DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 4 October 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIÈN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON No. 3453 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat X-&, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangére G. L. DAXJBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parys 31 bil Faubourg Montmartre. Haarlem3 Oct. 1894. Museum van Kunstnijverheid Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is gedurende de maand September door 1149 personen be zocht. Voor den catalogus der boekerij van het museum waarvan het eerste vervolg 1894 in druk is verschenen werden gedurende de maand Sep tember 119 aanvragen ontvangen ter wijl aan 87 personen uit 30 verschil lende plaatsen van ons land 125 Jboek- en plaatwerken verzonden wer- *den. 1 De aan het museum verbonden (school voor Kunstnijverheid is primo September ^begonnen met 52 leerlin gen van den dagcursus, 32 leerlingen van den Woensdag- en Zaterdagcur sus, 70 leerlingen van den avondcur sus en 35 leerlingen der Rijksnor maallessen, totaal 189 leerlingen. De werkstukken der leerlingen die op de Wereldtentoonstelling te Ant werpen werden ingezonden, zijn met de gouden medaille bekroond. Bekroningen. Op de officieele lijst der bekroonde inzenders op de wereldtentoonstel ling te Antwerpen komen de vol gende stadgenooten voor: Groep III, vrije kunsten, Erven F. Bohn, gouden medaille, H. D. Tjeenk Willink, idem. Groep XII, voerwezen Gebr. M. en F. Kimman, gouden med. Groep XIII, scheikundige industrie, Maatschappij t. expl. d. Wilhelmina-; "bron, gouden medaille. Groep XIV, voedingsmiddelen G. J. Droste, zilv. med., Corn.J Sipkes id. Dinsdagavond werd op een der bovenzalen van café Montagne door de olficieren van de d.d. schutterij een diner aangeboden aan den majoor commandant, mr. W. Jager Gerlings, als een huldeblijk naar aanleiding van diens besluit om zijn verzoek om eervol ontslag als maj.-commandant, in te trekken. Schermwedstrijd. Aan den Nationalen Schermwed strijd alhier door de onderofficiers- vereeniging „Mars" uitgeschreven zullen ruim honderd onderofficieren van de verschillende wapens deel nemen. Op het stuk land, bestemd voor de Ie bouwen R. K. kathedrale kerk &an de Leidschevaart, is men begon nen met grondboringen ten einde te kunnen beoordeelen of heifundeering noodzakelijk is. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van de Alg. Verz. Maats. „Diligentia", waaruit blijkt dat ook deze verzekeringen sluit tegen schade of verlies door buitenbraak en daar op gevolgden diefstal. Agent is de heer A. Haartman. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 2 October 1894, is in staat van faillissement verklaard Hendrik Rouwendaal, koffiehuishou der en venter in goud en zilver te Krommenie, met ingang van 1 Octo ber 1894. Tot Rechter-Commissari8 is be noemd de rechter jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer en tot curator mr. C. G. van Reeken, advocaat en procu reur, alhier. Vergadering van den Gemeente raad van Bloemendaal op Donder dag 4 October 1894, des namiddags te halt acht ure. Punten van behandeling: I. Plan verbouw huis naast het Raadhuis. II. Begrooting voor 1895. III. Namen der openbare wegen. IV. Mededeelingen en ingekomen stukken. Loodaengebouw—IJ muiden Wederom is een ledige plek in deze plaats gevuld, tusschen het post- en telegraafkantoor en het gebouw van het loodswezen is de keurig; nette voorgevel verrezen van een huis, dat gedeeltelijk voor den loodsdienst be stemd is en verder als sociëteit van de loodsenvereeniging „Recht door Zee", die het heeft laten bouwen. Gelijkvloers vindt men een kamer voor den Inspecteur van het loods wezen een verblijfplaats voor lood sen, die in de wacht zijn, met slaap gelegenheid er achtereen eetzaal en keuken en een woonvertrek voor den concierge. Boven een flink ruim vereen igings- lokaal, ongeveer 67 M2. met een bal kon over de geheele breedte van het huis met buffet en daarachter een kamer voor den concierge. Op de tweede verdieping zijneen tiental doelmatig en goed ingerichte logeerkamers gemaakt voor loodsen, die in den nacht of 's avonds laat met schepen binnenkomen. t Het gebouw is ontworpen door den heer Mutters, architect te den Hel der en uitgevoerd door den aannemer J. v. d. Plas uit dezelfde plaats. Mond- en klauwzeer. Yan den veehouder Duineveld te Sandpoort zijn in enkele dagen vier runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. De vergadering door Domela Nieu- wenhuis op „de Heide" onder Yelsen gehouden had, hoewel druk bezocht, een kalm verloopmet het onder werp „Socialisten vervolging" hield spr. zijne hoorders tot half tien bezig. Lombok- collecte. De schaalcollecte door het Lombok comité in de gemeente Yelsen ge houden heeft f258 opgeleverd, waar van meer dan de helft in Sandpoort gegeven is. In Velsen zeJf heeft men ongeveer f50 en in IJmuiden ruim f60 opgehaald. Het vertrek naar Engelsch-Indië van den heer Mr. W. K. baron van Dedem, oud-Minister van Koloniën is in deze week bepaald. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand 32 millime ter regen, tegen 148.5 in September 1893. De gemiddelde regenval in de Septembermaanden 18721893 be droeg 76. Aanvullingstroepen. Aanstaanden Zaterdag vertrekt van Amsterdam per stoomschip Conrad naar Oost-Indië een detachement aanvullingstroepen ter sterkte van 5 onderoff. en 100 minderen, onder be vel van den van verlof terugkeerende kapt. der inf. O.-I. leger P. A. P. Vermeulen en onder medegeleide van de eveneens van verlof terugkee rende le luits. der inf. O.-I. leger L A. Ferguson en K. G. de Bont. Met dit stoomschip zullen tevens hunne bestemming volgen de voor het O.-I. leger bestemde off. van gez. 2e kl. B. G. Verhulst en de 2e luits. der inf. F. H. Ockerse en K. F. Koch, laatstgenoemden herkomstig van de kon. mil. academie. Om de „bom". 'tls ongeveer tien uur Dinsdag. Op den Dam om het monument te Amsterdam, maar meer nog op het trottoir tusschen de Beursstraat en „Zeemanshoop" staan groepjes men sehen in levendig gesprek of verdrin gen elkaar om twee mannen, die ieder met een papiertje in de hand staan, dat zij trachten om te zetten in klinkende munt. Twee heeren dringen zich door de menschen heen. „Allemaal werkstakers van die drukkerij op het Rokin", fluistert de een den ander toe, maar niet zoo zacht of een paar mannen om hen hebben de woorden gehoord. „Wat maal je van werkstakers" zegt een hunner, ,,'t zijn hier geen werkstakers, die lui staan hier om de „bom", d.w.z. om de hooge prij zen, die er bij de thans trekkende staatsloterij nog „in" zijn. Immers Dinsdagmorgen, toen de laatste week der trekking begon, deed zich het zeldzame geval voor dat er nog „in" waren de prijzen van f 100,000, f50,000, f25.000, f15,000 en de premie van f30,000. De kansen om iets flinks te winnen waren dus mooi, betrekkelijk althans, want ge trokken moesten nog worden 4100 nummers, waaronder pl. m. 1200 groote en kleine prijzen. Vandaar dat de twintigjes thans groote waarde hebben. Die waarde is sedert Dinsdagmor gen half twaalf, toen de lijst ver scheen nog vermeerderd. Immers Dinsdag is slechts gevallen de f15,000 de „bom" en Je „bommetjes" zitten er nog in. Na half twaalf zagen wij een twin tigje voor f25 verkoopen; de oor spronkelijke prijs is, zooals men weet, f3.50. CHbld Werkstaking. Omtrent de werkstaking ter Zuid- Hollandsche boekdrukkerij te 's Gra- venhage wordt nader bericht, dat deze Maandag is uitgebroken, terwijl de directeur zich voor zaken op reis bevond. De arbeiders hadden het werk ge staakt en eerst daarna de bekende eischen gesteld voor hervatting van den arbeid. De directeur ontving des avonds bij zijne terugkomst eene deputatie uit de werkstakers en antwoordde op de gedane eischen, dat hij op dit oogenblik daaraan niet kan voldoen. Volgens hem heefteen© partiëele of locale werkstaking alleen dit gevolg, dat de inrichting, die aan de hoogeie eischen zou toegeven daarvan de dupe zou worden. Iets anders ware het, indien door onderling overleg van alle patroons met de gezellen tot eene verhooging kon worden besloten, die dan eene verhooging van den marktprijs van het drukwerk noodwendig tengevolge zou hebben. De deputatie verklaarde nu, dat, als de eischen werden ingewilligd, de arbeiders op de verschillende overige couranten- en andere drukkerijen al daar onmiddellijk ook het werk zou den staken. De mededeeling in een verspreid strooibiljet, dat de Zuid- Hollandsche bij andere couranten hulp had verzocht, is van allen grond ontbloot. Dinsdagmorgen hebben de gezellen op de drukkerij van Gebr. van Lan- genhuyzen en van de firma Mouton het werk gestaakt en er loopen ge ruchten, dat lieden (Woensdag) op andere drukkerijen werkstakingen zul len volgen. „De Residentiebode" deelt omtrent de werkstaking der typografen te 's-Gravenhage mede: Aan een tweede deputatie van ge zellen der Zuidhollandsche Boek- en Handelsdrukkerij heeft de heer Stem pels, directeur dier drukkerij, Dinsdag middag het volgende antwoord ge geven „dat hem in verband met de thans bestaande tarieven voor drukwerken de loopende contracten met derden, op die tarieven gegrond, eene loons- verhooging op dit oogenblik onmo- gelijk ie dat hij zich echter bereid verklaart, den toestand der werklieden te ver beteren en daartoe) zal trachten te geraken, door binnen acht of veertien dagen eene vergadering van patroons in den lande te houden, met het doel om tot eene verhooging van die tarieven te komen, weik hooger voor deel dan den werklieden ten goede zal komen; dat hij dit alleen wil doen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de werklieden Woensdagmorgen 3 October het werk hervatten. Ieder die dan niet verschijnt, wordt geacht te zijn ontslagen". Ook bij de firma Smits in het Westeinde hebben de typografen ge staakt. De firma De Bussy te Amsterdam heeft de haar gestelde eischen afge wezen. De heer De Bussy wil wèl met zijn eigen personeel, doch niet met het loon-comité onderhandelen. Alvorens de staking te beginnen, hadden de werklieden de persen on klaar gemaakt en van een academi sche dissertatie, die voor het.afdruk ken gereed was, zijn de letters door- eengeworpen. Dinsdagmiddag duurde de staking Naar het engel&ch van PAUL H. GERRARD. 83) HOOFDSTUK XXVIII. Opgesloten. Daarna haalde zij de kan met water, die voor haar inde provisiekast was neergezet. Haar gelaat was bleek geworden bij het wanhopig besluit, dat zij had genomen om haar leven te wagen bij het herwinnen harer vrijheid. Nu hare moeder dit afschuwelijk huis had verlaten moest ook Natalie vluchten. Zij nam de plank uit de provisiekamer, haalde haar zak mes te voorschijn en begon er ijverig kleine stukjes hout af Ie snijden. Daarna sneed zij de oude zitting in den stoel open en vond die opgevuld met stroo en katoen. Voorzich tig nam zij het karpet van den vloer en sneed het in drie stukken. Daarna stapelde zij het stroo, het katoen en de splinters hout opeen op de kleine tafel, die zij in de provi siekamer had neergezet voor de houten luiken. Juffrouw Pet- tigrew had haar een mes gebracht om haar vleesch te snij den, en dit stak zij door het ijzeren traliewerk voor de ven sters, en brak de ruiten achter elk van de vierkante gaten in de eikenhouten blinden. Met bevende handen goot zij vervolgens de olie uit hare lamp over de luiken in de provi siekamer, het stroo, de tafel en de houtsnippers, en legde ten slotte daarop neer de brandende pit, verliet de provisie kamer, sloot de deur goed dicht en druxte een gedeelte van het karpet tegen de spleet om zoo lang mogelijk de rook uit haar eigen kamer te houden. Vervolgens bracht zij haar ge laat bij het gebroken venster om de buitenlucht in te ademen en dacht na over hetgeen haar nu verder te doen stond. Het was buiten doodstil. Geen blad bewoog, geen krekel deed zich hooren, maar na eenigen tijd begon zij het geknet ter te hooren van brandend hout en het blazen der vlam men in het aangrenzend vertrek. Een weinig rook drong reeds hare kamer binnen. Het hout was oud, en het drooge hout leverde goed voedsel aan de vlammen. Het gekraak en geknetter werd duidelijker; het verwonderde haar, dat de vrouw het niet hoorde; zij hoorde glas breken, en nu begon nen de vlammen luider te blazen nu de buitenlucht naar binnendrong. Het duurde een half uur alvorens een luid ge kraak zich deed hooren. Wat zij wenschte was gebeurd de luiken waren uit hunne hengsels gevallen. Er hing nu zeer veel rook in hare kamer. Zij schoof behoedzaam de deur van de provisiekamer open; deze bevond zich recht tegen over het venster; dit was reeds geheel uitgebrand, de vlam men waren naar de zoldering geklommen en hadden de balken aangetast; de roode gloed verlichtte de boomen daarbuiten; tusschen haar en de buitenwereld bevond zich slechts deze door vlammen omgeven vensteropening; wanneer zij daar doorheen wist te komen was zij vrij I Een van de stukken van het karpet wikkelde zij om zich heen, bevoch tigde een ander stuk met het water uit de kan, deed onver schrokken de deur open en wierp het stuk karpet op den met brandend hout bedekten vloer. Het derde gedeelte van het karpet werd gegrepen; dit voor haar lichaam houdende snelde zij naar het raam. De vlammen woedden boven en rondom haar en de rook drong de kamer in, die zij zooeven had verlaten. Zij had zich op alles voorbereid; met hare tanden hield zij de hoeken van het karpet vast, dat haar hoofd bedekte. Het groote stuk, dat zij met zich had genomen wierp zij op de half verkoolde en nog brandende vensterbank, en sprong er vervolgens overheen. Onder het venster liep de grond zacht hellende af. In het karpet gewikkeld liet Natalie zich naar beneden vallen en rolde langs de helling naar beneden. Toen zij opstond, wierp zij het karpet van zich af en keek achter zich naar het huis. Door de luchtzuiging hadden de vlammen snelle vorderingen gemaakt en de kamer aange tast, waarin zij gevangen had gezeten; zij hadden gemakke lijk toegang gekregen door de geopende tusschendeur, en spoedig zou het geheele huis in vlammen zijn gehuld. Niemand scheen te bemerken wat er voorviel; de doodsche stilte werd slechts afgebroken door het geknetter van het

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1