Letteren en Kunst. Rechtszaken. Da horloge-diefstal te Emmerik. Wedstrijden. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS den penningmeester van het hoofd comité van het „Roode Kruis", mr. D. Polak Daniëls te 'sGravenhage sedert de vorige opgave de navolgen de bijdragen ingekomen: Van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes f1000. Van den oud-dirigeerend-officier van gezond heid le klasse C. de Mooy, de op brengst der op 19 September en vol gende dagen in het lokaal „Diligen- tia" te 'sGravenhage gehouden ten toonstelling van door hem uitgedachte hulpmiddelen voor het vervoer en verplegen van zieke en gewonde krijgslieden in vredes- en in oorlogs tijd, f 130.86; van het comité van het „Roode Kruis" te Haarlem f560; van het comité van het „Roode Kruis" te Maastricht f100; van het comité van het „Roode Kruis" te Zieriksee 188.05; van het comité van het „Roode Kruis" te Tiel f50; van het comité van het „Roode Kruis" te Dieren (latere zending) f5.;van het personeel der Koninklijke Neder- land6che Marine f317.50; van me vrouw N. N., te 'sGravenhage f 100; van S. P. A., te Rotterdam f25 en f25 bestemd voor en gezonden aan het Fonds tot ondersteuning van na gelaten betrekkingen van in de Neder- landsche koloniën gesneuvelde mili tairen van mej. R. W. Karteen, te Rotterdam f 25, en f 25 gezonden aan Z. Exc. den minister van koloniën, ter storting in het bijeen te brengen fonds voor nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairenvan Pe- loni Almmi, te Amsterdam, 1 coupon stad Brussel fr. 2.50, 11.18van een onbekende uit Haarlem, onder het motto „Tabé Parijs", f20; van de Loge „De Edelmoedigheid" te 's Heiv togenbosch f10.gecollecteerd te Groenloo door een meisje van negen jaar f4.65. Totaal f2435.44. Vertrek van de La woe. Ook Zaterdag is te Rotterdam het naar Indië vertrekkende detachement suppletietroepen met hartelijkheid uitgeleide gedaan. Aan het Maassta tion bevonden zich des morgens ka pitein Pilaar en verdere officieren van de zeemacht, schutterij en weer baarheid, benevens de stafmuziek der schutterij en van de scherpschut ters. Het detachement bestond uit 10 onderofficieren en 230 manschap pen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der infanterie "W. Hamerster, en onder medegeleide van de luits. G. W. Mazee en H. A. Messemakers van der Graaf. De comm. van het werfdepot te Harder wijk, maj. Boers en enkele zijner officieren kwamen met de muziek ook met den trein mede. Met 9 sleepbootjes werd het detachement naar de Lawoe geleid. Daar bevond Vooral dient herinnerd te worden aan iets, dat meer Rotterdammers weten, maar ook niet tot heden werd openbaar gemaakt. Op een der j aarlij ksche feesten van de in 1882 ontbonden Yachtclub, eindigde de voorzitter zijn heildronk op Prins Hendrik, die eerevoorzitter was en steeds de jaarvergaderingen bijwoonde, met den wensch, dat de Vereeniging het portret van Z. H. mocht laten maken. De prins gaf zijn toestemming en, gevraagd welken kunstenaar hij daarvoor koos, noemde hij Charles Rochussen. Deze weigerde echter, daar hij geen portretschilder was, en de eervolle taak werd aan C. Bisschop opgedragen. Het zal ongeveer tien jaar geleden zijn, dat ik op Rochussen's atelier een eenvoudig gemeubelde kamer met een paar tafels en een paar stoe len met rieten zittingen op een ezel een klein doek zag staan, met den rug naar voren, en daarnaast op een tabouret eenige kinderkleeren zag lig gen. Ik vroeg hem wat hij hiermede voor had, en hij vertelde: Eergisteren kwam een burger vrouwtje bij, mij. Zij was diep bedroefd en zeide huilende: Och, mijnheer, mijn man en ik we hebben ons eenig kind verloren: 'twas zoo'n lief, goed meisje, nog maar acht jaren oud. En we hebben niets van haar dan een photografietje, dat wel gauw verblee- ken zal. En nu zeiden de burenop den hoek daar woont een schilder die maakt wel portretten; vraag hem of hij je dochtertje wil uitportrettee- ren; misschien doet hij 'twel voor een kleinigheid. En nu kom ik u vragen, of u 't zoudt willen doen, en hoeveel dat zou kosten. Hier hebtu 't photografietje zie zelf maar wat een lief kind 'twas. Toen zei ikvrouwtje, ik zal 't voor je doen, maar je mag 't niet vertellen en kosten zal 'tje niets. Breng me maar de kleertjes van je kind, de daagsche, hoor, niet de Zondagsche. En nu is 't bijna klaar, kijk maar." De beruchte Rozenmarijns- of Vil- dersgas te Nijmegen (waar de moord plaats had) zal voor het publiek ver keer worden afgesloten. Moordaanslag. Te Winschoten is Vrijdagnacht geschoten op den marechaussee Jans sen. Gelukkig was het schot niet raak. De vermoedelijke dader is in hechtenis. Cholera. Te Amsterdam zijn weder 4 ge vallen van cholera asiatica voorge komen. In de Bijlhouwersstraat te Utrecht waar gepasseerde week gevallen van cholera met doodelijken afloop zijn voorgekomen, is van datzelfde gezin ook 't jongste kind gestorven, maar volgens geneeskundige verklaring niet aan cholera. Van dit gezin, voor acht dagen nog bestaande uit vijl personen (man, vrouw en drie kinderen) is nu alleen nog de vrouw over. Men kan zich den treurigen toestand dezer arme, alleen achtergeblevene voorstellen. wijze van proef, voor eén jaar aan te nemen. De voornaamste wijziging betrof het bestaande Hoofdbestuur ééne vereeniging, thans het be stuur van „Haarlemsch Gemengd koor", te veranderen in een verspreid hoofdbestuurhiertoe werden res pectievelijk gekozen de besturen van Con Amore" te 'sHage, „Gemengd Koor" te Rotterdam en „Haarlemsch Gemengd Koor" te Haarlem. Het tweede punt dat vermelding verdient is dat door de Vergadering het besluit werd genomen om de koninklijke goedkeuring voor den Bond aan te vragen. Nog werd besloten om voor de bondsbibliotheek aan te koopen het toonwerk „Siegurd" van Krug. Aangezien na de gebruikelijke rond vraag niets meer aan de orde was, werd door den Voorzitter met een woord van dank aan de leden voor de trouwe opkomst, en in het bij zonder aan de Zangvereeniging(„Con Amore" te 's Hage, voor de uitste kende wijze waarop zij het concept reglement had samengesteld te on geveer half 5 ure de vergadering ge sloten. Te De Meern komen twee nieuwe gevallen van cholera asiatica voor, waarvan één met doodelijken afloop, Werkstaking. De letterzetters aan de couranten en handelsdrukkerijen der firma's Roeloffzen en Hubner, Ellerman Harms en Co. en Holdert en Co. te Amsterdam hebben Zaterdag het werk gestaakt en aan de patroons dezelfde eischen gesteld als Vrijdag aan de directie der electrische druk kerij. Na een kort beraad hebben de beide eerstgenoemde firma's de eischen ingewilligd, waarop het werk dade lijk werd hervat. De firma Holdert en Co. bleef weigerachtig. Een klein gedeelte bleef deze firma echter ge trouw, zoodat het verschijnen van zich de overste Cadet, garnizoens- J De Tijd des avonds verzekerd was. commandant, die den troep op kern achtige wijze toesprak. Met een drie werf hoerah werd zijn uitroep „leve de Koninginnen l" begroet. Ook maj. Boers en kapitein Hamerster voer den het woord, de eerste om zijn ingenomenheid met het detachement kenbaar te maken, waarvan zoowel Vrijdagavond als Zaterdag niemand op het appèl ontbrax. Kapitein Ha- merstei bedankte voor de sympathie ke ontvangst. Beiden lieten den kreet „Leve het vaderland, leve de Ko ninginnen en Rotterdamsche Bur gerij 1" weerklinken. Tegen één uur vertrok de Lawoe. Over Charles R chussen. De heer Haverkorn van Rijswijck schrijft aan de N. R. Ct. „Nu Rochussen begraven is, mag ik wel iets vertellen, dat ik niet zeggen mocht zoolang hij leefde, en eene bij drage is ter kennis van zijn groote goedhartigheid. Deze gezellen bleven ook des nachts het gebouw der drukkerij, dat door een voldoend aantal politie agenten werd beschermd. Het comité uit den Typografenbond had Zondagavond weer een onderhou 1 met de firma Holdert Co.dit heeft evenwel tot geen resultaat geleid. Op eene daarna in ,,d' Geelvinck" ge houden vergadering hebben de gezel len besloten bij hun eischen te vol harden; zoo duurt de werkstaking voort. Een der gezellen, die aan den arbeid was gebleven, werd Zondag-namiddag, toen hij het gebouw „Felix Meritis", de drukkerij der firma Holdert, ver liet, mishandeld. Dit gaf aanleiding tot een opstootje. Vóór en nabij „Felix Meritis" was Zondag den ganschen dag eene ster ke politiemacht aanwezig; ook vele typografen bewogen zich in den om trek der drukkerij. Bond van gemengde Zangver- eenigingen in Nederland. Gisteren Zondag 's middags 12 uur had in Buiteniust te Utrecht de ge. wone Algemeene Vergadering plaats van den Bond van gemengde Zang verenigingen in Nederland, waarop 16 vereenigingen vertegenwoordigd waren door ongeveer 30 afgevaardig den en werd aldus de verwachting, die men het vorige jaar koesterde van het besluit om aan éen afgevaar digde de reiskosten naar het tarief 3de klasse te vergoeden, niet vervuld hoewel het vermelding verdient dat het aantal vertegenwoordigde ver eenigingen dat van vorige jaren over trof. Door den Voorzitter van het Hoofd bestuur, den heer G. Spaan, werd de vergadering met een kort inleidend woord geopend, waarbij hij den wensch uitsprak dat de werkzaam heden wederom mochten strekken tot bloei van den Bond. Na lezing van de notulen der ver gadering van het vorige jaar, werd bij monde van den Alg. Secretaris den heer L. M. Moolenaar, ver uitgebracht van de herinrichtingen van den Bond in het afgeloopen jaar 1893—94, waaruit bleek dat deze in bloeienden toestand verkeert en het ledental, thans 35, aanmerkelijk was toegenomen, wat, voorzeker een be wijf is van hoeveel nut de Bond is, zoo wel voor groote als kleine vereeni gingen. Vervolgens werd overgegaan tot be handeling van den beschrijvingsbrief. Tot de voornaamste punten van be handeling behoort in de eerste plaats de herziening van het reglement. Aangezien de tijd te beperkt was om het concept, samengesteld door het bestuur der Zangver. „Con Amore' te 'sGravenhage en behandeld door de Commissie, samengesteld uit eerst genoemd bestuur en de besturen van ^Gemengd Koor" te Rotter dam en „Haarlemsch Gemengd Koor" te Haarlem met toevoe- toevoeging van den Alg. Secretaris als rapporteur, artikelsgewijs in be handeling te nemen, werd op voor stel van „Sappho" te Hoorn, gesteund door „Con Amore" te 's Hage met 11 tegen 5 stemmen besloten, het reglement, zooals het daar ligt, bij Kampioenschap van Nederland. Zondag had op den straatweg Amersfoort—Ede Plaats ,de wegwed strijd over 50 K.SU om het kampioen schap van Nederland, uitgeschreven door den Alg. Nederl. WielrijderBboud. De afrit der 8 deelnemers bad plaats kwartier na elven bij „DeHertekop" nabij Amersfoort. Het kampioenschap werd behaald door Jaap Eden, die de 50 K.M. in den mooien tijd van 1 u. 29 m. 29 sec. aflegde; tweede was C. Witte- veen Jr., derde J. J. Spaans te Utrecht. Reeds spoedig bleek dat Eden de overwinning in handen had. Jammer was het, dat bij den terugkeer nabij Woudenberg de heeren Witteveen, Cordang en Siep gelijktijdig te vallen kwamen door het slippen van een saiety-tandem, waardoor de mooie eindstrijd tusschen deze drie rijders eenigszins werd bedorven. Voor de arrondissements-rechtbank te Arnhem stond Zaterdag terecht de 25jarige Th. P. G. uitOberhausen ter zake van den bekenden diefstal van horloges, die in den nacht van 5 op 6 Augustus 11. te Emmerik werd gepleegd. Bekl. bekende met 4 andere per sonen den diefstal met braak te heb ben gepleegd. Voor ongeveer 8000 mark werd ge stolen aan horloges en kettingen waar van 29 horloges op bekl. waren ge vonden. De drie der medeplichtigen, die eveneens zijn aangehouden, werden uitgeleverd. Bekl. moest als Neder lander hier terechtstaan. De eisch van het O. M. was 5 jaren gevangenisstraf. Roeiwedstrijd. Zondag heeft te Argenteuil bij Pa rijs de roeiwedstrijd plaats gehad om het kampioenschap van Frankrijk over 2500 Meter. Volgens een parti culiere dépêche, te Amsterdam ont vangen was de uitslag aldus: 1. De Maret, 2. Deltour, 3. J. J. K. Ooms. Volgens een telegram van den Pa- rij schen correspondent van het Hbld. was de uitslag echter eenigszins an ders. Het luidt: 1. De Maret (van de vereeniging „la Marne)"in8 min. 39 sec.2. Deltour „(Castillon)" in 8 m. 42 sec.3. Jan -en (een te Parijs wonend Hollander, lid van de „Rowingclub)" in 8 min. 59 sec. Ooms, die in den eind wedstrijd derde aankwam, werd gedisqualificeerd, omdat hij een der deelnemers had gehinderd. Het weder was fraai, er stond tamelijk veel wind op het water. Schilling en Lepron, die mede aan den wedstrijd deelnamen, zijn door den heer Ooms geslagen. De heer Schil ling won verleden Zondag op den Amstel het kampioenschap voor Ne derland. De heer Ooms verkeerde nog steeds in minder gunstige con ditie wegens de malariakoortsen, waarmede hij voor weken uit Ame rika is gekomen. Ook had hij nog weinig kunnen traineeren. De heer Lepron was verleden jaar kampioenroeier van Frankrijk. De heer Ooms zal aanstaanden Dinsdagavond feestelijk worden ont vangen door de leden van Neptunus. Wielerwedstrijd. Op den straatweg Beverwijk Lim« men en terug hield de Haarl, Velo cipede Club Zondag een onderlingen club wedstrijd over een afstand van 25 K. M. Vier leden namen aan den werd8trijd deel. De uitslag was dat L. Larive den eersten prijs won, tweede was Henri van de Griendt, derde D. T. Kremer. Het schijnt nu uitgemaakt, dat de duitsche regeering bij den Rijksdag geen wetsontwerp zal indienen tot bestrijding van het anarchisme. Het geschil tusschen den Duitschen kan selier Caprivi en den Pruisischen minister president graaf Zu Eulen- burg is bijgelegd. Het gevaar voor eene ministerieele crisis is derhalve voorloopig geweken. Het te Berlijn verschijnende blad de „Post" deelt onder voorbehoud dat 183 onderofficieren van d9 vuurwerkschool te Berlijn bij nacht naar Maagdeburg zijn overgebracht, omdat er onder het personeel socia listische geschriften werden verspreid, waarvan men d«n dader niet kon ontdekken. De geruchten over de opstootjes te Rio Janeiro, zijn overdreven. Er is niets aDders gebeurd dan een vecht partij tusschen burgers en soldaten. De openbare orde is niet gestoord. De toestand aan de Delagao-baai blijft gunstig. De correspondent van de Times te Kaapstad meldt, dat de Portugeesche gouverneur met 300 soldaten en 6000 Maputa's is uitgerukt om den Kaffer hoofdman Mahazula, die zich nog steeds in de nabijheid der stad op- goudt, te verdrijven. Het is der hal va te verwachten, dat de Kaffers weldra zullen worden uiteengedreven. Voor loopig bestaat er niet de minste reden om voor de veiligheid te vreezen van de vreemdelingen, die te Lorenzo Marquez vertoeven. Dit wordt nu zelfs ook door de Engelsche bladen erkend. Een moord. Ia den nacht van Vrijdag op Za terdag is door twee onbekende per- Bonen te Anrath, bij Crefeld, een moord gepleegd. De moordenaars moeten naar ons land gevlucht zijn. Lang gewacht. Te Zwickau zijn dezer dagen een paar zestigjarigen in het huwelijks bootje gestapt. De pleohtigheid zou reeds in 1864 zijn voltrokken, maar de bruidegom had toen het ongeluk, bij een vechtpartij een gendarme te de zaak niet en wil het niet weten ook. Maar zou het niet veel beter zijn, dat u een brief schreei't aan uwe moeder die zal haar gerust stellen, en ik zal hem haar dadelijk brengen. U kunt haar schrijven, dat u geheel in orde zijt en u geen leed geschiedt, en dat zij spoedig weer iets van u zal hooren." Na dit gezegd te hebben schoof devrouw den toegang naar de provisiekamer open en nam van de plank een lamp en schrijfbehoeften, die zij op de tafel neerzette. Op alle vragen en verwijten van Natalie gaf zij geen antwoord en spoorde haar slechts aan om den brief te schrijven; in haar wanhoop begon het meisje dit eindelijk te doen. Toen de brief voltooid en dichtgemaakt was, opende de vrouw opnieuw de schuifdeur en bracht een blad met levens middelen binnen, dat zij op het tafeltje voor Natalie neer zette. Toen zij zich omkeerde om de kamer te verlaten, bleef Natalie zoo dicht mogelijk naast haar en trad met haar de provisiekamer binnen. De vrouw wendde hare schreden tot het buitenste vertrek en Natalie deed hetzelfde. Eenige minuten duurde dat voor- en achteruitgaan, totdat de vrouw plotseling haar arm stevig om Natalie heensloeg, haar groot schort afdeed, dit vastbond over de armen der jonge dame en haar terugduwde in den grooten stoel. Alvorens Natalie weer was opgestaan, was de vrouw in de provisiekamer geijld en had de deur achter zich gesloten. Op het oogenblik, dat Natalie hare armen had vrijgewerkt en de deur opengeschoven, ontdekte zjj, dat de deur, die toegang gaf tot de provisiekamer op slot en de vrouw ver dwenen was. Den geheelen dag bleef Natalie alleen en had geen andere bezigheid dan uit te kijken door de kleine opening in het vensterluik, hoewel zij geen enkel levend wezen zag, behalve nu en dan een vlieg of een mug. Zij ontdekte, dat de pro visiekamer ook afgesloten was door een luik aan den binnen kant, stevig gesloten. Uit hetgeen zij van de buitenwereld kon zien maakte zij op, dat geen dezer vensters ver boven den grond was. Natalie bezat geen voorwerpen van waarde, waarmee zij haar vrouwelijke cipier kon omkoopen, zooals hare moeder trachtte te doen. Zij vond in haar zak een pen- nemes, dat zij besloot goed te verbergen, daar het haar nog van dienst zou kunnen zijn, en men het haar misschien zou trachten te ontnemen. Bij hare poging om het onder het karpet te verbergen, ontdekte zij, dat dit geheel los op den grond lag. In dien tusschentijd had juffrouw Pettigrew aan Tony den brief overhandigd, door Natalie geschreven, en Tony verzond hem per post naar Londen aan James Wrigley. Des avonds keerde juffrouw Tony terug en stak haar hoofd binnen de deuropening. „Ik durf niet binnenkomen," verzekerde zij, „want u zijt mij te gevaarlijk. Ik heb hier een deken meegenomen en ik hoop dat u goed zult slapen in uw grooten stoeL Hier hebt u wat voor uw avondeten." „Waar is mijne moeder?" vroeg Natalie. „O, het gaat haar goed, en zij is u zeer dankbaar vool den brief; morgen krijgt u antwoord daarop." „En waarom ben ik hier?" vroeg Natalie. „Door mijnheer Barth," zeide juffrouw Pettigrew; „hij wilde het huwelijk nog voorkomen door den predikant niet te laten verschijnen, maar omdat dit middel niet genoeg hielp heeft hij u hier laten brengen. Een zeer rijk man in de city heeft hem zeventigduizend pond met zijne dochter aangeboden en u weet, dat hij haat om arm te zijn; hij is als een rijk jon geling opgevoed. „Dat is alles gelogen I" zeide Natalie beBlist. Juffrouw Pettigrew begon even te lachen en aarzelde. „Ik wist wel, dat u dat niet zoudt willen gelooven. Ik heb u dit alleen verteld om u op de proef te stellen. Nu zal ik u de volle waarheid meedeelen. Mijnheer Barth was verloofd met eene jonge dame en behandelde haar slecht; hij wilde haar laten varen om met u te trouwen; haar vader heeft u nu hier laten brengen, want dan kan mijnheer Barth zijne belofte tegenover de andere jonge dame gestand doon. En nu zal ik u het verdere vertellen miss. Die mijnheer is er tegen dat u in het land blijft, bevreesd alB hij is, dat dit tot onaan genaamheden tusschen mijnheer Barth en zijn vrouw zal leiden. Morgen gaan zij trouwen en ik zal u de huwelijksad vertentie in de krant laten lezen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2