SM RUSTIGE, Morgenlii&e, Fraiclw tens, Gemengd Nieuw s Ingezonden Mededeelingen iViaison Hals, Kruisweg 45. 32ste taiektmveenng in den Hout. Pédicure AAIBFEEISE. Gierstraat 62. Elastieke kousen EDAMMER Graskaasjes, T. A. DON NEE, Kleici Hsatitrsa: Hl sï. beste en goedkoopste Thee, A. W. J. RE ES ER, In de Wagenmakerij Magdalenastraat 20, delijke richting recht op het open water af. Maar de kapitein gooit wat ballast uit en wij rijten totdat wij in een luchtstroom komen welke zuid-westelijk is. Hoe hoog, kapitein vraag ik. 1900 meter, antwoordt hij, na op den barometer gekeken te hebben. Wat een heerlijk gezicht hebben wij op het land: vlak onder ons licht Amsterdam met zijne talrijke grachten en parken. De grachten zijn slechts smalle streepjes, maar de lucht 1 is zoo helder dat men alles kan zien zelfs de fontein op het Frederiksplein de vijvers van Artis enz. Gelijk een rechte sloot ziet men het Noordzee kanaal tot IJmuiden zich uitstrekken en daarachter ligt Noord-Holland met al zijne vlekken en steden tot dat het zich in de wolken verliest. Het IJ is een grachtje geworden, waarop kleine speelgoedbootjes lig gen. De Amstel kronkelt zich als een blauw lint door het land, en ik zie de Hoogesluis en de gebouwen van „De Hoop" en „De Amstel", maar alles zoo klein, dat hei. slechts voor lilliputters geschikt schijnt. In het water zien we de weerkaatsing van onzen ballon. De Noordzee gelijkt, door de zon beschenen, één massa gesmolten zil ver, en zuidwaarts strekt zich Zuid- Holland uit, zóó ver, dat het oog moede wordt den afstand te volgen. Wij drijven in Z.-Westelijke rich ting en zien vóór ons groote plassen water. „Er is veel water in Holland," zegt de kapitein. „Te veel", antwoord ik, terwijl ik mij intusschen alvraag waar ik neder zal komen. „Is dat water diep", vraagt de kapitein, op een grooten plas wij zende. „Ja", antwoord ik, „vreeselijk diep ik heb geen lust in een bad. De ka pitein gooit wat meer ballast uit, en wij veranderen van richting en gaan weder zuidoostelijk. „Opgepast 1" roept Denys, „wij dalen. Een raad, wat er ook gebeu ren moge, vasthouden aan de tou wen en in geen geval loslaten. Met ons tweeën zijn wij opgestegen, en met ons tweeën komen wij terug of anders geen van beiden." De kapitein gooit zijn zeeanker over boord en trekt aan de gasklep, wij dalen langzaam totdat wij in eens door den sterken wind, die over de velden blaast, worden beetgepakt en terwijl wij nog op 200 meter hoogte zijn, schijnen wij over de velden te vlie gen met een vreeselijke snelheid. „Anker uit!" commandeert Denys en het zware anker ploft naar be neden. Wij dalen steeds. Daar bereikt het anker den bodem en huppelt gelijk een lammetje met sprongen over de velden heen. Daar pakt het, een plotselinge ruk gooit ons bijna uit de mand. „In de touwen 1" roept Denys, en wij dalen, of beter gez gdvallen. Een bons tegen den grond, dan schiet de bal lon weer omhoog en het anker houdt niet meer. In woeste vaart gaan we door een sterken wind gedreven, over de velden, want het anker kan in den drassigen grond geen houvast krijgen. Maar nu komt het zeeanker van den kapitein ons te hulp. Het is een groote, sterke zak, op een schepnet gelijkende. In een breede sloot ko mende, vult het zich met water, het andere anker pakt ook en onze woes te vaart wordt gestuit. Maar nu vallen wij met vreeselijke snelheid. Kalm als altijd zegt nog de kapi tein „hou vast" en gooit dan den ballast over boord. Onze val is ge broken. Wij hangen in de touwen en de mand bonst op en neer, en de ballon, door deu wind gedreven, doet alle mogelijke moeite om zich los te rukken. Wij worden hier gegooid, daar gegooid, duikelen over elkander heen, dan rijzen wij, dan dalen wij weer, maar wij laten niet losde kapitein heeft de hand aan de keel van het luchtmonster en met het gas verliest het zijne krachtzwak ker en zwakker worden zijne pogin gen om zich los te rukken en ein delijk kunnen wij de touwen los laten. Daarna komen de boeren aanloo- pen, van heinde en verre, maar de eerste behulpzame hand wordt ons geboden door een van het zwakkere geslacht, door juffrouw Grietje Pronk. De boeren hebben ons gewillig ge holpen en vooral aan den veldwach ter T. van der Jarest zijn wij dank verschuldigd. Wij kwamen neder te Nes aan den Amstel en het eerste bericht werd naar Amsterdam gebracht door den wielrijder Bennink, die den ballon gevolgd was. Nadat de ballon in de mand ge pakt was en eenige rondjes in de „Zwarte Kat" gedronken waren, wer den wij teruggebracht door den, heer Van Staden die ons met den kruier Göebel achterna gereden was. Het is mijn eerste Lluchtreis ge weest, maar het zal mijn laatste wel niet zijn. Aan een luchtreis is altijd gevaar verbonden, maar het is een geluk als men tot kapitein heeft iemand zoo kalm en zoo ervaren als de bestuurder van de „l'Intrépide," kapt. Denys. De Wageningsche quaestie. Men schrijft uit Arnhem aan het Weekblad van het Recht „Door de rechtbank alhier is in de bekende zaak van mr. G. W. baron van Dedem kantonrechter te Wage- ningen, de tegen dezen op grond van art. 365 wetboek van strafrecht, ge vraagde rechtsingang met verwijzing naar de terechtzitting bij beschikking van 28 Augustus 11. geweigerd, met diens buiten vervolgstelling te dier zake. De rechtbank is daarbij in hoofdzaak uitgegaan van de volgende stellingen lo. dat de briet in quaestie blij kens zijnen inhoud duidelijk was een particuliere brief, die niet tot het ar chief der kiesvereeniging behoorde. 2o. dat er dus voor den kanton rechter uit het terughouden van dien brief ook na de opvrage daarvan wel reden was om te veronderstellen dat de bedoeling bestond, om die te mis bruiken, maar geenszins om te denken aan het misdrijf van verduistering, waartoe toeëigening eeh bepaald ver- eischte is. 3o. dat al had derhalve de kan tonrechter niet bebooren op te treden zooals hij gedaan heeft, hij daarom nog niet valt onder de strafbepiling van art. 365 wetboek van strafrecht en dat wel omdat tot toepassing van dit artikel bewezen moet zijn de daad van iemand, die met bewustzijn zijne bevoegdheid te buiten gaat, terwijl naar het oordeel der rechtbank uit het nauwkeurig bereids gehouden onderzoek van die bewustheid niet is gebleken. Een boosdoener Te Loosdrecht heeft zich het vol gende curieuse geval voorgedaan. Een onbekend man had bij een paar in gezetenen een reispenning gevraagd. In de verte een veldwachter ziende aankomen, vroeg hij aan iemand of dit te Loosdrecht geoorloofd was. Deze antwoordde beslist ontkennend. Vermoedelijk hierdoor bevreesd gewor den, zette hij het op een loopen. Dit wekte de argwaan van den po litieagent, die bovendien uit de be schrijving der kleeding van den vluch teling meende met een ontsnapten booswicht te doen te hebben. Hij achtte het daarom zijn plicht hem te vervolgen. Op de gewone wijze ging dit niet, daar de afstand tusschen vervolger en vervolgde voort durend grooter werd. Daarom maar de toevlucht genomen tot een list. Hij trok over zijn uniformjas een blauwen kiel en zette een muts op. Toen de reis vervolgd. Te Tienhoven trof hij eindelijk den man aan, die, de vervolging gestaakt achtende, op een brug stond. Bij ongeluk ging de kiel van den veldwachter even open en kwam de uniformjas te voor schijn. Niet zoodra had de vluchteling dit gezien, of daar nam hij opnieuw de beenen op, zoo hard hij kon; liep een werf over en eindelijk in 't water. Hij kwam terecht midden in een breed diep trekgat vol vuil. Met veel moeit kreeg men den man, die een goed zwemmer bleek te zijn, doch zijne kunst daér slecht kon toe passen, op den wal. 't Was een matroos, die zijne vrouw te Utrecht wilde gaan bezoeken, en volstrekt niets kwaads had uitge voerd. Alleen angst had hem de vlucht doen nemen. Een diamanten-diefstal. Donderdagmiddag werd de Neder- landsche diamanthandelaar Spiers in een huis van de diamanten wijk Hat- ten Gardens te Londen door drie spitsboeven, die voorgaven uitheem- sche diamantenkooplieden te zijn, ge- chloroformiseerd na eene hevige wor steling, waarbij Spiers ernstige ver wondingen bekwam. De dieven, die men niet heeft kunnen ontdekken, berooiden Spiers, na hem bewuste loos gemaakt te hebben, van zijne portefeuille inhoudende edelgesteen ten, welker waarde op 60.000 geschat wordt. Het was ongeveer vier uur, toen de heer Spiers het huis binnen ging. Een half uur later kwam hij er uit, deer lijk gekwetst, met gescheurde jas en zonder hoed. Onmiddellijk werd hem hulp verleend. Zoodra hij zoover was hersteld, dat hij de noodige inlichtin gen kon geven, deelde hij mede, wat hem was overkomen. Nauwelijks was hij het bewuste huis binnengetreden, of hij werd aan gevallen. Een doek, met chloroform doortrokken, werd voor zijn [mond gehouden en daarna werd hem zijn portefeuille met diamanten ontno men. Tevergeefs poogde de heer Spiers zijn eigendom te verdedigen. Na een hevige worsteling maakten de dieven zich meester van de diamanten en waren toen in een oogenblik verdwe nen. De Timeswaaraan deze mededee- ling is ontleend, voegt er bij, dat deze diefstal waarschijnlijk gepleegd is door dezelfde personen, die voor vier jaren aan het postkantoor te Hatton-garden een pak met aangeteekende brieven ontvreemden. Tenminste ook die diefstal werd onder dezelfde omstan digheden gepleegd. Een paar personen huurden kamers in een huis naast het postkantoor. Eiken dag ontvingen deze „heeren" een aangeteekenden brief, dien zij zeiven van den bode aannamen. Dit geschiedde totdat de Kaapsche mail aankwam. Toen de postbode, die, ge lijk de dieven wisten, een pak dia manten bij zich had, hun weer den gewonen aangeteekenden brief jkwam brengen, werd hij eerst door chloro form bedwelmd en daarna bercofd van de brieven, welke hij bij zich had. De dieven maakten zich uit de voeten en werden niet opgespoord. Keizer Wilhelm te Swi nemunde Het moet Donderdag te Swinemun- de een buitengewoon grootsch en levendig schouwspel hebben opgele verd, toen de Hohenzollern met den Keizer aan boord ter reede verscheen, om de aldaar aanwezige oorlogsflo- tille te inspecteeren. Reeds in de zeer korte telegrafische berichten aan som mige bladen kan men dit uit de bewoordingen opmaken, ook reeds voor zoover zij nog slechts vermelden, dat tegen 10 ure het vestingge- schut het oogenblik aankondigde, waarop de Hohenzollern de haven ver liet en de duizenden en duizenden toeschouwers aan wal en op de tal rijke vaartuigen het yacht eerst lang zaam en vervolgens sneller zagen op- stoomen naar de vloot, die zijne komst met een geweldig kanongebulder be groette. In Swinemunde was het volgens de berichten reeds Maandagavond op straat een leven en gejoel dat iemand hooren en zien verging. In de hotels was natuurlijk nergens meer een plaatsje voor nachtverblijf te krijgen. Een rustplekje op een biljart of ke gelbaan werd zegt een der verslag gevers met goud betaald. Gelukkig dat er uit Berlijn extra treinen met proviand van een 5 a 600 bakkers en slachters waren aangekomen, buiten al betgeen anders nog was aange voerd. Reeds dien dag krielde het van menschen aan den havenkant, waar de Hohenzollern lag, omgeven door een geleide van 28 torpedoboo ten. Niet minder druk was het toen reeds op alle punten, waar men uit zicht had op de oorlogsvloot. Twee en vijftig schepen, waaronder 12 groote gepantserde, lagen daar ter reede. Nooit was zulk eeneDuitsche maritieme strijdmacht vereenigd ge zien. „En" zoo leest men weer verder in een bericht „wanneer Vrijdag van daar het hoera van 9000 man de Hohenzollern te gemoet galmt, zal het wel zeer ver op zee worden gehoord." De vorstelijke familie in Rusland. Aan de Magdeburgische Zeitung wor den de volgende bizonderheden ont leend over de voorrechten van de keizerlijke prinsen en prinsessen. De zoons, broers en kleinzoons des Kei zers krijgen den titel grootvorst (de kroonprins dien van prins-troonop- volger) en worden aangesproken met Uwe Hoogheid. Bij den doop reeds worden hun de orden van Alexander Nefskij, van den Witten Adelaar, van de heilige Anna en den heiligen Ni- kolaj verleend. Volgens de marine- statuien hebben de grootvorsten hun eigen vlag. De zoons van den Keizer krijgen tot hun meerderjarigheid een apanage van 33.000 roebel jaarlijks uit de staatskas. Als ze meerderjarig zijn, krijgen ze 1.000.000 roebel om zich in te richten en 150.000 roebel per jaar. Bij zijn huwelijk krijgt iedere grootvorst 200.000 roebel eneenjaar- lijksch inkomen van 35.000 roebel. De kleinzoons van den Keizer krij gen vóór hun meerderjarigheid of hun huwelijk jaarlijks 15.000 roebel; maar als ze meerderjarig zijn of trouwen krijgen ze jaarlijksch 150.000 roebel en 600.000 roebel om zich in te rich ten. De titel grootvorstin wordt gedra gen door de dochters, schoondochters, zusters en kleindochters van den Keizer. Zij krijgen bij den chop de orde der groote heilige martelares Katharina en hebben hun eigen wapen. De dochters van den Keizer krij gen tot hare mondigheid eenjaarlijk- schen apanage van 33.000 roebel, en van het begin hunner mondigheid tot haar huwelijk een van 50.000 roe bel. De kleindochters des Keizers heb ben totjjhaar mondigheid aanspraak op een jaarlijkschen apanage van 15.000 roebel, en van het begin ha- rer mondigheid tot haar huwelijk 50.000 roebel. Alle grootvorstinnen krijgen 1.000.000 roebel bruidschat. De schoondochters van den Keizer krijgen jaarlijks 40.000 roebel, waarbij de Keizer uit zijn eigen kas 200.000 roebel en voor zijn zoons zelf 50.000 roebel voegt. Het weduwenpensioen der groot vorstinnen bedraagt 40.000 roebel per jaar; maar als ze niet in Rusland wonen, krijgen ze maar een derde, en als ze hertrouwen verliezen ze de aan spraak op een pensioen geheel en al. De vorstelijke familie kost dus den Russen heel wat. VARIA. Wat is een soldaat? Deze vraag werd door een dorps onderwijzer in Duitschland ter beant woording gesteld aan zijne leerlingen. Een der opstellen, die werden inge leverd, wordt als eene merkwaardig heid in de Berliner Volkszeitung mede gedeeld. Het opstel luidt aldus „De soldaat is rood en blauw. Hij heeft geen prettig leven. Vele men schen zijn geen soldaten, omdat zij er niet voor deugen. De soldaat eet soep en schiet, maar hij schiet niet op alle menschen. Het liefst schiet hij op Franschen. Dikwijls is de sol daat ziek, dan gaat hij naar een an der huis. Vele soldaten zitten op paar den, maar anderen moeten te voet gaan. Vele soldaten hebben kanon nen en geweren bij zich. De kanonnen behooren hun echter niet toe. Later komt de soldaat weer thuis Meester. Pauline, hoeveel geslach ten onderscheidt men in de taal Pauline. Drie, meester, mannelijk, vrouwelijk en onzijdig. Meester. Goed, geef daar eens een voorbeeld van. Pauline. U bent mannelijk, meester, omdat u een man zijt, en ik ben vrouwelijk, omdat ik een meisje ben. Meester. Zeer goed en onzijdig is... Pauline. Mijn oom Jan. Meester. Wat, je oom Jan, is die onzijdig. Pauline. Ja, want hij is geen man en ook geen vrouw, maar een oude vrijer. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entree bij introductie. Directie VOS ZOON. Op Zondag 16 Sept. des namidd. van 2J4—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch, P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch der Bersaglieri. Eilenberg. 2. Ouvert. Peter Schmoll. Weder. 3. Herzblattc. Tyrolienne. Kuhner. 4. Grande Fantaisie sur des motifo de Popéra Romeo et Jullietta Gounod. 5. Ouverture La Part du DiableAuber. 6. Parade Militaire Massenet. 7. Potpourri de l'opérette La Vie Parisienne Offenbach. Commissariaat (ai Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een gedeelte van een tuig. Een bovenstuk van een oorbel. Een pistooltje. Een handschoen. Eene broche. Eene portemonnaie. Eene parapluie.Een paardendeken. Eene broche. Twee vorken. Een paar militaire sokken. Een K. G. gewicht. Een schaartje. Een notitieboekje. Een paar pantof fels. Twee boeken. Een kerk boek. Eene ceintuur. Eene pa ternoster. Eene maat. Een ta fellaken. Een bankbiljet van f 100. Een wielband. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. MARK FNIEUWS, Leiden. 14 Sept. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 52 Stieren f51 af195, 210 vette Ossen en Koeien f122 a f261 of f0,58 a 0,68 per Kg., 122 Vare id. f112 a f203, 20 Graskalveren f18 a f45, 52 vette id, f43 a f94 of f 0,60 a f0,80 per Kg., 12 nuchtere iet. 17, a f18,,1196 vette Schapen f 16, a f31,of f0,40 a f0,45 per Kg., 514 weide dito f 12,a f 23,121 Lam meren f 8,a f 17,192 magere Var kens f 16 a f 30, 488 Biggen f 4,50 a f 12,9 Veulens f60 a f 100,0 Paar den fÓ.a f0. ,172 Kalf- en Melk koeien f115 a f254. - Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken. op ZONDAG 16 Sept TE HAARLEM. Grootfori. Voorm. 10 ure, Veen. N&m. 2 ure, van Lennep, Doop3beliening. cs Avond3 6 ure, Hoog. Nituvt rtri. Voorm. 10 are, Knottenbelt. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdagavond 7 ure, Moeton. Baktnastr Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, van Lennep. Eglite fï'allonne. Dix he area, Ponget, pasteur a Amst. C&riittlyk Gtrefonaetrdt Gemeente Gedempt» Oude GracHt. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure. Mulder. Woensdagavond 8 ure, Laughout, Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'aav. 5^ ure, Noordemier, van Meppel. Luther te/te Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Soabruggen. Kerk der Pereenigde Doopsgezinde. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants ckt Kerk. Voorm, 10 ure, Tideman. Ktrk dtr Broedergemeenten. Voorm. 10 ure. Weiaa. Noorderkerk Bidderstraat.) Voorm. 10 ure, Leziug eener leerrede. '8 AvohIb 6 ure, Laughoa*. Nederd. Herv. Kark, LSeniae broek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Beverwijk. Voorm. 10 ure. Boon. Nam, 1 nre, Zondagschool. Evangl, Lutherschs Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinds Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. ÖloesaemitottS Voorm. 10 nre. Hogcrzeil, v&n Amsterdam. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Knylman. Hoatr($k eu Fotonen. Voorm, 10 ure, Reede, pred. te Castricum. ttontjpoort. Voorm. 10 nre. Poolman. &paarndam. Voorm. 10 ure, Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Loggers. 's avonds 7 ure Bybelieziag, in 't lokaal voor chr. belang, Loggers. atomdvoom. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 nre, geen dienst. en voor KraambeenenAderspatten makke Enkels pijnlijke Knieën enz. voor Dames en Heeren. In groote keuze voorbanden bij J. L ZjSIXIM ANS, 4, Koningstraat 4. HEDEN ONTVANGEN: de prima kwaliteit fijn en keurig van smaak. f 0,80 per 5 H.G. Uitsluitend verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn, Groote Houtstraat T. in de bestaat gelegenheid tot inkoop en ruilen van alle soorten van Hand karren en Bij tuigen. Tevens HandwagenBTE HUUR welke volgens verlangen der huur ders ten spoedigste gemaakt worden. Ondergeteekenden verzoeken vrien delijk gunst en recommandatie. Alles billijk en solide. UEds. dm. dienaren Vermeden fc Schamaker. de ni'uwste modei.es fan S, iét /6,allea me» balein, «ieae i®t 100 tM: tailiewijdt» vooroaas.» H. J. v ïSSEK Groots Houtstraat 24.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7