KantoorMwerta Yoor onze Vensters. DE JACHT OP EENE EBFEHIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PIEBSBCd, 12e Jaargang Dinsdag 4 September 1894. No. 3427 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37ij. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Gladstone op zijn buiten Hawarden. I. Het laatste portret van Glad stone. ff n. Gladstone met zijn vronw en zijn kleindochter. III. Gladstone van zijn terras het publiek toesprekende. IV. Eenige hoorders. b V. Gladstones verzameling bijlen. Het Surrey elftal-cricketers. Uit Abomey. I. Het paleis van Simbodii, de offer toren. II. Hoofdingang van het paleis te Simbodji. III. De nieuwe koning van Daho mey, omringd door zijne vrouwen. Negervorsten van den Senegal naar Frankrijk gebracht. Mezzarete op Sicilië na de aard beving. De kerk te Zambetti on Sicilië na de aardbeving. Herkenning van misdadigers. I. Het photografeeren. II. Meten van hoofd en armen. III. Meten der voeten. De Ministers van China. Tartaarsche kanonniers van het chineesche leger. Uit Korea. I. Gezicht op de hoofdstad Seoul. II. Ingang van het paleis. III. Audiëntiezaal van het zomer paleis. IV. De klok, die het sein geeft tot sluiting der poorten. V. Wandelrit des Konings. VI. Défilé der banieren. VII. Oude vrouwen te Seoul. Delftsche Nijverheid te Antwerpen in 3 afb. (Uit Eigen Baard.) Godsdienstplechtigheid op het ter- Tas van de basiliek te Domrémy ter eere van Jeanne d'Arc. Koningin Victoria benoemt lord Russell van Xillowen tot ridder van het grootkruis. De manoeuvres in Duitschland. Om het bivakvuur. Straatbesproeiïng in Londen tegen cholera. De prins van Wales, het bronwater gebruikende te Homburg. De Mode. Fantasieën. Reveille aan boord van een oorlogs schip. Politieke Platen. Haarlem3 Sept. 1894. Stukken van den Raad. B. en W. verzoeken hun een cre- diet van ƒ667.te verleenen voor den aanleg van een riool ten zuid westen van den spoorweg, in aanslui ting aan dat in de Spoorwegstraat en Delftstraat. Voorts is een bedrag van 2365. noodig voor voortzetting en gedeelte lijke voltooiing van bestratings werken in de Kamperstraat, in de projectstraat ten noorden van de Ambachtsschool, op den Schotersingel hoek Jan Steen straat, den Heerensingel, den Zijlweg ten westen van den spoorweg en in de Duvenvoordestraat en de Gael- straat; benevens ƒ102.voor het doortrekken in de twee laatstge noemde straten van de verhoogde voetstraten en voor verbreeding van den rijweg. Mej. W. Ypey, leerares in gy m- nastiek aan de H. B. S. voor meisjes en onderwijzeres aan de opleidings school voor meisjes, vroeg onder dag teekening van 25 Aug., wegens rede nen van gezondheid, ontslag uit eerstgenoemde betrekking met 1 Sept. 1.1. Mej. W. A. W. Deenik, leerares aan de H. B. S. voor meisjes, verzoekt onder overlegging van een attest van dr. Posthuma, een maand verlof, tot herstel harer geschokte gezondheid. De heeren P. Goedkoop Dz. en P. Langeveld Pzn. hebben bij den Raad een plan ingediend tot het bonwen van woonhuizen op het terrein, waar over de toegangsweg naar de Haar- lemsche Ijzergieterij loopt. Daarbij willen zij tevens de vuile sloot, die al tot zooveel klachten aanleiding gaf, dempen. Met het oog op de groote verbete ring, die daardoor in den toestand zal komen, stellen B. en W. voor te aanvaarden het aanbod van adres santen om f 1250 bij te dragen in de kosten van rioleering en bestrating die f2596.10 bedragen. Zooals men weet wordt er van aanvragers anders meer en wel 75 pCt. van de kosten Het riool in den Schoterweg kan dan nitloozen in een naast de ijzer gieterij gelegen water, dat uitloopt in het Spaarne. Gemeenteraadsverkiezing. De voorloopige candidaten der Kiesvereeniging „Vooruitgang" voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad zijn de heeren Mr. G. C. Ever wijn Lange. G. E. L. Hij mans. Mr. A. Kist. G. L. van Lennep. H. F. van Thiel. Donderdagavond wordt een defini tieve candidaat gesteld. H. Lamonr, C. J. H. van der Harst, J. H. M. Verhaegh. St.-Ct Men verzoekt ons te melden, dat in de in ons vorig nummer geplaat ste advertentie der Neutrale Kiesv. „Burgerplicht" abusievelijk de onder- teekening van den len secretaris (W. B. Engelenberg Jr.) was ver geten. Aan het bestuur van de vereeni- ging van de H. Elisabeth alhier, is de koninklijke vergunning verleend om eene verloting te houden van geschonken voorwerpen ten voordeele van de armen en noodlijdenden. Candidatuur Gemeenteraad. Wij hebben den heer mr. G. C. Everwijn Lange, die zooals men weet candidaat is voor den gemeenteraad voor den zetel van wijlen jhr. Yande Poll gevraagd naar zijne opinie over de gasquaestie. De heer Ever wijn Lange heeft oes verklaard, in principe voorstander te zijn van gemeentelijke exploitatie, althans bij den tegenwoordigen stand van de zaak. Hij deed onzen redac teur opmerken, dat hij daarmee even wel niet gezegd wilde hebben, dat hij alle ook de schitterendste aanbiedingen der Imperial beslist zou. afwijzen. Als een der oorzaken van zijn prin- cipieele meeninggaf de heer Everwijn Lange op, dat de concessie nog acht jaar lropt, en men niet weten kan of in dien tijd het electrisch licht niet zulk een vlucht verkrijgt, dat in de twintigste eeuw gas nog maar alleen voor verwarming en voor bedrijf zal worden gebruikt. Militaire School. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen voor toelating tot den voor bereidenden practi8chen cursus der Militaire School alhier, komen voor eene plaatsing bij die inrichting, t3- gen 1 Oct. a. s., de navolgende jonge lieden in aanmerking W. C. van der Velde, J. J. H. Meijer, M. Waltheer, H. J.' Wolter, W. Kaas, J. H. Salo- m, G. H. H. G. Bonhomme, D. Ritman, H. J. A. Hagdorn. C. L. van Deutekom, H. André de la Porte, G. Terwogt, A. J. A. Busquet, J. G. F. yon Son, H. J. J. van Voorthuysen, P. J. Stichter, A. A. Hogerwaard, J. Weldadigheid naar Vermogen Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '93, f379.62. Dec. '93, f 420.70%Jan. '94, f727.91V2Febr. '94, f696.68. Mrt. '94, f454.33V2April '94 f 324,67^. Mei '94 f278,79. Juni '94 f289,10. Juli '94 f206,32. Aug. '94 f219,18. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Aug. '94 f3997 32. Aan brandstoffen Nov. '93, f 22.29% Dec. '93, f 191.31. Jan. '94, f 137.11%. Febr.'94, f88.78%Maart'94, f 149.99% April '94 f 1,11%Juni'94 f 0,59. Juli '94 f 0,52%. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Aug. '94 f591.73. Aan ligging en kleeding Nov. '93, f39.10. Dec. '93, f62.62%. Jan. '94, f 96.27%Febr. '94, f89.85. Maart '94, 146.15. April f25,25. Mei '94 f6,40. Juni '94 f2,20. Juli '94 f 11,05. Aug. '94 f 11,0754- Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Aug. '94 f 389,97^. In geld Nov. '93, f784.271/". Dec. '93, f 847.17V2Jan. '94, f 1065.46. Febr. '94, f 1259.55. Maart'94, f806.841/". April '94 f753,40. Mei '94 f611,—. Juni '94 f 675,—. Juli '94 f512,35. Aug. '94 f453,60. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Aug. '94 f 7768.65% Yoor werkverschaffing Jan. '94, f300.—. Totaal in Nov. '93, f 1225.29. Dec. '93, f 1521.81%. Jan. '94, f 2326-76%. Febr. '94, f2134.86%Maart '94, f 1457.32%. April '94 f 1104,44. Mei '94 f896,19. Juni '94 f966,89. Juli'94 1730,24%. Aug. '94 f 683,35%Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Aug. '94 f 13047,68. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken uitgereikt. In verband met de pensioneering van den kapitein Mansveld van het bataljon Infanterie alhier, wordt de kapitein C. M. J. van den Heuvel Rijnders van het 5 Bataljon te Gouda overgeplaatst bij het bataljon Infan terie alhier. Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar aan jongelieden die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt, tot den tijd waarop zij militieplichtig worden, gelegenheid bestaan om kosteloos on derricht in den wapenhandel te ont vangen. Zij die dat onderwijs wenschen te volgen, moeten zich daartoe aanmel den ten bureele van den comman deerenden officier in de Infanterie- kazerne Koudenhorn, of tijdens af wezigheid in het kamp bij Katwijk van 1015 September a. s. op het bureel van den Garnizoens-Comman- dant (Groote Markt) voorzien van een geboorte-extract of ander bewijsstuk waaruit de datum van geboorte be hoorlijk blijkt en een bewijs van goed gedrag. De aanmelding tot deelneming moet plaats hebben vóór of uiterlijk op den 20 September a. s., zullende de lijsten op dien dag worden ge sloten. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8% tot 9% uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkeloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Als zonder werk zijnde hebben zich aangemeld Wijnkoopersknecht, losse werklieden, bankwerkers, koetsier, loopknechts, schoenmaker en winkelbedienden,tim merlieden, houtdraaier, letterzetter, hovenier en schilder. Heeren Werkgevers welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, worden beleefd verzocht zich te wenden tot de leden der Commissie of op de zittingavonden. Namens de Commissie'. J. HUIZING, Waam. secret. {Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina). Voor een drietal vacatures bij het onderwijzend personeel te Haarlem mermeer geschieden thans oproepin gen tegen een salaris van f600. voor de vacante betrekking van on derwijzeres in de af deeling Abenes heeft zich éene sollicitante aange meld, die intusschen op een andere plaats is benoemd geworden. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 59) HOOFDSTUK XXI. Aan zichzelf overgelaten. „Zeker niet," zeide de keukenmeid. „Dertigduizend pond zon het minder zijn voor zijne kinderen, en hij heeft er nog al watbovendien haat hij onzen jongen meester." „Dan zal het hem wel spijten wanneer het testament wordt gevonden." „Natuurlijk," gaf de keukenmeid ten antwoord. „Maar als hij het nu zelf eens vond," vervolgde juffrouw Pettigrew, „bijvoorbeeld in een boek of in eene geheime lade, .zooals men wel eens leest in stuiversromans, wel dan zal hij het wel verbranden." „Wat I" riep de bottelier luid uit. „Het blijkt duidelijk juffrouw Pettigrew, dat u niet tot het gezin behoort, om er van te spreken dat lord Bidebank een testament zou ver branden Mylord is een man van eer, juffrouw Pettigrew en hij zou het testament toonen en het erkennen, al kostte hem dit nog zooveel." „Natuurlijk zon hij dat doen," zeide de eerste linnenmeid; „al bezat hijzelf geen cent, dan zou hij toch het recht zijn beloop laten. Hij kan een hardvochtig man zijn en afkeer voor iemand hebben, maar waar je zegt „Bidebank" daar spreek je over iemand van eer." „En het is zeer gevaarlijk ora een testament te verbran den," zeide de tweede linnenmeid en zuchtte weer. „Wan neer hij dat deed, dan zou bij voor de rechtbank gebracht worden." „Houd toch je mond 1" riep de keukenmeid uit. „Dwaze meid, je weet niet wat je zegt hij, een pair, voor het gerecht „Maar het lijkt toch wel op eene geschiedenis in een roman," sprak juffrouw Pettigrew weer, „en ik zou nn wel eens willen weten, of hier ook niet zou kunnen gebeuren wat in romans gebeurt. Veronderstel nu eens, dat iemand het testament had gevonden, en het naar den lord bracht, wat zou hij doen?" „Wat hij doen zouzeide de keukenmeid toornig. „Hij zou het aan mijnheer Mellodew geven, maar ik geloof, dat als ik de per?oon was, die het vond, ik er niet graag een eed op zou willen doen, dat ik mij niet zijn vijandschap voor eeuwig op den hals had gehaald, en dat hij mij niet zou wegzenden met een maand loon, omdat ik gevonden had, wat hij liever wilde, dat niet gevonden zou worden." „Dat zou zoo wel eens kunnen wezen," zeide een der be dienden van mylord en knikte toestemmend na deze karak terbeschrijving. „En hoe oud zou mijnheer Rupert zijn vroeg juffrouw Tony. „Hij is omstreeks negentien jaar," zeide de bottelier. „Over twee jaar zou hij de erfenis kunnen aanvaarden. Wat zou hij verheugd zijn wanneer binnen dien tijd het testament werd gevonden." „Als het nu na al die nasporingen niet gevonden wordt, dan wordt het nooit gevonden," zeide de keukenmeid. „Er gebeuren anders wel eens rare dingen," zeide juffrouw Pettigrew. „Voor zoover ik weet alleen in romans," zeide de bottelier. Juffrouw Pettigrew lag bijna den geheelen nacht wakker. Zij dacht er over na, wat voor haar de beste manier zou zijn om rijk te worden. Wanneer zij bijvoorbeeld het testament had gevonden en het naar lord Bidebank bracht, zou hij er haar dan wellicht voor beloon en Zijn kamerdienaar, die hem waarschijnlijk het best kende, had gezegd van niet. Verondersteld, dat zij het testament, als zij het vond naar Rupert bracht; zou die haar dan beloonen? Nu waarschijn lijk ciet bizonder mild. Maar wanneer zij het eens bewaarde totdat hij meerderjarig was en het hem dan eens verkocht voor niet minder dan duizend pond? Na twee jaar met ar moede te hebben kennis gemaakt zou hij gaarne voor dien prijs zulk een fortuin willen koopen en zwijgen. Juffrouw Tony meende, dat zij maar moest wachten.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1