DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 5 October 1894, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON No. 3454 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel ineer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 h» Faubourg Montmartre; Haarlem4 Oct. 1894, Stukken van den Rb ad. Voorstel van B. en W. om ingevolge organieke regeling de jaarwedden van de leeraren aan de H. B. S. met 5j. o. A. H. Günther en M. F. van Goor met f200.te verhoogen en alzoo te brengen resp. op f 2000.en 12400. P. J. Kuijper en 43 andere agenten van politie vragen verhooging van jaarwedde, daar het onder de te^en- woordige omstandigheden en onder I den druk der belastingen vooral met I groote huishoudens moeilijk is om ['als eerlijk man door de wereld te I komen. De Comm. v. fin. adviseert gunstig op een verzoek van den heer A. A. I Sprenger om vernieuwd subsidie voor de zwem- en badinrichting in hex Noorderspaaroe. Evenzoo adviseert zij tot goedkeuring van de begroo ting voor 1895 der Stads-Apotheek' Aanvankelijk kwam de verhooging van den post geneesmiddelen met f 1000.haar zeer hoog voor, maar de comm. vertrouwt dat dit is een I uitgave voor eens om de voorraad kamer te voorzien en de nu moge lijk geworden grootere inkoopen in 't vervolg eenige besparing zullen veroorzaken. Naar men verneemt, zal op de lo- tingsdagen voor de nationale militie in de volgende week hier ter stede te houden, aan de lotelingen, die zulks verlangen, brood en koffie worden verstrekt. Zitting van Donderdag 4 Oct. In de zitting van heden, Donder dag, stond de 18-jarige Christiaan Manshanden, verver van beroep en wonende te Medemblik, terecht ter zake dat hij den 25sten Augustus te Haarlem een handkar gehuurd en die ten eigen bate verkocht heeft. De let ters die op de kar stonden schilderde bij over en hij zeide de kar te heb ben weggenomen om er langs de hui zen zijn beroep mee te kunnen uit oefenen. Voor de kooper de kar be taalde, was die al in beslaggenomen door de politie. Terwijl beklaagde in hechtenis zat, is bij herhaaldelijk naar Alkmaar overgebracht, om daar verhoord te worden voor een dergelijk feit. Te recht zeide de off. v. just. Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, dat de tegen woordig zeer bloeiende industrie van bet verkoopen van gehuurde karren zoo gestreng mogelijk moet worden tegengegaan. Spreker requireert 'smans veroordeeling tot gevangenis straf van 3 maanden. De heer mr. F. A. Bijvoet, als toe gevoegd verdediger van beklaag" produceerde twee voor dezen zeer gunstige verklaringen van vroegere patroons. Ove&l heeft beklaagde ge tracht werk te vinden en moest zijn verfpotten in een wagen plaatsen, om aan de huizen werk te vragen. Dit gelukte niet, waarop hij moedeloos zonder geld op zak er toe is gekomen de kar te verRoopen. Nadeel is niet geleden, alleen door beklaagde die reeds een maand pre ventieve hechtenis heeft ondergaan en pleiter zou daarom concludeeren tot een zeer lichte straf, ware het niet dat hij van meening is dat in 't geheel geen straf zal worden opge legd. Z. i. lestaat hier geen toeëige- ning in den zin door de wet be doeld. Weliswaar had beklaagde de kar verkocht, maar geleverd was die niet. Toen beklaagde gearresteerd werd kon hij dus den wagen aan den verhuurder nog terugbrengen. Zich beroepende op een arrest van den Hoogen Raad in een dergelijk geval, concludeert pleiter tot vrij spraak en vrijlating van beklaagde, subsidiair het opleggen eener zeer lichte straf. Na re- en dupliek bepaalt de Recht bank de uitspraak op heden over 8 dagen. Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag Sandpoort. De heer J. van Loenen Martinet, benoemd hoofdredacteur van „de Am sterdammer" zal tegen uit. December e. k. ontslag nemen als predikant bij de Nederlandsch Herv. gemeente alhier. Woensdag vertrok van IJmuiden met bestemming naar Astrakan een stoombootje, dat over zee naar St. Pe tersburg gaat om vandaar dwars door Rusland naar den mond van de Wolga te gaan. Het vaartuig moet daar dienst doen als stoombaggermo- len en zandzuiger en is vervaardigd op de werf Conrad te Haarlem. Een vermogend koopman te Astrakan heeft het zijn stad voor verbetering van den Wolgamond aangeboden. Aangezien deze heer juist overleden zal het vaartuig als het op zijn bestemming is den naam van den schenker krijgen in plaats van Astra kan, zooals het nu heet. Veeziekte. Men schrijft uit de Haarlemmer meer Hoe ver de voorschriften in zake besmettelijke veeziekte zich uitstrek ken, blijkt uit het volgende Onder het rundvee van een veehou der te H. werd mond- en klauwzeer geconstateerd; het vee werd gemerkt en de borden geplaatst. Nu heeft deze zelfde veehouder in een andere ge meente op ruim twee uur afstand van zijn woning ook nog jong vee loopen, dat echter met zijn aangetaste run deren nog nooit in aanraking is ge komen, terwijl hij of zijn knechts in geen weken daarbij zijn geweest; doch ook dit vee werd verdacht verklaard en de wettelijke bepalingen werden daarop toegepast. Is het wonder dat de ontevreden heid onder de boeren groot is? Te Aalsmeer heeft op eene bevol king van 4500 zielen gedurende Sept. jl. geen enkel sterfgeval plaats gehad. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram- 3g-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Sept. 1893 en 1894. Reizigers in 1893 f 7352.06 in 1894 f7817.74, verschil f465.68. Goederen in 1893 f 1113.05, in 1894 f 1163.59s, verschil f50.54s. Tezamen vervoer in 1893 f8465,11, in 1894 f 8981.33e verschil f516.22,. Vorige maanden in 1893 f68774.55, in 1894 f68031.485, verschil f743.066. Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f77239 66, in 1894 f77012.82, verschil f226.84. Diversen in 1893 f 6008.68, in 1894 f 5608.90, verschil f 399.78. Totale opbrengst in 1893 f 83248.34, in 1894 f82621.72, nadeelig verschil f626.62. Per dag kilometer in 1893 f 10.891, in 1894 f 10.808, nadeelig verschil f 0.083. Mond- en klauwzeer. Bij twee stuks rundvee op den stal van J. P. Dijkzeul aan de Zomer- vaart No. 26 is mond- en klauwzeer uitgebroken. Wereld-Te ntoonstelling van het Hötal- en Reiswezen. Reeds sinds langen tijd hoorde men in korte courantenberichtjes van plan nen om te Amsterdam eene interna tionale tentoonstelling van hótel- en reiswezen te houden. De zaak slui merde even snel schijnbaar telkens genoegen weer in, zoodat het ons doet thans daaromtrent nadere bij zonderheden te kunnen melden en daarbij te kunnen berichten, dat het tot stand komen dezer expositie ver zekerd is. Het benoodigd kapitaal is bijeen. De tentoonstelling omvat alles wat men zich op bet gebied van hótel- en reiswezen denken kan en dat is niet gering. De gemeente Amsterdam beeft de terreinen achter het Rijks museum groot 160.000 M3 ter be schikking gesteld en bet plan is, een vierde gedeelte ongeveer daarvan te bebouwen. De tentoonstelling zal duren van 3 Mei tot 1 November 1895. Reeds nu zijn vele aanvragen om plaats inge komen en is van alle zijden mede werking toegezegd, o. a. door den In ternationalen „Verein der Gasthof be- sitzer" gevestigd te Keulen, waarvan alle groote hotelhouders in Duitsch- land en Zwitserland leden zijn. In afwijking van andere tentoon stellingen zal men de inzendingen niet rangschikken naar de landen, maar naar de afzonderlijke groepen, behalve bij zeer groote inzendingen. Aan congressen en vermakelijkhe den zal het niet ontbreken. Een der clous zal zijn een electriscb restau rant, zonder kellners, waarover wij later meer zullen berichtenvoorts zal in een groot bassin een schip liggen, dat als een mailstoomer van natuurlijke grootte is ingericht. Bin nen zal een restaurant worden ge maakt, voorts zal er gelegenheid zijn om een bal te houden, terwijl men op bet dek naar de muziek uit de nabijgelegen tent zal kunnen luiste ren. Des avonds zal de ganscbe ta- kelage fraai zijn verlicht. Met grond mag verwacht worden dat deze tentoonstelling zeer belang rijk worden zal. De Holl. Spoor bij voorbeeld heeft zich bereid verklaard alle verzendingen gratis als vracht goed been en terug te vervoeren. De spoorwegmaatschappijen zullen trach ten, door speciale tarieven vele vreem delingen naar de tentoonstelling te lokken. De beer Evert Breman treedt op als architect der tentoonstelling. De bur gemeester van Amsterdam, mr. S. A. Vening Meinesz beeft zich bereid verklaard bet eerecomité te presi- deeren, terwijl leden daarvan zijn de ministers Van Houten, VanderSleij- den en Sprenger van Eyk, benevens de beer A. C. Wertheim. Meerdere personen zijn gevraagd, doch hebben tot heden nog geen antwoord gezon den. De Commissie van Uitvoering be staat uit de beeren mr.' N. A. Ca- liseb, voorz., mr. F. A..Foekens, secre taris W. Schut, pres. v. d. Ned. Hötelhoudersbond, G. Mesdag, fir mant van C. J. van Houten Zn. te Weesp, mr. A. H. van Nierop, E. Breman, N. Legrand, K. A. van der Weide en onzen stadgenoot, den beer W. C. de Vos. De beer Legrand treedt meer spe ciaal op als commissaris van exploi tatie en vormt met de beeren Calisch, de Vos, Breman en van der Weide de financieele commissie. Directeur is de heer P. J. A. M. Geselschap. Tal van personen vormen commis- siën van bijstand, waarvan uit Haar lem de beeren J. Scholtens hoofd ingenieur van den prov. Waterstaat en M. C. Teves, indnstriëel. Behalve bet te verwacnten vreem- delingenbezoek is deze tentoonstelling voor Amsterdam ook van belang, om dat de toebereidselen dezen winter veel werk zullen verschaffen. Gaat men na dat het Brongebouw van de Staalwaterbron alhier ook in dien tijd zal worden geopend, dan is de conclusie gerechtvaardigd, dat ook voor deze onderneming de tentoon stelling voordeel wezen kan. Wij wekken .dan ook ieder wiens bedrijt daartoe in de termen valt, gaarne op om aan de tentoonstelling deel te nemen. Te Antwerpen is reeds een gede legeerd commissaris aangesteld. Weerbericht. Het weerbericht over de maand September, medegedeeld door bet Koninklijk Nederlandsch meteorolo gisch instituut luidt als volgt De gemiddelde barometerstand 762.9 mM. in de maand Septemoer was 2.2 mM. booger dan de normale. Hij wis selde af tnsscben 772.7 mM. en 751.7 mM. Gedurende het grootste gedeelte van de afgeloopen Maand stond de barometer in Westelijk Europa boog en was bet verval in drukking gering. Dit laatste veroorzaakte zwakke wind, plaatselijk zeer afwisselend in richting. Windstilten kwamen veelvuldig voor en hun aantal bedroeg 67.7 pet. De lage drukkingen werden dan gevon den ten oosten van de Oostzee, waar door in ons land N.N.O.lijke winden (7.8 pet.) waaiden. Deze koude winden gaven een lage temperatuur, zij be droeg slechts 13.2° C. tegen normaal 15.1» C. De hoogste temperatuur 20.5° C. kwam voor op den len 's namid dags om 1.30 en de laagste 6.0 C op den llen 's morgens te 5.30. De lage temperatuur ging vergezeld van een groote vochtigheid, die 84 pet. (nor maal 70 pet.) bedroeg. De bewolking Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 84) HOOFDSTUK XXIX. Alles verloren. Dezen brief liet hij achter om aan den jongen bruidegom overhandigd te worden wanneer bij uit zijne kamer kwam waarna Wrigley zich begaf naar den bakkerswinkel en de bakker en zijne vrouw te spreken vroeg, bij wie de contessa bad ingewoond. „Ik kwam u eens spreken," zeide hij, „over particuliere aangelegen beden, betreffende contessa Idria, hier meer bekend onder den naam van mevrouw Montgomery." „Ah zoo boe gaat bet met dien knappen jongen man vroeg de vrouw van den bakker. „Misschien herinnert gij het n, dat ik hier gisteren reeds geweest ben?" „Ja, dat herinner ik mij," zeide de broodbakker. „Ik kom hier ds een goede vriend van de dame om te zien of ik aan u een geheim zou kunnen toevertrouwen. Ik heb baar gezegd, dat zij u ten volle kon vertrouwen." „Dat kan zij zeker," riep de vrouw uit. „Nu dan, ter zakeDe dame heeft gisteren ontdekt, dat de bedoelingen van den jongen man met betrekking tot hare dochter niet ernstig waren, en dat hij spoedig niets meer van zich zou laten booren. Een jong meisje is er moeielijk van te overtuigen, dat haar verloofde haar ontrouw is. De moeder, begrijpende, dat zij, wat het ook mocht kosten, hare dochter moest redden, maakte het plan op om van bier te gaan met bet meisje en haar van de waarheid te overtuigen. Zij wil niet, dat de verloofde baar zal kunnen vinden. Van morgen komt hij hier met bet oog op het plan, dat hij wil uitvoeren. Zeg hem nu maar alleen, dat de dames een paar kennissen zijn gaan opzoeken en dat u niet weet waar zij zijn of wanneer zij terugkomen. Dit is de gunst, die de dames van u vragen, en zij zal er u mild voor beloonen." „Ach, achZoo iets heb ik nog nooit gehoord I" riep de vrouw uit. „Het is precies een verbaal uit een boek I Nu wij zullen zeggen wat u wilt. En wilde hij de jonge dame be driegen? Wat een slecht mensch Maar ik heb altijd wel gezegd, dat bij te mooi was om goed te zijn." „En zult u dan zeker juist alles zoo zeggen zooals zij ver langt en geen lange gesprekken met hem houden, die de plannen van de contessa zullen hinderen? Wilt u zeer voor zichtig zijn?" „Ja, wij zullen dat alleen zeggen. Wij hebben geen tijd om veel te praten." Nu Wrigley zich van deze belolte had verzekerd begaf hij zich naar de restauratie, die den vorigen avond reeds met zijn bezoek begunstigd was. Daar gebruikte en verfrisebte bij zich wat, en bespiedde er Rupert, toen deze bet vroeger ver blijf zijner verloofde opzocht met bet doel om eene nadere verklaring te krijgen van den rampzaligen brief, die zijne hoop en geluk bad vernietigd. Van uit zijn observatiepost zag Wrigley sir Rupert een gesprek voeren met de jonge dienstbode en daarna met de bakkersvrouw, en wat hij te weten kwam scheen hem wei nig te bevredigen. 4 Spoedig begaf hij zich door Bird-Cage Walk naar Shore- ditch, als bet beeld van iemand, wien een zware slag is toe gebracht. Rupert was dan ook geheel verplet door deze plotselinge verandering in zijne plannen en omstandigheden. Zijn buis was gereed! Zijn huwelijk bad den vorigen dag bijna plaats gehad! Het was ongetwijfeld zeer wreed van de contessa om met bare dochter bet land uit te gaan zonder hem vooraf te waarschuwen. Zij bad toch een dag kunnen wachten totdat Natalie gehuwd was en bij baar echtgenoot kon achterblijven. Ten minste bad zij bij hem aan buis een bericht kunnen doen brengen, dan bad hij ben tot Dover kunnen vergezellen, om op de hoogte te geraken van bare verdere plannen. De brief was koel en wreed. Hoe kon Natalie daarin toe gestemd hebben? Was zij zoo in de war geraakt door bet vooruitzicht weer tot den vroegeren luister der familie terug

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1