I Kruisstraat 41, Magazijn van Engelsche üeeretirÜtÉfi A. WEILL, Bontwerker. BLOUSES Groote Uitverkoop, J. H. DE JONG, Groote Houtstraat 2, MetseliiODwmaterialen. Shit Schiedam!" merk Vervormen van Pelsmantels en Pelsjassen, HEERËS VAN ALP11EN, jegens vevyZaatsxxxQ Rechtszaken. Steenkoopers, laarlem, Prima Portland Content, Neder 1. Mozaïektegel- en Cementsteenfabriek, Kantoren: Houtmarkt No. 35, Haarlem. H.-O. is eeni£ en alleen HAVERMOUT! Ondergeteekende beeft de eer te berichten, dat de van de B ARTE L JORISST R A A T 26 28, t l aar de en dat alle werkzaamheden, als: Zuiveren van Mot, Repareeren, vervormen, Moffen voeren, Opzetten van Dieren enz., UITSLUITEND door hem gedaan worden. bij de Markt. a contant. trots °P onze soldaten zal niet beschaamd worden. Menig ridder kruis of eervolle vermelding zal worden verworven. Maar ook menig een. al siert het Willemskruis zijne borst, zal voor verdere militaire dien sten ongeschikt worden en naar Ne derland 'terugkeeren. Stel ons tijdig in de gelegenheid die braven te helpen, 't zou zoo hard zijn hen te moeten afwijzen Ge kunt dat doen door het storten eener bijdrage voor eens, dan wel een jaarlijks wederkeerend blijk Uwer belangstelling te geven. \Ve doen dan ook een warm be roep op Uwe sympathie voor de rid ders van land en zeemacht, die uit blonken onder de velen, welke geroe pen weiden in het verre oosten voor hun Vaderland en hunne jeugdige Koningin te strijden. Voorzitter is jhr. G. M. Verspijck. Oud Luit.-Generaal, Adjudant-Gene raal van H. M. de Koningin en se cretaris-penningmeester de heer F. A. van Braam Houckgeest, Oud Generaal- Majoor, Adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, Dordrecht, Singel 207. Een gerucht. Van verschillende zijden wordt be weerd, dat de hertog van Orleans zicb te 's-Gravenhage bevindt, gelo geerd in het „Hotel des Indes". Tot dit gerucht heeft waarschijnlijk aan leiding gegeven de aankomst, begin dezer week, in genoemd hotel van twee heeren, die vermoedelijk uit Londen kwamen, aldaar een paar dagen hebben doorgebracht en toen naar Brussel reisden. Genoemde vreemdelingen |droegen Italiaansche namen. Dat de zoon van wijlen den vraaf van Parijs zich achter een dezer namen zou verber gen, is wel verondersteld, maar heeft zich niet bevestigd. Moord. De Roermondsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen den schaap herder te Heppeneert, België, verdacht van doodslag gepleegd op een 14-ja- rigen knaap. Men zal zich herinneren dat de jongen door middel van een schop verwond werd aan het hoofd en daarop, vermoedelijk nog levend, in een beerput gestopt werd. Nadat de dader met de familie naar het lijk had gezocht, nam hij de vlucht en werd te Gastenraai, gemeente Ven raai, bij zijne ouders aangehouden door de marechaussees Van Horst. Onder de 12 getuigen, die opgeroe pen waren, zijn 3 deskundigen en de rechter van instructie uit Tongeren (België). Het openbaar ministerie, waarge nomen door baron mr. Speijart van Woerden, requireerde veroordeeling wegens mishandeling en doodslag tot 17 jaren gevangenisstraf, veroor deeling in de kosten en onmiddellijke aanhouding. wist, dat de Arabieren hem zouden dooden. Hij was van verschillende zijden gewaarschuwd, dat hij, wan neer hij hen tot gidsen nam, een zekeren dood tegemoet ging. Op 22 October schrijft hij, dat de Arabieren hoofdman Kinene met alle geweld naar Kasongo wilde, „om mij in zijn macht te hebben", voegt Emin zwaar moedig hieraan toe. En werkelijk werd hij den volgenden dag door de Arabieren gedood. SÊMEN&D NIEUWS Spaansche toestanden. In het dorp Montillano, Spaan- sche provincie Grenada, is slechts één school, die in den vacantie- tijd door de boeren als schuur wordt gebruikt. Eenige dagen geleden wenschte de onderwijzer zijn lessen te hervatten en verzocht hij daarom den boeren het schoollokaal te doen ontruimen. Aan dit verzoek viel een zonder linge ontvangst ten deel. De boeren begaven zich naar de school en ram melden den onderwijzer flink al. Daarop begaven de mannen, vrouwen en kinderen zich naar het huis van den burgemeester, brachten dezen een serenade met afschuwelijke kat tenmuziek en verzochten hem daarna den schoolmeester tot rede te bren gen. De burgemeester voldeed aan den wensc'a der bevolking door den schoolmeester met knuppelslagen uit het dorp te jagen. Emin Paoha's dagboek. Het dagboek van Emin Pacha, dat bij de verovering van de Arabieren' stad Nyangwe is buitgemaakt, bevat belangrijke mededeelingen van weten- schappelijken aard, terwijl het ook eenig meer licht geelt omtrent de vermoording van den Afrikareiziger door de Arabieren Kinene en Ismaila. Het dagboek loopt tot 23 October 1892, den dag van den moord. Op dien dag beklaagt Emin zich nog dat de dragers zijne belangrijke ver zameling vogelhuiden in het water hadden latën vallen, waardoor zij waardeloos geworden was. „Jammer!" voegt de schrijver hieraan toe, met dit eene woord het verlies betreu rend van het resultaat van een ar beid van vele jaren. Verder blijkt uit het dagboek, dat Emin Pacha De oorlog tussehen China en Japan. De Times geelt belangrijke bijzon derheden [over het zeegevecht tusschen de Chineeschen en Japansche eskaders bij de Jaloe-rivier waarin de Chinee- zen zulke geduchte verliezen heb ben geleden. Teen het Chineesche eskader bij de monding [der Jaloe-rivier aankwam zoo luidt [het verhaal werden de transportschepen onder begelei ding van twee oorlogsschepen de rivier opgezonden. De acht andere bleven voor de rivier op zee liggen. Topen zij de Japansche vloot van 12 schepen gewaar werden, schaarde admiraal Ting de zijne in V-vorm, waarbij hij zij n vlaggeschip, de „Ting- Joeën" aan de punt, dus aan het hoold plaatste. De Japanners naderden in dubbele linie maar veranderden deze weldra in eene enkele. Onmiddellijk viel ad miraal Ito met het gewicht van geheel zijn eskader op de stuurboord zijde der V aan. Dit had het gevolg, dat geen der schepen aan de bak boordzijde een schot kon lossen, omdat zij dan gevaar liepen de sche pen aan de stuurboordzijde, die ia het gevecht gewikkeld waren, inden grond te boren. Met verwonderlijke behendigheid werd door de Japansche vloot gemanoeuvreerd. Als de eene zijde der Chineesche V gedurende eenigen tijd geducht gebombardeerd was, zwaaide de heele Japansche linie om naar de andere zijde, daarbij de tactiek volgende van zonder zich om het geschiet der andere vijande lijke bodems te bekommeren met vijf ol zes vaartuigen tegelijk op éen Chineesch schip aan te vallen en dit hevige schade toe te brengen. En nauwelijks hadden de Chineezen, die heel wat minder vlug waren, hunne kanonnen goed en wel gericht, ot de gansche Japansche lijn zwaaide weer om naar de andere zijde der V en gaf daar de schepen, die gedurende eenigen tijd in hulpelooze rust hadden *5gen toekijken, de volle laag. Admiraal Ting, die met groote koel bloedigheid bevelen gaf, bleek al even langzaam als zijne overigens dapper vechtende manschappen. Want eerst nadat het spelletje der Japanners eenigen tijd had aangehouden, nadat verschillende zijner schepen zwaar beschadigd, nadat zijne manschappen en officieren den kop kwijt waren, gaf hij bevel eene enkele gevechts linie te formeeren. Het was te laat. Dadelijk veran derde de Japansche tactiek. Hunge- heele eskader, dicht aaneengesloten, voer snel langs de gansche Chinee sche linie en beschoot achtereenvol gens ieder schip afzonderlijk met eenen regen van kogels en granaten. Als zij aan het eind van de Chinee sche Unie gekomen waren, sloegen zij den hoek om en begonnen de zelfde manoeuvre aan de achterzijde. En zoo bleven zij, althans z olang als de Chineezen nog ver genoeg van de kust verwijderd waren, in eene groote ellips rondom hunne linie draaien. Van een kwartier rust, dat de Japanners zich gunden, maakten hunne tegenstanders gebruik om zich dichter langs de kust te scha ren, waardoor er geene ruimte meer voor het Japansch eskader bleef be staan om hen van de achterzijde te beschieten. Overigens behield dit zijne tactiekalle bevelen werden door vlaggen van het admiraalschip uit gegeven en dadelijk zeer correct be antwoord en uitgevoerd. Geheel anders de Chineezen. De groote Tsji-Joeen had reeds dadelijk blijk gegeven de bevelen van het vlaggeschip slechts aarzelend op te vo gen de kapitein wilde het beter weten dan de admiraal. Niet alleen moest dit dralen aan de discipline der vloot groote afbreuk doen en de manschappen ontmoedigen, maar het sloeg in feitelijke rebellie over, toen de kapitein tegen de orders in met alle geweld op eenen Japanschen kruiser aanstormde en dezen een gat in de zijde boorde. De straf volgde onmiddellijk de zinkende Japanner gaf der Tsji- Joeen de volle laag, deze werd dadelijk door eenige andere vijandelijke kruisers omsingeld en ging met man en muis naar den kelder. De „Ting-Joeën", het vlaggeschip, is niet verloren, maar zeer zwaar be schadigd 200 kogelgaten (echter niet meer dan 3 inches diep) zijn erin ge schoten en al het houtwerk is ver brand. Overigens herhaalt de ooggetuige nog eens, wat wij reeds vroeger ver meldden. Dat de Japanners na 6 uren wegtrokken, is waarschijnlijk het ge volg van de uitputting hunner am munitie; want het aantal kogels en granaten, dat zij verschoten hebben is geweldig geweest. Dat een hunner schepen gezonken is, schijnt ook vast te staan twee andereleden hevige averij. Maar de schade, aan de Chineezen toegebracht, is zoo groot, dat er min stens twee mannden met herstellen zullen heengaan. Van den aanval dien de Japanners bij Antsjoe en Witsjoe zouden ge daan hebben en waarbij zij werden teruggeslagen, zijn geen nieuwe be richten gekomen. Misschien waren het weer eenvoudig schermutselingen, gelijk zoo vaak voorkwamen voor den slag bij Pingjang. De Chineesche Keizer gaat voort met straffen en blijken van ongenade uit te deelen. Te Newyork is een te legram uit Sjanghai ontvangen, vol gens hetwelk Li Hoeng Tsjang is vervallen verklaard van zijn onder koningschap en vervangen door Woe Ta Tsjeng, goeverneur van Hoepoe. De teruggeroepen gezant van China aan het Japansche Hof is gedegra deerd. Yier prinsen van den bloede bevinden zich te Tientsin om er 's Keizers bevelen af te wachten en te volvoeren. 180.000 man zijn bij eengeraapt om Moekden te verdedi gen zij zijn slecht bewapend. Een veldslag nabij Moekden of <>p den weg daarheen wordt binnen twee we ken verwacht. De Chineesche officieren werpende schuld van de ramp bij de Jaloe- rivier van den een op den ander. Het onderzoek wordt voortgezet. Een kapi tein is reeds onder beschuldiging van lafhartigheid doodgeschoten en men gelooft dat nog meer officieren het zelfde lot zullen ondergaan. Admiraal Ting, die zich te Port Arthur bevindt, heeft zware beschul digingen tegen eenigen zijner officie ren uitgebracht. Hij verklaart dat zeven schepen zich gedurende den slag op de rivier Jaloe hebben verborgen gehouden. Leveren alle soorten van tegen zeer concurreerende prijzen, uit de groeve van den Heer GER HARD HERFELDT, Andernacb. uit de fabriek der Heeren SCHIF- FERDECKER Söhne, Heidelberg, in vaten en zakken. voorheenBOS BROUWER, Alten a/d. Rijn. Groote voorraad van Regen Wel- en Beerputten (ook systeem MONIER), Uivormige Riolen en ronde Rioolbuizen, Vloertegels in verschillende dessins, naar de nieuwste constructie. Qlpsdelen in verschillende maten, Alle vereischte Cementwerken worden volgens teekening in den kortst mogelijken tijd vervaardigd. EST" Elke maag zelfs die van den meest drankzuchtige wordt door mijn praeparaat EUREKA" beslist afkeerig van alle alcoholische dranken. W Bovendien is „EUREKA" buitengewoon maagverster kend en gezondheidbevorderend. SfW „EUREKA" kan ook in 't geheim worden toegediend. Toez. franco na ontv. van 75 Cts. door J. JOSEPHUS, Jensinstr. 41, Rotterdam. Wie er p-ijs op fielt de vruchten te plukken van het dagelijksch gebruik van HAVERMOUT, die bepale zich bij h-t het eenige merk, dat geheel door stoom wordt gekookt en dienten gevolge den hoogsten graad van bereiding heeft bereikt, doch ook het eenige merk dat niet los wordt verkocht, maar uitsluitend verpakt. idf Die onze H.-O. verlangt, lette dus op de verpakking. Wat men ook in grootsprakige annonces of op andere chariatan- aehtige wijze voor Havermout aankondige Koopt, kookt en proeft de H.-O. en vergelijkt ze met de zoo genaamde andere soorten, eerst dan zal men tot oordeelon in staat zijn. Is H. O. voor groote gezinnen te kostbaar, dan vrage men ONZE DUNDEE (ook verpakking van de H. O. fabriek) als de goedkoopste onder alle Haversoorten. Ieder verbruiker kan reede bevestigen dat DUNDEE on-indig veel beter is dan welk ander meik ook, dat werd ingevoerd na H.-O. Aanbevolea door de grootste autoriteiten op geneeskundig BERICHT. raar de NIEUWSTE MODELLEN. zijn steeds in uitgebreide sorteerin gen voorhanden. Kruisstraat 40.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7