Vervolg Stadsnieuws. varia/ dat de veroordeeling niet voldoende zon zijn gemotiveerd. Het openbaar ministerie zal hieromtrent den 17n dezer conclusie nemen. In de zaak van een ander persoon door hetzelfde gerechtshof wegens gelijk misdrijf veroordeeld, tegen welke voroordeeling 2 cassatiemidde len waren voorgesteld bij eene me morie, die evenwel te laat bij den Hoogen Raad werd ontvangen, con cludeerde het O. M. tot verwerping van het beroep o.a. op grond van vroeger in soortgelijke zaken door den Hoogen Raad gewezen arresteü. Voorts kwam Maandag opnieuw bij den Hoogen Raad in behandeling de zaak van den Arnhemschen kan toorbediende W. M. Methöfer, be klaagd van medeplichtigheid aan de verspreiding in Duitschlarid van ge schriften, waarin beleedigingen voor kwamen van den Duitschen Keizer en waarin tot strafbare feiten werd opgeruid. Aanvankelijk werd ge lijk men zich waarschijnlijk zal her inneren de beklaagde door de Arnhemsche rechtbank van rechts vervolging ontslagenhet hof te Arnhem verklaarde, met vernietiging van die uitspraak, het openbaar mi nisterie niet-ontvankelijk in zijne ver volging; de Hooge Raad vernietigde wederom deze uitspraak en wees de zaak naar het Hof terug, welk col lege alstoen eene veroordeeling uit sprak van drie maanden gevangenis straf; tegen welke veroordeeling de beklaagde thans in cassatie kwam. Middelen tot ondersteuning van het beroep in cassatie waren evenwel niet kenbaar gemaakt. Het openbaar ministerie concludeerde tot verwer ping van het -beroep. Uitspraak 24 dezer. Gemengd Nieuw s Bosciibranden. Een ontzettonden omvang hebben de boschbrarsden in Minnesota, Mi chigan en Wisconsin aangenomen. Vele steden, die geheel van den hout handel bestonden, zijn een prooi der vlammen gewerden. Op sommige plaatsen ziet men, zoover het oog reikt, niets dan een vuurzee. Te Hinckley, Minnesota, zijn alleen meer dan 200 meneehen in de vlammen omgekomen. De inwoners werden Zaterdag voor het gevaar gewaarschuwd door de wolken rook die uit het zuiden kwa men het vuur, voortgezweept door een hevigen wind, naderde met ge weldige sprongen, en een paar uur later was de geheele stad één vuur poel. Vele inwoners, die te lang ge talmd hadden, vonden den dood in de vlammen; anderen, die in het bosch waren gevlucht, werden door het vuur ingesloten:; op sommige plaatsen vond men later geheele rijen lijken. Missioncreek, naby Hinckley, is niets meer dan een rookende puin hoop. Een gelijk lot ondergingen de steden Stenton, Pokegama en Liun- klaka. De ramp is in haar geheelen •omvang nog niet te overzien, daar de telegraphische gemeenschap op vele punten gestoord is de schade is zelfs op geen millioenen dollars na te schatten. De oorzaak is toe te schrijven aan de langdurige droogte die in deze streken geheerseht heeft. Ongeluk in de Iersche Zee. Een pleiziervaartuig met zeven-en- twintig personen, mannen, vronwen en kinderen, is Maandagmorgen in de Morecambe-Baai omgeslagen. Van de opvarenden werden slechts zeven gered. De begrafenis van juffrouw Wab- nisz, een bekende socialistische woord voerster te Berlijn, heeft tot geen wanordelijkheden aanleiding gegeven. Op het kerkhof, waar door de socia listen zelf de orde werd gehandhaafd, werden alleen deputatiën toegelaten. Vogtherr hield een ^lijkrede, een ar beidersvereniging zong een toepasse lijk lied; daarna werden door de de putatiën een 700-tal kransen neder- gelegd op het graf, hetgeen bijna een uur duurde. Alle kransen waren voor zien van roode linten met opschriften. Anarchisten veroordeeld. Te Havre heeft een eerste veroor deeling volgens de nieuwe Fransche anarchisten wet plaats gehad. Twee personen van 20 jaar, Carré en Mau- rier, hadden plakkaten aangeplakt met bedreigingen tegen de overheid en Caserio verheerlijkt. Bovendien hadden zij een bom gemaakt met het doel deze aan het hoofdbureau vau po litie te laten ontploffen.Carré verklaar de er trotsch op te zijn dat hij Caserio had willen wreken. De beschuldigden verklaarden, dat het onderscheidings- teeken der anarchisten een zwart lintje in een knoopsgat was. De heeren zijn veroordeeld tot twee jaar cellulaire gevangenisstrafna aüoop hiervan zullen ze worden ver bannen. Keizer Wilhelm Het is bekend, dat keizer Wilhelm tijdens zijn bezoek aan Engeland ook aan keizerin Eugenie een visite heeft gebracht. Dit bezoek was volgens de Modern Society reeds lang voorbereid. Tus8chen den keizer, koningin Vic toria en de ex-keizerin Eugenie is een lange correspondentie gevoerd „welke een groot boekdeel zou kunnen vullen." De ex-keizerin begreep niet de bedoeling des keizers, en had daar om haar vrienden in Frankrijk en de keizerlijke prinsen geraadpleegd. Prins Victor heeft tweemaal Brussel verlaten en met de weduwe van Na poleon III onderhandeld. Van alle kanten raadde men haar de grootst mogelijke voorzichtigheid aan. De drijfveer welke den keizer naar Eugenie deed gaan, was alleen nieuws gierigheid. Hij wilde de ex-keizerin zien, omdat zijn grootvader en zijn vader veel over haar hadden gespro ken hij wilde eens van aangezicht tot aangezicht staan tegenover de vrouw, die, van den Fransch-Duit- schen oorlog sprekende, gewoon was te zeggen„Mijn oorlog". De keizer ging met de nieuwsgierigheid van iemand, die een historisch monument gaat bewonderen. Het onderhoud heeft iets langer dan een half uur geduurd. De ex- keizerin had voor haar gasten een eenvoudige lunch klaar laten zetten, en met de meeste zorgvuldigheid nam zij de etiquette in acht. Langzamer hand werd het ijs tusschen de hooge personages gebroken, doch het ge sprek bepaalde zich alleen tot Frank rijk en de betrekkingen van Eugenie tot het oude Pruisische hof. Tegen het einde van het onderhoud verzocht de Keizer zijn gastvrouw, ook eens te Berlijn te komen zon der twijfel om haar ook eens aan zijn kinderen te laten zien, merkt een Fransch blad op en bood haar gastvrijheid aan in zijn paleis. „Ik ben U dankbaar voor uwe wel willendheid", moet de keizerin hierop hebben geantwoord, „doch te Berlijn kom ik nooit". De keizer kuste haar da:rop de hand en vertrok. Cok de Engelsche aristocratie moet een grief hebben tegen den jongen keizer. De revue van Aldershot werd door hem bijgewoond in j de uniform van kolonel van het 1ste regiment ko ninklijke dragonders, wiens eere-chef hij is. Men bemerkte, dat hij opzijn pistoolholsters en het dekkleed zijn eigen naamcijfer droeg, bestaande in een gekroonde W. in plaats van het naamcijfer der koningin V. R. (Vic toria Re_ioa), waarboven een kroon. De koningin werd met dit vergrijp in kennis gesteld en gaf den hertog van Connaught last, den keizer te vragen welke straf een Duitsch hoofd officier verdiende, die zich op een parade vertoonde met de insignes eener vreemde mogendheid. De klein zoon begreep het lesje zijner groot moeder en veranderde de naamcijfers. Maar sedert heeft hij zich nooit weer in Engelsche uniform vertoond. Werkstaking in Schotland. De volgende cijfers geven een glo baal overzicht op de naweeën van de jongste werkstaking in de Schotsche kolenmijnen. In de staal- en giet ijzer-industrie zijn op het oogenblik 12,000 man zonder werk, mei een verlies van 250,000 aan loonen. De Schot;-che spoorwegen derfden aan ontvangste 180,000; en de mijn werkers zeiven verloren 800,000 aan loon, terwijl er 7,000,000 ton steen kolen onopgedolven bleef. Van klei nere' verliezen in verschillende andere takken van nijverheid wordt hier ge zwegen. Deze onophoudelijke werk stakingen richten langzaam maar zeker de Schotsche industrie ten gronde en geven het land aan ver arming ten prooi. Bestorming. Over de bestorming van een redac tie-bureau te Athene door officieren lezen wij nog nader het volgende: Te Athene werd in den laa i sten tijd veel geklaagd over de gedragin gen van officieren van het garnizoen, en zoo had een der voornaamste dag bladen, de Akropolis zich tot tolk ge maakt van die klachten en minder gunstig geoordeeld over het leger. Dat heeft volgens een telegram uit Athene aan de Times de officieren en corps in woede doen onsteken. Zij besloten der Akropolia eene kastijding toe te dienen, en zijn Zaterdagavond, ten getale van 150, vergezeld van met revolvers en bijlen gewapende solda ten, opgetrokken naar het gebouw der courant. Daar werd alles kort en klein geslagenboeken en papieren verscheurd, de drukpersen enzetters- kaeten omvergeworpen en vernield; in een woord, op barbaarsche wijze huis gehouden. Nadat de officieren aldus wraak genomen hadden en de eer en het aanzien van hun korps en hun leger hadden verhoogd trokken zij in optocht naar hunne Club terug gelijk zij daar vandaan gekomen waren, na er vooraf in kalm beraad het plan tot hunne dappere daad te hebben vastgesteld. Politie schijnt er niet te zijn geweest om het gebouw te beschermen, of althans veel te laat te zijn gekomen. Pas na derhand zijn de hoofdleiders in hech tenis genomen. Men raamt de schade, aan gebouw en inboedel toegebracht, op tweemaal honderd duizend drach- man. De bevolking van Athene moet zeer verstoord zijn op de officieren; maar een gedeelte van de pers trekt (wonderlijkhunne partij. De regeering heeft haar voornemen bekend gemaakt om nu met voor beeldige strengheid een einde te ma ken aan de tucht en handeloosheid, waardoor het leger, in de hoofdstad althans, zich van weinig gunstige zijde deed kennen. Onweer Zondag zijn over Noordelijk Zwit- selan hevige hagelstormen losgebar sten. Hier en daar waren de korrels zoo groot als noten. Te Zurich werden duizenden vensterglazeh stuk gesla gen. Op den PiloMs werden twee touristen, dr. G-uinard uit Parijs, en de heer Kensier, uit Brussel, door den bliksem gedood. Een proces. Het proces tegen de pacha's, die vervolgd worden wegens het koopen van jonge slavinnen, zal voorloopig geen voortgaug hebben. De zitting van den krijgsraad, waarvoor de be schuldigden zouden terechtstaan is op order van den khedive afgezegd. Lynchen. Opnieuw wordt uit Amerika een geval van barbaarsche toepassing der lynchwet vermeld. Z-es negers, die op heeterdaad betrapt waren bij het in brand steken van woonhuizen, wer den geboeid en met ketenen aan elkander verbonden in eer. wagen naar de gevangenis te Millington, Tenes- see, vervoerd onder geleide van twee detectives. Op een paar mijlen van de plaats van bestemming werd de wagen des avonds aangehouden door eenige mannen, die hun geweren op de poli tieagenten richtten, met de bedreiging hen te zullen doodschieten als zij zich verroerden. Toen kwam een bende gewapende mannen uit het bosch en snelde onder vervaarlijk geschreeuw naar den wagen. De ongelukkige ne gers, wel bevroedende welk lot hun te wachten stond, deden een poging om van den wagen te springen, maar een salvo uit vijftig geweren deed hen neerstorten. Een dozijn mannen klommen daarna op den wagen en wierpen de stervende negers er af. Nu werd er een tijd lang zonder ophou den gevuurd, zelfs nog nadat al de slachtoffers hadden opgehouden tele ven. Een der negers werd het hoofd bijna van den romp geschoten, en de overigen waren vreeselijk verminkt Na dit bloedbad reden de lynchers, die allen opgemaskerd waren, weg. De beide detectives zijn gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan het complot; tegen een veertig tal farmers uit dö omstreken is een gerechtelijke vervolging ingesteld. De oorlog tuaschea Ciiina ea Japan Bij keizerlijk besluit zijn generaal Yeh en 700 officieren voor de over winning bij Pjöah Yang (op Korea) gedecoreerd. Het verlies der Japan ners wordt op 5000 man aangegeven. Het verlies der Chineezen was ge ring. Volgens een bericht uit Shanghai verscheen er een keizerlijk decreet te Pekin en in de andere hoofdsteden van China, bevelend de heffing eener gedwongen leening. Vier inlandsche hoofdambtenaren kregen bevel om tien millioen tael bijeen te brengen voor de keizerlijke schatkist. Volgens bericat uit Tokio landden 6000 Japanners te Chemulpo, om zich aan te sluiten bij de 80,000 die noord waarts oprukken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet awisprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. De Redactie tan „Haarlem1s Dagblad Mijne Heeren Beleefd verzoekt schrijver dezes on derstaand bericht als ingezonden stuk te willen plaatsen, waarmee u hem ten zeerste zult verplichten. VERKIEZING. Uit de verschillende aanbevelingen in de haarlemsche dag en weekbladen, worden de kiezers uit hunne dage lij ksche bezigheden afgeleid, tot over peinzing wie nu toch eigenlijk wel de geschikte man kan zijn oi.u in den gemeenteraad de plaats in te nemen van wijlen ons geacht raadslid jhr. J. W. M. van de Poll. Verscheidene kiezers hebben hun verlangen kenbaar gemaakt, dat zij die open plaats gaarne zagen inge vuld met een man uit den handel stand. Het is algemeen bekend, dat onze raad geen behoefte meer heeft aan rechtsgeleerden, want uit de gemeen teraadsverslagen blijkt voldoende wat een echte, geleerde, welsprekende meesters Haar em tot zijne vaders heeft gekozen. De handel, waarop toch de geheele maatschappij drijft is daarentegen op onvoldoende wijze vertegenwoordigd om de belangen van den kleinhandel en winkeliers te kunnen behartigen en te steunen. Men wil trachten van Haarlem een koopmanstad te maken, door haar een beteren verbindingsweg met het Noordzeekanaal te geven. Welnu, laten wij dan ook ons best doen om kooplieden in den raad te brengen, want dat zijn de mannen die zeer veel tot den bloei van Haar lem kunnen bijbrengen. Op het lijstje der voorloopige can- didaten van de kiesvereeniging „Voor uitgang" kunnen wij een man vinder?, die den handelsstandop waardige wijze in den gemeenteraad kan vertegen woordigen, in de le plaats door zijne algemeene handelskennis en ten an dere door zijne groote onafhankelijk heid. De man, dien wij u daarvoor aan bevelen is de heer G. E. L. HIJMANS. Hij is de man, dien de belangen zijner medeburgers zeer ter harte gaan. Zij die zaken hebben of daarmede in nauw verband staan, raden wij aan in hunne omgeving te werken voor onzen candidaat en hen te be wegen hun stembiljet in te vullen met den naam van G. E. L. HIJMANS. Haarlem4 September 1894. C. KNIPPER. Lombok. De berichten uit Lombok, iu de laatste dagen tot ons gekomen, heb ben het Nederlandsche volk met weemoed vervuld. Bij een onver wachten overval sneu velden zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. En weduwen en weezen staan als verslagen, nu huu echtgenoot en ver zorger hun zoo plotse ing werd ontrukt. Het uit te keeren pensioen is in de meeste gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke op- voedin te verzekeren* Hoe kan men de nagedachtenis dier dapperen beter eeren dan door te zorgen voor hun nagelaten betrek kingen. Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van algemeene deelneming bij nationale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht „ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van Officieren en Onderofficieren van het Indisch Leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomen wonden is overleden, dan zou het Nederlandsche volk daar mede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voorloopige Commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel be stemd, gaarne in ontvangst nemen. Landgenootenoffert ieder naar Uw kracht en vermogen, opdat het Indisch Leger een blijk ontvange, dat zijn toewijding, zijn zelfopoffering door het Nederlandsche Volk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der ondergeteekenden is bereid bijdragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verant woord. A. L. SCHMIDT Jr. Dieter Bothstraat 35. J. M. PIJNACKER HORDIJK, Nassauplein 30. Jhr. mr. W. Th. C. v. DOORN, Laan van Meerdervoort 23. J. A. VAN DER LOEFF, J. P. Coenstraat 8. D. A. HOOIJER, Bezuidenhout 63 M. De voorloopige Commissie stelt zich voor, ook andere belangstellen den uit te noodigen, zich bij haar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming van eene permanente Commissie. Den Haag 3 September 1894. Eigen Hulp. Mijnheer de Redacteur. Gistermorgen van het postkantoor komende ging ik de Zijlstraat door naar de Gedempte Oudegracht en kwam dus ook voorbij den winkel van Eigen Hulp. In dit paleis van krenten en rozij nen kan men wel eens meer artikelen zien uitgestald die er, naar men den ken zou, minder thuis behooren. Wat ik er gister zag verbaasde mij boven mate. Er stond namelijk voor het kleine uitstalraam een rijwiel. Van de |Eigen Hulperij ben ik in beginsel geen vooistander. Gepensio- neerde ambtenaars die misbruik ma kende van de omstandigheid dat hun tijd geen cent waard is, gratis een zaak besturen om een gulden of wat in 't jaar uit te winnen vind ik nog al inhalig Ik laat voor een oogenblik dat punt daar, om te vragenIs Eigen Hulp opgericht met de bedoeling om de menschen goedkoop aan luxearti kelen te helpen? Ik geloof van niet. De bedoeling zal wel geweest zijn ar tikelen van dagelijks gebruik waar van do qualiteit gegarandeerd goed was en de prijs een beetje lager, dan bij den handelaar. Gaat Eigen Hulp nu in luxearti kelen als rijwielen doen, dan voorzie ik dat we er weldra rijtuigen, goud en zilverwerk, taartjes, salonmeubel tjes en wandelstokken zullen kunnen krijgen. Goedbekeken is er geen enkele re den waarom Eigen Hulp niet in luxepaarden zou gaan handelen. Er is bij deze handelarij een geluk en dat is, dat het Bestuur van Eigen Hulp al is het verbazend veelzijdig ontwikkeld, toch niet van alles ver stand heeft. Ik betwijfel of de heeren met z'n allen een ontstemde piano kunnen stemmen, of een in elkaar gezakt rijwiel repareeren. Dankzeggend voor de plaatsing. Iemand die wil leven en laten leven. Hedenmiddag viel in den Kinder huissingel een man, H. Cornet ge- heet.en, wonende Groot Heiligland, van zijn schuit in het water, waar schijnlijk door het uitglijden van zijn vaarboom. Hoewel hij vrij spoedig uitgehaald werd, was hij bewusteloos toen hij de Haarl. Katoen maatschappij werd binnengedragen. Zijn toestand schijnt echter geen reden tot bezorgdheid te geven. toomvaartber icfcts a Het stoomschip Soembing, van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Sept. te Southampton. Het stoomschip Lawoevan Java naar Rotterdam, passeerde 2 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., vertrok Zaterdag 1 Sept. van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., arriveerde Zaterdag 1 Sept., des namiddags, van Amsterdam te New-York. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde Maandag 3 Sept., des ochtends 8 uur 30 min., Scilly. Het stoomschip Prins van Oranje arriveerde 3 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip) Prins Frederik Hendrikvertrok 1 Sept. van New- York naar West-Indië. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Java, arriveerde 2 Sept. te Port-Said. Het stoomschip Werkendamvan N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam pass. 3 Sept. des nam. 2 u. 45 m. Scüly en d. av. 6 u. 40 m. Lezard. Bargerlijiia Stans, Bevallen: 1 Sept. C. E. Erdt- sieckv. d. Steeg z. Overleden: 3 Sept. M. M.Frij- hoffKruijsman 55 j. L. Begijnesti\ 30st: fAuiiekuilvsBi'iny its tien Hout. Op Woensdag 5 Sept. des avonds van 8—10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marche du Cortère Kriens. 2. Ouverture Banditen- streicheSuppé. 3. Greeting to London MazurkaKühner. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Romeo et Julletta Gounod. 5. Ouverture op Schu bert's LiederenSuppé. 6. Le Colibri Polka pour Picolo solo Sennelich. (Uit te voeren door den Heer George Smidt). 7. Frühlings Kinder- WalzerWaldteufel. 8. A Musical Bouquet PotpourriGasner. De parvenu (met vrouw en doch ter) in een hotel. Kellner, drie spijs kaarten.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3