Rechtszaken. Gemengd Nieuw s KENNISGEVING. VARIA. Burgerirjke Stand. Ongeluk aan boord van de „Guinea". Aan boord van Hr. Ms. pantser- schip Guineadeel uitmakende van de manoeuvreerende oorlogsvloot ter reede van Tessel, heeft Woensdag, terwijl het schip zich op de hoogte van Kijkduin bevond, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Door het on tijdig afgaan van een kanon, op het oogenblik dat de geschuttoren nog niet m de juiste richting was gebracht, is een der schepelingen vermoedelijk gedood en zijn een officier, een on derofficier en een zeemilicien verwond. De eerstbedoelde, de lichtmatroos N. Kuiper, wordt vermist, zoodat hij zeer waarschijnlijk over boord is ge schoten, zonder dat dit door den kruitdamp kon worden waargenomen. De luit. ter zee le kl. Eij bergen, die zich met den commandant en den loods op de commandobrug bevond toen het schot afging, bekwam eene ernstige wonde aan den linker voet en eenige kleine kwetsurende zee milicien Lap werd zwaar gewond aan aangezicht en de geheele rechterzijde, terwijl de bootsmansmaat Dekker er met gedeeltelijk geschroeid gelaat af kwam. De volle lading van het stuk kwam tegen de brugpantsering, waar door deze beschadigd werd; de ma- terieele schade is echter niet belang rijk. De luit. ter zee Eij bergen en de milicien Lap zijn terstond na aan komst van het .schip te Nieuwediep in het marine-hospitaal opgenomen. De bootsmansmaat Dekker wordt aan boord verpleegd. Klaas Boes weigert in de gevange nis te Alkmaar voedsel te gebruiken. Een luchtreiziger geïnter viewd. In de Utrechtschestraat kwam ik hem tegen. „Beste vrind, mag ik je hartelijk gelukwenschen met ie behouden te rugkomst!" Onze dappere stadgenoot de heer Hein W...., knipte vergenoegd achter zijn lorgnetglaasjes, haalde aan z'n verkauwd endje sigaar, gttmlachte welwillend, met de welwillendheid en goedmoedigheid, die Hein W....... eigen is heel Amsterdam kentjdie vriendelijke glimlachjes en stak me de hand toe, de hand, die op 2000 M. boven onzen globus geweest is. Ik drukte eerbiedig de vingertop pen, nog omgeven door een paar atomen der etherische luchtlagen, waar geen stof uit de Kalverstraat en geen damp uit bakkersschoorstee- nen doordringen. „En", vroeg ik belangstellend, „hoe was het, hoe was het? Was het niet vreemd toen u naar boven ging?" „Vreemd? 't Is net zoo gewoon alsof je op je kantoorstoel zit"... „Verbazend En wat zag u toen de ballon rees?" „Onbeschrijfelijk, meneer „Onbeschrijfelijk „Onbeschrijfelijk „Niet te beschrijven?"... „Niet te beschrijven 1" „Kolossaal Ja, kolossaal 1 „Maar u hebt toch iets gezien?" „Een panorama, meneer, een pa.... no ....ra....ma 1" „Wat voor panorama?" „Een pa...no...ra...ma... meneer I" „Maar kunt u niet zoo'n beetje be schrijven „Meneer, het is onbeschrijfelijk „KolossaalEn hoelang hebt u kunnen zien?... „Toen ik niet meer zien kon, vroeg ik aan Denys hoe hoog we waren.... 2000 M. zei-d-ie. Op 2000 M. kun je niet zien, meneer, niks zien 1" „En w.id u niet duizelig „Duizelig!.... 't is alsof je op je kantoorstoel zit „Maar ik zou zoo gaarne willen weten, wat u gevoeld hebt „Gevoeld?.... Je voelt niks... 'twas een pa..no..ra..ma „Mag ik u hartelijk danken..." „Niet te danken.." „Bonsoir meneer W..." „Bonsoir meneer G...." Tel Eene aanvaring. Woensdagvoormiddag had aan den ingang van de spoorwegbrug te Dor drecht (stadszijde) eene aanvaring plaats tu8schen het Engelsche stoom schip Barringtonvan New-Castle naar Dordt, en het aakschip Maria, schipper Daniël van Ee, met steen kolen van de Rhur naar Goes. De Berrington voer op het middenschip van de Mariawaardoor dit vaartuig binnen 20 minuten zonk. Het perso neel van den heer Volker, in ae na bijheid aan het baggeren, redde de bemanning en eenige kajuitsgoede ren. Het gezonken schip ligt tus- schen de punt van de Kalkshaven en de spoorwegbrug in, dus juist midden in het vaarwater. De aak is verzekerd. Ongevraagd ontslag. In een paar locaalblaadjes in het Oosten van N.-B. wordt een felle strijd gevoerd over 't ongevraagd eer vol ontslag aan een hoofd eener school gegeven. 'tFeit is gewichtig genoeg om het in ruimer kring be kend te maken. De heer Sloots, hoofd der school te Waalre bij Eindhoven, ontving on verwacht het bericht, dat hij door den Raad van genoemde gemeente eervol uit zijne betrekking was ont slagen. Redenen, welke dat besluit mo tiveerden,werden hem toen, noch later meegedeeld. Daar de heer Sloots bija 20 jaar lang als hoofd werkzaam^ was, bij zijne collega's zoowel als bij de beide schoolopzieners geacht is om zijn kunde en ijver, baart het geene ver wondering, dat de algemeene opinie oordeelt, dat het besluit van Waalre's gemeenteraad niet alleen in strijd is met de wet, maar ook in strijd met recht en billijkheid. De onderwijzers in 't arrondissement Eindhoven vra gen dan ook bij request de redenen te mogen kennen, die het ontslag wettigen terwijl eenige der voornaam ste en onafhankelijke ingezetenen van Waalre zich tot heeren Gedepu teerden hebben gewend om het be sluit van den gemeenteraad niet goed te keuren. In dit request komt o. m. deze zinsnede voor: „er zijn geen moeiten gespaard om den gemeenteraad zóó samengesteld te krijgen, dat wanneer één der leden ja zegt, al de overigen de voorzitter incluis) eveneens ja zeg gen. Dit is' kras en er schemert duide lijk in door, dat 't schoolhoofd door dat ééne lid nog al gehaat wordt. Vermakelijk is 't, bij zooveel treu rigs, wat in een der ingezonden stuk jes gezegd wordt van de beide wet houders van Waalre. Bij 't laatste schoolbezoek dat B. en W. brachten, bood de hoofdonder wijzer den heeren 't leesboekje aan, waaruit de kinderen lazen. De eene Edelachtbare hield het zijne onderst bovende andere Edelachtbare vond 't taalonderwijs van 't hoofd zoo maar middelmatig." Een rebus. Te Lekkerkerk vindt men in den gevel van het koffiehuis van mejuf frouw D. van der Wouden een steen met het jaartal 1646 waarop onder de beeltenissen van Adam en Eva in het paradijs het volgende opschrift voorkomt Het A. A. 10 is 11, 8 soect die 20. Tot goed begrip van dit raadsel achtig opschrift moet men de beide A's in den eersten regel lezen als paar a. Als men dan nog de cijfers leest, zooals zij in het Fransen luiden, dan krijgt men: het paaradies (dix) is ons (onze) wie 't (huit) soect die vindt (vingt). Cholera. In het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam zijn weder 2 patiënten, lijden de aan cholera asiatica, opgenomen. Woensdag is te Kapelle a/d IJsel, bij den werkman Ames het eerste geval van cholera voorgekomen. Te Maastricht is de cholera geluk kig aan het afnemen. Sedert Zondag heeft zich geen enkel geval van die ziekte voorgedaan. Het stoomschip Sirenian is Woens dagochtend 10,45 in den Nieuwen Waterweg binnengekomen met de quarantaine-vlag in top. Een der schepelingen was gedurende de reis overleden; het moet echter nog ge constateerd worden, waaraan. De vrouw van den aan cholera overleden schipper Burger, te Dor drecht, heeft het lot van haren echtge noot en haar kind gedeeld; zij is Woens- dagochtend in de barak van het zie kenhuis overleden, na Dinsdag ontij dig verlost te zijn van een dood kind. Ten gevolge van deze nieuwe en zoo noodlottig afgeloopen choleragevallen zijn de zwemscholen opnieuw geslo ten, ditmaal definitief. Moord teOrabach. De raadkamer der Arrondissements- Rechtbank te Maastricht, heeft rechts ingang met bevel van gevangenhou ding verleend tegen le Th. Chantilion, huisvrouw van J. J. Pelzer, oud 31 jaren, en 2e L. Crutz, oud 22 jaar, arbeider, beiden wonende te Bocholtz, thans gedeti neerd, verdacht van moord, gepleegd den 13den Augustus 11., te Orsbach (Pruisen) op J. J. Pelzer, echtgenoot van de eerste beklaagde. Een dure telegraafkabel. Alexander Siemens, de chef der bekende electrische firma in Londen, heeft zijn oordeel te kennen geg ven over het leggen van den nieuwen kabel, die tusschen Australië en Ca nada zal worden aangelegd. Hij schat de gezamenlijke kosten op 2.000.000 pond sterling. Hieruit kunnen de kosten van den kabel zelf en van 2 stoombooten voor reparatie enz. be streden worden, terwijl er nog 50.000 pond voor bedrijfskosten overblijven. De bedrijfskosten berekent Alexan der Siemens in 't geheel op 119.000 pond, de ontvangsten echter na de eer ste 2 of 3 jaren op 100.000 pond per jaar. Het leggen van den kabel zou drie jaar kunnen duren. De graal van Parijs. De berichten over den graaf van Parij3 luiden nog steeds onveranderd, men verwacht ieder oogenblik het einde. Af en toe heeft de lijder hevige pijnen, en de geneesheeren dienen hem daartegen onderhuidsche mor- phine-inspuitingen toedit moet ech ter met de grootste omzichtigheid geschieden, daar de prins uitdrukke lijk gelast heeft, hem geen verdoo- vende middelen te geven, omdat hij zoo lang mogelijk zijn helderheid van geest wil behouden om met zijn zoon te spreken. Een zondeling. Een millionair te Boston, Coates genaamd, die 83 jaar is geworden zonder ooit geneesmiddelen gebruikt te hebben, heeft thans het zonderlinge denkbeeld opgevat om door apothe kers alle geneesmiddelen te laten klaar maken, die hem ooit door dok ters zijn voorgeschreven, maar onge bruikt bleven. Hij heeft deze geheele verzameling thans in kasten opgeborgen. Daar zijn 1900 fleschjes en flacons, 1370 doozen poeders en 870 doozen pillen bij elkander, die de heer Coates aan de hoogeschool te Boston zal verma ken. Uit Marokko. De opstand der Kabylen tegen den Sultan van Marokko schijnt zich nog steeds uit te breiden. Tenminste uit Tanger wordt van 4 Sept. geseind „De Kabylen in den omtrek van Dem- nat, het noord-oostelijk deel van Ma rokko zijn in openlijken opstand. Zij plunderen Demnat, Mallah en andere plaatsen en vermoorden de Israëlie ten. De Kabylen vanErhamma, She- man en Witaman belegeren Mara- kesch. Men vreest, dat het garnizoen dezer stad te zwak is om hen te kun nen weerstaan." Le woudbranden in Amerika. Terwijl de berichten omtrent de woudbranden in Minnesota en Wis consin gunstiger luiden door de ge vallen slagregens, werden ernstige tijdingen ontvangen uit Buffalo, vol gens welke de pijnwouden aan de westergrens van den Staat New-York in vlam staan. Dikke rookwolken verduisterden Maandag boven het Erie-meer den hemel dermate dat de scheepvaart gevaarlijk was. Twee stoomers raakten dientengevolge vast. Gelukkig landden hare 700 passa giers ongedeerd, na een bange over nachting. Andere verwoestende woud branden worden gemeld uit Ohio en Pennsylvanië. De laatstbedoelde hee- ten de petroleumstreek te bedreigen. De agenten van vele eigenaars ge- looven dat deze branden althans ge deeltelijk het werk van aanstekers zijn, om daardoor de zaaghoutmarkt te verlevendigen. Immers moeten alle verschroeide boomstammen terstond omgehakt en verkocht worden. Men raamt de verschroeide pijnhoutmassa in Wisconsin alleen op zevenhonderd millioen voet, ongerekend driehon derd millioen stuks cederhout. Ette lijke stations van den Northern-Paci- fic-spoorweg brandden af. Het aantal personen die bij de ramp zijn omgekomen, is moeilijk juist aan te geven. Een correspondent van Reu ter schat het aantal dooden te Hinc kley op 200, Sandstone £>2, waar te vens 21 vermist worden, Miller 12, tusschen Skunk-Lake en Miller 12, Pokegama 28, in kampen en andere plaatsen 50. Eén ooggetuige te Sand stone zegt, dat al wat brandbaar was, vernield werd en dat de straten nu veranderd zijn in zandwegen tusschen hoopen asch. De houten bestrating brandde geheel weg. Hoe hevig het vuur was, blijkt hieruit, dat hout blokken eenige voeten onder de aarde, op welke de straten rustten, geheel werden weggevreten. Men is druk in de weer om de gewonden te helpen en de lijken te begraven; vele ver koolde lichamen vallen reeds uiteen als men ze aanraakt. Bevoegde personen schatten het aantal pijnboomen die verwoest wer den op 150.000.000. Niet al het hout is vernield, maar wat overblijft zal gekapt moeten worden daar er anders de worm in komt. De loonen der hakkers zijn ver hoogd. De gouverneur van Minnesota heeft in een proclamatie bijdragen gevraagd voor de noodlijdenden en eene commissie benoemd om de giften te verdeelen. Tot verklaring van de aanleiding tot den brand wees een spoorwegamb tenaar op de groote hoeveelheid hout afval die bij het snelle aanleggen der spoorwegen wordt achtergelaten. Ook kan de snelle verspreiding in de hand gewerkt zijn dooi de groote menigte onbruikbaar hout die de hakkers achterlaten. Een hevige brand heeft ook ge woed te Pointe-au-Pic, een bekend zomerverblijf aan de beaeden St Law rence. Twee groote hotels, eenige win kels en 20 woonhuizen zijn afgebrand. De schade wordt geschat op 100,000. Nu er meer uitvoerige berichten uit de geteisterde streken komen, wordt de ramp eerst in geheel haar vreeselijken omvang bekend. De lie den die er op uittrekken om den slachtoffers hulp te brengen, doen dikwijls afgrijselijke vondsten. Zoo vond men in een poel nabij Hinck ley 97 menschen, de geheele bevol king van het dorpje Brokdale, die in het water een toevlucht hadden ge zocht; 67 van hen waren gestorven door de hitte en de rook, de overige 30 leefden nog, maar waren geheel uitgeput en vreeselijk gebrand. De meeste personen die er het leven afgebracht hebben, zijn ernstig aan de oogen gewond. Van sommigen zijn de oogbollen geheel verschroeid door de buitengewone hitte, terwijl anderen verblind zijn door den rook. De machinist Root, die zoo moedig op zijn post bleef en eenige honder den menschen van den vuurdood redde, zal waarschijnlijk van zijne brandwonden herstellen. Hij is niet de eenige spoorwegbeambte, die wa ren heldenmoed aan den dag heeft gelegd. Een jeugdig tele graaf klerk, Thomas Dunn genaamd, stond te midden der vlammen te seinen, dat men een trein naar Hinckley moest zenden om 300 menschen in veilig heid te brengen. Het telegram kwam over en de menschen werden gered, maar de dappere telegrafist kon niet meer weg en stierf in de vlammen. Het lijk van den jongen held is ge vonden en begraven. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Shanghai ko men er steeds massas recruten aan te Tientsin, die slechts voor een klein deel naar Korea worden opgezonden. De meesten gaan naar de kuststeden tot oefening. Terwijl de bevolking der provincie Shantoeng onverschil lig heet, beschouwende den oorlog tegen de Japanners als eenen regee- ringskrijg en geen volkskrijg, zoodat de recruten deels niet opkomen en deels deserteeren, ontwikkelen de burgers van Mantjoerije, ondanks alle keizerlijke edicten, eene toenemende vijandigheid jegens vreemdelingen. De Chineesche ij veraars prediken openlijk verdelging van alle uitheem- sche duivels. Een paar Japanners werden, als verdacht van spionage te Shanghai binnen het vreemdelingen kwartier, gearresteerd. Beiden ont kenden en riepen de bescherming in van ,den Amerikaanschen consul, die echter jvan zijne rege.ring instructiën ontving om niet te intervenieeren. Daarop werden de Japanners aan de Chineesche overheid overgeleverd. Dit ergerde de vreemdelingen der kolo nie, die terstond vergaderden om te protesteeren tegen de aanmatiging der Chineesche overheid om Japan ners te arresteeren binnen het vreem den-kwartier te Shanghai. Dit protest zai aan de vertegenwoordigers der mogendheden beteekend worden. Berichten uit Korea melden dat vele burgers weigeren de door Ja panners aangestelde regeering te er kennen. Zij wapenden zich en rukten te veld. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 30 Augustus jl. aan Chr. Cobelens vergunnicg is verleend tot oprichting van eene kleerenwas- scherij en drogerij door stoom gedre ven in het perceel aan de Amster- damschevaart, kad. sectie E No. 1094. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, 1°. dat is ingekomen een verzoekschrift met de bijlagen van G. A. Comaita, om vergunning tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan den Zijl- weg hoek Pieter Kiesstraat No. 65, kad. sejtie A No. 1031; 2°. van idem tot oprichting van eene slachterij en rookerij in den tuin van het perceel aan de Pieter Kiesstraat No. 65, kad. sectie A No. 1031 ged. Een kleine wenk. Mej. Triller: „Ik mag gaarne het gezang der vogels hooren." Jacob Rechtuit (met overtuiging) „Ik ook. Ze probeeren nooit een stuk, dat ze niet kennen." De volgende anecdote jwordt ver teld van den onlangs te Weenen over leden grooten anatoom professor Hyrtl. Op zekeren middag stapte de pro fessor een „Biergarten" binnen en ging aan een tafeltje zitten naast een groepje vroolijke „Weener" bur- gerluidjes. Deze namen den nieuw- aangekomene van het hoofd tot de voeten op, en daar de professor er vrij sjofeltjes uitzag, kwamen zij tot de conclusie, dat het iemand moest zijn uit het asyl voor armen. „AannemenGeel dat aan den armen man en laat hij zich ook eens tegoed doenriep een der gasten en gaf het overschot van het maal aan den kellner. Dit voorstel werd luide door de anderen toegejuicht. De kell ner zette de kliekjes voor den be roemden professor, die er een en ander van opat en na de gevers be dankt te hebben wegging. Een oogenblik later kwamen twee kellners met een zwaren mand aan zeulen, waaruit de vergulde halzen van champagneflesschen keken. „Wij hebben geen champagne besteld riepen de Weeners en men kan zich hun verbazing en verwarring voor stellen, toen zij hoorden dat de „man uit het armenasyl" hun de cham pagne had gezonden als bewijs van dankbaarheid en dat de gever pro fessor Hyrtl was. Een boer komt op het postkantoor. Hoe veel kost 't, om faiftig gul den an dut addres te sturen? vraagt tij- Twintig cent. Da's nie veuldaar hai ze. En de vijftig gulden? Zóó 1 Mo'k die a'r bai doen Dan stuur ik liever niks niemendal. Stoomvaaribsfichtea. Het stoomschip GecL'e, van Rotter dam naar Java, vertrok 5 Sept. van Suez. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, arriveerde 5 September te Rotterdam. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., vertrok 5 Sept. van Rotter dam naar Newyork. Ondertrouwdö Sept. P. C. v- d. Vliet en K. L. M. Nienhaus. Bevallen: 5 Sept. A. Kees v. d. Winden z. - T. J. JungblutSloo tjes z. - 6 A. M. v. AmstelVermeer d. - H. v. d. WaterRoest d. en z. - C. W. Zijlmansv. d. Zwet. d. Overleden: 4 Sept. H. Cornet 22 j. Gr. Heiligland - 5 C. Mulder 2 j. z. Oranjeb.str. - J. Weeber 79 j. Schotersingel - 6 J. B. Miegem 80 j. Hagestraat. RECLAMES. 20 Cents per regel. Bleekzucht,, bleeke kleur, al gemeene zwakheid en krachteloosheid des licnaams komen altoos uit stoornis der spijs verteringsorganen voort, daar het noodige voedsel aan het lichaam ontnomen ie. Men kan alleen dan een krachtig lichaamsgestel hebben wanneer de werking dezer organen regelmatig en natuurlijk is. De zoo gezegde versterkende middelen heb ben niet dan eene tijdelijke werking, daar zij de oorzaak van dea ziske- lijken toestand niet doen verdwijnen. In tegendeel is bet beweren dat „Warner's Safe Cures het eenige ware geneesmiddel isom deze kwaal ie genezen en duizende personen er door genezen bevelen het aan. M. Wed. Nie>s, Liokstrass 1046, II, te Berlijn, schrijft: sik laat U met genoegen weten dat mijne doch ter gansch van haar bleekzucht door het gebruik van s Warner's Safe Cures genezen is. Dit is een echt en oomisbaar middel en ik moet het derhalve bij al de lijders prijzen. Ik zelve gebruik het sedert lang en ik kan zeggen dat het mij het leven bewaart. Ik ben gaarne be- rsid meer uitvoerige inlichtingen aan zieke p-rsonen te geven.» Prijs per flesch Fis. 2.25 te koop: bij M. CLEBAN Co., Heiligeo- weg 42, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3