BINNENLAND. lier in schoenen en laarzen alhier, met ingang van 2 October 1894 en benoeming van den rechter jbr. mr. A. G. van Lintelo de Geer tot rech- ter-eommiBgaris en van den advocaat procureur mr. Z. W. Straatman alhier tot curator. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8ü tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg. is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn: Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Pakhuisknecht, timmerlieden, schil ders, opperlieden, touwslager, steen houwerbakkerschippersknecht aard werkers, losse werklieden, en een voor kantoorwerk bekend met de moderne talen. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zittings avond. Namens de Commissie J. HUIZING, Secret. Het baggerwerk op het Noordzee kanaal, aangenomen door de heeren Volker en Bos, is aigeloopen; de bag germachines „IJmuiden" en „Nieuwe Waterweg" die de vaargeul en een gedeelte van het kanaal op eene diepte van 10 Meter hebben gebracht zijn vertrokken. Te Lisse is van de Regeering het voorstel ingekomen, om aldaar een post- en telegraafkantoor te bouwen. Zondag 7 October des voormiddags ten 10 ure had te Zandvoort de be vestiging plaats van den nieuwen predikant De. G. Hulsman. Met eene boeiende rede naar aanleiding van Matth. 13, vers 18 werd Z. W. E. W. door Dr. H. PierBon te Zetten be vestigd. Des namiddags ten 2l/s ure verbond de nieuwe leeraar (zich aan de Ge meente met eene rede naar aanlei ding van Handelingen 17 vers 19. De Gemeente zong haren nieuwen leeraar de zegenbede uit Pb. 134 vers 3 toe. De verbouwing van het HÖtel „d'Orauge" te Zandvoort, die in de vorige week is aanbesteed, isgeguud aan de laagste inschrijvers H. van Keeren eu J. de Jong. De oude muntbiljetten van f 10 Ten einde de oude muntbiljetten van f 10 aan den omloop te ont trekken, is aan 's Rij ks kantoren van ontvang een uitnoodiging gericht, om deze na ontvangst niet meer uit te geven, doóti ze te s orten bij de betaalmeesters. Orsnjobond van Orde. Departement Amsterdam, Ivan den Oranjebond van Orde heeft in zijne laatste maandelijksche vergadering besloten een arbeidsbeurs op te rich ten. Binnen den kortst mogelijken tijd zal deze volgens besluit der ver gadering tot stand komen. Wereldtentoonstelling te Am sterdam. De bureaux van het uitvoerend comité der in 1895 te houden Wereld tentoonstelling voor Hötel-en Reis- wezenzijn gevestigd Singel 451 te Am sterdam. Lombok. Uit de mailberichten. Volgens van Lombok ontvangen berichten is, aldus lezen we o.a. in de Java-Bode, de positie van gene raal Vetter onhoudbaar, daar de troep zoodanig het ontzag voor hem heeft verloren, dat hem in het bivak o.a. den raad wordt nageschreeuwd om maar naar zijn vriend Djilantik te gaan. Het zal in de tegenwoordige omstandigheden moeilijk zijn zulke oneerbiedige soldaten voor een krijgs raad te brengen, gelijk, naar men ons bericht, met kapitein Christanis gebeurd omdat deze de vraag hem bij zijne komst te Ampenan door den generad met diens gewone barsckheid gedaan„Zoo, ben jij daar?*' zou beantwoord hebben met„Ja, ik ben er, maar het is uw schuld dat ik zoo weinig van mijn mannen heb kunnen terugbrengen". Behalve het trein- is ook het ge- heele ambulance-materieel, d.w.z. de draagbaren, 'de medicijn- en verband- kisten in de overrompelde bivakken verloren gegaan, zoodat de voorloo pige verpleging der gekwetsten treu rig moet geweest zijn. Alle kleeding ging verloren, zoodat de centrale magazijnen ten behoeve van Lombok geheel geplunderd zijn; o.a. werden 1700 veldranBels aangevraagd. Al de geweren der gesneuvelden en gewonden en een groot aantal kisten patronen vielen in handen der Baliërs die getoond hebben er mede te kunnen omgaan. Behalve het archief van het civiel bestuur en van den generalen staf, vielen aL de instrumenten en al het door de opname verrichte werk in handen van den vijand. Het Soer. Hbld. meldt nog, dat, toen het vuur te Tjakra Negara be gon, de 3e compagnie van het 7de bataljon onder kapitein Fuhrhop uit Mataram ter adsistentie werd gezon den, dat in den nacht, nadat de troepen te Ampenan terug waren, het bivak aldaar tweemalen door den vijand is aangevallen; eu dat toen de overste Van Lawick van Pabst den schriftelijken last ontving om op Tjakra Negara terug te trek ken, verzuimd werd daarbij te voe gen, dat Tjakra Negara door de onzen was ontruimd, welk verzuim voor dien overste en zijne colonne zulke noodlot tige gevolgen had. Een lange reeks van rijtuigen met officieren van het leger en de schut terij en tal van particulieren de marine schiiterde opmerkelijk genoeg door hare afwezigheid volgde Za terdagavond te Soerabaja om 5 uur den militairen lijkstoet van luitenant Dooremans, een der slachtoffers van het Lombok verraad wiens stoffelijk overschot op het stille Peneleh aan de a.rde werd toevertrouwd. Ook voor en op den doodenakker was het vol van belangstellenden. Aan de groeve sprak overste Lutje het eerst. Kort en sober met bewogen stera, wijdde hij eenige woorden, die een diepen indruk maak ten omdat zij uit het hart kwamen, aan de krijgsmansdeugden van den veelbelovenden kameraad, wiens le vensdraad zoo ontijdig was afgesne den door de hand eens verraders. Hij vertrouwde, dat zijne] strijdmakkers ook hem zouden wreken iu de ure der vergelding, die weldra zal slaan. Van Ampenan naar Mataram en Tjakra Negara werden onder geleide van een officier dagelijks sappie3 ver strekt door Djilantik. Op den dag van het onheil wachtte de daarmede belaste luitenant tevergeefs op die levende vervoermiddelenwaaraan hij het geluk te danken heelt gehad bij den overval niet tegenwoordig te zijn geweest. Djilantik voor den opperbevelheb ber geroepen en natuurlijk onraad vermoedende, wendde ongesteldheid voor, waarop de domheid gevolgdis, hem te gaan vragen of hij ook iets kwaads in den zin had en weder aan zijne onder eede gedane verzekeringen te gelooven, Nog verzekert een ïeiziger vaneen Singapoorsche firma, dat gedurende onze occupatie van het eiland 15000 repeteergeweren op de oostkust ziju binnengesmokkeld en het wachten om ons aan te vallen alleen op deze gewe ren was geweest. Vandaar dan ook de schijnbare onderwerping in den aanvang. {Soer. Hbld.) De 2de luitenant-kwartiermeester Van BallusecK, die met de colonne Van Lawick van Pabst zou zijn mee gegaan, viel bij het uitrukken van zijn paard en kwam met het hoofd op een steen terecht, tengevolge waarvan hij zwaar ziek is; ook hij werd naar Soerabaja geëvacueerd. De trein van de expeditie is geheel weg, dus ook alle pikolpaarden. Er zullen nog 1000 dwangarbeiders wor den gezonden, die van Padang moeten komen. De regeering heelt den heer Kleian bedankt voor diens aanbod om 2000 man Timoreesche hulptroepen te gaan werven. De heer Kleian zal nu aa bieden zich aan het hoofd der Sasaksche hulptroepen to stellen. Wij heb beu, schrijft de Java-Bode, eene verzameling goedgeslaagde foto- graphieën van Lombok gezien, ver- vervaardigd door den officier van gezondheid Neeb waarop o.a. een paar poorten van Mataram zijn afgebeeld; de muren zijn zeer dik en de ope ningen zeer smal. Verder krijgt men het strand te Ampenan te zien, de rivier van dien naam, typen van Sasaks, een Boeddhatempel te Tjakra Negara, offerhuizen, een poort van ons bivak te Mataram, het bivak te Ampenan, den weg naar Mataram en den grooten staf op dien weg. Van ons bivak te Tjakra Negara is er geene af beelding bij, doch dit was volgens ons verstrekte inlichtingen niet zoo gelegen als het onlangs in het Bat. Nbld. werd geteekend, ge heel ingesloten tusschen vier muren van de poerihet lag in eene sawah die aan één kant aan den uitersten muur van de poeri grensde, doch aan de drie andere zijden open was. Den 3den Sept. is uit Soerabaja aan de Loc. geseind, dat bij kapt. Manders de amputatie der armen vermoedelijk niet noodig zal zijn en dat van Ampenan zijn aangebracht de aldaar gevangen genomen Engelsch- man Croplen en de Oostenrijker Iwa ni8ch. Volgens een telegram d.d. 3 Sept. van Boeleleng in de Loc. is het vaan del van het 7e bat iljon niet in handen van den vijand geweest. De Loc. zegt, dat van de ook door ons gemelde mobielverkUring der schutterij te Semarang aldaar niet» be kend is, en dat er ook geene aanleiding toe bestaat. Aan vier dwangarbeiders is ge heele kwijtschelding van straf ver leend, omdat zij met levensgevaar op Lombok berichten hebben over gebracht. Kort voor de Lombokramp was het grootste deel der ammunitie die met de expeditie was meegegeven, weer naar Soerabaja teruggezonden. Het volgende is ontleend aan een particulier schrijven uit Soerabaja, aan het Hbld. ter beschikking ge steld. Zooals u door telegrammen reeds bekend is, is hier sinds mijn laatste schrijven iets voorgevallen, dat voor altijd een der donkerste, zoo niet de donkerste passage uit de Neder- lanasch-Indische geschiedenis vormen zal. Als een wapenfeit van den vijand kan men het niet beschouwenhet is een moord geweest op reusachtige schaal en slechts mogelijk gemaakt door de verregaande achteloosheid van een man, die als opperbevelheb ber de meest minutieuse zorgvuldig heid in acht had moeten nemen. Om u een klein voorbeeld te geven, wil ik u slechts meêdeelen, dat een sergeant aan generaal Vetter 's mid dags kwam melden, dat de Baliërs zich in de huizen verzamelden en men hen met geweren had gezien, waarop geantwoord werd: „kom mij nu niet meer met dien nonsens aan" 's avonds kwamen twee Sassaksche mannen en vrouwen hem waarschu wen, dat er onraad broeide, maar ook hier werd geen acht op gesl niettegenstaande er om 7 uur een paar schoten gevallen waren. Niet eens verliet hij Mataram om in het open veld zijn bivak op te slaan, maar bleef in de stad, die een waar doolhof ie van smalle straten tus schen hooge muren, waarin de Ba liërs gaten gemaakt hadden en daar door schoten doch zelf onbeschiet- baar bleven. Naar men zegt, waren deze gaten al lang geleden gemaakt, doch weer met klei en kalk dicht gestopt. Ook de groote verliezen, die de colonne-La wiek geleden heeft, zijn gevolg van te weinig zorg. Overste Lawick kreeg namelijk een briefje van generaal Vetter met order om te retireeren zonder meer. Lawick. van geen onraad wetende, marcheerde da,r en nacht door zonder vivres en drinkwater. Toen zij voor Tjakra Ne gara kwamen, stonden buiten de mu ren emmer» en bakken met water waarop de soldaten zich als uitge hongerde wolven wierpen. Nauwelijks was dit echter gedaan of de schoten knalden bij honderdtallen door de gaten der muren, en werden onze jongens al« honden bij maBsa'sneer- geschoten. Te hopen is het, dat men nu ein delijk eens zal breken met dat el lendige kassianstelsel waardoor wy al zoo dikwijls bekocht geworden zijn en wat alleen ten gevolge heeft, dat in plaats van de zwartjes onze man schappen gedood worden. Heeft de Balische oorlog dan niets geleerd? Men wist toch wat een ver raderlijke en valsche aard in de Ba liërs zit. Nog dagelijks hoor ik dat nu van de Arabieren, die bij ons op het kantoor komen en die veel op Bali en Lombok reizen. Om maar een voorbeeld te noemen, alle ge wonden, die zij konden krijgen, licht of zwaar, hakten zij handen en voe ten af en lieten ze dan liggen. Woensdagmiddag kwam de Maet- suyker hier aan met 300 gewonden en begon men dadelijk te ontschepen. De ellende, die men dan aanschouwt, laat zich beter voorstellen dan be schrijven en roept bij menigeen een machtelooze woede te voorschijn te gen hen, die door zorgeloosheid daar de oorzaak van zijn. Zooals te begrijpen valt, was veel te weinig hospitaalpersoneel en werd dan ook door iedereen, rijk en arm, jong en oud, geholpen om de gewonden in den gereedstaanden trein te brengen van uit de prau wen. Luitenant Dooremans, die ver scheidene kogels in borst en buik had, stierf gedurende dit transport. Een soldaat, die een kogel door den pols had gehad en door bloedverlies zeer verzwakt was, hielp ik uit de prauw; ik vroeg hem hoe het ging waarop hij antwoordde, „die pols dat is niks, maar hier (op zijn helm wijzende) heb ik er een gehad, was die iets lager geweest, dan was ik er geweest, maar die pols is niks, i die weer beter is, zal ik weer vra-1 gen om terug te mogen komen." Als men staaltjes van een derge- I lijken geest onder de troepen bij- woont, krijgt men eerbied voor den soldaat en begint men toch wat be- ter over ,.een koloniaal" te denken, is 'tniet? Ook onder de suppletietroepen, die Vrijdagmorgen van hier vertrokken, heerschte een opgewekte geestonder I gezang en gejuich had het embarke- ment plaats. Officier en soldaat, blank en bruin, allen werd door den com pagniescommandant bij het vaarwel, misschien voor het laatst, de hand gedrukt. Door de dames met bloemen ge- I tooid en door heeren rijkelijk van I sigaren voorzien, ging men onder zeil. Geve God, dat wij hen allen 1 houden en als overwinnaars zien we-1 derkeeren Een vegetarischo restauratie. Uit een Amsterdamache correspon dentie in de „Leeuw. Ct". is het vol gende geknipt Nu we toch over restaurants aan I het keuvelen zijn, kan ik u als pri- I meur mededeelen, dat de heer Kras- napolsky in zijne wereldberoemde in-1 richting vegetarisohe schotels en ve- getarische diners verkrijgbaar stelt. Men ziet, als ©en schaap maar over I den dam is. Den 30en September kwam de Nederlandsche Vegetariërs Bond tot stand en den 5n October wordt I de eerste Vegetarische restauratie te Amsterdam geopend! De werkstaking der typo grafen. Nadat op de Zuid-Hollandsche boek- en handelsdrukkerij het werk I reeds gedeeltelijk hervat was, daartoe staat gesteld door van elders ge- komen en reeds aangenomen perso neel, hebben de werkstakers zich „en j club" bereid verklaard den arbeid te I hervatten, mits eene verhooging van loon in uitzicht gesteld worde, terwijl I de eisch van bepaling van het loon naar leeftijd door hen is losgelaten. De directeur wenacht echter in geen onderhandelingen te treden en het I personeel in zijn geheel, zooals het vertrok, niet meer in dienst te nemen. Zij die het initiatief tot de plotse- I linge werkstaking en daarna de lei ding ervan in handen namen, zoowel als zij die kort vóór hun vertrek van het portret van eene hooggeplaatste persoonlijkheid een© spotprent maak ten en dit in het drukkerijlokaal te- I gen den wand plakten, worden door hem geacht onherroepelijk te zijn ont- Het is te Groningen Maandagmor gen tot werkstaking gekomen. In de eerste plaats bij den heer Haaewinkel, uitgever vau het Nieuwsblad van het Noordendie Zaterdag zijn gezellen nog in gemoede geraden heeft zich niet het hoofd op hol t© laten praten en gewaarschuwd, dat, indien zij staakten, zij niet meer op de druk kerij zouden worden toegelaten. Hoe wel het personeel wist, dat een lijstje tot loonsverhooging, opgemaakt in overleg met den meesterknecht vóór er sprake was van werkstaking, ge reed lag, heeft het Maandagmorgen de drukkerij verlaten, toen de patroon weigerde de eischen van het comité in te laten. De meesterknecht, en stereotypeur, en een paar zetters zijn geblevende courant kon des middags verschijnen, 's Avonds reeds werden zetters van elders in dienst genomen. Verder werkt niet h©t personeel van. den heer Jacobs, die des morgens eenigszins vermoeden waar hij kon zijn. Een van de klerken zeide uit eigen beweging, dat hij er juist had uitgezien als iemand, die op het punt stond van zelfmoord te begaan. En hierna zeide miss Barth tot Mi dat zij op Mellodew ihóesten wachten- In dien tussohentijd had Mellodew, voorzien met tiendui zend pond en de noodige volharding de instructies van miss Barth opgevolgd. De britsche gezant te Konstantinopel nam levendige belangstelling in deze zaak, de machtige Porie zwoer, dat hare heftigste toorn zou nederdalen op het hoofd van Ibrahaim Ben Edin wanneer deze op snoode wijze een en gelsch onderdaan tot zijn slaaf had gemaakt. De consul te Smyrna ontving Mellodew, en met den kleinen stoomer, door Mellodew gehuurd, vergezelden de consul en een turksch ambtenaar hem naar de Golf van Adalia. De volgende stap was een aldaar woonachtig ambtenaar te raadplegen, die wist waar Ibrahaims bezittingen lagen, waar op Ibrahaim en Yusef, de granaatappelen, de olijven en zijdewormen met een plotseling bezoek werden verrast. Ibrahaim zat kalm de rookwolken uit zijn pijp te blazen en verfrifchte zich aan zijn sorbet, toen de stem der wet hem plotseling in de ooren donderde en Yusef werd gevraagd, of zich hier een slaaf bevond, die tot de engelsche natie be hoorde. „Het is waar," zeide Yusef, „dat zich hier een Zoon des Lichts bevindt, een Engelsohman, dien wij aanbidden en ge liefkoosd hebben als onze broeder en ons rechter oog. Wij konden zijne taal niet verstaan, en de man had zijn verstand verloren, zoodat wij niet wisten waarheen wij hem zouden zenden. Nu is echter het verstand weer bij hem teruggekeerd en wij beramen plannen om hem beladen met rijke gaven en onze zegeningen naar Konstantinopel te vervoeren." Den gasten werd verzocht op zachte tapijten plaats te nemen en pijpen, sorbet en vruchten werden hun aangeboden; in- tusschen weidde Ibrahaim uit over zijne genegenheid voor Engelschen en de bedroefdheid zijns harten toen de engelsche Bey in zijn verstand was gekrenkt en zich verbeeldde, dat hij tot slaaf was gemaakt. Yusef begaf zich intusschen haas tig naar George en Saoa. Hij bracht hen naar de kamer van zijn meester, verzocht hun zich aan een bad te verlustigen, gaf hun de beste kleeren zijns meesters, wreef hunne hoof den in met welriekende olie, en zetto hun fijne spijzen voor; hij deelde hun mede, dat zijn meester een boodschap naar Konstantinopel had gezonden om hen te laten halen en hen nu met kostbare geschenken naar hun land wilde laten terugkeeren. Daarom moesten zij in hunne edele zielen de kleine onaangenaamheden van het verleden begraven, we tende dat het de wil van Allah was. En met hun zegen voor zien moesten zij gunstig gestemd ten opzichte van een zoon van den Profeet hen verlaten. Deze diplomatische onderhandelingen hadden twee uur ge duurd, waarna de verbijsterde George en Sam met ooster- schen praal de pronkkamer werden binnengeleid, waar Ibra haim, bevende en terwijl het angstzweet bij hem uitbrak, zijne ongenoode gasten onderhield. Yusef boog bijna tot op den grond, terwijl hij de verbaasde Engelschen voorging. „O, Zoon des Lichts," riep Ibrahaim uit, „mijn ziel is diepbedroefd, dat ik moet scheiden van de glans, die van uwe verschijning uitgaat, terwijl het mij verheugt u aan uw prachtig geboorteland te kunnen teruggeven." „Dat wordt tijd, oude schavuit," bromde Sam Porter. „Fitzroy? Is dat Fitzroy?" zeide Mellodew. „Ja Fitzroy ofschoon ik nauwelyks mijzelf nog ken," antwoordde George, toen de rechtsgeleerde op hem toetrad. „En ik ben Mellodew. Herinnert u zich mij nog? Ik heb u nog al eens op Barth gezien, en miss Barth heeft mij hier heen gezonden om u te zoeken. Wij hebben eindelijk uw bericht ontvangen, op een bankbiljet geschreven...." „Met bloed F zeide George en drukte Mellodew de hand» „En heeft men u met geweld hier gehouden?" „Met geweld! Wij hebben als slaven gewerkt, naakt en half uitgehongerd! Zooeven beeft men ons juist zoo mooi aangekleed om een goeden indruk bij ons vertrek mee te nemen. Dit is mijn lotgenoot Sam Porter." „Broeder van mijne Ziel, koester geen wrok jegens mij,'' sprak Ibrahaim naderbij tredende, en vroezende, dat dit irt het engelsch gehouden gesprek niets goeds voorspelde. {Wordt 9&r9olgd.\

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2