BINNENLAND, Wedstrijden. (rEMENöD NIEUWS. Politiek Overzicht. Lombok. Bij het departement van koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië per telegraaf de volgende mededeelingen ontvangen omtrent het gebeurde op Lombok en de aldaar thans plaats vindende krijgs- operatiën. Ontevredenheid van de Poeng-Ga- wa's, dat het contract het knevelen der Sasaks zou beletten, was de voorname oorzaak van het gepleegde verraad. Gedurende het vuur van den onzichtbaren vijand waren hou ding en discipline der troepen uit muntend. Het bivak te Ampenan is ver sterkt. Drie batterijen zijn te Aroeng Ka- leh en Pesagangan opgesteld tot het hernemen van Mataram met de beste kansen en de minste verliezen. Het innemen van Pesagangan koste drie gesneuvelden, zijnde de korporaal J. A. S. Meier (algemeen stamboeknummer 31307), de fuselier E. G. Dettmeyer (algemeen stam boeknummer 33302) en de fuselier J. R. Nix (algemeen stamboeknum mer 24826) en acht gewonden. De stemming der Sasaks is goed. Boni (leenroerige staat op Celebes) bood hulptroepen aan. Ten behoeve van de militairen of gewonden der Lombok-expeditie zijn aan het departement van Koloniën de volgende giften ontvangen: namens „de Commissie eener soirée, aangeboden door de Leidsche burgerij aan HH. officieren, in garnizoen te Leiden, op 12 December 1891", het saldo in kas dier commissie, ten be drage van f21.45 en van „Rutten's Bierbrouwerij" te Maastricht f100. Deze bedragen zullen, overeenkom stig de bedoeling der gevers, ter be schikking worden gesteld van het Central-Comité van het „Roode Kruis" te $atavia. Dóór tüsschenkom8t van dit De partement worden, met hetzelfde doel, naar Indië verzonden 4 kisten, elk inhoudende 48 fles- schen „John Dewars extra special whisky", aangeboden door de firma Luc. Wolvers Co., te Amsterdam 20.000 sigaren, ontvangen van den heer A. J. Reynvaan, te Amsterdam, en één kist met bijbels en testamen ten, aangeboden door het Nederlandsch Bijbelgenootschap te Amsterdam. Het in de Staatscourant van 13 dezer Na. 214 bedoelde geschenk van 50 flesschen champagne, ontvangen van de firma Carp Co., te Rotterdam, is, blijkens nadere opgave, aangebo den door het huis „Piper Heidsieck", te Reims, terde, gearresteerd. Een hunner, was een zekere Drayer, een grondwerker, die in een ark woonde, liggende in de Ruysdaelkade bij de Ceintuurbaan de tweede was een zekere J. van den Berg, ook grondwerker van beroep de derde was een paardenslachter. Deze drie personen werden herhaalde malen verhoord, doch geen termen werden gevonden om hen voorgoed in hechtenis te houden, en telkens weder werden zij op vrije voeten ge steld, omdat geen enkel bewijs voor hunne medeplichtigheid aan den moord kon worden bijgebracht. Toch bleef de justitie deze personen steeds in het oog houdenzelfs werd ons een paar weken geleden gemeld dat Drayer wederom zou gearresteerd zijn wat toen echter bleek onjuist te we zen. Vrijdag jl. zijn Drayer en Van den Berg ecnter weder door de justitie gehoord, Zaterdag nogmaals en ook Zondag was de justitie bijkans den geheelen dag met deze zaak bezig. Het slot van al deze verhooren is ge weest dat 'gister (Maandag)morgen het bevel van den officier van Justi tie is gekomen, beide personen, voor- loopig althans, in hechtenis te hou den. De verklaring van deze beslis sing moet in het volgende worden gezocht. Het zal ongeveer twee maanden geleden zijn, dat de vrouw van Van den Berg in huis een slagersmes vond. Op haar vraag hoe hij aan dat mooie mes kwam, beweerde hij het gevonden te hebben. De vrouw achtti echter die vondst niet erg aanneme lijk en deed mededeeling van het gebeurde aan de familie van den verslagene, waarvan weder het i volg was, dat het mes in handen der justitie kwam. Door deze ondervraagd hoe hij aan het slagersmes kwam, antwoordde Van den Berg, dat het zijn mes was en dat het niemand aanging hoe hij er aan kwam. De laatste mededeeling van Van den Berg was dat hij het had ge kocht ergens in den IJpolder. Toen ;ing de justitie in den IJpolder allen oeken, bij wie het mes kon ge kocht zijn, doch niemand wist er iets van en de kooper was ook bij nie mand daar bekend. Ook vernemen wij, dat in de zaak een nieuwe getuige is gehoord, die zou hebben medegedeeld Drayer in den ochtend van den moord omstreeks halfzeven op den Ceintuurbaan te hebben gezien. Hbld. Hof belichten. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Maandagnamiddag te 3 uur 44 te 'sGravenhage aangekomen. Zij wen den ontvangen door de ministers van buitenlandsche zaken, koloniën en waterstaat, en vele andere autoritei ten, o. a. door den nieuwen plaatse lijken adjudant. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen Dinsdag, 25 September een bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Academie en aan de stad Breda. De moord aan de Ceintuur baan te Amsterdam. Naar wij vernemen, is de instructie inzake den moord in den ochtend van den eereten Paaschdag aan de Ceintuurbaan op den heer J. J. Schut gepleegd, heropend. Zooals bekend is, werden kort na het gebeurde drie personen, tegen wie de justitie'zware verdenking koes den zich langs de straat met eenige brieven en biljetten in de hand. Nau welijks had hij zijn woning verlaten of hem werd gevraagd: „Mijnheer, hebt u daar papieren van de erfenis? denk aan mij." Een ander beloofde een goede fooi, als mijnheer maakte „dat het goed terecht kwam." Mijn heer was verheugd, toen hij de in hand hebbende papieren op de plaats van bestemming had gebracht. socialisten aangeheven liederen door de leiders dadelijk gesmoord. De meeting in Tivoli had een ge woon verloop, doch bij den terugtocht door de stad naar het station, her haalden zich de vaderlandslievende betoogingen dermate, dat de aange kondigde groote meeting der soc. dem. arbeiderspartij geheel in een oranje-dag verliep. Een rechercheur mishandeld. In „Walhalla" te 'sGravenhage werd Zondag door de socialisten eene openbare vergadering gehouden. Een rechercheur van politie achter in de zaal werd door een troepje omsingeld en uit het lokaal geduwd. Van ach teren kreeg hij van een onbekende een hevigen slag tegen het hoofd, die eene bloedende wonde veroorzaakte. Eene geheimzinnige geschie denis. Van vertrouwbare zijde zegt de (antirev.) Nederlander meldt men ons de volgende geheimzinnige ge schiedenis Op 5 Juli 1.1. werd te Rotterdam een schipper uit Zuid-Holland door zekeren heer, die voorgaf een Engelsch man te zijn, aangenomen om op een jacht als loods en tolk een buitenreis van Amsterdam naar Antwerpen te maken. Een flink loon (5 shilling daags) werd verzekerd! Te Amster dam zou men tijdelijk in een klei ner vaartuig vertoeven. Toen men 's nachts hier aankwam, bevonden zich nog twee personen aan boord: een tweede heer en een netgekleede knaap van 15 jaar. Na gegeten te hebben begaf men zich ter ruste. Op ontzettende wijze werd voornoemde schipper hieruit gewekt. Door een ongemeen rumoer naar dek gedreven, werd hij door beide schurken terug gedrongen. Zijn eerste vraag hield in „moordenaars, waar hsbt ge dien jon gen gelaten Bedreigingen waren het antwoord. Door beide gespierde personen buiten het gangboord ge houden perste men hem den eed af, voortaan H. V. te zullen heeten en elke betrekking te loochenen. Ten slotte moest het slachtoffer bier drin ken en welk bier! Onder den invloed daarvan was de loods des morgens reeds versuft, zoodat het den eerst- jenoemden ellendeling weinig moeite tostte hem per spoor tot Medemblik te doen doorgaan onder voorgeven, dat daar het bedoelde grootere jacht lag. Hij zelf beweerde mee te gaan, maar verdween uit den trein. Ter bestemming aangekomen, waar natuurlijk geen vaartuig was, ge raakte de ongelukkige onder den in vloed van het vergiftigde bier volsla gen het bewustzijn kwijt. Hij werd nu opgenomen in de ziekenzaal van 's rijks krankzinnigengesticht aldaar, waar hij gedurende 7 weken liefderijk werd verpleegd en die hij thans vol komen hersteld heeft verlaten. De zaak is in handen der justitie. Mishandeling. Te Nieuwediep hebben eenige ma rine-matrozen een persoon, die strooi biljetten verspreidde, met de waar schuwing om geen dienst voor Indië (Lombok) te nemen, ernstig mishan deld en het rechteroog bijna uitge- Erfenis lustigen* Dezer dagen is te Schiedam in de stedelijke couranten oproeping gedaan aan familiën en belanghebbenden die testamenten in hun bezit hebben, of opgaaf of gegevens kunnen doen toekomen van de familie Fabrij, vroe ger eigenaren van het aldaar bestaan hebbend oudemannenhuis. Dit verzoek bezorgt niet alleen aan eenige bureaux dagelijks langdurig oponthoud, maar eenige leden van den gemeenteraad worden zeer lastig gevallen en overstroomd door dë be zoeken van hen, die in het bezit zijn van stamboomen en andere papieren, waarmede de bezitters aanspraak mee- nen te mogen maken op de belang rijke erfenis. Vrijdag j.l. begaf een der raadsle Cholera. De aan den Waaldijk te Rotterdam woonachtige en door cholera asiatica aangetaste vrouw is Zondagnamiddag overleden. Zondagavond is te Utrecht een knecht der veestallen plotseling on gesteld geworden en is vermoedelijk lijdende aan Aziatische cholera. Zijn toestand was Maandagochtend zi gelijk. Te Maastricht kan de cholera als geëindigd worden beschouwd. Sedert 8 September is daar geen enkel ge val voorgekomen. De drie lijders, die nog in behandeling zijn, zullen wel dra als hersteld het gesticht Calva- riëüberg verlaten. Van 29 Juli tot en met 8 September werden 80 per sonen aangetast, van welke 41 zijn overleden. Moord. De justitie te Maastricht heeft zich Maandag naar Eygelshoven begeven waar Zondagnacht bij eene vechtpartij tusschen twee personen de een ge dood en de ander levensgevaarlijk ver wond werd. Een propaganda-tocht. Een eenigszins wonderlijk verloop had Zondag een propaganda-optocht der parlementair-sociaal-de mocraten te Assen. Een twintigtal hunner deed met opgerolde vaandels eene wande ling door de straten, omstuwd door een honderdtal schooljongens, die naar hartelust vaderlandsche liederen zon gen. Daar de burgemeester vergun ning voor een optocht met muziek geweigerd had, werden de door de Harddraverijen te Heem stede. Op de nieuw aangelegde harddra- verübaan achter het „Oude slot" te Heemstede, sullen op 21 October groote harddraverijen plaats hebben. Het programma vermeldt: Ama teurs harddraverijheath-harddra- verijinternationale harddraverij harddraverij voor paarden onder den man gereden, door amateur-rijders. Verschillende fraaie prijzen zijn uit geloofd. Basel—Kleef. Te Kleef heerschte Zondag veel levendigheid. Een groot aantal wiel rijders uit Rijnland, Westfalen en an dere gouwen van Duitschland, zoo mede vele Nederlanders wachtten de aankomst van de deelnemers aan de aistandsrit van Basel naar Kleef (een afstand van 620 KM.), die des Zater dags morgens 6 uur uit St. Ludwig bij Basel waren vertrokken. Te 9.52 uur (M.-E. tijd) kwam de eerste, Fritz Opel uit Rüsselheim a/M., aan. Hij had echter verzuimd zich bij een der twaalf controle-stations aan te melden, waardoor hij werd ge- disqualificeerd. Hij werd nu de derde aankomende. De eerste prijs, zijnde de eereprijs een zilveren beker (met de inscriptie „Ehrenpreis seiner Majestat des Kai sers und Königs Wilhelm II fiir die Distanz-Radfahrt 15 September 1S94") viel ten deel aan A. Gutknecht te Mühlhau8en i./d. ELzas. Van de 48 ingeschrevenen kwamen vervolgens aan: Herman Weiss, uit Neurenberg Fritz Opel, uit Rüsselsheim a/M. Oswald Grüthner, utt Berlijn; Max Reheid, uit Wasserburg; Alfred Köch- ner, uit Friedenau: Paul Mündner, uit Berlijn; W. Schweinsmann, uit BarmenFranz Heine, uit Hannover; Walther Jiickel, uit Maagdenburg; Bernhard Killinger, uit Höchst; Willy Kux, uit Dortmund; Carl Jubisch, uit LeipzigWilhelm Jotrow, uit Berlijn. zakelijk, omdat het geen program in houdt voor hetgeen de fransche mo» narchisten in de toekomst te doen hebben. Betreffende de plannen van den hertog van Orleans zijn nog de meest uiteenloopende berichten in omloop. Volgens den een is de hertog voor nemens te Brussel te gaan wonen, terwijl anderen weer beweren, dat hjj van plan is zich te 's Gravenhage metterwoon te vestigen. Hierover zijn echter alle Royalistische bladen het eens. dat de hertog, niet evenals zijn vader, in Engeland zal blijven. In elk geval zal het nog wel eenigen tijd duren, voordat men van de met zoo grooten ophef aangekondigde da den van den hertog iets zal vernemen. In de vergadering der Hongaarsche Delegatiën te Budapest zeide Kalno- ky, dat de betrekkingen met Frank rijk uitstekend zijn, die met Rus and goed en die met Servië verbe terd. Hij betreurt de verandering in het voorzitterschap van den Bulgaar- schen ministerraad, maar gelooft niet, dat de verhouding tot dat land daarom eene wijziging zal ondergaan. De betrekkingen tot Roemenië zijn goed, welke staat zich het eerst bij het drievoudig verbond aansloot. De budgetcommissie uit de Oosten- rijksche Delegatie hechtte hare goed keuring aan de begrooting voor bui tenlandsche zaken en nam eene motie van vertrouwen op Kalnoky aan, die verklaarde, dat handhaving van den vrede het doel moet zijn van de O os ten- rij ksch-Hongaarse he politiek. Een gedankteeken onthuld. Te Antwerpen is een gedenkteeken onthuld voor Leopold de Wael, den burgemeester, die zooveel deed voor het welzijn der Scheldestad. Vele vereenigingen waren bij de plechtig heid vertegenwoordigd. De burge meester Jan van Rnswijck hield eene rede. Diefstal. In de hoofdkerk te Antwerpen be merkte de geestelijke, tijdens hij zijn preek hield, dat een gauwdief bezig was het horloge te stelen van een der toehoorders. Snel gaf de pastoor aan een der kerkdienaren een teeken, dat deze gelukkig terstond begreep, zoodat de verblufte diei in enkele oogenbKkken was gegrepen, buiten de kerk gevoerd en daar aan de po litie overgeleverd. Inmiddels zette de pastoor kalm zijn leerrede voort. De diamanten-diefstal te Londen. Het is de ;Engelsche politie nog niet gelukt de dieven in handen te krijgen, die den heer Speyer Donder dag jl. in Hatton-garden van zijne diamanten beroofden. Volgens de Times blijft de politie bij haar meeniDg, dat deze doelstal ileegd is door dezellde bende, welke voor vier jaren den postbode in Hatton-garden beroofden en die tot dusver nog niet kon worden op- Het politiek testament door den graat van Parijs nagelaten, is juist niet geschikt om bijzonder aandacht in Frankrijk te trekken, en wel hoofd- Evenals toen, hebben ook nu de dieven hun voorzorgs-maatregelen zoo zorgvuldig genomen, dat hun spoor niet te vinden is. De Times gelooft, dat de dieven volkomen op de hoogte waren van de waarde der diamanten, welke de heer Speyer van Amsterdam mede had genomen naar Engeland. Vandaar, dat zij zeer teleurgesteld zijn door hnn vangst, want de heer Speyer had voor 30.000 pd. st. aan diaman- teu bij zich. Gewoonlijk droeg hij deze steenen in een gordel onder zijn jas. Toevallig had de heer Speyer nu de overige diamanten niet bij half liggende gestalte zag. Hier lag inderdaad Tony en toen de predikant zich over hem heen boog en een hand uitstrekte om hem aan te ra ken, keerde de schavuit zich om. sloeg zijne gespierde armen om de beenen van den goeden man en wierp dezen op den grond. Onmiddellijk sprong Tony op, snelde de hut uit, sloot de deur en schoof den zwaren ijzeren grendel er voor. De predikant was nu veilig opgesloten en de kreten, die hij uitte, werden door de dikke muren bijna geheel gesmoord. Tony keek om zich heen om te zien of er ook gevaar dreigde, en sprong daarna op het paard en legde een mijl afin de richting van de pastorie, en bond hierna het paard aan een boom vast. Daar dit een zijweg was met weinig ver keer, uitgezonderd des morgens en des avonds zes uur, wan neer veldarbeiders zich naar en van hun werk begaven, ver meende Tony, dat zijn gevangene de eerste uren niet bevrijd zou worden; hij keerde haastig naar zijn eigen verblijf terug om gereed te zijn voor hetgeen Wrigley verder door hem verricht wenschte te zien. Op zulk eene ongewone manier gevangen gezet, begon de goede predikant met luidkeels om hulp te schreeuwen, maar er kwam geen hulp. Na geheel uitgeput te zijn door het schreeuwen en eenigszins aan de duisternis gewend te zijn geraakt en te hebben ontdekt, dat er 1 on alve wat stroo niets in de hut te vinden was, naderde hij de lichtstreep, die aan duidde, dat zich daar de deur bevond, welke hij met geweld trachtte te openen. Daar hij geen instrumenten had om zich te helpen, zag hij al spoedig in, dat deze pogingen te vergeefsch waren. Als hij zijn schouder tegen de deur zette, dan drukte hij ze slechts tegen de soliede omlijsting aan den buitenkant; trachtte hij ze naar zich toe te trekken, dan was er niets om de deur stevig vast te houden. Er was geen schoorsteen noch een venster aanwezig. Verhit, half gestikt, zijne beste zwarte kleeren met spinnewebben en stof overdekt, het parelende zweet op zijn met stof bevuild gelaat, en zijn haar vol kleine halmen stroo, begreep de wanhopige predikant, dat hem niets anders overbleef dan te wachten totdat hij voetstappen hoorde en dan om hulp te roepen. James Wrigley had reeds het plan gemaakt, hoe die hulp hem zou komen bereiken. Wrigley was van plan om ten twee ure langs de hut te rijden en dan zachtjes een liedje te neuriën. De gevangene zou hem dan roepen, waarna hij hrm ten hoogste verbaasd zou bevrijden, vol deernis voor de hem overkomen ramp en vol verontwaardiging over den schelm, die den goeden man zoo had bedrogen. Het toeval wilde echter niet, dat de sluwe Wrigley deze bevrijding zou bewerkstelligen. Sedert Timmy Titlow zijne erfenis had gekregen, nam bij geregeld zomervacantie, zooals het een man van middelen be taamt. Hij kreeg een verlof voor vijf of zes dagen, begaf zich naar het dorp, waar hij geboren was, bezocht al zijne neven, nichten en tante's, en keerde na een kort verblijf weer naar het reservoir terug om er zijne werkzaamheden te hervatten. Op dezen tweeden Meidag was hij op zijn terugkeer, en de predikant was nog geen uur in gevangenschap het was ongeveer twintig minuten voor twaalven toen Titlow den weg langs kwam, en een vroolijk deuntje floot. Dit; fluiten klonk den gevangene in de hut als hemelsche muziek in de ooren. Hij vloog naar de deur, trapte en sloeg er tegen, en bralde. „Laat mij er uitDoe de deur openHeidaarHelp 1" „Goede hemelriep Titlow. „Ik schijn nog al wat te moe ten beleven." „HeidaarHelpMaak de deur eens los „Ik heb spoken gezien en spoken gehoord, maar dit is toch het luidruchtigste spook, waarmee ik ooit te doen heb gehad," zeide Timmy en naderde voorzichtig de deur; „en die spoken van mij blijken altijd menschen te zijn. Het komt mij voor, dat daar een man is." „VlugDoe de deur open, om 's hemels wil l" „En een woeste man ook," zeide Timmy. „Ik moet zeer voorzichtig zijn. Wie is daar?" „Laat mij er uit. Ik ben de predikant van St. Cleopas." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2