DE JACHT OF EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang; Vrijdag 28 September 1894. No. 3448 „Weldadigheid naar Vermogen". Do Koninginnen te Alkmaar. FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnnmmer 123. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc,Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Bil dit nummer behoort een Bijvoegsel stadsnieuvTë. Haarlem27 Sept. 1894. Hedenmorgen ongeveer half tien Arriveerde hier aan het station de [jxtra-trein, die H.H. M.M. de Konin ginnen met Haar gevolg van de resi- ientie naar Alkmaar vervoerde. Op het perron waren talrijke nieuwsgie rigen verzameld, onder wie de burge- aeester jhr. mr. J. W. G. Boreel van logelanden én militaire- en burger autoriteiten. De koninklijke trein hield en oogenblik stil en de vorstinnen boetten zeer vriendelijk, terwijl een luid gejuich door de aanwezigen werd ,angeheven, totdat de trein was ver rokken. Aanbesteding. f Zaterdag had onder eenige aanne-1 ners de aanbesteding plaats voor vier lieu we lokalen bij de Groen van hinstererschool (Jansstraat). Laagste nschrijver was de heer Van Es voor 6919. Woensdagmiddag heeft de aangehou- len verdachte Boers aan den rech- er-Commi8saris mr. W. A. 't Hooft lekend, dat hij den diefstal bij Van xarste heeft gepleegd. (Reeds opgenomen in een gedeelte ran den oplaag van het vorig num- uer). Zaak Buddenborg Door de Arrond. Rechtbank alhier is hedenmorgen de strafzaak-Budden- borg geschorst tot na afloop der öiviele-quaestie, en is de op vrije voeten gesteld. Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 27 September hebben ich de volgende personen aangemeld 33 voor werkvrouw, 2 voor wasch- rouw, 6 voor naaister, 3 voor grond- rerker, 17 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 12 voor loopknecht, 4 voor op- >asser, 3 voor koffiehuisbediende, 2 roor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet- Bier, 3 voor kantoorbediende, 2 voor chüder, 11 voor los werkman, 2 voor leedermaker, 2 voor timmerman, 1 roor sigarenmaker, 1 voor licht werk, voor dames-laarzenmaker, 2 voor nangelwerk, 1 voor bloemistknecht, voor baker, 1 voor broodbakkers- cnecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster. Particulieren en werkgevers, die wan bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. In de omstreken van Haarlem breidt de veeziekte zich aanmerkelijk uit dagelijks komen nieuwe gevallen voor te Haarlemmerliede, Haarlemmer meer, Sloten en Schoten. B. en W. der gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude stellen den gemeenteraad voor onder aanbieding der begrooting voor 1895, om de op centen op de ongebouwde eigendom men van 8 op 10 te brengen; het tractement van den gemeente-ontvan ger te verhoogen en afwijzend te be schikken op een adres van de veld wachters om verhooging hunner jaar wedde. Een meeting. Zaterdagavond a. s. zal op de Heide bij Yelsen eene groote openbare ver gadering gehouden worden vanwege den sociaal Democratischen Bond, waarin Domela Nieuwenhuis als spre ker zal optreden. De Beverwijksche zangvereeniging „Steeds Voorwaarts" zal daarbij hare medewerking verleenen. 'Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina Sedert het jaar 1873 heeft Alkmaar geen koninklijk bezoek gehad. Het was in dat jaar, dat wijlen Koning Willem III het welvarende stadje be zocht om daar den eersten steen te leggen van het monument, dat er is opgericht ter herdenking van de vic torie op de Spanjaarden. Geen wonder, dat de ingezetenen van Alkmaar nu verheugd waren over de tijding, dat de Koninginnen ook hunne stad met een bezoek zouden vereeren. Onmiddellijk werd er onder voorzitterschap van mr. J. P. Kraak man een feestcommissie gevormd, die gelden verzamelde en maatregelen trof ter versiering van het vriendelijk ge- gen stadje. Alkmaar is geen militaire stad, maar sinds de cadettenschool er ge bouwd is, begint men er veel te ge voelen voor de uniform. Als merk waardigheid werd mij verteld, dat toen onze voormalige stadgenoot majoor de Vlaming, directeur der cadetten school, gereed was visites te ontvan gen, de bezoekers in zoo grooten ge tale toestroomden, dat de dienstboden dien dag niet toekwamen aan het klaarmaken van het middagmaal. Het enthousiasme van Alkmaars bevol king kwam den overste dus op zijn diner te staan. Maar ik dwaal af. Woensdagavond was er al een drukte in Alkmaar men er anders niet opmerkt. Het wemelde er van wandelaars, die de versieringen kwamen bezien en onder elkander bezorgde gesprekken voer den over het weer van morgen. Er werd aan de versieringen nog druk gewerkt, daar zij uit den aard van de zaak tot het laatste oogenblik wor den uitgesteld. Donderdagmorgen Het weer is goed, des morgens ietwat dreigend, maar tegen het mid den van den dag werd het steeds fraaier. Allerwege zijn de menschen op het pad. Geen oud vrouwtje is aan 't spinnewiel gebleven. Hier en daar wordt een wat laat komende versiering nog met haast afgewerkt. Overal oranjestrikjes, knoopen, knop pen, linten in allerhande vormen vlaggen in rnassaas en opgewekte ge zichten. Gisteren ventte een man, die sociaal-democratische gevoelens uit hing, met oranjestrikjes contra dictio in terminis. De Aankomst. Even over tien uren stoomde de koninklijke trein, gevoerd door den opzichter van den locomotieven- en treindienst, het station binnen. Hij bestond behalve uit een paar bagage wagens, uit een balconwagen, een sa lonwagen en een gemengd rijtuig eer ste en tweede klasse. Hare Majesteiten stegen onder toe juichingen van het publiek uit den wagen. De jonge Koningin was ge kleed in een lichtblauwe robe en droeg een grooten hoed met witte veer, hare Moeder was gekleed in een zwart zijden robe. Langs een allee van groen bega ven zich de Koninginnen in de wacht kamer, die door de goede zorgen van de firma's Pander en Bolderdijk keu rig in oide was gebracht. De burge meester van Alkmaar, de heer Ma- claine Pontheette de bezoeksters hier welkom. Daarop inspecteerden zij de eerewacht, bestaande uit het ba taljon dd. schutterij onder bevel van den majoor van Leeuwen en uit de handboogschutters-vereeniging, bene vens uit de leden van de te Alkmaar gevestigde afdeeling van den Ne- derl. Bond van Oud-onderofficieren. In de wachtkamer werden aan Hare Majesteiten bouquetten aange boden door de jonge dames de Son- naville, dochtertje van den wethouder, en Nuhout van der Veen, dochtertje van den gemeente-secretaris. Toen de Koninginnen naar buiten kwamen steeg er uit de wachtende menigte een oorverdoovend gejuich op. Beide Koninginnen groetten naar alle zijden. Het gevolg bestond uit baronesse van Hardenbroek, groot meesteres, de hofdames baronesse van Ittersum en Rengers, de gouvernante miss Saxton Winter, generaal Jhr. Verspijck, adjudant-generaal, Jhr. de Ranitz, particulier secretaris, baron Bentinck, stalmeester, graaf van Lim burg Stirum, kamerheer, Jhr. van Tets, adjudant en graaf Dumonceau, ordonnans-officier. Langzaam begaf zich de stoet naar de cadettenschool in den Hout. Hij werd geopend door den heer Fund- ter, commissaris van politie, op wien volgde de burgemeester in ambtsge waad, daarop een peloton cavalerie. Hierna kwam het hofrijtuig waarin HH. MM. gezeten waren, een landauer bespannen met 4 paarden, met voor rijders en gereden door den koetsier- majoor van Koertdaarna het gevolg, terwijl de stoet werd gesloten door huzaren. In het geheel waren aanwezig 50 huzaren uit Amsterdam, onder bevel van den ritmeester van Alphen en twee luitenants. Tot versterking der politie waren 24 rijksveldwachters gerequireerd. Onder den rit werd door de oudste inwoonster van Alkmaar, de 96-jarige weduwe de Jong, een bouquet aan de Koningin aangeboden. Bezoek aan de cadettenschool. Ongeveer kwartier voor elven kwam de stoet bij de cadettenschool aan. Twee dochtertjes van officieren, de jonge dames Ubbens en de Vries, traden naar voren en boden bouquet ten aan, terwijl de directeur der school, majoor de Vlaming, de hooge bezoeksters ontving en Haar welkom heette in de jeugdige inrichting. Ach ter de school waren de cadetten opgesteld, aan den rechtervleugel de officieren en de burgerleeraars van de school. De kapel van het zevende reg. inf. onder directie van den heer Zaagmans, speelde de volksliederen. De cadetten defileerden nu voor de Koninginnen en het was een aar dig gezicht, de jongelui in hun een voudige doch nette uniform te zien voorbijtrekken. Onder geleide van majoor de Vla ming werd het gebouw in oogen- schouw genomen en voerden de ca detten van het le en 2e studiejaar eenige militaire oefeningen uit, na afloop waarvan zich Hare Majestei ten naar een daarvoor ingericht salon begaven. Half een werd in de recreatieraal het dejeuner opgediend dat door de Koningin-Regentes zelve was aange boden. Het was geleverd door den heer de Vries, eigenaar vanhethótel „de Toelast". Het menu was als volgt: Consommé. Saumon sauce cipres. Filet de boeuf la Toulouse. HaricotB verts. Ris de veau-pointes d'asperges. Perdreaux rótis-breadsauce. Compote d'abricots. Pouding au macaroni, sauce kirsch. Fruits-Dessert. Deze zaal was keurig versierd, dank zij alweer den goeden zorgen van twee haarlemsche firma's de Jager en Bolderdijk. Aan den eenen kant prijkte tusschen het groen de buste der koningin, aan de andere zijde die der Koningin-Reg9ntes. Half twee kwamen de hooge be zoeksters weer naar buiten om op het ruime voorplein eene aubade aan te hooren van niet minder dan 1560 kinderen van de openbare en bijzon dere scholen onder leiding van den beer Van den Berg, hoofd eener school alhier. Ook deze kinderen drukten hunne hulde in bloemvorm uit. De jonge meisjes Boelmans ter Spill en Beudeker boden fraaie bloem ruikers aan. Anderen boden program ma's aan. Koningin Wilhelmina schepte blijkbaar in het gezang der kleinen veel behagen. Evenwel was nog het bezoek aan de school niet afgeloopen. In het leergebouw, eene vleugel van de ca dettenschool die daarmee door een overdekten gang is verbonden, werden lessen gegeven in natuurkunde, ge schiedenis en handteekenen, respec tievelijk door de leeraars Buijssen, Boonacker en Cock. Met een aantal oefeningen door de vijftig oudste cadetten in de gymnastiek- en scherm- zaal onder leiding van den luitenant Van 't Sant eindigde het bezoek der koninginnen aan de Cadettenschool. Intusschen was het drie uur ge worden en verlieten de hooge be zoeksters de school om den rit door de stad te beginnen. En hiermee is er gelegenheid iets te zeggen over De versiering. Over het algemeen mag men zeg- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. '8) HOOFDSTUK XXVII. Het testament. „Er staat geen datum op," zeide de rechtsgeleerde zacht. ,Het is stellig lang, zeer lang geleden dat dit geschreven is. )e Hemel heeft hem misschien verlost door den dood." Myra beefde van het hoofd tot de voeten. Hare oogen ves- igden zich op den oostelijken hemel, als wilde zij met haar lik den grooten afstand doordringen, die haar van haar erloofde scheidde. „O George I George 1" riep zij uit. „In gevangenschap, lleen, terwijl uw bede om hulp al die jaren niet is verhoord, Bn dat alles door mijn schuld I" De rechtsgeleerde en de dokter zagen elkaar en miss Barth tan. Dat was eene openbaring. Dit zwijgzame karakter had le kracht zijner liefde en droefheid verborgen gehouden. In 1 die jaren waren die teedere liefde en dat zelfverwijt on derdrukt, maar nu openbaarden zij zich in dien hartstoch telijken kreet: „George George Met haastige schreden begon zij de bibliotheek op en neer te loopen. „Waarom laten wij nog tijd verloren gaan?" riep zij uit. „Waarom zijn wij hier? Elk oogenblik van uitstel is voor hem als hij leeft eene verlenging zijner ellende. Elk oogen blik kan het te laat zijn! Dadelijk, onmiddellijk aan het werkWij moeten antwoorden op zijn hulpkreetWij zou den vliegen om een vreemdeling te redden wat dan niet doen voor hemO George! George!" De stilte, die een oogenblik heerschte in de bibliotheek werd slechts verbroken door het krampachtig gesnik, dat uit Myra Barths borst opsteeg. Hierna kwam zij weer tot kalmte. Haar angst bij den terugblik op het verleden in verband met de verdwijning van den knaap, deze zwakheid was ver dreven door de gedachte aan George. Haar geestkracht keerde weer bij haar terug en tevens hare geschiktheid tot het be ramen van plannen. Zij bleef staan voor eene groote kaart, die tusschen twee vensters hing. Haar oog zocht den golf van Adalia. Zij be schouwde den afstand en dacht een oogenblik na. „Mijnheer Meliodew," zeide zij, „u moest hem gaan op sporen." De rechtsgeleerde hoog. „Ik zal u een cheque geven tot een bedrag van tiendui zend pond sterling. Bovendien zal mijn bankier worden ge last u blanco krediet te geven. Laat iemand u vergezellen." Opnieuw vestigde zij haar blik op de kaart, en berekende in haar gedachte, welke weg hij zou moeten nemen. „Van hier kunt u naar Parijs gaan, dan naar Milaan en Brindisi. Huur daar een klein stoombootje, telegrafeer over dit geval aan den britschen gezant te Konstantinopel, tracht zijne bemiddeling te verkrijgen en zijne instructies aan den consul en de autoriteiten te Smyrna. Het zal noodig zijn om met omzichtigheid te werk te gaan, want het gevaar bestaat, dat die Turk Ibrahaïm zijn gevangene ergens weet te ver bergen. De consul van Smyrna kan u misschien tot den Golf van Adalia vergezellen. Aan geld zal het u niet ontbreken. En u zult wel spoed willen maken?" Toen Meliodew zijn reisplan zoo spoedig en volledig voor zich zag opgemaakt, verklaarde hij met den nachttrein naar Dover te zullen vertrekken. Daar het reeds over achten was moest er haast worden gemaakt. Binnen vijftien minuten wisten zij nog een snel trein te halen. Na dit korte onderhoud scheen de geheele loop van Myra Barths leven veranderd. Met hare gedachten verwijlde zij steeds bij George Fitzroy. Zij telde de vele jaren verloopen tusschen zijne schipbreuk en nu. In hare verbeelding door leefde zij met hem dat allen levenslust doodende wachten, nadat die kreet om hulp door hem met zijn eigen bloed was neergeschreven. Zij trachtte zichzelf te overreden, dat hij stellig dood was.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1