Wedstrijden. Letteren en Knnst. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws „WienNeerlandseh Bloed" zongen. Een oogenblik later stoomde de Conrad sta tig het kanaal af. Hbld. te Btellen als de vakgenooten te Am sterdam. Eens protest-meeting. Zondagavond werd te Amsterdam in den Parkschouwburg een protest meeting gehouden tegen de Lombok' expeditie. De schouwburgzaal was tot den nok gevuld terwijl op het tooneel aanwezig waren de besturen van 27 vereenigingen; en de leden van eeni- gen zangvereenigingen, die de ver schillende spreekbeurten met zang afwisselden. De sprekers: Cornelissen, mevr. Schook—Haver, Luitjes en Reindorp voeren alien in min of meer heftige bewoordingen uit tegen de Lombok expeditie, Luitjes had het vooral tegen de pers, die door leugenachtige be richten het volk naar Indië trachtte te lokken. De „Nieuwe Rotterdam mer" en het „Handelsblad" gingen hierbij voor en hun aanhang volgde, Ten slotte werd eene motie aan genomen, waarin de vergadering (die door een 1800 personen kan zijn be zocht) haar diepe verachting te ken nen gaf over de daden der Neder- landsche regeering in Indië. In drift. De vrouw van den heer (G., wo nende aan de Prinsengracht te Am sterdam en agent voor binnen- en buitenlandsche huizen, heeft Zater dagavond omstreeks 6 uur haarman in een staat van opgewondenheid en wilde drift eenige messteken toege bracht aan den hals en aan een der polsen. Druipende van bloed liep G zoo goed en zoo kwaad dit ging de trap af. Op zijn geroep schoten voor bijgangers en politie te hulp en werd onmiddellijk de bijstand van een ge neesheer ingeroepen. De gewonde werd verbonden en per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De vrouw werd op de bovenwoning in eenen staat gevonden, welke aan misbruik van sterke dranken deed denkenzij werd in arrest genomen en naar het poli tiebureau aan de Lauriergracht over gebracht. De woning werd gesloten. De gewonde bevond jzich volgens de laatste inlichtingen in bedenkelij- ken toestand. Neertoosoh. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving over het 2e kwar taal van dit jaar, met inbegrip van twee giften, elk groot f1000, en een letraat van P. E- A. te Rotterdam, groot f2000 de som van 56.068.57 voor genoemd gesticht' Bovendien is over datzelfde tijdvak aan druk- en bindwerk nog f 14.125.93 ontvangen. Een wagen warm geloopen Zaterdag te 10.15 u. bij aankomst te Rozendaal van den sneltrein Ber- lijnVlissingen (Londen) was een der wagens zoo warm geloopen, dat er de vlam uitsloeg. De beambte A. Mathijssen wilde het vuur blusachen. doch kreeg daarbij zulke hevige brandwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De wagen is dadelijk uit den trein verwijderd. Cholera. Sedert 3 dezer zijn te De Meern geen nieuwe gevallen van cholera ge constateerd ea is daar niemand aan die ziekte overleden. In het geheel kwamen daar 8 gevallen voor, waar van 5 met doodeiijken afloop; van de 3 overgebleven lijders behooren er 2, vader en dochter, tot éen gezin. Te Ankerveen is een werkman Zaterdagochtend aan cholera over leden. De werkstaking der typo grafen. Aan „De Tijd" wordt uit Rotter dam gemeld „De directie eener courant, welke alhier gedrukt en uitgegeven wordt, en die niet onder de specifiek Rotter- damsehe bladen kan worden gere kend, heeft besloten bij aldien de be weging onder de typografen zou lei den tot een algemeene loonsverhoo- ging, waardoor de drukkosten zouden worden verhoogd, de uitgave en het drukken dier courant naar elders te verplaatsen." De meeste drukkerspatroons uit Groningen hebben Zaterdagmiddag vergaderd en besloten, de eischen der zetters niet in te willigen. Mocht het tot eene staking komen, dan zal men geen werkstakende arbeiders van elkaar in dienst nemen. Sommige pa troons hebben reeds maatregelen ge- pornen* Het bewaren van appelen Eenigen jaren geleden gaf een lid van de Michigan Pomological Society op een te Adrian gehouden vergade ring verslag van zijne proef met het bewaren van winterappelen; hij ver haalde, hoe hij het had aangelegd om in Mei frisch fruit te hebben. De appelen werden in October ge plukt; daarna in hoopen in fden boomgaard geplaatst en met hooi be dekt. Het spreekt vanzelf dat gekwetste of gekneusde appelen zorgvuldig ver wijderd werden. Tot December liet hij de hoopen onaangeroerd. De weinige vochtigheid van den grond en de dunne laag hooi beschutten de appelen zelfs voor ta melijk felle nachtvorsten. Nu werden ze gesorteerd en in bak ken gepakt, die goed dichtgemaakt, een koelen kelder geplaatst wer- De meeste drukkerspatroons te Groningen hebben Zondagmiddag vergaderd en besloteD, de eischen der zetters niet in te willigen. Mocht het tot eene staking komen, dan zal men geen werkstakende arbeiders van elkaar in dienst nemen. Sommige patroons hebben reeds maatregelen genomen. Van de zijde der zetters is in een bijeenkomst besloten, dezelfde eischen den, waar de temperatuur zoo mogelijk op 32 graden gehouden werd. Zelfs al was de temperatuur eenige graden lager, dan nog konden de ap pelen wel voor eenigen tijd goed blij ven, omdat zij door de bakken eenigs- zins tegen den invloed van de vorst beschermd werden. Elk zal erkennen, dat het boven staande zeer geloofwaardig schijnt. Immers iedereen heeft vaak gezien, dat jongens in het voorjaar appelen opzochten, die den geheelen winter onder gras of onkruid hadden gele gen en die er zoo goed en frisch uit zagen, als waren ze pas van den boom geplukt. In elk geval is het wel de moeite waard er eens een proef mee te nemen. Sempervirens. volkomen vertrouwbaar Arabier, ver nam Donderdag iets van de bestaande plannen onder de Baliërs om in den avond van Vrijdag een overval op de Europeesche kampen te doen. Hij spoedde zich naar een der kapiteins, te Ampenan op dat oogenblik aan wezig ik meen dat het die der genie was en dezen deelden hij mede wat hij wist, hem met den grootste aandrang verzekerende dat het zoo was. De kapitein overtuigd, steeg te paard en rende naar het hoofdkwartier om de generaals te waarschuwen. Men heeft in het hoofdkwartier het evenwel naar het schijnt niet noodig geacht eenige meerdere voorzorg te nemen, men waande zich sterk ge noeg. Waarschijnlijk herhaalde ook toen de resident zijne f telkens reeds gedane verzekeringen, dat het onmo gelijk was, en werden die geloofd. En des avonds van Vrijdag gebeurde er ook niets. Toen meende men in zijn overmoed en kortzichtigheid dus voor dat die praatjes geen grond hadden, en men bedacht niet dat het bloedfeest ook wel alleen kon zijn uitgesteld. Toch was dit zooeen der Balische hoofden stierf juist dien Vrijdag en daarom is de aa éen dag uitgesteld. Dit feit is ge makkelijk te onderzoeken! De gevangenen van den vijand, In het Soer Hbld. van 3 Sept. leest men Gisteren zijn met de Bijlandt eenige bedienden en dwangarbeiders van Lombok teruggekomen die eenige gevangenschap bij de Baliërs hadden doorgebracht. Volgens hen zijn de inlandsche soldaten en dwangarbei ders, die gevangen zijn genomen, ge spaard. Zelfs werden hunne wonden verbonden en kregen zij een behoor lijke voeding. Men heeft hun echter de uniform en de dwangarbeiders- kleeren ontnomen en in de bekende Lomboksche soldatenpakjes, rood buis, roode broek en witte hoofddoek sed. Zij werden gevangen gehou« den in de Poeri. De Europeanen, die levend of ge wond, in handen van den vijand zijn gevallen zijn echter allen wreedaar dig vermoord. Aan de gevangen sol daten is door de Balineezen vraagd of zij de achtergelaten veld stukken konden bedienen. Neen, was hun aller antwoord, wij zijn geen artilleristen, daar moet ge de men- schen met roode topies voorhebben. De stukken, waar de Baliers zelf niet mee overweg kunnen, staan nu voor de Poeri als ornament. De kroonprins K'toet rijdt thans eiken dag op het paard van majoor Blommesteijn, dat levend opgevangen is, door Tjakra tra. Mataram en Tjakra Negara worden door den vijand versterkt. De lijken der gesneuvelden zijn allen begraven, toen zij tot ontbinding be gonnen over te gaan, na vooraf uit geschud te zijn. De buitgemaakte uniformen worden in de Poeri be waard. artillerie. De kartetsen der marine, welke binnen de gebouwen vallen, aldus wordt ons verzekerd, veroorza ken wel groote schade, verwarring en schrik, maar op de muren zelve heb ben zij geen uitwerking. Men zal ar tillerie moeten hebben, die alles ver gruist wat haar weg verspert. 3e pr. „Skylark" van luit. Mos; 4e pr. „Miss Mary" van luit. baron Van Heemstra. Wedrennen te Breda. Lombok. (Vervolg). Een waarschuwing. Als een staaltje van de geruchten die voor den overval van het plan daartoe op Lombok liepen, meldt de „Soer. Ct" het volgende: De agent der K. Paketvaart Mij. te Ampenan, een zeker in deze aan gelegenheid en deze omstandigheden De voorbereidingen tot de wraakneming der onzen. Door de aanvulling is de expeditie nog boter uitgerust dan zij eerst was, vooral wat artillerie en administratie betreft. Uit vertrouwbare bron wordt aan het Bat. Hbld. medegedeeld dat het vuur van de marine zoowel als dat van onze veld-belegeringsartillerie in werkelijkheid nog zeer weinig schade hebben toegebracht aan de muren der paleizen van Mataram, welke van een verbazende zwaarte moeten zijn. Er zullen veldstukken moeten komen van veel zwaarder kaliber, en het ge heels succes schijnt bijna geheel af hankelijk van een bizonder krachtige, wèl georganiseerde en goed bestuurde Zondagmiddag hadden op het uit- w iStrekte exercitie-terrein achter de mfanteriekazernes te Breda de groote wedloopen aldaar plaats. Het terrein was in zeer gunstige conditie en het weer was best. Er was dan ook een talrijk publiek opgekomen, o.a. uit Tilburg en Den Bosch vele officie ren der bereden wapens, bekende sportliefhebbers en tal van dames woonden de opgewekte feesten bij en bookmakers en totalisator hadden het druk. Het muziekkorps van het 3e reg. veld-art. vroolijkte alles nog op. De uitslag van de wedloopen was als volgt: 1. Concours voor het beste spring paard. Voor dienstpaarden van officieren van het Nederlandsche leger. De paar den moeten door den eigenaar worden voorgereden. Prijs ƒ200, uitgeloofd door de Mi litaire Sportvereeniging, waarvan no. 1 100, No. 2 ƒ60 en No. 3 40 ont vangt. Ingeschreven 12 paarden. Eerste prijs „Mentor" van luit. Van Wijk; 2e Royal" van luit. Van Harpen Kuyper; 3e pr. „Savournian" van denzelfde. 2. Welkomstprijs. Verkoops-hard- draverij voor Nederlandsche paar den, die in 1893 en 1894 geen eer- stenprij8 hebben gewonnen. Afstand 2600 M. Ie prijs ƒ200, 2e prijs ƒ50. 3e prijs ƒ25. Ingeschreven 4 paarden. Prijs „Tabor II" in 5 m. 134/s sec., „Olga" was 2 in 6 m. 53 V» sec. 3. Naj iarsprijs. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van drie jaar en ouder, toebehoorende aan Nederlan ders. Handicap. Afstand 2400 M. Ie prije ƒ300, „Garrison Batterry" van de h.h. Johnstone te Sehevenin- gen; 2e prijs ƒ100, „Deca" van de zelfden. Ingeschreven waren 8 paar den. 4. Ginnekenprijs. Harddraverij voor alle paarden, toebehoorende aan Ne derlanders. Handicap. Minimum 4000 M. Ie prijs ƒ300, 2e prijs ƒ150,3e prijs ƒ100, 4e prijs j 75. Ingeschreven 10 paarden. Ie pr. „Kravana" van W. A. Ock- horst te Rotterdam2e „Krylaty" van Joh. de Mol in Den Haag; 3e „Phrynia" van A. v. d. Berg Haar lem 4e „Major Uirich" van denzelfde. 5. Bredaprijs. Steeple-chase voor alle paarden, toebehoorende aan Ne derlanders. Handicap. Afstand 4000 M. Ie prijs 300, 2e prijs 150, 3o prijs 75. Ingesohreven 5 paarden. Ie pr. „Lord Douglas" van luit. r. Soetermeer Vos te Breda; 2e pr. „Sweet Briar" van majoor Van Raden te Haarlem3e pr. „Litza" van rnr. S. J. Graaf van Limburg Stirum. 6. Tribuneprijs. Steeple-chase voor nietvolbloed paarden. Afstand 2400 M, lste prijs ƒ250, 2e prijs 100,3e prijs 75, 4e prijs f 25. De paarden moesten toebehooren aan Nederlandsche heer-rijders en door hun eigenaar bereden worden, behoudens bona fide verhindering. Ingeschreven 13 paarden. Ie pr. „Umbrella" van kapitein Punt2e pr. „Lucy" van luit. Mos Ned. Opera. Met den heer Messchaert worden vanwege de Ned. Opera (Stadsschouw burg) onderhandelingen gevoerd voor de vervulling van een gastrol. Men wil nl. den „Lohengrin" op het re pertoire nemen, waarin dan Mes- sohaert de partij van den Koning zou vervullen. Verder zouden Pauwele de titelrol, mevr. Direkx de „Elsa" mej. Kerapees de „Ortrud" en Orelio den „Telramund" vertolken, terwijl voor een goede vertaling gezorgd wordt. De moeilijkheden tusschen het Huis der Magnaten en dat der Afgevaardig den in Hongarije betreffende de ker kelijke wetten blijven steeds bestaan. Met 111 tegen 107 stemmen is Zater dag door het Huis der Magnaten het voorstel om art. 2 te schrappen ver worpen; daarentegen is ark. 8, be trekking hebbende op het niet con- fessioneele der scholen op voorstel van Andrassy geschrapt. Dit besluit werd aangenomen met 122 tegen 96 stemmen, ondank» de protesten van den heer Weckerlé en den minister van eeredien st. Door deze schrapping was voor het ministerie en de liberale Magnaten het ontwerp onaanneme lijk geworden, vandaar dat toen ge stemd werd over het geheele wets ontwerp op de vrije godsdienstoefe ning in derde lezing, dit werd ver worpen met overgroote meerderheid, slechts 20 Magnaten stemden er voor» In den loop der beraadslagingen zeide Weckerle naar aanleiding van de voorgestelde schrapping van art. 3, dat de regeering zich voorbehield, hare voornemens tijdens het debat in het Huis van Afgevaardigden bekend te maken, maar dat hij reeds kon verzekeren, dat de geheele regeeriag zich solidair verklaarde met de denk beelden, door den minister van eere- dienst uitgesproken. Het wordt bevestigd, dat voor de opening van het italiaansche parle ment een koninklijk besluit hervor mingen in het bestuur zal aanbren gen om tot bezuinigingen te komen. De ministers zullen de quaestie van vertrouwen stellen, om net konink lijk besluit kracht van de wet te laten geven. In geval het parlement weigerty zal een beroep worden gedaan op het land. Volgens berichten uit Lissabon voelen verscheidene officieren der Portugeesche marine zich beleedigd door een gedeelte van de troonrede. Zij hebben dat in een manifest uit gesproken. De directeur der drukkerij is daarop gevangen genomen. Men spreekt van het ontslag van den mi nister van marine en van eene inter pellatie in de Kamer. Een dreigbrief. De concierge van het paleis der prinses Sagan te Parijs ontving de zer dagen een dreigbrief. De briei was geteekend„De kameraden van Grenelle" en de concierge werd uit- genoodigd zekere som neder te leg gen in een sardinenbus aan de poort van het palei3. Een „kameraad" zou de bus komen halen. Mocht de con cierge de politie waarschuwen, dan echter met die erfenis van Barth had bezig gehouden en het zijne nicht was beginnen lastig te maken, was alles verkeerd gegaan. Hij was steeds zoo gemelijk en norsch, dat zijne kinderen als het maar eenig6zins kon zijn huis meden. De oudste was procureur, en het ging hem goed. Miss Barth was trotsch op hem, maar zijn vader had er niet de minste belangstelling voor, dat hij zichzelf een weg door het leven baande. De tweede zoon was den,tachtigjarigen rentmeester van het familiegoed behulpzaam in het uitoefenen van zijn ambt, en hem was beloofd, dat hij na den dood van den ouden man in diens plaats zou treden. Evenals zijn vader, was hij in zichzelf gekeerd, en leefde met het verlangen naar den dood van een ander nu juist niet iets om iemand flink en beminnelijk te doen worden. Nummer Drie was nu eerste-luitenant. Ook voor hem had miss Barth gezorgd, en hij schreef zijne nicht, maar vergat zijn vader en moeder. Elizabeth had juist geschreven, dat zij een jaar, misschien langer te Alnwick zou blijven; het was niet gezellig thuis, en Janet stond op het punt om in het geheim te huwen met een kantoorbediende. De vierde zoon, de adelborst, was een verkwister en een pretmaker, en stak voortdurend in schulden, omdat hij den een of anderen dag verwachtte rijk te zijn door de erfenis Mevrouw Wrigley kende verschillende familiën, die niet erven moesten van eene schatrijke nicht, en die toch geluk kiger en meer eendrachtig leefden dan zij en wien het ook beter ging. Ongeveer éen uur des nachts hield een rijtuig voor de deur stil. „Blijf maar in bed vrouw," zeide Wrigley. „Ik zal wel voor alles zorgen." Mevrouw Wrigley bleef echter niet in bed. Integendeel «ij stak haar hoofd uit het raam en zag een man en eene vrouw iemand uit een rijtuig tillen. Als een levenlooze gestalte werd die onbekende gedragen. Hierna opende Wrigley de deuren voetstappen deden zich hooren op de trap. Mevrouw Wrigley stak nu haar hoofd door de deur van de slaapkamer. Toen Wrigley zijne ega in nachttoilet haar hoofd buiten de deur zag steken, duwde hij haar «onder veel komplimen- ten naar binnen en deed de deur op slot. Ergernis over zulk eene behandeling was oorzaak, dat mevrouw Wrigley dien nacht en den volgenden dag door zware hoofdpijn werd gekweld. Nadat Mi haar dien dag had bezocht en naar Barth House was teruggekeerd, werd zij aangesproken door den jongen Pettigrew, die haar i troostte over de teleurstelling die haar naar hij meende had getroffen, door haar het leeren doosje ten geschenke te geven. Mi nam het geschenk aan en onderzocht het met welk gevolg is reeds bekend, waarna zij naar hare nicht ijlde in de bibliotheek, en luid uitriep „Ik heb het gevonden! Ik heb lady Bidebanks testament gevonden en alles komt Rupert toe 1 Kijk kijk eens hier Waar mag hij nu wezen?" Miss Barth nam het doosje van haar aan en las aandach tig wat er op de enveloppe en den inhoud daarvan stond. „Ja," zeide zij, „dit is inderdaad het testament. Zoodra Mellodew terug is, zullen wij hem Rupert laten opsporen." „O, wacht er als 't blieft niet mee," smeekte Mi. „Hij heeft het geld misschien zoo hoog noodig. Het kan wel lang duren alvorens wij hem gevonden hebben. 'Laten wij er dadelijk mee beginnen." „Dat is goed. Wij «uilen er eens over Bchrijven," zeide miss Barth en nam het testament op om het veilig weg te sluiten. Zij stuurde Mi de kamer uit om iets voor haar te halen, en drukte daarna op een veer voor eene geheime bergplaats van papieren in een van de paneelen en verborg het testa ment op eene plaats, alleen aan haar bekend. Den volgenden morgen bracht Wrigley, brandend van ver langen om zijne nicht te spreken, haar reeds vroegtijdig een bezoek. Mi zag hem over het terras naar de ontbijtkamer komen, sprong op en liep hem door een der tuindeuren te gemoet als de overbrengster van goed nieuws. „Pa, wij hebben het testament van lady Bidebank gevon den. Ik heb het gevonden. Alles behoort Rupert toe. Lord Bidebank moet alles teruggeven. Nu moeten wij hem op sporen en dat zal stellig gemakkelijk gaan. Doet het ugeen genoegen? Doet het u geen genoegen?" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2