re ïeroepmg mmm. PT Jas ff Vest f 0,40. Zatptmipi VEREOOPINCr Bericht 31 Hij 1400 Gilden. Privaatonderwijs. Pantalon f0,50. van Afbraak, Boekhouden enz INGEZONDEN. 1 BESMETTE VAN LAAR, Geel. Oude Gracht 109, be- beleefd. „Meneer pf.pf.aldus Hump- stra hijgend, „ik hoor daar juist van een moord op baron Yan Sprank, pf.„ doodgeslagen met een steen door een razenden metselaar. Hij had pf. diens vrouw geschaakt, schijnt het." „Ik heb er nog niets van gehoord, meneer Humpstra, maar ik zal er dadelijk een van de inspecteurs naar laten onderzoeken. Binnen. Wel wat :is er?" Agent zijn hoofd binnen de deur stekende. „Meneer van Sprank^ tot Leeuwenstein om u even te meneer "JJAldus meneer Humpstra. „Laat meneer binnenkomen veelt de commissaris. Verschijnt baron Van Sprank tot Leeuwenstein. „Meneer de commissa ris, ik kóm u even mèdedeelen, d&t ik ven morgen een stukje kèlk op mijn gezicht heb gekregen van een in aanbouw zijnd. huis. 't Had niets te beduiden, drie droppels bloed, maar zoo zouden ook grootere steenen naar beneden kunnen vallen. Zou u niet zoo goed willen zijn, die men- schen eens tot voorzichtigheid te willen laten aansporen?" Humpstra is al met stille trom vertrokken. Het is elf uur 1 's Avonds zoeken vijfhonderd men-1 schen tevergeefs in de kranten naar de bizonderheden van den vreeselijken moord op baron van Sprank tot Leeuwenstein. En zoo komen de praatjes in de wereld Te 's -Gravenhage was het even eens zeer druk, zoowel bij de muziek in het Bosch als in den Dierentuin. Het vuurwerk in het Malieveld slaag de uitstekend. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, vereenigde de bui tenlandsche diplomatieke vertegen woordigers aan een gala-maaltijd. De toespraak Vrijdag door den heer mr. W. Jager Gerlings voor de parade tot de schutterij gericht, werd gehouden op het Doelenveld. Abu sievelijk is gemeld, dat dit op het paradeveld plaats had. 1 e parade zelve werd gecommandeerd door maj Vrijdagavond had in de concert zaal van het hotel Kurzaal te Zand voord, de aangekondigde soirée mu- sicale en declamatoire plaats. Jammer dat de soirée niet beter bezocht was, aangezien hetgeen ten gehoore ge bracht werd, zeer goed voldeed. Vooral de comische voordrachten van den heer Ru ijs, werden zeer toegejuicht. Een geanimeerd bal besloot den avond. Zeevjsscherij. Vrijdag kwamen te Zand voort aan 1 zandvoorteche bomschuit, besom ming f 18, en een schokker, besom ming f24. De prijzen der visch wa ren: f5.50, bakschol f2.50 per mand; tong f0.50 tot fl.40 per stuk. Relletjes te Amsterdam. Vrijdagavond om acht uur kwa men de zoogen. „werkloozen" op den Dam bijeen en trokken in een groo- ten stoet door Paleisstraat enz., al zingende naar den Jordaan. Verscheidene straten waren daar aardig met lampions versierd en o. a. in de Tuinstraat bleken de bewoners volstrekt niet gesteld op de bezoe kers. Onordelijkheden vielen daar echter niet voor. De stoet die zeker een paar duizend deelnemers telde, trok eenige straten in de Jordaan door. Velen waren voor zien van stokken en knuppels en in de Anjelierstraat werden van uit een üzaakje nog eenige dikke talhouten uitgereikt, waarvan som mige zoo dik waren als een pols. In de Westerstraat begonnen de baldadigheden. Daar stond voor de feestelijKheden een muziektent, die het ontgelden moest. De lampions werden stuk geslagen en, toen van de andere zijde flinke tegenweer geven werd, scheen het een oogenblik of de troep de tent formeel zou aan vallen. Zoo ver kwam het echter niet; zingend trok men weer verder. Dat nu een treffen met de politie niet uit zou blijven was te voorzien; Bij de brug over de Prinsengracht joeg de politie de troep uiteen. _Toen volgde de gewone vechtpartij. De menigte smeet herhaaldelijk met groote baksteenen. De politie chargeerde met de blanke sabel, voornamelijk in de Prinsen straat en omliggende grachten. De agenten waren weinig in aan tal een detachement van de Noor dermark t. Van daar werd om assistentie naar de Oude Brug; zij kwam echter niet op het terrein van den strijd maar schijnt achter aan door de Jordaan te zijn getrok ken. Het is moeielijk te zeggen of er veel personen bij de charges zijn ge wond. De ademhaling was zeer bemoeie- lijkt, maar of ernstige inwendige verwonding heeft plaats gehad, viel niet zoo direct te beslissen. Panhorst werd per rijtuig naar zijn woning kwaad, maar gelooven dat het seizoen voor het komen der vreemdelingen is verstreken, om al die moeite en kosten te maken. Wij herinneren er dus hier nogmaals aan, dat de orgelbespelingen in de Groote- of St. Bavo Kerk zijn Dinsdag vanéén tot twee, en Donderdag van twee tot drie uur. Wij hopen hiermede dan nog weder te hebben bijgedragen om voor de vreemdelingen deze onaangename en voor ons zeer lastige kwestie te voor komen. De koster der Groote of St. Bavo Kerk J. A. de HOOG. Haarlem1 Sept. 1894. De zeehond, die eenigen tijd gele den te Zandvoort gevangen is, en die in een groote kuip met zeewater be waard werd, is Vrijdag met een oranje lint versierd, weder in vrijheid ge steld en zwom lustig de Noordzee in. Een groot aantal nieuwsgierigen was tegenwoordig. LOMBOK. Het Hbld. heelt het volgend tele gram uit Batavia ontvangen, afge zonden van daar hedenochtend te 10.50. „De artillerie op Lombok is nu 32 Btukken ste rk, onder leiding van ma joor Feuilletau de Bruyn. „De rijksbestuurder Djelantik blijft volhouden dat hij onschuldig is aan het verraad en heeft verlof gevraagd met zijn leger naar Bali te mogen oversteken. De gouverneur-generaal (Viceroy) heeft deze vergunning ge weigerd en bevolen Djelantik als vijand te behandelen. „Tjakra Negara is thans ingeslo ten door de Sasaks." Opening van de Herhalings school voor jongens en meiBjes, tevens dienstbaar voor de a s. mi- litieplichtigen, op Maandag 1 October 1894, in de Eerste Bur gerschool op het Klein Heiligland. Aangiften tot toelating moeten geschieden bij het hoofd der school, den Heer P. D. GRAAFF, Klein Heiligland, van 8 tot 8 Septem ber a s., des namiddags van 12 tot uur, bij wien tevens inlichtingen te verkrijgen zijn. Haarlem, 31 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, M. O. DE KANTER, maanx. Burg. de Secretaris, C. M. RASCH. 29ste f«1uziekuitvBBriny in den Hout. Op Zondag 2 Sept. des namidd. van 4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. U1TSTOOMEN Heeren laatUwe Costu mes uitstoomen Baksnessergracht 32. S. A. KAN. Sücieieil „TSÖiJ H3EÏ 8L11CSEN." op Zondag 2 September des avonds ten 8 uur, te geven door het Stede lijk Muziekkorps onder directie van den Luiten.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 28 Aug. J. J. M. Logger en S. H. J. Kuntz, Amst. 29. E. van der Horst en S. W. Koetsveld, Hilversum. 30. C. C. E. d'Engelbron- ner jen H. C. L. Halverhout, IJmui- den. Bevallen: 28 Aug. Th. S. L. du Ry van Beest HolleWentholt d., den Haag. 30. M. H. P. Biekeubach bracht daar hij liever biet naaf het -Mijnssen jl., Wulfrath. 30. C. J. Gasthuis wilde. Het is niet zeker of1r Mna hij de verwonding aan de menigte! °,7Mus" heeit te danken dan of de agenten, j <luetie.r> LommwuF' M hem in donker niet kennende, hem m „I fj V, V, geslagen hebben. hu56(j\A»fi /.S Nadat de troep bij de Prinsenstraat i J'' r' h v 1oT p niteen was gedreven, trok een deel Jd- j., Bolsward. - L de Vriesi Pz. naar den Dam en vandaar naar het 64 H B- Ph- Uyttenboo- Rembrandtsplein. Ook daar maakte 8aard Jd'lb md„ Amst. de politie eenige charges der flfdeeting „Haarlem" der M'i tot Bevordering der Toonkunst. Zij, die als Lid tot deze Zangver- eeniging wenschen toe te treden, worden beleefd uitgenoodigd zich schriftelijk te wenden tot den Di recteur den Heer W. ROBERT, Donkere Spaarne 20, alhier. De oefeningen zullen aanvangen op Maandag 20 September a s., des avonds ten 8 uur, in de Boven zaal der Sócieteit tVereeniginat. HET BESTUUR op Woensdag 5 September, des middags 12 ure, op de NAS- SAUL AANten overstaan van den Deurwaarder A. GLASER, be staande uit: Kozijnen, Ramen, Deuren, BalkenVloerdelen, Brandhout enz. Handelscorresp. (moderne talen.) Opleiding voor iepractiji en voor examens. Aanleggen en controleeren der boeken naar de ^nkelv. en Ital. methode. Opmaken van Balan sen enz. L, VAN DAM Jzü Leeraar-Boekhouder M/O. Qed, Yoldersgracht 57, N.B. Een mijner leerlingen slaagde dit jaar voor het Staats examen M/O. te Sandpoort gemeente Velsen, in het Koffiehuis «de Weiman», van den Heer R. BAKKER, op Dins dag 11 September 1894des middags 12 uur, ten overstaan van C. A. JOEKES, Notaris te Haar lem, van Het goed onderhouden Woon huis en Erf met Tuin en Schil derswerkplaats, gelegen te Sand- poortaan den straatweg naar Bloemendaal, geteekend G No. 30, Kadaster Sectie F, No. 1522, groot 1 Are 93 Centiaren. Breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding 1 November 1894. Grondbelasting over 1894 12,37. Meerdere inlichtingen zijn te he komen ten kantore van genoemden Notaris, Groote Houtstraat 149, te Haarlem. Cholera. De lijder in de afdeeling Schalk wijk der gemeente Haarlemmerliede c. a. is herstellende. Te Velsen waar van de 7 aange tastten 5 personen overleden, kwa men de laatste veertien dagen geen nieuwe gevallen voor. Met het afhalen van goederen bezig, had de zoon van de Kooter, in dienst bij den landbouwer W. Biesheuvel te Haarlemmermeer het ongeluk met zijn vinger in 't kamrad van den takel te komen, waardoor dat lichaamsdeel verbrijzeld werd. met den sabel; verscheidene werden gewond en een persoon werd gearresteerd. 's Avonds na twaalven begonnen de vechtpartijen tnsschen socialen en oranjemannen. Met knuppels en stok ken werd er van weerszijden op los geranseld in de Kalverstraat en op het Rokin. De ruiten van de „Kar- seboom" werden ingeslagen. Kortom het was een oogenblik een formeele burgeroorlog. Doch ook deze tooneelen werden weer vervangen door zingende en hossende feestvierders, die na éénen 's nachts het rijk, of liever de straat alleen hadden. De Bynode heeft gunstig beschikt op het verzoek van kerkvoogden der Herv. gemeente te Nieuw-Vennep, voor de aangevraagde subsidie, tot algeheel e reparatie van kerk en paS' torie. Burgerlijke Stand, Bevallen: 30 Aug. J. Reerink Reezink z. - F. Groetde Vries d. - 31 A. M. v. BeijnenGeersen d. - A. v. d. Hartv. d. Meij z. - W. A. JasperBreeman 2 d. - J. Koppen Smit z. - 1 Sept. A. HetemHuij- boom d. - A. SmelterKoppen d. Overleden: 30 Aug. W. P. Puts 67 j. Anthoniestr. Vijf en twintig jarig jubileum Heden |(1 Sept. 1894) herdenkt de Heer H. Schuitemaker den dag waarop hij voor vijf en twintig jaar geleden werd benoemd tot hoofd der school te Wilnis. ADVERTENTIES. Zie vervolg AdvertentiSn in het Tweede Klad. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank vóór de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun Zilverfeest ondervonden. H. G. CA ALEN M. P. CAALENBremer. Aan de Leden der Zwemschool aan de Houtvaart wordt bericht wanneer er geen gevallen van cholera zich meer voordoen, blijft de Zwem school tot 30 September a. s. geopend. A. A. SPRENGER. Ter ovariums aangsbsidaa Een Huis van de Bouwvereeniging .De Toekomst'te aanvaarden 29 Sept. Te bevragen bij VAN KAM MEN, Oranjestraat 150, alhier. Verkoop'ng In Haarlem, wegens sterfgeval. VERKOOPINQ ten overstaan van den Notaris W. K. LOEFF, van dan goed onderhouden gedeel telijken INBOEDEL, van wijlen den WelEd. Heer B. A. VAN DER MADEN, aan het perceel Gedempte Oude Gracht No 60, op Dinsdag 11 en Woensdag 12 September 1894, telkens ten 10 ure, waarbij veel Goud- en Zilverwerk, oud Porcelein en Kristal enz. Alles op de aanplakbiljetten eu in de Notitiën welke intijds verkrijgbaar zullen zijn, uitvoerig omschreven. Te zien, particulier Zaterdag 8 September en publiek Maandag 10 September, van 104 uur. De Makelaar A. F. BALABRaGA. BINNENLAND, De 31ste Angnstns. In Amsterdam werd de Koningin nedag luisterrijk gevierd. Den ge- heelen middag werden door verschil lende fanfare-korpsen uit N. Holland uitvoeringen gegeven op verschillende punten der stad. De parade in het Sarphatipark lokte een groote menigte nieuwsgierigeneen kinderfeest werd op het Tolhuis gehouden, hetwelk goed slaagde. Des avonds waren ver scheidene punten der stad fraai geïl lumineerd. Uitstekend slaagde de watertocht, door de „Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak" gearrangeerd welke in de Prinsen gracht aanving en op den Buiten- Amstel eindigde. Een prachtig vuur werk op den Amslel bekroonde dezen feestavond. Er waren duizenden bij duizenden op de been. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan dt Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het schrijven van X. in het Dagblad van heden over de teleurstelling die vreemde lingen ondervinden doordien de juiste tijd der orgelbespelingen in de Groote Kerk in Baedeker, editie 1894, niet goed is aangegeven, herinneren wij gmaals aan het verzoek, dat wij deden in een ingezonden stuk in de O. Haarl. Courant van 9 Aug. 1.1., waar wij meerdere dagbladen uitnoodigden, om, van die kennisgeving, den hoofd- zakelijken inhoud over te nemen. Ware hieraan meer gevolg gegeven wij gelooven, dat van dien datum af, stellig al minder vreemdelingen het hoofd zouden gestooten hebben. Baedeker is door ons van zijne misstel ling kennisgegeven, maar dit baat voor dit jaar to:h niet. Wij vinden het voorstel van X. niet Terstond TER OVERNAME aan geboden een Tapperij en Slijterij, drukke loopzaak, gelegen in een der hoofdstraten van den Haag en welke een burger bestaan oplevert, en voor 500 gulden, door stil te gaan leven, een beklante zaak in Tabak, Sigaren, Koffle en Tbee, gelegen op volkrijken stand, en voor 200 gulden een Water- en Vuur- zaak, met ruim 30 Klopklsnten, beide gelegen te Den Haag. Adres bij A. KLOOSTERMAN, Groenen dalstraatje 22, bij de Markt, Den Haag. TE HAARLEM. De Lessen van den dagcursus worden Maandag 3 September hervat. Aanmeldingen van nieuwe leer lingen kunnen vooralsnog geschie den bij den Directeur. De ondergeteekende heeft voor Kinderen, die om gezondheids- of andere redenen de school niet be zoeken, of voor Jongelieden, die op leiding behoeven, eenige ochtend uren, van 912, beschikbaar tot het geven van onderwijs in de Hol- landsche vakken en de Moderne talen. Cursus in Fransch, Duitsch en Engelsch des avonds, J. WESTENDORP, Hoofdonderwijzer. Kmderhuisvest koek Zijlstraat 1. Op Vrijdag 14 September 1894, des namiddags ten drie ure, zal door Commissarissen der Maat schappij fot Exploitatie van Staal- waterbronnen «Wilhelminabron» in het Café «Neufs van den Heer MONTAGNE worden aanbesteed Het maken van een Bron- gebouw in het Frederiks- park te Haarlem. Bestek en teekeningen zijn van af Zaterdag 1 September verkrijg baar tegen betaling van 3.per stel bij de Boekhandelaren DE ERVEN LOOSJES, alhier. Aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag 10 Sept., des morgens ten 11 ure. Nadere inlichtingen zijn te heko men bij de Architecten J. A. G. VAN DER STEUR en D. E. L. VAN DEN AREND. Op Dinsdag den llen Septem ber 1894, des morgens te 10 uur, in de herberg «Het Schouwtjes aan de Leidsche vaart in de gemeente Heemstede, zal, ten overstaan van de Notarissen JOHs. TER HOFF- STEEDE te Bloemendaal en P. BRUIJN Pz. te Haarlemom kontant geld, veikooping worden gehouden van 2 beste Werkpaarden, waarvan een vos (merrie) en een schimmel (ruin), 2 Wagens op veereu, 2 Boe renwagens, 2 Gierbakken, een Krui wagen, Tuigec, Stalgercedschappen, Haverkist, ongeveer 10,000 kilo gram best gewonnen Hooi en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Alles te bezichtigen op den ver- koopdag vóór den aanvang der ver- kooping. TAND-ARTS, Spreekuur: 1012 en 13. HAARLEM. met DUNLÓP-, SYDNEY- of GRAPPLE R-banden is de snel ste, prachtigste en tevens sterk ste Machine. Vraag prijsopgave aan D. VAN WELIJ, Spaarnmouderslraat 95rd, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2