Politiek Overzicht. Gemengd. Nieuw s Burgerlijke «laad, een gladakker van het eerste water te zijn. Het politiek testament door wijlen den graat van Parijs nagelaten, dat gedagteekend is 31 Jnli, luidt als volgt „Op het oogenblik van mijn ver schijnen voor God wil ik niet de ge dragslijn voorschrijven aan mijn zoon die mijn gedachten kent, maar mij wenden tot mijne vrienden die ten mijnen behoeve de overwinning van de zaak der monarchie wenschen. Op het oogenblik van mijn heengaan is het een troost voor mij te denken, dat zij zich mijner zullen herinneren wanneer de nationale monarchie, wel ke alléén de eenheid kan tot stand brengen, verzachting van kwalen geeft. Mijn doel was st.eds de overlevering van mijn huis met zorg te bewa ren en ik draag die taak aan mijn zoon over. Ik verzoek mijnen vrien den zich om hem heen te scharen. Ik geloof niet dat God de zaak van Erankrijk verlaten heeft en ik ver wacht dat Frankrijk zich weder zal opheffen, als het zich weder tot den godsdienst wendt. Mijn laatste wensch is dat alle rechtschappen lieden zich bij mijne vrienden zullen aansluiten, om deze taak tot stand te brengen. Zondag heeft prins Bismarck bezoek 'ontvangen van bewoners uit Posen. In de aanspraak, die hij tot hen hield, om hen te danken voor hun bezoek verklaarde hij in hun bezoek de er kenning te zien van zijn medearbeid aan den tegenwoordigen toestand in Duitschland. Elzas-Lotharingen, zeide hij, is de beschutting van Zuid-Duitschland en Posen die van de oostelijke grenzen. De prins herinnerde aan de vijand schap van Polen tegenover Duitsch land in het tijdperk 18311848. Die vijandschap ging uit van den Pool- schen adel en de geestelijkheid. Toch was, naar zijn inzien, een vreedzame samenleving tusschen Duitschers en Polen mogelijk. Dit was het geval in Silezië, maar daar ontbreekt ook de Poolsche adel. Deze laatste behoort niet gesteund te worden. Van Polen kunnen de Duit schers intusschen leeren hoe zij ver- eenigd moeten blijven. Het is te ho- Sen dat ,ook de Duitschers, zoodra et nationaal aanzien op het spel staat, zullen toonen tot de geheele natie en niet tot deze of gene partij te behooren. In de verwachting dat ook de vrouwen voor deze zaak zou den zijn te winnen, bracht de prins een „Hoch" uit op de Duitsche vrou wen van Posen. Door de hongaar3che delegatie is na opening der zitting Tisza tot voor zitter ben emd. In de door dezen hierna gehouden rede betoogde hij, dat het drievoudig Verbond een belangrijk middel is om de vrede te bewaren. De waarborgen voor den vrede die dat verbond oplevert zijn gelegen in de militaire kracht der staten waar uit het bestaat. En de voornaamste voorwaarde voor de verdedigende kracht van die staten is de binheu- landsche vrede, voor de handhaving waarvan hun regeeringen en natiën alles op het spel zetten. Na de rede van Tisza ging de ver gadering over tot het benoemen van commissiën. In antwoord op de rede van den president der delegatiën zeide keizer Frans Jozef dat het hem een leven dige voldoening verschafte zijn hoop op handhaving van den vrede beves tigd te zien. Hij drukte zijn vreugde uit over de zeer vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden. Daardoor werd de verwachting ge rechtvaardigd, dat men in de toe komst onafgebroken aan de ontwik keling der volkeren zou kunnen ar beiden. Niettemin bleeft het noodzakelijk, en zijn regeering oordeelde het plicht naar het voorbeeld van alle andere mogendheden te zorgen, dat de ontwikkeling der militaire krach ten van de monarchie ongestoord haren gang ging. Hij had de begroo ting van oorlog doen blijven binnen de grenzen door de laatstedelegaties gesteld. Deze begrooting hield nauw gezet rekening met den geldelijken toestand. De keizer wees er verder op, dat Bosnië en Herzegowina in 1895 hun uitgaven uit eigen midde len zouden bestrijden. Een eifioh tot schade vergoeding. Mevrouw Brifaut, de weduwe van den Brusselschen advocaat, die bij het spoorwegongeluk te Apilly het leven verloor, heeft de Compagnie du Nord gesommeerd tot[het betalen eener schadevergoeding van 500.000 franc. Volgens hetgeen de Brusselsche bla den daarover mededeelen, heeft de directie zich bereid verklaard haar 300.000 franc uit te keeren. Het doch tertje van den heer Brifaut is buiten gevaar. Bij de teraardebestelling van den heer Brifaut te Brussel waren de minister van binnenlandsche zaken, De Burlet en de oud-minister Beer- naert aanwezig. Het aantal aardbewoners. De Pall Mall Gasette g*f dezer da" gen een belangwekkend overzicht op :de cijfers, unoer welke men in den laatsten tijd getracht heeft bij raming want beter kan het niet het aantal aardbewoners vast te stellen. Miohelot becijferde in 1845 de be volking onzer planeet op 1.009.000.000; Dieterici, in 1859, op 1,288.000.000 Behm, in 1866. op 1.350.000.000; Kolb, in 1868, op 1.270.000.000; Behm-Wag- ner, in 1874, op 1.391.000.000; Levas- seur, in 1878, op 1.439.000.000; Wag- ger-Supan, in 1891, op 1.480.000.000; en Levasseur weder, in 1892, op 1.497.000.000. Houdt men zich en daarvoor staan goede redenen aan het cijfer der beide Duitsche statistici, dan heeft men daarbij de volgende verdeeling over de werelddeelen aan te nemenEuropa (met IJsland), 357.852.000; Azië 825.954.000; Afrika (met Madagascar), 168.499.000; Ame rika 121.729.000; Australië en de Zuidzee-eilanden, 5.658.000Groen land enz. 11.000. Dit maakt een to taal van 1.479.730.000, ol met een rond cijfer, 1480 millioen, namelijk voor het jaar 1891. Na zulk eene ra ming volgt hetnog lastiger vraagstuk der aangroeiing. Volgens Wagner en Supan zou deze het veiligst kunnen gesteld worden op 7 Va pCt. in tien jaren. Bijgevolg, indien men 1.480.000.000 aanneemt als grondslag voor 1891, zou in het huidige jaar onzer tijdre kening de bevolking der aarde moeten worden aangeslagen op 1.513.000.000. Om er alweder een rond cijfer van te maken, zegt men1500 millioen. Over veertig jaar, bij eene aangroeiing als de hierboven onderstelde, zal men 2000 millioen moeten zeggen. De diamanten-diefstal te Londen. De Times deelde Zaterdag uitvoe rige bizonderheden mede over den diamanten-diefstal te Londen, waar van reeds melding is gemaakt. Daar uit blijkt, dat de beroofde makelaar niet is de heer Spiers, maar de heer Speyer. Hij is lid der firma gebroe ders Speyer, wier kantoor is geves tigd in de Doklaan te Amsterdam. De heer Speyer deelde aan een re dacteur van de Times nog de vol gende bizonderheden mede over den brutalen aanslag, waarvan hij het slachtoffer is geworden. Reeds voor eenige dagen werd de heer Speyer in het hotel, waar hij zijn intrek had genomen, bezocht door verschillende personen, die van hem diamanten wilden koopen. Eenige partijtjes werden door hem met goed gevolg van de hand gedaan, maar inmiddels schenen de dieven, die blijkbaar het plan vooraf beraamd hadden, hem steeds in het oog te hebben gehouden. Voor eenige dagen verscheen in hetzelfde hotel een net gekleed heer, die voorgaf Frank Mor ris te heeten. Hij gebruikte zijn mid dagmaal aan de „table d'höte" en koos zijn plaats naast den heer Speyer. Na afloop van het diner, onder het genot van een fijne sigaar, knoopte de heer Morris een gesprek aan met den heer Speyer en deelde hem mede, dat hij voornemens was diamanten te koopen van het zuiverste water. De heer Speyer toonde hem een der steenen, welke hij in zijn zak had en onmiddellijk vatte de kooper vuur. Juist die diamanten moest hij hebben. Het einde van het gesprek was, dat de heer Speyer Morris beloofde den volgenden dag tegen vier uur bij hem te zullen komen in de woning, welke hij in Hatton-garden had betrokken. Naast de deur van het huis prijkte een fraaie koperen plaat, eerst on langs daar aangebracht, met den naam „Frank Morris". Er bestond derhalve geen reden om te twijfelen aan de juistheid van het opgegeven adres. „Toen ik de kamer van Morris was binnengetreden" aldus vertelde de heer Speyer verder „begon de man met de deur te sluiten en te gren delen. Van achter een gordijn kwa men toen drie kerels te voorschijn. Een van dezen had een zwarten doek in de hand, blijkbaar met chloroform doortrokken. Tenminste, toen men mij aanviel, werd ik terstond bewus teloos. Vermoedelijk heb ik geruimen tijd in dezen toestand verkeerd. Toen ik weer bijkwam, riep ik om hulp en sloeg het glazen paneel der deur stuk, waardoor ik mijne hand ernstig bezeerde." Op het rumoer kwamen de bewo ners der andere vertrekken van het huis aanloopen. De deur was geslo ten, maar spoedig kwam men den heer Speyer te hulp. Hij miste niet alleen de diamanten, welke hij bij zich had, ter waarde van 3000 pd. sterling, maar ook zijn horloge, zijn beurs en wat hij verder aan voor werpen van waarde bij zich had. Het signalement der dieven kon hij niet opgeven, want de drie kerels, die hem aanvielen, waren gemaskerd. Al leen kon hij, zoo goed mogelijk, het uiterlijk beschrijven van den man, die zich Morris noemde en hem in de val had gelokt. „Trouwens" zeide de heer Speyer „de geheele zaak was in een oogenblik tijds afgeloopen. Het eenige, dat ik kan zeggen, is dat twee mijner aanvallers klein waren, terwijl de der de veel langer was." Onmiddellijk na dezen roof werd de politie ontboden. Een agent van politie zette den schouder tegen de deur der kamer, welke door de dieven goed gesloten was en lichtte deze uit de hengsels. De agent ontbood ter stond een geneesheer, die den heer Speyer verpleegde, maar inmiddels waren de dieven verdwenen. Per te lefoon werd het geval terstond mede gedeeld aan het hoofdbureau der ge heime politie te Scotland-Yard. Zoo spoedig mogelijk werden detectives uitgezonden naar verschillende kan ten, in de eerste plaats naar de sta tions, maar tot dusver is het hun nog niet gelukt de dieven op te spo ren. Het spreekt van zelf, dat deze bru tale roof te Londen groote sensatie veroorzaakte. De heer Speyer waB ge woon, reeds sedert 12 jaren, om een maal per week van Amsterdam naar Londen te gaan, ten einde daar zijne diamanten te verkoopen. Bij deze re gelmatige bezoeken nam hij steeds zijn intrek in een pension in Great- Prescot-street (Aid gate). De eigenaar van dit hotel, de heer Joseph Bonn, die den heer Speyer zeer goed kende, maakte zich 's avonds reeds ongerust, toen zijn logé volgens zijn gewoonte niet op den bepaalden tijd terugkeer de. Hij begaf zich terstond naar het politiebureau van King-Cross-road en vernam daar wat er was voorgevallen. De wonden, welke de heer Speyer had bekomen, zijn niet van ernsti- gen aard, maar het is nog onzeker, of het den detectives zal gelukken de dieven op te sporen en de diamanten weer in zfin bezit te brengen. De heer Speyer verklaarde, dat de ge stolen steenen zijn eigendom en niet verzekerd waren. Het is derhalve te hopen, dat de dieven spoedig zullen ge vonden worden. Alle Londensche bladen zijn het er over eens, dat deze diefstal vooruit beraamd is. Blijkbaar waren de die ven volkomen op de hoogte van de zaken welke de heer Speyer elke week te Londen deed. Vandaar dat zij het plan beraamden om hem te berooven, zoodra hij weer te Londen zou ko men. Eerst Woensdag jl. hadden de drie „heeren" de kamers in Hatton- garden het centrum van den diaman- tenhandel, gehuurd. Reeds twee da- daarna vervoegde Morris zich in hotel, waar de heer Speyer ge woon was zijn intrek te nemen. Blijk baar was deze gewoonte van den dia mant-handelaar derhalve den dieven bekend. De andere bewoners van het huis in Hatson-garden verklaarden, dat zij niets van dezen a mval hebben ge hoord. Eerst toen de heer Speyer de ruit in de deur stuksloeg en om hulp riep, werden zij gewaar, dat er iets bijzonders voorviel. Even tevoren had de huishoudster,- mrs. Fowler, den huurder Morris het huis zien verla ten. Blijkbaar hadden de dieven ook reeds vooraf den aftocht vastgesteld. De eigenaar van het huis kon geen inlichtingen geven over zijne huur ders. Toen hij hen bij hun komst vroeg, wat zij uitvoerden, betaalden zij de huur vooruit, waardoor zijner zijds alle bezwaren verdwenen om de vreemdelingen in zijne woning op te nemen. Hun spoor zal derhalve zeker niet gemakkelijk te vinden zijn. Migr&mn. Dit nieuwe middel tegen migraine is uitgevonden door dr. Overlach en wordt door de firma Meister, Lucius en Brüning te Hoechst a/M. fabriek matig bereid. Het is een verbinding van antipyrine en citroenzure caffeïne, en wordt in de „Allg, medicin Cen- tral-Zeitung" om zijne verrassende uit werking sterk aanbevolen. Dr. Bauer- stein, die jaren lang door migraine gekweld werd en zelf de proef nam van het middel, beschrijft ae werking aldus „Eenige minuten na het innemen van de vereischte dosis (1.1) krijgt men een gevoel dat de pijn begint te minderen; na 12 tot 15 minuten wordt dit gevoel, dikwijls met de ge waarwording van warmte die het lichaam aangenaam doorstraalt of on der het optreden van een licht zwee- ten, voortdurend sterker; in 20 tot 30 minuten is een toestand van bijna volkomen pijnloosheid, en in 50 tot 60 minuten volkomen genezing inge treden, dikwijls gepaard met een ge voel van algemeen welbehagen, dat vele uren aanhoudt en gunstig werkt op de nachtrust". Verder heeft migranin het voordeel, dat men er geen schadelijke nawer king van ondervindt. Het best wordt het in water opgelost ingenomen, en dan nog een wijnglas vol water na gedronken. Het slavinnen-proces te Kaïro. De vrijspraak van de beide Pacha's die te Kaïro terechtstonden wegens het koopen van slavinnen, heeft ieder een verbaasd, hen zei ven niet het minst, daar zij stellig eene veroor deeling hadden verwacht. Indien de rechtbank clementie wilde betoonen, dan had zij dat moeten doen ten op zichte van den medebeschuldigde, dokter Chaffey, die eerlijk schuld be kende en zijne slavin dadelijk uitle verde, terwijl de Pacha's hunne schuld ontkenden, ofschoon deze afdoende bewezen was* De vrijspraak is ook niet geschied uit de overweging dat het koopen van slaven niet straf baar is, want dan had dokter Chaffey niet mogen veroordeeld worden. Het geheele proces bewijst duide lijk, zegt de correspondent van Daily Neushoe nutteloos het is rechtvaar digheid te verwachten van een recht bank die uitsluitend uit inlanders is samengesteld. Wat er zal gebeuren nu de Sirdar van het Egyptische leger geweigerd heeft de vrijspraak der Pacha's te bekrachtigen, is nog niet te zeggen. In allen gevalle moet het vonnis nog aan den khedive die het recht van gratie heeft, voorgelegd worden. De khedive is juist dezer dagen van zijne reis teruggekeerd, zoodat men spoe dig eene beslissing kan verwachten. Eene anarchistendaad. De [anarchisten hebben een ver schrikkelijke misdaad bedreven te Pianezza nabij Turijn. Een geheele wijk van het stadje hebben zij in brand gestoken en toen zij bemerkten dat men door tijdige hulp den brand meester zou worden, hebben zij de buizen der waterleiding afgesneden om het blusschen onmogelijk te ma ken. Toen het vuur geen tegenstand ontmoette, wakkerde het opnieuw aan, zoodat een groot deel van het stadje een prooi der vlammen is ge worden. Vooraf hadden de anarchisten aan den burgemeester geschreven, dat zij van plan waren de stad in brand te steken om een voorbeeld te geven aan Italië. De oorlog tusschen China en Japan. Naar uit Tokio gemeld wordt, is de Keizer Vrijdag naar Hirosnima vertrokken om de revue te houden over de troepen welke het tweede voor Korea bestemde legerkorps vor men. Volgens berichten uit Seoel heeft eene verbetering van het weder de Japanners in staat gesteld in drie colonnes voort te rukken naar Pingy- ang. Het derde legerkorps der Japan ners stiet den 6en dezer op eene aan zienlijke Chineesche troepenmacht, behoorende tot het Noorderleger. De Chineezen traden als aanvallers op maar werden teruggeworpen, waarna zij zich terugtrokken in een geïm proviseerd fort, dat door de Japan ners beschoten en bestormd werd, waarbij dezen legerbehoeften en mu nitie buit maakten. De Chineezen vochten dapper. Zij verloren 400 doo- den, en trokken ten slotte terug naar Pingyan. Uit Tientsin wordt gemeld luidens een bericht uit Sjanghai aan de Times dat de Japanners den 12en dezer getracht hebben de Chineezen te Pingyan te overrompe len, maar met groote verliezen terug geslagen werden. Telegrammen uit Sjanghai gaan voort den tocht der Chineesche recruten door het binnen land naar de zeekusten te beschrijven als een marsch van horden bandie ten en brandstichters, die het ergst huishielden in de provincie Sjinking. De sterk anti-europeesche recruten plunderden daar ettelijke zendelingen stations en staken deze in brand. Men vreest voor de veiligheid der op de vlucht geslagen zendelingen. De Engelsche kolonie te Sjanghai keurt sterk het nieuwe Britsch-Ja- pansche handelstractaat af, waarbij Engeland afziet van de berechting van Britsche onderdanen door land- genooten. VARIA. Karei (nadat hij met zijn broertje is afgestraft). Wacht maar, Frits, als wij eerst eens groot zijn en kinderen hebben, dan zullen wij ze óok afran selen. Een veilig plaatsje. Wijnreiziger (leest achter het glas van de tramdeur). Het is streng ver boden, gedurende den rit iets uit de tram te werpen. Mooi zoohier neem ik plaats 1 Een gauwdievenstreek. Onder de regeering van Lodewijk Philips werd te Parijs een zóo ge slepen gauwdievenstreek uitgevoerd dat hij weken lang het onderwerp van bijna alle gesprekken uitmaakte. In de nabijheid der Tuileriën had een oploopje plaatseen oogenschijnlijk voornaam heer hield een jongen bij den kraag, dien hij beschuldigde hem zijne zilveren snuifdoos te hebben ontsto len. Door toegesnelde dienaren van den heiligen Hermandad werden bei den naar het naastbijgelegen politie bureau gebracht, waar men bij onder zoek werkelijk de doos tusschen de jasvoering van den aangeklaagde vond. Ziet ge wel, dat ik gelijk had riep de voorname heer triomfante lijk uit. Reeds wilde hij de doos we der in den zak steken, toen hij zich bedacht en met een beleefde buiging den commissaris vroeg „Kan ik u ook dienen met een snuifje?" nadat deze zich bediend had, bood de heer de doos ook aan de overige ambte naren. Zonder iets kwaads te vermoe den, namen ook deze een snuifje en waren binnen drie minuten vast ingeslapen. De beide schurken had den gemeene zaak gemaakt en de snuif vermengd met een sterk be dwelmend kruid ten einde de beamb ten onschadelijk te maken. Toen de slachtoffers weder ontwaakten, von den zij het vertrek en hunne zakken ledig zelfs hadden de schurken den zilveren kwast van 's commissaris degenriem afgesneden. De beide gauw dieven die hun vak alle eer aange daan hadden, zijn nimmer ontdekt geworden. StaomvaartberichtSB. Het stoomschip Conradvan Ba tavia naar. Amsterdam, passeerde 15 Sept. op den middag Dungeness. Het stoomschip Prins Willem van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 15 Sept. des ochtends 7 uur, Ouessant. Het stoomschip Salakvertrok 15 Sept. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vertr. 15 Sept. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, arriv. 15 Sept. te Padang. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amst. naar Batavia, pass. 14Sept. Kaap Roca. Bevallen 15 Sept. J. M. Meijer Hagen z. - H. C. SierveldZeg- waart d. - 16 P. B. KomenSchip per z. - A. ItaliëHart z. - 17 E. E. v. Sprakelaarv. Nes z. - E. Koster v. d. Bijl d. Overleden: 14 Sept. H. Dupont 69 j. Brouwerstr. - D. Westendorp 71 j. Jansstr. - 15 H. P. v. Schagen 18 j. Teijleretr. - J. Jasper 15 d. d. Tul- penstr. - A. J. v. d. Boom 7 in. d. Alexanderstr. - J. Bonger 2 m. d. Burgwal. - 16 U Katsma 19 j. Hee rensingel. MARK riMIEUWS. Haarlem17 Sept. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.— a f0,— Witte tarwe f 5,30 a 0.Rogge f 4,10, a 0, Haver f2,87 a f2,50, Gerst f3,50 a 2,90, Groene erwten f 10,-a 0,Ca- Fucijners f 11,aO,Paardenboonen 5,50 a 0,Duivenboonen f 0,a 0,.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f 13,Koolzaad f 0,—, Karweizaad f 13.60 a 13.50 per 50 kilogr. Aardappelen- en Botermarkt, aaijsv. Terïoclt laagste 1ooes.ii. Boter 294 Kg. 177 Kg. f 1,f 1,10 Biggen 174 st. 123 St. If6,fll, Schramm. 95 at. 95 st. f 13,f 18, Aardapp.] 246 Hl. 246 Hl. f 1.50 f3.25 Appelen 143 Hl. 102 HL.' f3,— 15,— Peren 382 HL. 291 H.L. f 2.- f6.— Amsterdam17 Sept. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,50 a 2,80, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,60 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche 2,80 a 3,10, Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f3,a 4, Noordwijker Zand f 0,— a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0.dito blauwe (0,a 0,alles per Hl. Edam, 15 Sept. KaasAangevoerd 65 stapels, weg. 13516 Kg. Hoogste prijs f26,— de 50 Kg. Alkmaar, 14 Sept. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 529 stapels, weg. 170473 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f26,Commissie Gras f24,50, mid delbare Gras f26,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3