TWEEDE BLAD Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. BEHOORENDE BIJ HAARLEM' S DA Gr BLAD VAN Zaterdag 29 September 1894. Moord te Schagen. Uit Schagen wordt aan het N. v. I D. geschreven: Sedert de arrestatie en de daarop ievolgde bekentenis van den jongen hisdadiger Klaas Boes is hier niet teel naders bekend geworden, wat enig meer licht over de gepleegde nisdaad zou kunnen doen opgaan. Voor zoover men, naar aanleiding nu de bekentenis, meent geloof te noeten hechten aan de door Klaas Soes afgelegde verklaring, dat hij Dóén den moord heeft gedaan, is en schijnbaar nietige omstandig- leid oorzaak, dat deze meening owillekeurig eenigszins aan het tankelen wordt gebracht. Zooals reeds vroeger is gemeld, tas, nadat de beide vrouwen waren ermoord, de olie uit de toen in iet huis van de wed. Bute aanwe- ige lampen over de lijken gegoten, ilijkbaar met het doel om door den laarna gestichten brand de sporen an de misdaad te doen verdwijnen, letgeen echter niet is gelukt. Op de photographieën, welke op ast van de justitie van de slacht- ifl'ers op de plaats van de misdaad ;elve zijn genomen, komen deze ampen dan ook voor. Terwijl nu wee der drie toen aanwezige lam- ien door personen, die meermalen en huize van de wed. Bute hadden rerkeerd, zijn herkend als behoo- ■ende aan de weduwe, is het, voor loover bekend, tot lieden niet ge likt de herkomst van de derde lamp ip te sporen, dewijl deze, zooals lit een desbetreffend, nauwkeurig inderzoek is gebleken, noch aan de weduwe Bute, noch aan Boes toebehoorde. Naar aanleiding van een gerucht, dat er personen zouden zijn, die aanwijzingen omtrent de bedoelde lamp zouden kunnen doen, zijn deze in de loop dezer week door de jus titie gehoordhet is tot heden niet bekend hoe de uitslag van dit ver hoor is geweest. Het bezoek der Koninginnen in Alkmaar. Zooals gemeld is, bezochten de vorstinnen Donderdagmiddag te Heilo ook den Willebrordusput. Bij den put stond de schooljeugd, versierd en met vlaggen gewapend de Koninginnen af te wachten. Hadden deze aan den tol reeds bloemen aangenomen uit de hand der dochtertjes van de raadsleden De Waard en v. d. Velde in natio nale kleederdracht, hier herhaalde zich dit blijk van hulde en sympa thie, terwijl de jeugd, aangespoord door de onderwijzers, het «Wilhel mus» aanhief, dat echter, toen de Vorstinnen een oogenblik halt hiel den, in een spontaan gejuich over ging. Er kwam geen eind aan de hoezee's. Men juichte de huzaren toe, die in den knevelbaard glim lachten; ja zelfs de drie boeren, die in een sjees de Koninginnen achterna reden, zagen zich eene ovatie gebracht, waarop zij zeker niet gerekend hadden. De terugweg naar Alkmaar werd door de Westerlaan en dus door de bosschen, aan de familie Van Fo- reest toebehoorende, genomen. Tegenover de Nijeriburg werd even halt gehouden. Daar toch werden HH. MM. opnieuw met een bloe- menschat verrijkt door twee be woonsters van den Nijeriburg. Voort ging het verder langs de straat weg naar het station. Bij het verlaten dezer gemeente liet H. M. de Koningin-Regentes het rijtuig stilhouden en betuigde haren bijzonderen dank aan den burgemeester, mr. H. F. de Wildt, voor de heerlijke rijtoer door het schoone bosch en de hartelijke ont vangst aan HH. MM. hij het Wille- brordusputje bereid. H. M. had het oude putje bijzonder interessant gevonden en met belangstelling bezichtigd. In den aanvang was de tocht naar Heiloo door vrij goed weder begunstigd. Al had reeds in den loop van den middag herhaaldelijk regen gedreigd, toch dreef de zon de zwangere wolken telkens uiteen en deed zij het reeds half ontbla derd geboomte in gulden herfsttint prijken. In den namiddag echter, bij het inrijden van den Alkmaar der hout, kon de zon het niet lan- i ger houden. Grijze wolken pakten zich samen, en een flinke hagelbui kwam de Vorstinnen in het open rijtuig verrassen, die zich hierom echter weinig schenen te bekreu nen. Tegen zes uur was het sta tion bereikt en even later namen de Koninginnen afscheid van den bui'gemeester en de wethouders en van den directeur der cadetten school, hen dankende voor de har telijke ontvangst, welke haar bin nen Alkmaar was ten deel gevallen. Met het vertrek der gasten was voor de burgerij het feest echter nog niet ten einde. De illuminatie werd ontstokendieniettegen staande het ongunstige weder er viel telkens regen welgeslaagd mag genoemd worden. De grachten in het oude stads deel bij de Waag maakten een schitterenden indruk; de ophaal bruggen van onder tot boven langs alle spijlen verlicht, weerspiegelden zich in het water, dat mede dooi de weerkaatsing der langs den wal in guirlandes gehangen talklichtjes een en al flikkering en glinstering was. Tegen 9 uur werd in het kanaal het vuurwerk ontstoken. Ook dit slaagde zeer goed. Valsche Banknoten. Voor het hof van assisses te Parijs stond een Italiaan van aanzienlijke atkomst; Tancredo Cornielo, terecht wegens het namaken van Engelsche banknoten. In 1892 liet hij zijne vrouw, de weduwe van een Engel- schen generaal, en zijn vijf kinderen in den steek, en ging naar Parijs, waar hij eerst in zijn onderhoud voorzag door het geven van les in het Italiaansch, en later een boek-en papierwinkel opende. Maar de zaken wilden niet vlotten, en toen kwam hij op het denkbeeld, valsche bank biljetten te maken. Hij ging naar een graveur en bracht hem eenige teekeningen om te graveeren, voor gevende dat het modellen van Ame- rikaansche cheques waren voor een album. De graveur bemerkte echter, dat de teekeningen nauwkeurige kopiën waren van Engelsche bank noten, en waarschuwde de politie, die Cornielo in hechtenis nam, voor dat hij de biljetten had kunnen uit geven. Voor de rechtbank beweerde de Italiaan, dat de gravures bestemd waren voor een catalogus voor geld wisselaars, om hen in staat te stel len, buitenlandsch papiergeld te identifieeren. Hij werd tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld en tien jaar interdictie van verblijfplaats. Valsche munters. Voor het Haagsche gerechtshof werd Donderdag behandeld de zaak van den Duitschen kleermaker, en een bij hem in de Kettingstraat te 's-Gravenhage inwonende Haag sche naaister, beklaagd, de eerste van het vervaardigen van valsche rijksdaalders, de laatste van het in omloop brengen van die valsche muntstukken, wetende, dat zij ver- valscht waren. Achttien getuigen werden in deze zaak gehoord. De loop der zaak werd eenige weken geleden omstandig medegedeeld en het getuigenverhoor bevestigde een voudig wat toen werd vermeld. Het groot aantal getuigen betrof dan ook meer de uitgiften dan het maken van de rijksdaalders. De man bekende de vervaardiger te zijn van de vervalschte munt stukken de vrouw, geweten te hebben, dat het haar gegeven geld valsch was. Over de bij de vervalsching ge volgde methode, misschien uitste kend ter leering, is het. beter niet uit te weiden. Voldoende zij het mede te deelen, dat de vervalsching zoo slecht was, het geheele rand schrift ontbrak zelfs dat men al heel onachtzaam moest zijn om er in te loopen. Bovendien was de man zoo me dedeelzaam omtrent zijne „werk zaamheden," dat het een wonder moet heeten, dat hij niet eerdei gesnapt werd. De persoon, die van een en ander kennis had gedragen, ja volgens bekl. zelf had medegeholpen aan de vervaardiging van 18 stuks en niet ongenegen was, er mede van te profiteeren, kreeg van den pre sident eene berisping over zijne stilzwijgendheid in eene zoo hoogsl gevaarlijke zaak. De eisch van het O. M. luidde voor den kleermaker P. Bruckser 6 jaren en voor de naaister G. J Rekke, 3 jaren gevangenisstraf. VARIA. Maar KareiIs dat uitblijven Je hebt gezegd, dat je een paai minuten naar je meisje gingt over wippen en nu ben je twee uui weggebleven 1 Ja, ik heb ook voor het over wippen maar drie minuten noodij gehad. De rest van den tijd ben il geweest bij Maria en haar ouders

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 5