BE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang No. 3433 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- AD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-=Z=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Haarlem10 Sept. 1894. De voordracht van secretaris van den Haarlemmermeerpolder is door Dijkgraat en Hoogheemraden van den Haarlemmermeerpolder opge maakt en bestaat nit de heerenP. van Ouwerkerk te Ouder-Amstel, Mr. A. J. Heshuysen adj. commies lekl. ter provinciale griffie van Noord-Hol land en Mr. P. Dozy, burgemeester van stad Delden. De heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, lid van de 2de Kamer voor dit district, trad Zondagavond als spreker op in eene zeer talrijke ver gadering van de afd. Haarlem van het Nederl. Onderwijzers Genoot schap. Na een uitvoerige inleiding over woorden en hunne afleiding, waarbij de zich noemende taalzuiveraars en taalbeschavers een veer moesten la ten kwam spreker tot het eigenlijke onderwerp van zijn rede, de bewe ging van de aarde en van de maan om de zon. Hierover hield de heer Sanders een uitvoerige en boeiende causerie, opgehelderd en verduidelijkt met eenige expresselijk voor de gele genheid door hem vervaardigde platen. Ruim twee uur achtereen sprak de heer Sanders door, daarbij blijk ge vende van zijne veelzijdige ontwik keling, zoowel als van zijne onver moeidheid. De dankbetuiging die de voorzitter der afdeeling, de heer P. H. van der Leij, uitsprak vond dan ook bij het gehoor een echo. Voor en na deze voordracht hield de vergadering zich bezig met huis houdelijke werkzaamheden. Bliksemafl eiders Aan den heer H. Meeuwig, instru mentmaker en fabrikant van bliksem afleiders alhier is dezer dagen van Rijkswege de opdracht gedaan om met een compleet stel bliksemaflei ders te voorzien het thans nog in aanbouw zijnde gebouw met draai baren koepeltoren voor géodesie te Dellt. Twee industriëelen te dezer stede, wier zaken niet toelaten in de week te gaan, zijn gisteren (Zondag) ten tweeden male in dit jaar op den zelfden dag heen en weder naar Ant- werjjen gereisd ter bezichtiging van de op de tentoonstelling aanwezige werktuigen in het bijzonder tot hun vak in verband staande. Concert-Robert. Het was geen kwaad idee van den heer W. Robert, om in den uitge- strekten woestijn van muzikale dor heid, die wij dit jaar hebben door te trekken, een kleine oase te scheppen in den vorm van een namiddag-con cert in de St. Bavo. Hij had daartoe een koor van een vijf en twintigtal heeren dilettant-zangers rondom zich vereenigd, terwijl hij zich tevens de medewerking had verzekerd van eenige gunstig bekende solisten, m. n. de heeren J. J. Rogmans (tenor), *G. Ph. Zalsman (bariton), W. Ezerman (orgel) en W. Robert Jr. (viool). Reden te over dus om een rijk mu zikaal genot en een flinke opkomst van publiek te verwachten. Veilig kan ik hier de verklaring laten vol gen dat beide verwachtingen vervuld werden. Want al was ook thans zoo min als bij andere dergelijke gelegen heden het gedrang in de Groote Kerk levensgevaarlijk, en al werd ook met dit kerk-concert het ideaal niet be reikt, aangenomen mag worden dat de eenige honderden aanwezigen zich hun tijd en moeite niet hebben be- Het programma bood dan ook een aangename afwisseling aan. Geopend met een zeer verdienste lijke voordracht van het Maestoso uit de tweede orgel-sonate van Merkel ontrolde het zich in een schoone reeks toonwerken van meesters uit verschillende tijdperken en van ver schillende nationaliteit. Dat het meerendeel dezer werken een verdienstelijke vertolking genoot gaf ik reeds te kennen. Bij een meer in bizonderheden nagaan van het concert, denk ik het eerst aan Rog mans, die zich hier zoo geheel op zijn plaats toonde. Zijn aria van Han del schonk mij de meeste voldoening, hoezeer ook het Ingemiscouit Verdi's Requiem voortreffelijk werd gezongen. De aestetische waarde van deze laatste compositie is mij nog steeds verborgen geblevenik hoor er tot heden niets in dan een aantal matte frasen met een effect-slot. Moge het op anderen meer indruk gemaakt hebben. In het Te Deumvan Ver hulst had de heer Rogmans een dank baarder taak. Jammer dat in dit werk niet overal van een rustig genieten kon zijn, wegens een zeer merkbaar gebrek aan voeling tusschen koor en solistenop een enkele plaats nam de oneenigheid bedenke lijke verhoudingen aan. De heer Zalsman, die in dit werk de baritonpartij vervulde deed dit met groote verdienste. Hij had gele genheid van zijn benijdenswaardige stemmiddelen partij te trekken en tevens te doen blijken hoezeer hij aan zeggingskracht en aan muzikale, gloed volle voordracht gewonnen heeft. Ook de heer W. Robert Jr. behoort tot onze verdienstelijke jongere kun stenaars. Hij deed zich hooren in het Adagio uit het concert in G mol van Bruch, het Abendlied van Schumann en het Largo van Handel. Zijn recht muzikale opvatting en voordracht valt in al deze nummers evenzeer te prij zen. Overigens vond ik het Adagio het gelukkigst wat de uitvoering be treft. Het Abendlied werd met juiste toonkleur weergegeven, maar was uit een oogpunt van zuiverheid niet ge heel onberispelijk. Aan het Largo wist de heer Robert door zijn natuurlijk, muzikaal gevoel en zijn breeden, spierden toon alle recht te doen we dervaren. Meer nog had ik van dit nummer genoten wanneer de opzet om veel toon te trekken minder had doorgeschemerd. De heer Robert Jr. heeft alle recht op een plaats onder de goede vioolspelers. De taak van het koor bestond in een viertal nummers a cappella en het bovengenoemd Te Deum met orgelbegeleiding. Onder de a cappella keren moet op de eerste plaats ge noemd worden het Tenebrae factae suntvan M. Hay dn. Het werd met zeer juiste opvatting en schoone nu anceering gezongen. Trouwens van de nuanceering kan gezegd worden dat zij in alle nummers schoon, hoe wel naar mijne meening niet altijd even juist was. Veel indruk maakte ook het Ecce quomodo 7noritur" J. Handl. De hymnus Adoro te11 werd, dunkt mij, te veel als een koraal voorgedra gen. Ook inPalestrina Adoramus te ware wat meer rhythmische vrijheid wenschelijk geweest. Het koor liet behalve in de eerste strophe van het eerste nummer aan intonatie na genoeg niets te wenschen over en het goed geëvenredigd klankgehalte deed doorloopend zeer weldadig aan. In het „Te Deum" zou natuurlijk een wat voltalliger koorbezetting niet hebben Alles te zamen genomen kan de heer Robert over de tenuitvoerlegging van zijn goede gedachte voldaan zijn. PHILIP LOOTS. Lawn Tennis. De lawntennis-wedstrijden van de Haarlemsche Club in den Hout zijn naar wij vernemen ook Zondag nog niet afgespeeld. Het-finale resultaat zal eerst heden blijken, doch te laat om nog in dit nummer op te nemen. Wij ontvangen van den impresario F. Strakcsch, de mededeeling dat binnen kort door de koninklijke spaansche hof- en kamerzangeres van de koninklijke opera's te Madrid en te Lissabon, Mile. Regina Pacini, in Nederland concerten zullen worden gegeven. De heer Strakosch kwam vroeger hier met de beroemde zangeressen Patti, Nevada en Arnoldson. De tournée zal einde September te Amsterdam beginnen. De rekening en verantwoording der hier gevestigde tweede Hollansche maatschappij van levensverzekering over het boekjaar 1893 94 wijst aan dat de verzekeringen liepen tot een bedrag van ƒ1.242.783.dat aan di verse premiën 53.260.84.werd ont vangen, dat de wiskundige waarde van de loopende verzekeringen 210.126.07 bedraagt, dat de winst en verliesre kening een voordeelig saldo van 24.275.36^ oplevert en de bezittingen der maatschappij een bedrag van f 262.724.51)^ vertegenwoordigen. Eene bloeiende Saccolabium Blumei. In de winkelkast van den bloemist J. Ruijsenaars in de Zijlstraat alhier, is een in bloei staande plant Sacco labium blumei te bezichtigen, welke den zeldzame pracht uitmunt. De afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal 19 October weder eene ver loting van paarden enz. houden. Men meldt ons: De officier van justitie uit Amster dam heeft bij een tweetal landbou wers in den IJpolder een onderzoek in loco ingesteld naar een zich thans in hechtenis bovindend arbeider, die voorgeeft een slagersmes, dat bij hem is bevonden, aldaar te hebben ge kocht hij is in den IJpolder echter onbekend. Een en ander staat in verband met den moord aan de Ceintuurbaan te Amsterdam. De in het Noordzee-kanaal gezonken bak is ten spoedigste gelicht en naar Amsterdam gesleept. Door de Alg. Synode der Herv. kerk zijn thans defenitief de gren zen geregeld tusschen de kerkelijke gemeenten Kage en Nieuw-Vennep. De godsdienstonderwijzer thans te Abenes (Kage) werkzaam blijft in functie voor de beide deelen, waarin dit dorp thans gescheiden is. „Floralia" Vanwege de Fleralia-vereeniging te Velsen zal op de buitenplaats „Vel- serbeek" aldaar, 15 en 16 September eene tentoonstelling van uitgereikte planten worden gehouden. Zoevjsscherij. Zaterdag kwamen te Zantvoort aan twee Zantvoorsche schuiten. Besom ming 10 en 35. De prijzen der visch waren bakschol 1.20. scharren f 6.50. pieterman 2.10, per mand tong ƒ0.25 tot ƒ1.10 en knorhanen ƒ0.40 per stuk. Posterijen en Telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat in October e. k. een vergelijkend onder zoek zal worden gehouden van aspi ranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naar mate van de behoefte, te worden be noemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 400 gulden, welke tot 1200 gulden kan klimmen. Zij, die zich aan dit onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich voor 20 Sept. a. s. aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie, door een op zegel geschreven verzoek, me,t nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Zie voorts de St. Ct. no. 211. Lombok. Zaterdag werd uit Batavia geseind „De barisans te Bangkalan zijn ge mobiliseerd en ter beschikking van den opperbevelhebber der Lombok expeditie gesteld." De baiisans zijn inlandscne infan- terie-korpsen op het eiland Madoera, bestemd om in de behoefte aan ge wapende macht te voorzien en in bui tengewone omstandigheden voor mi litaire doeleinden te worden gemobi liseerd. In 1891 werden deze korpsen gereorganiseerd overeenkomstig een bij gouvernementsbesluit dd. 4 April 1891 vastgesteld reglement. Destrek king dezer reorganisatie was hoofd zakelijk om de waarde der barisans als strijdmacht te verhoogen endoor verbetering der voorwaarden van dienstneming, met gelijktijdige in krimping der formatie, de voltallig houding beter te verzekeren. Het laatste Koloniaal Verslag (dat van Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 64) HOOFDSTUK XXII. Juffrouw Pettigrews teleurstelling. Hij keerde het om en om en vroeg zich af, hoeveel het in een pandjeshuis zou opbrengen. Daarna bestudeerde hij de letters van het monogram L. B. en kon er niets uit ma ken, maar hij vreesde, dat het den naam van den eigenaar kon zijn, zoodat hij er door in moeielijkheden zou kunnen komen. Was het wel veilig om het te verkoopen Hij had het zoo goed op Barth, maar wanneer hij eenmaal met het gerecht in aanraking kwam, dan werd hij zonder twijfel weggestuurd, en wat zou miss Mi er van zeggen? De gedachte aan miss Mi bracht hem op eene ingeving. Hij had uit de gesprexxen aer dienstboden vernomen, dat zij het volgende jaar in de maand Mei negentien jaar zou worden en er bij die gelegenheid een bal of een ander feest zou worden gegeven; eenige dienstboden waren van plan haar dan een cadeau te geven. Er kwam een plan op in het brein van den jongen Pet- tigrew. Hij zou dat prachtige voorwerp op eene veilige plaats verbergen, en het aan de jonge dame ten geschenke geven. Ja, dat prachtige doosje was juist iets voor miss Mi, en wanneer hij den moed zou bezitten om het aan hare voeten neer te leggen, dan zou hij dat doen. Den volgenden morgen sloot Pettigrew junior het huis van zijne moeder, na er voor gezorgd te hebben, dat alles weer in den toestand verkeerde zooals hij het er had ge vonden, en keerde naar Barth terug. Op het zolderkamertje, dat hem tot slaapvertrek diende, lichtte hij een plank uit den vloer en verborg daaronder het voor miss Mi bedoelde geschenk. Des Woensdags, een kouden Octoberdag, keerde juffrouw Pettigrew uit Londen terug met een gelaat even somber al3 de donkere herfstlucht. Zij had niet het minste spoor van sir Rupert kunnen vinden, bovendien was haar wat geld ontstolen, zoodat zij een ontmoedigend uitstapje had gemaakt. Toen zij Warwick Road langs ging, passeerde haar een begrafenisstoet. De lijk koets was zeer eenvoudig, terwijl de kist, waarvan een ge deelte te zien was, uit grof, gewoon zwart geverfd hout be stond. De rouwdekken der paarden waren bevlekt en vuil en de pluimen op hunne koppen half versleten en verkleurd. „Zou ik ook zoo eens begraven worden zeide de som ber gestemde juffrouw Pettigrew, en keek den lijkbezorger met vijandigen blik aan. Hij had vijf pond voor deze begrafenis gekregen. Het bankbiljet de spaarpennigen eener oude vrouw had hij nu in zijn zak, en op een der randen stond met ondui delijke roode letters geschreven den kreet om hulp van George Fitzroy, voor redding uit zijne slavernij in Klein-Azië. Bij het vallen van den avond was juffrouw Pettigrew thuis. Zij stapte op een stoel met eene brandende kaars in hare hand, en namj een lossen steen uit den schoorsteen. Daarna bracht zij hare hand in de opening. Deze was leeg I Ja geheel leeg Het doei van haar leven was vervlogen Met een woesten kreet wierp zij zich op den grond. HOOFDSTUK XXIII. Gevonden. Met de somberheid en duisternis, die de Novembermaand meebracht scheen Ruperts hoop om Natalie te vinden te verdwijnen. Hij verloor allo moeddit voor hem vreemde leven, gekenmerkt door langdurigen arbeid en eenzaamheid, steeds de eene dag gelijk aan den ander, deed hem zijne geestkracht verliezen. Hij bezat den fieren moed en groote beslistheid van wijlen sir Giles, zijn vader, en van Myra Barth, maar ook de ziekelijke fijngevoeligheid van zijne moe der, lady Elizabeth. Zijne stemming werd met den dag somberder, toen hij op zekeren middag het kantoor vroeger dan gewoonlijk verliet om eene boodschap te doen met den kapitein van een ita

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1