Rechtszaken. 9EMEN&D NIEUWS. LOMBOK. Vervolg Stadsnieuws. Politiek Overzicht. Burgerlijke Stand. uiteen op een wijze, zooals van een dergelijke verzameling gelukzoekers te wachten is. Dat daarbij de beide Amsterdam- sche ii genten van de Engelsche kwak zalverscompagnie niet zonder kleer-1 scheuren afkwamen, is in de dag bladen van dien tijd duidelijk te lezen. De volgende leden hadden de welwillendheid om de achter hun namen genoemde kwakzalversmidde len te onderzoeken. De heer dr. L. J. van der Horst te Utrecht; de Universul-Tropfen van Fr. Wilhelm Wolfi te Dortmund; de heer J. De Groot te Rotterdam de Reflector en het Elektrischer Frottir- Apparat. De heer G. B. Schmidt te Amster damWorledge's hoofdpij nwaterde heer D. van der Weerd te Kampen de pillen van dr. Blijn; en de heer L. van Itallie te Rotterdam, de pillen van C. Fontaine. hoogbejaarde ouders een grooten dienst bewijzen. Alot is timmerman van be roep. Zijn adres is Simon Alot te Schagen. Manoeuvres te Katwijk. Donderdagmorgen om halfacht ruk ten de beide bataljons van het 4de reg. inf., benevens de 2 batterijen der veld-artillerie, weder uit tot het hou den van een manoeuvre, welke te Katwijk aan Zee plaats had. De ver onderstelling voor deze manoeuvre was: De eene partij, welke bestond uit het lste, 2de en 3de bat. en comp. van het 4de bat., benevens artillerie en cavalerie, onder bevel van den luit.-kolonel Hofstede, moeBt zich om bijna 10 uren opgesteld heb ben bij Wassenaar, van daar opruk ken naar het kanaal te Katwijk aan Zee en zich daar meester maken van de overgangen van dat kanaal, om deze voor eigen troepen te bewaren en te verzekeren. De andere partij, welke, behalve uit artillerie en cavalerie, bestond uit eene compagnie van het4de bat., met de noodige blauwe en witte vlaggen, welke vlaggen compagniën en sectiën infanterie voorstelden, en dus de ge markeerde vijand was, stond onder bevel van den luit.-kolonel Mac. Leod en had in opdracht om stelling in te nemen bij Katwijk aan Zee ten einde het kanaal te verdedigen. Deze stel ling moest tot 1 uur verdedigd worden en daarna moest men trach ten naar Wassenaar door te marches- ren en, zoo de stelling niet meer houdbaar was, naar Noord wijk terug te trekken. Ieder man was voorzien van 30 losse patronen, terwijl ook aan de revolver- dragenden 6 losse patronen waren verstrekt. De partij onder commando van den luit.-kol. Mac Leod was kenbaar aan de witte banden om de schako's. Deze partij bevond zich om half- tien te Katwijk aan Zee. Ook de voertuigen volgden evenals Woens dag de troepen. Omtrent de manoeuvres van Woens dag kan nog worden opgemerkt dat gedurende het manoeuvreeren ook de generaal-majoor Rompelman, com mandant der divisie daarbij tegen woordig was. De manoeuvre op heden, de groot ste en laatste, tegen het regiment grenadiers en jagers, en waaraan door 2 regimenten infanterie, 4 batterijen veld artillerie en 2 escadrons huza ren zou worden deelgenomen, zou, naar men verneemt, gehouden worden in de Wassenaarsche duinen, terwijl de manoeuvre besloten zou worden met Mishandeling. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde Donderdag de zaak van de vrouw en den man uit Rotterdam, beklaagd het dochtertje van laatst genoemde, over hetwelk de eerste be de stiefmoeder was, herhaalde malen te hebben mishandeld, zooda nig dat het kind in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Tegen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de beide beklaagden tot vier maanden gevangenisstraf werden ver oordeeld, was door den tweeden be klaagde hooger beroep aangeteekend voor zoover zijne veroordeeling betreft, terwijl het O. M., dat veroordeeling van de vrouw tot 9 en van den man tot 6 maanden gevangenisstraf had geëischt, tegen het vonnis in zijn heel appèl aanteekende. De eerste bekl. (de. vrouw) heeft in haar von nis berust en, hoewel zij ten gevolge van het hooger beroep van het O. M. ook Donderdag was gedagvaard, was zij niet ter terechtzitting tegenwoor dig, omdat zij, zooals medeged werd, niet voor het gerechtshof durfde verschijnen. De man verklaarde zich door zijne veroordeeling bezwaard te achten, bewerende in drift te hebben adeld, en overigens slechts zijn kind kastijdingen te hebben toege diend. Zijn verdediger, mr. Jos. van Raalte, uit Rotterdam, meende dat de rechtbank ten onrechte heeft ge oordeeld dat beide beklaagden een gelijk aandeel aan de mishandeling hebben genomen. Zelfs de officier van justitie achtte blijkens zijn requisitoir den man minder strafschuldig dan de vrouw. Pleiter nu meende dat de man behoorde te worden vrijgesproken. Mocht evenwel het Hof meenen dat ook ten aanzien van hem eene ver oordeeling moest volgen, dan geloofde pleiter dat er termen waren om hem in plaats van gevangenisstraf eene boete op te leggen. De procureur-generaal, mr. Bijle- veld, achtte evenwel de verdediging onaannemelijk en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 September. tie des konings geen sprake kon zijn, en hij, Crispi, niet naar Canossa zou gaan. Toch blijven velen in Rome in Crispi's woorden het bewijs zien, dat de betrekkingen tusschen kerk en staat gunstiger worden. Na de teraardebestelling van den w aaf van Parijs heeft zijn oudste zoon, de hertog van Orleans, een toe spraak gehouden in het Grosvenor-ho- tel te Londen tot de toongevende fransche royalisten, onder wie behoor den a. a. de hertogen De Broglie, d'Audriffret-Pasquier, Decazes en De Doudeauville, benevens de heeren Bocher, Buffet, Cazanove dePradines en eenige andere monarchisten. De Gaulois gewaagt met grooten ophef van dit optreden van den her tog van Orleans en spreekt reeds van eene „herleving van het Huis van Frankrijk". Overigens is omtrent de plannen van den nieuwen kroonpre tendent nog niets bekend. Alleen be weert de Daily News te weten, dat de hertog van Orleans zich te Londen metterwoon zal vestigen, ten einde dichter bij Frankrijk te zijn. Te Lon den hecht 5 men echter niet de min ste waarde aan de berichten der monarchistische bladen over de toe komstige „daden" van den hertog. „Wij kunnen niet aannemen,, zegt de Daily News „datFrankrijks rust daardoor zal verstoord worden. Het eenige gevaar bestaat hierin, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland zul len lijden, indien de hertog van Or leans meer mocht willen doen dan zijn vader, die zich bepaalde tot het uitvaardigen van onschadelijke mani festen". machines, aangebracht op de plaats van doorsnede, werden de beide dee- len 68 voet uit elkaar geschoven en daarna werd er een middelstuk van die lengte in bevestigd. Het vorige jaar werden twee booten op dezelfde wijze vijftig voet langer Tentoonstelling te Antwerpen De tentoonstelling te Antwerpen zal 6 November gesloten worden. De prijzen zullen 20 October uit gereikt worden; daarna zal in het Palais des fêtes op de tentoonstelling een feestmaal van 900 couverts wor den aangericht. Eene aanranding. In den nacht van 11 op 12 Juli zat een korporaal van de veldartille rie, te 's Gravenhage in garnizoen, met een meisje op een bankje nabij den Hertenkamp. Omstreeks midder nacht werd hij plotseling aangevallen door twee personen, die zijn geld opeischten onder de vreeselijkste be dreigingen en eene mishandeling, die onzen artillerist en zijne „schoone" een paar blauwe oogen bezorgde. Toen evenwel de korporaal de positie kon overzien keerde de kans. Hij trok zijn sabel en ging zijne aanval lers te lijf. Een hunner koos het hazepad en de andere, een smid uit Rotterdam, werd in arrest genomen en had zich Donderdag voor de Haagsche rechtbank te verantwoor den. De beklaagde ontkende. Hij zou in het gras liggende te slapen, onver hoeds gewekt zijn door een paar sabelhouwen, welke hem aan hoofd en ooren verwondden. Het langdurig getuigenverhoor ter Brand te Londen. Een geweldige brand heeft Woens dagnacht in Zuid-Londen gewoed, in Bermondsey, het middelpunt van de lederindustrie. Het vuur ontstond in het pakhuis van Margetson Co. en sloeg door den sterken wind over naar de pakhuizen van Dickson, Sons Taylor en van Boutcher, Mortimer Co., die alle in de asch werden ge legd, benevens verschillende belen dende perceelen. Ontslagen gevangenen. De vereeniging tot verbetering van ontslagen gevangenen te Berlijn hield dezer dagen eene vergadering, waarin een zeer gunstig verslag werd mede gedeeld over het gedrag van ontsla gen gevangenen door een onderwijzer die een inspectiereis in Brandenburg en Mecklenburg had gemaakt. Hij deelde mede, dat hem overal was verzekerd dat de gevangenen uit Ber lijn, zich op enkele uitzonderingen na, veel beter gedroegen dan de Poolsche en Silezische arbeiders, die men vroe ger tegen hoog loon moest werven. De heer Neve bezocht vele ontslagen gevangenen, die hij vroeger had ont moet en die toen weinig hoop op beterschap gaven, o. a. den „leeuw van Androkles" een in de berlijnsche boevenkwartieren eenmaal beruchten vagebond. Nu is hij sinds meer dan een jaar een vlijtig boerenarbeider. Hier en daar hebben de ontslagen gevangenen reeds eigen woningen, ge bouwd; in andere gevallen zijn ont- nen, die na afloop van hun diensttijd weder naar Berlijn waren gegaan, vrijwillig naar het land te ruggekeerd. Sinds half Juni werden opnieuw 626 ontslagen gevangenen bij den landbouw aangesteld en 146 vonden plaats bij de steenbakkerijen. In 't geheel werden dit jaar van 2661 personen, die aangegeven werden, 2116 geplaatst of bijna 80 pCt. Ongelukken bij "bergbe- klimming. Te Tirol hebben weder twee onge lukken plaats gehad bij het beklim men van bergen. Een toerist uit Boheme, die met twee vrienden den Marmolater beklom, geraakte onder eene lawine, waardoor het touw werd afgesneden dat hem aan zijn metge zellen verbond, en hij werd verplet terd. Op eene andere plaats in Zuid- Tirol deed een Duitsch toerist, die geweigerd had zich te laten vastbin den aan drie andere bergbeklimmers, een mis3tap, waardoor hij in een af grond doodviel. Het Rbld. ontving hedenmorgen het volgende telegram Pasingaban (kampong ten zuiden van Mataram), alwaar de bevolking van Mataram zich verzameld had, is gisteren na een strijd, die den gan- schen dag duurde, en waarbij wij slechts kleine verliezen leden, inge nomen. Onze troepen houden de kam pong bezet. De aanvallende beweging wordt he den voortgezet. De vijand versterkt de kampongs voor Mataram. De Sasaks hebben het paleis Goenoeng Sari (ten N. van Tjakra Negara) in brand ge stoken en vielen met kracht de Ba- liërs aan. De staf denkt, dat men binnen een week Mataram zal veroverd hebben. het houden van eene groote revue I toonde echteer aan, dat voor den commandant der divisie, plaatse gezien was. den bovengenoemden generaal-majoor - - - Rompelman. Het gevaar van tatoueeren. Een waarschuwend voorbeeld voor vele schippers en zeelieden, die de gewoonte hebben zich armen of borst te tatoueeren, is 't volgende De 18-jarige zoon van schipper Schneider uit de Ruhr had zich dezer dagen, ond'anks 't verbod zijns vaders, de borst getaoueerd. De daarbij ge bruikte aniliene bevatte gif. Spoedig volgde ontsteking, en toen genees kundige hulp werd ingeroepen was het reeds te laat. Na een smartelijk lijden is de jonkman bezweken aan bloedvergiftiging. Moord te Schagen. Simon Alot, die door K. Boes als den dader van den moord werd aan gewezen, maar wiens onschuld, na drie dagen in de gevangenis te heb ben doorgebracht door de volle bekentenis, die door K. Boes is afge legd, duidelijk is gebleken, is, zooals onze lezers weten, dadelijk daarna op vrije voeten gesteld. Diezelfde Simon Alot, aldus meldt men thans, bevindt zich nog altijd bij zijn ouders te Scha gen. Gedurende de dagen van verhoor werd hij bij zijn patroon weggehaald en later kon die patroon hem niet meer gebruiken. Nu is hij broodeloos zouden er nu geen menschen zijn. vraagt de berichtgever van de Echo. die zich zijn lot willen aantrekken, en hem aan een betrekking of werk willen helpen; zij zouden hem en zijn Subst.-officier mr. Van Buttingha- Wichers achtte de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend ge bleken, terwijl z.i. mede het getui genverhoor heeft duidelijk gemaakt dat de makker van bekl.hier als getuige gehoord, zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Wijzende op de straf, onlangs op- ilegd aan drie personen, door het M. genoemd: „de jakhalzen van het Haagsche Bosch", vorderde het voor den bekl. Johannes Lambertus van den Broek 6 jaren gevangenis straf. De toegevoegde verdediger, mr. F. Wolfson achtte volstrekt niet bewe zen dat zijn cliënt zich heeft schul dig gemaakt aan eene poging tot afpersing. Voor de mishandeling is eenig be wijs en daarom concludeerde spreker wat de afpersing betreft, tot vrij spraak, wat de mishandeling aangaat subsidiair tot het opleggen van eene lichte straf wegens eenvoudige mis handeling. Na repliek van het O. M. werd de uitspraak bepaald op Donderdag a.s. Een zelfmoord De ontvanger Brandelou, teCosne, Frankrijk, genoot zulk een gering salaris dat het hem onmogelijk was, daarmede met zijn huishouding, be staande uit vrouw en 4 kinderen, rond te kunnen komen, hoe hij zijn best ook deed. Het leven vol zorgen moede, be sloot hij daaraan, in overeenstem ming met zijn vrouw een einde te maken. Vrijdagavond sloot de fami lie zich op in een kamertje, alle uit gangen werden goed dichtgestopt, daarna werd een kolenvuur aange stoken. Toen de ontvanger des morgens niet op zijn kantoor kwam, de poli tie daarom werd gewaarschuwd en deze de woning binnendrong, vond zij in het bewuste kamertje de zes lijken. Aanbesteding „Brongebouw". Voor de heden gehouden aanbe steding in het café van den heer Montagne van het bouwen van een Brongebouw iu het Frederikspark zijn ingeleverd 28 inschrijvingenals van de heeren B. Zuithoff en Zonen 108.800 Martens Zoon 114.400 H. London 102.938 B. Hagen 118.840 G. P. J. Beccari 114.700 M. van Ommeren 102.692 J. Verhoven, Leiden 124.237 A. Rinkema 103.220 Meijer te Amsterdam 121.940 Sleeswijk id. 127.900 Prensler id. 129.650 De Neef id. 124.000 Van Zanten 130.840 Theunissen 's Gravenhage 124.900 Klein Alkmaar 135.660 Van Liemt, Amsterdam 128.280 Van Spanje 127.8 Van Voorst, Deventer 141.000 Wegeriff, Apeldoorn 141.2QQ Dosios, Amsterdam 121.943 Voskuijl 122.190 Rynierse 119.300 Captein 119.600 Opzoomer Nijmegen 129484 Zuuren Amsterdam 119477 Wissink te Utrecht 126500 D. A. Braakenburg 114800 J. A. Jonker 126190 Een Russisch tandmeester heeft iets nieuws uitgevonden. Hij ver huurt tanden. Men heeft deze praktijk ontdekt door een geschil dat de eige naar had met een van zijn huurders over een gebit. Overdreven. Uit Tanger wordt gemeld, dat de geruchten van de ziekte des sultans zeer overdreven zijn. De sultan lijdt aan eene oorontsteking, eu heeft een weinig koorts. Hitte. De oostelijke staten van Noord- Amerika werden Dinsdag bezocht door zoo groote hitte, zooals dezen zomer nog niet werd waargenomen. Te New-York stond de thermometer hooger dan op eenigen dag van het jaar. Vele personen op straat vielen flauw van de warmte en een aantal gevallen van zonnesteek kwamen voor. Het wielrijden in Frankrijk. Van 1 Januari tot 27 Aug. 1894 zijn aan de preiectuur van politie te Parijs 32,996 rijbewijzen aan wielrij ders afgegeven, waaronder 400 aan dames. De eigenaars dezer rijbewijzen be- hooren tot alle rangen en standen, studenten, werklieden, leden der aristocratie, afgevaardigden, en leden van den gemeenteraad. In Engeland telt men ongeveer 80,000 wielrijdsters. Onder de vele hervormingen, welke het rijwiel in het leven roept, behoort misschien ook een weiziging in de kleederkraeht der dames. Reeds thans ontmoet men in Parijs, volgens een Fransch blad, op de boulevards en in de straten tal van dames met korte broekjes, laag uitgesneden vesten, kleinen vilten hoed op het hoofd en zonder rijwiel. De italiaansche premier, Crispi, heeft voor eenige dagen eene rede te Napels gehouden, waarin hij liet door schemeren de wenschelijkheid van een verzoeningspolitiek tusschen het Vati- caan en het Quirinaal. Deze rede heeft te Rome en elders veel indruk ge maakt, wat den minister zeer ver- baasde. Bij zijn terugkeer in Rome verklaarde hij, dat van een capitula- Keizer-dicbter-componiat. De duitsche keizer (heeft aan ko ningin Margaretha van Italië eene cantate gezonden, door hem. zelf ge- dicht en getoonzet, en waarin hij in den stijl der oude minnezangers de persoonlijke en geestelijke deugden der koningin huldigt. Een boot verlengd. Te Hamburg heeft men een boot van de Norddeutsehe Lloyd doorgesne den om er een stuk in te zetten. Deze boot, de Preussen, was 300 voetlang. Door middel van talrijke hydraulische aanmatigend. Getrouwd: 14 Sept. Jhr. F. H- P. J. Gevers en C. M. Sobels. Bevallen: 12 Sept. P.Senbring ■Michel z. - A. E. KrolHennij d. - W. v. d. KampKenselaar d. - 13 A. v. d. HelmKieft z. - M. Spie ringv. d. Nieuwenhof z. - M. W. KaasenbroodRuijsenaars z. (levenl) 12 G. v. d. HeijdeNijmoijer z. (le venl.) 14 M. Breems—Philippo z. Overleden: 13 Sept. D. C. v. Dijk 66 j. Gr. Houtstr. - W. Verha gen 15 m. z. Tuinstraat. RECLAMES. 20 Cents per regel. De oorlog tusschen China en Japan. Tusschen Chineezen en Japanners is weer een woedend gevecht gele verd bij Kaicheng, vermoedelijk op 2 September. De berichten over dit gevecht spre ken elkaar tegen; men gelooft echter dat de overwinning onbeslist is ge bleven. Volgens berichten uit Sjanghai oordeelt de Chineesche opperbevel hebber in Korea een winterveldtocht onvermijdelijk. Hij beveelt daaróm aan, de soldaten warme kleeding te verschaffen. Naar vermeld wordt is het tweede reserveleger, bestemd voor Korea, gevormd. Het is tien duizend man sterk en staat onder opperbevel van Lisemingtsjinan. Eerstdaags zal het naar het schiereiland trekken. Tegenover de ongunstige berichten over 't Chineesche leger in Korea die zijn medegedeeld staan andere, die door den verslaggever der Times uit Sjanghai worden geseind. Hij beweert dat de toestand van dat leger alles zins bevredigend ishet is goed ge disciplineerd en welvoorzien. Daaren tegen zouden de Japanners door epi demieën worden geteisterd. De ele menten verhinderen de voortzetting der krijgsverrichtingen. Particuliere berichten uit Jokohama melden dat de geest des volks onge schokt blijft. De regeering krijgt alle manschappen en gelden die ze ver langt. Maar tegelijkertijd wordt het Japansch chauvinisme onverdragelijk Slechte aanduidingen. Vele personen, zonder bepaald ziek te zijn, gevoelen wel dat zi geene goede gezondheid hebben. Zij weten niet juist wat hun ontbreekt, alhoewel de algemeene gezond heid» toestand onbevredigend is. De kracht, de werkzaamheid zijn ver dwenen; het gemoed is verbitterd; men wordt zenuwachtig en onrus tig; men gevoelt hoofdpijnen, 's nachts slaapt men nietde eet lust is onregelmatig en de spijsver tering slecht. Dit zijn alle kenteekenen der le ver- en nierziekten zij zijn de voor- loopers vau hevige en dikwijls on herstelbare ziekten. Het is dus vol strekt noodig, wanneer deze ken- teeken8n zich vertoonen, de noodige maatregelen te nemen om van hun begin af deze ongesteldheden te verplegen. Indien deze raad gevolgd ware, hoevele hevige en langdurige pijnen had men niet kunnen ont wijken i Nu zal iedereen zich de vraag stellen door welke maatregelen men zich tegen deze gevaren kan beschermen. Wij kunnen op deze vraag ant woorden met «Warner's Safe Cure« als het eenig vertrouwbaar middel om de werking der lever en nieren te herstellendit middel doet in weinig tijds deze hevige ziektetee- kenen verdwijnen. De talrijke dankbrieven die van alle kanten aangaande dit middel geschreven worden en waarvan men dikwijls uittreksele in de dagbladen lezen kan, zijn een bewijs der kracht van dit geneesmiddel en versterken de zeer bijzondere aanprijzing die er van gegeven wordt. Prijs per flesch Fis. 2.25 te koop: bij M. CLEBAN Co., Heiligen- weg 42, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2