers in Birdcage Walk

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1