Twee Weezen. IAABSCOTIË!! fl nenste. Letteren en Kunst. Wetgevende Macht. Politiek Overzicht. GEMEN&D NIEUWS. ADVERTENTIËN. Schouwburg, Haarlem. Openings-V oorstelling op Woensdag 19 September 1894, GEVRAAGD: RIENZI, de laatste der Tribunen. SCHOUWBURG, JANSWEG. Opening van het Seizoen „Door Inspanning: Uitspanning", op Zonflag 16 September. Burgerlijke Stand. Vereeniging „des Werkmansvriend." Steenkolen.1 INBRENGSTER Gemeentelijke Bank van Leening Schonwbnrg, Jansweg. Tooneelclii) „MÜLTATULI". Zondag 23 Sept. 11 HENRIËTTE VAN LAAK, 109, M. Dale dracht Haarlem. Een flinke JONGEN een jongste Bediende Loopjongen. DIENSTBODE, LI i STOOMEN Vest f 0,40. Pantalon I'0,50. Bakenessergracht 31 s. A. KAN. AGENTEN Afdeeling „HAARLEM", S. V. KOOPT SLECHTS THUUMEL1N f Bi saelle ver THMELIN TE HUUR: AAKSSBQD3N Door den trein aangereden. Bij het aankomen yan den trein nit Helder, 4.21 's namiddags, had Vrijdag te Alkmaar een ernstig onge luk plaats. Met den trein yan Am sterdam, die juist was aangekomen en aan do overzijde stilstond, zou ze kere P. S., weduwe P., die daar bij familie gelogeerd was, zich naar hare woonplaats, Oostwoud, begeven. On danks de waarschuwing begaf zij zich, terwijl de trein van Helder in aan tocht was, over de rails, met het noodlottig gevolg, dat zij door de locomotief werd gegrepen, waardoor haar eene been beneden de knieschijf geheel werd verbrijzeld, terwijl haar hoofd bij de slapen ter linkerzijde een diepe wonde kreeg, zoodat haar toestand zeer gevaarlijk is. Onmiddellijk werd de hulp van dr. J. C. M. Simon Thomas ingeroepen, die terstond om het been een verband legde uit de aan het station aanwe zige verbandkist en de hoofdwonde verzorgde. De ongelukkige is daarop naar het gasthuis vervoerd. Cholera. Te Helder is een geval van cholera in het marinehospitaal voorgekomen. Aan den Schalkwijkschen oever tegenover Kuilenburg is schipper Dijkstra, van Hoogeveen, Vrijdag aan aziatische cholera overleden. De bur gemeester van Kuilenburg waarschuwt tegen het gebruik van lekwater, daar de uitwerpselen van den schipper over boord zijn geworpen. Naar de Amst. Ct. verneemt, zou de heer Henry Tindal, De Amst dammerDagblad voor Nederland, met eene nieuwe redactie voortzetten. De oude redactie zou een nieuw blad beginnen, onder directie van den heer K. A. v. d. Weide, vroeger directeur van De Telegraaf en van de Electrische drukkerij. De heer Van der Weide verklaart echter dat bij hem volstrekt geen plan meer bestaat om een dagblad uit te geven. „Wel zegt hij zou ik in staat zijn u nadere gegevens te verstrekken over het nieuwe blad, dat zal verschijnen en zeker door u is bedoeld geworden; doch voorloopig acht ik het minder dienstig een en ander te pnbliceeren." Men meldt aan Het Vaderland, dat de hoofdredactie en leiding van De Amsterdammer is aangeboden aan dr. Gr. W. Kernkamp, leeraar aan de H* B. S. te Utrecht; aan dr. P. C. F. Frowein, leeraar aan het zeevaart kundig instituut te Helder, en aan den heer P. L. Tak, die echter, naar aan Het Vaderland verzekerd wordt, allen daarvoor hebben bedankt. uitgegeven, gericht aan alle katho lieke bisschoppen ter wereld, over de onfeilbaarheid van het gebed en den heiligen rozenkrans. De encycliek heeft een zuiver godsdienstig karak ter en veroordeelt ten strengste de uitingen over godsdienst als in „Lour- des" van Zola en „Jezus en het Pu rimfeest", het drama van Bovio, voor komen. De H. Vader maant alle ka tholieken aan, geen middelen te ont zien om het atheïsme in de tegen woordige samenleving te bestrijden. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens berichten uit Sjanghai koestert de Chineesche regeering de vaste overtuiging, dat de Japanners het ernstig voornemen hebben eenen inval te wagen. Dit zou de verklaring zijn der dringende bevelen om alle beschikbare troepen uit het binnen land naar den zeekant te zenden 30,000 man worden in het einde der maand alleen te Tientsin samenge trokken. Volgens tijding uit Nagasaki wei gert Japan thans alle schadevergoe ding ter zake van de Kowshing. Naar het gevoelen van Engelsche schrijvers over volkenrecht zou deze weigering gegrond zijn. Volgens berichten uit Foesan is njna geheel Zuid-Korea tegen de Ja panners in opstand gekomen. Twee duizend hunner verlieten Foesan om naar Seoel te trekken. De Koreanen verzetten zich echter tegen het voort- dringen der Japanners en brachten hun groote verliezen toe, zoodat zij wederom naar Foesan terugkeeren. Per Telegraaf. Minister van Houten sloot heden de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. De bijzondere om standigheden tot bijeenroeping der buitengewone zitting waren oorzaak dat slechts weinig op wetgevend ge bied is tot stand gebracht. De proef tijd over de gemengde rechtspraak in Egypte is verlengd. Eene Inter nationale choleraovereenkomst is ge sloten. Door het toestaan van geld middelen werd eene krachtige be strijding van besmettelijke ziekten mogelijk. Daarvoor werd namens de Regentes dank gebracht. De Times heeft uit Rome vernomen, dat er een bepaalde toenadering tus schen het Quirinaal en hetVaticaan valt waar te nemen, welke van Crispi. den italiaanschen premier zou zijn uitgegaan* De clericale zoowel als de italiaansche regeeringsbladen ontken nen het echter. De zitting der oostenrijksche de legatie werd Vrijdag te Budapest door graaf Kalnoky geopend. De staatsraad, Chlumecky werd tot president gekozen, de abt Hauwirth tot vicepresident. Chlumecky zeide, dat het drievoudig verbond versterkt is door de politiek van Kalnoky en dat de ontwikkeling der handelsver dragen nieuwe waarborgen voor den vrede heeft opgeleverd. Evenwelver- meerdert gansch Europa zijne strijd krachten, en schijnt het oogenblik van algemeene ontwapening nog niet gekomen te zijn. Oostenrijk kan dien weg niet alleen inslaan; de Delega tie moet dus de noodige middelen voor leger en marine toestaan. Volgens een telegram uit Pretoria, door een der bladen te Johannesburg openbaar gemaakt, heeft een mach tig syndicaat de concessie gekocht te Delagoa, welk bekend is onder den naam Cohens pier-concession. Daardoor verkrijgt Transvaal het onbeperkte beheer over deze haven, welke de be langrijkste haven van Zuid-Afrika zal worden. Hetzelfde blad The Rand Standard. dit bericht besprekende, voegt erbij, dat door dezen koop voor goed het plan verijdeld wordt van den Kaap- schen minister Rhodes om de Dela- goa-baai bij de Kaapkolonie in te lij ven. De toestand in Zuid-Afrika wordt daardoor geheel veranderd. Brand te Londen. Vrijdagavond woedde tegenover Holborn Station een vreeselijke brand. Encycliek. De Pans heeft een nieuwe encycliek Zie vervolg Jdvertentiën in het Tweede Blad. Xederlantlsche Opera v/d Stadsschouwburg le Amsterdam. Dir. C. van der LINDEN, Tegen 1 December a.s. in de Gr. Houtstraat of in een van de aan grenzende straten, een Kamer met kost en bediening. Brieven met opgaaf van condities enz. onder lett. Qaan het Bureau van dit blad, Groote Opera in 5 bedrijven (6 tafer.) Muziek van Richard Wasner. Aanvang 7Vü uur. Balcon, ƒ2,25; le l.oge /2, Stalles ƒ175, Parterre 1,50; 2e Loge 11,25 Gaanderij ƒ0,60. W Plaatsbespreking Maandag en Dinsdag van 24 en op den speeldag van 10—3 uur, h 10 Cts. per plaats. Cola Rienzi, de Heer D. PAUWELS. Irone, Mevrouw DIRCKXv. d. Weg nu.Adria- no Colonna, Mej. Jo KEMPEES. der Vereeniging Beroemd Drama in 8 tafereelen, naar het Fransch van d'Ennery. Toeschouwende Leden hebben recht op ééne Introductie. Gaanderij ƒ0,25. Opening half teven uur. Aanvang half acht uur. Straatmerken worden niet afge geven dan in de groote pauze. TELEGRAMMEN. SHANGHAI, 15 Sept. {Reuter). Volgens telegram uit Tientsin hebben de Japanners op 12 Sept. getracht het kamp der Chineezen bij Ping Yang te verrassen maar werden te ruggedreven. Een groote slachting werd aangericht. De Japanscbe vloot kruist in de golf van Petsjili. Stocmvsartbsricliten. Het stoomschip Conradvan Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 14 Sept. Ouessant. Het stoomschip Sumatra vertrok 14 Sept. van Tjiiatjap naar Amsterdam. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., vertrok Donderdag 13 Sep tember van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York, passeerde Donderdag 13 Sep tember, des namiddags 10 uur 40 min., Lezard. Het stoomschip Prins Willem II, van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 12 Sept., te 6 uur voormiddag, Dungeness. Bevallen 13 Sept. M. J.Antho' nisseHenneke z. - J. M. M. de Jong Stammeijer d. - 14 E. M. A. v. Len- nepv. Eeghen d. - E. Meijerde Mon z. 15 J. M. Lingg—Trantig z. H, M. ZunrendonkBoeree z. Overleden: 13 Sept. W. F. v. Leeuwen 2 m. z. Gaeth. str. - 14 F. J. Scheelinge 28 j. Tulpenstr. - J. L. Kars 1 d. z. Lombardst. Aangeboden betrekkingen in Nederland Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegede waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Meisje uit beach, it. zoo spoed. mag. om behulpz. te zijn in ii. deft. gez. zond.'«eind. waar eene dienatb. wordt geb. gezond goed hum. en bekw. in alle huisel. bezigh, famil. beh. vorz, 8. Juff. P. G. 1 Oct. tot gezels. in huish zond. kind. 8. Juffr. P. G bov. 40 j. Oct. als veipl. en v. gezels. bekw, om m. zennwlyderei om te g. 4. Eenv. duitsche kinderj. liefst b. 20 j.goed knnn. naai op dorp bij 2 kind. 6. Iemand v. goeden huize teg fl gal. en prov, m. vele relat. te Amst. om m. beh. v. geront. verzekeraar biz. gunst contr. v. levensv. te introd. 6. Reiz. fi. verk bek. m. cac. en chocol. en in bezit v. gevest, cl, entior afn. teg reisk. en prov, 7. Fl. jongm. P. G. in stad nabij Utr. in manuf, vak goed op hoogte v. vak. en etal. ra. bew, v. eerl. en goed gedr. Leden van bóvenztaande Vereeni ging «Spaarkas», welke steenkolen begeeren, en nog niet opgegeven hebben, wordt verzocht dat zoo spoedig mogelijk te doen, aan een der WinkelsSpaarnmouderstraat 59 of Oranjestraat 1, lioek Leidtche- vaart. Ook niet-leden, welke van deze puike, grove Ruhrkolen begeeren, k 70 Cts. per Hectoliter, vrij aan buis, gelieven ook aan gemelde Win kels hunne bestellingen te doen. HET BESTUUR TE HAARLEM. Tengevolge eener vacature aan bovengenoemde Bank worden zij, die zich voor de betrekking van INBRENGSTER wenschen aan te melden, uitgenoodigd, met hare eigenhandig geschreven verzoek schriften, gericht aan HH. Commis sarissen der Bank, zich vdor of op Maandag 24 Sept. eiken werkdag des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, persoonlijk «an te melden bij den D recteur, Kleine Houtstraat 70. Gegadigden voor deze betrekking moeten in het bezit zijn van be drijfskapitaal en eene borgstelling kunnen storten ten bedrage van vijf honderd gulden. Aangezien óns gebleken is, dat men op onzen naam goederen af haalt om te verven of uit te stoo- men, waarschuwen we onze ge achte Clienteele geen goederen af te geven dan aan personen, die een volgbriefje van ons hebben. We laten niet aan de huizen vra genalleen op verlangen worden de goederen van huis gehaald. Hoogachtend, Firma SCHENK, Stoomververij en Chemische Waschinrichtina BAL NA. TANDARTS, Spreekuur: 1012 en 13. GEVRAAGD, boven de 16 jaar bij I. C. HAAN, Barteljorisstraat, Haarlem. REESER Co., Nassaustraat 24, vragen terstond gevraagd, bij D. LIND, Roosveld- slraat No. 49. In het Schoen- en Laarzenmaga zijn, Anegang 28, kan een Loop jongen geplaatst worden. Mevrouw VAN DER WILK, Ja- cohijnestraat 28, vraagt tegen 1 No vember eene nette die goed kan koken en huiswerk verrichten. Heeren laat Uwe Costu mes uitstoomen Worden gevraagd solide voor den verkoop van Wijnen, Binnen- en Bui- tenlandsch Gedistelleerd, tegen HOOGE provisie- Brieven franco lett. M, Bu reau van dit Blad. Program van actie. 1. Vijftig procent ioonsverhooging. 2. Afschaffing van stukwerk en stuk loon. 3. Afschaffing van boeten en straffen 4.Afschaffing van den hierar- chieken weg. 5. Instelling van een scheidsgerecht. 6 De maatschappij is verplicht te zorgen voor alle be- noodigde gereedschappen. 7. Af schaffing van alle bestaande fondsen. De maatschappij is verplicht, voor alle werklieden een bedrag te stor ten, renteloos en voldoende om alle werklieden te verzekeren tegen ziek ten en ongelukken en den ouden dag (pensioeofonds) onder beheer der werklieden. 8. Instelling van een gezoDdheidscommis.-ie voor toe zicht op fabrieken en gebouwen op het terrein der Werkplaats. De Comité s voorn. J. HOFLAND. vervaardigd door A. THURMAYR, Stuttgart. is het cenige mid del, dat kakkerlak ken, torren, kevers, krekels, vlooien, lnizen, vliegen, muskieten, enz. vol komen verdelgt, en SS niet enkel bedwelmt, vandaar zijne reus- MHfl achtig fJK* spreiding over de geheele Jf J5 aarde. is enkel in Iles- schen verkrijgbaar voorzien van het wereldberoemd fa brieksmerk de Insectenjager, a 25 ct., 50 ct. en f 1,— de daarbij belioo- rende spuit jes a 40 ct. Overal ver krijgbaar waar een Thnrmelin Plakkaat zichtbaar is. Een Hoerenhuis met Tuin, aan den Zijlweg No. 49, te Haarlem, met ingang van 1 November 1894. Voor de eerste zes maanden tegen veel verminderden huurprijs; Informatiën Kantoor voor Vaste Goederen, NIEPHAUS en DROSTE, Haarlem. de overname van de huur van een ruim Winkelhuis, voor alle zaken geschikt, op drukke stand, matige huur, ruim huis met tuin, winkel opstand over te nemen. Franco brie ven P. bureau van dit Blad. THURMKLIN is absoluut geen namaak doch werd reeds in 1887 in DuitscbUnd in den handel gebracht, en heeft in die landen waar het tot nu toe ingevoerd werd, verbazen- den opgang gemaakt. Hoofd-Depot voor Haarlem Omstreken bij de Wed. DE LANGE VAN EK, Haarlem. Verder verkrijgbaar bij de Heeren D. J. Weijenbbroh, Drogist, Zijlstraat 34W. H. Uittenbosoh, Spaarnwouderstraat 37A. Seüteb, Anegang. Wederverkoopers ruim rabat! Aanvragen om Depöts van het wereldberoemde Thurmelin voor andere plaat sen, gelieve men te richten lot Centraal-Thurmelin Depot voor Nederland: [Kloveniersburgwal, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2