Wedstrijden. Politiek 0verziekt. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Eeo nieuw woord. De Vlamingen verwijten ons, Ne derlanders, dat wij te veel gebruik ma ken van fransche of verfransehte woorden en het verwijt is niet geheel en al onverdiend; evenwel hebben die bastaardwoorden toch de groote verdienste dat zij door iedereen of althans bijna door iedereen ver staan of begrepen worden. De Vlamin gen, die in hun gallophobie alle woor den willen Vlaamsch maken, smeden uitdrukkingen die voor menigeen even onverstaanbaar zijn als Sanskriet. Zoo vonden wij in het H. v. A. het volgende „Groote wederlandsche wedloopen voor wielrijders." Wederlandsch voor internationaal c'est une trouvaille Gasontploffing, Woensdagnacht had een vrij ernstig ongeval plaats in 't perceel Wijtten- foachetraat 92 te Amsterdam. Het benedenhuis met sousterrain van dit perceel wordt bewoond door den ka pitein der infanterie Brunet de Roche- bruoe. De vrouw des huizes rook eeDe gaslucht; ze ging met eene kaarsin de band zien, waar iets aan de gas leiding haperde en eene ontploffing was het gevolg. Bijna al de ruiten voor en achter werden verbrijzeld het plafond in het sousterrain beschadigd de gordij nen werden van de ramen gescheurd; die van de achterkamer zelfs in de boomen van het tuintje geeJingerd de meubels werden door elkaar ge worpen. Het ergste is evenwel, dat de heer Brunet de Rochebrune en zijne echt- genoote vrij ernstige brandwonden bekwamen en na door de brandweer verbonden te zijn, naar het burger ziekenhuis werden gebracht. Donderdag-morgen was bnn toe stand vrij redelijk, De kinderen en de dienstbode bleven gelukkig onge deerd. Moord te Sch&gem Van officieele zijde, zegt de Scha- ger Courantzijn we gemachtigd te verklaren, dat ook vrouw Boes aan den moord onschuldig was. Klaas Boes, het 17iarig sujet, heeft deze Godvergeten misdaad alleen beraamd en volvoerd. Een luchtverschijnsel. Men schrijft uit Akkrum Dinsdagavond ongeveer half 10 kon men hier bij een Jicht bewolkte lucht in westelijke richting een dui delijk te onderkennen gloed aan den horizon zien, die 't meest geleek op het schijnsel van Ben gaal sch vuur. Meermalen werden langzaam bewe gende lichtbundels opgemerkt, die tot vrij hoog boven den horizon de wolken verlichtten, terwijl nu en dan zulk een lichtbundel plotseling werd verduisterd, alsof er een scherm voor werd gehouden. Naar het licht te oordeelen, was het afkomstig van electrische lam pen, waarmede zeer waarschijnlijk op oorlogsschepen oefeningen werden gehouden. Is dit zoo, dan moge 't bovenstaande tot bewijs dienen, hoe ver zulk licht wei zichtbaar is. In rechte lijn toch ligt Akkrum bijna SO kilometer van de Zuiderzeekust verwijderd en hoe ver lagen die oor logsschepen dan nog van deze kust? Cholera. Van de drie nieuw opgenomen cho- leralijders in het Wiihëlinina-Gast- huis te Amsterdam, is eene vrouw van 39 jaar overleden. De twintigjarige zoon van den ar beider B. te Smilde werd Maandag op het veld aan het werk zijnde, eensklaps ongesteld en kon met moeite thuis komen. Reeds Woensdagavond is hij overleden. De vader weigerde om godsdienstige of andere redenen een dokter te halen. Eerst toen de zieke reeds stervende was, werd diens hulp ingeroepen. Hij vermoedde dat het een geval van cholera was. In de ziekenbarak te Rammekens worden thans in het geheel nog 5 choleralijders verpleegd. Hun toestand is redelijk. Te Maastricht zijn Woensdag twee gevallen van cholera geconstateerd. Sterfgevallen kwamen niet voor. Paard en rijwiel. Woensdag had op de wielerbaan te Arnhem de door majoor Gordon Lillie, die met zijn troep Indianen van Utrecht naar Arnhem vertrok, de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen Jac. Hooker te paard en wielrijders. Het aantal inschrijvers voor deze race was van de zijde der wielrijders zeer gering. Slechts twee, de heeren Siep en Wiemann schreven in, en daarvan kwam alleen de eerste uit. De afstand bedroeg 12 Eng. mijlen of 48 ronden. Voor den paardrijder «tonden 12 paarden ter beschikking. De race wer-d gewonnen door Siep met een halve baan voor. Hij won de uitgeloofde herinnerings-medaille. Cricketwedstrijd. Evenals bijna gedurende den toer der Hollandsche cricketers in En geland was Weisz, die het Noord- Hollandsche elftal Donderdag in den strijd tegen de Cheshire Mystics aan voerde, zoo gelukkig den toss te win nen en hadden de Hollanders bijge volg het' voordeel van eerst te kun nen batten. Zij kweten zich op uit stekende wijze van hun taak, daar niet minder dan zes hunner meer dan 10 maakten, Solomon was top scorer met een hardgeslagen innings van 27, Posthnma maakte 21, Schro der 20, Weisz 19, v. Manen 14 en 4. Men ten 11 not out. Hisgen en v. d. Linde, twee Amsterdamsche spelers, die deel uitmaakten van het elftal, waren niet verschenen, zoodat de Noord-Hollanders slechts met negen man speelden. Hun totaal van 135 is daarom des te verdienstelijker. De Engelschen gingen daarop in en, men zou gevoeglijk kunnen zeg gen, uit, want op één uitzondering na, was geen enkele bestand tegen het meer dan moorddadig bowlen van Posthuraa en De Haas. Curwin was de eenige die iets vermocht en scoorde 23. Op hem volgde Jardini met 7 en de rest zweefde tusschen 0 en 5. Het geheele totaal was onge kend laag voor een Enyelsch elftal en bedroeg niet meer dan 52, zoo dat de Mystics meer dan 80 achter waren en volgens de regels van heti spel wederom batten moesten. Gedurende de 20 minuten die toen nog gespeeld werden, verloren zij hun besten batsman voor 10 runs, zoo dat zij thans 73 achter waren en nog slechts 9 wickets in handen hadden. Uit de volgende cijfers blijkt ge noegzaam hoe uitstekend het bowlen der onzen wasPosthuma 17 overs, 4 maiden6, 24 runs, 6 wicketsDe Haas 16% overs, 4 maidens, 25 runs, 4 wickets. Deze tweedaagsche wedstrijd ein digde heden met eene schoone over winning van Noord-Holland. Hij was vroeg afgeloopen, daar de „Cheshire Mystics" het tot een totaal van slechts 67 in hunne tweede innings brachten en de Hollanders dus niet voor de tweede maal in behoefden te gaan. De Haas nam 5 wickets voor 39, Posthuma 5 voor 26. Het resultaat was dus dat de overwinning werd behaald met 1 innings en 13 runs. Harddraverij to Alkmaar. Donderdag had vanwege de Alk- maarsche harddraverij-vereeniging de jaarlijksche harddraverij plaats, in den Stadshout te Alkmaar, op de baan van 300 meter. Zestien paarden waren ingeschre ven, als 1. „Wilhelm", eig. G. de Vaal, Haar lem, ber. J. Koster. 2. „Tabor III," eig. Chr. Oortman Gerlings, Hoorn, ber. C. Broers. 3. „Tabor II," eig. de Ridder, IJpolder, ber. Eigenaar. 4. „Mazeppa," eig. A. Klaver, Wijde Wormer, ber. C. Bier. 5. „Wilhelmina 11," eig. J. Zwart Cz., Zaandam, ber. C. Persoon. 6. „De Kol", eig. S. Snoek, Beemster, ber. Eigenaar. 7. „Tabor," eig. A. Kooij Dz., Beemster, ber. J. Edel. 8. „Augusta," eig. D. de Jong, Nieuwenhuis, ber. J. G. Matse. 9. „Willem III," eig. C. Broers, Ben- ningbroek, ber. Eigenaar. 10. „Caio," eig. A. Bos, Zevenhuizen (Z.-H.) ber. Eigenaar. 11. „Prins," eig. K. den Hartog, Charlois, ber. P. van-anten. 12. „De Bles," eig. A. de Ridder, IJpolder, ber. Eigenaar. 13. „Ninus," (te koop), eig. Jn. Koster, Heemstede, Eigenaar. 14. „Nobel," eig. J. G. Matse, Mijdrecht, ber. Eigenaar. 15. „Wil- helmine," eig. J. B. Koopmans, Wees- percasepel, ber. W. de Boer. 16. „Snij boon," eig. J. van Rossum, Zeven hoven, ber. L. G. van Rossum. No. 10, „Cato," was niet opgekomen. In den eersten omloop vielen af: No. 2, 4, 5, 7, 12, 14 en 16, die nu in serie B vielen. Hiervan behaalden den prijs: No~ 7, „Tabor," van A. Kooij Dz„ ber. H. Edel, en de premie No. 14, „Nobel", van J. G. Matse, bereden door den eigenaar. In serie A behaalden den prijs No. 3 „Tabor II" van A. de Ridder, be rijder de eigenaar en de premie No. 11, „Prins" van K. den Hartog, be rijder P. van Santen. Als eene bijzonderheid vermelden wij dat „Prins" 17 jaren is, en zijn berijder P. van Santen 71 jaren. Hoe veel jongeren, zoowel paarden als berijders, kunnen daaraan een voor beeld nemen Deze harddraverij trok zooals ge woonlijk veel belangstelling. Te Antwerpen is Woensdag het vredescongres geopend, dat Donderdag het volgende besluit heeft genomen Het algemeen vredescongres be schouwt als voor dezen tijd het meest practische en meest aan de eischen van het recht voldoende middel om den vrede aan te richten tusschen de natiën van Europa, het sluiten tusschen die natiën, vooreen onbepaald tijdperk, van een perma nent arbitrage-verdrag met bepaalde waarborgen voor de uitvoering, en het beveelt als een middel voor zulk een verdrag het ontwerp aan, opge steld door Charles Lemonnier, dat tot grondslag heeft estrekt voor het permanent arbitrage-verdrag, gesloten tusschen de Vereenigde Staten en Zwitserland. Het congres belastte voorts het internationaal bureau, bij de regee ringen van Europa stappen te doen tot herstel van den vrede tusschen China en Japan. Het gebeurde op Lombok wordt natuurlijk door de buiten!andsche pers ook uitvoerig besproken. Op voor Nederland sympathieke wijze wordt te Berlijn, aldus meldt de corresp. der N. R. Ct.} deze nood lottige gebeurtenis in de bladen be handeld. Deze meldt daarover nog het volgende: Hiermee staat misschien wel in verband dit dat men hier meer en meer gelooft, bij de behandeling der jonge Duitsche koloniën veel van de ondervinding door Nederland opge daan te kunnen leeren, misschien nog meer dan van Engeland. In eene onlangs vanwege de Döitsche „Kolo- nialgesellschaft" verschenen brochure over het beheer van koloniën, werd dat ook erkend. De Post spreekt al een vermoeden uit omtrent de beteek en is van het onheil en meent dat Nederland ver plicht zal wezen zoo energiek moge lijk op te treden. Andere bladen her inneren aan Atjeh en wenschen Ne derland toe dat Lombok geene her haling van Atjeh moge geven. De Schlesische Ztg. zegt dat waar aan menschen van een zoo lange on dervinding, die beproefde leiders heb ben en in den kolonialen dienst ge schoolde troepen, nog zulke onheilen boven het hoofd hangen, wij Duit- schers in onze jonge koloniën menige gebeurtenis gemakkelijker begrijpen en dragen zullen. Overigens hebben de Hollanders in hun kolo.iiën al grooter moeilijkheden overwonnen. De russische regeering meet voor nemens zijn, dit meldt de Daily News om de vloot in de Kaspische Zee aan merkelijk te versterken, niettegen staande het uitsluitend gezag in deze zee Rusland r-eds is verzekerd krach tens het met Perzië gesloten traktaat. De Russen schijnen bevreesd te zijn dat Engeland eventueel de beste sche pen der handelsvloot zoude opkoo- pen, vandaar dat zij er hunne zee macht willen versterken. Oud-Antwerp© a „Men heeft in Oud-Antwerpen schoone d ngen tot stand gebracht en op bewonderenswaardige wijze de weelde en de pr.icht van het Antwer pen der XVIe eeuw voor ons oog teruggetooverd, schrijft het „Hdbld. v. Antwerpen". Maar zoo heerlijk als de „inhaling van keizer Karei" heb ben wij in de oude stede noggeenen optocht gezien. „De stoet, welke eergisteren driemaal uitging begunstigd door een prachtig weer, verbeeldde keizer Kareis plech tige inhaling binnen Antwerpen, den 23sten September van het jaar Onzes Heeren 1520, zoo dus, toen de keizer in wiens rijk de zon nooit onder ging, zijn 20e jaar had bereikt en de machtigste vorst der aarde was. „Onze stad had haren heer en vorst een weelderige ontvangst be reid en, indien de geschiedschrijvers er ons de oogverblindende beschrij ving hebben van nagelaten, schilders als Hans Mackart hebben door het palet het heuglijke feit vereeuwigd. „Oud-Antwerpen zag gisteren dien stoet hertooverd, met eene historische nauwgezetheid, die, de pracht nog terzij gelaten, alleen eene rede zou wezen om den inrichters eene warme hulde te brengen, die verdiend, meer dan verdiend is." Het schoonst was de derde groep omvattende de grootdignitarissen van het hof: Willem van Croy, dragende den scepter; den heer Van Sanselle dragende den degenden hertog van Nassau, dragende den gouden rijks appel; de hertog van Savoye, dra gende de kroon alien rijk ge kleed. Dan een frissche groep jonge meisjes, bloemen strooiende, onmid dellijk gevolgd door den keizer, te paard gezeten, in een tooverachtig kostuum geheel in wit satijn en gouden versierselen, met een schou dermantel van hermelijn, rijdende onder een wit baldakijn door 6 die naars gedragen. Achter den keizer werd, in een draagkoets, zijne tante, Margaretha van Parma door vier dienaars ver voerd en op ranke hakkenijen geze ten volgden vier eeredames in klee dingen van zijde en damastme vrouwen van Ravenstein en van Chièvres, freules van Croy en van Tièves. Deze heerlijke stoet werd gesloten door de lijfgarden des keizers, de eerste te voet, de tweede bestaande uit tien geheel geharnaste ridders, hoog op forsche paarden gezeten en met veelkleurige pluimbossen op den helm. Er waren te 6 uur 10.300 toegangs kaarten genomen. De graaf van Parijs. De toestand van den graaf van Parijs schijnt hopeloos. De voeding van den patient blijft onvoldoende en dientengevolge neemt de zwakte steeds toe. Donderdagmiddag werd te Parijs reeds het gerucht verspreid, dat het tegenwoordige hoofd van het Huis Bourbon-Orléans was overleden. De leiders der royalistische partij hadden echter nog niets vernomen, dat tot bevestiging van dit gerucht kon die nen. Niettemin verklaarde toch de secretaris van het royalistische comi té, hetwelk zijn zetel heeft in de Rue Saint-Honoré, dat de laatste berich ten zeer ongunstig waren. Men vreest ook daar het ergste. üit do rechtszaal. In het hof van appel te Parijs werd dezer dagen groote opschud ding gewekt. Devaugiers, een misda diger, had verzet aangeteekend tegen een veroordeeling tot 2 maanden ge vangenisstraf wegens landlooperij, die hem door een kantonrechter was op gelegd, en de rechter vroeg hem wat hij tegen het vonnis had in te bren gen. Eerst liet hij een vloek hooren en trok toen een zijner schoenen uit en slingerde dien tegen den rechter doch zonder hem te raken. De vaugiers kreeg voor die onbeschaamd heid onmiddellijk twee md. extra gevangenisstraf bij de 2 md. die hij reeds had. Zeven personen vergiftigd. Te Angers is eene familie van ze ven personen vergiftigd door het eten van paddestoelen. Vier zijn reeds overleden, van de overige drie is do toestand hopeloos. De Engelschen in Afrika. De engelsche minister van marine heeft een officieel telegram ontvangen uit Bonny (kust van Guinea), mel dende dat een sloep van het Engel sche oorlogsschip Alecto bij een ver kenning op de rivier Bronemie ver scheiden geweerschoten heeft te ver duren gehad, die aan de oevers der rivier werden gelost. Een matroos werd daardoor gedood, terwijl een sto ker en een matroos ernstig zijn ge wond. Voor den inhoud dezrr rubriek stelt de redactie zich met aansgrakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzendenteruggegeven. Mijnheer de Redacteur Woensdagnamiddag raakte een kind zoek in de Korte Lakenstraat. Va een tot in den nacht volgehouden vruchteloos onderzoek werd het Don derdagmorgen opgehaald uit een kei der van een in aanbouw zijnd per ceel K. Lakenstr. hoek Doelstr., welke kelder vol water staat. Dit feit wijst onzes inziens of op eene leemte in de bouwverordeningen of op eene lauwheid in het nagaan der handhaving daarvan, immers het kind was 3 jaar oud, vau forceering van afsluiting dus geen sprakealleen in zooverre(bereikbaar voor ieder kind lag een los rooster of een paar plan ken op de drie openingen van de kelder aan de straat) dat er slechts iets behoefje verschoven te worden om een opening te hebben ruim ge noeg om een kind te laten vallen ia het water wat niet vermoedt werd aanwezig te zijn, omdat het van de straat af niet duidelijk te zien is. In een gewoon geval zou iemand als bouwer of opzichter ze if zulk een bedekking of afsluiting hoogst gevaar lijk achten, doch in dit geval schijnt de eigenaar-bouwer, de heer Ouds hoorn te denkendie kijken wil, moet maar verdrinken ook. He: is te nopen dat met dit onge luk de reeks overlast bij het bouwen aldaar gesloten is, wij hebben nu reeds gehad het wegnemen van een pomp, die de buurt daar van werk- water voorzag, nu mag men b. v. van de Sophiastraat naar de Vijfhoek om water wij hebben gehad bij de afbraak eene zeer ruime collectie on- genoode gisten, zoodat omwonenden de stra.it nat moesten houden om ongein ode visites te voorkomen wij hebben genad nachteiijk geratel bij het pompen "In de bewuste kelder: nu als de kroon op dat alles hebben wij terwille van het uitwinnen van een vijf-en-twintig draadnagels een verdronken kind. Misschien dat de bouwpolitie nu eindelijk wel eens wil zien of we ook kans hebben dat we •daar morgen pannen of een muur op den nek krijgen. Met dank voor de plaatsing. Uw Abonné. W. J. AKKERMAN Pz. Mijnheer de Redacteur Voor eenige dagen werd in uw ge acht Dagblad gewezen op de onnauw keurige opgave in de Baedeker, waarop de orgelbespeling in onze Groote Kerk alhier plaats vond. Donderdagmiddag was ik getuige, een club fransche toeristen een te leurstelling dnardoor moesten onder vinden, daar zij juist ons kerkgebouw wi den betreden, toen het orgelcon cert hun bleek geëindigd te zijn. Zou het nu niet op den weg liggen der alhier bestaande V. t.b. v. h. Vreemdelingenverkeer om b. v. kaar ten te doen drukken, waarop in ver schillende talen de juiste aanduiding der concerten vermeld stond. Indien deze kaarten bij schoone uitvoering aan ieder hotel in Neder land ter ophanging werden verzon den, geloof ik stellig, dat ieder ho- tellier het een waardig plaatsje zoude geven. Voor Baedeker is het ondoenlijk de fout te herstellen en vermeent steller dezes door bovenstaand ver zuim het streven der vereenigiög nog meer in de hand wordt gewerkt daar de aandacht der vreemdelingen dan nog meer dan tevoren op onze stad. wordt gevestigd. Dankend voor de plaateruimte. Uiv bestendige lezer. X. RECLAMES. 20 Cents per regel. Oordeel en erkentenis van een beroemden doctor. Dr. R. A. GUNN, professor op de Hoogeschool der Vereenigde Staten, te New York, schrijft in een geneeökundigblad „Voor eenige jaren werd mijne aandacht geves tigd op het gebruik van „Warner 7s Safe Cure" voor de behande ling der nierziekte die meu onder den naam van Bright's ziekte kent. Alhoewel ik van alle kanten met of over dit middel hoorde spreken, aarzelde ik toen om het te gebrui ken. Eens ontving ik het bezoek van een mijner vrienden, die zich eene levensverzekering had zien weigeren; de doctor die hem onderzocht had, verklaarde dat hij aan Bright's ziekte leed en vond eiwitstof in zijn urine. Bright's ziekte was klaar aangeduid, daar een scheikundig en mikro8kopisch onderzoek in zijn urine een groute hoeveelheid eiwit stof en talrijke kleine bolvormige weefselen die uit de nieren voort kwamen deden herkennen, Na vruchteloos al de geneeswijzen en al de geneesmiddelen geprobeerd te hebben, raadde ik aan „Warner's Safe Cure" te gebruiken en het was met zonder verwondering, dat ik na eene maand eene groote ver betering onaervoud. Na vier maan den waren de kleine me^weefselen verdwenen en hei eiwitstof ook. Heden verklaar ik dat mijn vriend volkomen genezen is. Na deze genezingskracht ono er- vonden te hebben, gaf ik dit m'd- del dikwijls in hevige en langdu rende nierziekten en altoos kreeg ik er goede resultaten mede In een aantal kwalen, wanneer er onzuiverheid de« bloede en vooral ontsteking en zwelling der klieren bestaat en ook in vele gevallen van slappe gezondheid, die niet uitslui tend uit eene organi%che kwaal voortkomen, is de werking van „Warner's Safe Cure" inderdaad verwonderlijk. Daar ik de leer ben toegedaan dat niemand de volkomen weteu- «chap der verschillende ziekten be zit en daar ik onafhankelijk en derhalve vrij ben alle middelen te gebruiken die de gezondheid aan mijne ziekeu kunnen teruggev-n, aarzel ik met openhartig de welda den van het middel „Warner's Safe Cure" te erkennen en aan te bedelen Dr. von Weiretter te Weent n •chrijft ook: „Warner's Safe Cur«" heeft eene onbetwistbare werking gehad in eene familie die mij van t.abij brkeiid ir. Prijs per fie.jcli Fis. 2.25 te koop bij M. CLEBAN Co., Heilig en- weg 42, Anuterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3