Rechtszaken. Wedstrijden. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s INGEZONDEN. Burgerlijks Stand. hulp verleend en werd de barak aan het fort Rammekens, bestemd tot op name van choleralijders aan boord van schepen, in orde gebracht. Een persoon moet zijn overleden en nog 3 zijn aangetast. Deze zijn echter herstellende. Het schip werd ontsmet. Te Maastricht is Zondag weder een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. In het geheel werden aangetast 67 personen en zijn overleden 34. Maandag werd in de gemeente Wijk aan Zee en Duin heteerBtege val van Aziatische cholera geconsta teerd bij een alleenwonenden ar beider. Zondag is te Oorschot een geval van cholera (waarschijnlijk cholera nostras) met doodelijken afloop ge constateerd. Een kind van ongeveer zeven jaar was het slachtoffer van de ziekte. Van Deth. Voor de Bredasche rechtbank is bij verstek behandeld de zaak tegen Van Deth, wegens beleediging, dit maal te Bergen-op-Zoom, in eene open bare vergadering, van den officier van justitie te Arnhem. De eiech luidde: oplegging eener gevangenisstraf voor den tijd van 5 maanden, in mindering te brengen de 4 ir.aanden gevangenisstraf, hem te Middelburg opgelegd. Wielerwedstrijden. Prachtig weder begunstigde de in ternationale wedstrijden die Zondag op de baan der Sittardsche Wielrij dersclub plaats hadden en waaraan door de beste Hollandsche wielrij ders werd deelgenomen. De uitslag was deze No. 1 Safety scratch, 1000 M., Sirijzen: medailles). Ie G. C. J. orter, Zwolle, in 1 m. 31% eec.2e J. Siep, Arnhem, in l.ol% en 3e P. de Waardt, Rotterdam. No. 2. Aanmoedigingswedstrijd, 2000 M., Ie A. J. Engelberts, Arn hem, in 3.21'/>2e J. America, Sit- terd, in 3.21%, 3e Th. Wiemann, Arnhem in 3.22. (De prijzen beston den in medailles). No. 3. Safety scratch, afst. 5000 M. Eenige prijseen zilveren beker, onder de bekende conditiën. Ie Gor ter, Zwolle, in 8 461,'. Tweede was De Waardt, Botterdam, in 8.47 en derde Siep, Arnhem, in 8.47%. De leidingemedaille verwierf Engelberts, Arnhem. No. 4. Safety Handicap, 3000 M. Prijzen 3 kunstvoorwerpen. Ie Siep, in 4.50s/'2e Breekpot, Sittard, in 4.50j/' en 3e Witteveen, Haarlem in 4.60%. No. 5. Internationale clubwedstrijd. Prijzenzilveren lauwerkrans en twee medailles. Ie „T. H. O. R.", Rotter dam; 2e „Hollandia", Amsterdam, en 3e „Kettinggangers", Haarlem. In het 8e nummer, allees open voor rijders boven de 30 jaar, reden Mertens, Jansen en Wartena over 1900 meter. 1 Wartena,Haarlem,1.45%. Wielerwedstrijden te Christiania. Maandagmiddag werden te Chris tiania de wedstrijden gehouden, die Zondag wegens den ongnnstigen toe stand der baan waren uitgesteld, In den wedstrijd over één Eng. mijl was Jaap Eden no. 1 in 2 m. 51 sec. Ook in den wedstrijd over 10000 M. behaalde Jaap Eden de overwin ning zijn tijd was 15 min. 56' sec. Daarop volgden Salmson (Zweden) in 15 min. 57 sec. en Scheltema Be- duin in 15 min. 57% sec. Cricketwedstrijd. Heden werd de wedstrijd tussohen het elftal der „Chehtire Mystics" en van Zuid-Holland voortgezet. Zooals reeds iB medegedeeld sloot de eerste innings der Hollanders gisteren voor 81. De Engelschen stelden daartegen over het belangrijke cijfer van 426. Topscorer was J. H. F. Grayson met 109 runs. De heeren Ravenscroft, Wilson en Fitzroy maakten respectievelijk 102, 79 en 56. Hierna ging Zuid-Holland weer aan bat. Ongeveer half vier wasdestaiid, dat 2 wickets waren gevallen en het aantal van 55 runs was bereikt, met de runs die 3 en 4 reeds hadden gemaakt. Het oordeel van de meeste lon- deneche bladen over de Zondag ge houden monsterbetooging tegen het Hoogerhuie, is dat deze vrijwel is mislukt. De Standard beschrijft haar als een deerniswekkend paskwil. Waar vraagt het blad, waren de Engelsche radi calen Waar de ministerieele geest verwanten? In stede van tegen het Hoogerhuis te donderen in het Hydepark, bevonden zij zich mis schien op prachtige jachten of op prachtige buitens als de gasten van Lords Wanneer zulke liberalen hunne patricische tijd verdrijven in den steek laten om in het Hydepark dergelijke betoogingen te steunen, ook financi eel, d&n eerst kan men aan eenen ernstigen veldtocht tegen de Lords gelooven. Nu trokken die heeren zich omzichtelij k terug toen zij het fiasco zagen aankomenmaar te laat om nog den schijn te redden. Uit Madrid komt de tijding, dat de jonge sultan van Marokko, Ab- aoel Azis niet meer tot levenden be hoort. Voor eenigen dagen is dit ook reeds bericht nadat bekend was ge worden, dat de sultan door de kin derpokken was aangetast, welk dood bericht echter spoedig werd tegen gesproken. Deze laatste mededeeling verdient dus ook met eenigen twij fel voor waar te worden aangenomen Mocht ze evenwel juist blijken te zijn dan zou dit voor Marokko, waar de toestand toch al niet bevredigend iB, verstrekkende gevolgen kunnen hebben, en de inmenging van de eu- ropeesche mogendheden noodzakelijk kunnen worden. President Cleveland heeft medegedeeld dat hij besloten heelt het tarief-ont werp niet te onderteekenen nóch daartegen zijn veto uit te brengen. Derhalve wordt het tarief-antwoord(ge- lijk dat door het Huis van Afgevaar digden en den Senaat der Ver. Staten is aangenomen) heden per se tot wet verheven. (De termijn verstrijkt heden nacht om 12 uur,) De onderhandelingen, welke gene raal Joubert met de Kaffer-hoofden (die in het noorden van Transvaal in verzet rijn gekomen) heeft aan geknoopt, hebben tot geen uitslag geleid. Derhalve heelt de generaal de Transvaalsche troepen, die tot het bedwingen van dezen opstand naar het noorden zijn gezonden, bevel ge geven om tegen de oproerige Kaffers op te rukken. De reuzenballon te Antwerpen. Het is nu gebleken, dat de vele ongelukken met den reuzenballon der Antwerpsche tentoonstelling aan moedwil te wijten zijn. Dezer dagen zou het gevaarte opstijgen en.... na tuurlijk kwam er weder een groote scheur in den ballon, zoodat al het gas ontsnapte. Dit is reeds voor de zooveelste maal. Men heeft echter ontdekt, dat het taf is stukgesneden en ook aan de machines zijn sporen van gewelddadige vernieling ontdekt. De ballon is naar Brussel ter herstel ling opgezonden en zal in het vervolg streng bewaakt worden. Of het luchtkasteel nog eens boven Antwerpen zal zweven? JEen apoorwegongeval. Zondagnacht zijn twee passagiers- treinen in de nabijheid van Brugge in botsing gekomen. In een dezer treinen, welke van Antwerpen kwam bevonden zich een zeshonderdtal En gelschen, die na een bezoek aan de tentoonstelling naar Ostende terug keerden. Een andere trein, naar Blan- kenberghe bestemd, raakte het laat ste gedeelte van den eersten trein, op het punt waar beide lijnen krui sen. Vier wagens van den tweeden trein werden geheel vernield, maar overigens liep het ongeval nog vrij goed af. Slechts een der reizigers, een Berlijner werd ernstig gekwetst. De overigen kwamen er met eenige onbeduidende schrammen en kwet suren af. In de rechtszaal geschoten. Toen de lechtbank te Essen Maan dag den mijnwerker Lodz, die op eene sociaal democratische vergadering eenige beambten had beleedigd, tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeelde, trok Lodz een revolver en schoot in de rechtszaal eerst op de rechters, die ijlings de vlucht namen in de raadkamer, en daarna op zich- zelven. De ambtenaar van het O. M. bleel kalm en verliet zijn zetel niet. Hij liet dec man terstond de boeien aandoen; noch Lodz zelf noch iemand was er gewond. De maan op ee^ meter afstand. Men hoopt op de Parijsche ten toonstelling van 1900 in de gelegen heid te rijn den bezoekers de maan te laten zien op een afstand van een meter. De vraag zal natuurlijk rijn, of men een zoo groote lens kan krij gen als noodig is voor zulk een kij ker. De kosten van deze inrichting zullen worden gedekt docr den heer Bischoffsheim te Parijs, die zich met eterrekunde veel bezighoudt, en die een som van twee millioen francs voor het doel over heeft Het nut van honden. De Westminster Review geeft een goeden raad aan iederen jongman, die gaat trouwen. Hoe zal hij haar, die zijne vrouw zal worden leeren kennen? hoe zal hij een goed inzicht in haar karakter krijgen, weten of zij zacht en goed is Hij zal natuur lijk met haar omgaan, haar zien met en tegenover haar en zijn vrienden en kennissen, maar dit alles is niet genoeg. Hoe gedraagt zij zich tegen over de dierenwereld, en vooral hoe gedraagt de dierenwereld, met name de hond zich tegenover haar Ziedaar de hoofdvraag. Het instinct van den hond bedriegt hem bij na nooiteen goed mensch wordt door een hond altijd goed ontvangenmet iemand voor wien een hond antipathie heeft, moet men voorzichtig zijn. Wie dus trouwt met eene vrouw, welke de honden niet kunnen uitstaan, heeft zijn ongeluk aan zich zelf te wijten; met zoo iemand behoeft men geen medelijden te hebben. Of het middel omgekeerd ook helpt, en de meisjes dus ook moeten letten op de houding welke de honden tegenover haar aan staande aannemen, wordt niet gezegd. Gaat men op den raad der Westmin ster Review in, dan zal men weldra alle trouwlustige jonge dames en heeren met hondjes aan een touwtje zien loopen, een mooi ding voor de hondenbelasting enhondenverkoopers. Men zal zich herinneren, dat in Tollens' eens beroemd gedicht: Hon dentrouw, de proef omgekeerd werd genomen; daar gaf de houding van het meisje tegenover den hond van den jongen man de aanwijzing van haar slechte karakter. Een verzakkende stad. Het stadje Eisleben, verzinkt lang zamerhand weg in den drassigen prond, waarop het gebouwd is. Niet tegenstaande alle maatregelen om het terrein droog te maken, zakken de huizen hoe langer hoe verder, en men denkt er zglfs over het stadje geheel te verlaten. Rookende apen, In den Jardin des Plantes te Pa rijs hebben dezer dagen jongens aan de be vol «ing van de apenkooi siga retten leeren rooken, met het gevolg, dat de vierhandige afkijkers al heel spoedig in een dikken damp gehuld, zaten te smooken. De jongens waren verdwenen toen de oppassers het ge val bemerkten; echter slaagden de zen er nog in de daders op te sporen, die van den commissaris van politie een geducht standje opliepen. De apen hebben geene schadelijke gevolgen van hun uitstapje in het rijk der beschaving ondervonden. Een Keizerlijk geschenk. Keizer Wilhelm heeft aan het zoon tje van den hertog van York een kinderwagentje geschonken, dat den vorm heelt van een schelp en geheel met lichtblauw fluweel is gevoerd. Op het purperen dekkleedje zijn de wapens der Welfen en der Hohen- zollern aangebracht. Cholera, Volgens de Wiener Abendpost is de cholera uitgebroken in Oostenrijksch Silerië. Behanzin. De afzondering, waarin koning Be hanzin van Dahomey, de man die op feestdagen uit louter vermaak eenige duizenden het hoofd liet afslaan, thans leeft, schijnt een uitstekende uitwer king op zijn gemoed te hebben. De tragische dood van Carnot heeft hem getroffen. Hij barstte in tranen uit. Toen er een godsdienstoefening werd gehouden, begaf hij zich te voet daar heen daarna offerde hij nog eenige goudstukken, welke hem waren over gebleven, voor een mis. Nu nog rilt hij, wanneer men hem over den aan slag van Lyon spreekt. Hij heeft een brief van rouwbeklag aan mevrouw Carnot gezonden, terwijl hij tegelij kertijd een schrijven aan Perier heeft gericht. Door roovers aangevallen. In de provincie Palermo, in Italië, is een huis door een bende roovers aangevallen. Drie personen werden vermoord en vier wisten gewond te ontvluchten. Het huis is geheel uit geplunderd. Een drama op zee. Een matroos op de russische stoom boot Sebastopolvarende van Constan- tinopel naar Odessa, werd dol ver liefd op een schoone Amerikaansche, die als passagier op die boot was. Zijn makkers plaagden hem daarover, waarop de verliefde zeeman zoo woe dend werd, dat hij met een revolver twee andere matrozen doodschoot; daarna sloeg hij het voorwerp zijner liefde zoo lang op het hoofa tot zij dood was, wierp zich toen in zee en verdronk. Aardbevingen. Uit Athene komen weer berichten van nieuwe aardbevingen. Het ergste was de schok op het eiland Euboea, waar ernstige schade werd veroorzaakt. Ook te Athene werd de schok ge voeld, maar daar was deze niet zoo hevig, dat er ernstig nadeel werd te weeg gebracht. De oorlog tusscben China en Japan. De beslissende slag, die men eiken dag tusschen Chemulpo en Seoul verwacht, is nog niet gevallen. Wel wordt het bericht bevestigd, dat het den Chineezen is gelukt al hun strijd krachten bij Ping Yang te vereeni gen. De Chineesche bevelhebber heeft nu bevel gegeven om op te rukken en de stellingen aan te tasten, welke de Japanners tot versperring van den grooten weg naar de hoofdstad heb ben ingenomen. Zoowel de Chineezen als de Japanners ondervinden groo ten last van de hitte. Sedert den 29sten Juli heerscht in Korea eene buitengewone warmte, welke vooral zeer hinderlijk is voor de marscheeren- de troepen. Ook te Shangaï is het sedert eenige weken buitengewoon warm, in die mate zelfs, dat reeds eenige der daar wonende Europeanen ten gevolge der hitte zijn overleden. Verder worden nog geen bijzonder heden van het oorlogstooneel ver meld. Alleen blijft de Japansche re geering klagen over de mishandelin gen, waaraan de Japansche ingezete nen in de Chineesche steden bloot staan. Te Shanghai zijn weer zeven Japanners in hechtenis genomen on der beschuldiging, dat zij als spion nen werkzaam waren en op het eiland Formosa zijn zelfs vijftig Japansche werklieden, die daar hun brood von den bij het bereiden van kamfer, ver moord. Aldus wordt tenminste uit Yokohama gemeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Het bestuur van de gymnastiek-ver- eeniging „Oefening Kweekt Kracht", had voor eenige weken er over ge sproken om op de 26sten Aug. een wandeltocht te maken met de leden dier vereeniging en het was vastge steld om te 9 uur van Haarlem over Spaarndam, door de IJpolders naar Zaandam en van Zaandam over Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Heemskerk, Beverwijk, Velsen, Santpoort naar Haarlem, welke tevens ook is geslaagd. Het was Zondag 26 Aug., te zeven uur kwamen wij bijeen in het lokaal van den directeur, den heer Meijerink, met een spekzak op de rug gingen wij te 71 uur met muziek voorop de reis aanvaarde, het zag er in de vroegte niet prettig voor ons uit, want het was nogal regenachtig weêr, maar van verschillende personen hoorde men dat het weêr wel op zou klaren wat wij ook tevens ondervonden heb ben, zoo gingen wij dan ook verge noegd den Spaarndammerweg op, zoo dat wij te uur te Spaarndam in het café „Telescoop" arriveerden, nadat een ieder zich inwendig versterkt had en zich met het een en ander spel had bezig gehouden gingen wij te 9 uur weder op reis naar Zaandam, onderweg gingen wij iets gebruiken om op te fri8schen, zoodat wij niet konden nalaten een bezoek te brengen bij „Kaa in de Ark" alzoo loopende hadden wij (door de IJpolders heen- gekuierd) om half één Zaandam be reikt, waar wij weder ons inwendig gingen versterken. Zoodra wij daar een uur vertoefd hadden, gingen wij door Zaandam naar „Czaar Peters- huis" toe. Van Zaandam naar Wor merveer, daar kwamen wij nog on vermoeid aan in het café „De Jonge Prins": na ons weder inwendig ver sterkt te hebbeD gingen wij naar de kegelbaan om te zien of wij ook een van de drie prijzen konden winnen die er voor vastgesteld waren, drie prijzen waren er, welke behaald wer den door de heeren W. v.d.Eijnden lste, J. C. Meijerink 2e en H. Oost- wald de 3de prijs. Naar hier 1uur vertoefd te heb ben gingen wij naar Krommenie na dat wij daar een ditje en datje ge dronken hadden en weer opgefrischt waren, konden wij niet nalaten om een afscheidkus te nemen van een dikke boerenmeid die met welgeval len ons aanstaarde. Van Krommenie gingen wij over Heemskerk naar Be verwijk (niet wetende dat op Bever wijk opgeschoten jongens ons mei steenen zouden gooien, anders waren wij er niet naar toe gegaan) waar wij te 8)4 uur aankwamendoordat het zoo donker was geworden was er maar besloten om van Beverwijk naar Haarlem per spoor te gaan, zoo dat we naar het stationskoffiehuis gingen omdat we niet eerder weg- konden dan om half tien. Onderweg van Beverwijk naar Haarlem hebben wij ons beziggehouden met voordra gen tot genoegen van ons en van onze medereizigers. Te 95i uur kwam de trein op de plaats waar wij uit moesten stappen, en nog steeds on vermoeid gingen we met tamboeren hoornblazer voorop naar het lokaal van den heer A. J. Meijerink, waar we te 10j£ uur aankwamen. Nadat de president der gymnastiek vereniging een woord van dank aan den directeur gesproken had, gingen de wandelaars na een wandeltocht gemaakt te hebben van 15 uur en een uitroep van Leve de directeur, huiswaarts. Een lid dergymnastiek-vereeni- ging OK. K.v TELEGRAMMEN. De sultan vao Marokko. MADRID, 28 Aug. (Reuter). De regeering heeft geen bevestiging ont vangen van het uit Gibraltar geseinde gerucht dat de sultan van Marokko zou zijn overleden. Stoom YBartbarichtsn. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 26 Aug. te Southampton. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- vork, pass. 26 Aug. des nam. 10 uur, Lezard. Het stoomschip Borneovertrok 26 Augustus van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Prins Hendrikarri veerde 26 Aug. van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Soendavan Tjilat- jap naar Amsterdam, pass. 26 Aug. Kaap Rocca. Het stoomschip Voorwaartsvan Amst. naar Batavia, pass. 26 Aug. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., arriv. 25 Aug. te New- york van Rotterdam. Het stoomschip Amsterdam, van de de N. A. S. M., vertrok 25 Aug. van Newyork naar Rotterdam. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 11 Aug. J. W. El- dering en A. L. Osborne, Saratoga (N.-A.) 22. W. G. F. Jut en G. D. Braakman, Terborg. 27. J. E. v. d. Wielen en S. van Raai te, Leeuwar den. - C. Reijnen en H. Schouten, wed. C. H. v. Ruitenbeek, Amerefoort. Bevallen: 23 August. C. F. C. HeuffVerbrugh z., Kerk-Avezate. 24. SikkelThomassen d., Utrecht. 27. T. KleinDriest d., Amst. Overleden: 22 Aug. J. G. F. Wennen 68 j., Baambrugge. - A. Se- retVisser 34 j., Sliedrecht. 24. D. E. J. Boulet 49 j., Soesterberg. 25. M. H. Haje 62 j., Amst. - H. Harmeijer 39 j., Amst. - J. Kalker jm. 33 j., Hil versum. - J. W. Tulleken 57 j., Arn hem. J. D. Mandemakers 42 j., Bus- sum. - Wed. A. H. de BruijnVan Hasselt 77 j., Apeldoorn. - M. W. GroghornVan der Gaag 37 j., Am sterdam. - IJ. D. Buisman 33 j., Gouda. 27. C. J. M. Dijkmans 53 j., Amst. Getrouwd: 28 Aug. N. Cohen en F. Cohen. Bevallen 27 Aug. H.Wesseling —Dijkland z. - M. G. Meindertsv. Zuilen d. 28. J. KosterKlooster z. O v er 1 e d e u26 Aug. H. v. Gro ningenLucas 57 j. Raarav. - A. Maaskant 2 md. d. Oranjestr. - W. Junge 6 md. d. Heerensingel. 27. J. T. v. Burkum 10 md. z. Kerkhofstr. tiingabsden iistrekkinip in Neisriaria. Aan Gsabonneerden op dit Blad en. hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, opmxidelin- ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel J. Juff (geeu dame) P. 3. ten ipoed iudo\p> bij Aruh. bav. 25 j. t. gede*lt. rerz. 2 kind. en •8». in huish 2. Bekw. winkelj. in gr. par. en bandroag. I Oct. 8 Winkplj in voorn prot. »t. b»k. m. vak v- .oauuf. eu modeart. goede verk. Ivr. G. 4, lejtand volk. vertr. m. corresp iu mod. tal. in dr satk v, machia. en aanv art. kenn. v. fcoekh «tr. t. aaabe». 5. Kant bal. aaav. aal. f 5 >0 volk. op hoogte v.eng. taal en bekw. de corresp to voer- pr. ref. ea fr. s-hrift liefat knun. correip iu dnit* sc'de ta&'. MARK TNIEUWS. Alkmaar25 Aug. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 16 nuchtere dito, 167 schapen, lammeren,vette varkens, 119 magere dito, 306 biggen, 7 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 22 koeien, 0 ossen, 8 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 7 a 20, schapen f 10 a 22, lammeren f 0,a 0,magere varkens f 15 a 17, biggen f 7, a 10,50 ezel fa bokken en geiten f2, a 6,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 70 a 200, ossen 0. paarden f 80 a 150, veulens a allen peretuk, ve va'kens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3