BINNENLAND, LOMBOK. waar dezer dagen een kunsttentoon stelling op verschillend gebied wordt gehouden. Deze proefjes van hun fabrikaat zijn zoodanig afgewerkt, dat zonder twijfel te Parijs, waar men van kunst en kunstvaardigheid zooveel zien kan, veel aandacht zal worden geschonken aan deze staaltjes van nederlandsche kunst-industrie. De firma stelt zich voor, het arti kel in het buitenland, met name in Frankrijk, Engeland en België krach tig te exploiteeren Wij hopen dat zij daarvan het succes zal ondervinden, dat het fraaie en practische fabrikaat verdient. Ben te Haarlem ol Zaandam te kun nen bijwonen. Cumberland. Donderdagavond a.s. ten 8 ure zal de bekende gedachtenlezer Cumber land in het hfitei Kurzaal te Zand- voort eene voorstelling geven. Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank alhier van den 28en Aug. 1894 zijn in staat van faillissement verklaard 1. R. Bruin, koopman te Haarlem, (Barrevoetestraat), met ingang van 25 Augustus 1894. Rechter commissaris als vorencu rator mr. A. Kist, advocaat en procm reur alhier. 2. Adrianus Wagenmans, bierhuis- houder te Beverwijk met ingang van 27 Augustus 1894. Rechte Commissaris als voren cu rator mr. H. Ph. 't Hooft voornoemd. Bureau voorVraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 814 tot 9X uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkeloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Als zonder werk zijnde hebben zich aangemeld Wijnkoopersknecht, lbBse werklie den, bankwerkers, koetsier,loopknecht, schoenmaker en winkelbediende, tim merman, houtdraaier, letterzetter en hovenier. Heeren Werkgevers welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, worden beleefd verzocht zich te wenden tot de leden der Commissie of op de zittingavonden. Namens de Commissie J. HUIZING, Waarn. secret. Een nader telegram uit Ba tavia meldt over den verra derlijken aanval in Lombok, dat gesneuveld zijn: generaal van Ham, 14 officieren en 150 soldaten. De resident is in vei ligheid gebracht. Lombok. Acte Examens Fransch L. O. De totaal-uitëlag yan de te 's-Gra- venhage gehouden examens Fransch L. O. is als volgtIngeschreven 459 mannelijke en 256 vrouwelijke can didates totaal 715. Vóór het schrif telijk examen hebben zich terugge trokken 19 mann. en 10 vrouw, can didates totaal 29. Aan het schriftelijk examen werd deelgenomen door 686 cand. Na het schriftelijk examen trokken zich te rug 164. Op 't mondeling examen kwamen niet op 7 mann. en 3 vr. cand. Deelgenomen werd aan het mondeling examen door 319 mann. en 193 vr. cand. van wie 1 cand. (mann.) zich onder 't examen terug trok. Toegelaten werden 155 mann. en 135 v. cand.algewezen 164 mann. en 58 vr. Een portefeuille vermist. |M., ligt allen nog in het geheugen. Een heer die Maandagochtend I Het is ons aangenaam nog te kun- aan het station van den ïïollandschen nen mededeelen, dat het Amerikaan- Spoorweg te 's-Gravenhage reisbiljet-18C^e congres aan de nagelaten be ten had genomen en voor zijne baga-1 trekkingen van hen, die de schoener ;e had gezorgd, miste op het perron I Maggie. E. Well te hulp wilden ko to mende, zijne portefeuille, die hij J men, een bedrag van 5750 dollars meende tijdelijk in een zijzak van I heeft toegewezen, nl. aan de weduwe zijne overjas gestoken te hebben, metI van den eersten officier J. Meijer 500 ongeveer ƒ700 aan bankpapier. Idollars; elk harer beide kinderen250 Onmiddellijk werd aangifte bij de|d.de weduwe van bootsman E. Reg- politie gedaan. I nard 500 d.aan de moeder van A. Terwijl de heer met de hem ver-|J- Ondijn 500 d.aan elk der beide gezellende dame liep te zoeken, ver-1 kinderen van Eichord 250 d.; aan de trokken juist twee treinen, richting I wed. A. Bos 500 d.aan elk harer Amsterdam en Rotterdam, zoodat er I beide kinderen 250 d.de weduwe A. alle gelegenheid heeft bestaan voor I van Vliet 500 d.aan elk harer 5 den eventueelen vinder of zakkenrol-1 kinderen 250 d. Omttent het gebeurde te Hillegom waar schipper van den Akker zich na een twist met zijn oudsten zoon, zoo heftig opwond, dat hij een beroerte kreeg en op de plaats stierf, verne men wij nader dat de heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré Maandag een onderzoek naar het gebeurde heelt ingesteld. Het lijk is door twee ge- neesheeren onderzocht, die er geen sporen van geweld op hebben aan getroffen. De zoon, die in hechtenis was genomen, zou dus weer in vrijheid worden gesteld. De twist die hij met zijne moeder heeft gehad, moet van minder betee- kenis zijn geweest. Ter vervanging van mej. M. G. van 'Waart, die wegens gezondheidsrede nen tegen einde Augustus haar ont slag heeft gevraagd, als onderwijzeres aan de openbare school teIJmuidenj zijn ter benoeming voorgedragen de dames: A. J. H. W. Scheeffer te Haar lem, P. G. A. Doornbosch, te Vriesche- loo, A. Stam, te Hoorn. Bij het telegram uit Lombok tee kent het N. v. d. D. het volgende aan Het telegram heden door ons uit Batavia ontvangen zou alleen reden tot groote ongerustheid kunnen ge ven, indien 't mocht blijken dat de bevolking, de Sasaks, van vrienden vijanden waren geworden. Dit is echter moeilijk denkbaar na de vriendschap pelijke gezindheid welke onze troepen overal ontmoetten. Veeleer zal men den verraderlijken aanval dus toe te schrijven hebben aan een poging van de Balineesche hofpartij om ons te weerstaan en het vroegere onbeperkte gezag te herwin nen. 't Komt ons niet te gewaagd voor, te onderstellen dat de aanhangers van den zelfmoordenaar Anak Agoeng Madé, wellicht nog gesteund door andere Balineezen, een transport heb-1 ben aangevallen. De plaatsen Mataram en Tjakra Negara liggen op ongeveer een paal alstands van elkaar. De hoofdplaats Mataram ligt, zoo als uit vorige berichten bekend is, 2 palen in rechte lijn van de Westkust, Van Ampenan, de hoofdplaats, gaat men een rivier over en komt dan op een grooten, breeden weg, welke in rechte lijn oostelijk naar Mataram loopt. De plaats Tjakra Negara, ook wel Karang Asan genoemd, naar het Rijkje op Bali dat de bakermat is van de Lomboksche vorsten is een tweede versterkte plaats, waar bijna uitsluitend Balineezen wonen, zooalg trouwens in dit geheele westelijk ge deelte van het eilandde Sasaks wo nen meer bepaald in het oostelijk deel. Men zal zich herinneren dat onze troepen een groote verkenning zouden maken naar de Oostkust, een ma noeuvre welke trouwens, bij de goede gezindheid der Sasaks, als een zuiver militair vertoon moest worden be schouwd, waarbij men gelegenheid had een indruk te geven van onze middelen en tegelijk om de minder bekende gedeelten in kaart te brengen. 'ilsdus wel mogelijk dat de Bali neezen dezen tijd hebben afgewacht om hun aanval te doen, nu de be zetting van den daleem, de residentie, sterk verminderd was. In dien zin opgevat zou het bericht, op zich zelf ernstig genoeg, vooralsnog geen reden tot groote ongerustheid behoeven te geven. Nederlandsch Mettray. Het vorig jaar is deze stichting niet vooruitgegaan. Behalve de afd. Rotterdam die flink vooruitging en er in geslaagd is f250 meer aan con tributie bij te dragen, gingen de meeste afd, achteruit. Den Haag, Groningen, Haarlem, Kampen en Zwollen gingen iets vooruit. Gemiddeld waren er 147 jongens in de kolonie. Drie en dertig verlie ten dit jaar de stichting, waarvan naar de pupillenschool te Nieuwer- sluis gingen, en naar de kweekschool voor Zeevaart. Drie verlieten de ko lonie na een verblijf van enkele maanden en 27 na geheel volbrach ten leeftijd. Allen werden geplaatst. De financieele resultaten geven weliswaar reden tot tevredenheid maar dit komt minder door de ge wone contributieën dan wel door ver schillende legaten. Uitbreiding van het ledental dezer nutti e stichting is dan ook zeer gewenscht en voor het geval dat er onder onze lezers mochten zijn, die hun penningske tot instandhouding van die nuttige stichting willen bijdragen vermelden wij, dat het bestuur van de hier ge vestigde afdeeling bestaat uit de heerenJ. H. Stoel Azn., P. Dyserinck, Mr. A. J. Heshuijsen, S. R. A. van der Meulen en J. C. Gerlings. Ier om weg te komen. Een valsche munter. In verschillende stadswijken in Den Haag werden vooral bij hande laren in boter en kaas in den laatsten tijd valsche rijksdaalders in betaling Aan A. van der Wilt, die behouden bleef, is ook 500 d. toegewezen. (Neptunus.) Valsche obligatiën. Vrijdagmorgen jl. werden ten kan- o tore van de kassiersfirma Jan Blijde- gegeven door eene vrouw die eieren Isteijn en Zoon te Utrecht ter belee* kocht en ook nog bestellingen opgaf I nin-g aangeboden 4 obligatiën f500 aan adressen, welke echter verzonnen 13 pCt. gemeente De Bilt. bleken te zijn. I Deze stukken, aan den chef der De rijksdaalders waren zoodanig Ifirma vertoond, bleken hem terstond nagemaakt, dat bij eenigszins nauw-1 te zijn vrij nauwkeurig nagemaakte keurige beschouwing de valschheid I valsche obligatiën, hetgeen later door merkbaar was, en dientengevolge I den burgemeester van de gemeente bleef het in den regel bij eene éérste I De Bilt werd bevestigd. uitgifte en kwamen de muntstukken I dan ook spoedig op het politie-com-| Het missariaat terecht. I q Niettegenstaande het ijverig onder- «den ongeluk op den „Stier" Omtrent den toestand der gewon bij het ongeluk op den Stier zoek door de politie ingesteld, kon meldt men uit Vlissingen, dat een hunner in levensgevaar verkeert, twee zich in zorgwekkenden staat bevin den, terwijl het met de vijf anderen zeer bevredigend gesteld is. De Regen tes laat dagelijks naar de gewonden informeeren. Rij ksnormaallessen. De kweekelingen der op te heffen Rijksnormaallessen te Alkmaar zullen, naar men verneemt, eene toelage voor kost en inwoning krijgen om de les- De burgemeester van Zutfen, jhr. H. A. D. Coenen, deelde Maandag in de zitting van den gemeenteraad mede, dat hij zijn ontslag als burgemeester heeft aangevraagd. tot nu toe nog geen licht in deze zaak worden ontstoken. Maandagochtend kwam nu weder om een winkelierster zich beklagen dat door een vrouw een rijksdaal der in betaling was gegeven, welk muntstuk bleek valsch te zijn. Zij meende in haiir, die het geld- otuk gaf, een vrouw te herkennen die vroeger in de Frederikstraat eene groentennering dreef. de recherche des middags "de woon-1 meraad naar bet veld gegaan, een plaats dier vrouw uit te vinden. I §ewe.er mede nemende. Bij het los Bij ingesteld onderzoek in hare dJaaien van den loop is het geweer tegenwoordige woning aan de Ket-1 a*Se?aaIï en.kj®®£ bij het volle schot öiv. /in krtvnf m 11 wrtf. /i a tr aa. all r\y\ al- Onder den trein geworpen. De jongeling v. d. L. uit Jisp die zich Zondagmiddag te Wormerveer onder den trein wierp (zie ons vorig nummer) is dien eigen avond kort na zijne aankomst in het Gasthuis te Amsterdam overleden. Naar men verneemt leed de ongelukkige aan krenking der geestvermogens. Een treurig ongeluk. Een treurig ongeluk had Zondag nacht te Herveld plaats. Een flinke Geholpen door deze aanwijzing wist |JonSen,TaQ *0 jaar was met een ka- tingstraat, bleek weldra dat men in de borst. Hij was de kostwinner aan het juiste adres waB. Niet alleen |van ^ï11 ouders en een zeer oppas toch werden valsche rijksdaalders ge-1se jongmensen, vonden, maar tevens gereedschappen, I welke voor de vervaardiging derl Een orkaan, muntstukken noodig zijn geweest. I De kermisvreugde werd Maandag Deze voorwerpen waren onder den I middag om ongeveer 1 ure te Gen schoorsteen verborgen. I dringen (G.) op treurige wijze De 14-jarige vrouw leefde aldaar I stoord. met een Duitscher, die vroeger reedB I Een orkaan, zooals ouden van als zonder middelen van bestaan over I dagen zich niet herinneren daar ooit de grenzen werd gezet. Moord te Schagen. Onze correspondent bracht een be zoek aan Simon Alot, die aan het hem ten laste gelegde in het Scha' ger drama onschuldig bleek te zijn. Hij maakte op hem den indruk een zeer zenuwachtige en beweeglijke na tuur te hebben. Op zijn verzoek deel de Alot mede, Zaterdagavond te on geveer 8'/i uur uit zijn cel gehaald te zijn. Daarop was hij naar de ka mer der rechters gebracht, waar Klaas Boes zich bevond. Deze was toen on der hevig snikken en schreien op de knieën gevallen, met gebogen hoofd uitroepende: „Alot vergeef het mij, want je bent geheel onschuldig". Wegens zijn opgewondenheid en blijdschap herinnerde Alot zich wei nig meer van hetgeen er verder was voorgevallen. De justitie had hem reisgeld verstrekt, waarop hij zoo spoedig mogelijk naar Schagen was vertrokken. Hij hoopte nu alleen nog maar, weer spoedig werk als timmer mansknecht te kunnen vinden. Hbld. Beiden zijn des avonds in arrest!dorp Iob. I beleefd te hebben, brak over het In nog geen kwartier tijd geleek het geheele plaatsje een ruïne. Geen dak bleef onbeschadigdtal van het maken en uitge-llooze zware boomen lagen terstond ven van valsche rijksdaalders, dat I ontworteld neer, de opgeschuurde bij het verhoor voor den politie-com-1 oogst is nagenoeg totaal vernietigd missaris de vrouw volledige beken-1 tengevolge van den ontzettenden re genomen Nader verneemt men aangaande de aanhouding van de twee personen, verdacht tenis heeft afgelegd. De man ontkent. De vrouw echter verklaart dat hij de mnntstukken vervaardigde en ze haar gal om uit te geven. Carré-jongleur. De heer Carré, die op het oogen- blik^ met zijn gezelschap te Scheve- ningen vertoeft, heeft voor eenige weken, naar men mededeelt, eene weddenschap aangegaan met vorste lijke personen, dat hij Donderdag a.s. als jongleur zou optreden. De heer Carré oefent zich nu sedert eenigen tijd in zijn oud handwerk, dat hij in zijne jonge jaren steeds met voorliefde beoefende. Belooningen. Het kranig gedrag der bemanning van het s.s. Amsterdam, der N. A. S. genvalwaarmede het natuurver schijnsel gepaard ging. De R.-C. kerk werd zoodanig be sehadigd dat voorloopig de dienst daarin niet zal kunnen worden waar genomen. De schade, duizenden gul dens bedragende, is gelukkig slechte van materieelen aard, daar niemand eenig letsel bekwam en geen men schenlevens geëischt werden. Voor zooverre thans bekend, strekte de orkaan zich uit tot het naburige Duitsche stadje Anhalt. Bethnal Green kamers boven een bakkerswinkel en daar borduurden en schilderden en copiëerden zij voor haar dagelijksch brood. HOOFDSTUK XX. Een tweede ramp. Sir James Wrigley, het lid van het parlement, wandelde met een zeer ontevreden gezicht rond op het landgoed van miBS Barth. Het landgoed ging vooruit en de waarde er van steeg ieder jaar, daar het reusachtige Londen het al meer en meer naderde. Onder het wandelen bedacht Wrigley, dat deze bezitting hem en zijne erfgenamen eens zou toebehooren. Ha I wanneer die dag gekomen was, hoe zou hij zich dan in het goud rollen 1 Wat een prachtig fortuin werd er dank zij de een- Toudige levenswijze en het verstandig beheer van „nicht" bijeengezameld. Deze verwachting kon Wrigley toch onmo gelijk droevig stemmen. Het was de uitgestelde hoop, die zijn gelaat deed betrekken. Zou die vrouw nooit sterven Met haar bedoelde hjj miss Barth, die al zijnekinderen eene opvoeding had gegeven; die voor den oudste zorgde en een man van hem maakte, die juist eene aanstelling voor den tweeden zoon had gekocht en den derde, die nu in de theo logie te Oxford studeerde, eene goede predikantsplaats had beloofd, terwijl zij tevens Mi bij zich had opgenomen. Ér zijn echter ook christenharten niet' ontvankelijk voor Cholera. Zaterdag ankerde te Vlissingen ter reede de duitsche brik Adelhdd, kapi tein Stahl, komende van Antwerpen met bestemming naar Dantzig, om dat zich onder de bemanning ver schijnselen van cholera voordeden. Onmiddellijk werd geneeskundige het gevoel der dankbaarheid, evenals dit het geval was bij den Turk Ibrahaim Ben Edin. Terwijl Wrigley daar wandelde, het hoold voorovergebo gen, zijne oogen op den grond gericht, zijne lange, rustelooze vingers achter zich op zijn rug in elkaar geklemd, verhief zich van den grond, schijnbaar vlak voor zijne veeten de onheilspellende gestalte van Tony Pettigrew. „Tonyl Wat brengt jou hier?" „Dat is mijn geweten," zeide Tony met gevoel. „BahDat wil zooveel zeggen als een verzoek om geld. Dat helpt je nu niets Tony. Ik houd het zwaard boven je opgeheven. Ik kan jou met je misdaden aan het gerecht overleveren. En je weet, jdat je aan miss Barth zelve hebt bekend het kind te hebben gestolen. En zij zal je onthouden Tony, hoeveel jaren er ook oTerheen gaan. Zij heeft scherpe doordringende oogen. Drommelsik weet niet of het niet het beste zou zijn dat ik je nu aan de justitie overleverde." „Doe het maar," zeide Tony, met een merkwaardig vertoon van gelatenheid en ellende. „Het kan mij niets schelen. Ik gevoel mij zoo ellendig, dat ik geloot, dat het mij zeer zou verliohten als ik alles aan de rechters zou kunnen vertellen alles wat wij u en ik gedaan hebben." „Bah I Wie zou geloof hechten aan hetgeen je van mij vertelde 7" „Misschien niemand. Het is mij ook geheel onverschillig," vervolgde Tony. „Het zou mij goed doen eene volledige be kentenis at te leggen. En ik zou de voldoening kunnen heb ben mijnheer terwijl ik een einde maakte aan mijne slechte levenswijze te gevoelen, dat ik goed had gehan deld, en dat die knaap weer in het bezit was gekomen van wat hem toekomt, en dat miss Barth haar lief broertje weer terug had." „Wat zeg jeriep de dokter luid uit. Tony sloeg zijne oogen neer, toen hij zag, dat de door hem afgeschoten pijl doel had getroffen. „Ik wil daarmee zeggen, dat ik niet gek ben. Ik heb dit en dat eens aan elkaar gepast en geloof, dat die knaap niet ver van zijn waren naam verwijderd is, wanneer hij dien van Bidebank laat varen en dien van Rupert Barth behoudt." „Verwensehte gek „Neen, zoo een gek ben ik niet. Heb je dat kind niet uit den weg willen ruimen zoodra het in deze booze wereld waz verschenen? Wat hebt u er mee te maken wat lady Bide bank met haar aangenomen kind wil doen I Immers niets Maar zeer veel heeft u er mee te maken, wanneer die jongen de bezittingen van de familie Barth moet erven. Al een tijd geleden heb ik het vermoed, en met den dag wordt mij de zaak duidelijker, zoodat ik mijn mond niet meer kan houden „Je vergist je geheel en al Tony. Dat zou ik je, als ik dat wilde, in een paar minuten kunnen laten zien. Ik begrijp het nu, arme kerel. Kommer en armoede hebben je hoofd in de war gebracht- Dat spijt mij voor jou. Ik ben altijd als een vriend voor je geweest, en nu zou ik je gaarne willen helpen, als ik maar wist wat je drukte." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2