Tour onze Vensters. DE JICHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang:; Woensdag 3 October 1894. No. 3452 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOE Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES t Succ., Parijs 31 bi* Faubourg Montmartre. In de étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Kerksieraden uit vroeger tijd. (Uit „Eigen Haard.") Laura. (Uit „Eigen Haard".) De officieren van de fransche Al penbataljons, den eerewijn voor bet vaandel drinkende. Kampement van een brigade Alpen- troepen. iElf typen van bezoekers der Biblio- thèque Nationale te Parijs. 'b Monument te Bar-le-Duc ter eere !'van de gebroeders Micbaux, uitvinders van de pedaal. (2 afb.) Revue van de vrijwilligers van den 'jongen Koning van Spanje. I Groothertog George, tweede zoon van den Czaar. Manoeuvres te Königsberg. De chineescbe roover Ly Ké Koa die den beer de Cbesnay oplichtte. Portret van den beer de Cbesnay. Het kanaal van Pnom Penh in Cambodja. Mutsu Hito, Mikado van Japan. Graaf Ito, eerste minister van Japan. Maarschalk graaf Yamagata opper bevelhebber van het japanscbe loger. Veranderingen in bet japansche le ger sedert 1867. Militair Wielrijder in Japan. Japansche Artillerie. Toespraak van den Mikado tot de officieren zijner Artillerie. De Mikado op siraat. Alpenbeklimming in 5 afb. Het niet vervaardigde Luchtkasteel te Antwerpen. Tyroolscb volkstooneel in de open lucht te Meran. Vertrek van hulptroepen naar Lom bok. Een kijkje in Londen. Wellington na den slag bij Bada- joz in 1812. t Potitieke Platen en Portretten. Haarlem2 Oct. 1894. Ter terechtzitting der Arr. Recht bank alhier dd. 2 October 1894 is de beer mr. L. W. ten Kate, benoemd grif fier bij bet kantongerecht te Purme- rend als zoodanig beëedigd. De openbare herhalingsschool werd den lsten dezer met 88 leerlingen ge opend, van wie 20 meisjes en 68 jon gens. Zonder examen konden 41 leer lingen worden toegelaten, omdat zij in bet bezit waren van bet getuig schrift, afgegeven door de PI. c. v. toez. op het lager onderwijs. De overige namen aan bet examen deel en kon den op 2 na, allen worden toegela ten. Het peil van de vorderingen der candidaten was booger dan in vorige jaren, zoodat er vooruitgang vooral bij bet openbaar onderwijs, valt op te merken; ook is gebleken, dat de leer lingen de dagschool tot bun 12 jaar blijven bezoeken. Van de leerlingen, die het vorige jaar de school bezochten, kwamen er 10 terug, die tot eene hoogere klasse konden bevorderd worden. Werkge vers en dames, die meisjes-leerlingen in baren dienst hebben, doen een goed werk, als zij den leerlingen gelegen heid kunnen geven om geregeld en op tijd te 7 uur 's avonds ter school te zijn. Zoeloes in den Schouwburg. Maandagavond trad in onzen schouw burg op de Zoeloetroep van kapitein Sylvester Archer, onder bevel van den hoofdman Matchaan. Een eigenaar- digen aanblik leverden deze tien bruinkleurige, vrij stevig gebouwde mannen op, terwijl zij toen bet scherm opging, neergehurkt zaten op het tooneel, met hunne groote zwarte vederbosschen op bet hoofd, zonder linge heupbedekking en grillige sieraden, gewapend met hunne spe ren en met koehuid overtrokken schil-, den. De pantomime, waarin zij op traden begon met een krijgszang. De hoofdman zingt voor, en de anderen vallen telkens in met hunne zwaar gerhythmeerde, eentonige, weemoedi ge, later meer hartstochtelijke bege leiding. Weldra verlaten de Zoeloe's bet tooneel en verschijnt eene af- deeling engelsche soldaten. Zij kam peeren, maar worden weldra door de Zoeloes overvallen en gedood. Hunne lijken worden door Henry Lockwood en zijne Britten gevonden, die wraak roepen over dezen overval. Tot de gesneuvelden behoort Bertie Lockwoods broeder,' die met militaire eer wordt begraven. In bet derde bedrijf houden de Zoeloes een woesten krijgsdans als de Engelscben ben komen overvallen om hunne ge sneuvelde broeders te wreken. Het slot is, dat alle Zoeloes worden ge dood. Er wordt veel geschreeuwd, gezongen en geschoten, en zeer zeker is bet de moeite waard om deze Zoe loes aldus in bun oorlogsbedrijtgade te slaan. Vooral goed weergegeven werd de laatste krijgsdans, waar de Zoeloes door bun wilden dans en zang zichzelven en hunne makkers tot steeds heviger hartstocht opwinden. Ook de muziek speelde zeer verdien stelijk. Voor de pauze traden eenige spe cialiteiten op als eenige pantomi- misten, chanteuses, kampioenschut- ters en boksers, die allen veel bijval verwierven van bet publiek, dat vooral in 2e loge en gaanderij, tal rijk was. Hedenavond treedt betzelfde gezelschap opnieuw op. Met genoegen deelen wij mede, dat de firma G. J. Droste alhier voor hare inzending chocolade en cacao op de tentoonstelling te Antwerpen de zilveren medaille beeft behaald. Mejuffrouw Jeanne Landré zal dit winterseizoen weer vier liederavonden geven en wel met medewerking van de beeren W. Robert Jr. alhier, viool, Bernbard Rehl, 's Hertogen bosch, violoncellist, Job. Wagenaar, Utrecht, begeleiding. De eerste soiree zal zijn gewijd aan liederen van Schu bert en Schumann, de tweede aan Brahms en Grieg, de derde aan jon gere dnitscbe en fransche componis ten en de laatste aan nederlandscbe componisten. Werkverschaffing. Maandagavond hield de vereeniging tot werkverschaffing „Hulp en Bij stand" baar jaarvergadering in hotel Nummer Een, te IJmuiden. Als be stuursleden werden herkozen de hee- ren Minkema, van Velsen en C. Plan- teijdt en J. Kreyer Jr., van IJmuiden en in de plaatsen van de beeren P. Roggeband en Van Zweden, die zich niet meer herkiesbaar stelden, wer den benoemd de beeren J. Lobmann en D. Bus. Het verschaffen v n aard appelland met voorschot voor spitten en planters was het best geslaagd van alle pogingen ofschoon de oogst niet meeviel. Van de f335 voorschot was reeds f 129 terugbetaald. Er werd be sloten enkele jongelieden dezen win ter bet klompen maken te laten lee- ren, om op deze wijze op de Heide een winterindustrie in te voeren. Ook werd bet bestuur opgedragen te on derzoeken of het niet gepast zou zijn om te IJmuiden en te Velsen, klee- dingstukken in te zamelen, die niet meer gedragen worden en andere za ken, die men niet meer gebruikt om die te laten herstellen en daarna te verkoopen voor geringen prijs aan de bewoners der Heide. Kerkbericht. De bevestiging van ds. G. Huls man te Zandvoort zal Zondag 7 Oc tober a. s. des voormiddags ten 10 ure geschieden door ds. H. Pierson te Zetten. Des namiddags ten 2ys ure zal ds. Hulsman de intreerede houden. Tot geneesheer in bet kranzinni- gengesticbt te Meerenberg is benoemd de beer N. J. Lemei, arts te Utrecht. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland zijn be noemd tot zetters voor 's Rijks directe belasting de beerenJ. de Wit Dz. te AlkmaarM. Witkamp te Jisp P. Hoek Spaans te Oudendijk en D. Latenstein van Voorst te Westzaan. Bekroning. De firma M. K. Honig te Koog aan de Zaan behaalde op de wereld tentoonstelling te Antwerpen de vol gende bekroningen Voor Maisstijfsel de gouden medaille, voor Maiskoeken de gouden medaille en voor Maisolie de zilveren me daille. Lombok. De engelsche mail beeft uit onze Oost-Indische bezittingen bladen aan gebracht van 29 en 30 Aug., die boe- wel nog niet den sluier oplichtende over de verrassing van onze troepen op Lombok door de Baliërs, toch ver schillende bizonderbeden bevatten, welke in de telegrammen nog niet zijn gemeld. In welke overhaasting onze leger macht op Lombok op de vlucht ge gaan is, zoo schrijft bet Bat. Hbld blijkt hieruit, dat generaal Vetter, gekleed in nacbtbroek en kabaya, te Ampenan is aangekomen. Zijn uniform en wapens, al zijne kleederen zijn in bet bivouac te Tjakra achtergelaten. Zijn eerste werk te Ampenan was aan zijne ecbtgenoote, te Batavia, te telegrafeeren om dadelijk voor hem een nieuwe uniform en een geheel nieuwe uitrusting te doen aanmaken. Hetzelfde koopje snapten verschei dene officieren en minderen. Nu be- teekent, zegt het Bat. Hbld., dit op zich zelf zoo veel niet, maar de zaak kan ernstige gevolgen hebben, wan neer, wat te verwachten is, de Baliërs zich van die kleedingstukken meester maken en zich daarin steken om aldus ongehinderd binnen onze bivouacs te sluipen en dan bun slag te slaan. Aan de Java-Bode werd van ver schillende zijden verzekerd, dat gene raal Van Ham en de le luitenant- adjudant Kotting in den slaap werden afgemaakt, officieel scheen daarvan echter niets bekend te zijn. Aan bet Bat. Hbld. werd nog uit Soerabaya geseind, dat het vaandel van bet 7e bataillon, dat gedecoreerd is, in banden van den vijand viel. Ook daarvan is officieel niets bekend Volgens particuliere berichten be vond zich bet gebeele personeel van „Eigen Hulp" goed en wel aan boord, zoodat niemand bij den aanval is ge troffen. De kapitein-kwartiermeester Beets en de 2e luitenants-kwartiermeester van Balluseck en Pourcbez werden wegens ziekte naar Soerabaya geëva cueerd. De meesten der vermisten behoor den tot bet 6e bataljon, dat te Ma- taram lag. De controleur Liefrinck, die juist op den dag dat de ramp van Lom bok te Batavia bekend werd, belast werd met de betrekking van assistent resident voor de politieke aanrakin gen met bet inlandscb zelfbestuur op bet eiland, bevond zich op bet oognnblik van bet gebeurde te Boele- leng, waarbeen hij wegens ziekte ver trokken was. De resident van Bali en Lombok zou volgens particuliere berichten licht gewond zijn, doch de openbaar gemaakte regeeringstele- grammen maken daarvan geene mel ding. Volgens den eerstaanwezend dokter te Soerabaja is de toestand van de gewonden betrekkelijk gunstig. Vol gens een telegram nit Soerabaja aan 't Nieuwsblad werden de gewonden aldaar gedebarkeerd, zijnde negentien officieren en 303 minderen, waarvan honderd zwaar. De transportmiddelen voor bet vervoeren der minderen wa ren ontoereikend, de aanwezige bur gers gaven bun equipages, alle doc toren bielpen. De deelneming is alge meen. De Handelsvereeniging vormde eene algemeene commissie tot ondersteu ning der verminkten en nagelaten betrekkingen. Staande de vergadering werd voor zes duizend gulden ingeteekend. Volgens een telegram uit Boele- leng aan de Java-Bode is de luit.- opnemer Van der Zwaan den 31en Aug. van de Oostkust in bet bivak aangekomen verder den vorigen dag vier officiersbedienden en twee sol daten, die te Mataram gevangen zaten en wisten te ontvluchten en ook nog een Europeescb fuselier. De beide Engelscben van Ampenan werden gevangen aan boord gebracht. De troepen hadden zich versterkt in Ampenan en wachtten de aangevraag de versterkingen af om weder op te rukken. Naar het mgelsch van PAUL H. GERRARD. 82) HOOFDSTUK XXVIII. Opgesloten. Die mijnheer wil u en uwe moeder geld geven om naar Frankrijk, Italië of Amerika te gaan, wanneer u plechtig er een eed op wilt doen mijnheer Barth nooit weer te zien ot op de een of andere wijze u nog langer met hem in te laten. Wanneer u dat wilt doen, dan zult u met uwe moe der in een rijtuig worden weggebracht eD naar een haven vervoerd, waar men u geld en uwe bagage zal geven. Het zou het beste voor u zijn om dat te doen. Wat is een man een bedrieger en een wreedaard volgens mijn oordeel. Dat heb ik er altijd van ondervonden. Het zal het beste zijn miss, dat u daarin toestemt." „Liever wil ik sterven," zeide Natalie verontwaardigd. „Zooals u verkiest miss, maar mogelijk is het, dat uwe moeder er het leven door verliest als zij zoo van u gesehei den blijft. Als u met u beiden in een vreemd land kondet leven, dan zou u tevreden kunnen zijn." „Nu ik moet eerst mijne moeder spreken en haar raad inwinnen alvorens ik zulk eene belofte doe. Breng mij bij haar." Juffrouw Pettigrew schudde met haar hooid, trok haar elleboog terug van de plank, waarop ze geleund had, en verwijderde zich zwijgend, terwijl zij het eten en de lamp achterliet. Natalie, die er niet aan dacht het voedsel te wantrouwen, gebruikte hetgeen haar was gebracht, en afgemat na een slapeloozen dag en nacht, wikkelde zij zich in de deken, en ging achterover geleund in haar stoel liggen. De bezorgdheid die zij koesterde voor haar moeder was minder groot dan die harer moeder voor haar; haar kennis van de boosheden dezer wereld was nog wat begrensd en bovendien was zij hoopvoller en meer onverschrokken. Terwijl zij zich afvroeg wie haar toch gevangen kon hou den en wat do beweegreden daarvan kon zijn, viel zij ineen diepen slaap. Zij ontwaakte door een luid gestommel in de gang, en daar de schuif boven de deur geopend was, kon zij stemmen hooren. „Je bent een mooie gevangenDewaarder Tony Pettigrew I Weer stomdronken." „En denk je dan, dat een man die den geheelen nacht in de weer blijft, naar Londen gaat om dan daar den geheelen dag op de been te moeten zijn, geen enkel druppeltje mag ge bruiken om den moed er in te houden?" „Ik beu van oordeel," gaf de vrouwestem ten antwoord, „dat wij heel wat noodig hebben om den moed er in te houden; wij doen een zeer gevaarlijk werk Tony, en zullen er nog niet eens fortuin door maken. Ik geloof, dat ai het geld, dat dokter Wrigley zichzelf wil verschaffen, nog niet genoeg zal zijn om ons voldoende te vergoeden, en ik wil wedden, dat hij je vandaag niet eens een vijfpondsbankbiljet heeft gegeven." On dat oogenblik scheen de vrouw den waggelenden man door de gang te hebben geholpen, en Natalie hoorde een deur sluiten. Zjj ging zitten, helder wakker en nadenkende over hetgeen zij gehoord had. Tony Pettigrew I Dien naam zou zij niet ver geten. Wrigley 1 Wat was dat voor naam Ja, zij herinnerde het zich. Mi, hare vriendin uit de gelukkige dagen van Bide- bank Lodge, was een Wrigley, en Mi's vader zij herin nerde hem zich. Zij had er zich altijd over verbaasd, dat Mi zulk een vader had. Mi en Rupert waren echter vrienden geweest, en was het niet mogelijk, dat het verhaal, dat zij had gehoord, waar was, en dat men haar had opgesloten om Rupert te dwingen zijne huwelijksgelofte jegens Mi gestand te doen? Natalie had een goed geheugen. Zij had veel van die lieve Mi gehouden. O, als zij hare moeder maar kon spreken en haar vertellen alles wat zij had gehoord en haar raad inwin nen I Misschien zou het maar beter zijn eene belofte te doen, wat tot gevolg had, dat zij weer met hare moeder vereenigd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1