We d strijd en. Politiek Overzicht. Rechtszaken. Bche koperen munt, met een groot vierkant gat in 't midden, zoodat men ze met de hand kan stuk breken.... Notarieel staatsexamen. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen, voor het eerste gedeeltede heeren W. C. Koster te 's-Gravenhage, A. P. J. M. Smitz te Stratum, A. J. J. Jurgens te Woerden, A. Sliedrecht te Gouda, en voor het tweede gedeeltede hee ren W. C. M. van Waijenburg te Beek, H. Hoek te Schiedam, J. S. G. Koning te Barneveld, en A. Foray te 's-Gravenhage. Tentoonstelling van het hotelwezen. Er bestaat alle kans dat de inter nationale tentoonstelling van voor werpen, op het hotelwezen betrek king hebbende, zal doorgaan en in Mei 1895 geopend worden. De onder nemers vertrouwen dat Burg. en Weth. van Amsterdam hun het terrein ach ter het Rijksmuseum niet zullen wei geren, terwijl het benoodigd kapitaal waarschijnlijk nog in den loop dezer week zal worden gevonden. Een verjaarsgeschenk. De Koningin heeft van hare moe der voor haren verjaardag een prach tig rijtuig ten geschenke gekregen, vervaardigd bij de firma Ingenhous aan de Bildt. Zondag maakten de beide Koning innen met dit nieuwe rijtuig een rijtoer in de richting Soest. Weerbsricht over Augustus Medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut. Kwam Juli, wat zijn verplichtingen betreflende het weder aangaat te kort, Augustus maakte het niet veel beter.Zij leverde ons maar één dag waarop de temperatuur boven de 25o C. steegv terwijl wij recht zouden hebben op 4,5 dag. De gemiddelde maandelijk- sche temperatuur bedroeg 16,2° C. dat is 1.8° minder dan de normale waarde. De minimum temperatuur was meermalen 10° en het maximum 26.9° werd op 6 Augustus om 2 uur nm. bereikt. De gemiddelde bewolking was 6.4 tegen normaal 5.4 terwijl slechts 2 heldere dagen, maar 11 bewolkte voor kwamen, dus alweer 9 meer dan wij mochten verwachten. Met den regen is het niet beter gesteld, de geheele hoeveelheid neerslag bedraagt te Utrecht 128.1 mM., terwijl gemid deld in Augustus 82.1 m.M. valt. De hoeveelheid viel op 23 dagen, waar onder slechts 8 dagen zijn, dat min der dan 0 5 m.M. viel. De verdamping was deze maand dan ook weer betrekkelijk gering, slechts 81.5 m. M. (gemidd. 177.5 in. M.) en de vochtigheid groot 37 pCt. (gem. 67 pCt.) Slechts wat den wind betreft, heeft Aug. het goed gemaakt, 51.8 pCt. windstilten, en was er wind, dan was deze hoofdzakelijk 16.2 pCt. ZZW. Slechts op 6 Augustus om twee uur was te Utrecht tijdens een on we der een windstoot van 33 Kg. waar genomen, de gemiddelde windkracht, bedroeg toen ook niet meer dan 5 K. G. Deze geringe hoeveelheid wind was toe te schrijven aan de gelijk matige verdeeling der luchtdrukking over Europa, zoodat geen groote ver schillen voorkwamen. Het weder werd in Augustus, alleen de laatste dagen uitgezonderd, beheerscht door depres sies, die zich bij Groot Brittannië vertoonden en zich in oostelijke of noord-oostelijke richting voortbewo gen. Deze veroorzaakten hier bewolk ten hemel, en regen, maar het buiige weder hadden wij hoofdzakelijk te danken aan secundaire depressies, want al waren de verschillen gering toch was de verdeeling der luchtdruk king over Europa onregelmatig. De barometerstand te Utrecht varieerde tusschen 768.0 en 751.2 mM. en het gemiddelde bedroeg 759.0 mM. Onweder kwam hoofdzakelijk voor op 2,6,10 en 27 Augustus. Te Utrecht viel geen hagel, maar het is bekend, dat op 6 Augustus het westelijk deel van Zuid-Holland, en op 27 Augus tus de omgeving van Genderingen door hagel geteisterd werden. Aanranding. Zaterdagavond werd een man op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam aangevallen door iwee kerels, die trachtten, hem zijn geld en horloge afhandig te maken. Toen hij begon te schreeuwen, werd hij met het hootd naar omlaag in een kelder geworpen. Daarna namen de aanvallers de vlucht. De arme man werd later zwaar ge wond uit den kelder gehaald en naar het Gasthuis gebracht. De straatroo- vers zijn gearresteerd. Het bleken een slagersknecht en een koffiehuisbe- diende te zijn. 4 gouden damesringen. De Commissaris van Politie te Delft verzoekt aanhouding en bericht. Een lijk aangespoeld. In de buitenhaven te Hoorn is aan gespoeld het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw, vermoedelijk, naar de kleeding te oordeelen, van de vrouw die eenige weken geleden in een vlaag van krankzinnigheid met een bootje van uit Edam de zee was ingegaan en welk bootje den volgenden dag ledig was komen aandrijven. Cholera. Zondag is te Amsterdam een geval van Aziatische cholera geconstateerd bij een eenjarig knaapje in de Jon kerstraat, terwijl Maandag eene vrouw uit de Anjelierstraat in het Wilhel- mina-gasthuis aan de ziekte overleed. Te Maastricht zijn sedert de vorige opgaven 3 personen door cholera aangetast en is 1 persoon daaraan overleden. Tot Maandag waren aan getast 76 personen, van welke 27 zijn hersteld, 36 overleden en 12 in be handeling bleven. Ontvreemde of vermiste voor werpen. (Arrond. 's Gravenhage). In den avond van 28 Aug. jl. zijn uit eene woning aan den Parallelweg te Delft door insluiping, gevolgd door binnen- braak ontvreemd: 1 gouden streng met juweelen kruis 1 gouden dames remontoir-horloge,' aan den achterkant een figuurtje, met ketting waaraan een kwastje en kapittelstokje 1 paar juweelen onderstellen van oorbellen 7 gouden damesringen, waarvan een gemerkt d. G. of K. en een met bruin steentje 1 gouden heerenring met groenen steen 1 gouden medaillon voorzien van de letters L. d. G. 1 paar gouden oorknopjes met brui ne steentjes; 1 paar gouden oorbellen (cantille); 1 groote gouden ovalen gesp van een damesriem 1 gouden damesring met twee pa reltjes en groen steentje in het mid den, een pareltje ontbreekt; 1 gouden armband, breed ongeveer cM., voorzien van een plaatje; 1 gouden slot van een kerkboek, in den vorm van een kruis 1 zilveren schaarketting, ongeveer 1 meter lang; 1 zilveren naaldenkoker, gemerkt J. K.; 1 zilveren armband, bestaande uit schakels 1 zilveren vingerhoed; 2 rijksdaalders. In den avond van 30 Aug. jl. zijn uit een woning aan de Oranje-Plan tage, hoak Oranjestraat te Delft, door middel van braak ontvreemd 4 zilveren theelepeltjes 5 dito likeurlepeltjes 1 dito theeschepje; 1 dito suikerlepel; 9 dito vorken 8 dito lepels; 2 dito groentelepels: 2 dito vleeschvorkjes (steel herten pootjes 2 dito zmtlepeltjes 2 dito servetringen; 1 dito vingerdoekring 1 dito kindereetiepel 1 dito kindervork; 1 gouden dames-horloge, aan den achterkant gegraveerd 2 jongetjes, met zilveren ketting; 1 gouden heeren-remontoirhorloge, i met fantasieketting Relletjes te Utrecht. Msn schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Zaterdagavond herhaalden zich de relletjes die hier in de laatste weken ten gevolge van het venten met socia listische bladen plaats hebben. Of schoon de venters zich thans gedra gen naar het verbod om bij het te koop aanbieden der couranten iets anders uit te roepen dan den naam van het blad, waren toch weder hon derden nieuwsgierigen in de straten waar zij zich bevonden, den geheelen avond op de been, blijkbaar belust op standjes met de zeer sterk vertegen woordigde politie. De winkeliers in de buurten, waar de samenscholingen voornamelijk plaats grijpen, klagen zeer over de schade, die hun daardoor wordt toe gebracht, en dat is niet te verwonde ren, daar bijna niemand, die met or delijke bedoelingen uitgaat, zich in die straten durft wagen. Herhaaldelijk toch worden Zaterdag o. a. op den Steenweg en in de Mariastraat door j de politie-agenten charges gedaan met getrokken sabel. Voornamelijk gedurende den tijd dat groote groepen opgewonden genie soldaten zingende door de menigte drongen en meermalen eene zeer vijan dige houding tegen de venters aan namen, tusschen acht uur en half tien, was een werkdadig optreden van de politie noodzakelijk. Toen de soldaten grootendeels naar de kazerne waren, trokken telkens benden kleine jongens, van tien, twaalf jaar, luid zingende door verschillende straten, waarvan enkelen hunner zwaaiden met De Baanbrekerterwijl de geheele troep luid schreeuwde het bekende lied dat begint met de woor den We benne sociejalen Het is verklaarbaar dat de nering doenden, die op deze wijze den besten dag der week (wat hunne zaken aan gaat) door de baldadigheden van een brooddronken troep zien bedorven, er zeer naar verlangen dat de overheid maatregelen zal nemen om die in het vervolg te voorkomen. Waar zoo dui delijk en opzettelijk het bewijs ge leverd wordt, dat het slechts te doen is om oploopjes en botsingen met de politie uit te lokken, daar kan, meent men, de politie niet langer in hare lijdelijke houding volharden en dulden dat zoovele nijvere burgera op schro melijke wijze in hunne zaken bena deeld worden. Wieier wedat rij d Vanwege den A. N. W. B. had Zondag te Venloo de wielerwedstrijd plaats en werden de prijzen behaald als volgt: Nieuwelingenwedstrijd van meet] af stand 2000 M. Ie prijs G. L. de Roodt, Kralingen, in 4 min. 147. sec.; 2e pr. Joh. Heijmans, te Hilversum in 4 rn. 167* s.3e pr. J. America, te Sittard, in 4 m. 17 s.Safety wedstrijd van meet, afstand 1609 meter 1ste pr. P. de Waardt, Rotterdam in 2 m. 48Vs sec.2e pr. J. Siep, Arnhem, in 2 m. 497' sec.3e pr. Ch. J. Engel- berts, Arnhem, in 2 m. 497. sec. Kampioenschap van Limburg op de Safety. 3000 meter. 1ste prijs C. Bail- leux, Maastricht, in 5 m. 367. sec. 2e prijs Pr. Br ekpot, Sittard, in 5 m. 37'sec.3e pr. H. Kwisthout, te id. in 5 m. 407. sec. Safety-Wedstrijd met voorgave3000 Meter. Ie pr. J. Siep, Arnhem, in 4 m., 247. se 2e pr. Ch. J. Engelberts id., in 4 min., 357. sec.3e pr. Pr. Breekpot, Sittard, in 4 m. 557. sec. Safety Tandemwedstrijd met voorgif- te, 4000 meter. Daarin bestoud geen strijd en werd de af te leggen alstand bepaald op 7 m. en 10 sec., welke echter G. L. de Roodt van Kralingen en P. de Waard van Rotterdam af gelegd werd in 6 m. 7. sec. Safety wedstrijd van meet afstand 3000 Meterle prijs Ch. J. Engel berts, Arnhem in 8 m. 487. sec.2e pr, Rademaker, Scheveningen 8 m. 484/. sec.3e pr. J. Siep, Arnhem, in 8 m. 497. sec. Deze eereprijs is reeds eenmaal door Jaap Eden behaald. De zeilwedstrijd zal gedeeltelijk op de Noordzee buiten de havenhooflen plaats hebben. Met de raderboot „Simson" kan men dien volgen. Voorzitter van de commissie door wie de wedstrijden zijn uitgeschre ven, is P. W. Baron Van Tuyll van Serooskerken te Velsen. Een dievenbende. Te Rozendaal heeft men eene op ruiming gehouden van „veelbeloven- ue". jongelui. Reeds geruimen tijd werden de ingezetenen door deze jeug dige deugnieten lastig gevallen en bestolen.; Het lichten van een win- kellaadje bracht de dievenbende voor het voetlicht, waarbij is gebleken, dat meisjes en jongens van 8 tot 14 jaren als sluwe oplichters te werk gingen. De kinderen zijn naar een verbeter huis gebracht, alwaar zij tot hun 18de jaar zullen verblijven. Cricketwedstrijd. De tweedaagsche wedstrijd tusschen de „Cheshire Mystics" en „All Holland is heden geëindigd met de overwinning der Hollanders. Zooals gemeld is sloot de eerste innings der Hollanders voor 109 in de 2de innings be haalden zij 101 runs, totaal 210. In de 2de innings maakten de heeren Posthuma, Weisz en H. Menten resp. 50, 11 en 10. De Engelschen maak ten een totaal van 87 en 114, te za- men 201, zoodat „All Holland" over won met 9 runs. De hoogste scores in de 2de innings der Engelschen maakten de heeren A. B. Wilson met 36, F. Aspinall met 24, E. M Young met 18 runs. Hiermee zijn de wedstrijden tegen de „Cheshire Mys tics afgeloopen. Morgen verschijnt, zooals medege deeld is, een nieuw engelsch elftal, dat der „Plaistow Club" in het veld tegen de Haarl. C. C. „Rood en Wit". Zeil- en roeiwedstrijd. Het programma is verschenen van den zeil- en roeiwedstrijd, die, weer en wind dienende, Zaterdag a. .s om half elf te Ymuiden wordt gehouden. Voor den zeilwedstrijd zijn zeven, vo.r den roeiwedstrijd twee klassen geopend. Een aantal prijzen en kunst voorwerpen zijn uitgeloofd. Den 19en dezer maand moet de ver kiezing plaats hebben van de helft van het aantal leden van het deensche Landsthing. De daarvoor vereischte aanwijzingen van stemgerechtigden hebben reeds plaats gehad, en volgens deze zouden 17 leden van de rechter zijde en 11 van de linkerzijde geko zen worden. Van deze laatsten zullen waarschijnlijk op zijn minst vier beschouwd kunnen worden als voor standers van het in dit voorjaar ge troffen compromis. De 28 thans nieuw te bezetten zetels van het Landsthing worden tot dusver ingenomen door 19 leden der rechter- en 9 der linker zijde, onder welke laatsten 8 voor standers en éen tegenstander van het bedoelde compromis. De fransche minister van koloniën heeft op zijn telegram aan den goever- neur van Soedan met verzoek om in lichtingen over de gemelde nederlaag van fransche troepen te Timboktoe, t jt antwoord ontvangen, dat de goever- neur ten hoogste verbaasd was over het bericht. Den 5den Augustus had hij nog een telegram van den com mandant te Tomboktoe ontvangen, waarin niets gemeld werd van eene nederlaag en waarin ook geenerlei be zorgdheid doorstraalde. Naar aanleiding van het bekende protest van den Sultan van Marokko, heeft de Spaansche regeering besloten voorloopig af te zien van haar voor nemen, om, evenals Frankrijk, een consul naar Fez te zenden. Overigens luiden de berichten uit Marokko niet zoo heel gunstig. Een beambte bij het Britsche consulaat te Tanger is daar door eenige Mooren aangevallen en mishandeld. De goe verneur heeft beloofd, dat hij de schul digen zal straffen, maar het is de vraag, of de Engelsche regeering zich met deze belofte, welke toch niet ver vuld wordt, zal tevreden stellen. De inlanders in Lourengo Marquez zijn tegen de Portugeezen in opstand gekomen, naar officieel uit Lissabon wordt bericht. De Times vernam uit Kaapstad dat de goeverneur van Mozambique zich begeeft naar de plaats van den opstand nabij Lourengo Marquez tot een on derzoek. Moveja weigert de regeering te helpen. De opstandelingen vuurden op een Portugeeschen stoomer op de Incomati-rivier. Het vuur van het schip doodde ettelijke muitelingen. Te- Lourengo staat de handel geheel stil, daar de mannelijke bevolking is weggeloopen. De vrouwen helpen de schepen lossen. Cassatie -beroepen. De Hooge Raad, Kamer van straf zaken, behandelde Maandag in zijne eerste zitting van het nieuwe zitting jaar een 8-tal cassatie-beroepen. Tot toelichting van een dier be roepen trad als pleiter op mr. D. A< Giel, van Amsterdam, nl. in de zaak van iemand uit Amsterdam, door het hof aldaar tot 3 maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van voor de eerbaarheid aanstoote- lijke afbeeldingen en van geschriften met voor de eerbaarheid aanstoote lijken inhoud. Pleiter ontwikkelde één cassatiemiddel, hierop gegrond van zijne vroegere kennissen wilde ontmoeten. Hij was van plan om zeer eenvoudig te leven en geld op te sparen. Hij had een doel voor oogen. Toen hij op het punt stond om weg te gaan met de aan beveling van den notaris in zijn zak, keerde hij terug en vroeg blozend en aarzelend, of hij nog wel eens iets van con- tessa Idria en haar dochter had gehoord. „Geen woord," zeide Mellodew. „En hebt u de opsporing opgegeven?" vroeg Rupert. „Ja bijna wel. Er blijft niets meer over; wanneer je echter wilt dat ik het voortzet en je komt nu en dan hier eens hooren, dan zal ik met het onderzoek voortgaan." „Wanneer u mij iets hebt mede te deelen," zeide Rupert, „waarschuw mij dan maar door middel van eene adverten tie zooals dat nu is gebeurd, en ik zal onmiddellijk komen." Hij was er niet toe te bewegen om zijn adres op te geven, maar deelde mede, dat hij uit liefde voor wijlen zijne aan genomen moeder den naam, dien zij hem had gegeven, zou behouden. De jongeling was droevig gestemd. Hij had geen naam, geen familie, geen vrienden in zijne omgeving. Hij had zijne moeder verloren. Hij had het meisje, dat hij lief had, verloren. Hij had het fortuin, waarop hij had kunnen rekenen, verloren. Hij had zijne positie in de maatschappij verloren. Hij wenechte zich slechts voor een ieder te verber gen. En toch, dank zij de veerkracht der jeugd droomde hij droom en van geluk terwijl hij op weg was naar het kantoor van den grossier, in het bezit van Mellodews aanbeveling. Hij zou haid werken zoo hard, dat hij in gunst en dien tengevolge in salaris zou stijgen. Zeer spaarzaam zou hij leven, zoodat hij een groot deel van zijn salaris kon over houden. In zijne vrije uren zou hij steeds naar Natalie zoeken. Na eenigen tijd zou hij haar wel vinden en door vlijt en spaar zaamheid zou hij wel in staat zijn om haar later een tehuis aan te bieden. Terwijl hij zat op zijn hooge kruk aan zijn lessenaar in het kantoor achter het magazijn, met geen ander uitzicht dan op muren en eenige vierkante voeten van den londen- schen hemel, en dat van negen tot vijf uur iederen dag, uitgezonderd een half uur tijd, waarin hij zich moest reppen om wat te eten, had Rupert zeer weinig tijd om Natalie op te sporen. Uren achtereen schreef hij fransche, duitsche, italiaansche en spaansche brieven, terwijl hij dikwijls van zijn werk werd afgeroepen om als tolk dienst te doen voor zeekapiteins of kooplieden van die natiën. Hij had een zeer moeielijken werkkring, vooral door het groote contrast tusschen deze levenswijze en die van vroeger toen lady Bidebank nog leefde en hij in weelde en overvloed in Europa had geleefd, nu hier dan daar, onder leiding van zijn goeverneur, op zijne wenken bediend, en steeds met een overvloed van geld op zak. Zijne kleine kamer op de eerste verdieping aan straat, No. 8 Hare Street, met hare kleine afmetingen en versleten, goedkoope stoelen, wankelende tafei en oud buffet, vormde een groot contrast met de prachtige vertrekken van voorheen met fluweel, brocaat, gouden en zilveren sieraden, boeken, schilderijen, kortom alles wat met geld was te koopen, en welke kamers hij gemeend had eens de zijne te mogen noe men. De woning, die hij zich in de toekomst voorspiegelde had niet die weelderig ingerichte kamers uit het huis waarin hij voorheen had gewoond, maar zij zouden de bekoring uit oefenen, teweeggebracht door het hand aan hand gaan van eenvoud en goeden smaak; de contessa zou wonen op Bide bank Lodge. In de contessa zou hij weer een nieuwe moeder vinden en het licht der liefde, glanzende uit Natalie's oogen, zou hen allen bestralen en verkwikken. Dergelijke vizioenen hielden hem bezig wanneer hij zwoegde en werkte op zijn kantoor, en daarmee tooide hij de wanden van zijn nederig verblijf in Hare Street als met prachtige schilderijen. HOOFDSTUK XXII. Juffrouw Pettigrews teleurstelling. Wanneer sir Ruperts koetsier in juffrouw Pettigrews han den was gevallen, toen hij de koffers ging halen, zou hij niet teruggekeerd zijn zonder door haar ondervraagd te worden. De bediende van lord Bidebank liet hen ongestoord gaan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2